Weer uei sum Thermometerstaad Binnenland Sport en Wedstrijden Kerk en School MEDEDEELINGEN VAN HET KON1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 9 Aug. 1907. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Horta (Azoren)laagste 748.7 m.M. te Wick (Oostkust Schotland). Verwachting tot den avond van 10 Augustus. Wind krachtige tot matigen Zuid- Westel. toi Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtmeest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Uur 762 m.M. Neiging tot achteruit gang. Vorige stand te 2 uur 762.5 m.M. te Haarlem. Vrijdag 9 Augustus Hoogste gisteren. F. 63 Laagste heden nacht F. 60° Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 64« Fasstoors had zich eerst voorgenomen eenige vragen te richten in 't open baar tot den Minister van Waterstaat maar wijl eene hreede bespreking meer nut kon opleveren, heeft hij daarvan voor 't oogenblik afgezien. Dezer degen heeft hij zich opnieuw aan 't Departement gewend tot een der hdofdambtenaren, omdat de Mi nister met verlof is. Een en ander zal ten gevolge hebben, dat waarschijn lijk een onderzoek wordt ingesteld, op welke wijze op deze gevaarlijke plek "ongelukken zooveel mogelijk zul len kunnen worden voorkomen. Dit zal wel geen gemakkelijke taak zijn, omdat een algeheele afsluiting van de pier zeker niet is aan te bevelen; ech ter kan voor het aanbrengen van reddingsmiddelen ter plaatse wel ge zorgd worden. Vergissen we ons niet, dan dateert die pier van 1878 en werd, zoover we hebben kunnen nagaan, zelden van een ongeluk gehoord, ofschoon het in ieder geval een gevaarlijke plaats blijft. Het jongste treurig ongeluk heeft er thans meer de attentie op ge vestigd. (Centrum). Het slot. Onze correspondent schrijft ons Droeve dagen liggen achter ons. Niet alleen het weer onthoudt ons de zoo vurig hegeerde zonnestralen, maar de gebeurtenissen hebben ook in figuurlijken zin donkere wolken boven onze" hoofden samengebracht, en het zijn niet alleen de dagelijks terugkeerem.de wind- en regenbuien, die onze gelaatstrekken zoo strak hebben gemaakt. Veel is er gebeurd in korte spanne tijds, en 't was slechts veel droevigs en ernstigs. Tragische sterfgevallen en financiee- le schokken. Heden speelt het laatste bedrijf zich af van het treurspel, dat gansch Nederland heeft aangegrepen. Vanmorgen te 8 uur heeft de lijkmis plaats gehad voor de drie nog bo ven aarde staande jeugdige drenke lingen, en hedenmiddag zullen ze in allen eenvoud ter aarde worden be steld. Van het voornomen, om dit te doen plaats hebben door een veertig tal knapen uit het Aloyssius-gesticht heeft men om bijzondere reden afge zien. Wed zullen, naar men mij mede deelde, eenige broeders en de broeder- overste de plechtigheid bijwonen. Dat zij rusten in vrede, deze jeug,- Üige slachtoffers ZANDVOORT. Raa da verga dering! Hedenavond was 'onze gemeente raad bijeengeroepen, om te beiuifen tot het toelaten der 4 nieuw verkozen gemeenteraadsleden (aftredende). Het mocht echter niet zoo zijn, nadat diolor den voorzitter te tien minuten vóór 8 de vergadering geopend was, werd deze door Z.E.A. terstiond weder ge sloten, op grond de vergadering niet voltallig was, welke mededeeling door het voor Zandvoort talrijk opgekomen publiek met gelach ontvangen werd. Aangekomen badgasten: R. Rrijsztal, Warszansa, Pension QuLsisana, 2 pers. W. Girtler, Winterthur, idem, 2 p. E. Braun, Hamburg, idem, 2 pers. Dr. Beekhuis, Lochem, id., 