HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MAANDAG 5 AUGDSTIS 1907 Haarlemsche Handelsvereenigïng 6»édgek. bij Kon. Besl. i 12 Nov. 1899 De Haarlemschc Bandelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd. wel haar recfhit van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij •opgetreden, en dikwijls met groot sue ces. Jammer echter dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te /waardeeren, door als lid der Vereeni ging 'toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dait is niet vol doende. Elk 'handelaar, neringdoen de, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk o,p prijs stelt, dat de Haarlemsc.be Hand els ver oen)- ging steeds opneemt, als doende, wa.t hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vcr,eenigdng buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard', haren leden aan biedt, zijn .zeer vele en zeer groote tegenover 1de geringe jaarlijksche oontri.biU'tie van f 3.50,. die gevraagd wordt. De Baarlemsche Hnndelsverecni- ging bemoeit zich in de eerste plaats er meda, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta- Iers voor hen tot betaling aan te (manen, en informatiën voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht., het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur dar Vereen!ging te vragen, die ook in pro eed .uren en faillisse menten gratis voor dien optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betref fende den handel en thet bedrijf der leden. 'Rechtsgeleerd adviseur der Veree- niging is de heer Mr. Tth. de Haan 'Hugenholtz, Spaarna 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des namiddags is te spreken. (Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg 30 rood. Voor incasso's door bemiddeling der vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering be. rokend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedrag an 60 ets. per informatie plus 5 ets. porto-vergoeding. Infor.ma.tiën naar binnen de stad wonende perso men worden gratis verstrekt. Prefentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge loopen jaar gegeven. In Februari en Maart 1907 zijn 52 vorderingen itot een bedrag van f 1143.16 1/2 betaald; 10 vorderingen worden afbetaald, 15 vorderingen zijn uitgesteld. Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. L. Gorver, Kennemer- Plein 3, J. K. van Kampen, timmer man, Plein 33, J. van Kammen, Ledd- scheplein 47rood, ook wel adres op gevende van Kranenburg, Schouw tjes laan 25, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanjbetalers ongeschon den to blijven. Allo brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten,, worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags vaai 2 tot 4 uur, waar <ian ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. HET BESTUUR. „Gelukkig", riep het vrouwtje, hi- nig verheugd, dat haar jongens geen ongeluk had getroffen. En zoo gaat het den heelen dag voort. Een tante kwam vragen naai den gewonden 9teinmani wiens moe der dood ife en wiens vader in Duitschland werkt. De bereidwillige directeur van het gesticht gaf ons toen nog eenige in lichtingen, tot juiste vaststelling der feiten. Het gezelschap was 55 kinde ren met 5 geleiders sterk18 kinderen de jongsten bleven met 2 gelei ders op het strand achter, en de 37 anderen gingen met een geleider voor en achteraan en een in het midden de Noorderpier op. Zij zijn beslist niet gewaarschuwd, en kregen op een vmag, aan oen ouden vi,sscher en werklieden gedaan, of ze konden door- loopen, oen bevestigend