HAARLEM'S DAGBLAD. Memrlemiê Dagblmd TWEEDE BLAD. MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland dageMjhs Advertmiïém van Vraag m Aanhad {gom WinM-Aimtxmo) mor Em Kwartje per phmtemg DRIEMAAL, müs hmmn een Weak, w Twee Kwartjes te wmm Batestóng a Gmtemi GrrnUe der Adv. hmgstms zes FEUILLETON De opgeheven Vinger DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1907 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 6 Augustus 1907. De dalingen in A/nrerikaamsclhe waarden oefende heden geen menklba- mi invloed uit op de stemming voor lokale waarden welke bij meer endeels tzeer beperkte affaire niet onvast bleef. Cultuurwaarden Waren nagenoeg tonverandercL, alledn voor Ned. Han- tdets-M'ijnog 3/4 lager als reactie Op de voorafgaande niet voldoende ge motiveerde rij/zang. Vian Petrol, aand. konden Konink lijke den vorigen sfliotkioers handhaven ÖJocOi: werden Endims en Suimpa-Is lager eflgegeven. ün tahaksaand. ging zeer weinig loim, enkele der zwaardere soorten werden iets lager verhandeld, doch Man eenige tendenz was geen sprake. Mjnwaarden evenals gisteren vast /voor Faleleh. en Sdanau, Redjang Li- (bong 10 hooger genoteerd, doch zonder noem.en.swiaardigen omzet. (Great Goibar 4 lager in navolging van Londen, Kiimlberiley afbrokkelend en 4 Mig er. De Neiw-Yorksche beurs was giste ren doorLo-opend flauw tengevolge van Aanvallen der baissiers, die in een stille markt an bij afwezi.gti.eid van ar- Ibitragavraiag de koersen gemakkelijk Ronden drukken, daarbij gebruik ma kende van de veroordeeling der Stan dard Oil Company tot een boete van ruim 29.000.000 dollar wegens het aan nemen van rabatten van de Chicago l& Afliton Spw. Mij. De Standard Oil Company komt na tuurlijk in üiooiger beroep en het is den laatsten tijd' trouwens zoo her haaldelijk gebleken, dat de maatrege len tegen de trusts en spoorweg-oom- Mnalties wiel met veel lawaai op touw gezet worden, doch later weder ver- toopen, dat er alle reden is om te ver- I tonder stellen dat ook dit geval met een Sisser zal afioopen; indien de veron derstelling gewaagd mag worden dat de almachtige dollar wel eens een rol Speelt bij dergelijke kwesties dan be hoeft dit voor den delinquent in bet (onderhavige geval zeker geen belet- Bel te zijn. In ieder geval heelt de contramine dezen troel uitgespeeld en betwijfe len wij of er eeuige blijvende invloed van te vreezen ia. De oogstberiehteu luid'en over het algemeen gunstig en geven meer en meer aanleiding, om te verwachten, dat de schade, welke in htet voorjaar Werd aangericht ,voor een groot deöl zal ingehaald worden. Ook de spoorwegonltvangsten blijven bevredigend en geven werkelijk geen aanleiding om den toestand donker in te zien. Wij kunnen dan ook' slechts herhalen, dat, wlaar d'e geld markt voorloopig geen krachtige (hausse-beweging in fondsen gedoogt er evenmin reden is voor pessimisme izoodiat scherpe reacties tot koopen be nut mogen wtorden ten einldl© van een daarop volgend redres te kunnen pro fiteered Unions waren gisteren onder de I meest geattaqueerde fondsen .em toch I is het lang niet ónmogelijk, dat ook op deze Slhs. liet dividend verhoogd wordt, aangezien de veriioogting van het Southern Pac. dividend een aan- zienlijke vermeerdering van inkom sten v;oor de Union