Koloniën Lonkien, die bij het vergaan van het schip hst leven heeft verloren. De maatscliappij kiwam tegen den eiseh niet in verzet. iDe rechter herinnerde echter d'at de maatschappij, volgens de wet, in het geheel slechts ten hoogste 25.000 pd. st. schadevergoeding heeft te betalen. De eischen bedragen nu reeds 150.000 gpd. st. De verdeeldng moeten de ea- schers maar onder elkaar uitvechten. ONGELUKKEN. Vrijdagmorgen had in de Sarplhaü- straat te Amsterdam bij het Amstel- Hotel een treurig ongeluk plaats. Terwijl de tram nog in beweging was, sprong een hulponderwijzeres, mej. N. D., uit de Van Ostadestraat, van het voorbalkon van den bijwagen van lijn 3, waarbij zij het ongeluk bad, onder de tram te geraken. Met verbrijzeld been werd zij op genomen en naar het O. L. Vrouwe gasthuis overgebracht. Vermoedelijk zal het been geampu teerd. moeten worden. Vrijdagochtend te 9 uur is met het hoofd voorover in een sloot aan de Scherpendrechtsche kade te Rotter dam, gevonden het lij'k van eene dame van ruim 60-jarigten Leeftijd. Blijkens op het lijk gevonden papie ren is het vermoedelijk mevrouw de V., uit Schiedam in 'naar bezit was ongeveer J 68. Het lijk is naar het doodenhuis op de algecneene begraaf plaats te Rotterdam vervoerd. EEN BOYCOT. 'Uit Eakhjuizen meldt men: De ansjoviszouters alhier hebben reeds eenige weken den gemeentelij ken visc-hafslag geboycot, om de wij ze, waarop artikel 20 van het regle ment, waarhij het koopen aan den af slag kan worden verboden aan hem, die van in de haven liggende vaartui gen visch koopt of overneemt buiten flen afslag om, door de commissie voor den afslag wordt uitgelegd en toegepast. Op een adres van de zou ters heeft de gemeenteraad besloten, ai et in te grijpen in de handelingen der commissie. De zouters schijnen voornemens, niet meer aan den af slag te koopen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN d 30 Cenits per regel. IS UW ZIEKTE GELIJK DEZE? iZoo ja, dan zal dit getval uit Am sterdam U helpen. De Heer W. L. Stolk, Nieuwe Lelie straat 87, te Amsterdam, m.eldt ons: Uit dankbaarheid voor de groote verlichting bekomen in mijn nier ziekte door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, geef ik U gaar ne het recht mijn herstel bekend te ttnaken. Drie jaren lang heb ik met pijn in den rug gesukkeld," ik had te vens last van duizelingen, benauwd heden gevolgd door huiveringen. Bij bet opstaan 's morgens gevoelde ik imij reeds vermoeid, doordat ik ge woonlijk zeer onrustig sliep. De urine •had een bruine kleur; en ik was zoo door mijn ziekte verzwakt, dat ik met werken moest ophouden. Daarbij kwam, dat ik mijn eetlust gaandeweg verloren had. Ofschoon ik reeds voor deze ziekte behandeld was geworden, kon ik geen verbetering' in mijn toe stand verkrijgen. Ten laatste ging ik er toe over Uw pillen voor mijn kwaal aan te wenden. En werkelijk na het ■gebruik van drie doosjes was ik veel ibeter, waardoor ik hoop begon te koesteren mij zelf geheel te zullen ge nezen. Ik zal Uw pillen nog een poos ttoorgebruiken, daar reeds drie ctoo- zen zulk een goede uitwerking bij mij gehad hebben. 'Ik ondergeteeberide verklaar, dat het (bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze die U goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen een pijnlijken rug, rheumati- Bche pijn, zwelling der ledematen, on zuiver bloed, duizeligheid, slapeloos heid, onregelmatigen hartslag en wer ken den schadelijken invloed tegen van thee, bier en spiritualiën. Let er op. dat gij de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, be nevens de hand'teekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de H se ren J. van Gulik, Zijl straat 98, J. J. Göppinger, Groote (Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of 10 voor zes doo- zeii. Letteren en Kunst EDMOND ROSTAND ERNSTIG ZIEK Edmond Rostand, de dichter van ,yCyrano de Bergerac" is ernstig on gesteld. Reeds eenigen tijd was hij lijdende aan blinde darmontsteking. Op het oogenblik geeft zijn toestand tot groote ongerustheid aanleiding. Onmiddellijk gevaar is echter niet ite duchten. