Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 31 Juli 1907. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Valentia (Zuidkust van Ierland); laagste 739.4 m.M. te Stockholm (Oost kust van Zweden). Verwachting tot aivond van 1 Augustus Wind matige tot kraclitdgen NooTd- WesteL wind. Gesteldheid van de luchtafwisse lende bewolking; buiïg. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 760 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige sta*d te 2 uur 755 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 31 Juli. Hoogste gisteren. F. 64° Laagste heden nacht F. BB1 Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 60o DE UMUildDtBR TRAWLER-MAiATi) De aanvraag tot faillietverklaring der Umuider-rtrawlermaatsciiappijen waarvan wijlen de heer Planteydt di recteur was, werd door de civiele ka mer der rechtbank aangehouden tot Zaterdag. Dan zal gevraagd worden uitstel ter regeling tot December. Tot voorloopige directeuren zijn be noemd de heeren anr.Cnoop Koopman-s Faubel en F. QT. de Glarcq. DE OOIEVAAR. De postduiven vereeniging „de Ooie vaar". hield Zondag 28 Juli een kas- wedvluoht voor jonge duiven van Quevij. Afstand 227 KM. De prijzen werden behaald ais volgt: le prijs: J. Moerkerk, 4lV-27 2e pr.: J. Vaas, 4—2215 3e pr.H. Oldenmark, 51330 4e nr.: H. van Leen, 5-4620 Ki n h a S m. Op de Dinsdag gehouden algemeene Saarl. vergadering van aandeelhou ders der Mij. Kiniieim, werden de ba lans- winst en verliesrekening goed gekeurd en de behaalde winsten ge bruikt voor afschrijvingen. De heer W. Sepp, welke volgens rooster als commissaris aftrad werd met algemeene stemmen herkozen. Overrijding. Hedenmorgen is in het Frederaks- park een Hollandsche Herdershond, toebehoorende aan de weduwe Boer, Groote Houtstraat 156. aangereden door een automobiel, waarvan be stuurder en nummer onbekend. De hond is kort daarna overleden aan zijne bekomen wonden en overge bracht in een tweewieligen handwa gen naar de woning van de eigenares. VOOR VADERLAND EN KONING. Op den Doelen had Dinsdagavond onder leiding van den instructeur ser geant-majoor Mijksenaar een onder linge wedstrijd plaats voor de adspi- rant- en jonge leden der vereeniging tot verhoogang van 's lands weerbaar heid „Voor Vaderland en Koning". De uitslag der wedstrijden was als volgt: le. Hardloopen geweer in de hand), 200 M.; 2e Touwklimmen en 3e. Vèr- springen. Van de te afdeeling waren no. 1: W. Elfers, no. 2 A. Wensing; van de 2e afdeeling no. 1 P. C. Bitter, no. 2 M. E. v. Deelen en van de 3e afdeeling kon eerst bij loting worden uitge maakt wie no. 1 en no. 2 was tusschen J. J. Zwoll-o en J. ter H'orst, daar bei de jongethii de sprong van 4.50 M. maakten. Na afloop dezer onderlinge wed strijden werden prijsjes uitgereikt. Een en ander was wei-willend door eenige der bestuursleden afgestaan. Op deze wijze kan het niet anders of de kameraadschap wordt ten zeer ste verhoogd; men kan zich voor wei nig geld in alle mogelijke takken van sport oefenen en een flink weerbaar man worden. