HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. ERENS TIENMAN FEUILLETON Beopgelieveiifitiger DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1907 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 30 Juli 1907. De beurs wals heden over het alge- leen weder veel stiller, terwijl de foersen rich in de meeste hoeken iets jger stelden, doch op enkele uitzon- leringen na bleef de grondtoon: tame- ijk vast Het voornaamste feit was heden de lernieuwde scherpe daling in Soeme- ïta en Kwandang, welke respectieve lijk op circa 9 en 131/2 pet. vielen, jiaar aanLeadimg Van een telegrafisch lericht van de ingenieurs, die uitge- enden waren pm een onderzoekin te (tellen naar de wcnschelijkheid' van iet al of niet voortzetten dier werk- aamheden. De voorloopige bevinding omtrent joemélaia is bevredigend, doch wat letreft Kwandang wordt een 011- If.rzoek aanbevolen, en zullen de Werkzaamheden en attendant gefetopt werden, zoodat het werkvolk naar Kuis gezonden wordt. Zooals bekend zijn beide onderne mingen geamalgeerd en zijn f 2000 Kwandang gelijk aan ƒ3000 Soemela- ;e, onverschillig Welke mijn de beste Ls. Overigens ging in Mijnaandeelen nagenoeg niets om. Petroleumaandeelen openden iets lager, blijven echter speciaal voor Koninklijke vast met gedeeltelijk re- di es. Zuid Periak vast en 3 pet. hoo- ger. De omzetten in tabakswaardien be paalden zich in hoofdzaak tot enkele weinige soorten. De stemming voor enkele der zware aandeel en was ze ?r valst, met name voor Deli Maatschap pij en Deli Batavia, terwijl de meer speculatieve aandeelen bij gebrek aan belangstelling daarentegen iets lager golden. De New-Yorksche markt opende gis teren op hooge koersen, dooh onder ging later een gevoelige reactie, waar voor allerlei oorzaken gemeld wor den. De meest plausibele daarvan zijn wet het aanbod van 20.000 Shs. voior Londien, de hervatting van goudiuit- voer naar Parijs, zij het ook op be- scheidlen schaal en de hernieuwde dialing van den koperprijis, waardoor niet alleen Amalgamated s en Ana-' eo-nd'as, doch in nog sterkere mate Verschillende niet officieel geno teerde kopermijnaand. een scherpe daling intrad. Toch meenen wij de dali'ng. in htoofdaaak te moeten heschouWien als een gekomen reactie ara de tamelijk snelle rijzing der voorgaande dagen en gelooven wiij niet, dat die hausse- partij., welke den laiatsten tijd de markt. in banden had, reeds het, laatste woord gesproken heefthet doel toch der haussemanipulaties is het ecouleeren van Bonds en Shs.. aan het publiek en dat in dit opzicht reeds veel succes is verkregen, valt nauwelijks aan te nemen. D'e pOgtin- gen zullen daarom voordo opdg wel voortgezet worden op gevaar af van met een n:og duurdoren voorraad te blijven zitten. Londen opende heden op ongeveer pariteit New-York, doch zond later oploop endte koersen1, wa arop ook hier n!a eerder flauwe opening een veel betere stemming doorbrak en de meeste soorten 1/4 a 1/2 boven opening sloten. Missouris en Denvers, Wlke laat ste bedien „getipt" werden, sloten zeer vast, terwijl voor Kansass C4ty Southern Common Van den beginne af aan veel vraag bestond; in ver band mot de gepubliceerde zeer gun stige jaarcijfers. Geld 31/2%. Binnenland DE EERSTE STEENLEGGING VAN HET VREDESPALEIS. In aansluiting op ons telegram van gisteren kan nog gemeld worden, dat mevrouw Andrée d' Albert, lid van Iden raad van beheer van den Algemeen en Vrouwenbond voor den vrede door de cpvoeding, en ials zoodanig meer don 5 millioen vrouwen vertegenwoordi gende, aan den voorzitter van het be stuur der Carnegie-stichtinig, bij' af wezigheid