NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7389 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 30 JULI 1807 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: B3L JllW Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor Haarlem1 Haarlem van 1—5 regels I.—elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J!f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandw 1.65 ^W^IPS iSf -ol1 50 Cts* voor 3 PlaatsinSen k contant. OeïHustreertf Zondagsblad, 'voor Haarlem „omi Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 öïtgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA DlENStDiAKx 30 JULI. De Kroon: Zamensjpel-an 8£ uur. Buiibensiocietei't: Concert strijkorkest Kaarl. Muziekkorps, 8 uur. St. Bavio: Orgelbespeling, 12 uur. Yedfiem: Raadsvergadering 10 1/4 u. Buitenlandsch Overzicht J APAjN -kore a-ameri ka De Japunsche Mimister Hajasji be vindt zich nog altijd te Seoul, en heeft daar o. a. tot eien journalist gezegd .,Het is waar, dat de Kore aanse he crisis Japan do Am er ik. aan- sche quaestie 'heeft doen vergeten. Dat bewijst hoe weinig beteeikenis door ons publiek wordit geheöht aan die quaestie. De leiders van de op winding bij ons, hebben zich ver gast." Het zal ons intusschen benieuwen hoe de houding van Japan zeil we zen indien waar blijkt, wat in een telegram, te 's-Gravenlhiage ontvan gen, wordt gezegd, nl. dat wederom een Japansch spion, nu in Austin, een Amerikaansdbe haven aan dien Stillen Oceaan, op heeteindaaid werd betrapt en gearresteerd, terwijl hij bezig was, de. fortificaties der stad te fotografeeren. Japan schijnt trouwens niet aan't ©inde van zijn plannen te zijn. Want w,e leizen in een van de telegrammen ook, dat 40.000 man Japansche troe pen overgebracht zullen worden naar het eiland Kioestjoe, dat het dichtst bij Korea ligt.. Markies Ito schijnt zijn toestem ming gegeven te hebben om de bran dende vraag van de ontwapening van het Koreaansche leger en de scheiding van den afg-ezetten keizer van zijn troepen en raadgevers, thans op te lossen. Het Koreaansche kabinet, heet het verder, is bereid, aan deze efschen te voldoen, al® vol doende Japansche troepen aanwezig zijn. In Korea heeft hte.t bekende „ver drag" op de bevolking >eten droeven indruk 'gemaakt. Weenend en kla gend droegen de vrouwen van d'e staatslieden uit die omgeving van den ouden keizer, haar eigendommen uit het paleis, daarbij niet al te eer lijk te werk gaand, zoodat de vorste lijke woning spoedig van.' veel merk waardigs beroofd was. Dat het in Seoul nog niet rustig is .blijkt uit een telegram van Zater dag, volgens welk wachtposten zijn f;eplaatst langs de spoorwegen in 't and. De geregelde troepen patrouil leeren in alle stadsdeelen van Seoul. Onder de Koreaansche troepen brak weer een opstand uit. De politie werd aangevallen. Zeven woonhuizen van Japanners werden verwoest, 6 Japan ners gewond, terwijl anderen ge noodzaakt werden een toevlucht te zoeken op schepen. Intusschen hebben de leden van de constitutiioneele partij in hel Japan sche parlement in een partijiverga- dering een motie aangenomen, waar in zij Ito gelukwenschen met de tot standbrenging van .het nieuwe Ko- reaansoh-Japansche verdrag. En de Japansche bladen zijn vol lof voor de politieke Wijdheid en takt, waarvan maski'es Ito in Ko rea nu zelf over zijn toekomst kan heslissen. Houdt het zich aan de be palingen van de nieuwe overeen komst, dlan kan het zeker zijn ©en tijdperk van bloei tegemoet te gaan. Neemt het, echter zijn toevlucht tot zijn gewone middelen, nl. kuiperijen en trouweloosheid, dan kan het er o.p rekenen, binnenkort ingelijfd te worden. Dat die domme Koreanen voor hun weldoeners niet op de knieën vallen, moet inderdaad bevreemding wek ken DE TOESTAND IN RUSLAND. Het bureau van de soclaal-revolu- tionnaire partij in Rusland heeft een besluit genomen inzake de terroristi sche propaganda. Na een