NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7391 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: KpT Ï6SF Van regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemeiu vo#r Haarlem ƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ030. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der BÜ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Afeonderiijke nemers 0-02 g Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.,sry% de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. ToTde plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DONDERDAG 1 AUGUSTUS. Slt. Baivo, Orgelbespeling 2—3 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 1\ u. ©Hoemendaal, Raadsvergadering, 7| •uur. iHaairüiemmiermleeT: Raadsvergade ring, 10i uur. DE VERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. Wij geven hier nog enkele nadere mededieelingen over den indruk dlien de Verkiezingen hebben gemaakt, zoo als die indruk in die pers zijn beeld vindt. „Alle opeenvolgende misluk kingen sedert 37 jaren van de po gingen om de republiek omver tó werpen hebben dp innonardhaJen de oogen niet geopend. 'De les van deze verkiezingen zal hun evenmin ten nutte zijn. Zij zullen voortgaan met hun onvruchtbare 'tegen-werking in plaats van te trachten .zich nuttig te m'aken voor het vaderland door on dier den (bes taanden regeeringsvorm te ijveren voor de groote beginselen van maatschappelijk behoud, waar Bij voorgeven zoo gehedht aan eijn. De Temps hoopt dan ook, dat die republikeinen 'goed doordrongen wor den van de overtuiging dlat de repu bliek van monarchale zijde niets meer heeft te vreezen, en dat zij zich bij hup handelen nergens meer zul len laten behieersdhen dloor die onze kerheid omtrent de republ ikeinschie gevoelens van het Fransdhie volk. Het bij uitstek nation alistisdhie blad, de „Gaulois" oordeelde heel an diers. Het Ihad' juist den dag vóór de stemming geschreven Frankrijk kan het tegenwoordig re- geeringsstelsel niet langer verdragen zonder ten onder te gaan, omdat het in volstrekte tegenstelling is met zijn constitutie. Ik heb het niet over de geschreven constitutie, legt de schrij ver van dit artikel de Lamarzelle na- dier uit, maar over die natuurlijke constitutie, zooals die geworden is door het karakter, door het verleden, dOor de traditie in een woord. Daar om kan de republiek in Frankrijk nooit iets anders doen dan vernieti gen. De geschiedenis van het eind: der achttiende eeuw evenals dat van de laatste tientallen jaren is daar, om dit ten duidelijkste te bewijzen aan alle menschen die te goeder trouw zijn. Lamarze-lle is overtuigd, dat het in stinct van zelfbehoud Frankrijk van zelf weer naar de monarchie zal drijven. De uitslag van de stemming moet de „G-aulois" op dit punt hebben te leurgesteld. Althans vooralsnog Die uitslag, than** zoo goed als vol ledig, is als volgt In het geheel moesten 1449 leden gekozen worden en een Reuter-tele- giram meldde reeds den uitslag in 1441 gevallen. Onder de 1449 aftre^ denden waren 302 republikeinen, 290 conservatieven, 400 radicalen, 35 na tionalisten, 220 progressisten of rechts-republikeinen, 158 radicaal socialisten, 24 v-ereenigde socialisten en 20 onafhankelijke socialisten. To<t dusver zijn gekozen 239 conser vatieven, 188 progressisten, 835 re publikeinen en 36 socialisten, terwijl er nog 143 herstemmingen moeten plaats hebben. De cijfers toonen aan, dat de regee- ringspartijen hebben gewonnen ten koste