Pac. betleekemt. In dat geval zouden Unions onge twijfeld een percent of tien verbete ren, hetgeen van invloed op de ge- heele markt zou 'zijn1, maar even waarschijnlijk is het, dat ook dan het avans niet lang zou stand houden. Londen nam heden de lageir/e koer sten van New-York vrijwel over en gaf van etene lustelooze ten zwakke stemming blijk, zoodot de bescheiden vraag, Welke zich1 hier voor enkele Shs. openbaarde, grif door de arbi trage bevredigd werdwaarna de koersen in de meeste gevallen vier der 'afbrokkelden .en de stemming ook (hier ten slotte zeer gedrukt bleef. Gdld 5 3/4%. Verlof Drankwet, Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewij zigd is bij de wet van 30 December 1905 (Stibl. No. 361), ter openbare kennis, dat is ipgekomten een ver zoekschrift van H. van Thienen, om verlof, ingevolge art. 34 dier wiet, tot het verkoapen van alcoholhouden- den drank, anderen dan sterken drank vofor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Ge dempte Oude Gracht no. 156. ZAiMD VOORT. /Aangekomen badgasten: Fam. Paanakker, Amsterdam, Villa Welgelegen, 14 pers. Fam. Riienaecker. Amsterdam, Pen sion Quiisisana, 5 pers. 'Mt. Eidu Toy, Spandau, idem. Fam. C. Wiersma, Amsterdam. id.; 3 pers. Fam. Beekhuis, Loohem. idem, 4 pers. Mevr. Jager, Dan Haag, idem. Den heer Fhalzer, Wemheim. id, Fam, Cellier Muller. Maastricht, id. 4 pers. Fam. de Kadt, Rotterdam, idem, 5 pers-. Fam. Jagen berg, Keulen, idem, 3 p. L. van Grolder, Amsterdam, Hotel id'Orange, B. H. Manus, Amsterdam, idem. H.iA. Oldijk, Zaandam, idem. K. S'tuer, Amsterdam, idem. A. van Ltoben Seis, Amsterdam', id. O. Giol'dschmidt, Amsterdam, idem. H. van Tw-i'sk, Amsterdam, idem. (Mevr. D. Lustig, Frankfort, idem. Pension Viaüio, 2 pers. A. Robbert, Bonn. idem, 2 pers. C. A. L. Jacobse Boudewijmse, Ben- nekom, idem-. N. E. Rooknat, Bellingwolde, idem, 2 pers. E. Luddenberg, Budapest, Hotel 1'- Ocean, 2 pers. H. Jansik, B-run, Hotel l'Ocean, 2 p. 'Mej. StoTz, Berlijn, idem. A. W. B. Zangenbexg, Deventer, Pension Valo, 2 pers. HOFBERICHTEN. De Koninklijke familie wordt 29 deafer uit Doblin op Het Loo terugvter wacht. H. M. de Koningin heeft aan de ve/reeniging Pro Juventuie te 's-Gra- venhage een gift doen toekomen Van 100. H. M. die Koninigin-Moeder vertrok Dinsdag te 10.25 van Soestdijk met baTonhiesse Van Itfersum en graaf Van Limburg Stirum per rijtuig naar het station Amersfoort en van daar pe/r trein naar Pyrmont. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Uit Zieri'kz.ee schrijft men Deze stad maakt zich gereed1, om H. M. die Koningin en Z. K H. den Prins op 13 Sept.. e. lc, eene waardi ge ontvangst te bereiden. In bijna alle straten der stad, de geringste niet uitgezonderd, hebben zich buurt- commissiën geconstitueerd^ om luis terrijke versieringen aan te brengen. Dinsdag j.l. is miet (hiet salonrij tuig der R. T. M., met hetwelk de Hooige Beizoekers via Zijpe hier zul len arrive er en, een proefrit gedaan, die in alle opzichten aan' de verwach tingen heeft voldaan. Aan dezen proefrit, werd o. a. ook deelgenomen door de burgemeesters der gemeen ten op Schouwen—Duiveland, die de tram subsidie verleenen. De salonboot, die H. H. M. M. van Vlissingen naar Zijpe zal brengen, heeft eveneens een goed, afgeloopen proefrit gedaan. Het