HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws FEUILLETON De opgeheven Visger VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1907 BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarlem, 31 Juli 1907. De (beurs was lieden, wat de lokale markt (betreft, ovler 'het algemeen kalm bij tamelijk, vaste stemming. Van Tabaksaancleelen waren speci aal Deli Mij. en Rotterdam Deli ge vraagd met verder .ajvans Langkat -tabak A aangeboden en ruim 1 pet. lager. Aandleelen Koninklijke Petroleurn openden iets lager, docb bleven ten slotte wederom vaist met goede lcoo- pers SumpaUte' werden zonder speciale reden ruim 1 pet. lager afgedaan. Mijn-waarden noteerden meerendleelo lagerer ging eehtèr nagenoeg niets in. om, behalve wat betreft Soemiedata fn Kwandang, waarvan laafetge- noieunde nog 5 pet. verloren en onge veer gelijk kwamen met Soemelata een anomalie, welke slechts verklaar baar is, indien eenige waarde te hech ten is aan het gerucht, dat men stap pen wil doen om de fusie ongedaan te makien, ofschoon wij nog nietbe grijpen, hoe het dlesbetreffendebesluif, der vergadering te niet gedaan, zou lei nnen worden. De New-Yoricschc markt bad giste ren een zeer onregelmatig verloop, doch sloot na herhaald» schomme lingen per saldo meerendeels iets hooger, in kalme doch vaste stem ming. Het dividend, op Steels werd niet verhoogd, dóch de cijfers van den kwartaalstaat kunnen niet anders dan schitterend genoemd worden, en wat vooral medevalt, is het cijfer onuitgevoerde orders, dat met 7.604.000 ton wel is waar iets kleiner is dan drie maanden geleden, toen de in- dusti'ieele activiteit nogal bet hoogte punt bereikt had, doch nog 800.000 ton mleer bedraagt dan ultimo Juni 1906 en dus geenszins de zeer pessi mi-stische voorspellingen hewaarheid, Vvietlke in den laatsten tijd in omloop gebracht werden. Wel is het niet onwaarschijnlijk, dat sedert. 1 Juli de nieuwe orders niet. gelieel gelijken tred gehóuden zullen hebben met het uitgevoerde ge deelte zooals ook de reactie in de ijzerprijaen doet vermoeden, en zal dit van inrvloed geweest zijn op de dividend-politiek, doch daarom no- t eer en Steels dan ook thans 12 la ger dan zes maanden geleden en bo vendien kan eenige reactie in de in dustrie met lnet oog op de geldmarkt slechts toegejuicht worden een boog mag en kan niet altijd gespannen blijven. De totale netto inkomsten over het kwartaal waren ƒ4550.400 tegen ƒ39.122.492 'in het vorige kwar taal of na' aftrek van vaste lasten ƒ37.780.000 hetgeen na aftrek van be taalde dividenden een surplus van nagenoeg ƒ29.000.000 zou overïlaten. Aangezien echter slechts 3.497.000 als surplus wordt gemeld, moet on geveer ƒ25.000.000 aangewend zijn voor verbeteringen en nieuwe con structie. De Southern Railway heeft over d'e maand Juni ƒ109.000 netto verdiend zoodat ex eindelijk verbetering schijnt te komen in de ongunstige Verhouding van de onevenredig ge stegen -exploitatiekoe-rsen tegenover de ontvangsten. De stemming was in onze Amerik. afdeeiing nogal verdeeld. Denvers waren 'doorloopend zeer vast en ble ven ten slotte gezocht. Missouris openden zeer vast, doch bleven me e-r aangeboden, terwijl Steels afbrokkelden inet overwegetnidi '.aanbod, door teleurgestelde specu lanten, die op een dividjend-verho o- ging gehoopt hadden. Rocks onver anderd, doch nabeurs 22 3/8 bieden de. Gulf Sbs. zeer vast en nagenoeg 1 hooger, doch later 3/8 reagee- rend. Union en Southern Pac. 1/2 A 1 beter ih navolging van Londen,. Geld 51/2 53/4%. ViEiDDiDiAG VAN HET LEGER DES HELLS. 