van de conservatieven en pro gressisten. Zooails wij reeds mee deelden hebben in enkele districten van het zuiden de kiezers gehoor ge- gejvien aan het verlangen van de protest-comité's der wijnbouwers om tóch van stemming te onthouden. KEIZER EN TSAAR. De samenkomst tusschen Tsaar Ni- colaas en Keizer Wilhelm krijgt een etaatsbeteekenis door de aanwezig heid van de wederzijdsche ministers van buiteulandsche zaken. Vermoede lijk vindt de ontmoeting nlaaits Zon dag en Maandag a. s. bij Hela, nabij Danzig, aan boord van de „Hohen- Eollem", waarbij de Tsaar des Kei zers gast zal wezen. Bijzonderheden worden te Petersburg niet losgela ten, voordat dio Tsaar de Russische wateren veilig en wel heeft verlaten. De Keizer komt reeds Donderdag a. s. te Swinemunde terug van zijn reis naar 't Noorden en onmiddellijk zal hij den rijkskanselier ontvangen, die ben tijd lang te Berlijn vertoefd en eerst na de vaste samenkomst zijn vacantie te Norderny zal kunnen her vatten. DE ITALIAANiSCHE SENAAT moet voornemens zijn reeds in Sep tember somen te komen voor die be handeling der zaak-Nasi, omdat een langer uitstel en de samenval met die Kamerzittingen, allicht tot moeilijk heden .zouden leiden, hoewel 't op Sidilië nu kalm is ondier de aanwe zigheid van een groote troepenmacht en eeniige oorlogsschepen. Nasi geldt ondertusschlen ook in hoogere kringen voor sommigen als martelaar, als onrechtvaardig belas terde en gevolgde. Zoo heeft hij een aanbod ontvangen om' zijn huisar rest te komen doormaken op een villa aan de Aventino, die allicht een aangenamer verblijf is dan een huis te Rome in dezen tijd d'es jaars. COMPLOT TEGEN DEN TSAAR. Wij hebben reeds medegedeeld, dat weder een nieuw complot tegen den Russischen vorst is ontdekt. Een on derzoek mtoet nu aan 't liciht hebben gebracht, dat een groep revolution- naire socialisten tot 'n gansche reeks van politieke moorden besloten had. Ter dood veroordeeld waren o. a. de militaire procureur Paflof, com mandant von der Launi'tz, minister Doernowo en de grootvorsten Wladi- mir, Alexandowitsj en Nikolaas Niko- l'ajewitsj. De reeks van moord,en zou met dien op 'den Tsaar bekroond wor den. Reeds na de vermoording van Paf lof echter kwam de politie de da ders op 't spoor. Elr werden groote bomme-n werkplaatsen ontdekt, alsme de een gewichtige briefwisseling, die veel bijzonderheden omtrent 't com plot aan het licht bracht. De samenzweerders deden alle moeite, om zidh goed op de hoogte te stellen van hetgeen ten Hove ge beurde en ■omtrent alle personen uit de omgeving van het Hof. De zoon van een postbeambte verspreidde on dier de soldaten van de w'acht brochu res en vroeig hen uit over allerlei za ken van het Hof, teirwijl in Tsarskoje Selo en Peter-bof eten groep goadge- ldeede hoeren en dames op opvallen de wijze aanraking zocht met de pa leiswacht zoowel als met de hofbe ambten. Vooral op Tsarskoje Selo werd nauwlettend gespionn-eerd en de tijden, waarop die ministers het paleis binnenkwamen en verlieten, werden nauwkeurig uitgevorscht. Aan de soldaten van de paleiswacht werden groote sommen geboden voor inlichtingen omtrent het juiste tijd stip, waarop de minister-president tóch naar bet paleis begaf. Au,de ren waren in tusschen doende met het park te ihspectee-ren, waar de keizerlijke familie- wandelingen placht te maken. Ook werd er moeite gedaan om den zoon van den post beambte een betrekking aan het Hof te bezorgen. De politie hield een tijdlang de sa