laatste Koninklijk bezoek aan deze stad dateert van 1866, toen wijr len Z. M. Koning Willem III haar met Zijn salonboot heeft bezocht, welk bezoek van den eeiïen tot den anderen dag duurde. DE NIEUWE MINISTER VAN MARINE. De nieuwbenoemde Minister van Marine, vice-adlmiraal Wentholt, heeft voorloopig intrek genomen In het pension Laan van Muidervoort 77, te "s-GraVenhage. De Minister verleent a. s. Vrijdag zijn eerste audiëntie. DE TWEEDE VREDESCONFERENTIE. Reuter seint uit Londen De „Morning Post" verneemt uH Shanghai, dat China van plan is aan de Vredeisconferentate de kwestie voor te leggen: of het veran-t woorde lijk is voor de schade, veroorzaakt gedurende bet oproer te Shanghai in December 1905. EEN OPTOCHT VERBODEN. De burgemeester van Leeuwarden heeft het houden van een optocht op Zondag a. s„ ter gelegenheid van de meeting voor algemeen kiesrecht, niet toegestaan. WEER IN VRIJHEID GESTELD. Naar het ,,U. D." meldt, is de Za terdag aldaar gearresteerde effecten handelaar PI. weer uit de voorloo- pige hechtenis ontslagen. GESCHORST. (Mien meldt uit Bergum aan „Het Volk": lün de Zaterdag gehouden Raadsver gadering der gemeente Tietjerkstera- deel werd het pas herkozen lid P. J. v. d. Bij, het eenige sociaal-democra tische lid, geschorst, wegens leveran tie, aan de arm voogdij. SPOORWEGONGELUK. Over Ih'et spoorwegongeluk, dat Maandagnacht aan het Centraalsta tion te Amsterdam plaats had, kan nog over de oorzaak het volgende mede-gedeeld worden. Te ongeveer één uur spoortijdreed ©en goederentrein, achteruit geduwm wordende, vlan Oostelijke zijide op t station' aan het was de bedoeling deze onder den st'ationskap op het eierste spoor voor te brengen. Ter aelfdier tijd kwam een andere ran- geerende locomotief op het tweede spoor het station uitgereden om even eens goederenwagens te gaan opha len. Even voorbij het viaduct ligt een wissel, die het eerste spoor met het tweede kan doen communieeeren. De ze wissel stond op het oogenblik zoo, dat de sporen in elkander liepen, ten einde den goederen-trein, die over spoor twee kwam, op spoor 1 te dom gaan. Dit is vermoedelijk niet door (het personeel van de locomotief op gemerkt, wiaardoor die botsing ont stond. Schandelijk is het, hoe op sommige velden zooals men weet, geschiedt het zaaddorschen op den akker, met in die schuur bij dat dorschen de jeneverflescfh is rondgegaan, 't Is ge beurd, dat jonge knapten en meisjes dronken naar huis moesten gedra gen worden en men met grond vrees de, dat zij zouden stikken, terwijl het bij vele dorschers, zoowel vrouwelij ke als mannelijke te zien was, dat zij veel te diep in 't gbaasje hadden ge keken. Zeker zouden deze tooneelen heel wat minder zijn voorgevallen, indien voor goede, frissche en verkoelende dranken Was gezorgd. Hier is nog iets te doen voor matig heids-bonden. AFGEWEZEN. Men schrijft uit Vaals Bij mi nis-terieele beslissing is afge wezen liet verzoek van C. T. Ju-ssen te Welkenraedt (België), tot ophef fing van 'het beval tot uitzetting, door den kantonrechter te Gulpen gediaan op 8 Jund j.l. Deze beschikking was gegrond op het giemis van voldoende middtelen van bestaan-, omdat Jussen al3 direc teur der speelbank De Vereenigimg, te Vaals, zijn middel van bestaan hier te lancle ontleende aan de win sten, die