Weerueriué» MEDEDEEL INGEN VAN HET KONIN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt a-oor m. 10.50 uur). De Bildt, 8 Aug. 1907. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Horta (Azoren) Laagste 741.7 m.M. te Harnosand (Oostkust vaii Zweden). Vemwachting tot den avond van 9 Augustus Wind krachtige tot rrtatigen Zufd- Westel. tot W«stel. wind. Gesteldheid van de lucht: meest *waar bewolkt, buiïg weer. Temperatuur: gering» verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 762.5 m.M. Geen neiging tot voor- of achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 764 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 8 Augustus Hoogste gisteren. F. 64> Laagste heden nacht F. 57' Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 63 Ak te-Ex am ens L O. 's-Gravenhage, 7 Aug. (Fnansch.) Geëxamineerd 30 cancL Toegelaten o. m. de beer B. J. Garssen, Haar lem, en mej. L B. de Bruijn Ouboter Haasiem. 's-Gravenhage, 7 Aug. (Handteeke- nan). Geëxamineerd 15 canididaten (heeren). Geslaagd o. m. D. Coster, Haarlem. Utrecht, 7 Aug. (Gymnastiek.) Op geroepen 6 mann. cand., geëxami neerd 6 en afgewezen 1 mann. cand. Geslaagd o. m. da heeren G. J. Bet- tink en H. J. Tjerkstra, beiden te Haarlem. Muziek Inden Hout 29ste Muziekuitvoering in den Hout op Vrijdag 9 Augustus 1907, 's avonds te acht uur, door het Haarlomsch Mu- aiokkorps, directeur luit.-kapelmees- te C. P. W. Kriens. Programma No. 1. „Marche du Cortège", Kriens. No. 2. Ouverture „Rubezahl", Flo- tow. No. 3. Menuetto, Paderewsky. No. 4. Caprice Militaire, Herzeel en. No. 5. Ouverture „L'Etoile duNord" Meyerbeer. No. 6. fJLa Charité", Rosmini. No. 7. „Un Bal la Cour", Valse, Farbach. No. 8. Fantaisie ,,L' Ombre", Flo- tow. DE UMUIDERWISSCHERIJ- MAATSGHAPPLJEN. De aanvragen om failliet-verklaring der Hmuider Vissoherïj-maatschap- ipijen zijn heden door de Rechtbank (uitgesteld tot Dinsdag in overeenstem ming met een bericht uit het „Han delsblad" volgens hetwelk door de be- ■turende oommissie met de crediteu ren overleg zou hebben plaats gehad, (tot dit uitstel lijdende. Wij vernemen echter dat dit over- Jeg niet door de besturende commissie as gepleegd, maar door anderen, die Igelooven in staat te zijn een faillisse ment geheel te voorkomen, indien de saak niet overhaast wordt behandeld. In de drukte. Een dame, di'e geen kermis-Meld en kalmweg boodschappen deed is het slachtoffer geworden Van handige dieven. Thuiskomende bemerkte zij, dat haar parapluie, die zij aan den arm had gehangen, verdwenen was, seer waarschijnlijk gestolen. FAILLISSEMENTEN. Door do Arr. Rechtbank alhier is op den 8en Augustus 1907 failliet ver klaard Frans Strickling, brooddapöt- (bouder en kruidenier, wonende te Heemstede, Geweerstraait. Rechter-commissaris Mr. EL J. Dor- hout Mees. Uit de Rechtszaal MISHANDELING. Op 1 Jum mishandelde de werkman Akersloot zonder redein op de Ged. Oude Gracht den smid Moonem. Het O. M. eisohte een week gevan genisstraf. Op 18 Juli heeft Arie Paap te Zand- voort Arie Molenaar mat een stok op het "hoofd geslagen. Tegen hem word 4 dagen gevraagd. Hedenmiddag werd met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den drogist Piet Joh. Berkeveld, te Haar lem. Het O. M. eischte tegen den be klaagde wegens overtreding van art. £97 W. v. S. een gevangenisstraf van S jaren ORGELCONCERT. Hedenmiddag had het gewone Don- derdagsche orgelconcert in de Groo ve Kerk onder een buitengewonen toe loop van nieuwsgierigen plaats. Tra ditioneel is die toeLoop op Kermis- Donderdag en waarom eigenlijk? Juist om de traditie. Het uitgaand publiek moet dien middag noodzake lijk naar de Groote Kerk, om er