HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON De opgeheven Vinger VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1907 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 7 Aug. 1907. Het was heden ter beurze in de meeste hoeken bijzonder stil, terwijl slechts enkele fondsen uitzondering maakten op de lustelooze stemming. Aand. Nederl. Handels Mij. op res- contre liepen nog 1 pot. terug door 'opruiming van een tamelijk grooten pest. Tabalksaandeelen waren bij zeer be perkte affaire nagenoeg onveranderd, terwijl van Petroleumwaarden zon der bepaalde reden circa vijf pet. la ger ingezet Werden en dien verlaag den koerte verder handhaafden. In ge wone aandeelen Oost-Borneo was ta melijk levendigen handel .tot oploo- pende prijzen., terwijl de Pref. aan deelen eveneenb 5 pet. hooger golden en a 97 pot gevraagd hieven. In Keta- hoen ging weinig om, doch de koers was drie pet. hooger hij vaste stem ming op het bericht, dat de Juli-pro- ductie geraamd wordt op 104.000 te gen 88.500 in de vorige maand. Great Cobars vier pet. lager geopend, slo ten vaster met gedeeltelijk herstel. Kimberley na lager opening zeer vast en 3 1/2 pet. hooger. De baissiers bleven ook gasteren de New-Yorksche markt beheerschen en slaagden er in de koeitsen der voor naamste shares 1 tot 3 pet. te druk ken. Het antagonisme tegen de groo- te ondernemingen op industrieel en spoorweggebied^ waarvan het federale gouvernement zoowel als dat van ver schillende staten opnieuw blijk geeft, heeft ongetwijfeld een zenuwachtige stemming te weeg gebracht, zoodat het niet moeilijk valt den zwakken houderls vrees aan te jagen, waarvan dam ook handig gebruik gemaakt werdt. Verdere daling van don koper- prijs en hernieuwde gouiduitvoer brachten het hunne bij' tot de flauiwe stemming, terwijl gunstige factoren als goede oogstberic'hten en spoorweg- ontvangteten zooals gewoonlijk in een flauwe markt eenvoudig gedgnoreerd werden. Toch zijn di/t feiten waarmede reke ning gehouden mag worden en die voor den bomafMen houder allicht' van meer belang zijn don de schrikbeel den, welke door de contramines ver toond worden en waaraan de drijfveer dier rae-njschiiiavendheid wel niet ten gromidaliag zal liggen. Wij beschouwen de -oorzaak der l-aatsite dialling in hoofd zaak als een terugslag op de voor gaande rijizing Waarbij vele baissiers in het nauw gedreven werden, dodh ook wieder min of meer zwakke hausse posities opgezet werden. Bij de eerste gunstige gelegenheid trachten de baissiers zich dan weder schadeloos te stellen en worden de zwakke haus- ise elementen het kind van de reke ning. Toch heeft de ondervinding, in vroegere veel bewogen tijdien opge daan, geleerd diat de z.g. „bears quee- eo' haar ontstaan dianibt aan voor teekenen eener kentering in de toe standen, welke de vo-orafgaande pa niek teweeggebracht hebben en is zij daarom in weerwil van de opvolgende (reactie meestal te beschouwen als de voorlooper eener meer geleidelijke, dooh duurzame verbetering. Natuur lijk- kunnen onvoorziene evenementen elke. verwachting do-en falen en slechts de toekomst ban leeren in hoeverre het ook thans zal gelden „history r: peats itself," doch wij zien voorlooipig öog geen voldoende redenen onze mee ning te wijizigem, dat op 't tegenwoor dig koersniveau flauwe markten be nut mogen worden voor het aamlkoo- pen van Shares, al blijft de mogelijk heid bestaan dat men niet juist op het' allerlaagste punit gekocht heeft. (De LJondensdhe markt waar blijk baar dekkimgsaaxikoop'em voor New- York werden uitgevoerd, opende be trekkelijk vast en zond' daarna, oploo- pende koersen de wereld in; gisteren in