van den heer Carnegie, een voor dezen, als stichter van het Vre despaleis, bestemde medaille heeft aangeboden. Bij het binnenkomen en bij het ver laten van het terrein waren de ge- noodigden in de gelegenheid, kennis t-ï nemen van' de in kleuren uitgevoer de perspectiefteekening, aljsmede twee plattegronden van het gewijzigd ont- werp-Cordonnier. Vergeleken met het oorspronkelijk ontwerp, vallen o.a. de volgende ver schilpunten op te merken, dat het aan ta; torenfe van 4 teruggebracht is tot één, aan de voorzijde, links op detee- kcuing, en dat het 13aLeifs en de Biblio theek thans één gebouw vormen. Alvorens tot de definitieve aanbe steding zal worden overgegaan, moet nog eenige tijd vterloopen, met het oog op de talrijke bestekteekeningen, welke nog vervaardigd moeten wor den. Onder degenen, die de plechtigheid der eerste steen-legging voor het Vre despaleis bijwoonden, bevond zich ook d J- ontwierper, de heer Cordonnier, MOND- EN KLAUWZEER OM AMSTERDAM. Omtrent het heerschen van mond- eu klauwzeer aan den Amsteldijk ver neemt de „Tel." het volgende Voor drie weken ongeveer kwaim het eens-te geval van mond- en klauwzeer voor op den Amsteldijk bij iden Vee houder Kolk, aan den Watertoren. Deze deed hiervan, z-ooaI's behoort, aangifte en de districts-veearts ver scheen op het iterre':m, om den aard der ziekte te constateer en. Er wierd dag en nacht een politiepost geplaatst tevens werd door den veearts het vee 'van de veehouders ter rechter- en linkerzijde als verdacht vee beschouwd aarvoor nagenoeg dezelfde instructie voor de politie gold, du|s ook daar worden agenten geplaatst. Het mond- en klauwzeer wordt een ter door ervaren veehouders als een Sc ort rvan kinderziekte onder het vee beschouwd, en daar deze ziekte voor de beesten besmettelijk is, blijven de gevolgen niet uit. In de laatste drie weken zijn clan ook Verschillende beesten aangetast en heeft de ziekte zich naar rechts en linies uitgebreid, zoodait de veehouders, gelegen tus- •schen cle grens der gemeente en Meer huizen op den Amstelijk, bijna allen lijdend vee hebben. Vermoedelijk wegenis 'het te kort aan agenten, wordt nu het geheel door drie a vier agenten gesurveilleerd. Wij kunnen IMeraan nog de treu rige mededeeling toevoegen, dat op de hoeven aan den straatweg van Am sterdam naar" Halfweg het mond- en klauwzeer vrij algemeen hieepscht. Zoo ooit, dan is liet in deze dagen wel zaak de melk niet ongekookt te nuttigen, want volkomen onvatbaar voor deze ziekte moet ook cle mensch niet zijn. STAATSENQUêTE TRAMW EGPERSONEEL. Te Zutph ra werden door de Staats commissie van Enquête omtrent het tramwegpersoneel weder verschillende personen gehoord. JAARVERGADERING NATUUR- BOND. De Bond voor natuurlijke leef- en geneeswijze, hield Zondag zijn vierde jaarvergadering te Amsterdam. Door den Bond werden dit jaar openbare bijeenkomsten gehouden te Amsterdam, Zaandam en andere plaatsen in Noord-Holland! en Fries land, waarop doel en streven van den Bcnd werden uiteengezet, terwijl we derom verschillende vlugschriften werden uitgegeven tot een totaal van 20.000 stuks. Door de Amsterdamsche leden wer den in de omistrelcen, om ook de plat telandsbevolking te bereiken, propa- gc.ndatochten ondernomen en werd door eene adhaesiebetuiging het adres van den Nederlaudfechen Bond tegen den vaccinedwang aan' de Re geering gesteund. In het bestuur had geen verandering plaats, zoodat het r.u bestaat uit de heeren P. Kok, ie Breda, voorzitterK. H. Beijievielt, Ie Eefde hij Zutphen, secretaris; P. J. Zcomer, te Amsterdam, penningmees ter J. Spreeuw, eni mej. S. Ti*es- ling. ONVOORZICHTIGHEID