el kaar te zien enom tiet orgel te ttiooren regenen en donderen. Dat een ernstig muziekliefhebber ju;st dien Donderdag overslaat is begrijpe lijk voor wie het geschuifel en geroe zemoes ook dezen middag weer kon 'betreuren. Aan het slot van bet pro gramma stond een zestal Oud-Hol- landsche volksliederen van Valerius, die niet n'alieten door hunnen roe renden eenvoud te bekorak- Uit de Omstreken OVER VEEN. Gistermorgen waren de heeren J. T. Munt en aar en F. W. Louw per electri- scfae tram van Amsterdam naar Haar lem gekomen en vervolgens per rijtuig naar Bloemendaal. Ongeveer half 3 gistermiddag bevonden zij zich, te Overveen en stapten daar af in Qafé Roozendiaal van den heer' J. C. van Schooten, alwaar zij iets gebruikten. Nadat zij daar eenigen tijd vertoefd 'hadden, zouden zij verder rijden en begaven zich weder naar het rijtuig. De heer Louw, wonende Wester straat 89 te Amsterdam, oud 69 jaar, stapte het eerst in maar kw,am door onbekende oorzaak te vallen en viel aan de andere zijde buiten het rijtuig alwaar hij bewusteloos Weef liggen. Eenige van Rapp's muzikanten, wel ke daar juist op den troep stonden te wachten, snelden toe en droegen hem in een prieeltje bij den heer Van Schooien, terwijl dr. Biornwater iwerd ontboden. Hoewel deze spoedig ter plaatse was, kon hij de levensgeesten niet we der opwekken en slechts den dood constateeren, vermoedelijk had tenge- 'volge van den val een bloeduitstorting in de hersenen plaats gehad. Door de zorg van den heer inspec- jteur van politie, die ter plaatse aan wezig was, werd het lijk overgebracht naar het lijkenhusisje op de algemeene begraafplaats alhier, terwijl de heer J. T. Muntenaar, zwager van den overledene en tevens het ©enigste fa milielid, geheel veerslagen, naar Am sterdam terugkeerde. A.s. Vrijdag zal de eerwaarde moe der van het R. K. Zustersgesticht, te vens school te Overveen, den dag her denken waarop zij vóór 25 jaaT eer waarde moeder werd. BLOEMENDAAL. Reeds Avals men ongeveer drie weken bezig met het opbouwen van de afge brande villa Vogelenzang te Aerden- hout, toen de böuwpolitie bemerkte, dat dit niet volgens bestek en teeke- ning geschiedde. Door B. en W. was wel vergunning verleend voor den weder-opbouw, maar niet zooaljs die thans geschiedde de muren, die bij den brand waren blijven staan, en een paar schoorsteenen, werden niet gesloopt, maar in hun geheel met an der metselwerk vereenigd, waardoor de soliditeit van het bouwwerk veel te wenschen overliet, en voor later ernstig gevaar opleverde. De bouwondernemer Dickman, van Amsterdam, kreeg bevel van de polit'e cm onmiddellijk het werk te staken, af te breken en van den grond af aan, onder toezicht van den gemeente-ar chitect, den heer Robbers, den op bouw weder te doen beginnen. Daaraan is door den heer Dickman direct gevolg gegeven, zoodat men thans een villa zien kan, die bijkans tot aan den kap gereed was, weder geheel wordt gesloopt. In het belang van veiligheid en soliditeit mag dit een goede maatregel genoemd wor den, hoewel het voor den bouwonder nemer Dickman een leelijk schade- pestje is. IJMUIDEN. Vierde* lijkje aangespoeld. Hedenmorgen is tu'sschen den Noorddam en pier aangespoeld het lijkje van C. Koelemey, no. 29 uit het Aloyssius-gesüichl te Amsterdam. Nu zijn alle lijkjes terecht. Téra ardebes t elling. Onze correspondent schrijft Mien deelt mij mede, dat de drie thans nog 'hoven aarde staande lijk jes morgen-, Vrijdagmiddag, gelijk tijdig zullen worden ter aarde be steld. Ze zullen met hun vieren in één groeve rusten. Stormweer. Wegens biet aanhoudende storm weer uit het W. Z. W. zullen de ïoodskotters naar binnen komen en de stoomloodsboot Inspecteur Fivent stoomloodsdïenst doen. Reddingboei gevonden. Woensdag is aan het strand bezui den de Zuidpier een zwarte redding boei aangespoeld, gemerkt H. M. S. Vulture. Een onderzoek heeft aange toond, dat deze afkomstig is van de Engelscli'e torpedoboot Vulture. Flesschen aangespoeld. In de nabijheid van IJmuiden zijn twee flesschen aangespoeld, waarin briefjes gesloten vlaren. Een onder zoek bracht aan het licht, dat het jwaardölooze papiertjes waren i'n de EngelsohJe taai gesteld en afkom stig van Amerikanen. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Dames Van Sohoneveld, Amsterd., Pension Welgelegen, 2 pers. Fam. Mensendijk, idem, idem, 4 p. Baron van Konig, Bussum, Hotel d'Orange. Ten Kate, Enschedé, Hotel de i'Ocean. J. W. A. de Koning, Amsterdam, Villa Groot Kijkduin, 3 pers. C. Brantzma, Utrecht, Villa Groot Kijkduin. Fam. Rimse, Amsterdam, idem, 2 r>. B. Keiler, idem, Haarlemmerstr. no. 26, 2 pers. P. Koder, idem, Smedestraat no. 17, 2 pers. J. Kroon, Dordrecht, Groote Krocht no. 3, 3 pers. Fam. Phaff, Winschoten, Pension Hollandais, 2 pers. Fam. H. N. Doewes, Veendam, Hal testraat no. 12, 3 pers. J. Boosman, Hilversum, Spoorstr. no. 34, 2 pers. Mevr. W. Goedhuijs, Amsterdam, Kerkstraat no. 14, 2 pers. Fam. Van Hilten, Rotterdam, Hal testraat no. 45 a, 7 pers. Fam. Egeman, Amsterdam, Groote Krocht no. 27, 2 pera. Fam. Haremaker, idiem, idem, 2p. Mevr. Dhiem, idem, Poststraat no. 6, 6 pers. Mej. B. Gaveel, idem, Villa Wiihel- mina. W. Mesdag, Rotterdam, idem. Jongeh. Van Noordt, Boskoop, icL, 2 pers. A. der Kinderen, IJselmonde, id. Mej. A. Wiesenltoaard, Groningen, Poststraat no. 9. Mevr. Quarles 'Man Ufford, Haar lem, Hoogeweg no. 22, 3 pers. J. R. Meltaer, Bohemem Pension Perseveranige. Gp 6 Augustus waren al/hier aanwe zig 4939 badgasten. Gedurende de maand Juli j.E is in de Rijkspostspaarbank alhier inge legd een som van 10.104.34, terwijl daaruit terug betaald werd een som van 3765.05. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1091. BEiETH OVEN-AVOND TE ZAND VOORT. Van het vrij talrijk auditorium, dat Woensdagavond de keurige muziek zaal van het Groot-Badhuis vulde, zal wel niemand ontgaan zijn, van hoe schioone strekking het reeds in aan vankelijke uitwerking genomen denk beeld is, om in de duinen een muziek tempel, louter aan Beethoven gewijd, te doen verrijzen. Inderdaad was er, gezien de kalm-reine omgeving, en géhoord de meesterlijke vertolking van des grootmeesters beste werken, veel, dat deed denken aan zulk een, ver van alle wereldsoh gedruisch, in de stille duinen, aan de nooit-stille zee, gebouwd Musis Sacrum". Het zou bijna heiligschennis heeten, om Wat gister-avond door ons kostelijk Concertgebouw-orkest werd gegeven, te gaan becratiseenen. Zulk werk neemt men spontaan op, geeft er zich geheel aan over; en als het hinderlijk handgeklap met z'n zeldzame dishar monie is gestild, wordt het leeg om u heen; ge valt terug in die omgeving van harde menschenstemmen en ako- iliig kopjiesgerinkelen de wensch komt weer te sterker op: Och, dat er eons ©en omgeving geschapen wierd, den grootmeester, zijn werken °n zijn ver tolking waardig. (En of we nu al zeggen, dat de treur- marsoh uit z'n „Eroïca" zoo aangrij pend. zuiver was, en dat het Adagio ruit ,,Die Giescihöpfe des Prometheus" toet de cello-alleen van den heer Meer- loo te rijk was en te fijn om te ver werken op één avond, en dat het laatste nr., de Ouverture van de ope ra „Leonore" een geweldig, een weg- sleepend schoon gewrocht was, wat is dit alles meer dan een stamelen over klanken -rijkdommen, zóó grootsch, zóó ziels-verrukkend, zóó majestueus! Van zulk een kunst-avond gaat een bezieling uit, die de mooiste neigin gen des menschen versterkt, zijn eer bied voor al wat ware kunst is, aan wakkert, en zijn liefde tot den kunste njaar in grenzen van girooten eerbied houdt. Binnenland DE KONINGIN EN ZEELAND De in Oost-Vlaanderen wonende burgemeesters stellen zich v.oor, om naast een adres van hulde, aan H. M. de Koningin bij haar bezoek aan Hulst op 14 September, een gouden gedenkpenning aan te bieden, welke zal geslagen worden door een der beste Belgische kunstenaars. 