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. (Dinsdagmiddag werden 2 meisjes van 10 of 11 jaar in den Hout aan gesproken door een man, blijkbaar met minder goede bedoelingen. De plantsoenwachters Smit en Ploeg, die dit opmerkten, noodzaak ten den man den Hout te verlaten. Men zij dus gewaarschuwd en late zijn kinderen niet zonder geleide in den Hout. Veld dag Leger des Heil s. Heden werd op het landgoed „Roos- wijk" te Velsen de jaarlijksche Veld- dag gehouden van het Leger des Heils. Zes duizend personen waren aan wezig, ook de nieuwe commandant Risdel en zijn echtgenoote, voor wien gedefileerd werd. Morgen komen wij hierop terug. Door Vermaak tot Nu;t. Het jaarlijksche uitstapje door de vereeniging„Door Vermaak tot Nut", ook nu weer met zorg voorbe reid, bezorgde honderden kinderen gisteren een aangenaam dagje. Des morgens te half negen vertrok de vroolijke schare met den tredn naar Amsterdam. Na eene wandeling door eendge der hoofdstraten arriveerde men in „Ar- tis", waar een smakelijk ontbijt ge reed stond en tot toetasten uitnoodig- 'de. Hierna werden met nog een tus schenpoos voor een twaalf-uurtje, öenige uren doorgebracht met de voornaamste aantrekkelijkheden van Amstel's wondertuin te bezichtigen. As gewoonlijk trokken apenkooi, roofdieren, aquarium enz. de meeste aandacht. Met deelneming eernamen de jeug dige bezoekers, dat tw •e der olifanten het tijdelijke met het eeuwige verwis seld hadden. Rosa en Betsy zijn niet oneer. Er waren er, die diuidelijk tr-onen in des oppassers oog hadden gezien, en belangstellend informeerden naar do ziekte der overledenen. „Influenza", heette hetja, daarte gen hielpen zelfs geen „paardenmid delen." Intuisschen als geheel slaagde de tocht uitstekend. Daarom alle dank en l:.f aan het bestuur van „Door Ver maak tot Nut". De Zomerspelen. Het deed ons genoegen te zien, dat althans Dinsdagavond de belangstel ling; voor de kunst van Royaards '.r Verkade aanmerkelijk grooter was, dan den avond te voren. Zoowel be neden als boven waren slechts enkele rijen ledig, en de aanwezigen hebben met de grootste belangstelling het spel van diepe gedachten en hooge sym boliek, dat „Elckerlyc" heet, gevolgd. Zoowel de inhoud alis de uitbeelding van „Elckerlyc" heeft buitengemeen geboeid, al was het dan ook, dat veel van dit middeneeuwsche ons zoo vreemd aandeed, dat wij 't nauwelijks als realiteit konden ontvangen. Doch realiteit is dit spel „een speyghel der salicheyt van Elckerlyc" dan ook minder dan, zooals we zeiden, hooge symboliek. Of dit spel werkelijk zoo spréékt tot de menschen, dat het alge meen bewondering wekte, of wel, dat ook de zucht om een modegril in kunst te volgen, zich doet gelden, valt niet. uit te maken. Maar welke de motieven voor die belangstelling mo gen zijn, we hébben haar met genoe gen gezien, óm Rovaards, en óm Ver kade, die van Elkcerlyc en de Doot zulke prachtige figuren hebben ge maakt, en die haar ten volle verdien den, maar vooral omdat ze daardoor mogen worden opgewekt om nog meer van die paarlen te delven uit den schat onzer oude literatuur. En dan, als 't kan, één wensch Dat ze ook eens een proef mogen ne men met we zeggen nietvolks voorstellingen maar met volksprij- zen. Een entrée van ƒ1.50 valt buiten het kader der mogelijke uitgaven van menigeen, die toch wel gaarne iets offeren zou om zoo iets moois te zien als Roy aards, Verkade en hun mede werkers bieden. GEMEENTE LICHTFABRIEKEN. Hedenmiddag ontvingen wij het ver slag van den toestand en de exploita tie over het jaar 1906. We ontieenen daaraan het volgende: Het aantal muntmeters, in gebruik op 31 December j.l., bedroeg 6712het aantal geplaatste gasmotoren be droeg 71. Het resultaat van het vierde jaar der gemeente-exploitatje is alleszins gunstig te noemen, aangezien, on danks hooge onderhoudskosten, een batig saldo, groot ƒ48.991.59 overblijft. De opbrengst van het gas bedroeg in het geheel ƒ646.543.19 tegen ƒ589.516.96 in 1905. Afdeeling Electriciteit. Voor de exploitatie der electrische centrale fis het jaar 1906 niet ongun stig te noemen, daar gedurende deze periode 68 blijvende aansluitingen zijn gemaakt. De vermeerdering bedraagt 50 pet De balans sluit met een bedrag van ƒ683.677.67. De bedrijfsrekening wijst aan ƒ74.011.41. Het nadeelig saldo bedraagt 4833.64dit was geraamd op het be drag van 16.547. J ubilé. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer S. Otter bij de firma H. Bern hardt en Zoon alhier als boekbinder i i dienst trad. De werkplaats aan de Ilelmbrekersteeg was voor deze gel gt-nheid versierd, terwijl de jubilaris van zijn patroons als herinnering aan dezen gedenkwaardigen dag eene en veloppe met inhoud kreeg. 't Was voor den jubilaris een ware feestdag l G e v. V o o r w. Twee rozenkransen, een halsket ting, een armband met medaillon, eeu front, een broche, waarin portretten. (Benoemd. De heer H. J. Kronenborg, leeraar «aan de Ambachtschool en aan de Avondvakteekenschool te Haarlem, Is benoemd tof directeur der Ambachts school te Doesburg. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN. Heiden werden die navolgende uit spraken gedaan M. H. v. d. H. te Haarlem, en C. v. B. te Hillegom, met een rijwiel rijden zonder licht, resp. ƒ0.50 of 1 d'ag hecht., en ƒ1 of 1 dag hecht. (Uitgestelde zaken).- A. J. te Jan Gij zenvaart, en 6 an deren, oveTtr. Wetb. v. Strafr., resp. 10 of 3 dagen hecht, 3 of 3 dagen hecht., en 1 of 1 dag hecht. J. M. J. B. M. te Wijk aan Zee en Duin, en 11 anderen, met een rijwiel rijdien zonder licht, allen ƒ1 of ldiag hecht. A. C. T., G. C. en H. M. te Haar lem, met een handwagen rijden zon der licht, allen 0.50 of 1 dag hecht. J. J. Vi d- B. te Haarlem, wateren buiten e»en urinoir, ƒ0.50 of 1 dag hecht. A. J. ie Jan Gij zenvaart. P. S. te Beverwijk, en J. W. te Wijk aan Zee, overtr. Wetb. v. Strafr. .verzet vo rige vonnissen) verzet vervallen ver klaard:. J. de K. te Haarlem, loopen over verboden grond, (verzet vorige von nissen) vorige uitspraak bekrach tigd. Voorts werden er nog 96 personen wegens dronkenschap veroordeeld, resp. tot 3 weken, 7 en 3 dagen hecht., en 3 dagen hecht, plus plaatsing in eene Pdjkswerkinrichtïng voor den tijd van één jaar, en tot geldboeten van ƒ5, 3 en 2, subs. 8 en 2 dagen hecht. Uitve rko op. Uit onze advertentie-rubriek blijkt, dat im het perceel Groote Houtstraat 56 (naast onze bureaux) een uitver koop ran verschillende luxe artikelen en kantoorbehoeften wordt gehouden. Wie wat goedkoop wil koopen, kan (hier terecht! Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Aan groot ge.vaar ontkomen. Gisterenmiddag omstreeks drie uren reed mejuffrouw B., wonende te Zandvoort, met haar rijwiel op den Zondfvoorterweg, toen uit d3 tegen overgestelde richting een automobiel lin volle vaart kwam aangereden. Daardoor werd de juffrouw zenuw achtig en zij kwam te vallen op onge veer een paar meter voor de auto. Door de tegenwoordigheid van geest van den chauffeur, die alle remmen dadelijk in werking bracht, bleef de auto vlak voor de juffrouw staan, waardoor gewis een ernstig ongeluk •werd voorkomen. In verband met de nieuwe brand spuit te Aerdenlhiout, was het nood zakelijk dat een gedeelte van den Schulpweg böh&rd werd wilde men, dat de spuit vlug op de plaats des onlheils kunnen arriveeren. Daarmede is nu bereids door het gemeentebe stuur een aanvang gemaakt. HEEMSTEDE. Gezondiheidscommd ssi e Tot lid van de