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Paosens dr. F. W. Gros heide, cand. te Amsterdam. Beroepen te de Knijpe en te Nileuw- Dordrecht de heer C. Struick Posthu mus, cand. te Hom (N.-H.)te Aduard (Grom.) ds. J. H. Heckman, Ö.-I. pred. te Groningen. Aangenomen het beroep te Sloch- teren (Gr.) door ds. Th. Kramer te Nieuwe Pekela. NED. HERV. KERK. De heer D. Stap, te Lellens (Grom) heeft de benoeming tot voorganger- evangelist naar Luinjeberd (classis Heerenveen) aangenomen. EXAMENS DER NED. TOONKUN STENAARS-VEREENIGING. 's-Gravenhage, 31 Juli. Heden zijn van de 5 candidaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames I. M. Kalis uit 's-GravienJliageP. J. van der Reijden uit Leiden; E. A. A. Guikink uit Almelo en C. J. Knuyff, uit Gorinchem. EIND-EXAMENS H. B. S. Aan het te Kampen gehouden eind examen der H. B. Scholen in Over- ijsel namen deel 52 mannelijke en 7 vi ouwelijke candidaten, van wie slaagden 45 mannelijke en 4 vrouwe lijke candidaten. Van de H. B. S. te Kampen is van de 12 candidaten er één afgewezen. TOONKUNST. 's-Gravenhage, 1 Augustus. Examens der Nederlandsche Tooribumstenaars- Vereemging. Heden is van de vijf candidaten ge slaagd voor piano (lager onderwijs) me. C. H. SciaToni, uit Utrecht. Uit de Arbeiderswereld STAKING OPGEHEVEN. Men meldt uit Krimpen a. d. IJsel, dd. 1 Augustus De burgemeester, de heer B. Ko ker Jn., heeft heden weer pogingen in het werk gesteld om de stakende ♦werklieden van de firma C. van der Giessen en hun patroons tot elkan der te brengen. Thans met goed ge volg. Op voorstel van den burgemees ter kwamen heden op het kantoor van d)e firma C. v. d. Giessen het be stuur van de afdeeling Krimpen a/IJsel van den Metaalbewerkers- bond, de secretaris van het hoofdbe stuur, enkele werklieden, dde geen lid van den bond zijn, en de burge meester om met de patroons te spre ken. De uitslag is, dat de firma G. van der Giessen en Zonen het uur loon met een cent verhoogd heeft, toezegging heeft gedaan, het beheer van het ziekenfonds te zullen stellen onder bestuur van dé werklieden, het uurwerkgeld op het kantoor uit te betalen, het zoogenaamde bijgaan uit te betalen, on met 1 Januari in overleg met de -Werkliedietn het uur loon weer te verhoogem De stakers hebben met deze voorwaarden ge noegen genomen, zoodot de staking opgeheven is. DE STAKING TE ALMELO. In den stand van de werkstaking dier koperslagers te Almelo is nog geen verandering gekomen. Van toe nadering is tot nog toe geen sprake. Een der stakers heeft zi-ch als pa troon geviestigd. Leger en Vloot DE FRIESLAND. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder be vel van den kapitein ter zee R. O. J. Verschoor, 1 dezer te Leith aangeko men en dienzelfden dag weder ver trokken ter voortzetting van den oefeuing&tocht. (St.-Ct.) KON. MIL. ACADEMIE. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs door cadetten der Cadetten school afgelegd vergelijkend examen voor toelating als cadet bij de Ko ninklijke Militaire Academie, komen voor eene plaatsing bij die inrichting or. 30 September in aanmerking bij a. infanterie hier te lande H. J. Fruin, A. D. A. Tilanus. D. M. Nierstrasz, H. G. van Voorthuysen, A. K. Steup; b. cavalerie hier te lande Jhr. W. A. van den Bosch, jhr. S. M S. A. A. de Marees van Swinderen, W. A. van Tienhoven, A. T. Colen brander c. artillerie hier te lande C. G. E. Ubbens, A. L. J. de Peuw, IJ. Roeper Bosch, W. J. A. Schwing, J. F. van der Staay, W. Thomson, A. Asman, J. C. van Apeldoorn, L. H. Stolk, J. II. F. Kerkhoff. C. H. Iwes, W. C. T. Haarman, W. Leendert d. genie hier te lande H. P. J. Schut, H. J. M. Wijnoldy Daniëls e. infanterie in Ned-Indië P. A. Cox, G. A. L. Lutz, J. J. Pes- man, G. J. Tielrooy, F. van Dijk, J. A. Fleischer, J. H. Krabbenbos, J. P. Lancel, H. K. Valken, P. W. v. Driel, G. P. van Hecking Colenbrander, J. IE G. Stegeman, C. J. L. Schüller, A. W. Allirol, A. J. Bakker, K. E. Schütt, K. de Ridder; f. cavalerie in Ned.-Indië D. J. G. van Steenbergen, W. C. van Duinen, H. W. L. Schram; g. artillerie in Ned-Indië O. Peltzer, J. T. N. B. de Laruwiere Kraat, E. M. Frijlink, S. C. W. J. Bijl de Vroe, W. J. Rinkel, J. P. Tuyter, E Frenkel h. genie in Ned.-Indië P. J. Graaff, C. Ouwehand, M. T. van Staveren. („St.-Crt.") Pers-Overzicht DE MOND- EN KLAUWZEER- MILITIE. Wij hebben melding gemaakt van de bezwaren door „Avondpost" en „Lnnid en Volk" geopperd tegen de maatregelen van den Minister van Oorlog, die de derde ploeg van het blijvend gedeelte aanwees voor be waking der met mond- en klauwzeer besmette landbouwstreken. Het „Vaderland" deelt die bezwa ren niet Het blad „is een voorstan der van verlichting van militaire lasten. Maar tegenover het gevaar, dat onzen veestapel bedreigt, den mi nister, die or zoo doortastend tegen helpt optreden, op de vingers te tik ken, wegens een onwettigheid^ die't blad voorshands niet anders dan als denkbeeldig kan beschouwen, lijkt zeer verkeerd, óók wanneer het ge schiedt in naam van verlichting van militaire lasten. Zeker zou het blad 't toejuichen, als de minisiteT voor de bestrij ding van het mond- en klauwzeer de hulp van militairen kon missen. Maar men schudt niet op eens 250 a 400 politiemannen uit de mouw. Het denkbeeld om daarvoor burgers te gebruiken, achten wij te een en- male verwerpelijk, daar burgerlijke bewakers, afgezien van die bevoegd heid, het prestige missen, dat van de uniformjas van den soldaat of van den politieman uitgaat. Voor de miliciens, 'die hun dienst tijd reeds geëindigd meenden, moge het verre van aangenaam wezen, nog te zijn opgeroepenwat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. „Land en Volk" beantwoordt het artikel van het Vad. als volgt Het Vaderland sommeert ons, het artikel van de Militiewet te noemen, dat verbiedt, iïa 28 Juli het blijvend' gedeelte onder dl© wapenen te roe pen of te houden. Deze sommatie is onjuist gesteld. Men moet niet vragenwelk artikel verbiedt maarwelk artikel laat toe Wanneer de regeering zich niet kan beroepen op een wetsbepaling, die uitdrukkelijk de bovoegdïreid geeft, een bepaalden krijgsdienst te vorderen, is het eischen daarvan ver boden. „Land en Volk" noemt dan ook de feitelijke voorstelling van Het Vader land onjuist. Ook onder den minister Staal wa ren er, in den zin van art.. 80 van het aangehaalde besluit, slechts twee ploegen, die na elkander onder de wapenen zouden worden gehouden of geroepen. De minister liet de mees ten thuis. Zij waren reserve. Mien' sprak van een reserve-p 1 o e g, maar het was niet een ploeg, bestemd om n a de beide andere (art. 80) op te komen de reserve-ploeg' was slechts bestemd als aanvulling van die belde dienende ploegen, zoowel tijdehs de vier maanden diensttijd van de eer ste dienende ploeg als tijdens de volgende vier maanden van de tweede dienende ploeg, indien wegens on voorziene omstandigheden het opge roepen aantal manschappen van het blijvend gedeelte onvoldoende mocht blijken. Maar