'Zij zijn voornemens, wordt de hulde aanvaard, hunne opwachting in ambt.seostuum te komen maken. Te Goes is besloten een historischen optocht te houden ter gelegenheid van de komst van H. M. de Koningin, op Vrijdag 13 September. Als onderwerp daarvoor is gekozen: Feestelijke op tocht ter gelegenheid eener opschote door de schutterij van den EfdAen Cruysboog St. Joris te Goes, gegeven ter eere van gravin Jacoha van Beije- ren, in 1428, waarbij de gravin den hoofdvogel getroffen had en als Ko ningin was uitgeroepen. IN MEMORIAM. Men schrijft ons uit Go u dia Na gedurende ruim 25 jaren de communicatie tu9schen Gouda— HaastrechtHek endorp—Ouderwater te hebben onderhouden, heeft thans de stoom tra mdienst opgehouden, te bestaan. Gisterenavond te ruim halt ed f w.as de laatste rit gedaan, de tram arriveerde zonder één enkelen passagier. Geheel zonder ceremonieel had de uitvaart plaats het vuur der machine werd uitgehaald en gedoofd, de lampen in het rijtuig uitgeblazen, en daarmede was het afgeioopen. Sic transit gloria. Het personeel van do Maatschap pij heeft voor een .gedeelte andier Werk gezocht. Enkelen zijn overge plaatst naar een anderen dienst. We gaan nu weer terug naar het ouderwetsche vervoermiddel, de om nibus. Tusschen Gouda—Schoonho ven bestaat zulk een dienst, en tus schen GoudaHaastrecht is nu een omnihusdienst opgericht, terwijl tus schen GoudaHekendorpOudewa- ter nu nog slechts een vrachtwagen- dienst bestaat. Geen enkele stoom- tramdienst bestaat nu meer te Gou da. De communicatie met alle omge legen gemeenten wordt alleen onder houden door paard en rijtuig, behal ve op Waddinxveem en Boskoop, wel ke plaatsen per stoomboot zijn te be reiken. (N. R. Ct.) SCHADELIJKE BIER- GELEIDINGEN. In het „Maandblad tegen de verval- schingen" schrijft de redactie „Wij achten het wenbchelijk in het belang der publieke gezondheid te, wijzen op het feit, dat, wegens het ontbreken van wettelijke bepalingen hier te lande, in verreweg de meeste gevallen voor bierleidingen in café's gebruik wordt gemaakt van looden buizen. Het is een bewezen feit, dat zelfs zwak zure vloeistoffen als bier, het lood in niet onaanzienlijke hoe veelheden oplossen, en terecht heeft o. a de Duitsche wetgever dienaan gaande strenge bepalingen vastgesteld en wel in dezen vorm, dat het verbo den is voor geleidingen, zoowel als voor siphons, van koolzuurhoudende dranken als bier, enz., metaalverbin dingen aan te wenden, welke meer dan één percent lood inhouden. De aan- wending van looden geleidingen1 be-1 hoort derhalve uit een hygiënisch oog punt ten zeerfcte ontraden te worden. Waar de wetten in ons land in deze geenerlei dwang opleggen, verdient het streven van fabrikanten, om loodvrije bieijgeleidingen in den han del te brengen, ten zeerste toegejuicht e i ondersteund te worden. Het is evenwel daarbij dringend noodzakelijk, dat het publiek mede- werke door dergelijke leidingen te eischen, daar bij gebrek aan dwang van overheidswege, de bezitters der goedkoopere loodhoudende huizen deze zullen blijven gebruiken en niet dan noodgedrongen over zullen gaan tot de aanwending der natuurlijk duur