antwoord. Trouwens, vooruit bevonden zich nog drie hoeren op de pier, zoodat de geleidende broeders aan geen gevaar dachten. Echter tegen de aan het .strand achtergebleven geleiders liet een werkman zijn waarschuwende siem liooren en wees op groote, aan rollende golven. Deze broeders kon den toen hun collega's op ide pier niet meer waarschuwen en even later sloegen die golven de kinderen weg. D bewering, dat gewaarschuwd *s, steunt mogelijk op dit punt. Met de gekwetsten gaat het goed. De jongens, Stemman en Huisman, kwamen heden reedis weer beneden. Alleen Piet de Booy, wiens been ge kneusd (niet gebroken) is, heeft wat lunger rust noodig. Van de veronge lukte jongens wa.s Middens 14, de ove rigen 13 jaar oud. Allen waren halve weezen en de respectieve ouders, die dadelijk gewaarschuwd werden, zijn roods allen 't gesticht geweest. Een groot geluk m.ag het heeten, dat Tiet ijzeren staketsel op de pier de andere neergeslagen kinderen een steun tot vasthouden bood, andevs zouden er ongetwijfeld meer in zee zijn gespoeld. Alles gebeurde in een oogenblik en de middengroep alleen werd getroffen. Voor- en achteraan bleef men droog. Twee broeders, van wie één het ongeluk bijwoonde, zijn naar IJmudden gegaan, om eventueel de opgovischte lijkjes te kunnen her kennen en de identiteit vast te stellen Bij terugvinden worden de lijkjes aanstonds naar Amsterdam getrans porteerd en in een chapelle ardente neergezet. Na deze mededeeliiiigon leidde de d'recteur me naar een groot, vierkant vertrek, waarvan iniusschen de wan den reeds geheel met rouwfloers wa ve or Maandag e.k. haar bezoek aan gezegd, terwijl door de leden der ver eeniging voor Graphische Kunst even eens een gezamenlijk bezoek zal plaats hebben. Zondag is het Museum geopend van j0 tot 4 uur. Benoemd. Aan de school van H. van Maanen, Keizersgracht te Amsterdam, i£ tot onderwijzer benoemd de heer G. W. Comello, thans te Haarlem. Uit de Omstrekep SCHOTEN. Het nieuwe Raadhuis van Schoten zal 20 Augustus feestelijk worden ge- opeind. Uitgenoodigd worden o. a. de Commissaris der Koningin en de Burgemeesters der aangrenzende ge meenten. Binnenland HOFBERICHTEN. Op last van Hare Majesteit de Ko ningin brengt de directeur van liet Kabinet dier Koningin ter algemeene konnis, dat., gedurende Harer Majes teit s verblijf in het buitenland, de aan Hoogst Dezelve gerichte brie ven in gesloten omslagen, voorzien van oen adres aan Hare Majesteit op de gewone wijze, per post, kunnen word'ein ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet, dier Koningin te 's-Gra- venhage. (St.-Ct.) DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Deze is in de verschillende plaatsen van ons land herdacht, echter zon der veel feestelijk vertoon. In Amsterdam en 'e-Gravenhage werd parade gehouden, terwijl in de residentie ook een kinderfeest was ge oiganiseerd. Ook te Apeldoorn werd druk gevlag- en in de daarvoor bestemde felicitatie- registers op het Paleis is door vele ingezetenen en corporaties geteekend. .an Arnhem, om in de afdeelingen aan de orde te stellen de vraag, of en in hoeverre de vermoedelijk maat schappelijke betrekking der leerlingen invloed moet hebben op het gewoon lager onderwijs. Ook hechtte de vergadering haar goedkeuring aan een voorstel van het hoofdbestuur, om in de afdeelingen te doen bestudeeren de vraag, welke ver eenvoudigingen wenschelijk zijn in de eiscben voor de akte in nuttige (vrou welijke) handwerken. In behandeling kwam vervolgens een voorstel van de afdeeling Kirab- bcndij'ke, luidende „De algemeene vergadering