NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7392 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 190T HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Y<öt»r Haarlem .....ƒ1.20 VÓOr de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) w 1.30 ir'ïaBOo per post door Nederland1.65 Mzonderlijke nummers0.02H (Siföllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37^ n b de omstreken en franco per post 0.45 yïtgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ050. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 2 AUGUSTUS. Verjaaoldiag van H. M. de Koningin- Moeder. Gavelerie-kazeirn3, Parade, 12 uur. Buitensoc&eteitMa/tinée Haarl. Mu- eiieikkorjpis, 2^ uur. Bro/ngehouw: Goncert 10de Reg. Inf. en Vuurwerk8 uur. Muziek in den Hout, 8 uur. De Kroon: Cinematograph Patiié Frèrss, .Zondvoort: Strandfeesten en vuur werk. Nabetrachting van den Gemeenteraad Ware het niet, dat we den schijn willen vermijden, alsof we den draak steken met de lezers, die missdhien Woensdag dien heelen dag met een overjas en den halven dag met een Opgestoken paraplu htehben gekropen, we zouden kunnen spreken van een „zomerzitting" van den Gemeente raad. Alleen toch, in den zomer vertoont onze Raadszaal zulk een enorme leeg te als gisteren, aangezien in dat schoon seizoen méér dan een Raads lid, dat tijd, gelegenheid en nog iets heeft, de geneudhten der Regeeringe voor die van een uitstapje naar Noord lof Zuid' ruilt. En 't seizoen was er nu, en de leegte was er, alleen de zomer was er niet. Die leegte kwam schrik kelijk uit toen ,,de komedie begon," zoo als een luisteraar op de publieke tribune zich lonieehbdediiglijk veroor loofde te zeggen, toen die heer Thijs- sen, eemzaimielijk staande in 't midden van de Raadszaal, stïjfdroog twaalf analen achtereen verkilaarde, dat te gen de toelating van het herkozen of gekozen Raadslid Die en Die geen be zwaar bij» de commissie was gerezen. Dan stond plotseling een raadslid op, verdween, kwam weer binnen, en dan verdween een ander, die ook weer spoedig keerde, waarna nummer drie achter 't deurtje van de antichambre ging staan, tot de beurt was aan num mer vier... enzooivoort. Van die herkozen raadisledsn waren er afwezig, en van de niet-iherkozenen waren er ook afwezig: de heer Leu- psn, die we wel niet meer zullen zien, althans niet te midden der vroede va deren, en de heer Hugenhioltz, die, blijkens de medadeeling van den heer Levert, misschien, als er voor Septem ber nog een raadszitting komt nog wel eens keersn zal om zijn laatste kruit te verschieten tegen den heer Kalb- fledsdh die zich in een burcht van offi cieels bescheiden en paperassen wel sfceviglijk heeft verschanst. Die behandeling van des hoeren Kalbfleisc/h' nota over de zaak-Van Akkeren werd daarom uitgesteld, zoo als men in ons raadisverslag heeft kunnen lezen. Maar ook, al waren die beide hieeren aanwezig geweest, ze zouden die leeg te niet hebben aangevuld, nu, hun bedden meêgerekend, niet minder dan /twaalf rUadszetels leeg stonden. Ook om redenen die met den zomer niet te maken hebben, zooals we aan 't eind der zitting van den voorzitter vernamen: drie leden der rechtsge leerde Commissie waren of zijn on- Danken we dat misschien ook aan Idlen zomer, dien we niet zonder een sturen glimlach aldus noemen? Wij weten 't niet. 'Misschien ook is de veronderstelling wat ondeugend, dat we daaraan al thans wèl danken hiet vrij vlug af handelen der toch respectabele agen da van niet minder dan 24 punten. En daarvan is er een aan gehouden tot DE, zooals de ibeejr iModlbo uitdrukkelijk con stateerde DE volgende vergade ring. Dat was het verzoek der lan taarnopstekers om loonsverhoogin^ een verzoek, dat niettegenstaande de tepel-. stijl- en taalfouten waarvan het wemelde, toch duidelijk genoeg was. De iheer Groot, de betuigde mi et genoeg vertrouwen te hebben in het billijkheidsgevoel zijner medeleden. Pm voor te stellen de lantaarnopste kers het loon te geven waarop zij naar zijtn bill ijikheidsrekening