Zaterdagmiddag werd te Ruurlo het zcontje van D. bij het passeeren van do kazerne der ïnaréchaussée door een bukskogel in den arm getroffen. Het kind ging onmiddellijk schreiend naar het dorp terug, waar dokter Hofstede den arm verbond. De kogel was dwars door het vleesch van den aim gegaan. Er bestaat gegrond vermoeden, dat een der maréchaussées zoo onvoor zichtig met zijn wapen is omgegaan. POST-MANIPUIATIëN. Merkwaardige afdwalingen komen feoms hij de posterijen voor, en menig stuk maakt een benijdenswaard reis je, vóór dat het zijn bestemming be reikt. Een exemplaar van een courant werd te Amlsterdiam per post verzon den aan den heer A. de la Mar, N.Z Voorburgwal 266, alhier. Bij de post las men uit de plaats van bestemming Aliier, keek daarbij blijkbaar te veel naar den Franschen naam en.... stuurde het stuk, met een halve cents postzegel gefrankeerd naar Frankrijk. Te Moulinfs sur Allier wist men blijkbaar den N.Z. Voor burgwal heter te liggen. Met „Hol land" er op en van den Franschen plaatlsstempel voorzien, maar zonder portzegel, kwam de courant terug en werd „Alhier" bezorgd. RAADSLID-AMBTENAAR. Mr. dr. E. van Ketwïch Verschuur ',e Zwolle, die vaan Gedeputeerde Sta ten niet de vergunning kreeg ambte naar ter griffie te blijven, en het raadslidmaatschap waar te nemen, heeft zijn benoeming tot lid van den raad niet aangenomen. DROOGMAKING. Het adres van ingezetenen( langs de Vecht en andere plaatsen hi'j de plas sen ten Oosten van de Vecht, houden ds verzoek, dat de plassen in de Utrechtsche Noord-Hollandsche Vecht streek zoo 'spoedig mogelijk worden drooggemaakt, zal weldra H. M. de Koningin worden aangeboden. VERKIEZINGSPRACTIJKEN. Zooals men weet wondt te Eindho ven de gemeenteraadsverkiezing be- heerscht door de vraag, of de gemeen te al dan niet een II. B. S. moet laten bouwen. Maandagavond vergaderde weder het verkiezings-comité voor de H. B. S en stelde den heer Fr. Spooren- berg candidaat voor den Raad. Tijidemjs de vergadering deelde het afgetreden raadslid, de heer Redelé, mede, dat een manifest tijdens den jongsten verkiezingsstrijd uitgegeven, dat den schijn had te zijn uitgegaan van het II. B. S.-comité, ondanks dat hierin stollingen werden verkondigd, die men van dit. comité niet zou ver- v acht hebben, afkomstig was van ecu hem bekend persoon, wiens naam hij niet zou noemen. De geheele vergadering drong ech ter op openbaarmaking aan, waarop d lieer Redelé als zoodanig den heer Van Vorst, geimeente-secretaris van Eindhoven, noemde. Een kreet van verontwaardiging ging hierop van 'de vergadering uit. Het was dezelfde heer -Van Vorst, waarvan de heer Redelé tijdens den jengsten verkiezingsstrijd verklaarde, dat hij hem het voorstel had gedaan, dat de mandierheid in den Raad (voorstanders H. B. S.) zich bereid zou verklaren, voor een subsidie te stemmen ten behoeve eener R. K. M. U L. O. school ad 2500. Deze subsidie was wel niet in over eenstemming met de wet, dloch men zou het voor de leus b.v. aan het gast huis verleenen, en zoo hare bestem ming doen bereiken. De Raadlsmeerderheid (anti H. B. S.) zou clan bereid zijn eene Subsidie ad 5000 te verleenen voor eene neutrale bijzondere II. B. S. De heer Van Vorst had dit leen en ander met eenige raadsleden volgens zijn zeggen be sproken en daarvoor toezegging ver kregen. De heer Bedelé had dit voorstel toen met verontwaardiging van de hand gewezen1. BISSCHOP-LEGAAT. Het museum te Leeuwarden zal be langrijk vergroot worden, om plaats te verzekeren aan de verzameling wer ken van Bisschop, door de echtgenoo- te van den overleden schilder