gezondheidscommis sie, zetel Bloemendual, in de vacature <mr. H. C. Obreen, is door B. en W. aanbevolen de heer J. Beekman, bur gemeester van Zandvoort. VELSEN. Raadsvergadering. Eigenlijk is er weinig toe te voegen aan ons gisteren gegeven kort verslag, maar toch zullen we nog enkele pun tjes aanstippen. Allereerst de vermelding, dat het notulen lezen een klein uurtje van on zen kostbaren tijd vorderde. A was du vorige ruzie-vergadering ook nog zoo interessant, een herkauwing aan te hooren is bar vervelend. Geen wonder dan ook, dat een der vroede vaderen een nog wel, die het meeste belang had bij het toen behandelde er rustig bij insliep. Zonder veel gepraat werd goedg keurd, dat een deskundige belast wordt met het maken van plannen berekeningen voor de gasfabriek waterleiding; een baantje, waar eene belooning van vijf of zes rood-rugge- tjes aan zit. Zooals men weet is het maken van deze fabrieken reeds lang een punt van discussie in onzen Raad, en na eenig geharrewar met heeren, die de fabrieken wilden oprichten, besloot de Raad voor een klein jaartje terug, de irrichtingen in eigen beheer te men. Na vijf jaar is men dus eigenlijk nog niet heel ver gekomen, maar mis schien krijgt de zaak nu haar beolag door deze plannenmakerij. De voor standers kunnen declameeren„Het dsghet an het Oosten Toch liet de heer Vermeulen weer donkere wolken aan den hemel drij ven. Hij zeiIk heb wel geen bezwaar tegen deze plannenmakerij, maar re serveer mijn stem voor een definitieve stichting der fabrieken. Spreker'is gaan twijfelen aan de goede resultaten der fabrieken, er gelooft, dat de vroegere deskundig: der gemeente met te gunstige cijfers heeft gewerkt. De heer Delcourt liep met het dui veltje „splitsing der gemeente" rond, e vroeg zich af, wat moet Velsen met een gasfabriek doen, als IJmuiden voor gas bedankt? Dit bezwaar deelde de heer Ver meulen nu niet. Hij kon niet denken, dat de Regeering hij eene mogelijke splitsing het eene deel der gemeente zou benadeelen en het andere bevoor- deeien. De heer Philips kwam als lid der Gascommissie de heeren lekker ma ken. Veel mocht hij niet uit de school klappen, maar wel wat. Hij deelde dan mede, dat de gemeente een terrein kan koopen van 12.000 vlerk. meter, tegen ƒ0.80 per vierk. meter. Dat zou dus een voordeeltje van een 6- of 7000 gul den zijn. Ook is het misschien mogelijk, dat er geen zinkers voor het Kanaal be hoeven gemaakt te worden, maar meer zeg ik ni?t. Hiermede was de vergadering afge- loopen, en nadat de heer Bus namens den Raad een welwillend woord aan bet adres van den scheidenden col lega Delcourt gesproken had, werd de vergajdering gesloten. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Astfalik, Berlijn, Hotel d'Orange. II. WeiUer, Frankfort a/M., idem. Mevr. G. von Goethem, Amsterdam, idem. H. C. Boas, idem, idem. D. H. Pelesier, Den Haag, idem. W. Kritsner, Munster, idem, 3 p. Wed. van Leer, Amsterdam, idem, 2 pers. A. A. van der Biesen, idem, idem, 3 pers. J. A. Boasson, idïem, idem, 2 p. H. van Leeuwen, Nijmegen, idem, 4 pers, H. Raven, Amsterdam, Hotel Groo te Badhuis. H. C. Roelvink, idem, idem. B. M. Remsela, Amsterdam, Hotel Hollandais, 8 pers. S. M. Cok, idem, idem, 4 pers. J. S. Sollen, idem, Pension Nova, 4 pers. Fam. Enkelens Cooke, idem, Cotta ge Pretoria, 5 pers. J. H. Dijkhuis, Leiden, Duinweg no. 12, 2 pers. Fam. Behr, Hannover, Villa Lel'a, 2 pers. M. Webfer, EÉeid'elberg, Duinweg 9. H. Kattenburg, Amsterdam, Halte- straat