die spe^bank afwierp en omdat die wetgever nimmer kan be doeld hebben vreemdelingen hier te lhnde toe te laten, indien zij hun be staan zoeken in ,een bij die- wielt ver boden onderneming, waaronder de exploitatie ©ener speelbank behoort te worden gerangschikt. FRUITVEILING. Men schrijft aan de Tel. Op de dezer dagien te Geldermal- sen gehouden fruitveiling deed zich het gev-a-l voor, dat van de vele vruch- tenhandelaars uit Geldermalsen en omstreken niemand een bod deed. Deze kooplui zijn er ontevreden over, dat eigenaren van kleinere boom gaarden, die vroeger hun fruit door dien notaris lieten verkoopen, nu zelf plukken en zelf met hun oogst naai de veiling gaan, waardoor den fruit handelaars hier geen geringe schade wordt toegebracht. Dezen kochten an diers de vruchten aan dien boom en moeten nu de verdiensten daarvan denvien. Nu legden die lieden Met er Miet zooveel geweld hebben fcrieinen locomotief elkander ontmoet, dat van laatstgenoemde de kap, waaron der madh-inist en stoker staan, ge heel werd ingedrukt. De stoker Ten Ho,o-pon kwam tusschen de ijzer-en platen beknteld en weid' bovendien door h-et kokende water dat over hem heen stroomde, zoo-zeer gewond, dat hij terstond na aankomst in het gast huis, waarheen die politie hem on middellijk liet trans-po rteeren, over leed. De loco motief, die door1 den schok een geheeJ'en halven cirkel had be schreven, en d:e achterste goederen wagens, die onderste bowlen gekan teld werd, werden ernstig bescha digd. Zooals reedis gemeld is, w'asde lijn te 5 uur weer vrij gemaakt. DRANKMISBRUIK. Uit Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen schrijft men aan de „Middelb. Gt." In de zeepolders van dit deel van onze provincie is het d/o-rsihen van koolzaad zoo goed als geëindigd. Het gewas t dat over 't algemeen best is gelukt, is meest aan Belgische koop lieden verkocht, die tot f 21 ber steedden. op toe, om voor het vervolg die eige naars van boomgaarden te dwingen hun fruit op de vroegere wijze weder -te verkoopen .en daartoe hebben zeer velen van hen een verbond1 gesloten, om op de veiling te Geldermalsen niet meer te- koopen, met bepaling, dat hij, die toch koopt, honderd gulden verbeurt. Deze toestand zal wel van invloed zijn -op die prijzten, die ge- ma'akt worden. HERSTELD. J. H. Wesseling, die in Februari jl. slachtoffer werd van het ongeluk met de tram te Beesteriawaag, waar bij drie werklieden van de vier het leven verloren, is weder bij de Ned. Tramweg-Mij. in dienst getreden. Daar hij nog niet volkomen hersteld is, zal hij voorloopig halve dagen werken. ZWARE MISHANDELING. Door de marechaussee uit Hengelo zij ntwee personen uit Enschedé ge haald in verband met eene eergister avond aldaar gepleegde mishandeling van H. Bakker, uit Enschedé, die der mate gewond) aan den weg werd ge vonden, dat imen aan t behoud van zijn leven twijfelt. Hij bevindt zich in 't ziekenhuis te Hengelo. De gearres teerden deelden bij hunne inhechte nisneming mede aan het geval niet schuldig te zijn; ze waren er wel bij geweest en zullen dus in elk geval eenig licht kunnen ontsteken. VERZET. Men meldt uit Zoeterwoude: De meeste (landbouwers uit deze en omliggende gemeenten kunnen zich mogaltijd maar zeer slecht schikken in de strenge bewaking der van mond en