menzweerders scherp in het oog, om allen te ontdekken. Eerst na den zelfmoord van de liefdezuster Soebo- wa in het Botkinsjen-hospitaal, greep de politóe in. Bij een huiszoeking vond men een verzameling wapens, dynamiet en een gedetailleerd plan van Pet er hof, Gatsjina en Tsarskoje Selo, me,t uitgebreide opgave van de paden, waar de Tsaar zijn wandelin gen placht te doen. Uit andere papieren bleek, dat Soe- bowa lid was geweest van een mili taire organisatie, die zich ten doel ©telde den Tsaar te vermoorden. Er zijn thans, gelijk reeds gemeld, in 't geheel drie en twintig personen in hechtenis genomen. EEN RUSSISCHE KOLONISATIE. Mag men Laffan's agentschap, dat op gezag van een Russisch blad spreekt, gelooven, dan wordt de uit voering van een plan tot kolonisatie voor Russen voorbereid dat van groot- sche opvattingen getuigt. Er zou een combinatie gevormd zijn van Engel- scbe millionairs en miüiardairs, tot wie o. a. Rothschild behoort, tot stand gekomen met een kapitaal van zes milliard roebel, om een enorme kolonie van landbouwers te stich ten in het Transkaspisch gebied. Het plan is een kanaal aan te leggen van de Kaspische Zee. Van dit hoofdka naal, dat het grootste der wereld zal worden, zullen zijkanalen worden aangelegd met uitgebreide irrigatie- werken, waardoor zes millioen desja- tinen grond in vruchtbaar land zul len wordon herschapen. De beste in genieurs van Engeland zijn uitgenoo- digd om den aanleg van dit reusach tige netwerk van kanalen in stud:e te nemen. De maatschappij krijgt een conces sie voor 66 jaar, na afloop van wel ken termijn het gebied aan de Rus sische regeering komt. Kolonisten zullen worden toegela ten tegen helder omschreven voor waarden, terwijl de Russische regee rt ng de stipte naleving er van met behulp van Russische troepen zal waarborgen. Om een rustige uitvoe ring van deze plannen te verzekeren, wordtinvoering van den staat van beleg voorgesteld. Alleen de hoofdambtenaren zullen Engelschen zijn, de rest Russen. De staat van beleg, en die invloed van Engelsch geld en Engelsche am'> tenaren zijn ietwat verdacht. NA .AR SIBBRIë. NaaT Reuter uit St. Petersburg seint, zijn Maandag wieder vijf en zestig politieke gevangenen naar Si berië gezonden. Onder hen bevindt zich Terentieva, de Vrouw die mede plichtig was aan den aanslag, die verleden jaar op Stolypin is gepleegd. RAISOELI. Raisoeli zou verslagen zijn, zoo hiee/tte het gisteren in enkele telegram men. Maar dlat lijkt er nog maar wei nig op. Wel zijn de troepen' van den sultan van Marokko slaags geraakt met de aanhangers van Raisoeli wel zijn dorpen in brand gestoken, liedien gevangen genomen, en onthoofd, kortom de troepen Van dien sultan hebben gedaan wat men van de troe pen van een Oostersch despoot mlag verwachten, maar dat zij hun eigenlijk doel, de bevrijding van Mac Lean en de bestraffing van Raisoeli bereikt hebben, dat verneemt men' niet. Integendeel, men hoort noch iv/an Raisoeli noch van Mac Lean' eenig bericht, en omtrent hun ver blijfplaats is niets bekend. Alleen schijnt het zeker te zijn, dat de Ma- rokkaansche bandiet met zijn gevan gene, die na een poiging tot ontvluch ting strenger wordt bewaakt, verder naar het 'zuiden is getrokken. Blij kens de telegrammmen uit Tanger leggen zoowel de sul tan stro epien als de "aanhangers van Raisoeli. grooten moed en doodsverachting aan den dag. De stam El Khmas bood aan de Mehalla krachtigen tegenstand, maar leed hevige verliezen, zoo dat