langdurige discussie werd n.m. de volgende mo tie aangenomenOverwegende het stelsel van geweld door de regeering toegepast en de bloedbaden, die een epidemisch karakter hebben aange nomen, kan gezegd worden, dat er geen aanleiding is de terroristische diaden tegen de hooge vertegenwoor digers van h'et gezag te staken. Ter zelfder tijd constateert het bureau echter dat aanrandingen van parti culiere personen en daden van dief stal onder de vlag van dC sociiaal- revolutionnairen slechts verricht ■worden door agents-provocateurs". In overeenstemming met die over weging om daden van geweld niette staken, schijnen de. der Petersburg- sche politie in handen gekomen ge gevens, die 'haar tot het besluit de den komen, dat er e.en nieuw com plot tegen 'het leven van den Tsaar bestaan had. Ten huize van de Esthetische vrouw Milda zijn bom men gevonden, terwijl tevens bleek, dat Milda lid was van een gevaarlij ke terroristische organisatie. In baar woning werden een aantal personen gearresteerd, waaronder de ingenieur Relozerkonez, in wiens bezit een tleekening van die spoorbaan naar Pe terhof en stukken betreffende 'het jacht „Alessandra" gevonden wer den. De militaire procureur is met de instructie tegen de beklaagden, in verband met het andiere complot, zoo goed als gereed. Hoofdleider van de ze organisatie is de gewezen marine- luitenant Nikitienloo, 22 jaar o-ud. Ver der is aangeklaagd zekere Kl-assow- ski, die als Kozak verkleed1, in dienst trachtte te komen bij de keizerlijke lijfgarde. Derde beklaagde is de zoon van den postambtenaar Naumow. In dte- zia categorie zijn verder nog aange klaagd een zekere vrouw Piget en drie andere personen. Tot de tweede categorie van be schuldigden behooren vooral vrou wen, die eerstgenoemden bij. de,uit voering van de plannen moesten bij staan. Daaronder zijn ook de moor dienaar van generaal Launitz, Sttif- ter, gn. de advocaat Teodozejewa, in wiens hand alle draden van de sa menzwering bijeenkwamen, Derde categorie van beklaagden, zij, wien ten laste wordt gelegd, dat ze1 den samenzweerders gedegenheid gaven, bijeen te komen,. De voor naamste beschuldigde „Nina", wier ware naam Petrow moet zijn, is naar het buitenland gevlucht. Een apart proces zal gevoerd wor den tegen zuster Solbow, omdat de bij haar gevonden schrifturen er op wijzen, dat ze ook in relatie stond met nog een andere organisatie, ter wijl men aanvankelijk dacht, dat de bij haar gevonden bommen tot het complot Nina behoorden. Uit bovenstaande mededeelingen maakt men terecht op, dat het Sep- temberproces niet z!al loopen over de samenzwering, die aanleiding gaf tot d'e ontbinding van de Doema, al thans geen enkel Doemalid wordt in dit verband genoemd. Deze sensatie schijnt dus nog voor later te' worden bewaard-, een overigens overbodige bevestiging van de 'waarheid, dat de Russische rechters het volhandag tobben, DE BESTUURBARE BALLONS -zijn in figuurlijken en letterlijken zin „niet van de lucht". Een merk waardig antwoord hebben ze in En geland uitgelokt, van den bekenden Baden Powell. De Daily Mail" vroeg hem hoe Engeland' er voor stond als er eens een oorlog uitbrak, of hlet dan ook over ballons zou kun nen beschikken. 'En let nu op, welk een politiek antwoord de groote ge neraal gaf Frankrijk staat ongetwijfeld aan het hoofd, en Duitschland maaikt on tegenzeggelijk groote vorderingen, maar Engeland zal niet achter blij ven. Engeland leeft nauwlettend acht op eiken vooruitgang in deze en aond'er technische, geheimen te wal len verraden, wil ik wel zeggen, dat wij in den laatsten tijd ook goede vorderingen gemaakt hebben. De En- gelsche deskundigen schieten ech ter eenigszing in praktische ervaring tekort. Is dfat geen pracht van een dooddoener? Baden Powell twijfelde intusschen aan het nut van bestuur bare luchtballons in veldslagen,. dooh voor verkenningsdienst hadden ze naar zijn oordeel groote waarde. DE