daaruit volgt, zooals wij Zaterdag aanwezen, dat die ver plichting van de reserve-ploeg op houdt met het afloopen van de ter mijnen, voor de beide dienende ploie- gen gesteld. Op dezen grondslag heeft ook, Staal's opvolger zich geplaatst. Ware hot anders, ware de voorstel ling van Het Vaderland juist, dan zou het, recht om d^e derde „reserve"- ploeg op te roepen eerst ontstaan n a afloop van (den dlensttermijn der bedde andere ploegen. Immers, art. 80 van het aangehaalde Kon. Besluit kent slechts ploegen, die na elkan der moeten dienen. De minister Van Rappard echter riep de miliciens uit de derde ploeg op. toen de tweede dienende ploeg van het blijvend gedeelte nog onder de wapenen was, lang vóór 28 Juli. Hij kan zich dus niet op art. 80 be- roiepen. Dan had hij ze toen moeten thuis laten. Integendeel. Hij handel de lijnrecht er mede in strijd. Het Koninklijk Besluit laat den mi nister vrij de verdeeling in ploegen te wijzigen. Doet hij (dat, dan zal de duur van het dienstverbond te voren bekend zijn en dan zal daarover in de volksvertegenwoordiging met den minister kunnen worden gesproken. Het zou een ingrijpende wijziging zijn van de bestaande praktijk der wet. Nu hij dit niet heeft gedaan, houdt hij miliciens eigenmachtig on der de wapenen, terwijl hij verplicht is, daarin de Staten-Gencraal té kennen. EEN ONTROUWE POSTCOMMIES. Een inlander Ite Buitenzorg bracht geregeld zijn geld naar de postspaar bank en had zoo langzamerhand een paar ihonderd gulden bij elkaar ge kregen. De man, die lezen noch schrij ven kion, stelde als handt eek en ing een kruisje, dat üioor den betrokken amb tenaar gewaarmerkt werd'. Van deze omstandigheid heeft een der ambtena ren gebruik gemaakt om in den ver- eischten vorm, naar het heette, na mens den inlegger, een aanvraag te doen tot uitbetaling van vier honderd gulden, welk geld. hij, na de vereisch- te machtiging gekregen te hebben, ontving en in den aak stak. De inlander, die den diefstal op de een of andere wijze ontdekte, wend de zich tot de politic. Deze stelde e»en onderzoek dn en de betrokkene viel dbor 'die tmonid. Wiel (stortte hij: on middellijk (het geld weder op naam van idien inlander, /maar do valsch- heid in geschrifte kon daarmee niet ongedaan gemaakt worden. Een straf vervolging zal liet gevolg zijn. (Bat. Nbl.) DE DIEFSTAL TE DJOKJA. De correspondent van de „Nwe. Soerab. Crt," schrijft hieromtrent 's Lands kas wordt van 's middags zes tot des ochtends vijf uur bewaakt door een schildwacht van het batal jon en wanneer 's ochtends om vijf uur de laatste schildwacht inrukt, moet een politio-oppasser van den adsistent-resident van Mataram het gebouw van den inrukken den schild wacht overnemen, welke politie-op- passer 's nachts hot adsistent-resi- dentie-kantoor bewaakt. Deze politle- oppasser is er doorgaans niet en was er ook Zondagochtend niet, zoodat de 'laatste schildwacht is ingerukt, zonder aan iemand het gebouw té he/ben kunnen overgeven. Nadat de diefstal door een oppas ser was ontdekt, werd een onderzoek ingesteld. Men vond heit massieve slot van de ijzeren deur, die toegang tot de geldkamer geeft, geforceerd*, i evenals de weer daarachter zijnde ijzeren traliedeur. Van drie ijzeren gelcLkisteta, die naast elkaar staan, was de grootste, waarin plus minus f 60,000 lagen,zwaar beschadigd, doch gelukkig nog niet geopend. De middelste kist was ongeschonden, doch van die kleinste kist was een der hoeken -zeer kunstig doorgezaagd j en geboord en het slot daardoor ge-1 forceerd.De inhoud ad f 2000 aan i halve-gul damstukken en f 900 aan dubbeltjes was buit verklaard. Inde. geldkamer vond' men een kleftnen, maar soliden koevoet tevens