'Op Ih/et landgoed /Roos wijk" te Vel- sen werd Dinsdag .(izooals we reeds in het kort mededeelden), de na tionale veiddag van hst Leger dos 'Heil's igeidoutden. Honderden uit allo oorden des (bands, zelfs uit België, wa ren irruet feesttreiinen gearriveerd en ibegatven zich, istrijidfliederen zingend en banieren dragend, maar bet terrsan Deze ived'ddiag fluad, oen bijzondere be- teekends, daar het meteen sen welkom Igold :aan de nieuwe leiders van liet Leger in .Nederland, Kóm/man/dant en Me/vrouw Ridsdel. Het (bezoek was dan ook zeer groot; het aantal bezoekers werd geschat op vijf ia zes duizend. Het terrein was zo o als j iwo-omMjjk met vlaggen en banieren versierd, tsrwij'l witte letters op roode (doeken, opschriften vermelden als „Redt uwe ziel." Tenten voor con- eumptiie, ikleeding, prentbrieflkaarten maatschappelijk werk, waren over vloedig aanwezig. Midden op hot ter rein Was een igroot platvorm opge richt, waarop (de vele izfangers en mu zikanten ieen plaats vonden. Ook was (daar Ihet platvorm voor de sprekers. Nadat iom /negen uur de 'vtaghij- ischdrig was geweest, had een (half uur (Kater de Ontvangst van dien Komman dant en mevrouw Ridsdel plaats. Dezen werden hartelijk toegejuicht en met talrijke ovaties vereerd. .Hierna, volgde hot défilé voor de nieuwe leiders. Dit ham igeruimen tijd in beslag. De 'verschillende inwendige en tmiaat- schiappedijke werken van 't, Leger pas seerden de revue. In 't ibijizonder trok het Kinderwerk (de aandacht, waarbij in de verschillende provinciale of plaatselijke (kletedendr achten. Een groote molen (stelde hat maatschappe lijk werk voor. Op het platvorm ge plaatst, hegnven zich hierin maat schappelijk /verongelukten in hun ha- velooze plunje, en kwamen eenigen tijd later (daar als „geredden" uit te voorschijn. E'en dezer geredldien Was chef van Buur en, thans te Arnhem 't toezicht hebbende over het Thuis van Idagloozen, vroeger zelf daklooze. De (kindergroepen voerden verschillen 1- oefeningen voor de 'kommand a a ten uit, of zongen dezen toe. Een typisch paartje vormde „Jannetje en Ik", twee Heldersche vissc/hierskinderen in den trant van het bekende „Trien en iBiram van Monnikendam". Deed dit de lachspieren, goed; ernstig stemden de kleintjes uit de Kinderhuizen, en hoe men .ook moge denken over 't Le ger, de ontferming over dezulken, moet (bot lof ten dankbaarheid s/tem men. AJsnu werd de Groote HeÜli'gings- samenkomst gehouden, 'Waar 'het woord -werd 'gevoerd door Kolonel Hog gins 'en Kommandant 'Ridsdel. Blei- den wezen op het groote werk van het Leger en predikten het Woord 'Gods'. Na het zingen van enkele liederen had de lunch plaats. Dies mddldogs werden nog verschil- lendle samenkomsten gehouden o.ia. een bidstond en een heils-demonstra- tie. Te half vijf werd tot slot een Revue voor dien Kbmmandant gehouden, /waaraan als altijd zeer vellen deelna men. Op het terrein was ook een Jonge- Mediemkamp ingericht, waar die kinde ren werden toegesproken. 