VERKIEZING VAN DE NIEUWE DOEMA. schijnt het sein te moeten worden Voor nieuwe daden van terrorisme en geweld. Het centrale comité van den Bond van Spoorwegbeambten in Rusland heeft thans besloten zich aan te slui ten bij den boycot van de derde Doe ma, uitgesproken door die revolution- maire socialisten. Men is van plan plaatselijke sta kingen op touw te zetten, teneinde de treinen, met welke de kiezers ver voerd zullen worden niet te doen loo pen, waardoor dan de verkiezingen verhinderd zouden worden. De Bond zal onmiddellijk alle ver keer doen stilstaan, zoodra het cen traal bureau der revolutionnaire groe pen de algemeene staking zal afkon digen. RUSLAND EN FINLAND. De Tsaar weigert het wetsontwerp van den "Finschen Landdag, strek kende om in het bestuur van, Finland geen niet-Finnen toe te laten, te on- derteekeuen. Deze houding van den Keizer wijst op een belangrijke ver andering in de politiek, zegt het te legra.m uit St. Petersburg, waaraan het bovenstaande is ontleendzij vormt een nieuwen stap in de rich ting van tot Russisch maken van Finland. Het meerendeel der ambte naren van de kanselarij en Ide gou verneur-generaal zullen Russen zijn. HET RUSSISCH-JAPANSCHE VERDRAG. De „Niationalzeitung" zegt, dat in het Japansoh-Russische verdrag ook de bepaling is opgenomen, dat geen van beide partijen een militaire ac tie zull'en beginnen in Azië, hetzij al leen of in samenwerking met een andere mogendheid, zonder den ver bonden staat 24 uur vóór het onder teekenen van het bevel tot mobilisa tie te tobben verwittigd: KEIZER EN TSAAR. Naar aanleiding van het bericht van da „Petersburger Ztg.", dat de voorgenomen ontmoeting tusschen den Duiischeii Keizer en den Tsaar reeds op 5 en 6 Augustus voor Dan zig zou plaats hebben, verklaart thans de Russische consul-generaal aldaar, dat hij tot dusver nog gee nerlei particuliere noch officieelie met- dedeeling daarvan heeft ontvangen. Op zijn hoogst kan men den genoem den datum een dag van den Russi'- sclien kalender bedoeld zijn, wat den 18 of 19 Augustus Duitschen datum be teekent. De „Lokal Anzöiger" weet mede te dteelen, dat in verband met deze aan gelegenheid, thans eene levendige briefwisseling tusschen Berlijn en St. Petersburg gevoerd wordt, maar dat nog geen definitieve regeling is getroffen. HET EINDE DER DICTATUUR IN PORTUGAL. Koning Carlos heeft den wensch te kennen gegeven, dlat de regeering den datum der verkiezingen vaststelt, zoo-dat het parlement in Januari a. s. functionneert, overeenkomstig de- grondwet. DE NOORD-AMERIKAANSCHE STATENKWE STIE Het constitutioneel conflict, dat zijn oorzaak vindt in de weigering ivian den gouverneur van Noordt-Caro- lina, de beslissing van het Bondsge- recht te erkennen, waarbij de door d'e vertegenwoordiging van Noord- Carolina aangenomen -wet op de spoorwegtarieven, in strijd met de bondiswetten wordt verklaard, be reikte zijn hoogtepunt, doordat Fin- l-ay, president van de Southern Rail- Way Company, op bevel van het Bondsgerecht, op vrije voeten werd gesteld. D'e gouverneur van Noord- Garolina dreigt thans de volksverte genwoordiging in buitengewone zit ting bijeen te roepen. De zaak verwekt, volgens een tele gram uit Ashville, door het gau-sche land groote opschudding, daar die beslissing in dezen twist tevens een beantwoording zal zijn op de vraag of de wetgevenide vergadering van die afzonderlijke staten de bevoegd heid heeft spoorwegtarieven en an dere regelingen betreffende het spoorwegverkeer onder haar contro le te nemen. Stadsnieuws E-em fiets on ge luk. Zaterdagavond tusschen zeven en negen uur heeft op d-en Slaperdijk, loopende v.an Santpoort naar Spaarn- dam, een ongeval plaats gehad. De wielrijder H. van Z. kwam, doordat hij tegen het achterwiel van een col lega aanreed, te vallen. Het voor wiel werd geheel verbrijzeld, en de fietsrijder in 't gellaat verwond. Bij een bewoner te Spaarndtam