voor ie enige jaren geschonken. DE „BERLIN". De Engelsche rechter heeft .den ter mijn, vastgesteld voor het inleveren van eischen voor schadevergoeding in verband met het vergaan van de „Berlin", verlengd tot 30 Oct. a.s. „KOOPERiS". iBij' een handelaar in jaclhtartaike- len te Nijmegen kwam dezer dagen iemand, (die zich voordeed als veekoo- per, en mededeelde, dat hem de vor ming van ieen jachtgezelschap was opgedragen. Aan den bedoelden han delaar zoo zeidie 'hij was die eer te (beurt gevallen olie ben nodigde ar tikelen te mogen leveren en zoo volg de een bestelling van een groot aan tal geweren, iweitalssdhen enz. voor een bedrag van ruim 1000. Toen de afzending geschied was. kreeg de le verancier largwaan, .en daar het groot ste gedeelte naar Amsterdam was ge zonden informeerde Ihij Ihier bij de po litie. Toen hij' den naam van den koo- per genoemd had1, werd' (hem medege deeld, dat hij hoogst waarschijnlijk was opgelicht, want die naam was er een van iemand1 idie als berucht fles- schentrekker gesignaleerd stond. De goederen waren afgezonden naar een woning driehoog in de Langestraat, waar de „rijke" veekooper alleen ver blijf hield als ihij bestellingen ver wachtte. Hij en een (handlanger wer den Idoor de recherche opgespoord en aangehouden, waarna de hier aanwe zige geweren1, enz. in beslag werden genomen. 't Is voor den Nijmeegschen hande laar te hopen, diat de zaak juridisch zoodanig in orde ds, dat een veroor deeling kan /volgen. Dan is er kans, dat hij zijn .goecl terug krijgt. Dat is, volgens d'e geldende wetstoepassing lang niet altijd het geval. 't Is nog niet zo.o lang geleden, dat aan een bekend' 'Amsterdiainsch pia nohandelaar langs den weg van fles- schentrekkierij een piano afhandig ge maakt werd. Toen hij dit onmiddel lijk na de levering bemerkte, stuurde hij' een paar pootige kruiers naar het huis van den „kooper", die zonder veel omslag het prachtige stuk weer meenamen en aan den eigenaar terug brachten. 'Maar dat is dezen leelijik opgebroken, want de flessch en trekker diende een aanklacht tegen hem in wegens,., diefstal, en 't had weinig gescheeld' of de pianohandelaarwas de gevangenis ingegaan! Er was nog niet gebleken, zoo werd geoordeeld, d'at de „kooper" niet betaald zou heb ben en alleen tegen een zware scha devergoeding heeft, (die eigenaar van de piano zich den flessch en trekker verder van het lijf kunnen houden. „N. v. d. D." POSTSTBMPBLMACHINE Aan de hoofdpostkantoren in Neder land zijn thans nieuwe poststempel- machines in gebruik genomen. Nadat deze ruim een .jaar met gunstig gevolg op proef gewerkt hadden te 's-Graven- hage, werd' door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie besloten deze op alle postkantoren in gebruik te nemen, daar de dienst door deze ma chines (aanmerkelijk verlicht en be spoedigd Wordt door de vlugge en zuivere afstempeling van de brieven. Deze machines werden uitgevonden door een Noor, Hansen, wiens uit vinding geëxploiteerd werd' door Nils A. Krag, te Ohristiania. Ad die directeuren der postkantoren zijn vol lof over de werking der ma chines en erkennen het groote nut der uitvinding. De machines werden geleverd dOor de firma J. D. Posthumus, de heken- de graveurs te Amsterdam, als verte genwoordigster (van Nederland, België en koloniën. FEESTEN TE BiAAR'N. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de 'Koningin-Moeder, Am bachtsvrouw© van Baarn, heeft de Ge meenteraad van die plaats besloten des (avonds aian de Pekingkom van het thans verdwenen kastel Het Huis ter Bern een verlichte nabootsing te geven. Daar het te kostbaar was tiet ge heele kasteel na te bootsen, wordt al leen het front voorgesteld'. Het kan niet anders, iof in de bosefh- •rijke omgeving >en met de weerspie geling in (het watter moet deze illumi natie een buitengewoon schilderach tig effect maken. MISDAAD? Zaterdag voormiddag werd door jon gens een kinderlijkje gevonden in het iReitdiiep, te Hoogkerk, Gr. Telepho- nisch er van verwittigd, begaf de bur gemeester zich met den gem. veld wachter naar (Kostverioren en werd 't 'lijkje, dat aan een pot hing, meege nomen en dOor dr. Houwerzijl te Hoog kerk onderzocht. Er schijnt een mis daad' te zijn gepleegd; een nader on derzoek wordt dan ook reeds inge steld. BRANDEN. Maandagnacht omstreeks half twaalf uur brak een hevige brand uit in den drogistwinkel van J. C. Bakker aan de Engestraat te Amsterdam. De voor raad winkelgoederen, alsmede de in boedel, ging geheel verloren en het huis brandde geheel af. De oorzaak is onbekend. Assuran tie dekt de schade. Te Zuideinde (Z.-H.) is Maandag nacht het café De Eenhoorn met woonhuis tot den grond afgebrand. Li bewoners konden zich slechts met moeite redden. Alles is verzekerd. ONGELUKKEN. Te Beek (Gelderland) is Dinsdag morgen de voerman A. Wessels, door dat hij misstapte, door het zolderluik gevallen en kreeg zulke hevige won den, dat hij kort na den val over leed. Sport en Wedstrijden HET GOKKEN OP "WEDRENNEN Er is in dé laatste jaren een krach tige oppositie ontstaan tegen gokke- rijen op alle gebied, maar voorna melijk tegen het wedden op de sport terreinen, op de renbanen, en wat daarmee verband houdt. Als een der voornaamste figuren in dien strijd tegen het- gokken moet, zegt de Am sterdamsche briefschrijver in de „L. Crt.", zeker de heer G. Rost, de secretaris der Groningsch'e Harddra verij-vereeni ging, genoemd worden In woord en geschrift heeft hij zich reeds eenige jaren tegen de verwor ding van onze paardensport schrap gezet. Een der hippische sportbladen, het bekende „Hippos", heeft in Fe bruari 1906, dus bijna anderhalfjaar geleden, voor het eerst een kras in gezonden 'artikel van den heer Rost opgenomen, waarin deze met volle kracht te velde trekt tegen het onge- reglementeerde wedden, het gokken bij de beruchte bookmakers op de renbanen.. D'e schrijver zet daarna hlet ver loop van dien strijd uiteen en wijst op het deelnemen aan dien strijd door het „Alg. Handelsblad". Geweldig was, zegt hij-, de indruk, d/ien dit ondubbelzinnig partijkie zen van een dier grootste dagbladen op de betrokken personen maakte. De bookmakers ontstaken in felle woe de, de bestuurderen der Nederland- scihe Harddraverij- en Renvereeni- ging, die de ellendige speelzucht, on der haar patronaat neemt, lieten brommend de tanden zien, en de spe lers van professie dreigden den schrijver, mocht hij zich hekend ma ken, een duchtig pak slaag te zullen toedienen. Intusschen was de algemeene aan dacht op deze zaak gevestigd. Het „Handelsblad" zette zijn strijd tegen het gokken op de renbanen, Woest- duin in d'e eerste plaats, met kracht voorten het „Rotterdamsoh Nieuws blad" sloot zich daarbij aan in een adres aan de Regeering en aan de Staten-Generaal. De oorlog was verklaardde troe pen van beidie zijden gordden de wapens aan ten strijde. Wie maar «enigszins op de hoogte is van de toestanden in de Neder- landsohe rensport, zal begrijpen, dat er voor die bestrijders van het gok ken bij de beoefenaars der rensport zelf geen steun te vinden was. Daar Was maar één weg voor hen, en dat was een beroep op regeering en volksvertegenwoordiging, die trouwens haast overal in liet buiten land in deze quaestie met