't Was jiamme-r, duit het weder zoo nu en dan even tegen werkte. De feestgangers lieten zicih echter niet door een regenbuitje verschrikken en wegjagen. Van 't Kantongerecht EEN LEERLING-CHAUFFEUR. De chauffeur P. C. Meyers had zich Woensdag voor den Kantonrech ter te verantwoorden wegens 't ver keerd uitihalen op 1 Mei 1.1., op dien Rijksstraatweg bij de Schoutjeslaan. Daar reed. o. a. o.ok Piet), met een rijtuig-, dat moest uitwijken voor een andier rijtuig, waarmeê hij doei' 't voorbijrazen van den auto, die hem rechts a'cht'erop kwam, in aanraking kwam. Hp sprong af, maar het paard was zoo lievig verschrikt, dat alleen hef voorbijrijden van een tweede auto voldoende was om het di'er op hol t'e doen slaan. De beklaagde zelf was niet versche nen; als getuige was aanwezig de jonkman, die als leerling den blijk baar niet deskundigen leermeester had begeleid. Doch dit jonge mensch wist .van 't gebeurde zich niemendal te herinneren. Hoewel hij voor de tweelde maal in een auto zat wist hij wel, dat niet rechts mocht worden uitgeweken bi[ achteroprijden, maar óf dit geschied was kón (hij niet zeg gen. De jonkman heeft dan ook eten ander vak gekozen, waarbij hij ver moedelijk zijn geheugen minder noo- dig heeft. De leisch tegen Meyers luidt 30 of 10 dagen hechtenis. HAARLEMiSGHE POSTDUrVENBOND Uitslag van ihet Bondsconcours Qué- vy (229 KM.) met jónge duiven, van Zondag 28 Juli j.l. Loslating onbekend Verplichtte inleg. Stads/tijd. Ie prijs: C. Giebels, 34521 2e pr.: Joh. Boon, 35322 3e pr.: C. Zwollo, 35555 4e pr.: C. Giebels. 40011 5e pr.: Jac. Kroon. 40140 6e pr.: P. A. Kuijiken. 40225 7e pr.W. F. van Doelen. 40814 8e pr.S. P. v. Boekhoven, 41348 9e pr,J. J. Meriksteijn, 41612 Poule a 10 c. Ie prijs: C. Giebels; 2e prijs: Job. Boon; 3e prijls: C. ZfovollO; 4e prijs: C. Giebels. 5e prijs: P. A, Kuijiken; 6e pr: S. P. v Boekhoven. Poule a 15 cents. Ie prijs: C. Giebels; 2e prijs: Joh. Boon; 3e prijls C. Ziwollo; 4e prijs: C. Giebels. Poule a 20 cents. Ie prijs: C. Giebels, 2e prijs: Joh. Boon. Ghr. Geiszler behaalde den poule- prijs a 25 cents ten 4 uur 31 min. 51 s. Aan bet concours namen 87 duiven deel. D-JOT. Eindexamen H. B. S. •cursus (Westelijk Deel). Haarlem, 31 Juli. Geslaagd: J. F. Gomelis, J. W. Kre- mer, F. J. F. KarrtJhaus, G. F. Taylor. J W. A. Rutgers v, d. Lo-eff, W. C. iSim,i dt van Gelder, R. C. Ven eau a, al len te Haarlem. W. J. Gourrecih Staal en L. Llpma, bie/iden te Hoorn. Twee afgewezen. Binnenland HOFBERICHTEN. 2 Augustus, verjaardag van H. M. de Konignin-Moeder, heeft een feest maal plaats op het lustslot Soestdijk, waaraan behalve de geheele Konink lijke familie, zullen deelnemen de da mes en (heeren van het Huis van H. M en van het Huis van H. M. de Ko ningin voor zoover betreft die leden der hofhouding die tijdens het re gentschap van H. M. Koningin Emma tot het .gevolg behoorden. Na afloop van het diner stelt de Koninklijke familie zich voor de feest verlichting te Baam te bezichtigen KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Men meldt uit Goes Dinsdagavond heeft de commissie voor de ontvangst van H. M. de Ko ningin en Z. K. II. den Prins in Sep tember a.s. het programma vastge- Isteld. 's Avonds te voren rijtoer en feeste lijke omgang door de stad, welke, dank zij den arbeid van vele buurt- commissiën, overal versierd zal wor den. Voor den bezoekdag zelf wordt eer. historische optocht beraamd en een banaierenoptocbt van vereenigin- gen. Een eerewacht zal de hooge gas ten begeleiden op den rijtoer door de slad, waar de officieele ontvangst ten stad huize plaats beeft. Avonds na het vertrek van hef Vor- stelijk echtpaar, uitvoeringen en vuur werk. Men meldt uit Lokeren aan „Zee- landia" Gisteren hielden alhier de burge meesters in de Belgische provincie Ocst-Vlaanderen eene vergadering ter bespreking tot deelneming aan eene huldebetoog van Belgen aan H. M. de Koningin, tijdens Haar bezoek aan de stad van Hulst iiin September toeko mende. DE VREDESCONFERENTIE. Naar uit goede bron vernomen vrordt, zal