klauwzeer verdachte hoeven en wei landen. Dit openbaart zich vooral in veraet tegen de militie, die tot bewa king is geroepen. Zoo moe-t Zondagavond onder de ge meente Stompwijik een huzaar, die langs een weiland surveilleerde, door eenige burgers gemolesteerd zijn. De man sprong op zijn paard over de sloot en moet naar het geru-Cht loopt, van daar hebben geschoten. De be trokken burgemeesters doen een na der onderzoek. -Een der aanvallers moet, hoewel niet gevaarlijk,, getrof fen zijn. BERGONGELUK. De dames Caroline Beijerinck, 2-4 jaar ond, wonende in Den Haag, m 'Anna Filto. 35 jiaar. onderwijzeres te Ledden, met vacanltde te Qhomonix. bestegen Zaterdag den Mont -Anvers. Op een kilometer van het hotel van den MomtAnrvers raakte eensklaps een reusachtige steen van den berg los en raakte mej. Beijerinck aan het hoofd. meisje werd dtoor den hevigen schok omvergeworpen. Hare vriendin zag, dat zij een diepe hoofdiwond had. De dood was onmid dellijk. De ouders van !h,et slachtoffer in Den (Hlaa-g zijn door den burgemeester van Chiamonix verwittigd. De beide toe risten waren daags te voren uit Mar- tigny (Zwitserland) aangekomen. ('s-H. OIO ATJ'EH. Blijkens een uit Nederl.-Indië ont vangen telegram is op 1 Augustus j.l dn het gouvernement Atjeh en Onder- hioorigheden een groep infanterie, die (belast was met de controle op de weg werkers, door kampong/volk in verse- niging met eene nabij verscholen ben de met blanke wapens aangevallen. Onzerzijds is gesneuveld een en wer den gewond zwaar vier en licht drie ïnlandsehe militairen, allen beneden den rang van officier, terwijl ook een Eunopeeseh militair beneden dien rang 1-ioht gewond werd. Twee gewe ren model '95 gingen verloren. De vijand liet vijf dooden liggen. BRANDEN. Uit, Helmond wordt aan de Nbr. geméld De hoeve van den landbouwer F. van Bree onder VBerdlen's Brouw huis is. terwijl dé baas met iten kriechit naar cle stad waren en de vrouw met de kinderen eten middag slaapje deden, tot den .grond toe af gebrand. Een 5 a 6 stuks rundvee, 2 paarden en 2 varkens zijn een prooi dier vlammen geworden-. Maandag ijs aan den Kraalweg van Assen naar Rolde de behuizing van den boomkweeker en tuinier J. H. Schuilenburg afgebrand. Er kon niets gered worden. Alles was, hoewel laag, verzekerd. Maandagavond ontstond brand ten huize van den heer H. ten Oefver, op de Kruisstraat.te Meppel. In deze boerderij was veel hooi ge borgen, dat met het gebouw, waarin het was opgetast, bijna geheel een prooi der vlammen werd, ook het dak van het woonhuis is vernield. Dé aan grenzende meubelmakerswerkplaats van den heer J. van Brussel werd me de aangetast, maar hier kon het ver nielend element te keer gegaan wor den, zoodat de schade er betrekkelijk gering is. Inmiddels was de inhoud van den meubelwinkel geborgen ten huize van ingezetenen aldaar. Oorzaak hooibroeiing,, zegt men. Verzekering dekt de schade. Te Vlissingen is Zondagnacht brand ontstaan in den kelder van den winkelier in suikerwerken enz., Seg- boer in de Kerkstraat. Door het spoedig en krachtig optre den van de brandweer, en doordien d'. kelder eene dubbele bezoldering heeft, de laatste van steen, kon de brand tot dat gedeelte bepaald blij ven. Bij de bovenbewoners en in den winkel is veel waterschade veroor zaakt; een