mailpul- Ier, een reusachtige soort blikopener van een halven meter lengte en wel twee c.M. diameter, zoools we die nimmer van te voren geizaen hebben, eenige (boren, 'zagen (van prachtig staal en nagenoeg nieuw), loopers en een medicijnfleschje, gevuld met een mengsel van spiritus, zeep en olie." Natuurlijk viel direct de verden king op de schildwachten, die van Zaterdagmiddag zes tot Zondagoch tend vijf uur op post hadden ge staan. Ongeveer een jaar geledOn is nl. de fuselier Priigd met 'n briefje van „houdt hem in de gaten" te Djokja in garnizoen gekomen. Deze fuselier stond in zijn vorig garnizoen ondier zware verdenking aldaar iéts dergelijks to hebben uitgevoerd, wijl men hém Zaterdagmiddag had ge zien in gezelschap van een burger meneer, die allesbehalve als puik bij de joolitie staat genoteerd. Blij kens een later bericht is do fuselier Prügel te Soerabaja gevat. Hij had nog f 456 in zijn bezit. EEN WAARDIG DRIETAL. Naar Nederland zijn vertrokken de inlandsche artsen J. E. Tehu peiori en W. K. Tehupeiori, en hun zuster mejuffrouw L. I. Tehupeiori. De eerste was tot voor kort arts te Meester Gornelis ep de tweede te Medan. Beiden gaan naar Nederland' om du ai- voor den doctorsgraad te studeeren, terwij] mejuffrouw Tehu peiori zich gaat bekwamen voor apo thekeres. (Bat. Nbl.) Sport en Wedstrijden HOTELS VOOR WIELRIJDERS EN) AUTOMOBILISTEN. De „Touring club d'e France" en de „Automobile club de Franco" heb ben zich verbonden tot een grootsch plan ,in het belang van het. toerisme in 't algemeen en van de wielersport en het automobilisme in 't bijzonder. Frankrijk wordt verdeeld in tachtig zones en in elk wordt een eersteklas- se hotel gebouwd naar de eischen ten dienste van automobilisten en wiel rijders. De hotels worden voorzien van bergplaatsen, sm'ederij>en, aller lei reparatie-werktuigen en installa tion voor de lading van electrische rijtuigen en accumulators. Gemengd Nieuws ONGELUKKEN IN DE ALPEN. Op den gietscberr van de Krasper- spitze is, naar uit Innsbrück gemeld" wordt, een zekere juffrouw Ellen Süszmilch uitgegleden en naar bene den gestort. Zwaar gewond werd rij opgenomen. Van het Padaster joch in de Bre- nnerbergen is een zekere Rudolf Co- rndini bij het zoeken naar edelweiss naar beneden gestorthij was on middellijk doocL Te Meran is de bekende liederen- componist Eugen Hildach naar be neden gestort, 50 meter diephij brak een aim en liep verschillende andere veawondingen op. Drie Bemer toeristen, dr. Wysz van Jenner, zijn broeder Max en Paul Montandon uit Thun, die Maandag 1.1. van Grenoble uit een bergtocht ondernamen in Dauphinée, zijn ver ongelukt. Dr. Wysz is dood, Paul Montandon gewond. DE VROUWENMOORDENAAR TE NEW-YORK. In een kelder van Fifth Avenue te Nek-York is Donderdag gevonden het lijk van een geworgd achtjarig meis je. Uit het onderzoek bleek, dat het Mndi vreeselijk mishandeld is en de Varworging heeft plaats gewonden met haar eigen vlechten. De hoofd commissaris van politie 'heeft een oproeping gericht tot de ouders om hun kinderen onafgebroken onder hun hoede te houden, met de verkla ring aan de pers, dat er minstens 2000 politiemannen meer aangesteld zouden moeten worden om de veilig heid der burgerij te waarborgen. Het deerlijk verminkte kind is het doch tertje van een Duitscher Karl Dritsch- Ier. VERGIFTIGD BIER. In een dorp in Kentucky (Ver, Staten) werden eenige mannen na het gebruik van bier ziwaar ziek met hevige pijnen en vier van hen stier ven na een vreeselijk lijden. Het vat bier, waarvan zij gedronken hadden, werd onderzocht, c-n nu vond men, dat een slang in het vocht verdron ken was. Nog twee der bierdrinkers verkeeren in levensgevaar. EEN NIEUWE