enkele gevallen zelfs hooger no teerden. Zoioais voor Stuttgart Rails- en Common Gulfs; alleen voor Unions en Southern Piac. was het koersver lies van eendg belang ofschoon ook voor deze de stemming niet flauw iw,as. "Vioor de lichte 9hrs. Instond ee- mige lokale belangstelling doch over Ihet algemeen bleven de omzetten zeer (beperkt. Geld 5^ a 5 Eindexamens H. B. S. Noord-Holland. ('Westelijk gedeelte). (7(de groep). Geslaagd. J. A. (Kee-som, 'M. Rasser, W. Tuyn, allen te Alk maar; -F. Grabijn, W. H. v. d. Tak, beiden te Haarlem; G. Harlaar en D. C. Wijnands, beiden te Hoorn. 3 afge wezen. Akte-Exiamens L. O. ■Uitrecht, 6 Aug. (Gymnastiek). Opge roepen 4 vr. oandidaten, geëxami neerd 4 vr. cand., afgewezen 1 vr. cand-Geslaagd' o.rn. de dames: H. W. van Bdliderbeek -en J. M. E. van Baer, beiden te Haarlem. (Examen s h-o ofdakte Arnhem. 5 en 6 Aug. Geëx. 15 cand. Geslaagd o.m. de heer M. K-oopm-ans te Haarlemmermeer HET ONGELUK TE IJMUIDEN. Woensdagmiddag om half tw-eie is op de R.-K. begraafplaats te IJmui-' dien' ter aarde besteld het lijkje van W. Norbert. Men verwacht thans stellig, diat nu! ook, het lijkje van C. Koelemey Wel spoedig zal aanspoelen. Gebleken is, diat do vier lijkjes onder het zalriid be dolven zijn geweest. Ongeveer op de zelfde plek „hebben zij zich zelf be graven", zoo als de- visschers in zulk een geval zeggen. De directeur van 'liet Aloysiusge- sti'cli-t vertrok Woensdagochtend, ver gezeld Van eeni-gei breeder's, naar IJmuiden. HOFBERICHTEN. Naar men verneemt, zullen H. M. d'e Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik het volgend jaar hoogstwaar schijnlijk mn bezoek aan Utrecht brengen. Het plan hiertoe moet reeds ernstig overwogen zijn. Er zou dan tevens eicn bezoek ge bracht wordlen aan de- ateliers van zilverwerken Van den hleer Begeer, welke instelling eerlang 50 jaar be staat. Mr. S. VAN HOUTEN. Mr. S. van Houten-, die sinds de ver kiezingen van 1905 geen staatkundige brieven meer geschreven heeft, -zal, nu hij st aatisman-in-r us te ils, weldra de pen weer opnemen, om een nieuwe serie staatkundige brieven te gaan schrijven; de -eerste serie zal mogelijk in September reeds verschijnen. („L. en V.' AANNEiM ER S B ON D De vergadering van den Nederland- schen Aannemersbond werd Woens dagmorgen te Hengelo geopend met een rede van den voorzitter, den heer Hendrix, uit Amsterdam. Deze wees op de noodzakelijkheid van ieene verbetering van de voor waarden van aanbestedingen en hoopt dat het door billijker voorwaarden den aannemers zal worden -mogelijk gemaakt hum economische positie te verbeteren, om dan te kunnen werken aan hun intellectueele ontwikkeling, cm zoo te komen tot verheffing van den aannemersstand. Uit het jaarverslag van -den secreta ris blijkt, dat het aantal afdieelingen met 2 is vermeerderd en thans 44 be draagt, terwijl ook het ledental steeg. Het batig (saldo over 1906 bedraagt 953, het kapitaalbezit der vereent- ging op 31 Dec. ƒ5141. Minister Veegens heeft, aldus werd medegedeeld, het eere-voorzittersehap aanvaard van het „comité de pa tronage" voor het 2de internationaal congres van bouwnijverheid in Mei van het volgend jaar te Parijs te hou den. Als leden van genoemd comité ver klaarden zich bereid op te treden de heeren J. L. Cluysenaer, Den Haag A. delving, idem; J. W. Welckar, idem; H. E. Beuimke, Utrecht; J. J. .Tacob, AmsterdamJ. Schil ten, te Haarlem; A. W. de Vos, idem; A. Solrn, idem, en mr. E. J. C. Goo selling, idem. Op voorstel van den voorzitter wi'erd een telegram van 'hulde aan H. M. verzonden. Vertegenwoordigd waren 31 afdee- 1 in gen, uitbrengende 146 stemmen. Na de lunch werd de vergadering heropend. In verband met het in werking tre der der nieuwe Bondswet, moest een verkiezing plaats hebben van een ge heel hoofdbestuur, uit 17 leden be staande. De aftredende hoofdbestuursleden, allen terstond herkiesbaar, waren de volgende hoeren J. N. Hendrix, Amsterdam, voorzir- terW. de Vlugt, Amsterdam, secre taris J. D. Haalmeijer Dzn., Amster dam, penningmeeisterW. F. Hoyinck, Westervoort, 2e voorzitter; J. Blok. '.