de Ma- rokkaansc'he minister van oorlog, El Guebhas, hoop heeft, dat de stam zich zal onderwerpen, Vooral nu zijn mannen er in geslaagd zijn een aan tal vrouwen gevangen te nemen, diie 'hij nu als gijzelaars wil behouden. Maar de El Khmas zijn nog maar de buren van Raisoeli, den man zelf heeft men nog niet en kan men niet vinden. Men is dus nog geen stap nader tot het doel. DE TOESTAND IN KOREA. Markies Ito heeft aan Amerikaan se he journalisten verklaard, dat in Korea thans alles rustig is. Dat schijnt nu wel niet 'heelemaal juist te zijn, nog steeds komen onlusten voor en onder de Koreaansche troe pen heerscht een geest van muiterij. Maar de Japansche staatsman zal wel in zooverre gelijk (hebben, dat deze uitingen van volksontevreden heid niet van diien aard zijn dat zij den Japanners eonig belangrijk na deel kunnen berokkenen. Do Japanners hebben zich .in Ko rea genesteld en de Koreanen schij nen er niet het volk naar, dat er in zal slagen hen weer uit te drijven. Markies Ito heeft in zijn blad nog eens laten verklaren, dat de levensbe langen en de waardigheid van Japan het optreden tegen Korea noodzake lijk maakten, vreemde critiek zou Japan dan ook niet hebben terugge houden. Nu vreemde critiek, althans van officieele zijde, is niet rreoefend. Geen staatsman heeft zich hieraan gewaagd, nu uit den reuzenstrijd van Japan tegen Rusland gebleken is, hoeveel waarde het Oostersche eilan denrijk aan dezen voorpost op het Aziatische vasteland hechtte. DUITSCHE SOCIAAL- DEMOKRATEN. In de Duitsche sociaal-demoJkrati- sche partij hebben herhaaldelijk par tij gen oo ten verwijten moeten hooren over daden, die niet met het beginsel in overeenstemming schenen, maar die dan gedaan heetten te zijn onder den drang der omstandigheden. Nog onlangs lokte het opstaan van een paar partijgangers bij het Ho chop een vorst protest, en van hen die opstonden de vrij kinderachtige ver ontschuldiging uit, dat men niet ge weten had dat dit Hoc h komen zou. Maar nu is er heel wat anders ge beurd, iets geheel nieuws. De Wur- temburgsche Tweede Kamer telt ook een paar sociaal-demokraten onder haar leden, en die hebben ditmaal gestemd.... vóór de begrooting, en daar de geheele troep voorstemde, heeft men hier blijkbaar te doen met een besluit van de Kamerfractie, die dus met de tot dusver gevolgde me thode om alti.id tegen te stemmen, waaraan in den Rijksdag en de an dere Duitsche Bondsstaten nog trouw wordt Vastgehouden, blijkt te hebben jebroken. Naar aanleiding van dieze houding dier Wurtembuxgscihe so ciaal-demokraten, merkt de „Frankf. Zitg." op „De partij schijnt te héb ben ingezien, dat de principieele ver werping van de begroeting in de be staande omstandigheden niets is dan een holle betooging, die geenerllei praotische waarde heeft, maar aan den anderen kant in breede kringen der socialistische kiezers Wordt af gekeurd^'. Men begreep niet, dlat tel kens en telkens weeir verwierpen eiener begrooting, waarop dan toch ook posten voorkwamen door die so- oiaal-demokratie verlanigd of door blaar eerst na feilen strijd veroverd. Maar op de partijdagen waar deze zaak herhaaldelijk ter sprake kwam. wisten die radicale elementen stieeids hun zin door te drijven. Tot dusver 'hiad' slechts nu en dan een enkel zelfstandig partijgenoot een meer verzoenende houding durven aan te nemen dat een geheele. fractie de eenmaal aangenomen houding op geeft, is iets nieuws. De daad dter Wurtemburgens zal vn de soeiaal-dlemokratisdhe