EDELSTEEN. In Californië is een nieuw edelge steente van groote schoonheid ge vonden. Het is een doorzichtige blauwe steen met violette tinten en een achtergrond van kleuren, welke het doen wedijveren in schoonheid met den saffier, maar het is minder hard, evenwel harder dan de opaal. Bij verhitting wordt de steen rood, maar neemt bij afkoeling zijn oude kleur w<eer aan. De steen is benito genoemd, naar de plaats waar hij gevonden is. VERPLICHTE ZELFMOORD. Te Kreisha in Saksen heeft een oude zonderling zich van kant gemaakt uh consequentie. Zijn gansche leven had hij propaganda gemaakt voor het maken van een wet, waarbij aan per sonen, die wegens ouderdom of om andere redenen een last zouden wor den voor de gemeenschap, de verplich ting werd opgelegd zelfmoord te ple gen. Hij had een reolcs van verzoek schriften met dat doel naar het Sak sische Parlement gezonden, maar hij was, gelijk men denken kan, er niet in geslaagd, de afgevaardigden voor zijn denkbeeld te winnen. Thans heeft hij, zeventig jaar oud, door eigen voorbeeld de verbreiding van zijn leer willen bevorderen en hij sloeg de hand aain zichzelf. EEN SPOOK-HISTORIE. Een boer te Ammersee, in Beieren, Wolf genaamd, had een hoeve ge pacht van een oude danje, die echter, volgens afspraak, op de* hoeve zon blijven wonen. De tegenwoordigheid der oude da me begon Wolf al meer en meer te vervelen. Hij zou gaarne de hoeve geheel alleen bewonen en om de eigenaresse tot verhuizen te dwingen, had hij, in overleg met zijn vrouw en zijn dochter, bedacht om het op de hoeve te laten spoken. lederen nacht kwamen kwade gees ten en duivelen een hevig spektakel maken bij de oude dame. De koeien in den stal werden gesla gen en de eieren uit het kippenhok werden gestolen. De oude dame ri°p r'n haai' angst haar pachter Wolf ter hulp, en ging dns, zooals men begrijpen kan, bij den duivel te biecht. Wolf zou probeeren de kwade gees ten om te koopen, met het geld van de eigen aTesse n atuur 1 ij-k. Op deze wijze werd de oude dame ongeveer 14.000 mark afgezet, totdat ten slotte de politie de lucht kreeg van het geval en den boer met zijn gezin gevangen nam. Thans is Wolf door de rechtbank te München veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid en 10 jaar verlies van burgerrechten. Zijn vrouw en zijn oudste dochter kregen elk twee jaar, en zijn jongste dochter 18 maanden. DE ZOMER VAN 1907. Dinsdagmorgen vroeg heeft in het Lcissadal en te Finne een zwaar on- weder gewoed, gepaard met hagel slag, waardoor al het te veld staande ver in den omtrek vernield werd. De personentrein no. 306 van Maagden burg naar Berlijn is Dinsdag ingevol ge een zwaar onweder, dat te midden van bijna volslagen duisternis woed de en gepaard ging met hevigen storm, een vol uur bij Niederdoden- lefcen moeten blijven staan. Door den zwaren wind stortte te Neubelitz de werkplaats van een meu belmaker in, waardoor de man ge dood werd. Door den zwaren regenval is de tunnel op de spoorlijn Dieringhausen- Brugge bij Gummersbach gisternacht ingestort over oen lengte van 15 meter e-i later volgden er nieuwe instortin gen over een totaal van 50 meter. Door overstappen der reizigers wordt het verkeer gehandhaafd, maar de stremming zal wel een dag of vijf aanhouden. In Amerika blijft 't drukkend warm. Te Mc. Gregor in Texas heeft men Dinsdag 80 minuten lang een warmte gehad van 179 graden Fahrenheid in de zon en 117 in de schaduw, over een gebied van tien kilometer in het vierkant. Mensch en dier leden verschrikke lijk; vele menschen werden door zon nesteek getroffen en pluimvee en an dere huisdieren stierven bij honderd tallen. Een boer verloor 35 koeien. De hitte ging gepaard met een dichten