spreke de wenschelijkheid uit, dat in de wet het Lager Onderwijs een artikel worde opgenomen van ongeveer de zen inhoudBij ongevraagd ontslag als onderwijzer heeft de ontslagene het recht zich op een scheidsgerecht t? beroepen." Dit voorstel werd aangenomen. De vergadering hield zich voor het overige deel van den morgen bezig met het bespreken van de voorgestelde wijzigingen in do wet van het genoot- schap. De doelomschrijving van het Ge nootschap is thans „Het N. O. G. stelt zich ten doel de behartiging der belangen van het la ger onderwijs en van de onderwijzers en hun nagelaten betrekkingen." In geheime vergadering werden de v-.lgen.de voorstellen aangenomen lö. De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op bij de regeering oan te dringen op het opnemen van bepalingen in de wet gelijk aan of gunstiger dan die, welke in België x orde uitbetaling van het salaris bij erlof aan zieke onderwijzers bestaan. 2o. De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op met een ziekte verzekering-maatschappij eene over eenkomst te treffen, waarbij voor le den van het N. O. G. zoo laag moge lijke premdën worden bedongen voor de verzekering van het volle salaris gedurende de geheele ziekte. N.B. als. grens is hierbij mogelijk: a. Het tijdstip waarop pensioen verkregen is (al of niet met gedwon gen aanvrage) b. het einde van het tweede jaar na het begin der ziekte. Tot honoraire leden van het genoot schap zijn benoemd.: de oud-voorzitter C. L. T. Bigot, te ArnhemM. Mieras, te Beesd, oud-hoofdbestuurder: mei. I. Kooislra, directrice der Kweek i school voor onderwijzeressen te Apel- Stadsnieuws ren bedekt. En op dit sombere zwart geiegeiineuui vun umcu hing in het midden een groot ivoren I willen aanvaarden hunne eerbiedige beeld van den berustenden Christus, en in de dooicLenkamer zelf stonden stoeltjes gereed om te bidden Toen dacht ik weer aan den Hoelc- van-Holland, waar in 200'n zwarte omgeving ook kinderlijkjes waren neergelegd Het gevaar. Natuurlijk staat het vast, dat de broeders, die met de kinderen zich op de Noorderpier te IJmudden waagden, geen gevaar in deze excursie zagen. Maar de tragische gebeurtenis, welke aan vier, voor pleizier uit zijnde, kin deren het Jeven kostte, doet alle aan dacht thans vestigen op de vraag, in hoeverre het bewandelen van zulke pieren gevaarlijk is. Wij hebben over deze kwestie een onderhoud gehad met den lieer K. 1 tolt. Westermann, officier van het stoom- f schip „Banda" der maatschappij Ne- J derland, welk schip des middags juist' ;na het ongeluk te IJmuiden binnen-; liep. Onze zegsman vond het al tij d ge vaarlijk zich met een groot getal kin deren op een pier in zee te begeven. Op zcovele kinderen kunnen enkele men schen geen voldoend toezicht hou den. Maar het gevaar vergroot als het niet bijzonder mooi en stil weer is, want zelfs een rukwind kan een kind noodlottig worden. Bij het sterke tij, dat daar loopt, drijft iemand, die in zee valt, (dade lijk een eind weg, en heeft men niet alle mogelijke reddingsmiddelen bij de hand, dan volgt verdrinking vrij zeker, 't Is heel iets anders in zee ie vollen, dan b.v. in een gracht, waar men niet wordt weggevoerd door gol ven en stroom. „Vooral Donderdag was het zeer ge vaarlijk op de pieren-, vooral op de Noorderpier. Toen wij gisteren met de „Banda" binnen kwamen, en er nog veel menschen op de pier stonden, Het volgend telegram is door den voorzitter der Vredesconferentie naar Soestdijkjverzonden „De vertegenwoordigers van de mo gendheden ter tweede Vredesconferen- t'.vereendgd, hebben