pers onge twijfeld nog tot lange en heftige be schouwingen aanleiding gaven. SCHOOLSTRIJD IN DUITSCHLAND. Nu we toch op Duitschen bodem en in den Duitschen strijd zitten, ma ken we meteen melding van den strijd die tout comme chez nous! de onderwijzers tegen de school hoofden voeren. (Daar heat een hoofd Rector"). De vakvereenigmg dar Rectoren nu heeft onlangs het verlangen uitgesproken, dat dé aan vangsjaar wedde van een hoofd het dubbele behoort te zijn van die van den klasseondarwijzer en de vergoe dingvoor woninghuur dJe helft meer. Togen dezen eisch is do Bond van k 1 asseondcrwijzersin tójn jongste te Duisburg gehouden vergadering, krachtig opgekomen. En de Vereeni- ging van onderwijzers te Dussaldorf heeft verklaard dlien eisdh te beschou wen als „een buitensporige overschat ting der waarde van dOn arbeid der hpofden" en als „een ongerechtvaar digde verlaging van de taak deT on derwijzers", „een daad die nood zakelijk moet leiden tot strijd tus- scbien de soorten van onderwijzers en daardoor tot belemmering ©ener vruchtbare samenwerking in de school." HET NOO'RWEBGSCHE STORTHING heeft een besluit genomen, dat de belangen raakt van de nomadische Laplanders in Zweden. Bij d© schei ding van de unie tusschen Zweden en Noorwegen zijn deze slecht weggeko men, want in 'het verdrag van Karl stad werd bepaald, dat zij, te reke nen van het jaar 1908, niet voor den 15den Juni met hun .rendierkudden den gebruikelijken tocht door het Noorweegsch gebied, waar zij gaan tot aan de kust van de IJszee mogen beginnen. Daar de rendieren den aan drang hebben, in de warmte hiet koe le noordelijke gebied op te zoeken, is de door NoorwegeTS verlangde be perking voor de Laplanders zeer hin derlijk. De Zwe-edsche regeering heeft daarom nieuwe onderhandelingen over dit onderwerp voorgesteld en wenscht, dat inmiddels de bepaling van Karlstad voorloopig buiten wer king zal worden gesteld. Op voor stel van de regeering heeft het Storthing hierin toegestemd! DE BESTUURBARE BALLONS. Dat de oorlogen der toekomst door het gebruik van bestuurbare lucht schepen niet minder gruwelijk wor den zal, heeft Jaurès wel juist voor tóen. Wat er tegen te doen Het lid ■van het Engelsche Lagerhuis Dilke heeft zidh die vraag ook gesteld, en vroeg daarom Dinsdag aan minister Grey of er eenig vooruitzicht bestaat, dat de conferentie in Den Haag het eens zal worden over een nieuw ver bod betreffende het bezigen van ont plofbare stoffen uit luchtschepen, en zulks teT vervanging van het tijdelij ke verbod ter zake, dat thans komt te vervallen. Grey antwoordde hierop, dat 't te verwachten is, dat dit onderwerp door de conferentie zal werden be handeld. Wij zullen zeide de mi nister er ons over verheugen als wij kunnen bijdragen tot het sluiten van een overeenkomst, die daarop neerkomt. Best Maar de Duitsche bla den oordeelen heel anders Een blad wil, dat de Rijksdag aanstonds geld beschikbaar stelt, veel geld, om een heel luchteskader te bouwen. Duitsch- land moet vasthouden aan het recht om in een oorlog uit luchtballons ont plofbare stoffen te werpen, althans ter zee. Geholpen door zoo'n riool in de wolkeen zou de Duitsche vloot op de golven het tegen ©en Veel sterke re vloot kunnen opnemen. De Kölni- sche Zeitung brengt, na een geest driftvolle beschrij ving van het werk der Duitsche 1 uchtsch'eepsbouwers majoor Gross, de ingenieur Basedow met name huJde aan Frankrijk, dat hier wéér den weg géweaen heeft Wat in de toekomst