nevel. EEN SCHANDAAL TE CHICAGO. Chicago heeft nu ook zijn schan daal. Het is namelijk uitgelekt, dat de stad benadeeld is bot een bedrag van 17 roillioen dollars, aldus meldt de „Daily Chronicle", bij de rege ling in hét tramvraagstuk, dat de stad reeds sinds eenige jaren bezig houdt. De tramwegmaatsdhappij kreeg met moeite een concessievoor waarde, dat de gemeente biet bedrijf zou kunnen overnemen tegen een vooraf overeengekomen nrijs. Nuloo- pen er geruchten dat die prijs is op gedreven door op do balans over te brengen oud en buiten gebruik ge steld materiaal. Een ernstig conflict tusschen de maatschappij en de ge meente schijnt aanstaande. BLINDE TELEPHONISTEN. Een Duitsch vaktijdschrift deelt me de, dat thans een aantal blinde meisjes te New-York als telephonis- ten dienst doen. Aanleiding daartoe gaf een jonge dame die in een gast huis voor oogziekten werd verpleegd en na een operatie geheel blind werd. Zij had intussdhen zich daar bij al len zoozeer weten bemind te maken, dat men veel moeite deed geschikte bezigheid voor haar te vinden, te meer omdat zij onvermogend en een wees was. Juist ward in (het gasthuis een telephooninrichting aangebracht met een inschakelaar voor 10 leidin gen en 40 spreekplaatsen. Op aanra den van een der artsen -werd beslo ten, de jonge blinde mot de bediening der toestellen vertrouwd to maken en reeds na twee dagen) vervulde zij die taak onberispelijk. Toen dit be kend werd, verklaarde een tele- phoon-maatschappij zich bereid ook een proef met blinde meisjes te ne men, mits zij vooraf zich bekwaamd hadden. De blinde gasthuis-telepho- niste, mej. Isaaks, heeft daarop een aantal lotgenooten in de vakgehei men ingewijd en velen hebben reeds een aanstelling bekomen. EEN NAGEBOOTSTE OORLOG. In Duitschland wordt die grootste belangstelling aan den dag gelegd voor de militaire manoeuvres, die van 16 tot 21 September in Posen zui len plaats hebben en die door den Keizer in persoon zullen worden bij gewoond. De manoeuvres zullen uni que zijn, in zoover vele moderne ver beteringen en de jongst© uitvindingen in de techniek van oorlogvoeren aan een proef zullen worden onderwer pen. Volgens uit goed ingelichte bron ontvangen berichten zal het nieuwe militaire luchtschip dot naar men beweert, de Fransche „Patrie" verre in deugdelijkheid moet overtreffen een werkzaam deel nemen aam de manoeuvres. Divisies wielrijders zullen even eens een geheel nieuwe rol spelen, daar zij niet alleen voor verkennings doeleinden gebruikt worden, maar ook voor het oorlog-voeren, toot het onverwachts aanvallen van infante rie, voor het afsnijden van verbin dingsmiddelen enz. Bij wijze van proef zullen zij voorziien worden van mach'i negeweren Honden zullen op groot© schaal worden gebruikt voor patrouille- en bericlhten-diensten, terwijl door proefnemingen die belangrijkheid van draadlooze telefonie voor het oorlog voeren zal warden vastgesteld. Op- anerkelijk is de veel minder belang rijke rok die door de cavalerie ge speeld wordt, wegens hare vervan ging door wielrijders. Een buitenge wone rol zal vervuld worden door i gepantserde torens met revolver- en snetvuurkanomnen. De troepen zullen vele moeilijkhe den ondenvindkm, gelijksoortig aan die, welke zich voor Port-Arthur voordeden. Bijzonder belangrijk zul len zijn bet leggen van mijnen en het bouwien van bruggen door spoorweg troepen, die versterkt zullen worden' door een compagnie spoorwegarbei ders uit Beieren. Op den laatsten dag van de ma noeuvres zal een aanval worden ge daan op fortificaties, welke door deü Keizer in persoon zal wonden geleid. EEN LEEG ZIEKENHUIS. In Carsnalton, ten zuidwesten van Londen, staat een groot, prachtig en