-•Gravendeel, 2e secretaris; F. de Herder, Zwolle, 2e penningmeester W van Leeuwen Jr., Botterdam D. A. Roskam, Arnhem; H. G. Chr. Treep, ZwolleB. Groenewegen, te Haarlem J. N. Kruizinga, Groningen; ■J. van Noordenne, UtrechtM. C. Roest, Middelburg; A. Weijerfe Wzn Tilburg H. Timmer, MeppelG. J. Ooiman, Leeuwarden; L. Meelkop, Venlo, allen commissarissen. Allen werden herkozen, behalve de heeren Haalmeijer en Meelkop. In de plaats van den heer Haal meijer, die zich niet herkiesbaar stel de, werd gekozen de heer A. J. de Haan te Amsterdam. De verkiezing van den I.imburgschen commissaris werd aan gehouden, wegens afwezigheid van den heer Meelkop. EEN RIJWIELDIEF. Maandagnacht is door surveilleeren- de politieagenten te Zwolle aangetrof fen een Duitsciher, zich noemende Adolf Ulrichs, geboren 3 September 1890 te Osnabruck, volontair op eern machinefabriek aldaar. Hij reed zonder licht op een rijwiel e '1 liep daardoor in de val, want van zijn zwart gelakt heerenrij-wiel had hij een merkplaat „Davo", Joh. Har donk, Bissdh-opistraat 44, Deventer, in zijn zak, idie iel' op wees," dat het het zijne niet wais. Hij verklaarde dat rij wiel des avonds 8 uur uit een rek voor een der café's te Deventer staande, te hebben weggenomen, en, circa veertien da&en geleden te Almelo een rijwiel te hebben gehuurd en dat te Oldenzaal te hebben verkocht. Hij is Dinsdagnamiddag met het ontvreemde rijwiel naar Deventer over gebracht. TEN ONRECHTE VERDACHT. De verdachte van diefstal bij den heer J. Zijlstra Hzn. te Zwolle, i's we der op vrijie voeten gesteld. Over de zaak zelf verneemt de Zw. Crt., dat de heer Zijlstra Dinsdag morgen 30 Juli 1.1. ontdekte, dat eruit een lessenaar in het kantoor een he- drag van pl.m. ƒ500 aan bankpapier ontvreemd was; de twee geldbakjes met specie werden in het pakhuis te ruggevonden. De verdachte werd op de volgende wijze in de zaak betrokken. Toen hij Maandagavond nit de Waterstraat kwam, zag hij iemand van de stoep bij den heer Zijlstra afkomen. Daar hi; 21/2 jaar 'iin de zaak was werk zaam geweest, wist hij, idiat om 9 uur de deur gesloten werd. Toen hij, na derbij gekomen, de deur een eindje open zag staan, kwam Qiem zulks ver dacht voor en ging hij den winkel binnen, hij riep „mijnheer', doch kreeg geen antwoordverder het huis ingaande, langs het kantoor, riep hij nog eens „mijnheer", en ze|j toen een lichtschijnsel door de achterdeur, waardoor hij begreep, dat deze ook open motesit staan. Zich er déor bege vende, zag hij den zoon van een over buurman, aan wien hij vro.eg, of hij den heer Zijlstra misfechien ook ge zien had. Toen hij een ontkennend antwoord kreeg, begaf hij -zich naar de deur van di bovenwoning in de onmiddellijke nabijheid, belde aan, vond den heer Zijlstra niet thuis en waarschuwde de dienstbode, dat de deuren open stonden. Deze, natuurlijk eenigszins verschrikt over de mededeel'ng, ver zocht den bedoelden heer, de deuren te willen sluiten, die daaraan met haar voldeed. Hij vroeg toen nog w-aar de heer Zijlstra zich bevond ten einde 'hem te kunnen waarschuwen, maar het meis je wist dit niet, hij vei*zocht daarop den heer Zijlstra aanstonds bij thuis komst te waarschuwen. Den volgenden