aan hadden, deed niettemin een poging o/m hen een loon te bezorgen van 6.50 per week-, dotis, zoo re kende hij' uit, nog geen 20 cent per uur. En dot vooi* nacht- en ■Zondags dienst, zonder ooit vrij te hebben. Nu is 20 cent per uur zeker geen schreeu wend-hoog loon, maar men moet toch, bij het beoordeelen daarvan, wel in 't oog houden dat voor dit werk geen buitengewoon hooge eischen worden gesteld, en dot het in den regel wordt verricht door personen die, juist om dat ze geen vakkennis hebben, van baantjes" leven, baantjes drie hen meestal wel in de gelegenheid stellen, de verloren nachtrust op den dag in te halen. Terwijl, wat dat nooit-vrijuhebb3n betreft, ons bekend is, dat door onderlinge regeling en met eenige inschikkelijkheid van boo- gerhand, ook daarop wel eens uitzon dering te maken valt. Iniüusischen, we zullen nader te hoo- ren krijgen hoeveel uren deze be ambten" in dienst der verlichting (en verduistering) van onze straten be steden, want op verzoek van den heer (Modoo zal aan den Raad een uur]ijist worden overgelegd. Een andere categorie van lagere be ambten had nog minder resultaat op (haar verzoek aan den Raad, n.l. die der plantsoenwachiters, .drie vrij. schoei sel vroegen, omdat de gemeente een bepaald schoeisel voorschrijft. De heer Groot zei, dat hen verboden was pantoffels en mioliière-seh oenen te dragen, den burgemeester was alleen het Verbod van pantoffels bekend, en dit stond' in verband met bet bellang van den dienst, die blijkbaar niet ge doogt dat de plantsoen/wachters 't „op hun stofjes (afdoen." Wie in dezen gelijk had is niet ge bleken, want 't voerstei-Groot om de beslissing tot nader onderzoek aan te houden is met op vier na algemeene stemmen verworpen. Elen beteren dag hadden de ambte naren van de lichtfabrieken, die d)3, zeer gunstige, regeling hunner jaar wedden zonder eenig bezwaar zagen goedgekeurd. De salarissen voor die ambtenaren vastgesteld mogen gezien worden, zoodat men kan zeggen, dat het lang in 't vat zitten dezer regeling Ide vrucht niet heeft doen verzuren. Twee van de belangrijkste punten hebben we voor 't laatst bewaard. LDn de eerste plaats de beslissing, die ten .aanzien van de nieuwe H. B.- school is genomen. Zij zal, de eer ste school in onze gemeente en in ons land- door gaskachels met radiato- reu-systeem worden verwarmd. Met zulk een kachel is gedurende gerui- men tijd een proef genomen in ',t lo kaal Van dr. 'Qalkoen in de oude H. B. S. en daarbij is gebleken, dat de atmosfeer er veel zuiverder Weef dan in de mot vulkachels verwarmde schoollokalen. Wel is het stoken duur der, maar 'er wordt op gerekend aldus de heer V.an Rossum dat de slijtage der kachels veel geringer zal zijn dan die van het bestaande stel sel, dat de bediening veel minder last en kosten zal veroorzaken, en dat de noig Wij/vende meerdere kosten ruim schoots opwegen tegen de lusten en gemakken die van de gasverwarming worden verwacht. /Alleen de heer Modoo bleef zich, in een .deerniswekkend isolement, niet- overtuigd betoenen. Dat met-overtuigd beteekenido in dit geval blijkbaar: niet- overtuigd^uit-officieele stukken. Want wel voelde hij iets voor de verwar ming met gas en niets voor de vul kachels, maar op de adviezen van Openbare Werken en wan den heer Duflour, op wien de heer Kleymen- (berg zich beroepen had, op die advie zen alleen Wilde hij niet afgaan. Zeer juist scheen ons zijln opmerking, dat mem in Straatsburg juist aan verwar ming met gas de voorkeur geeft, om dat het gas daar niet voor verlichting dient en dus mindier kost, daar bij de productie er van minder kostbare zuiveringsinstallaties noiodig zijn. Maar overigens doet het ons genoe gen dat de Raad geen geho-or gaf aan zijn advies om eerst nog een proef te nemen en daarna te besluiten tot gas- verwarming in de H. B. S. niet alleen maar ook in de aanbouw zijnde scho len voor M. U. L. O. an de Derde Tus- schenschool aan de Tuchthuisstraat. Of die dan niet raet gas zullen worden verwarmd? „Dat zit