de Vredesconferentie fcus- schen 20 en 25 Augustus eindigen. (Mondelinge inededeeling aan d'e pers). Vierde commissie voorzitter de heer De Martens. Aan de orde wais de stemming over het Brittle voorstel tot afschaffing der contrabande. Dit voorstel is aangenomen met 25 tegen 5 stemmen (Tegen stemden, naar wij vernemen, Rusland, Dudtschland, Amerika, Frankrijk en Montenegro). Het voorstel is mitsdien in overwe ging genomen en met de andere daarop betrekking hebhende voorstel len aan het comité van onderzoek toe gezonden. GEREFORMEERDE VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. De Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding hield te Utrecht haar zevende jaarvergadering, Voorzitter was de heer ds. W. H. Gispen Jr. van Zwolle. Tot Md van het hoofdbestuur werd herkozen dr. A. Dupont van 'sHeerenloo. In de vacature van mr. Van Maare werd als lid van het hoofdbestuur be noemd dr. J. C. de Moor, Gerefor meerd predikant te 's-Gravenhage. Volgens het jaarverslag telt de ver eeniging thain)» in het geheel 1350 le den, dat is ruim 100 meer dan in het vorige jaar. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een ba tig saldo van 58.55. DE AMSTERDAMSCHE SCHUTTERIJ ONTBONDEN. Om vijf juut Dïnlsdagmdiddag trad d schutterij voor het laatst aan, om nog eens een groet te brengen aan het vaandel, Aan belangstelling heeft het de scheidende burgerwacht niet ontbro ken. Duizenden woonden deze plech tigheid bij. Het vaandel werd ingevolge op dracht, aan het bestuur van de histo rische verzameling in het Stedelijk Museum ter bewaring overhandigd. Na verschillende toespraken werd het vaandel in -tegenwoordigheid van overste Schmdtz en het bestuur in de historische verzameling opgenomen. Na een laatste inspectie werd ver volgens de troep ontbonden. WORSTFABRICAGE. Men meldt uit Tiel Een bekend importeur van dood vee, dat vermoedelijk bestemd is voor de worstfabricage, vervoerde gisteren een dood kalf en een dood vet varken van zeer verdachte kwaliteit. Tot inbe slagneming heeft de politie geen recht. De bij artikel 213 der politiever ordening verplichte aangifte tot keu ring van het vleesch bleef achterwege en nu is deswege proces-verhaal tegen P C. opgemaakt. ONGELUKKEN. Te Wedde is een muur ingestort van -een huis, dat gerestaureerd werd. De 'landbouwer Mellema kwam -er on der en weird heivig gewond'. Te Luften aan de Dedemsvaart is Maandagmiddag K. Ballast Jolbz. bij Ihet opschoonen van een sloot, op on bekende wijize te water geraakt en verdronken. Zijn vrouw met twee kin deren en zijn oude vader van meer dan 80 jaar zijn i-n diepen touw ge dompeld en daarbij in moeatevoiMe /om standigheden geraakt. Woensdagmorgen 6 uur is in den 'IJselL, hij die stadsweide te Deventer, verdrónk-en de wasdhbezorger Belrner. (De man was een goed .zwemmer, doch erg zenuwachtig. Eenige baggerüui za gen /het ongeluk, imaar konden geen hulp bieden. Het lijk iis nog miet op gehaald*. BRANDEN. Te Loenen op de Veluwe is brand ontstaan in een dennenbosch nabij de Waterval. Hoewel spoedig aanwezige hulp (den brand heeft kunnen bl-us- schen, was toch reeds 1 'H.A. in vlam men opgegaan. Men vermoedt, dat de oorzaak onvoorzichtigheid van een vreemdeling is. Te Klompen is door onbekende oor zaak afgebrand' de boerenwoning van A. IMeuten,broek dn 'de buurtschap Bxunnepe; het perceel was be/woond door 3 ge-zinnen; 2 weduwen Ihadlden -niets verzekerd-, Meulenbroek tmaar laag. Ook een berg met 20.000 pd. hooi brandde af. Van de inboedels werd ■niets