ochtend', Dinsdag, half acht, kreeg hij een boodschap van den heer Zijlstra, om bij hem te ko men en begaf zich aanstonds naar hem toe. Tegelijk met hem kwamen de hoofdinspecteur en een' recher cheur binnen. Tot zijn groote ontstel tenis bemerkte hij, dat de politie hem van den diefstal verdacht. Hij .werd in verhoor genomen, maar ontkende ten sterkste, en ook" de heer Zijlstra gaf als zijn meening te kennen, dat de politie hier mistastte. De verdachte werd echter door een politieagent in burgerideeding naar het politiebureau gebracht en daar door den commissa ris. en nogmaals door den hoofdin specteur ondervraagd. Er werd huiszoeking gedaan te zij nen hiuize en een bedrag van pl.m. 125 aan geld en een sinds jaren Ioo. pt&nd spaarbankboekje gevonden, waarop pl.m. ƒ400 stond. INBfRAKEN. Omtrent de inbraak aan den Am- istendia.msdh.en Weg, te Utrecht, meldt (het U. D. nog: Het onderzoek der politie heeft tot resultaat gehad, ,d<at tegen de beide aangehouden verdaclhten het vermoe- den ivan schuld1 in niet geringe mate is versterkt. Het is toch aan het. licht gelkomen, dat de vrouw, die zrieh in voorarrest bevindt, bij een uitdrager te dezer stede een der horloges, van den diefstal afkomstig, heeft verkocht. Hiernaar ondervraagd, verklaarde zij het te hebben ontvangen van een haar „onbekenden (heer," die zich echter weldra ontpopte in den persoon van haar beminde, die toen eveneens werd aangehouden. Daar- voegt zich nog een tweede verzwarende omstandig heid bij, en wel .deze, dat de recherche in het zand op het Paarden veld een boor heeft gevonden, die precies past in de gaten, gemaakt in de winkelkast des heeren H. en thans het eigendom is gebleken van den jongen man, alias „de .onbekende heer." NOG EENS DE REDDERS .BIJ DE „BiERLTN"-F'AMP. Door tusschenikomst van den burge meester van Maassluis is aan den ka pitein van de sleepboot „Wodan", J. va,n Rees, uitgereikt een zilveren me daille, hem door Z. M. den koning van Engeland toegekend voor betoonde moed bij de redding der overlevenden van de scheepsramp .Berlin, benevens een verrekijker in etui, toegekend door,de Board of Trade. ■Mede werd een zilveren medaille 'Uitgereikt aan K. Ree, G. Koffemiau, P. Jansen, T. van Duyn en J. Bonde- stein. EEN DRAMA. 'Men meldt uit Arnhem aan de Tel.: In de vorige week werd onder Lo- biÖh het lijk uit den Rijn opgevischt •van een 17 ra 18-jarig meisje. Daar de lijkschouw niets verdachts aan 't licht bracht, werd hot lijk op bevel van den burgemeester -van Herwen en Aerdt ter aaTde besteld en dit niettegen staande de hoofdharen met een touiw voor den mond. waren samen gebon den. De Duifscihe justitie was echter niet zoo 'spoedig gerustgesteld en zette baar onderzoek tvoort. Dit heeft aan het licht gebracht, dat men hier waar schijnlijk te doen heeft met een laag hartige misdaad. Het meisje werkte op een fabriek te Ellen in Duitschland. Op een morgen kwam een andere werkman van de fabriek bij. haar en deelde 'haar mede, dat Ihij een heer kende, die een mooie betrekking voor baar wist. Het meisje ging met den werkman naar dien heer. Toen het tmedsjie 's avonds niet op den gewonen tijd thuis kwam, weid de politie met een en ander in kennis gesteld. Die werkman, een jongen, werd hierop aangehouden. Hij wist echter niets naders omtrent den onbe kende, ook niet-, waar hij met het meisje gebleven was. 