werd hij verbonden en daarna zette hij zijn weg te voet voort. Zondagmiddag had dn de Barrevoet- 'stra-at een f iets-ongeluk plaats. De heer F. Pii. reed op een fiets, waarvan de voor.stang brak, zoodat de berijder op de straat viel. Bewusteloos werd hij opgenomen en in de apotheek van den heer Duim voorloopig verbonden, waarna -overbrenging naar het gast huis noodzakelijk bleek. Daar werd hij verder verbonden, zoodat zijn hoofd geheel in het verband is. Zon dagavond was zijn toestand redelijk. Politic-v erste riking. Tijdens de Haarlemsche kermis wondt de gemeentepolitie in den Hout miet 4 Rijksveldwachters versterkt. Rubriek voor Rechtsvragen Abonné's van dit blad mogen KOS TELOOS vragen doen, betrekking hebbende op BURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- en PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCIALE AANGELEGENHEDEN als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE, HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van dagelijks voorkomenden aard. Wanneer deze vragen KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang worden geacht en voor oplossing vatbaar schijnen, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vrager worden niet genoemd, van de stiptste geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wan neer de gedane vragen naar de mee- ning der redactie niet bij haar doch elders tehuis behboren, wordt zulks medegedeeld. Vraag. Hoeveel kostgeld is Me vrouw de dienstboden verschuldigd? Antwoord: Daar bestaan geen bepaalde voorschriften voor. Natuur lijk moet zooveel gegeven worden, dat de dienstbode er werkelijk den kost voo-r beilcom-en kan, zooals zij dat in haar dienst gewoon is. Hieruit volgt van zelf, dat deze dingen naar om standigheden en volgens plaatselijk gebruik geregeld worden. Vraag: Kunnen man en -vrouw, die wettedijik gescheiden zijn, weer een wettig huwelijk met elkander aan gaan? Antwoord: Neen, ■Schermen. Die Zondag door den Haarl. Scherm- bond uitgeschreven wedstrijden wa ren een beslist succes voor dien bond; d-e regeling was uitstékend terwijl zeer mooie en spannende strijden door de verschillende schermers gemaakt werden. Dat echter niet alle prijswinners die beste schermers behoeven te zijn, be wees de le prijiswiinner floret. Zijn -schermen geleek meer op boksen en terecht kan gezegd worden, dat, hoe kranig hiji dien len prijs geweer ook verdiende, de 1-e prijs floret hem to taal niet toekwam. Jammer was het, dat dusdanig wer ken niet verboden is geworden. De overige prijlswinners leverden zeer goed werk, vooral Teunenbmek maak te een kranig figuur. Zijn weiken was prachtig en de le prijs sabel is ten volle dtoor hem verdiend: Gok S. J. Veenstra verdiende een complimentje voor het behalen van den 2-e-n prijs ge weer.. D,e volledige uitslag is: Geweer: le prijs: Th. v. d. Lijken, Volksweerb.2e pr.: S. J. Veenstra, Oss, 3e prijs: H. v. Krimpen, Volks- weerbaarheid: iSabel: le prijs: J. Teunenbroek, T. A. V. 0.2e pr.J. Hagemans, Pro Pa- tria; 3e prijs: J. Steffens, Oss. Korte Stok: le prijs: H. Frans, T. A. V. O.; 2e pr.: D. v. Nderop, T. A. V O; 3e pr: v Loenen, P P. Degen: 1. Th. v. d. Lij.ken, Volks weerb. 2e pr.J. Steffens, Oss, 3e pr. J. Hagemans, P. P. PIER FIETS DOOR DUITSCHLAND. Een onzer postbeambten heeft een 9- daagschen tocht door Duitschland per fiets gemaakt. Daar hij in uniform was trok hiji -op méér dan één plaats zeeT de aandacht. De „Golblenz. Nacih- richteri' wijdde onzen stadgenoot een (artikeltje. DE HARMONIE. De muriekvereeniging „de Harmo nie" werd Zondag te Amsterdam in den wedstrijjd van muziekvereenigin- gea, in die afdeeliing Uitmuntendheid', bekroond met den 2den prijs, zijnde een zilveren palmtak en 50 bene vens de medaille van Prins Hendrik. G e v. Veorw.i Twee portemonnaies mot geld, een reiszak, een bril in étui, een tasch met koperen plaat, een penning, een armband, een stoel, een