dere, tinnen, doch geheel loodvrije biergel eidingen „Wij zijn overtuigd, dat speciaal in het warme seizoen, waarin het bier- Aerbruik zeer groot its, eene ernstige AA-aarschuwing te dezer zake volkomen op hare plaats is en al zoude men hier tegenover het -feit willen stellen, dat nog niemand misschien directe scha delijke gevolgen A-an het bierverbruik rnt looden geleidingen ondervonder: heeft, zoo blijft het een niet te looche nen feit, dat loodverbindingen, zelfs in kleine hoeveelheden, bij voortdu ring in het menschelijk organisme gebracht, zich langzamerhand in sommige organen ophoopen en tot ernstige stoornissen in de gezondheid aanleiding geven." INBRAKEN. Uit Rucphen (Nbr.) meldt men Dinsdagnacht is or op drie verschil lende punten in onze gemeente inge broken. Bij den smid A. K., Avaar breekijzers ontvreemd wierdien ver der bij de wed. W. en bij den brie vengaarder A. C. Bij de wed. W. is een spaarpot met geld ontvreemd. Bij den brievengaarder AA-ordt niets ver mist. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. In verband met den diefstal met braak in de \iiilla van den hJeer S. aan den Velperw/eig te Arnhem, dJeelt men aan de N. A. Ct. uit Amsterdam mede, dat de daders hoogstwaar schijnlijk met den buit naar Amster dam vertrokken zijn. Te dier plaatse toch werd gisteren door de recherche in beslag genomen dfe gouden cein tuurgesp met briljanten ter waarde van 300. De heeren, die 't ding voor f 30 van de hand hadden gedaan, wa ren echter gevlogen. Hiet onderzoek' wordt nu met ijver voortgezetmen gelooft de daders op het spoor te zijn. LEERLINGWEZEN. Van wege de Nutscommissie voor Onderwijs is een belangrijk verslag verschenen. Ingevolge haar opdracht heeft de heer J. Bruinwold Riedel, de algemeene secretaris der Maatschap pij, over het „Leerlingwezen in Neder land", een „schat A"an materiaal bij eengebracht. gegrepen uit het leven zelf, AV>or een groot deel voor onmid- clelijke toepassing geschikt." KIESRECHTHERVORMING. Naar aanleiding van de mededee- ling van de Haagsche Corresponden tie in de „Zutph. Crt.", dat het voor stel tot kiesrechthervorming de Kamer zeer spoedig zal bereiken, A-raagt het „Hbld." Wordt 'hiermede een voordracht tot wijziging van de artikelen der Grond wet betreffende het kiesrecht bedoeld, gelijk uit den samenhang valt op te maken, dan zullen tegelijkertijd of weldra Avel ook andere voorstellen van GrondAvetsherziening volgen, al dan niet overeenkomstig het ontwerp der Staatscommissie. EEN OPLICHTER. Aan eene te Amsterdam gevestigde bankinstelling vervoegde zich Maan dag een Engelsch sprekend persoon, die een kredietbrief, op naam van mr. Greger en groot f 720, presenteerde. Nadat het geld Avas uitbetaald, bleek d kredieibrief valscb te zijn. De aan bieder was in gezelschap van ;e«ene dame. DIEFSTAL. Te Baarn zijn ten nadeele van den heer v. O. een vijftal ringen ont vreemd. In Atenband hiermede heeft de Baarnsebe politie met behulp der Utrechtsche recherche die hand ge legd op twee liwoners van Utrecht, beiden tot voor korten tijd in dienist bij dén heer v. O. Bij gehouden huis zoeking bij bovengenoemde personen Averden verschillende voorwerpen, eigendom van den heer v« O. en se dert eenigen tijd door hem vermist, gevonden van de ringen ontdekte men echter geen spoor. De beide ver dachten zijn ter beschikking van de justitie gesteld. BRANDEN. Te Dennenburg (gemeente Deursen) is brand ontstaan bij J. Jansen. In korten tijd lag huis en schuurtje in de asch. Aan blusschen was niiet te denken. ZONDAGSRUST. De Zutplhemsche barbiers en kap pers waren na een langen tijd van A'oorbereiding er in geslaagd om ge zamenlijk hun winkels met