4 pers. Dr. L. Munk, Weenen, idem, 3 p. Mevr. Van den Berch van Heemste de, Den Haag, Holte 1 d'Orange Jiomkvr. Van den Berch van Heem stede, Den Haag, idem. T. Melzenbach, Qohem, idem. G. Selikowsky, Leitmentz, idem. R. von Bohlen, Berlijn, id., 2 pers. Prof. Zangtieineken, Munch en, id. R. Dunt, Weenen, idem, 2 pers. R Goetze. Heidelberg, Hotel Belvé dère. J. Ruben, Manheim, idem, 2 pers. Prof. Boekenihioff, Straatburg, id., C. Blosman van Oudkarpsel, Den Haag, idem. Fam. Hbllinger, Nijmegen, Pension Seinpbst, 3 pea^s. Fam. Willems, Nijmegen, Idem, 2 p. J. Tettu, Amsterdam, idem, 2 pers. A. Huber, Amsterdam, HaltesHraat 18, 3 pers. J. Jesserun. Amsterdam. Villa Adm. de Winter, 2 pers. Mej. E. Dtoeksen, Utrecht, idem. H. Ooms, Den Haag, idem, 2 pers. J.-de Sanitt Amsterdam, idem. Fam. Pont, Hilversum, Boulev. de Favauge 9. 7 pers. W. Croon, RJheydt, Villa Mon Pllai- sir, 4 pers. E. von Elten, Grefeld, Villa Lelia, Mej. Lammes. Amsterdam, idem. J. W. Florijn Haarlem Haarlem merstraat 37 8 pers. HET KONINKLIJK ECHTPAAR IN MECKLENBURG. Men seint aan de Tel. uit Schwe- rin d.d. 8 Aug. Ondanks het slechte weder hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik te Dobbin veel in de vrije natuur vertoefd. H. M. de Koningin heeft veel schil derstudies in het park gemaakt. Z. K. H. Prins Hendrik heeft zich met het jachtbedrijf bezig gehouden Z. K. H. schoot een hert e>n een wild zwijn. De Nederlandsche jachtbeambten hebben in Dobbin zich op de hoogte gesteld van de jachttoestanden, be zichtigd werd de faisanterie. R M. en Z. K. H. bezochten de jachtschool en eenige jagersgezinnen, ook brachten zij een bezoek aan de bewoners van den romantischen wa termolen. Den 22sten dezer maand kont het vorstelijk echtpaar te Rabenstein. feld. Men schrijft nader uit Schwerin Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen hield gisteren op het mooie Krakower-meer een eendenjacht, waaraan o. m. deelnamen de heer Van Stein, intendant van het paleis Het Loo, die gisteren op Dobbin is aangekomen als gast van het Ko ninklijk Paarlandraad Von Böhl auf GInne en de huismaarschalk van den Prins, majoor Von Bülow-Stolle. Bij de jacht werd gebruik gemaakt van het fraaie motorbootje, dat de Koningin indertijd van den Prins ten geschenke hééft ontvangen en waar mede waak op de vijvers van Het Loo wordt gevaren. Er werden 85 eenden en tal van korhoenders ge schoten. OVERVAL OP CELEBES. Te Makassar ife bericht ontvangen, dat de dékkingsgroep bij den weg aanleg in het binnenland te Toeanboe- koe, nabij de golf van Tomori, is over- valjbn. De groep bestond uit twee of ficieren en 45 man. Allen zijn gesneuveld. EEN PSEUDO-BARONES. Een dame, zich noemende barones von Sandfen, zeer chique, in een lan gen witten mantel gekleed, heeft ;n d"e laatste d'agen in hotels van den eersten rang te Rotterdam gelogeerd, maakte goede verteringen en, ver trok zonder betalen. Hetzelfde moet zij ook te Amsterdam en te Londen gedaan hebben, waarom door de po litie tegen haar gewaarschuwd wordt. FAILLISSEMENTVERKLARING. De rechtbank te 's-Heirtogenbosch heeft Donderdag in staat van faillis sement verklaard de aldlaar gevestig de „naamlooze vennootschap room boterfabriek", voorheen H. J. Neder- veen, met benoeming van jhr. mr. C. van Nispen, tot rechter-commissa- ris en mrs. S. W. Holleman en I. A. Svane tot curatoren. EERLIJKHEID BELOOND. De timmerman O., wonende v. d. HeTjdenstraat te Amsterdam, die needs twee maanden geen werk had, vond gistermiddag op de Heeren gracht aldaar eene portefeuille met 1500 aan bankpapier. Door andere papieren, die mede in de portefeuille wsren, wist hij den eigenaar te vin den. Hij weigerde echter eenige be- leoning, maar verzocht diens invloed tot bekoming van werk. Niet alleen dat dit Fiem toegezegd werd, doch de eigenaar wist den eerlijken vinder te bewegen bovendien een bankje van ƒ25 aan te nemen. („N. v.