nog", zei de heer de Breuk. Maar dat betaekende o.i. niet, dat het niet gebeuren zal, zoodat de vrees van den heer Schram, door hem bij de rondvraag nog eens onder .woorden gebracht, ons ongegrond voorkomt. Het tweede belangrijke punt vv.as de benoeming van den directeur en de di rectrice van het Stads-Armen- en Zie kenhuis. Want zóó zullen die functio narissen worden benoemd, en ze zul len moeten /zijn: man en vrouw. Als een der twee komt te sterven zal de 'ander ontslag moeten nemen. Dat werd, dank zij een opmerking van mr. Thiel aan 't eind van 't vrij lan ge debat, nog even vastgesteld'. Of dit billijk is? Ziedaar een open vraag. Neem aan dat «een echtpaar 'Wondt gewonden, waarvan de vrouw zoowel als de man uitstekend voor hun taak berekend zijn, is er dan niets 'tegen te zeggen, dat bij overlij den van die vrouw de man ontslag zal moeten nemen? Het schijnt, dat de Raad bij de be handeling dezer zaak, geïnfluenceerd is door den toestand gelijk drie was onder leiding van het echtpaar Ver meulen. Zoo iets moest men wéér heb ben. Maar dat bereikt men niet door een stelletje voorschriften en regelin gen. En daarom was 't denkbeeld van (D/r. Krusemian, hoewel na de feitelijke ing in de vorige zitting geno men, nu niet meer mogelijk, nog zoo kwaad niet, om enkel over te gaan tot benoeming van een alleen-verant woordelijken Directeur. En de vinding van Dr. Nrieuwenhuizen Kruseman, die 't voorstel van „zijn neef' voor 't eerst hoorden we drie familiebetrek king in zoo e mistig deibat genoemd bestreed, terwijl hij: zelf in overweging gaf de vrouw van den Directeur tot adjunct aan te stellen, was óók niet kwaad. Maar dit waren al zijpaadjes. Ook het voorstel van den heer De ©raai, dis den Directeur 't salaris Wan f 1000 wou toekennen en aan zijn vrouw een pensioen, berekend naar een (fictief) inkomen van f 500, kon er niet mee door, en werd door dezen dus ingetrokken. Er is ten slotte een knoop doorge hakt, of het de oplossing van de (kwestie is zal ons de toekomst leeren. Alan 't slot der zitting deed de heer Van Dimden Toll exceptio extra-or- dinaris! een paar vragen over de resultaten der vleeschkeuring aan het 'slachthuis. Uit een der antwoorden bleek, dat vrij veel vleesch wordt af gekeurd als niet-geizond. (De cijfers vindt men in ons Raadsverslag). Op de tweede vraag in dezen tijd wel wan 't meeste belang of er ook werd afgekeurd voor mond- en klauwzeer, icon de voorzatter geen antwoord ge- m. De heer Modoo drong aan op spoed inzake 't advies der rechtsgeleerde commissie op zijn voorstel tot wijzi ging dier bouw-verordening. Helaas, de commissie is in meerderheid ziek! Bij de behandeling der H. B. S.- voordracht klaagde de heer Rinkema over tweeërlei: le over de onderhandsche gunning van de levering der sch'oolmeubelen, voor 13000, aan de firma Beccari, zonder dat eenige andere firma, zelfs niet de aannemer van den scbool- (houw, tot het doen eenër prijsopgave dn de gelegenheid was gesteld, waar door de gemeente kion zijn bena deeld; ten 2e ower het feit, dat de Com missie van Bijstand in 't beheer der Openbare Wenken, de technische commissie dus, in de kachelproeven niet is gekend, maar ten slotte enkel de cijfers ter beoordeeling kreeg. Een klacht die ons gegrond voorkomt, en waarvan we denkelijk nog wel meer zullen hooren. De opmerking van den heer Groot. da.t bij de 25000 voor meubilair uit getrokken, nu nog f 9000 werd ge vraagd, waardoor z. i. da schijn ge wekt werd', als had men er aanvan kelijk maar een slag in geslagen, werd door den heer de Breuk zeker af doend weerlegd. De heer Groot al thans scheen er tevreden mee, en dan is het allicht goed! A. Buitenlandsch Overzicht HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het Lagerhuis heeft na langdurige bespreking met 254 tegen 107 stemmen besloten aan lord Cromer eene beloo ning van vijftig duizend pond ster ling toe te kennen. De minderheid be stond uit eenige nationalisten, uit le den der arbeiderspartij en uit enkel e radicalen. De