en andor wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. De metselaar A. van O. begaf zich bij die gelegenheid, ondanks bet ver bod der politie, naar de bovenwoning en sloeg daar met de hand één ruit in. Hij verwondde zich daarbij zóó ernstig, dat hij bij een apotheker moest worden binnengebracht, alwaar bleek, dat een polsader was doorge sneden. Tengevolge van veel bloedverlies en tct het ondergaan van heelkundige hulp, werd hij per brancard naar het gasthuis vervoerd; zijn toestand was bevredigend. SPIRITUS UIT KOFFIE. In „De Natuur" worden resultaten vermeld van proeven met het kwee ken van spiritus uit het vruchtvleesch' vam den koffieboo-m. R. Piique heeft van vijf verschillende soorten van kof- boomen het vruhtvleesCh onderzocht. Door uittrekken met chloroform, af- kiisitilleeren van het filtraat en oplos sen van do rest in kokend wat ïr, ver kreeg hij 0.09—0.208 pet. caffeine, zoo dat 100 kiilo vruchtvleasch van 90 200 gram caffeine opleveren Dan bepaalde hij meit Fehlingsche oplossing het suiikergehaliB en vond van 1637 pet. 9uiiker. zoodat 100 kilo vruchtvleesch 1637 kilo vorgistbare suiker bevat en de daaraan beant woordende hoeveelheid alcohol kan leveren. In een proef verkreeg hij uit 100 'kilo: 20 liter spiritus van 50 pet. Pique meent dat het vruchtvleesch, dat de koff-ieboom omgeeft en tot dus verre geen toepassing vindit, in de koffielanden m-et voordeel op spiritus -kan verwerkt worden, te meer om-dat deze nieuwe industrie niet v-eel kosten met zich zo-u brengen. ONGELUKKEN Uit Hesselirugen (Staphorst) wordt aan de Zw. Gt. gemeld Een aanvhllig knaapje van dien 'baas-arbeider Hk. Jonkers geraakte Zomlagmidd'ag togen den avond al spelende in liet met d:e Reest in ver binding staande zgn. Beltgat. 't. Kind 'vferdrtmik. De ouders zijn radeloos van smart, Te Wïïttem (Limburg) is de 19-j'ari- ge leidekkerszoon A. G., uit Gulpen, die werkzaam was op het ongeveer 8 mieter booge dlak dor bierbrouwerij der paterïs redemptoristen, /daarvan afgevallen: hij was terstond een lijk.- Het oudste zoontje van het echtpaar J. M. te Tinte, gemeente Oostvoorne. dat vermist werd, is thans achter de woning in een sloot verdronken ge vonden. Een treurig ongeval had nabij Fra- nrker plaats. De melkrijder W. had zijn 7-jarig zoontje bij zich óp den wagen. Het kind viel er af en de vader kon onmogelijk zoo vlug den wagen stilhouden. Het kind werd overreden en met verbrijzeld hoofd opgenomen. De oude heer W. te Hoorn, een hartstochtelijk liefhebber van henge len, is Maandagavond, zeer waar schijnlijk door eene duizeling bevan gen, voorover in de Spoorsloot geval len. Toen men hem miste en g^ng zoe ken, vond men zijn lijkde heer W was dadelijk in de modder gestikt. Te Wi-ttum viel Dinsdagmorgen de 19-jarige De Graaf van een dak van het klooster der Paters Redemptoris ten. De ongelukkige was terstond dood. IN DE O-PEN LUCHT. Onder Aal ten vertoeft sedert de vo rige week het gezin van A. Voskuil in open lucht. Het gezin werd ge dwongen zijn woning te verlaten, om dat de woning werd afgekeurd en af gebroken. Hot was nog niet in staat een nieuwe woning te vinden. ZWARE MISHANDELING. De „Zwolsche Courant" meldt Een drietal Enschedesche fabrieks arbeiders maakten het Zondagavond (Naar het Engelsch door „Rito",) 