no. 1. H. Isaacs, idem, idem, 4 pers. D. Isaacs, idem, idem, 5 pers. Dr. p. Kylstra, Groningen, Villa Adm. de Ruyter, 2 pers. L. Sternaux, Berlijn, Villa Agatha Susanna. Fam. Manger, Amsterdam, Kost- verlo-renweg no. 88, 10 pers. P. H. Loeff, Den Bosch, Hotel Drie huizen, 8 pers. E. Voute, Amsterdam, Pension Beau Sejour, 4 pers. A. G. M. Richard, Bussum, idem, 4 pers. Mej. Ter Meulen, Hilversum, id. J. Buiskool Toxopeus, Beesflerhoo- gen, idem, 3 pers. G. J. ElleTman, Driebergen, idem., 4 pers. Fam. Meijer, Amsterdam, idem, 2 pers. A. E. J. van Vliet, idem, idem. Mev,r. de Wed. Beurrfer, idem., idem., 3 pers. Mevr. Pahl, Dordmund, idem, 2 p- Mevr. Steevert, Utrecht, idem, 2p. Mej. Insinger, Amsterdam., id/em. J. Hamel, idem., idem. J. d'e Roos, idem., idem. A. May, Brussel, Grand HoteL I. Seligmann, Berlijn, idem. R. A. de Monchy, Hengelo, idem., 2 pers. Mej. C. Bkker, Hengelo, idém. S. Polute, Groningen, idem. I. Olink, Almelo, Hotel Driehuizen, 3 pers. H. J. H. Teriet, Joure, idem, 2 p. Fam. Vrehoff, Amsterdiam, idem, 2 pers. Dr. Huizinga, Groningen, idem. P. H. Smits, Haarlem, idem, 3 p. J. Kronenburg. IJselstein, idem, 2 pers. P. J. Weerts, Nijmegen, idem, 2 p. EEN NIEUW STATION. Dat alhier een nieuw station zal komen is nu zoo goed als zeker. Door H. IJ. S. M. is een bouwplan d;aar- Tot secretaris-penningmeester werd dóchte, J. L., den onbezoldigden rijks- bi.: acclamatie herbenoemd do heer veldwachter AVeijer heeft trachten te- R Wöhrmann te Baarn, terwijl in de gen te houden en hem heeft bedreigd pi a ate van den heer H. A. A. van De 13de verdachte, E. H wordt be' Houweninge als aftredend en niet schuldigd den onbezoldigden Rijks- herkiesbaar bestuurslid werd gekozen veldwachter beleedigend het woord „schoft" te hebben toegevoegd, j De Rechtbank achtte geen termen de heer Bruno Tideman te Apel-j doorn. 88HH As plaats voor de jaarvergadering' aanwezig om een verzoek van mr Van in 1908 werd Nijmegen aangewezen. (Lennep tot invrijheidlssteMng'van den Een rijtoer naar Rozendaal en eenheer Floris Vos in te willigen omdat gemeenschappelijke maaltijd in het er gegronde vrees voor herhaling van bote! „Pays-Bas" te Arnhem besloten misdrijf door dezen beschuldigde be- d: jaarlijksche bijeenkomst. GEEN ZELFLAADPISTOLEN. De zelflaadpistolen, waarover in de Tweede Kamer zooveel te doen is ge weest, zuilen er vobrloopig niet ko men. De Minister van Oorlog heeft namelijk bepaald, dat de tegenwoor dig in gebruik zijnde revolvers ge handhaafd blijven. BELEEDIGING. Tegen den anarchist Kolbhek, van Deventer, is proces-verbaal opgemaakt wegens uitdrukking, in een redevoe ring van 16 Juni aldaar, gehouden op do protestmeeting tegen de Vredes conferentie. In dat proces-verbaal wordt hem ten laste gelegd, dat hij woordelijk zou hebben gezegd „Hier is vertegen woordigd de grootmoordenaar van Turkije" en dat daarmee zou zijn „bedoeld" de persoon van den sultan van Turkije. In „Reöht voor Allen" betwist Kolt- bek echter deze woorden gesproken en deze bedoeling gehad te hebben. („Tel.") voor ter goedkeuring aan B. dézer gem'eente ingezonden. W. Binnenland CELEBES. Bij nadere overweging van het te legram van onzen, correspondent ie Batavia over de overvalling in Mori, zijn wij, schrijft de redactie der „N R Ct.", tot de conclusie gekomen, dat de 2de en de laatste zin aldus zullen moeten gelezen worden „Deze overvalling is waarschijnlijk het gevolg van ruw optreden der mi litairen. De gouverneur is met een af