voornaamste bijzonderheden van het debat waren de aanval door de nationalisten op lord Cromer gedaan, in verband met de zaak-Den'shawi van het vorige jaar, en zijn geestdriftige verdediging door minister Grey. De conservatieve (unionistische) bla den wijzen op het betrekkelijk nog groote aantal leden, die gestemd heb ben tegen de schenking aan Lord Cromer. Zij vallen daarom minder de Ieren aan dan de arbeiderspartij, die, zeggen zij, altóós klaar staat om het Britsche rijk en zijn voortreffelijkste dienaren af te brekon en over al de vijanden van het rijk omhoog te ste ken. Van Maandag op Dinsdag heeft het Lagerhuis weer eens den heelen nacht 1. Het was oVer zessen, toen de vergadering gesloten wierd. Van voor middernacht af hield het zich bezig met het wetsontwerp tot instelling van hooger beroep in straf zaken. De tegenstanders hielden de beraadslaging slepende en wilden de zaak uitgesteld hebben. Maar de re geering zette door, dat het ontwerp in derde lezing afgehandeld werd. DE FRANSCHE VERKIEZINGEN. Volgens de ambtelijke opgaven van de verkiezingen van Zondag heeft er eene regelmatige verkiezing plaatsge had in 1440 districten van de 1450. De 10 districten, waar geen uitkomst is verkregen, zijn voor het meerendeel gelegen in het wijnbouwende zuiden, maar ook öp enkele plaatsen elders is vie verkiezing mislukt, zoo te Raon 1' Etape in de Vogezen, waar Zondag zoo gevochten is tueschen politie en werkstakers. De staking daar is Woensdag ge ëindigd. DE LUCHTSCHEPEN. Welk een omkeering kunnen de be stuurbare luchtballons in het wereld verkeer brengen, als hun practi'sche bruikbaarheid eenmaal vaststaat, wordt ons even, voor een klein deel, duidelijk uit een artikel van den ge pens. overste Wagner in 'n Berlijnlsch blad. Hij stelt daarin voor den bouw, het (bezit en het gebruik van bestuurbare luchtschepen zoo Spoedig mogelijk tot een staatsmonopolie te maken. Bui- tenlandsche luchtschepen, die in Duitschland mochten komen, zouden in beslag genomen moeten worden. Mochten zij in de lucht willen blij ven, dan moest er op geschoten wor den. De luchtiscihippers konden dan zoo zij het leven er af brachten, we gens spionneeren vervolgd worden. Ook niet-bestuurbare luchtballonnen zouden ondier streng toezicht moeten komen. Vreemdelingen, die er me' over de grens komen, zouden dadelijk het land uitgezet moeten worden, en wegens spionneeren vervólgd kunnen worden. En zoo voorts. 't Klinkt ons alles nog zoo vreemd in de ooren.- Maar wie weet hoeveel ver schrikkelijker de werkelijkheid we zen zal KEIZER WILHELM EN DE TSAAR. Bij Swïnemünde is reeds een groot deel der Duitsdhe vloot samemgetrok ken, in verband met de ontmoeting van de twee keizers De „Kölnische Zeitumg" voorziet al dat, wanneer er na de ontmoeting in Rusland maatregelen worden genomen die de liberale elementen niet naar den zin zijn, dit aan den invloed van keizer Wilhelm zal toegeschreven wor den. Maar men begrijpt toch, z'egthet blad, dat Rujsland geen inmenging in zijn binnenlandsche aangelegenheden toelaat, en Duitschland er zich van zelf niet mee bemoeien zal. Men zal dus. de groote beteekenils de zer ontmoeting in de richting van da buitenlandsche staatkunde moeten zoeken. DE DOEMA-VERKIEZ INGEN. Op eene vergadering der arbeiders partij te St. Petersburg is de volgen de motie aangenomen „Daar. de nieuwe Doema geen ware volksvertegenwoordiging zal zijn, heeft de werkliedenpartij besloten de verkiezingsbeweging zooveel mogelijk te benutten om hare .rechten te ver overen, welke de regeering door geen daden van willekeur kan vernietigen. Zi' zal aan de verkiezingen deelne men overal waar zij een kans van succès ziet. Zij zal zich echter onthou den overal, waar de oogen van het volk reeds voldoende geopend zijn Door het geestelijke hof te Viatka is pater Tikhvinsky, lid van de vorige Doema gestraft met ontzetting uit het kerkelijke amht, omdat hij opzettelijk afwezig is geweest uit de Doema-zat- tirg, toen de minister-president Sto- lypin zijne