de eer Uwe Ko-Jj0om; 'jhï. mr. G. Mollerus, voorzit- rmklijke Majesteit te verzoeken wel ter der schoolcommissie te Apeldoorn u:vgel egen h eidranJiaren feestdagte en j v,an jujginga, Marrenga, oud- schoolhoofd te Leens, die reeds 50 jaar lid van het N. O. G. geweest is. De mededëeling werd met applaus begroet. AANGEHOUDEN. Dinsdagmiddag vervoegden zich bij den goudsmid S. op het Rokin te Am sterdam twee jongelieden, Franschen Gaston B., oud 21 jaar, en Auguste C„ oud 27 jaar. Zij deelden mede in het bezit te zijn van een gouden ring en een groeten voorraad zilveren lepels, j De heer S., meen end e dat een en an der wellicht in verband met deHnag- luilde en hunne gelukwenschen. (Get.) NEL1DOW." DE AFTREDENDE MINISTER VAN .MARINE. De minister van Marine Cohen Stuart zal na zijn aftreden in zijn rang van kapitein ter zee in het zee- cfficierencorps terugkeeren, BOND VAN SMEDEN PATROONS. Woensdag 31 Juli j.l. heeft de Bond van Smeden-Patroons in Nederland te Utrecht zijne 4de jaariijksehe alge- uni mcene vergadering gehouden, onder Pchcinhraak kon staan, waarschuwde presidium van dan heer L. E. Duport de poijtie, die. zich 's middags verdekt uit Amsterdam. Oostelde Uit dat verslag bleek, dat de bond Toen de jongelieden het zilver, dat thans 82 afdeelingen en 1650 leden Hollandsche kleur draagt, 's middags h. (kwamen brengen, werd hun verzocht De bondssecretans behandelde «n d(. rcchercheurs naar het byreau te korte trekken eenige artikelen van het V( j Hier konden de heeren geen ontwerp „Ziekteverzekeringswet". Miste verklaring afleggen omtrent Het Dagelijksch Bestuur werd op-'de heidcomst van het zilver en werden gt dragen, zich tot de desbetreffende daarom in bewaring gehouden, autoriteiten te wenden,, .met het ver- De recberclie verzond daarop naar zoek, het ontwerp te wijzigen overeen- bpt buitenland telegrammen om in- komstlg het door het Departement lichtingen, doch nog zonder resul- Haarlem van de Maatschappij van t t Het ongeluk te IJmuiden. Vrijdagmorgen hebben we nog even een bezoek gebracht aan het St. Aloy- istusgesticht in de Elandstraat te Am sterdam, dat door het droeve ongeluk nu in rouw is gedompeld, schrijft de «Tel." Als de groote hel overgaat, kijken de buren van den overkant de ramen uit, wie daar nu weer zijn kan. Want de bel staat niet stil en bij de gedrukt heid, die van het gelaat der geestelij ke leiders dezer instelling spreekt, heerscht er drukte en consternatie. De dagbladen hebben de treurige mare van het ongeluk, dat insloeg als de bliksem tusschen oen troepje spelende kinderen, wijd en zijd verspreid, en zijn de namen der gedooden en ge kwetsten meteen hekend gemaakt, tcch komt menige moeder en vader heel begrijpelijk, nog even naar het gesticht zich persoonlijk geruststel- len. Wij waren zelf nog getuige van zoo'n tooneeltje. Een weduwe, wier twee jongens in bet gesticht worden opgevoed, en wier oudste Zondag verteld had, óók met de boot mee te mogen gaan, kwam ge jaagd aanschellen. De verstandige por tier riep eenvoudig beide knapen oven van de speelplaats weg en daar kwamen lachend, in hun linnen pak jes, de jongens naar moeder, die in di vestibule wachtte. En moeder pak te met tranen in de oogen haar lieve lingen recht hartelijk. De oudste was meê goweest, maar mocht niet op de pier. Nijverheid samengestelde ontwerp. Vermoedt wordt, dat het zilver van een inbraak in België afkomstig is. Vast staat echter, dat deze aanhou ding in geen enkel verband met ZELFMOORDENAARS In verband met het vinden van een o o cily-bag met brief