geflieel modern ingericht ziekenhuis met 800 bedden, dat vijf millioen heeft ■gekost en waarin niets ontbreekt dan de... patiënten. Het werd vijf jaren geleden, toen er in die streek een groote pokken-epidemie heerschte, als I pokkanlhlospiiaal opgericht en staat ftihans leeg. daar de ziekte niet meer is opgetreden. Daar de onderhouds kosten en het renteverlies jaarlijks een heel bedrag beloopen, zijn de au toriteiten thans voornemens hat ge bouw in gebruik te nemen als een tehuis voor herstellende zieken of longlijders. EEN GROOTE ROZENTUIN. Te Britz bij Berlijn zal over een uit gestrektheid van 25.000 vierkante me- I ters een rozentuin worden aangelegd, waarin de duiizendlen soorten, die op i het oogenblik bestaan, vereendgd zul- j Hen worden. Het plan is uitgegaan van de Keizerin, die een groot be won- j fderaarster van rozen is en laatst bij j een bezoek aan Britz opgetogen was over de rozenlvelden daar. Er is reeds een groote som tot dekking van de toosten bijeen. Die vereen 1ging van (Duiitsclhe vrienden zal den tuin onder haar hoede nemen. EEN VROOLIJKE GEBOORTE-AANKONDIGING. In de „Dresdener Anzeigei*' komt de volgendte eigenaardige geboorte- aaankondiging voor „Telegram. Bij onze zeven schattige jongens heeft 'zich hedenochtend weder bij hiet krieken van den dag wel niet het langver wacht e meisje maar daarvoor I als goede schadeloosstelling een prachtig tweeling-broederpaar ge- Iuikkig gevoegd. We gedoovem uit deze leerzame gebeurtenis de slot som te mogen trekken, dat d'e tegen woordige ijzeren tijd altijd nog meer mannen noodig heeft d!an lieflijk© bloesems uit het zwakke geslacht en wij kunnen ons bij deze gedachte met het oog op (het vaderland rijkelijk troosten meit den uitroep „Hoezee, hoezee, nu zijn er riegeni". Vast staat en trouw de wacht aan den Rijn.. Alle geachte vrienden en bekenden en wie er verder belang in mogen stellen, hierbij deze vroolijke aankon diging. Eduard Rost en echtgjemoote. Dires- den". GEBRILDE KOEIEN. In de steppen van htet binnenland van Rusland kan men thans koeien zien, die brillen dragen. Deze uitge strekte landerijen zijn voor de helft van het jaar met sneeuw bedekt, dl© ook in het voorjaar slechts langzaam smelt. Lang vóór die sneeuw ver dwijnt, komt bet jonge gras over een afstand van vele mijlen van onder het glinsterende dek te voorschm.- Dan worden ook de koeien naar <1© weiden gedreven. Men deed echter de minder' aangename ontdekking op» dat de koeien door heit uren lange weiden op de in den zonneschijn schitterend witte vlakte, sneeuwblind waren geworden. Duizenden koeien werden tegelijkertijd ziek en vele kwamen' tengevolge van <Je ontste king om. Toen kwam men op het denkbeeld, de breede koppen der min deren van sneeuwbri.ilen van in leder gievat, door rook geblakerd glas te voorzien. Bij een reis door zoo'n step- gengebied kan men nu kudden van twintig- tot vijftigduizend van die ge brilde herkauwers voorbijkomen. DE LAATSTE GETUIGE VAN DEN SLAG BIJ LTGNY. Dezer dagen vierde Anne Joséphine Rubay te Ligny haar 102den verjaar dag. Zij vertelt gaarne hoe Napoleon eens tot haar gesproken heeft kort voor den veldslag, die in de nabijheid harer boerderij geleverd werd. Napo leon sprak toen tot haar en ook tot haar moeder, wie haj aanraadde zich' dn veiligheid te begeven. De oude vrouw woont meit haar ee nigen zoon, die 74 jaar is. Fran sob en, Engélschen en Duitscbers zoeken An ne Joséphine Rubay op hun reizen op DE KAPITEIN VAN KöPENICK MAAKT SCHOOL. Een vreemd incident, dat veel over eenkomst vertoont met het avontuur van den berudhfen Köpenicker kapi tein, heeft rich te Frankfort voorge daan.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6