goed ge volg was tusscihenbeide gekomen. Mien wendxle zich tot de overheid, in woord en geschrift. Een zinsnede uit een der artikelen van den heer Rost, niet al te zuiver van zins bouw, maar toch voldoende van dui delijkheid en van onmiskenbaar ora torische lcrachlt, werd tot een gevleu geld woord. „Ik hoop", had de heeir Rost ge schreven, „dat de besturen dér ver schillende vereenigingen zullen be sluiten de bookmakers van de terrei nen te weren gebeurt dat niet, dan zie ik den tijd niet meer ver, dat de Hooge Re geer mg zal doen datgene wat de besturen hadden kunnen voor komen." En sinds die onthullingen uit dé knoeiende rensportwereld hun intre de in de wereld gedaan haddien, kw'am ook hij de exploitanten der renbanen, hij eigenaars -en jockey's, en vooral bij de bookmakers, de vrees boven „dat de Hooge Regeering zal doen datgenie, wat d'e besturen had den kunnen voorkomen." Met dit gevolg, dat de besturen (enkele gunstige uitgezonderd als de Algemeene II. en de Groningsdhe Ilarddraverij-vereeniging) gingen zoe ken naar middelen om te „voorko men", middelen natuurlijk, die in den eigenlijken toestand zoo goed als geen enkele verandering zouden be hoeven te brengen. En zij vonden er iets op: de paardenfokkerij. Het be stuur der Ned. Harddraverij- en Ren- vereeniging bood aan de regeering een jaarlijksch bedrag van ongeveer 40,000 aan, om dit naar een voorge steld plan te gebruiken ter bevorde ring van de paardenfokkerij.... D© regeering heeft nog niet beslo ten dit aanbod te aanvaarden. Gelukkig Want kort nadat het hekend werd, is weer dfi heer Rost in een belang1- wekkende brochure liet belangstel lend publiek over dit worstel komen inlichten. En waarlijk, het verdient tea' wille van d© goede zaak, die hier wordt voorgestaan, in breeder kring bekend te worden dat die Ned. Hord- draverij- en Ren ver een i ging met haar aanbod een poging gedaan heeft om de Regeering zand in de ooigen te' strooien. Maar de regeering zal zich niet la ten bedottenDaar zijn de heer Rost in „Hippos", de heer Hans in „De Sport", ..Max" in het „.Handels blad", M. Blokzijl in „Op de hoogte", Sijthoff in het „Rotterdamsoh Nieuws blad", „Haganus" in dé. „Leeuw. Crt.", en ten slotte, de brochure van den heer Rost weer, om de heeren, die zelf natuurlijk niet tot de ingewij den mogen gerekend worden, in zoo goed als eensluidende onthullingen over de onzalige politiek der Ned. Harddraverij- en Renvereeniging in te lichten. Zij zullen blijven spreken tot de massa, totdat d© gokkers van d'e ren banen verdwenen zijn. Rechtszaken EEN BRIEVEN BESTELLER VER OORDEELD. De Recliitbank te Rotterdam deed Dinsdag uitspraak in de zaak van den brievenbesteller A. C. Odijk, beklaagd van het op 25 April uit oen ten post- kantore aanwezigen brief een tienritr tenboekje te hebben gestolen. De Rechtbank veroordeelde liem tot een gevangenisstraf van negen maan den, met het in mindering brengen van de preventieve hechtenis. DOOR SCHULD VEROORZAKEN VAN ZIEKTE DOOR EEN AUTOMOBILIST. De Rechtbank te Arnhem deed Dinsdag uitspraak in de zaak van den heer P. II. J. R. Wellenberg te Oos- terbeek, die de vorige week terecht stond ter zake van bet door schuld veroorzaken van ziekte. (Beklaagde had met zijn auto in snelle vaart rijdende, een wielrijder aangiereden, waardoor deze gewond werd). De Rechtbank veroordeelde beklaag- d wegens overtreding der Motorwot tot ƒ100 boete subs, tien dagen hech tenis en ontneming van het rijbewijs voor een jaar, met vrijspraak van het verder ten laste gelegd©. De eisch was 4 weken hechtenis. ONEERLIJKE DIRECTEUR. De Haagsche Rechtbank