'De politie had echter alle reden om aan te nemen, dat het meisje het slachtoffer was geworden van een handelaar in blanke slavinnen. Op last van de justitie is thans het lijk. dat reeds in verregaanden staat van ontbinding verkeerde, opgegra ven en door de familie als dat van het verdwenen meisje herkend. De Duitsche justitie is den onbeken den heer op 't spoor. Erger was het met het telephoon- verkeer. Het locale verkeer wa's totaal gestremd, daar ook op deze draden de bliksem ingeslagen was, met het ge volg, dat alle klepjeé op het hoofdbu reau werden neergeslagen, alsof alle aangeslotenen tegelijk aansluiting verzocht hadden, niettegenstaande het toestel behoorlijk was afgezet. Een 44-tal potjes werden stukgeslagen. BIJGELOOF. Een inzender biedt aan de „Limb. Koerier" een artikel ter plaatsing, waarin hij den spot drijft met het ge loof, dait bij velen schijnt te heer- schen. „Het is een feit", verzekert hij, „dat te Maastricht door vrouwen van al lerlei leeftijd bijna storm geloopen wordt om voor wat duitjes haar toe komst te kermen in meer bijzonder heden en dat door vrouwen, van wie ik veronderstellen mag, dat zij als Katholieken heel goed weten, hoe haar kerk oordeelt over zulke zaken. „Het klinkt ongelooflijk, en toch is het waar, diat in Maastricht meis jes en vrouwen gevonden wordien, die langs slinksch'e wegen (want pu bliek mag zulks niet worden) zich naar een steeg begeven, waar zij an ders niet licht tot een wandelingetje zouden zijn over te 'halen, om daar zich te laten verkondigen, of ze een echtgenoot krijgen, en, zoo ja, of hij roodgelokt of blond is, een ba-- ron of een gewoon menschenikindi of ze in de toekomst droog roggebrood zullen te verkauwen hébben of room- taartjes bij Ihet ontbijt, of ze zeven kinderen krijgen of een dozijn, of wel met heur man alleen blijvend, zoo roet z'n tweetjes zuilten moeten rondsjokken Langs den weg. En als ze diat alles heel, 'heel fijn hebben vernomen, nou, d'an zijn ze gerust ze weten immers wat haar te wach ten staat, waaraan zonden zij zich nog iets laten gelegen liggen Naar mate het orakel heeft gesproken, zal het wezen „Er zouden er zelfs zijn, die ter nauwernood een uitstapje of een reis je dcyenzonder eerst eens eventjtes bij de alwetende, wijze vrouw te vra gen. of ze op haar reis niet kennis zullen maken met een hleer, die een rnooien zwarten snor draagt en gele schoenen 'en ©en aanplakbord-boord". Inzender verzekert voorts, dat de profeüesse(!) alleen, darmes, en nooit heeren, te woord staat, 't Meest dwaj (ze is, dat de geraadpleegden werke lijk in ernst schijnen te gelooven aan die voorspellingen. Koppel) door niemand gezien. Dus geen fortuinlijk schip. Hedlen worden de gewonden aan wal gebracht en vertrekt die „Gelder land" weer naai* Bonaire om schijl te schieten. (Tel.) ONWEDER. Tijdens het hevige onweder, dat Dinsdagnacht boven Doetinchem woedde, werd de spoortelegraaf tus- schen hier en Terborg vernield; docli kon met geringe kosten hersteld wor den. SLAPTE. Men schrijft ons uit Hilversum Het spreekwoord zegt„Een onge luk komt nooit alleen". Wij dachten hieraan, toen wij 'dezer dagen vele fabrieksarbeiders werkloos zagen rondloopen. Reden hiervan is, dat er geein grondstoffen zijn. Wij vernemen, diat er reeds fabrie ken zijn, waar de arbeidsdag verkort is .Niet, omdat de orders niet inko men, maar uit 'gebrek aan garens, zoo dat de bestellingen niét kunnen worden uitgevoerd. Komt hierin niet spoedigjVerandering, dan zal dit voor onze -plaats een ware ramp zijn. Zo- merdrukte is hier door het onaange name koude weer weinigin de bouwvakken is een voortdurende slapte die fapijt-xndu&tri'e was edh tor tot heden in bloei. Komt ook' daar nu tegenspoed en1 begint ook deze bron van verdiensten minder te vloeien, dlan gaan cwij ©en hangen winter tegemoet. (Vad.) GEEN GELUKKIG SCHIP. De&ertte en ongelukken. Uit Curagao 'wordt ons door iemand aan boord van de „Geldierlanid", d.d. 