12) Nu, dan weet je het al, zeide lord Edensore kortaf. Het slot niet. Hoe is het je ge lukt te ontsnappen? Door mijn zinnen bij elkaar te houden en omdat ik goed kan schie ten. Ronnie heeft vreeselijke avontu ren giehad, zei lady Anne. Hij is be paald een gunsteling van de fortuin. Uit alles wat ik hoorde o, daar Is Sue Dat beminnelijk persoontje zweefde op dit oogienblik de kamer binnen. Zij keek den nieuw aangekomene koel aam Hij stond op en zette zijn gflas neer en lew am naar haar toe om haar ta begroeten. Zoo, Jasper, zei ze koel. Ik heb gemerkt, dat je nog precies zoo bent al 5 vroegermen kan niet op je reke nen. Waarom sprak je van Donder- 'dag aJ,s je Woensdag bedoelde? Zij stak hem de toppen van haar w'ngers toe en trok ze bij zijn aanra king dadelijk terug. Zijn oogen verslonden haar gelaat, haar aantrekkelijke schoonheid. Je zegt niet eens, dat ik welkom ben, Sue. Ik heb je niet gezien sinds... O wat doet dat er nu toe 1 zei ze onverschillig. Sinds een jaar, ge loof ik. En wij zijn geen van beiden krankzinnig, of getrouwd, of dood. Plotseling zweeg zij. O pardon, Ronnie. Wat ben :"k toch onnadenkend 1 Je Weet, dat ik h-et niet kwaad meen. Hij glimlachte ietwat droevig. Natuurlijk. Trek je daar toch niets van aan. Sue is heel erg inconsequent, zei haar moeder Verwijtend. Zij zegt maar .het eerste het beste, wat haar ia de gedachten komt, en let er niet op, of haar woorden ook iemand zou den kunnen kwetsen. Sue hoog zich voor die zachte te rechtwijzing. En, Jasper, hoe komt het, dat je niet naar het front bent gegaan Of ga je misschien nog en bent nu ge komen om orns vaarwel te zeggen Neen. Je hebt het beelemaal mis, zeide Mallory gemelijk. Wij moeten iï Ierland blijven. Ik heb een week verlof. Dat iis alles. Heb je 'er niet over gedacht om als vrijwilliger of reservist mede te gaan Wat een belangstellingAnders was je nooit gewoon je zoo voor mij te iuteresseeren. Waarschijnlijk, omdat je mij niet interessant genoeg was. En, hoe vindt, je wel, dat Ronnie er uitziet? Zooals gewoonlijk. Een beetje magerder en.... ouder. Hij ziet er ouder uit. Dat heb ik cok gezegd. Dat komt van zoo'n le ven vol avonturen. Het is heerlijk zoo lang het duurt, maar evenals door het meedoen aan „races" sloopt men er het lichaam mee. Maar daar gaat de bel voor het Meeden. Het spijt mij, dat je kamter nog niet in orde is. Wij ver wachtten je niet voor morgen. Maar als het bedtijd is, zal alles in orde zijn. Jij zult vanavond de kleedkamer van Ronnie moeten gebruiken. Het spijt me, dat ik je lastig moet V8llen, antwoordde Mallory. Die brief heeft heel wat op zijn geweten. Waar is hij Hoe kon ik er nu zoo'n ver keerden datum op zetten Lady Anne hield hem den brief voor. Hij keek naar den datum. Ja, hoe slordig. Nu, ik vraag U excuus en ik hoop Ronald niet al te zeer lastig te vallen. Volstrek* niet. De kan mij wel op mijn slaapkamer verWeeden. Ik zal Richards zeggen, dat hij je assiteert, zei zijn neef^ Hij keerde zich om en verliet de ka mer. Jasper Mallory bleef een oogen blik zwijgend staan, met een uitdruk king van verbazing op het gelaat. Wat kan het toch zijn zei hij, zich plotseling tot lady Anne wen dend. Hij verschilt in een of ander op zicht van den ouden Ronnie, en toch weet ik niet waarin. Natuurlijk is hij