te Oosterbeek waar- Haagsche inbraak staat. in vermeld staat, dat in den nacht j van j.l. Dinsdag op Woensdag in den INBRAKEN. Rijn een man en vrouw zich van het. Door middel van opensluiting zijn leven zouden beroofd hebben, is thans'ud een perceel in de Zwanenburger- gebleken, dat sinds Maandagmorgen straat te Amsterdam eenige zilveren uit Amsterdam werkelijk de 39-jarige jcpgja en vorken, een zilveren beker- R. en de 22-jarige M. R. vermist wor- tje een g0U<ien en een zilveren horlo den. 1 (gi en enkele post- en plakzegels ont- Bedden geen familie van elkaar. -^gemd, terwijl op dezelfde wijze stonden langen tijd in liefdesbetrek- ecn pe,rc,eel in de Vrolikstraat aldaar king tot elkaar en aangezien het hu- een bedrag van f 10 en een doosje met welijk niet tot stand gebracht^ kon drie g0Uden ringen zijn ploegen er wel geen zeeën over, maar er woei een vrij krachtige noord-wes tenwind met hooge noord-wester dei- nmg, die tegen de pier aanbrak en „spatters" er over heen joeg. De eb was afgeloopen, zoodat de om de zuid opkomende vloed den toestand voor de kinderen en menschen nog gevaarlij- kor heeft gemaakt. Menschen, die pieren oploopen, houden hiermeê ge woonlijk geen rekening en toch is het een belangrijke omstandigheid." „Ik voor mij", aldus onze bevoegde zegsman, „vind het onverantwoorde lijk" met een groot aantal kinderen cp de pier te gaan. Zelfs bij mo°l weer zou iik mij niet verantwoord ach ten 1" De ramp is nu gebeurd. Laat ze zelf en ook het bovenstaande, een ernstige waarschuwing zijn voor anderen, om geen pieren met kinderen te bezoeken, 01 de duizenden, die 's zomers de heer lijke zee bezoeken, vooral bij onrustig weer, tot waakzaamheid en voorzich- tiglieid aanmanen. Overplaatsing. De le-luit. P. A. van der Hoeven, vlan den staf der genie te Haarlem, wordt 12 dezer verplaatst naar Utrecht. Museum van Kunstn ij ver heid. De tentoonstelling van buitenlandseu drukwerk, die in het Museum van Kunstnijverheid alhier geopend werd is in de afgeloopen week weder druk bezocht. De vereeniging van boek- en steen drukkerspatroons te Haarlem heeft worden, daar de man reeds gehuwd is moeten zij het besluit genomen heb ben, zich te zamen te verdrinken. De betrokkenen waren bij een firma te Amsterdam werkzaam en zijn aldaar met elkaar in kennis gekomen, I De lijken zijn nog niet gevonden en aangezien de man met zijn geheele in- komen er van door is gegaan, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bei den nog in leven en naar het buiteu- lond gevlucht zijn. NEDERL. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. (Vervolg). De vergadering werd Vrijdagmor gen te Apeldoorn hervat. Algewezen werd de urgentie van een voorstel Schoonhoven, om aan te dringen op eene wijziging van het wetsontwerp van minister Rink, om di minima wedden te verhoogen, aan gezien de wenschen van het Genoot schap reedJs belichaamd zijn in het adres, dat aan de Regeering zal ge zonden worden. Aangenomen werd een voorstel- Raalte, om bij de Regeering er op aan te dringen, dat de gemeenten ook voor tijdelijke onderwijzers de mi nimum salarissen vergoed zullen krijgen. In behandeling kwam nu het voor stel van het hoofdbestuur, om een onderzoek in te stellen naar lo. De regeling van liet bewaar schoolonderwijs in het buitenland 2o. mogelijke gemeentelijke organi satie van het bewaarschoolonderwijs in ons land." Dit voorstel werd aangenomen. Er zal gebruik gemaakt worden van de tusschenkomist van het international? bureau. Aangenomen werd ook een voorstel VALSCH BANKBILJET. Bij de politie te