damesring. VEILING •©houden in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw", alhier, op Zaterdag 27 Juli. No. 1. Een huis en erve met open plaats aan de noordzijde van het Donkere Spa am e no. 4, A. Witkamp, 3525. Nb. 2. Een pakhuis en erve ne vens voorgaande gelegen op denhoek v/an den Koudenhom en Donkere Spaarne no. 2, P. Hoogeveen f 2590. De perceelen No. 1 en 2 gecombi neerd. No. 3. Een winkelhuis en erve met open plaats en tuin aan de oostzijde van de Klerksteeg op den hoek van de Bannesteeg en met uitgang in de Ravens te eg, no. 11 aan de Klerksteeg en no. 1 aan de Bannesteeg. No. 4. Een huis en erve met open plaats achter voorgaand perceel aan de noordzijde van de Bannesteeg no. 3. No. 5. Een huis en erve met op©n -plaats gelegen achter het winkelhuis aan de zuidzijde van de Ravensteeg no. 6. No. 6. Een huis en erve ten oosten van het voorgaande perceel no. 8. De perceelen no. 3 tot en met 6 ge combineerd, Mij. Profijt, Rotterdam. 6000. No. 7. Een huis en envle aan noordzijde van de VaJkensteeg no. 7. No. 8. Een pakhuis en erve aan de Westzijde grenzende aan voorgaand perceel met uitgang naar het Krom no. 9 Valkenstleeg en no. 37 Krom. No. 9. Een huis en erve aan westzijde grenzende aan voorgaand.' perceel no. 11 De perceelen no. 7 tot en met 9 ge combineerd, J. v. d. Ban qq., 9785. De perceelen no. 1 tot en met 9 ge combineerd. No. 10. Een winkelhuis ingericht als café met erve en grond aan de Gasthuisstraat hoek Barrevo-ete- straat no. 42, W. Bosman qq. f 5275. No. 11. Een winkelhuis en erve aan die oostzijde van die Groote Hout straat, nabij de Ged. Oude Gracht, no. 67, G. P. J. Beccari ƒ16800. POGING TOT INBRAAK. Zondagavond omstreeks 11| uur is poging to tambraak gepleegd aan den winkel van J. van der Poll, gelegen aan den SchOterweg no. 64 onder deze gemeente, waarvan de dader is aan gehouden, d'e 17-jariige P. de W., wo nende Scheper straat onder Schoten. Door de buren aan de overzijde was gezien, dat die knaap bezig was met heit verwijderen van de stopverf aan het winkelraam, die hem zijn gang hebben laten gaan en inmiddels de politie zijn gaan waarschuwen. De W. heeft zich op de komst van de po litie uit de voeten gemaakt, met ach terlating van zijn pet en is kort daar op in de woning zijner ouders gear resteerd. In zijn bezit zijn eenige In- brekerswealkltuigen gevonden. I n /b r a ,a k. Tusschen Zaterdagnamiddag 6 en hedenmorgen omstreeks uur is in gebroken in de Directi">keet van de aannemers der Spoorwerken Vermeer en Van Doorn, staande cp het spoor wegterrein nabij het Kennomerplein, welk terrein aan dien kant miet is af gesloten. Door inklimming van het naampje der W. C. heeft men zich toe gang tot de keet, waarin tevens het kantoor gevestigd is, verschaft en blijkbaar alles onderzocht, maar er wordt niets vermist. Vermoedelijk heeft men naar geld gezocht en daar- toe nog een kastje van een schrijfbu reau opengebroken, waarin echter geen geld aanwezig was. De brand kast is onaangeroerd gebleven. Mis schien zijn eenige sigaren medegeno men. Militaire Be graf enis. Morgen zal op de begraafplaats aan den Schbterweg met militaire eer ter aarde worden besteld liet stof felijk overschot van den opzichter van fortificatiën Hopaf. De lijkstoet zal -gecommandeerd worden door den eersten-luitenant Van Blijenburgh van het 10e Regi ment Infanterie. Als süppendragers zijn aangewe zen 4 adjudanten-onderofficieren en als volgers 1 sergeant, 2 korporaals en 32 soldaten. De' stoet zal om 11 uur aan hlet Militair Hospitaal alhier, opgesteld zijn. De.muziek zal zich aan den in gang van de begraafplaats bevinden. KON. LETT. VER. J. J. CREIMER. De- alg. Vergadering cp 30 Juli Is uitgesteld tot Dinsdag 13 Aug. e.k. Vreeselijk ongeluk, Men schrijft ons uit Santpoort: Zondagavond omstreeks 10.45 uur had alhier een vreeselijk ongeluk plaats. De heer C. Planteydt, woon achtig te IJmuiden. vergezeld