ingang van 1 Augustus op Zondag te sluiten. Om dit nu zoo mooie plan onuit voerbaar te maken, verscheen dezer dagen in de „Zutphenschel Ct." de volgende advertentie KAPPER. Wordt gevraagd iemand, volkomen met hot vak bekend en die geniegen is zich te Zutph en te vestigen. Veertig Hoeren willetn zich dadelijk abonnee rem, onder voorwaarde, dat de Salons Zondags 'tot 11 uur 'smorgens open zijn. Voor buur of koop van een huis kan desv/erliangd financieele steun verleend worden. Br. fr. onder lottdrsaan 't Adv. Bur. van W. J. THEE ME en Cie. EEN WONDER-VOGEL De heer P., te Aaltdn, had in zijn bezit een prachtexemplaar van eon papegaai, die de kunst van spreken goed Aierstond. Het dïer vloog voor eenige dagen weg en hieiLd zich in de nabijheid eener boerenwoning op. Hdt praten van den vogel bracht den boer in den waan, dat een „wonder vogel" zijn boerderij bedreigde en daarom maakte hij door middel van zijn géAveer maar Aioor goed aan het „lekker hé" van detn vogel een einde CONGRES TOT AFSCHAFFING VAN DEN NACHTARBEID VAN BAK KERSGEZELLEN. Te Amsterdam kwam bijeen het congres-comité onder voorzitterschap van den heer J. J. v. d. Graan, ter goedkeuring van de door het modera- men A-errichte voorbereidende Averk- zaamheden. Medegedeeld werd, dat de minister van Landbouw het beschermheerschap van het congres heeft aanvaard, ter- AAijl de andere ministers zich bereid verklaarden als eerewoorzitters op le ti eden. Een aantal personen van naam lieten zich een benoeming toi eerelid welgevallen. De uitgenoodigide sprekers hebben op enkelen na de hun toegedachte spreekbeurt aanvaard. Den eersten congresdag, 25 September, zullen op treden de heeren H. Diemer, van Rotterdam, met het onderwerpAfschaffing van den nachtarbeid, A-akorgamd/satie en. maat schappij mr. A. Aalbeifee, van Leiden, met Afschaffing van den nachtarbeid en bet sociale leven; ds. Rudolph, van Leiden, metAf schaffing A'an den nachtarbeid en het huisgezin. Den volgenden dag treden als spre kers op Dr. A. Kuyper, met een algemeen o-rderwerp, het doel van het congres rakende Mr. M. W. F. TreuhAfschaffing van nachtarbeid in het buitenland Dr. Hoffman, van Gouda Afschaf fing van den nachtarbeid en hygiene. Aan de sprekers wordt verzocht ter vergemakkelijking van het debat hun mededoelingen in conclueiën samen t e vatten. Het congres wordt gehouden in Ti- voli, te Utrecht. De deelneming over treft zeer de verwachtingen. De vergadering benoemde een com missie van rapporteurs, bestaande uit de heeren Diemer Kool en K. Bossum. en een regeJings- en ontvangst-com missie. EEN INTERESSANT BEZOEK. Een oiizer- lezers schrijft ons Ik heb ze gekend, den dominee en zijn vrouAv en dochter. Hij een hoogst ontwikkeld geleerde, een man met een prettig uiterlijk, aangenaam in den omgang, die met groote gemakkelijk heid verscheidene talen sprak, en daardoor als vanzelf de aangewezen pc-rsoon was, tot wien de vreemdelin gen verwezen werden, die het eiland Marken, waar hij predikant was, kwamen bezoeken. Met de grootste be reidwilligheid en vriendelijkheid vol deed hij aan menig verzoek, en allen, AAien hij het genoegen van zijn gezel schap gaf op de wandeling over het eiland, waren zeker wel opgetogen OA.er de beminnelijkheid, waarmede de geleerde man zijn gasten gedurenlde de Avandëling onderhield en inlich tingen verschafte. Zijn tuin onderhield hij zelfmen kon hem daar dan vaak op klompen aan den arbeid zien, den geleerde, die zijn. eiland en zijn gemeente lief had en er bleef omdat hij „teliberaal1" of boter 'gezegd „te modem" was. Eens, terwijl hij weer in zijn tuinmanskostuum druk bezig was, kwam een heer hem bezoeken en noo- digde hem