Amsterdam is een vrlsch bankbiljet van 40 gedeponeerd hetwelk door een aldaar wonend koop man in betaling was ontvangen. heden en de geheele dienst was lang zamerhand verwaterd. Enkelen be schouwden liet sdhutteresn als een pretje maar «velen .achtten het een volkomen doellooze tijdsverspilling, die er bovendien niet toe bijdroeg om de achting voor „het militair" te verhoogen. Zij wérd vaak, en niet ten onrechte, een bespotting. Er is een andere tijd geweest. Pas nadat de schutterijen in haar laat- sten vorm waren georganiseeendbrak de Belgische opstand uit en „snel den" de j/zonfen -des lands" naar de grenzen om hun „erf" te verdedigen tegen den „onverlaat, die ons dorst te h'ooneni". Toen was er een opge wekt nationaal leven,, een réveil, dat als een schok ging door hbel het volk on allen bezielde tot een vaderlands liefde, die wondoren van heldenmoed en dapperheid te voorschijn dreigde te brengen. Uit dien tijd dateeren de opgeschroefd geestdriftige verzen van tal van Nederlandsche dichters, die liet wel goed meenden, maar on gelukkig zeiden. Wij lachen er tegenwoordig eens om als we versregels lezen als deze „Om steeds getrouw de grenzen te bewaken. Staan schutters steeds gereed wee hen, die hie<r geniaken en als we lezen boe Tollens de uH België terugkeerende schutters ver welkomde met een couplet als het volgende „Triomf, het pleit is uitgewezen De slang kwijnt aan den leeuwen- beet 1 De zegevlag is opgebesChen, Gedaverd 'heeft de zegekreet Het Vaderland strekt d'armen open 't Mag veilig op «zijn zonen hopen 't Wacht juichend in zijn schoot fhën weer, Gelauwerd nuct onsterflijke eer". Maar toch, er is wel iets in, dat goed doet, dat weldadig werkt. Wij mogen nog wel eens lezen van de hel den vereering van die tijden en toen we heden dan ook nog eens in oude stukken uit het begin der vorige eeuw snuffelden an in een „beschrij ving van het oproer en geweld in Staats-Vlaanderen" door J. Hobein «en plaatje vonden van een schutter van 1830, zooals gansch Nederland zich dien toen dacht, konden wede verzoeking niet weerstaan om er nog voor ons blad van heden een cliché van te maken. We plaatsten 't hier boven als een hulde onzerzijds aan wat de schutterij in haar beste dagen is geweest. Zij ruste in vrede. (N. v. h. N.) a. een kinderzaakj<e zou worden be handeld, week, toen dat zaakje aan de orde kwam, op verrassende wijze af van den vorm, die sedert de Kin derwetten aan deze Rechtbank werd gevolgd. Velen toch, die dfen geest der Kin derwetten beigrepen een geest om de minderjarigen zooveel mogelijk te sparen ergerden e>r zich vaak over, dat men, zoodra een kinderzaakje aan de orde kwam, tóch den jeugdi gen beklaagde te zien kreeg, en dat daarna op requisitoir van den offi cier besloten word de zaak met ge sloten deuren te behandelen, waarop pers en publiek zich moesten, verwij deren. En nieuwe .ergernis gaf, dat wijl vonnissen in het openbaar moetan worden uitgesproken later toch de jeugdige beklaagden, die de Wet bedoelde te sparen, in de bank voor beschuldigden verschenen, daar de schande doorleefden ten aanzien van het publiek. ■Oder die wanverhouding is inder tijd geschreven in hot Paleis van Justitie. De verrassing nu, die Donderdag door mr. Ermeri.ns als president werd bereid, was dat hij na afloop van' een andere zaak eenvoudig de zit ting schorste, ten einde de kinder zaak te behandelen zonder dat een oningewijde den jeugdigen delin quent te zien kreeg, en zonder het vormelijk requisitoir van don offt- :ier. Dit gezonde begrip verdient toejui ching. Te hopen