veranderd, zei lady Anne. Hij voelt den dood van zijn vader heel sterk. En bovendien valt hij hier dadelijk met zijn neus in allerlei zaken, die afgehandeld moe ten worden. De Ronald die naar Afrika ging was een luchthartige jongen, zei lady Sue. Deze Ronald hieeft dood en ge vaar onder de oogen gezien, en leerde de beteekenis van verantwoordelijk heidsgevoel. Bovendien is hij 't hoofd der familie. Dat moet je ook niet ver geten. Neen, zei Mallory, met dien kwaadaardigen grijns op zijn gelaat, die het geheel misvormde. Ik vergeet bet evenmin als.... gij zelf. Een donkere blos bedekte haar ge laat. Zij scheen iets te willen zeggen, maar lady Anne bedacht zich en stond haastig op. Nu moet ik mij gaan kleeden voor het diner, zei ze. Kom, Sue. Jas per zal ons wel excuseeren. Hij deed de deur voor haar open. Lady Sue ging hem met opgeheven hoofd en trotsche uitdrukking op het gelaat voorbij, terwijl haar lippen zich minachtend krulden. Haar hou ding en manier van doen waren min stens even duidelijk als woorden. Ik haat je, sprak haar oproerig hert, en Jasper Mallory voelde dat bij' instinct. Er heerschte dien avond geen opge wekte toon aan het diner. Het kleine gezelschap scheen zich niet op zijn ge mak te voelen. Het gesprek wilde niet Vlotten, men bepaalde zich tot hoogst onverschillige onderwerpen. Het was voor allen een verlichting, toen het diner was afgeloopen. Lady Anne en haar dochter gingen zGoals gewoonlijk naar de 'studeerka mer van den jongen graaf, daar zaten zij liever dan in de koude, tochtige hal of in de sombere bibliotheek. Zij dronken haar koffie en babbel den vertrouwelijk over den bezoeker: over zijn jaloezie ten opzichte van Ro nald en over zijn gebrek aan energie om een voor de hand liggende plicht te vervullen. Ik ben er van overtuigd, dat hij met een of ander doel hier gekomen is, zei lady Sue. En ook, dat hij ons om een of andere reden zoo i)s komen overvallen. Nu. ik -hoop dat hij goed zal slapen en aangename' droomen heeft. Ik hoop dat hij niet zooveel drinkt als zijn gewoonte was, fluisterde la dy Anne. Daardoor hebben wij hier zoo nu en dan onaangename toonee len bijgewoond. De lippen van het meisje krulden zich verachtelijk. Ik wou, dat hij zich dood dronk Dc familie zou er heusch niet over Sue, zei haar moeder, heb je er nooit over gedacht, dat je de familie, dite je zoo na aan 't harte ligt, ©en grooten dienst zoudt kunnen bewij zen? Lady Sue keek half verbaasd op. Toen bloosde zij. Natuurlijk weet ik, wat u be doelt. Vroeger had ik een afkeer van dat idéé. En nu.... sinds hi] terugge keerd is? Hij is in veel opzichten zeer ver anderd. Maar daarvoor Zij zweeg en keek peinzend in het vu ur. Ik geloof, dat hij mij als eene zuster beschouwt, evenals vroeger. Lady Anne schudde haar hoofd. Ik ben oudJer dan jij. Ik heb meer in de wereld rondgekeken. Ik geloof, dat Ronald je zoo hartelijk bemint als ooit een man een vrouw beminnen kan. Het meisje maakte een beweging van ongeduld. Laat dan de zaken hun gang maar gaain, moeder. Ik zal mij de illusie niet opdringen, dat ik om mij- zelfs wille bemind wordt. Ik ben geen romantisch kind van zestien jaar meer. Ik ken ook de wereld en het leven. Laat de zaken loopen, zooals zij willen. (.Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5