18 Juli geschreven Vanmorgen zijn we van Bonaire te ruggekomen, waai we een klein on geluk haddein. Bij het uitbrengen van oen stalen tros op 'den wal, sliptedte- ze nadat hij vaststond, doordat het' schip te veel vaart achteruit ïnadi. Twee matrozen 'werden riiaardioor ge troffen. Eén hunmetr brak zijn beide been/en, dé anJder kreeg een zware beenvervvonding. De namen van de matrozen zijn K. Th. Mol, matroos Te klasse, W. G. F. de Valk, matroos 3e klasse. De commandant was ni'et op de brughij was ongesteld. Op Newport News kregen wij bij! der trek 8 deserteurs en te New-York 27 deserteurs. In het begin van de indienststel- Mnig met proefstoomen een man over boord (matroos 2de kl'aisse W. v. d. HET NIEUWE PANTSERSCHIP. D© levering van biet machinegedieel- te van het nieuwe voor Indië bestem de pantserschip is voor ƒ650,000 op gedragen aan dé Ned. Fabriek van' Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam. EEN „KOLOSSAAL" DIER. Uit Britsum werd de vorige week, aan de „Leeuw. Ct." gemeld/ dat. bij het afgraven van een terp het ge raamte was gevonden van „eén ko-< lossaal dier". Het dier hdd gespleten hoeven en was grooteo* dan 'n paari- J ammer werd er bij gevoegd daA het geraamte niet volledig is. Dit „jammer" doet vermoeden, zegH de „N. Ct.", dat de berichtgever aan een heel belangrijke vondst denkt, misschien aan een voorwereldlijk dier. Wij meenen echter, dat 'hij zijn' fantasie verder kan in,toornenin dien waar is wat „een Fries" oud schrijft. Zeer lang geleden reisde hier een kermisreiziger, die een kameel be- 2iat. Het di'er werd1 ernstig ziele, stierf en werd te Britsum begraven. EEN RAADSELACHTIG GEVAL Zondagnacht moet, volgens zijn eigen verklaring een soldaat te Zoe te rwou de door een tiental inwoners gemolesteerd zijn geworden. Hij zotf uit zelfverdediging op hen geschoten! Webben en eindelijk voor de over macht moetende bezwijken, door eeö Vaart gevlucht zijn, om zoo die wo ning, waaT hij Ingekwartierd was, te bereiken. Een andea-e lezing van 't geval is, dat de soldaat te veel ham Bacchus geofferd hebbende eten aantal patro nen verloren had en bevreesd voor straf, even 'zoovele schoten gelost" heeft, op dat oogenblik niet begrij pende, dat het aantal vermiste pa tronen hieirdioor nog vermeerderd©. Wat er van 't voorgevallene waar is, wordt onderzocht, maar een feit is 't, dat Zondagnacht in 't anders zoo stille Zoeterwoude, schoten zijn gelost, dite de heele bevolking op de been brachten en 't sehi'kLwaclhlthuia van den soldaat geheel kort en klein geslagen was. OFFICIEREN VAN GEZONDHEID BIJ DE MARINE. De Minister van Marine brengt in de Staatscourant ter kennis van be langhebbenden, dat dit jaar vijf stu denten in'dé genecskundie aan eene der Nadert andsdhte universiteiten kunnen worden aangenomen om voor rekening van het departement van Marine te worden opgeleid tot officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht, onder genot van een subsidie van ƒ8000. Belanghebbenden kunnen zich on dier overlegging van. de stukken in Wet desbetreffend reglement aangege ven, vóór 1 September 1907 bij geke geld request wen dien tot den minis ter voornoemd. Hot reglement voor de opleiding is kosteloos verkrijgbaar bij het depar tement van Murine. ERGERLIJK. De „Dordr. Ct." schrijft Reeds meermalen is er op_ gewezen, dat de vreemdelingen hier ter stede vaak lastig worden gevallen. Dit is niet genoeg af te keuren en strenge maatregelen zijn daarvoor noodig. Maar wat gistermiddag is gebeurd, loopt de spuigaten uit en zal den naam van onize stad in het buitenland veel schade doen. Een heer en dame, Engelschen, hier tfr stede