verklaring voorlas gaande de samenzwering tegen dea Tsaar. Enkele andere priesters, die lid wa ren van de vorige Doema, zullen om dezelfde reden uit hun kerkelijk ambt ontzet worden. Zij zullen allen in bet hooger onderwijs overgaan. REVOLUTIONAIRE DADEN. Nabij het station Slawjanka op den Nicolai-spoorweg is onder den trein van grootvorst Peter Nicolajewitsj een bom ontploft zander schade aan te richten. De trein kwam te Petersburg zender eenig verder incident aan. Er een onderzoek geopend De president van de rechtbank, die de zaak behandelen moet tegen de 23 revolutionnairen, die beschuldigd zijn an samenzwering legen den Tsaar, Stolypin, en grootvorst Nikolaas heeft van den grootvorst een brief ge kregen, waarvan het slot aldus luidt - „Bedenk, dat tegen dezulken, die „zich schuldig maken aan samen- zwering tegen den Tsaar, of elk „ander lid der keizerlijke familie, „slechts één straf kan worden uit- „gesproken, en die straf is de „doodstraf." RAISOELI EN ZIJN GEVANGENE. De correspondent van de „Daily Mail' 'te Alcazar, >u Marokko, seint, dat daar het leger v.an. den sultan, dat Mac Lean moet bevrijden, aangeko men is. Het zijn komedietroepen, zegt hij: zös- of zevenhonderd halfgewapen de en half geoefende manner^ onder aanvoering van El Meranx, met slechts een mitrailleuse en een oud model veldstuk..Middelerwijl is Fes, naar het heet, van troepen ontbloot hetgeen den troonpretendent El Rogii cr toe gebracht heeft, de hem toege dane stemmen te verwittigen, dat zij moeten klaar staan, hem te ontvan gen, want dat hij onverwijld den sultan te Fes wil aanvallen. Raisoeli heeft volgens de laatste be richten gedreigd zijn gevangene te zullen dooden, indien zijn stammen niet met rust worden gelaten. DE TOESTAND IN MAROKKO. Ernlstige berichten zijn uit Marokko ontvangen. Te Tanger kwamen berich ten, dat de 'stammen de stad Casa blanca binnen drongen, den heiligen oorlog uitriepen en de Europeanen vermoordden. Gedood werden vijf Franschen, twee Italianen en een Spanjaard. De inlanders plunderden de winkels en de Europeanen konden zich slechts in veiligheid brengen door de soldaten, die de haven en de pesten bewaken, om te koopen. Inlanders deelden mede, dat binnen vijf dagen de stammen uit den om trek de stad zouden overvallen en de Fiamschen, die de havenwerken aan leggen, zouden vermoorden. Daarop vielen ze de Franschen aan met stokken en messen, verbrandden de slachtoffers en eerst te half negen uur 's avonds wist een aantal Euro peanen zich te redden. De Fransche consul bleef op zijn post. De Israëlieten sloten hunne win kels cn zochten een schuilplaats op een Duitsch schip. De secretaris van het Spaan sche consulaat is eveneen, vertrokken. De kapitein van het schip verklaarde, dat het gebeurde alleen an den pasja te wijten is. Een kort telegram van het Fransche gezantschap te Tanger, te Parijs ont vangen, bevestigt de slechte tijdin m. Aan lipt ministerie van marine deel de men mede. dat de „Galilée" gister avond van Tanger naar Casablanca zou vertrekken. JAPAN EN AMERIKA. De moeilijke aangelegenheid der Jspansche immigratie in de Vereenig- de Staten, dreigt weer meer op den voorgrond te komen. Het Amerikaan- sche departement van buitenlandsche zaken heeft namelijk onderhandelin gen aangeknoopt met Mexico, om de immigratie van Japansche koelies over de Mexicaansche grenis in dó toe komst voorkomen! De immigratie van Japanners Mexico krijgt een bedenkelijken om vang. TERAARDEBESTELLING. Woensdagmiddag had^ te IJmuidea onder groote belangstelling de teraar debestelling plaats van den heer Planteydt. De baar, welke met een zestal kransen en levende bloemen was gedekt, werd gevolgd door veleu van het personeel en vrienden, terwijl ook bij de groeve vele belangstellen den aanwezig waren. Een viertel sprekers voerde het woord, waarna door eenen broeder van den overle dene dank werd gezegd voor de bewe zen eer. De ISaarlemsche berichtgever van t Hbjd. schrijft: Naar aanleiding van de verschillen de verontrustende