„N.") DESERTIE. Gisterenochtend werd korporaal v. d. K., van het 5de eskadron huzaren te Zutphen op het appèl vermist. Deze korporaal had nog kazerne-arrest we gens het jongste desertiegeval. Op het artillerijopark zijn een stalbuis en stal- broek gevonden. Van de vermissing is kennis gege ven aan de politie, daar een ongeluk niet is uitgesloten. („Z. Crt.") DE SOCIALE WEEK. De sociale week wordt dit jaar van 1 tot 8 September te Breda gehouden in het gebouw van den R.-K. Volks bond, waar de openings- en sluitings vergadering zal plaats vinden. Allo overige vergaderingen worden in den SI. Josephkring gehouden. Zondagavond, 1 September, om 8 uur, wordt de week eenigiszins plech tig geopend door jhr. mr. O. van Nis pen tot Sevenaer, die voorzitter is van de Vereeniging tot bevordering van do Katholieke Sociale Actie in Nederland. Daarna spreekt prof. mag. J. V. de Groot, O. P. over „het Katholicisme als levens- en wereldbeschouwing". Maandag 2 September wordt om 10 uur begonnen. Dan spreekt mgr. dr. W. H Nolens over de „Sociale kwes tie" in 't algemeen's middags om 2 uur mr. E. R. H Regout over „het Middenstandsvraagstuk" in verband met de sociale kwestie en 's avonds prof. dr. G. Liesker (hoogleeraar aan de Katholieke Universiteit te Freiburg in Zwitserland) over het „Arbeiders vraagstuk", eveneens in verband met de sociale kwestie. Dinsdag 3 September behandelt rec tor Th. van der Marck het „Land bouwvraagstuk", in verband met de sociale kwestie, terwijl 'smiddags prof. .T. D. J. Aengenont zal spreken over „De Staat" en 's avonds prof. dr. Ch van Dam over „De Kerk", beiden als factor bij de oplossing der sociale kwestie. Woensdagmorgen spreekt pater G. van den Eisen over „Landbouworga nisatie", 'smiddags prof. dr. J. Nou- wens over „Middenstandsorganisatie" en 's avonds mr. dr. D. A. P. N. Koo ien over „Arbeidersorganisatie". Donderdagmorgen bespreekt mr. A. baron van Wijnbergen „Werkstaking" (principieel en practiisch) en 's avonds behandelt jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer" „Het voorkomen van werk staking", en als middelen daartoe A. „Collectieve Arbeidscontracten", B. „Scheidsgerechten". Vrijdagmorgen behandelt mr. P. J. Aalberse historisch „De Vrouwenbe- w eging" en 's middags bespreekt prof. J. D. J. Aengenent, P. r. principieel het vrouwenvraagstuk. |s Avonds wordt „Alcoholisme, Cri minaliteit en Armoede" door pater Emmanuel, O. C. en „Alcoholisme en Arbeidsduur" door jhr. mr. Ch. Ruys dBeerenbrouck besproken. Zaterdag 7 September bespreekt mr. dr Ch. Raaymakers, S. J. de „Ar beidsduur van Volwassenen" 's mid dags spreekt AJb. van der Kallen over „Sociaal-democratie en Godsdienst", en 's avonds M. Souren, Pr., over „So ciaal-democratie, Anarchisme en Vak beweging." Zondag 8 September is er een plech tige H. Mis, met Te Deum, terwijl des middags de sluitingsvergadering zal gehouden worden. Dan zullen de amb tenaar Engiels en de algemeene secre taris mr. Aalberse, over de