voor ons ,,in de lucht hangt", is niet veel goeds. ONRUST TE BELFAST. Wegens de oproerige stemming on der de politie te Belfast, die onteiMre- dlen is wegens den langeren dienst, ten gevolge van de staking der ha venarbeiders, is er Dinsdag een de tachement militairen met maxims te Belfast aangekomen' ter versterking van het garnizoen. Men verwacht, d!a-t binnenkort nog een bataillon in fanterie en een regiment cavalerie zal aankomen. Ook in andere gedeelten van Ier land beeft de politóe blijken van on tevredenheid gegeven. Over de oorzaken hebben wij in vo-rige nummers onder dé rubriek „Uit d'e Arbeiderswereld" medediee- lingen gedaan. HET KONINKRIJK DER VROUWEN. In de verbouwde en nieuw geres taureerde schouwburgzaal der Socië teit Viereemiging zal dit jiaar -geduren de de kermis hat gunstig bekende ge zelschap „Stoel en Spree" voorstellin gen geven. Opgevoerd wordt „Het Koninkrijk der Vrouwen", su.eees-kermisstuk met «zang, dans, koren en co-u platten, in 5 bedrijven, door M. Spree. Te Amsterdam beleefde dit stuk 75 .-achtereenvolgende opvoeringen, ter wijl het op v.ee-1 kermissen door ge heel Nederland met zeer veel succes werd vertoond'. Die monteering en costumes zijn schitterend'. Mavr. Jeanne Spree-Mönch vervult hierin de rol van Generaal Xenessa erate ministères in „Het Koninkrijk der Vrouwen", door M. Spree, van Di-onysus, student in zijn 12e stu diejaar. Enkele pers-beoordeel ingen laten we bier "volgen: iDe heer J. H. Róssing in „Het Nieuws van den Dag" van 13 Sept. 1906: .„Met opgewekte muziek en goede zang is het stuk begonnen en met blij de muziek en triumfgezang eindigt onder daverende toejuichingen van het publiek." „.De Telegraaf" van 10 September 1906: ...„Heel het Gezdlséhap Stoel en Spr-ee heeft zn besta beentje voor ge zet om ons deze klucht zoo smake lijk mogelijk te maken- Ieder die belang stelt in ons too- neel zal ongetwijfeld een blik gaan werpen in Spree's „Koninkrijk dar Vrouwen." „De Courant' van 10 Sept. 1906: „Spree heeft zichzelf overtroffen. „Het Koninkrijk dier Vrouwen' kwam zag en overwon!" ALs middag-voorstelling teg an ver minderde prijzen zullen twee opvoe ringen worden gegeven van „Robert en Bertram", die lustige vagebonden en wel Dinsdag 6 an Woensdag 7 Au gustus. IPenisioen verleend. Aan den sergeant-majoor B. L. van Es van het 10e regiment infanterie al hier in garnizoen, is op 1 Augustus a.s., onder toekenning van pensioen, ontslag uit den militairen dienst ver leend. Parade. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder zal op 2 Augustus a.s. door bet garnizoen eene groote parade op het terrein voor de oavaleri ekazeme gehouden wot- den. De parade zal gecommandeerd wor den door den luitenant-kolonel De Vries en geïnspecteerd worden door den kolonel Neet-eson van het 10e re giment infanterie. B e viorderd. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Octobar bevorderd tot bureel- ambtenaar van den Rijikswaterstaat der 2de klasse, de heer C. H. B. Tol lenaar, te Haarlem, thans bureelamb tenaar der 3de klassa VEIRiBENIGING „UAERLEtM". „Eiken zomer pleegt de Vereeniginig yllaerlem" ©en overzicht te geven van hare werkzaamheden gedurende liet afgeloopen jaar. Dat korte verslag heeft een tweeledig doel. Zeer zeker in de eerste plaats om de leden op de hoogte te stellen van hetgeen het be stuur van oordeel was in het belang der vereeni'ging te moeten doen indien noodig, om hunne herinne-* ring nog eens te verfrisschen, doch. in niet