logeereaide in hotel Bellevue, hadden in een roeiboot in de Voor- slraatshaven geschilderd. Toen m na afloop met de boot de Wijnbrug pas seerden wierp de lieve straatjeugd met steenen, en spuwde op de vreemdelin gen. Een opgeschoten jongen gooide hun nog een zwaren klinker achterna. In hun 'hotel verklaarden de galsten. door deze ergerlijke bejegening zoo zeer te zijn verstoord, dat ze niet lan ger hier ter stede willen vertoeven. EEN LIEFDESAVONTUUR. Het N. v. d. D. vertelt het volgende Een jong paartje te Amsterdam, diat dezer dagen per kettingboot het IJ was overgestoken, maakte van het Tolhuis een wandeling naar Nreiu- wlenidam. Blijkbaar Verkozen zij de (Naar het Engeisch door „Rit-".) 13) Sue zwteeg 'even en haalde diep adem, waarna -zij heftig vervolgde AJ!s ik zou kunnen denken, datu hem een wenk gaf of probeerde het met hem eens te worden, dan zou ik beslist Zij stonk! plotseling op en zette haar kopje koffie neer. Och, het doet er ook niet toe. Maar ik ben er van overtuigd, dat, als Jasper Mailory kans zag ons eeu van allen te vermoorden, hij het zonder gewetenswroeging zou doen. Sue riep lady Anne ontsteld uit. O, ilc weet, dat het afschuwelijk klinkt, maar ik voel, dat hij Ronnie haat, evenals ik voel, dat hij verliefd is op mij. Maar kom wij hebben daarover nu genoeg gezegd. Het spijt mij bijna, dat ik nu juist hier ben. Het zou beter geweest zijn, als ik eerder was weggegaan Daar komen zij aan, waartechuw- de lady Anne. Pas nu op hetgeen je zegt en doet, lieve Sue. Het is maar voor een paar dagen. Gelukkig welzei lady Sue. Als ik dacht De deur ging open en lady Sue was gedwongen te zwijgen. Geen der heide mannen zag er uit, alsof het gezelschap van den ander hem een onvermengd genoegen had verschaft. Jasper Mailory had juist genoeg wijn gedronken om hem in eene on hebbelijke" 'stemming te brengen. Die stemming kenden lady Anne en haar dochter maar al te goed. Hij was dan blufferig, onbeschaamd en licht ge raakt. Hij deed ontelbare vragen en opperde allerlei plannen om wat hij noemde „de oude kast te verbeteren." Het scheen hem volstrekt onver schillig, of hij daarmee de gevoelens van andere menschen kwetste. Alles te zarnen genomen w-as het een hoogst vervelende avond, en lady Sue zoowel als Ronald wensöhten hun bezoeker mijlen ver weg. De onaangename stemming had haar toppunt beröikt toen hij vroeg, waar zijn kamer was en lady Sue hem zei- de, dat de rood© kamer in den westelijken vleugel voor hem in orde was gemaakt. Hij werd! bleek en keek haar aan, alsof hij aan haar ernst twijfelde. Maar waaromstamelde hij, I waarom die kamer? Je weet, dat ^k niet op dien kant van het huis gesteld ben. Neen, dat wiet ik niet,_ik ben niet' zoo van je smaak op de hoogte, zeide zijn nichtje. De andere kamerfs wor den gebruikt of vernieuwd. Als je zoo onverwacht komt, moet je Mrs. Brock niet verwijten, dat zij alles niet in orde heeft. Mr. Bryantson had in de rcode kamer gelogeerd, daarom was die kamer gelucht en kon vlug klaar gemaald, worden. Wat heb je er te gen De kamer is koud en tochtig en in een uithoek. Lady Sue lachte. O, de kamer is verwarmd en er staan tochtschermen en als je gezel schap noodig hebt, dan zal Richards wel in de kanier daarnaast willen gaan .slapen. Maar ik dacht, dat sol daten voor niets vreesden zelfs niet voor tocht en eenzaamheid Vreezen Wie spreekt er over vrees? zei hij. Het kwam mij alleen maar voor, dat het een vreemde keus was. Den laat-sten keer, toen ik hier was Toen had je de kamer van Ron rAe, idat weet ik, zei lady Anne. Maar nu gebruikt hij haar zelf. Ik dacht, dat jij de gewone ka mers gebruikte, Ronald? zei