Katholieke Sociale Actie spreken, de eerste over d Katholieke Sociale Actie in de ste den, de tweede over de Katholieke So ciale Actie op 't Platteland, terwijl de voorzitter, mr. Van Nispen, de slui- tmgsrede zal houden. PAARDENDTEFSTAL. Op de paardenmarkt te Buitenpost zijn twee kooplieden uit Warga aan gehouden. die verdacht werden fee Schrans, bij Leeuwarden, een paard te hebben gestolen. Het paard was overgedaan aan den koopman Blom te Bergum. voor ƒ100. Een dbr daders gaf het geld al daar den heer B. terug. BERGONGELUK. De heer J. A. Rioijer. chef van die afdeeling Kunsten en Wetenschappen aan het Ministerie van Binnenl and sche Zaken, ontving uit Zwitserland bericht, dat zijn oudste zoon bij een bergbeklimming om het leven is ge komen. De op zoo noodlottige wijze om het leven gekomen jongeman was student in de medicijnen te Leiden. Hij was president van de studenten- muziekvereeniging „Semper Crescen- ido". VAN DE „BERLIN"? Aan het strand te Zandvoort is gis terochtend een fleschje aangespoeld, bevattende een strookje papier met de volgende woorden: „S.S. Berlin. Beste Hedwigis vaanwei. Haast. Anton". ElEN VUURBOL. De „Prov. Gron. Ot." (vertelt: De avond is gevallen, een prachtige stille avond na den drukken markt dag. Stil, doodstil en duister is het aan de zuidelijke grens van de stad, in ons Siterrebosch, waar wamdelaar- sters en wandelaars een wijle uitrus ten van de heerlijke wandeling, bui ten het stuidsgercvioel. Een mooie, zo- mersche avond, dre het een genot maakt te zitten onder de zachtjes rui- scherude toppen der eeuwenoude hoo rnen en tusschen het lage struikge was. waardoor heen nauwelijks de gelige gaslidhtjes tder lantaarns van den Heereweg zichtbaar zijn. Eensklaps is het echter uit met die heerlijke rust. Aller oog tracht de hij- na onpeilbare duisternis door te drin gen, want langzaam en statig rijst daar aan den kant van den weg, nu eens achter de bladeren verdwijnend, dan weer hoogenop .te voorschijn ko mend, een prachtige boode bol. Machtig natuurverschijnsel! Vol be wondering staren allen, die in deze avondure aan de Zuidelijke grenzen onzer stad eenige verpoozing hebben gezocb/t, het wonder gade en de wensch het ongekende, nooit geziene natuurwonder van naderbij te be schouwen, doet velen opstaan en trek ken naar den kant vanwaar het schijnt omhoog te rijzen. Groepjes vormen zich en bespreken het ge vaarte, da)t die grootte heeft van een electrische booglamp. Ben trek van niet-begrijpen ligt op aller aangezicht. Nu eens is bet of het niet meer stijgt, doch blijft op dezelfde hoogte, dan weer lijkt het of het zachtjes heen en weer wiegend steeds verder wegtrekt, en dan weer naderbij komt. De men- schenschare is het niet met elkaar eens. Sommigen, die dolor d"e anderen voor „natuurkenners' worden gehou den noemen het met groot e gewichtig heid een planeet, die verschoten is, anderen een „staartster zonder staart" en weer anderen een gloeiend hemel lichaam, diat misschien ergens is blij ven hangen. Spotters vinden dat het op een „Su/nde Meenten" Iiekt. Daar kom/t eensklaps met groote stappen ?en politieagent de beschou wingen onderbreken met ,,'k Wok moar wis woar die bliksemsche kwoa- jongens zatten, moar *k kan ze naar- gens vinden." Nu wordt de agent met vragen be stormd en onder algemeene vroolijk- heid verneemt men, diat er ergens in de lucht een grootte vlieger zweeft, die aan zijn staart een lampion draagt. Dus toch een