deeling maréchaussée derwaarts ver- tiokken." De naam 'Matanda moet luiden Ma- tandau. ONDERSCHEIDING VOOR ANDREW CARNEGIE. Bij Koninklijk (besluit is de heer Andrew Carnegie benoemd tot groot- officier in de orde van Oranje-Nassau. DE VREDES-C ONFERENTÏE TE AMSTERDAM. Naar de „Tel." uit goede bron ver neemt, wordt in handelskringen het plan geopperd om de gedelegeerden ter Tweede Vredesconferentie te Am sterdam te ontvangen. De plannen zijn nog in hun eerste stadium, maar wij hopen van harte, dat zeJLn het belang van de hoofdstad zullen slagen. Waar Rotterdam het internationale gezelschap binnen zijn poorten ontving, mag Amsterdam, als de hoofdstad] van net Rijk, zeker niet achter blijven. Het Noordzeekanaal met zijn zeesluizen en prachtige nieu we werken, de musea enz., een bij zonder concert door ons beroemd Con certgebouw-orkest, na een groot diner a-la-Van Heutsz, zijn nummers, die b.v. een program wel zouden kunnen vullen. DIEFSTAL IN EEN HOTEL. Men meldt uit Valkenburg (L.) aan d ,,'s-Hert. Crt." In hotel „Huis ter Geul" fwlerd Maandagnacht ten nadeele van eene aldaar verblijf houdende Fransche fa milie een bedrag van 2000 francs ont vreemd. De politie stelt een onderzoek -n naar een dienstbode, die mot eenkell- ner is gevlucht. TWEE OLIFANTEN GESTORVEN. Aj-tis te Amsterdam beeft een groot verlies te betreuren. Twee van de grootste olifanten zijn kort na elkan der gestorven, 't Zijn Rosa, die 18, en Betsy, die 13 jaar oud was. Omstreeks Zindag vertoonden beiden teekenen van lusteloosheid, welke gepaard gingen met verschijnselen van ge stoorde spijsvertering. Rosa stierf Zondagnacht en Dinsdag is Betsy be zweken. Deze laatste was een ge schenk van den Sultan van Siak. Artis heeft nu nog één groote olifant Tony, en drie kleinere over. De oor zaak van den vrij plotselingen dood der dieren is tot heden niet op te ge ven. Dr. Kerbert, prof. Max. Weber en oe veearts Mozure zijn Dinsdag een onderzoek daarnaar aangevangen, waarvan het resultaat vermoedelijk eerst over eenige weken bekend kan zijn. („N. v. d. D.") VER. KANTOREN VOOR VASTE GOEDEREN IN NEDERLAND „NEERLANDIA". Zondag j.l. hield bovengenoemde Vereeniging ondier voorzitterschap van den heer J. W. G. Droste, te Haarlem, hare algemeene jaarvergadering in Arnhem. Uit het jaarverslag van den secreta ris-penningmeester bleek, dat de ver eeniging thans 26 vaste kantoren en 4 filialen heeft en dat door de onderlin ge samenwerking de finanoieele toe stand redenen gaf tot aller tevreden heid, en kan zij zich dan ook steeds in gestadigen vooruitgang en voortduren- den bloei verheugen. KRANKZINNIGENVERPLEGING De „Staatscourant" no. 177 bevat een Koninklijk besluit van 16 Juli, waarbij aan de Vereeniging der Zus ters van Liefde, gezeteld te Venray, vergunning wordt verleend, iin de ge meente Venray, overeenkomstig ie door baar bestuur overgelegde teeke- ningen en beschrijving, op het daarbij aangegeven terrein een gesticht voor ki ankzinnigen op te richten. In het gefcticht, bestaande uit 12 pa viljoenen en de noodige dienstgebou wen, mogen niet meer dan 599 krank zinnigen, uitsluitend vrouwen, ver pleegd worden. De geneeskundige behandeling der verpleegden wordt opgedragen aan ten minste vier geneeskundigen, die gevestigd moeiten zijn in woningen op het terrein van het gesticht en buiten het gesticht geen geneeskundige, ten- z j consultatieve, praktijk mogen uit oefenen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 175 bedraagt, moet aan ten minste éénzoolang het aantal ver pleegden meer dan 175 doch niet meer dan 350 bedraagt, aan ten minste tweezoolang het aantal verpleegden meer dan 350 maar niet meer dan 500 bedraagt, aan ten minste drie genees kundigen de geneeskundige" behande ling zijn opgedragen. HET HOSPITAAL-KERKSCHIP. Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" is Maandagmiddag 29 dezer te Aber deen binnengeloopen. Op 1 Augustus zal de verwisseling van de. Loef door ds. Heuvel aldaar plaats hebben; hier op vertrekt „De Hoop" weder naar de visschersvloot. Het aantal verpleegde zieken evenwel op zee is veel belang rijker dan overige jaren De zieken verpleger Swier, die wegens een ge- infecteerde verwonding de vorige reis in het ziekenhuis te Aberdeen was achtergebleven, is weder hersteld aan boord gekomen. Overigens aan boord alles wel. staat. De instructie is in vollen gang. („N. v. d. D.") BRANDEN. Door onbekende oorzaak ontstond Dinsdagmiddag te 4 uur een flinke uit- slaanda.brand in het café aan de Kei zerstraat 19 te Helder, bewoond door K Smelik. Het huis brandde geheel uii m van den inventaris en inboedel werd zoo goed als niets gered. ONGELUKKEN. Gistermiddag is naar het Binnen- Gasthuis te Amsterdam overgebracht Amsterdamsche koopman W. Toen h:j gisteren bij Buiksloot op de in be weging zijnde tram wilde stappen had hij het ongeluk de koperen stang, die aangebracht is om aan te grijpen, mis te vatten en kwam daardoor te vallen. Zijn eene been werd bij den enkel af gereden, het andere ernstig gewond. VREDESCONFERENTIE. Het Prijzenhof. Wij vernemen, dat tusschen h'et Engelsche en het Duitsohe voorstel betreffende de instelling van een in ternationaal Hof van Beroep voor prijsverklaringen thans volkomen overeenstemming bereikt is. De com missie van onderzoek is bezig met de uitwerking van een ontwerp, dat men dus binnenkort tegemoet kan zien. Dit zal de eerste d'aad van werke lijke beteekenis zijn van deze confe rentie. (N. G.) Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. PekingParijs. De heer Spijker te Amsterdam, heeft - naar het „N. v. d. DC' meldt, Dinsdagmorgen van Godard een tele gram ontvangen, meldende, dat hij'te Omsk aangekomen is. Rechtszaken ZAAK FLORIS VOS. De Arrondissements Rechtbank te Amsterdam heeft rechtsingang ver leend tegen Floris Vos en 12 anderen, met name in de dagvaarding ge noemd, in verband met het op 3 Juli ten kantore der maatschappij O. B. gebeurde. De dagvaarding behelst o.a., dat Floris Vos op de herhaalde vorderin gen door en vanwege mr. Schook, den rechthebbende in het kantoor der Maatschappij, zich niet aanstonds hoeft verwijderd, en dat hij zich, om verwijdering tegen te werken, heeft vastgehouden aan een tafelvoorts, dat andere 11 verdachten zich met vereende krachten daarbij tegen de veldwachters hebben verzet, terwijl een hunner, A. S., den veldwachter Wind een stoot of slag in het aangezicht Letteren en Kunst tNBDBRLANöSlOHiE BRIEF WISSELING. Dordrecht, 30 Juli 1907. Aan de Kamers van Koophandel in Nederland, is het volgende adTes ver zonden: „Het zal U ongetwijfeld bekend zijn, dat het Algemeen Nedorlandsch Ve bond streeft naar veifnoogi.ng der ze delijke en stoffelijke kracht van den Nederlandsdhen Stam en dit doel o.a. tracht te bereiken door bevestiging en uitbreiding van het Ned. Taalgebied. ©en zeer belangrijk onderdeel dezer Groot-Nederlandsche Beweging is de Vlaamsclhe strijd, strijd voor die erken ning in Vlaanderen dor Ned. taal, die lange