van zijn koetsier, komende uit de richting Santpoort met paard en rijtuig kwam ter hoogte van dén speeltuin „Rozen- stein" in botsing met de stoomtram, die uit Veisen kwam. Het gevolg hiervan was, dlat genoemde heer voor de machine der traan terecht kwam en zoover werd meegesleurd tot de machine stop kon worden gezet. De koetsier had, wat zeer te verwonde ren is, oogenschijnlijik geen a-nider letsel dan eenige kwetsuren aan bee- nen en borst, dooh de man was ge heel ontdaan van de schrik. Het voorgedeelte van het rijtuig was vreeselijk gehavend, terwijl ook het paard! niet zonder kwetsuren was. Na van vno-r en onder de machine te zijn uitgéhaald, werd de heer Plan- toydt binnengedragen bij Mej. de wed: Tromp. Met keerende tram uit Sant poort arriveerde de inmiddels gewaar schuwde arts, de heer De Groot, die •niet anders dan den dood kon oon- stateeren. •Het stoffelijk overschot is vanmor gen vroeg naar IJmuiden vervoerd. De feitelijke oorzaak is alsnog on bekend; wel werd met paard en rij tuig hard en onbesuisd gereden. Onze correspondent te IJmuiden schrijft ons nog Een groote verslagenheid heerscht te IJmuiden door een noodlottig onge luk, den lieer C. Planteydt overko men. Zijn heengaan is een groot verlies voor IJmuiden en vele IJmuidenaren. De heer Planteydt, die 25 Maart 1863 te Egmond werd gvboren, en druis nog slechts 42 jaren oud was, was een man van groote werkkracht en bui tengewoon initiatief. Moge hij als mensch niet onfeilbaar geweest zijn en als beheerder van zoo groot bedrijf les_défauts de son qualité gehad hebben, door zijn groote min zaamheid en gulle goedhartigheid was hij vooral door zijn groot perso neel zeer bemind. Vooral aan het initiatief van den heer Planteydt fe het te danken, dat de stocxmvisscherij in ons land, meb name te IJmuiden, die hoogte heeft bereikt, waarop ze thans staat. In korte jaren kreeg de heer Plan teydt niet minder dan 27 stoomtraw lers onder zijne directie, zijnde het grootste aantal van eenige directie op het vasteland van Europa. Gevraagd! mag worden, of niet de omvang van het bedrijf de krachten,- zelfs de onvermoeide krachten, waar ever de heer Planteydt beschikte, is boven het hoofd gegroeid en de min der gunstige stand der diverse maat schappijen, waarover de heer Plan teydt de directie voerde, daarvan een gevolg is. Maar als zeker mag aange nomen worden, dat hij ook dez» moeilijkheden met zijn uitgestrekte relatïën en onvermoeide werkkracht zou te boven gekomen zijn, en dab daarom dit ontijdig verscheiden diep gevoeld zal worden. Met diepe ontroering ging het treu rig bericht hedenmorgen van mond tot. mond en de indruk, daardoor te weeg gebracht, drukte op de geheele •plaats. De deelneming is ongemeen groot, inzonderheid met de familie, daar mevrouw Planteydt, geboren Hofman, te IJmuiden en ver daarbuiten alge meen hoog geacht en zeer bemind was bij arm en rijk, om haar vele goede gaven van hart en geCst. In de visschershaven waait van een groot aantal stoomtrawlers de vlag halfstok, wat op een ontvankelijk ge moed een treffenden indruk maakt. De toestand van den gewonden koet sier is bevredigend. Onaangediend bezoek. Naast die R. K. kerk op 't Spaarne Staan aan den Burgwalkamt een paar lage huisjes, die beneden heb straat-niveau liggen, en dus een uit- graving in de straat hebben. Een jongmensch, met zijn fiets passeeren- de, raakte met zijn voorwiel tusschen d'e rails, viel en kwam daarbij te rechtin de ruiten van een dier lage huisjes, en dus in de kamer, al waar de menschen aan de thee za tenneen, dè-t niet, want het huisje is, tijdelijk onbewoond. De huizen zullen worden verbouwd, en zouden al klaar zijn, indien de gemeente wat voortmaakte. Nu moe ten d)e ramen nog eens worden dicht gespijkerd, terwijl de bedoeling is de Iheele boei af t'e breken, en den toe stand geheel te verbeteren.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1