gered. BEROOVING. Om twaalf uur Dinsdagnacht meld de zich bij den inspecteur van' politie, den heer J. W. L. Dietz, op het poli tiebureau in de Pauwensteeg te Rot terdam, de landbouwer C. L., uit Hoe ven, bij Breda, kennis gevende, dat hij beroofd was van zijn portefeuille met 520 aan bankpapier. Waar en hoe, wist hij niet te zeggenalleen twee koetsiers, die hem reden, ver dacht hij er van. Terstond trok de lieer Dietz er op uit, om de straatroovers op te sporen. Alras kwam hij te weten, dat de be roofde landbouwer in de Zandstraat in het rijtuig gestapt was, met het voornemen, zich wat rond te laten rijden; hij verkeerde onder den in vloed van gebruikte spiritualiën. Al speurende vernam de inspec teur Dietz nu ook spoedig, wie hem gereden hadden, en hij -kon weldra als verdaohten aanhouden den 19-jarigen koetsier C. J. M. R., wonende in de Aert van Nesstraat no. 33, die in den stal van zijn baas in de Broodgang in het stroo lag te slapen, en den 21-jari- gen koetsier C. J. J., wonende in de Schoolstraat no. 23. Deze lag reeds te bed in de onderlij ke woning, maar in een zak van zijn broek, die naast zijn bed hing, werd eene portemonnaie gevonden, die het vermiste bedrag in bankpapier bevat- tï. Beide>n zijn opgesloten op het poli tiebureau in de "Witte de Withstraat, want gebleken is nader, dat zij den landbouwer C. L., die in het rijtuig in slaap gevallen wais, op den Westzee dijk, nabij het Park, hebben- uitge schud. Toen de beroofde eenigen tijd later wakker werd en zijn geld imiste, heb ben zij hem met geweld uit het rijtuig verwijderd en zijn weggereden. PRIJZEN VAN BOERENPLAATSEN. Te B/oekel'O, gemeente Haaksbergen, werd dezer dagen ieen boerenplaatsje in (publieke veiling verkocht voor 5050, dat 10 'jiaar geleden slechts de som van -1175 .opbracht Rechtszaken OVERTREDING ARBEIDSWET. De kantonrechter in kanton III te Rotterdam veroordeelde Johanne/s Ma rinus Broeders, kras bij den -heer Swarttouw, wegens het op het stoom schip „Prosdos" een kind van 11 jaar als uitkijker te bezigen, zijnde een werk, waarbij het leven van vier men sch en bij een verkeerd te geven sein in gevaar is, driemaal gepleegd, tot drie geldboeten van 10, subs. 4 diagen voor iedere boiete. DIEFSTAL MET BRAAK. De Rechtbank te Groningen heeft C-eorge Coenraad Pool van Amster dam en Johannes Kiekens van Haar lem wegens diefstal met braak in de villa van mevrouw MeesGocki-nga op den Beerensingel te Groningen, ver oordeeld tot 3 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. De ie/isch was 4 jaar EEN AUTOMOBILIST TOT HECHTE NIS VEROORDEELD. De kantonrechter te Arnhem ver oordeelde den heer J. W. Berends., bankier te Arnhem, tot zes dagen hechtenis en intrekking van het rij.be- wijs voor een jaar, ter zake van het al's bestuurder van een motorrijtuig over een weg rijden met zoodanige snelheid, dat daardoor de vrijheid en ie veiligheid van het verkeer op dien weg in gevaar werd gebracht. Uit de Arbeiderswereld -S LEEPERS'STAKiING TE ROTTERDAM. Dinsdagmiddag vergaderden te Rot tendam in de bovenzaal van Ihet Café Tiivolii, onder voorzitterschap van den heer E, Gothen, een aantal slepperspn- troons, /ter bespreking van de staking uitgebroken bij (de firma De Graaf. iaan de iSchietbaanistraat. De vergadering wenschte nu ook- (den betrokken sleeper en de" Voionzitter der sleeiperavereeniging J. de Vries, di-e de staking gelast had, te hoor en. De eerste erkende ide juistheid van de meded-eeling van den (heer De Graaf maar wist geen reden waarom hij weg -moest. Wel had hij getracht een .amdere baas te krijgen /maar dat was lhem n-iöt gelullet. De heer De Vries erkende verkeerd gehandeld ite heb ben. De heer De Graaf, ofschoon volko men dn izijn reöht zijnde, bood den ont slagen werkman nogmaals 14 dagen extra loon laan, mits de staking on middellijk iwerd op,gelieven. 