veroordeel de Dinsdag B. Kasander, aldaar, die zich als directeur van de „Effecten- bonk" te 'sGravenhage schuldig maak te aan verduistering, tot één jaar ge- Y8ingenisstraf. Land en Tuinbouw VOOR DEIN BLOEMTUIN. Niet zonder reden wordt er vaak beweerd, dat het doelmatig begieten de grootste kunst is van den planten- kweeker. Bij de bestse standplaats, de beste aarde zullen de planten gaan' kwijnen, wanneer ze ondoelmatig be goten worden. Dikwijls hoort men vragenHoe veel en hoe dikwijls moet ik mijn planten begieten Deze vraag kan natuurlijk niet in het al gemeen beantwoord worden, daar de •verschillmde planten nooit aile op dezelfde manier behandeld kunnen worden. Bij bijna alle planten volgt op de groeiperiode een tijd van rust. De eerste valt bij onze kamer- en tuin planten meestal in het voorjaar en in den zomer, de laatste in 't koude jaargetijde. Gedurende de groeiperio de hebben de planten natuurlijk het meeste water noodig. In dezen tijd mag de aarde nooit geheel en al uit drogen men moet gieten, zoocbra ze ©enigszins droog is, dooh niet eerder. In elk geval vermij die men vluchtig (Naar het Engelsch door „Rit^.".) 6) Haar gelaat had een ernstige uit drukking gekregen, terwijl haar oogen vol belangstelling op hem rustten. Dat zou heel jammer geweest zijn, zei ze. Ik haat Jasper Mallory tot in het dliepst van mijn hart, en jij hebt altijd een hekel aan hem ge had. Maar wait ik zeggen wil, is hij niet hier geweest voor de begrafenis? Neen, zei lady Anne. Hij had natuurlijk bericht gekregen, maar hij Was met zijn regiment in Ierland. Hij schreef, dut hij geen ver-lof kon Ik denk, dat hij er niet veel lust in had ook, zei lady Sue, haar bevallige schouders optrekkend. Voel jij je nu beter, Ronnie? zei' ze plot seling. Ja, o ja, dank je, zei de jonge ,graaf vlug. Dat was meer een soort van kromp. Wat praat je toch over won den, koortsen en krampen, ik raad je naar de stad te gaan en een dok ter te raadplegen, ze» zijn nichtje. Ik ben overtuigd, dat ik ziek of krank zinnig zou worden als ik- langer dan een maand in dlit spookachtige huis moest wonen. Nonsens, mijn beste, zei de oude' notaris. Hot is hier niet min der aanigehaam om te wonen dan op Bauighton Clase, of op St. James' Square. Wij schijnen een monopolie van weinig aantrekkelijk© bezittingen te hebben, flapte lady Sue er uit -Hoe ongelukkig toch ais een familie be last is met traditiesWas er maar eens een groote brand of een aard beving, dan konden wij bevrijd Wor den van deze sombere, oudle huizen en iets heel moois en moderns bou wen. Dat is ©en idéé, Ronnie. Toeval lige brandstichting. Ben je vorze,- kerd Natuurlijk. Ja, dOi zal ver schil maken. Dan ia het zeker mis dadig. Verbeeld je, jij eien misdadi ger De eerste gtrnaf Ediensore die wegens wettelijke overtreding in de (gevangenis moet. Ik zou je dan in je cel komen bezoeken. Ik zou j© voed sel en een flesdh wijn' brengen en den cipier omikoopen, en maar wat scheelt er aa.n Je ziet, er weer slecht uit. Maar hij verklaarde, dat hij rich volmaakt gtezond voelde, ofschoon de hand, die het kopje koffie vasthield, beefde als een iepenblad en hij niet in staat was het aan zijn lippen t'e brengen. Misschien heeft u wat koorts, zei d'e oude notaris vriendelijk. Ik zou u aanraden een warm bad te ne men en dan naar bed te gaan. Heb je je oude kamer weer? vroeg lady Sue plotseling. Natuurlijk, zei haar moeder. Wij hebben haar na het eerste tele gram in orde gemaakt, O ja, waarom gaf je toen geen antwoord1, Ronn'e? Hij keek ietwat verlegen. Ik zond ©en boodschap naar Ko.apstad. Heeft u het, antwoord niet gekregen