mindere mate om hen tot prikkel te zijin ook andere Haarlemmers voor het doel en streven der vereeniging op te wékken en hen aan te sporen hun goede voorbeeld te volgen." (Dit jaarverslag uitgebracht in de jongste algemeene vergadering, is nu weer verschenen. Daarin do nikt het bestuur die leden voor hun belangstelling in de veree niging maar betreurt het dat niet nog veel meer Haarlemmers als lid zijn toegetreden. Het is overtuigd dat dit anders zou wordien, indien zij onze Vereeniging kenden en van hare werkzaamheden werden op de hoog te gesteld, indlten zij wisten hoe wij er voor ijveren fret fraaie karakter van onze stad, waar een-igstóns mo gelijk te bewaren, hoe belangwekkend! de oudheidkundige wandelingen bïn- nisn onze veste zijn ook voor hen die meenen onze stad reeds zoo goed te kennen, welk een genot het verschaft den stedelijk en atlas ta kunnen be zichtigen in die passende omgeving der „Schneevoogtócamcr", hoe excur sies buiten de stad door vergelijking ions kunnen doen beseffen, wat al schilderachtigs en belangrijks Haar lem zelf nog bezit, boe leerrijk en in teressant voordrachten zijn als in den afgeloopen winter gehouden, over on derwerpen, waarin ieder oprecht Haarlemmer belang moet stellen, kort om indiiien hun de stad hunner inwo ning ter harte ging. Vervolgens worden vermeld de ge houden kunstbeschouwingen, de uit gaaf van een overdruk van mr. r. Fruin's artikelen in de „Midd. Crt." over den buiddgen stand van het Gos- fcenvnaiagstuk en prof. Rrugman's re devoering over hetzelfde onderwerp, en een van Dis. J. Craandijlk over het kasteel en de heerlijkheid Haarlem bij Heemskerk, aan de studie van den heer Gonnet over Haarlem's oudsten geschiedschrijver Samuel Amptóng en aan den tocht naar het kasteel Haar- zuylen. Het ledental der vereeniging be droeg op 1 Jan. 1906 219 tegen 207 in 1905. „Moge de financieele, zoowel als de zedelijke steun van elk rechtgeaard Haarlemmer ons in staat stelten uit voering te kunnen geven aan hetgeen wij ons voorstellen in het welzijn der Vereeniging en der stad Haarlem te moeten doen." Zoo wenscht de verslaggever, de se cretaris de heer J. L. Tadema. Wij melden nog, dat donatauTs. leden en begunstigers toegang hebben tot de ledenvergaderingen, voordrachtavon den en kunstbeschouwingen, zij kun nen zich bij alle excursies aansluiten en de uitgaven der vereeniging tegen zeer verminderden prijs bekomen. Voor hen is een exemplaar van „de Haarlemsche Hofjes" a 1 en van het Coster Vraagstuk, het kasteel en de heerlijkheid Haarlem en de oudst© geschiedenis van Haarlem, kosteloos verkrijgbaar. AiANHOUDING VAN TWEE KNAiPEN. Gisteren namiddag ten 4 1/2 uur zijn door den agent-rechercheur Bin- nenkamp uat Leiden ©n den agent van politie Sanders aan de Groote Hout- brug aangehouden, terwijl zij waren gezeten op een bespannen wagen met kermismateriaal. de gebroeders Leo- nardus B„ oud 15 en Johannes B., oud 13 jaren, wonende te Leidon, die zich in die gemeente hadden schuldig gemaakt aan diefstal van lood en ko per uit verschillende in aanbouw zijn de huizen, tot een bedrag van onge veer 300. Mst het oog op de kermis waren zij hier gekomen, ook vast niet «net goede bedoelingen. In hun bezit zijn nog eenige kleine koperen voor werpen gevonden van die diefstallen afkomstig. Zij zijn eerst naar het po- I liti-ebureau alhier overgebracht en na vertioor door genoemde rechercheur naar Leiden medegenomen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1