Jasper, terwijl hij zijn neef aankeek. Die opmerking pleit niet voor j& fijn gevoel, antwoordde de jonge graaf. Het is pas een maand geleden sinds mijn sinds j© oom stierf. Ik houd niet van die groote, sombere, deftige kamers. Zij hebben iets me- lancholieks Ben je bang, dat het spook je zal bezoeken, Jasper? plaagde lady Sue. Daar iis geen reden voor, zooals je wieet. Alleen de rechtstreekteohe af stammelingen der familie bewijst hij die eer. Jasper Mailory gaf geen antwoord. Hi] was bezig een sigaret aan te ste ken. Eindelijk vroeg hij wat zij van plan waren dien avond uit te voeren. Hadden zij geen lust wat kaart te spelen Eindelijk werden de kaarten te voorschijn gehaald en hij bood aan Ronald „bridge" te leeren. De ande ren kenden het. Al leerende werd de belangstelling groóter en ieder raakte meer op zijn gemak, zoodat zij later naar bed gingen dan gewoonlijk. Spoedig gaf lady Anne het signaal om naar bed té gaan en de twee jon gelui bleven samen over. Het hinderde Ronald zooveel als zijn neef dronk en het kostte hem moeite, zijn geduld te bewaren. Hij was nooit gastheer geweest van zoo'n onmatigen gast, en zijn beleefdheid werd op een zware proef gesteld. Eindelijk stond hij ophet was uit met zijn geduld. Als je 't mij niet kwalijk neemt, dan ga ik maar naar bed, zei hij. Jij kent hier den weg wel en zult je eigen khmer wel vinden als je lust hebt mijn voorbeeld te volgen. Mijn eigen weg vinden, hikte Mailory. Natuurlijk, kan ik dat. Maar het is schande om mij in de spook- kamer te stoppen. Jij moet er ook lcomen en mij gezélschap houden niet Zeker niet, zei Ronald ernstig. Als ik .een even grooten dwaas kon vinden als jij er een bent, dan zou ik hem naar je toe sturen, maar zoo iemand zal hier niet licht te vinden zijn. Jasper Mailory keek zijn neef met suffe oogen aan Och, ga 'heen, oude droogstoppel, mompelde hij. Jij bent grooter kwast dan ooit. Maar pas op, je tijd zal eens komen. Wat bedoel je? vroeg Ronald scherp. fk bedoel wat ik zeg. Je komt terug, maar wie weet wie weet Och, je bent een dronken gek, zeide Ronald woest. Het zou een treu rige dag voor ons zijn, waarop ooit een Edensore moest plaats maken voor een Mailory. Hiji sloot die deur en liep door de sombere ruimte van de hal haar de trap. Toen scheen hem iets in te val- lun.Hij belde om Richards, den twee den lakei. Hij Verzocht hem op kapi tein Mailory een oogje te houden en hem bij het naar bed gaan te hel pen. Odaaraan zijn wij gewoon, mylord, zei de man glimlachend. Dat is lang niet voor den eersten keer, zoo als u weet. Hij schijnt niet van die kamer in den westelijken vleugel te houden, ging lord Edensore voort. Maar er was nu geen andere voor hem klaar, is 't wel Neen, mylord. Mrs. Brock heeft alles iu orde gemaakt. Ik weet zeker, dat de .kapitein nieis aan te merken zal hebben. De jonge graaf zweeg even. Ik ik wou je wel eens vragen, Richard, of je ooit iete gezien hebt Gezien,wat, mylord? Het eerlijke, goedhartige gelaat van den jongen man drukte groote verba zing uit. Het spook? De gtestalte van den slotheer, die in dat deel van het huis spookt Richards schudde het hoofd. Neen, mylord; en niemand on zer heeft ooit iets gezien. Dan zou ik er heneden onder mijn kameraden wel over hebben hooren spreken. Maar je hebt er toch natuurlijk wel van gehoord? O, ja, mylord, er worden wel al lerlei verhalen gedaan. Maar ik houd niet van die sprookjes. Ik geloof niet, dat menschen, die jaren geleden ge storven en begraven zijn, weer uit hun graf komen en het andere men sehen lastig maken. Dat kan toch niet, wat zegt u er van, mylord? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5