berichten in de pers, verschenen na den noodlotiigen dood van den heer C. Planteydt, di recteur van eenige visscherij-maat- schappijen te IJmuiden heb ik uit vol komen betrouwbare bron inlichtingen ontvangen die mij doen zien dat de voorstelling van een „debacle" ts IJ muiden schromelijk overdreven zijn. Niet van 9, doch van 4 maatschappij en was het faillissement bij de Haar- lemsche Rechtbank aangevraagd, en twee daarvan, de „Friesland." en de 'Brabant" hebben, behairve de in. waarde gedekte hypotheken zulk een geringen schuldenlast, dat de voldoe ning daarvan geenerleï moeilijkheid oplevert. Wat de andere maatschap pijten betreft, een financieel krachtig consortium is in wording, waardoor nu reeds zoo goed als zekerheid is verkregen, dat de voortzetting van het geheels bedrijf zonder faillissement mogelijk zal zijn. De zaak is in goede handen en aangeizden het cireuileeren van alarmeerende tijdingen aan het welslagen der plannen slechts schade kan doen, meende iik deze inlichtin gen over een zaak, die voor het vis- sdhersbedrijf te IJmuiden van levens belang is, te moeten publiceeren. Voor ongerustheid ten deize bestaat geen aanleiding, aldus werd mij verzekerd.. Stadsnieuws Openlucht-me e11ng. Dinsdagavond hield het Leger des Heils een openludWt-meeting in den tuin van mej. Koenen aan het Zui der Buiten Spaarne. Deze bijeenkomst wtes zeer druk bezocht, o. a. waren er Veel Heilssoldaten uit het Zuiden van ons land, die den volgenden dag den Velddag zouden medemalcen. Verschillende officieren uit andere plaatsen voerden het woord, terwijl er ook gezongen en muziek gemaakt werd. Eenige kleine Zeeuwtjes in natio naal costuum collecteerden voor het werk van het Leger. 't Was jammer, dat het tegen 10 uVr 7.00 hard begon te regenen, waar door de meeting vroeg geëindigd moest worden. Ontspoord. Woensdagavond omstreeks half ze ven derailleerde de tram van Amster dam af komende, op de Amsterdam- sche Vaart even vóór de Israëlieti- sche begraafplaats, doordat een boer, die mest aan het laden was, e>en loopplank van de schuit op de rails had laten liggen. De bestuurder zag, dit niet tijdig genoeg, waardoor de vier voorste, wielen uit het spoor lie pen. De tram had nogal een goedte vaart, dat bleek hieruU, dat de voor ste wagen ongeveer 25 ineter de straat op stoof en toen tot staan kwam. De volgwagen bleef in de rails. De communicatie was een 20 minu ten gestoord, later moesten de pas sagiers vau de ééne in de andere tram overstappen. Het duurde ongeveer anderhalf uur eer de wagen weer op de rails was gebracht en dé weg in orde was. De passagiers kwamen met den schrik vrij. DIEFSTAL VAN GELDSWAARDIGE STUKKEN BIJ DE POSTERIJEN. Te Haarlem is bericht ontvangen, dat het hoofdbestuur der posterijen de klacüiit van de Hiaarlemsche firma Mooy, over het vermissen van gelds waardige stukken tusscben 'Engeland en Nederland, in (handen der justitie heeft gesteld. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Pro vinciaal Bestuur van Noord-Holland alhier aanbesteedliet op diepte brengen van eenige gedeelten van het Noord-Hollandsch Kanaal. Raming f 10.000. Minste inschrijver was A. Visser te Haarlem voor 9.780. MUSEUM VIAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van "SKunsln ij verheid te Haarlem, werd in de maand Juli door 625 personen bezocht, terwijl uit de aan het Museum verbonden boe kerij 125 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land/ werden uitgeleend. De historische kamers, 'de Napole ons kamer en Prinssssekamer, die sedert Juli te bezichtigen zijn, hebben reeds veler belangstelling opgewekt. De verbouwing, die aan de aan het Museum verbonden School voor Kunst nijverheid plaats heeft, zal primo Sep tember, wanneer de cursus wordt her vat, gereed zijn. Hot werk van de leer lingen der School zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, gedu rende de tentoonstelling van am- baehtswerktuigen worden tentoonge steld.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1