uit een dame, die met haar gezelschap hem op eenigen afstand volgde, te begeleiden op haar wande ling en haar de bezienswaardigheden te toonen; zij was een vreemdelinge en zou doiïiinee's gezelschap op hoo- gen prijs stellen. Nu, érg veel zin had zijn eerwaarde er A-andaag niet in zou hij weigeren? „Kom", zeide zijn vrouw, „je hebt bet altijid gedaan, waarom ook nu niet Lang had hij geen bedenktijd, want reeds waren de vreemdelingen, die er voornaam uitzagen, het hek genaderd; hij helsloot toe te geven, verwisselde zijn klompen tegen pantoffels, maar verder A\ilde hij niet gaan „mijn pet houd ik op", zeide hij tegen zijne vrouw. Tegen zijn gewoonte in noodigde hij het gezelschap niet uit binnen te tre den en uit te rusten alvorens verder te gaan hij1 was nu eens niet in zijn humeur. Zij gingen. Eenigszins bevreemd over het ongewone van zijn houding dien dag, keken moeder en dochter hen na, die weldra uit het gezicht \-er- dwenon Avarenzij waren van oor deel, dat vader wel niet lang zou uit blijven, hij zou 't wel kort maken, hij was in zijn liefhebberij gestoord, en daardoor niet zoo goed te spreken als wel anders (het geval waJs. Edoch, het zou blijken geheel an ders uit te vallenlang, zelfs zéér lang wachtten ze tevergeefs, zoodat ze zelfs verwonderd zich gingen afvragen, wat van dat ongewoon oponthoud Avel de oorzaak zou kunnen zijm Eindelijk, daar kwamen ze aan. De dominee bras-dessus, bras-dessous met de bedoelde dame, en in levendig gesprek geAvikkeld, op eenigen afstand door de overigen van het gezelschap gevolgd. "Vader was blijkbaar in een geheel omgekeerde stemming gekomen van die bij het vertrek: de beide da mes zagen met verwondering de me tamorphose en ook hoe de dame nu vriendelijk werd uatgenoodigd binnen 13 komen en van de wandeling uit te rusten de bezoekster, blijkbaar een zeer voorname vrouw, verontschuldig de zich echter, _r op wijzend, dat zij reeds te veel tijd van haar begeleider in beslag genomen had en na onzen dominee hartelijk de hand gedrukt en herhaaldelijk haar dank betuigd te j hebben, vertrok zij met liaar gezel schap. I Moeder en dochter, nieuwsgierig ge- j worden, bestormden hem met A'ragen, docih tevergeefs; hij wist eA'enmirtwie de vreemdelinge wasook hij zou het gaarne geweten hebben.; zijn nieuws gierigheid was in hooge mate geprik keld; hij kon alleen zeggen, dat zij een zeer ontwikkelde en lalleiinne- mendste vtouav was, blij lobaar iemand van hoogen ranghij had een bijzon der aangename wandeling gemaakt, er ze hadden samen heel wat gela chen Het duurde niet zoo heel lang, daar kwam de mijnheer van :s morgens te rug, om dominee nogmaals uit naam der dame hartelijk dank te zeggea vcor de 'haai* beAvezen groote Ariendë- lijkheid, er bijvoegend, dat zij de aan gename Avandëling met den dominee niet zou vergeten. De gelegenheid wafe le schoon om het niet te Avagen te weten te komen wie zijn bezoekster was geweestdo minee verzocht dus haar naam te mo gen wéten de ander echter weigerde eenige inlichting, zeggende daartoe niet gerechtigd te zijn. Na eenige dis cussie, waarbij dominee A'ooral als ar gument aanvoerde, dat niemand er iets A~an behoefde te Avoten, daar de bezoekster weldra vertrokken zou zijn, gaf de mijnheer eindelijk toe de dame die hij, op pantoffels en met de pet op 't hoofd, gechaperonneerd had, die zich aan zijn arm zoo vroo- li jk met hem had onderhouden, was Keizerin Elizabeth van Oostenrijk. Ik heb het verhaal xiit den mond zijner a\-eduAA'e. („N. Ct.") Gemengd Nieuws GEHEIMZINNIGE MOORD. Een heer en een dame, menschen op leeftijd, om en bij de zestig, gaven Dinsdag te Marseille aan het sta^ tion een koffertje aan