0\p een vraag van den voorzitter of (hij hem maar niet liever weer >aan het iwerk zou zetten -was bet antwoord van den Iheer De Graaf „da.t noodt meer." De Vries /wilde toen look als voor- waaide voor de opheffing 'der stalking stellen, dat allen het loon ten volle uitbetaald zouden krijgen, dus ook voor den dag dat gestaakt is, maar daarvoor was de iheer De Graaf niet te /vindon. De sleepers Meten toen dien eisch vallen en 'werd de staking op geheven. Nog bleek dat meermalen door den fiscus bij den heer De -Graaf beslag op loon was gelegd, en dat hij daar nooit notitie van mam /maar de belasting on middellijk betaalde zonder het 'de be trokkene van zijn weekgeld af te hou den. Zelfs was (het eens voorgekomen dat hij voor een sleeper onmiddellijk na het betalen Van belasting nog B voor een bekeuring betaalde ten ein de te voorkomen het ondergaan van de subsidiaire hechtenis. Zulke zaakjes zal de heer de Gmaf na het thans ondervondene niet meer opknappen. Gemengd Nieuws DE ZAIAK-THLAW. Mevrouw Evelyn Thaw, geboren Nesbis, ide echtgenoote van Harry T. Thaw, idle d]sn architect Stanford; White gedoold heeft en wiens proces zoo igroot opzien hoeft gebaard, is voornemens terug te -keetren tot die planken in 't aanstaande najaar, on danks den heftigen tegenstand van haar man en doens advocaten. Reeds heeft mevr. Thaw eenigen tijd los ge nomen en izij moet reeds geëngageerd zijn .in een schouwburg in Broadway ta New-~Ylork, ho niie-t MS (kortste, maar ter vervulling van een hoofdrol. Zooals men weet zal de zaak-Thaw in t najaar opnieuw in behandeling ko men en izi-t Thaw nog steeds gevan gen. BEN MARTELAAR-ZENDELING. De post uit Congo meldt, d'at de bevolking aldaar zeer opgewonden is tegen de blanken en een missiona ris, pater Pollet-, heeft vermoord. Hij was naar de missie in Kessaï gega'an. Gekomen aan d'en post Ibam- ka, wilde hij. liet binnenland in- ganm doch men raadde hem dit af. „Mijn plicht van priester en missio naris roept mij daarginds", ant woordde hij en hij vertrok naar het noorden van dó rivier CHestoendi, waar hij zijn tent oprichtte. Een ne ger ried hem aan, onmiddellijk weer heen te gaan, daar de bevolking zeer opgewohden was tegen d'e blaniken. De missionaris aarzelde nog, toen hij korten tijd daarna werd' aangevallen door de inlanders, die hem1 met hun pijlen doorboorden, meldt dó ,,Res.b.' VIER MENSCHEN VERDRONKEN. Ntabij het landgoed Kulsoh bij Wiis- raar wilde een vijftal maaiers een vijver oveilsteken met een boot De bcot sloeg om en alle vijf vielen te water. Slechts eeir slaagde er in zich tó redden. EEN SPOORWEG-ONGELUK IN MIDDEN-AZIë. Op het station Bamii van den Mid- den-Aziatischen spoorweg ontspoorde de trein. Vier reizigers werden gedood' tn achttien gewond. Vervolg Gemeenteraad Mededeelingen en ingekomen stuk ken. A dat zijn gesteld in handen van B. en \V. om advies: le. een verzoekschrift van de sto kers en hulpstokers der gemeente- liclhtfabrieken o-m hun loon te br3u- gen op 2.50 per werkdag; 2e. een verzoekschrift van J. Tur- kenlburg om afwijking van het be paalde bij art. 7, le der Bouwverorde ning voor den bouw van een werk plaats op een terrein aan de Vroom st raat, G, no. 1278. 