jaren en nog heden, ondanks de gelijkheids wet, door het Fransoh on derdrukt wordt ten koste der ontwik keling van het Vlaamsohe volk, dat al leen door eigen taal uit zijn vervallen staat kan worden opgeheven. Den Vlamingen, die zelf echter ook wiet zonder verzuim en schuld zijn, heeft het veel nadeel gedaan, dat de Noord-Nederlanders hen in dien strijd om het bestaan zoo weinig hebben ge steund. Zeer vele Nederlanders zijn nog het dwaalbegrip toegedaan, dat België een land is, waar alleen Fransch ver staan wordt. Zoodra ze Roosendaal voorbij1 zijn, beginnen ze Fransch te praten en brieven voor Brussel, Gent, ja zelfs Antwerpen, worden in het Fransch geschreven. Men schaadt door dit alles een ge wichtig Nederlandsch belang en ver schaft aan de vijanden onzer taal t beschaving het argument, dat wij Ne derlanders zelf van onze taal in den vreemde niet willen weten. En toch wint 't Vlaamsche volk het in getalsterkte van de Walen, toch is het gebied in België, waar het Vlaamsch gesproken, verstaan en ge schreven wordt, minstens de helft van het liand. Vb'or een verbetering van den gees telijken en ma atsdh appel ijken toe stand van het achterlijke en verarm de Vlaamsche volk, verwacht men zeer veel van het gebruik der Neder lands oh e taal, ook in handel en ver keer tusschen Noord- en Zuid-Neder land. Wij komen daarom tot u met het vriendelijk verzoek, de handelaars en neringdoenden in aiiw omgeving de iweusohelijlkhedd onder het oog te brengen hun briefwisseling met Vlaam settle handelaars steeds in het Neder landsch te willen voeren, waardoor naar onze overtuiging het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Vlaan deren zeer zal kunnen worden bevor derd. Gaarne verklaren wij ms berrid aan allen, lie dit wenschen, briefre gels te zenden, waarop het verzoek Staat vermeld1, om in 't Nederlandsch' te briefwissélen, terwijl wij ook be schikbaar stellen oen kaart van Bel gië, waarop de taalgrens is aangege ven, zoodat te allen tijde kan worden nagegaan, in welke streken van Bel gië het Nederlandsch wordt verstaan. Nog deelen wij u mede, dat het plan bestaat in ons orgaan, Neerlandia, kosteloos een lijst openbaar te maken van handelaars, die zich verbinden met Vlaanderen in het Nederlandsch zaken te doen. Tot verdere inlichtingen verklaren wij ons gaarne bereid." Namens het Bestuur van Groep Nederland, H. J. KIEWIET DE JONGE, Voorz. C. VAN SON. Secretaris. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het b°roep te Zuylen (toez.) door ds. N. Warmolts Nz te Ternaardte Engeluim door ds. D. A van Krevelen, te Oosterhesselen. GER. KERKEN. Aangenomen het beroep te Sloten (N.-H.) door ds. J. Dijk, rustend preek te Amsterdam. Examens der Nederl. Toonkun- stanaarsvereeniging: 's Gravenhage, 30 Juli. Van de 5 Candida ten zijn heden geslaagd' voor piano (lager onderwijs) de dames: (Elisabeth Dahl uit 's-Gravenhage; en J. G. P. Stoetzer, uit Aimersfoort. Gemengd Nieuws EEN ONGELUK OP HET ONTARIO- MEER. Een tiental bewoners van Toronto (Canada) maakte Zondag 1.1. met een kleine zeilboot een tocht op het On- tsrio-meer. Op eenigen afstand van het land sloeg de boot om en negen der opvarenden kwamen om het leven, terwijl de tiende, die aan land kwam, n'et weet hoe het ongeval plaats greep. EEN BOOT OMGESLAGEN. Op het Schaalmeer bij Lübeck is 0 0—een zeilboot omgeslagenvijf der 'op heeft toegebracht, en een andere ver-1 varenden kwamen om het leven.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2