blijft nu alleen, dat men, niet alleen in dit geval, maar bij kinderzaken in liet algemeen er toe zal komen, om het vonnis ja! het moet in liet. openbaar worden uit gebracht toch uit te .spreken bui ten tegenwoordigheid van den jeug digen beklaagde. (N. Ct.) KINDERSPEL. In onze buurt spelen de kinderen soldaatje. Madden over de straat loo. pen ze twee aan twee en voorop gaat de tamboer die op een oude blikken doos met twee talboutjes een vreese- lijk spektakel maakt. Beurt om beurt vervullen de kinderen die tamboers functie. Achter dsn tamboer loopen twee kleine meisje, die samen een met •kleurig bloemenipapier versierden hoe pel omhoog houden. En daarachter ko men de soldaten die flink in den pas marcheeren. Ze hebben uit kranten gevouwen steken op en zijn zwaar ge-1 wapend met van latjes vervaardigde sabeltjes; één jongetje heeft trouwens nog iets anders dan zoo'n houten su bsi bengelen. Dat jongetje heeft trouwens nog iets anders waardoor hij meer naar voren komt. Hij heeft geen steek op zooals de anderen, maar draagt een scbutters-onderoffioiers- pet, een elite, van vader zeker. Met het hoofd in den nek, om maar on der de véél te groote pet te kunnen wegkijken, marcheert hij kranig mee en noemt zichzelf kapitein. Verscheidene keeren reeds zijn d) kinderen aldus vreedzaam spelend on ze vensters voorbijgegaan, de straat op neer. Maar plotseling verandert dit vreed zarne tooneeltje. Grootere jongens ko men met veel lawaai, meit stokken en stelten de straat in. Ze zijn op liet oorlogspad geweest, ze hebben „vech terij tegen een andere straat". Ze zijn echter teruggeslagen en vinden nu hier in de buurt voor hen een dank baar arbeidsveld. Het leger dat nog steeds op en neer trekt wordt aangevallen. En even daarna wordt de mooie kleurige hoe pel weer als gewone hoepel gebruikt, teoodat de bonte papieren versiering oivcr de vochtige steenen sleept, ter- HET 8ste ZIONISTEuVOONGRES. Het secretariaat van het 1420 Au gustus in Den Haag te houden Zionis tencongres geeft een „Haager Korr.es- pondenz" uit. Daarin wordt meege deeld dat thans 400 gedelegeerden voor het congres zijn ingeschreven, waarvan meer dan 30 alleen uit Ame rika. Gok uit Zuid-Afrika komt een uitgebreide deJegatie; Siberië, Nieuw- Zeeland. China en Argentinië zijn me de vertegenwoordigd. Opmerkelijk is de belangstelling tvan Rusland, dat. meer dan '150 verte genwoordigers afzendt, niotteg.Mi- staancle de groote daaraan verbonden moeilijkheden. Vier leden ven de Jood- sche club uit den OostenrijksJhen Rijks raad zullen verschijnen naast véle le den van de voormalige Russische doem a Verder w orden vele honderdén be langstellenden uit alle deelen der we reld verwacht. DE DIEFSTAL IN DE PASSAGE. 'De Haagsche Gt. verneemt, dat de heer Goudsmit, van de Passage te 's- Gravenhage, waar, zooals men weet, onlangs een belangrijke hoeveelheid igouden sieraden werden ontvreemd, gistermiddag naar Roosendaal ver trok ,na ontvangs/t van een bericht van de HoagscJhc politie, dat. daar oor hem een ring ter bezichtiging was, die wellicht van den diefstal in de Passage afkomstig zou zijn. Ook Woensdag meende d? politie, in samenwerking met den heer G., een spoor gevonden te hebben, maar men moest zich dat later, helaas, weer ont geven. DE SCHUTTERIJ VERDWENEN. De Nedierlandschc Schutterij thans als instelling verdwenen. Met meerdere of mindere plechtigheid, hebben in verschillende steden de corpsen afscheid genomen van hun krijgsmakkers, hun vaandiel Gedepo neerd op. eem_gepaste plaats en zich j wijl de aanvallers met de „trom