om als vracht goed naar Londen te zenden. Zelf gingen zij de rtad in naar een ho tel. Een beambte rolde het koffertje op een kar naar het a-rachfgoederenbu- reau, toen hij zag, dat het koffertje lekte, er droop bloed uit het sleutel gat. Zeer ontsteld riep de man de be ambten van de douane er bij. Dezen maakten het koffertje open en vonden een vrouwenlijk, zonder hoofd en zon der boenen. Het was niet moeilijk uat te vinden, iu welk hotel het echtpaar, dat deze ongewone bagage had aangegeven, Avas afgestapt. De pofttte ging er heen, doorzocht de andere koffers, en A-ond in een handkoffer het hoofd en de boenen. Het echtpaar 'heet Gold en woont te Nice. Ze geven voor, onschuldig te zijn aan eenig misdrijf. Het slachtof fer hadden zij enkel gekend van eeni ge ontmoetingen in de salons A'an Monte Carlo. De dame Avas bij hen op bezoek geweest, toen haar minnaar binnenkwam, die haar doodschoot. De heer en mevrouw Gold hadden zich van het lijk 'willen ontdoen, om alle verdenking te ontgaan. Het slachtoffer schijnt een Zweed- feche te zijn, met name Emma LieA'ey. oud naar schatting een 38 jaar. Naar het heet, had ze A*eel diamanten, die zt steeds droeg. Roof zou dan de drijf- A-eer tot den moord zijn geweest. Het echtpaar Gold, die den koffer met den romp van de vermoorde te Marseille aan het station hadden gelaten, ston den te Monte-Carlo, waar ze sedert drie jaar op kamers Avoonden, zeer goed bekend. Zij komen uit Londen, mevrouw Gold is een Fransche. Zij hadden ie Monte Carlo een nicht bij zich aan huis, die echter een paar dagen afwezig was. Een dienstmeid zegt, Zondagmiddag om vijf uur een schreeuAv gehoord te hebben. Het lijk heeft een gapende Avond in den buik, misschien bij bet in stukken snijden toegebracht. In de kamer, waar de moord geschied moet zijn^ heeft men bebloed linnen geA'ondcn. De naam van het echtpaar, dat verdacht wordlt van den moord op de vrouw, Aviiar lijk te Marseille in een koffer gevonden is, Avordt afwis selend Gold, Goold en Gould gespeld. Volgens een telegram nit Monte- Gario is daar een zekere Burke, oud ongeveer 30 jaar, gevangen genomen, 'onder verdenking dén moord ge pleegd te hebben of er medeplichtig aan te zijn. Men weet, dat de Golds of Gootós e)en derde als den moorde naar liebben aangegeven. De ver moorde schijnt eigenlijk Thexese Wil liams te-heeten. WEER EEN ONGELUK BIJ DE FRANSCHE MARINE. Te Rochefort-siur-Mer is, volgens ©en bericht uit Parijs, de onderzeesche boot Castor gezonken, gelukkig niet in diep'wateranders was het met de zes man aan boord slecht afgeioopen. Het ongeluk aa-ordt toegeschreven aan een Aerkeerde beweging of aan een gebrek aan een onderdeel. HEIVJG ON WEDER. Te Son en Breugel, bij Einidlboven, 'flieieft Maandagnacht noodweer ge woed. Een 1000-tal ruiten zijn A-er- nield, groepen boomen van 14 stuks gansch ontworteld en middendoor ge knakt als riet, wel 100 in het geheel; pannen, schoorsteenen en stukken van daken overal verspreid. Wiel 150 vogeltjes werden op den grond gevonden. Het A-olk meende dat de wereld ver- STRIJD TEGiEN DE TE'RING. Aan de directeuren, de beheerdere van bijkantoren en de brievengaar ders zal dezer dagen vanwege het Ne- 'deriandstóh Centraal Comité tot, be strijding der tuberculose een biljet worden verstrekt, bevattende wenken ©n verzoeken tot bestrijding van tu berculose. Dit biljet zal in dé wachtkamer van hun kantoor op een duidelijk zichtba re plaats worden opgehangen. IS Dr. HAU ONSCHULDIG? Er is sen nieuwe getuige versche nen, die voor de onschuld van Ilau pleit; eigenlijk eén oude getuige, maar nu eerst bekenid gewordenDe verde-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2