3e. een verzoekschrift van de Roei en Zeilvereenriging Het Spaarne", om voor den -tijd van 30 jaar een stuk grond aan die Friesche Varkenismarkt aan haar in bruikleen, te willen af staan, ten einde daarop een schuiten- huis te bouwen. 4e. Verzoekschriften van kooplieden en tee'lders van groenten om de groen ten/markt niet van die Turfmarkt naar den Koudenhonn te verplaatsen. B. dat zijn ingekomen-. le. Ben schrijven van d-en hoofd- com/nnbas ter .germeente-lse/crotarie P. KJailtofleisclh, clhef van de afd. „Onder wijs," houdienido weerlegging van het. gesprokene door den heer F. W. N. Hugenholtz Jr. in de vergadering van (Naar het Engelsch door „Rit-".) 7) Zij stonden allen voor het vuur. De flikkerende vlammen weerkaatsten -op hun gelaatop de kalme trekken van lady Annehet schitterend1 mooie gelaat van lady Sue; op die grijzende lokken van den oudlen no taris en op het bleeke gelaat en dfe neergeslagen ooge-n van lord Eden- sora. Toen stak lady Anne hlaar hand' uit naar haar neef en gaf hem haar gewone nachtkus. L'ady Sue volgd'e haar moeders voorbeeld wat den handdruk betrof. Maar voor zij zijn hand weer los liet, .gre-ap zij hem plotseling hij dien vuist en keerde de rechterhand met het litteeken in de hoogte, tot bij het licht. Arme Ronnie fluisterde zij. Dat moet vreeselijk geweest zijn. Maar het is een vreemde schram voor een speer- Het ziet er meer uit als een houw van een zwlaard. Wat zou jij nu weten van de wapens van wilden antwoordde hij spottend. Van hun gebruik, hun doel of hun gevolgen. Met een haastige, zenuwachtige be weging maakte hij zijn hand uit de hare los. Toen deed hij de deur voor de dames open. Hij deed haar niet dadelijk weer dicht, maar volgdle de bevallige gestalte met de oogen 'Haar glanzend mooi haar scheen de sombere oude hal een vro'olijk aan- .zien te geven. Toen lady Sue op 't punt was de trap op te gaan, keek zij om en zag hoe hij haar nakeek. Half uit gekheid, half uit coquet- teriei, wierp zij hem met haar mooie vingers een kushand toe. Het w'as iet-s heel natuurlijks voor een nichtje, maar toóh werd zijn gelaat er door in vlam gezet. Toen hij zich omkeerde en de deur dichttrok, kwam er een vreemde blik in zijn oogen. Een blik van wantrouwen, vrees, en het schoen we-1 van schaamte-? Maar waar zou hlet hoofdi van het Huis Edensore bevreesd' of be schaamd over wezen? HOOFDSTUK IV. Het rook en benevens het babbeltje duurden echter maar kort. De tegen zin van lord Edensore. in die biblio theek uitte zich eindelijk in een soort van rusteloosheid en hij ver zocht den ouden notaris hem te ver ontschuldigen, maar dat hij liever naar zijn kamer wilde gaan. Daar werd hij langzamerhand'rus tiger, het was hem een ware verlich ting. Hier waren geen spookachtige schilderijen of hinderlijke pbantia- sieën. Hier waren veel herinneringen uit zijn jongenstijd. Prijzen, die hij had gewonnen bij sportwedstrijden, geweren, hengeJs, reisherinneringen, boeken, meest alle over sport of avonturen. Eén of twee groote armstoelen een heel groote mahonie houten linnen kast. Een groot vuur brandde in den open haard en nog eenige houtblok ken lagen opgestapeld in een oud koperen bak. Bij het vuur stond een tafel. Daarop stond een flesch whisky en glazen een hoop nieuwsbladen en een koker sigaretten. De jonge man keek er naar met waardeering in zijn blik. Weelde- en gemak waren toch zeer hegeerlijke bezittingen. Hij trok zijn avondklee- ding uit en1 zijn kamerjapon en pan toffels aan, die voor hem1 klaarge legd waren. Toen trok