Neon, zei zijn tante. Men kan die kaffer jongens niet vertrouwen, zei hij boos. Ik had toen groote haast. Er was nauwelijks tijd om de boot to halen. Maar toen je in Plymouth aan kwam zei lady Sue. Ik dacht aan niets anders dan om bij tijds hier te komen. E'en poosje zwegen allen, toen verbrak lady Sue de stilte. Was die arme, oud© Kesia niet overgelukkig vroeg zij plotsebng. Zij was gewoon te zeggen, dat zij je nooit in haar leven zou terugzien. Zij had' de vreemdste ideeën omtrent de ze laatste expeditie. Je weet toch nog whl, dat zij zulke vizioenen kon heb ben Haar laatste was, dat zij je zag ritten bij een kampvuur omringd van wilden. Moeder schreef mij, dat De gedachte was haar niet uit 't hoofd te brengen, dat jij je bij de wilde stammen hadt aangesloten, zei lady Amne. Het vizioen was altijd het zelfde. Je huid was donker. Je zag er geheel als een inboorling uit. Je hadt alle herinnering aan je tehuis verloren. Wat zei ze toen jij haar profe tie geheel te schandle maakte? vroeg lady Sue. Ik heb haar nog niet antwoordde hij ontwijkend. Wateen geheele week reeds liier in huis en nog geen bezoek ge bracht aan Kezia. Zij^ zal je dat nooit vergeven Hij heeft te veel te doen zoo velen leggen beslag op zijn. tijd, zei (h/aar moeder. Ik ga morgen naar haar toe, zei lord Edensore. Laat mij met je meegaan, Ron nie. Ik mag haar zoo graag eens hoo- ren vertellen. Natuurlijk, zei haar neef. Ik be grijp zelf niet, dat ik haar zoo heb verwaarloosd. Neen, het is anders je gewoonte nietNadat je thuis gekomen waart, bracht je altijd het eerst een bezoek aan den toren. D© oogen Man den graaf richtten zich plotseling op de schilderij aan den wand. Toen sloeg hij ze even snel neer. Waarom zitten wij toch' in deze kamer? vroeg hij. Ik vind haar zoo somber en ongezellig. Je vadér hield zooveel van deze kamer, zooals je weet. En bijna, alle anderen zijn afgesloten. Maar als je wenscht Je hebt toch zeker geen voor liefde voor de ontvangkamer 1 zei la dy Sue. De eenige vroolijke kamer hier is moeder's boudoir. Zoo als ik je al zei, iedereen zou een afschuw kgijgen van dit huis. Ik ben hier nooit langen tijd gebleven, als ik er wat aan doen kon. Moeder zei, dat zij even goed geen dochter kon heb ben Maar jij gaf mij ook geen goed vtoorbeeld. Je waart al even onver schillig omtrent het famililegoed als ik. Dat is zoo, antwoorddie haar nleef. Engeland, zijn landerijen met 'rijn groote huizen maken op mij al tijd zoo'n onuitsprekelijk somberen indruk. Men mist hier den hemel, de ruimte, het weldadige zonlicht 1 Maar' toch is het zoo'n best Tand, zei Mr. Bryantson. Het eenige land waar men zich volkomen thuis voelt. Weer volgde er stilzwijgen. Het werd verbroken door de' klok op den schoorsteenmantel. Tien uur. Lady Anne stond snel van haar stoel op. Wij zullen d'en beidien heeren: ge legenheid geven wat te rooken en sa men te praten zei ze. Ik voel mij erg vermoeid en Sue heeft ©en lange, vervelend© reis gehad. Lady Sue stond ook ..langzaam op. Tk ben niet vermoeid, zei zo. Maar ik weet wel, dat. die arme mlannen naar een haaltje en een babbeltje verlangen. Ik ga morgen weer terug naar de stad, moet u weten, zei de> oude notaris. Ik kan niet zoo lang van mijn zaken wegblijven. Morgen riep lady Sue uit. Ja, hier is alles nu op gang. Het overige kan per brief behandeld worden. Dat zal Ronnie genoegen doen, zei ze spottend. Hij is de slechtste en langzaamste briefschrijver, d4*en ik ooit ontmoet heb. O hij zal nu zijn leven beteren. Hij bekleedt nu een gewichtige plaats in de wereld. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5