van ontbonden. De schutterij behoort voortaan tot de historie en in de mu sea zal men kunnen nagaan in wel ke uniformen zij zich acbtereenvol gens aan htet volk heeft getoond, ter wijl de archieven den toekomstigen hlistorievorscher de bronnen zullen 'verschaffen, wanneer hij eens haar geschiedenis zal willen beschrijven. De schutterij is thans weg en nie mand treurt 'om haar ver schei dien. Zij was een verouderde instelling ge worden, met verouderde! gebreken en niet meer passend in dezen tijd, Höt karakter van sted/elijk rust- bewaarcLerscorps heeft zij nooit ge had als de schutters uit vroegere eeuwen. De politie deed haar werk en in tijden van onrust werden maar zelden meer de schutters opgeroepen ter handhaving der orde. De politie had liever den steun van militairen. Een krijgsmacht was zij evenmin. De tijd voor ernstige oefening ont brak, die officieren werden meer ge kozen en bcvordord om hun maat schappelijke positie dan om hun den tamboer" gaan voetballen. Maar de kleinen dia zoo gezellig speelden verzetten zich met kracht tegen hun aanvallers. De soldaatjes slaan er op met hun sabeltjes. Vooral de kapitein weert zich duchtig, maar eerst heeft hij de mooie pet onder zijn blousje gestopt vermoedelijk weet hij dat vader over eenige dagen zijn schut- ters-uitrusting moet inleveren. Stand houden kan het legertje echter niet met achterlating van een paar ste ken en eenige sabeltjes gaan de sol daatjes aan den haal. Het „blijvend gedeelte", twee meis jes van sen jaar of vier, probeert het. versierde hoepeltje weer wat op te knappen. ,,N. Gron. Gt. GEZOND BEGRIP. Men schrijft ons uit Amsterdam Mr. J. J. Ermerins, die Donderdag de vacantiekamer der Amsterdam- krijgskundige en tactische bekwfaam-1 sche Rechtbank presideerde, waar o- EEN KOUDE ZOMERMAAND. H. schrijft in de „Zutph. Ct." Zoo ooit dan weTd ditmaal gedu rende den loop der maand Juli, voor al wat dc eerste helft daarvan be treft, zeker niet ten onrechte ge klaagd cvver het zoo koude weder voor het midden van den zomer. Men heeft in de laatste weken meermalen tot mij de vraag gericht, aan welke oorzaak het zoo ongunsti ge weder van dezen zomer zou zijn toe te schrijven Meerdere redenen worden daarvoor opgegeven, hei aannemelijks te i6 het volgende. Vol gens berichten van Noordpoolreizi- gers heeft zich in die streken tenge volge der strenge koude, gedurende den afgeloopen winter een buitenge woon groote hoeveelheid ijs opge hoopt. Dit ijs is onder den invloed dter betrekkelijk zeer hooge tempera tuur in eenige weken van dit voor jaar voor een groot deel binnenkor ten tijd losgeraakt en Zuidwaarts gedreven. Het gevolg daarvan is ge weest, dat ook in onze streken d^ lucht veel kouder werd don gewoon lijk in dien tijd van het jaar. Het Meteorologisch Instituut zegt dien aangaande in het Overzicht der Weersgesteldheid in Nederland der' maand Juni„Ongetwijfeld stond' het ongunstige weder dezer maand in verband met de aanwezigheid vaif ijsbergen in grooten getale op bijzon der lage breedten in den Atlanti6chen Oceaan." ERFGOOIERS. De Tijd verneemt uit het Gooi, dat de niet-trekkende erfgooiers voorne mens zijtn zich te organdseeTen. Toi dit doel zal Dinsdag 6 dezer een ver gadering worden gehouden te Bus- sum. DE BERLIN. Te Preston in Engeland heeft de rechter de Great Eastern Spoorweg- Maatschappij, eigenaresse von do Ber lin, veroordeeld tot 8800 pd. st. scha devergoeding aan de familie van G. A. Burley, medebestuurder van di wolfahriek Henderson and Keith te

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5