hij een stoel voor het vuur en begon te rooken. Een week, mompelde hij op half- lulden toon. E'en week en tot! nu toe geen misgrepen. Het is gemakkelijker gegaan dan ik dacht Het zal mij ver wonderen Hij keek op 'en de kamer rondaar- Etelde een oogenblik, stond toen op en ging daarop naar de linnenkast. Hij opende een der deuren, waardoor een reeks laden zichtbaar werd: Hij deed de bovenste open m'et een sleu tel van zijn eigen ring. Er warien niets dan eenige brieven en papderen in, benevens een oud, vuil le-eren zak boekje. Dit boek nam hij er uit, en zette zich daarmee in zijn stoel. Hij schonk zichzelf een glas whisky met water in, stak zijn sigaret weer aan en begon achterover geleund in zijn stoel liggende te lezen. Eenige der bladzijden waren dicht in elkaar beschrevenop andJere stonden alleen hier en diaar aantee- keningen. memoranda en posten van uitgaven. Hij bestudeerde dat, alles zorgvuldig. Zoo zorgvuldig als wilde hij het in zijn geheugen prenten. Eindelijk deed hij het boek dicht en nam een langen teug uit zijn glas. Toen pookte hij het vuur op en zat peinzend in de vlammen te kijken. Vreemd, dat, die naam heelemaal niet genoemd worrdt. Ik meendie, dat iedere naam en persoon mij nu be kend waren. Ik moet haar opzoeken, dunkt me. Er kan geen ^evaar bij zijn. Oud, bedlegerig, halfblind. Niet onmogelijkMaar dat vizioen staat mij niet aan. Wat een vervelend; •spookachtig huis is dlit toch Ik zal blij' zijn als ik hier weer vandlaan ben. Het zal mij verwonderen, hoe lang rij hier zal blijven Er kwam een verandering in zijn gelaat. Weer kwam die vreemde rus teloosheid over hem. Er kwam een uitdrukking van angst in zijn oogen. Hij liep ongeduldig de kamer op en neer. Hee-ft iemand ooit. mieer zoo'n kwellir- ondergaan? mompelde hij. Is iemand ooit zoo bezocht! Zelfs de grootste ph-antasie .zou zoo'n samen loop van omstandigheden niet heb ben kunnen denken. Ik wieet zeker, dat als ik tuier het verhaal dleed,, dat niemand het zou gelooven. Maar waarom zou ik het doen Waartoe zou het dienen Alles wel beschouwd ben ik hier meer in mijn recht dan Jasper Mullory. Als er ooit een ge- meene kerel bestond', dlan is hij het. Ik ben' ten minste...... Plotseling brak hij zijn woordlen af. Wat ziet zij er allerbekoorlijkst uitZal ik ooit haar gelaat vergeten zooals zij daar op de trap naar be neden stond te kijken en mij een leushand toewierpMijn God als dat gevaar er nu nog bij komt, wat zal dan bet eind zijn Wat wordit 'de zaak op die wijze ingewikkeld Hij kwam weer bij de tafel staan en stak zijn hand uit naar de flesch whisky. Toen trok hij haar terug. Neen, zei hij beslist. Zoo ooit dan heb ik nu wel een heldter boofd en koel verstand noodig. En bovendien een man moet nooit den slaaf van zijn gewoonten worden. En ik heb nu een lesje gehad. Hij schoof die t.afel op zijde en be gon zich uit te kleedert. Maar vóór hij naar bed ging, legde hij het zakboekje weer in dó lade, sloot haar af en legde de sleutels onL der rijn kussen. Den volgenden dag was het hei- dier, zonnig weer. Zelfs de sombere kamers en sombere oude bal zagen er vroolijker uit don gewoonlijk. Noch lady Anne noch haar doch ter versohenen aan het ontbijt. Lord Edensore en de oude notaris gebruik ten het samen in een kleine ontbijt kamer, die op het terras uitkeek. Men had het om half acht besteld, want het was een lange rit naar het sta tion, en Mr. Bryahtson was er op ge steld met den eersten trein te ver trekken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5