staartster donder staart. Er waren er die nu voldaan waren, maar er wanen oiok die bleven kijken tot die jubelende jongensschaar net natuurverschijnsel" luidden binnen gehaald, wait ze natuurlijk direct die den toen ze hoorden, dat de politie ge reed stond het gevaarlijke hemel lichaam te .pakken als zij het maar krijgen kon. NEDERL. TOONKUNSTEN AAiRS- VElREENIGING. PRIJSVRAAG. Ingevolge het besluit der algemeene vergadering van 7 Juli 1.1., gehouden te Groningen, looft het Bestuur der Nederlandsche Toonkunstenaars-ver eeniging een som uit van tweehon derd gulden, te verdeelen over vier prijizen, één van hprtderd, één van vijftig en twee van vijf en twintig gul den voor de beste vier, der bekroning waardig gekeurde „Liederen in den Volkstoon" op Nederlandsdhen tekst .en met begeleiding van klavier. Voorwaarden van deelneming. 1. De tekst moet zijn: eenvo-udig, tioch. sprekend van inhoud, en beant woorden aan de betcekenis: in den volkstoon (geen kinderliederen). 2. De liederen moeten eveneens een voudig en met sprekende melodie wor den gecomponeerd en ook geschikt zijn. om zonder begeleiding te wor den gezongen. 3. De omvang der melodie moet bin nen het bereik zijn, zoowel van hoo ge als van lage stemmen en niet bui ten da perken van modulation naar de meest verwante toonsoorten gaan, daar de bedoeling, om liederen te ge ven, die algemeen gezongen kunnen worden, moet worden in 'het oog ge houden. 4. Liederen, die reeds in het open baar zijn uitgevoerd, door den druk of op andere wijze bekend zijn gewor den, komen voor eene bekroning niet in aanlmerking. 5. Alleen Nederlandsche componis ten, ook niet-leden der Ned. Toonkun- stenaars-Vereeniging, hetzij hier t3 lande, hetzij in het buitenland wonen de, kunnen aan deze prijsvraag deel nemen. 6. De antwoorden, door een andere hand dan van den componist, geschre ven, moeten van een motto voorzien zijn en vergezeld gaian van een in ver zegelden omslag gesloten briefje, be vattende den naam ivan den inzender. 7. De antwoorden moeten vóór 1 Maart 1908, franco ingezonden wor den aan het adres van den lsten se cretaris der Ned. Toonk. Vereeniging, den heer A. J. Aekermann (Koningin Emmakade 105, 's-Gravemhage). 8. De ingekomen antwoorden wor den ter beo orde eli ng gezonden aan een jury van 3 personen te benoemen door het Bestuur der Ned. Toonk.-ver eeniging. 9. Indien de jury meent, dat geen der ingekomen antwoorden de bekro ning ten volle verdient, worden de prijzen niet toegekend. 10. De bekroonde liederen blijven het eigemdlom d'er componisten, die zich echter verbinden minstens één exemplaar van het werk aan de Bibli otheek der N. T. V. kosteloos af te staan en het recht van uitvoering daarvan te verleen en voor alle uitvoe ringen doer of namens de vereeniging te geven. De niet bekroonde antwoorden wor den met de ongeopende nnambriefjiSs, op aanwijzing van h.et „motto1", aan het op te geven adres teruggezonden. 11. De uitspraak der jury wordt zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. In de Maandagavond gehouden ver gadering van het dagelijksdh. be stuur van de Nationale Vereeniging tot bestrijding van dén Woeker, werd mededeeling gedaan van een ingeko men schrijven van den minister van Binnenl andsche Zaken, naar aanlei ding van een verzoek der Vereeni ging om van Regeeringswege gege vens te mogen ontvangen omtrent de buiten!andsche wetgeving tegen de pandjeshuizen en tegen den woeker in 't algemeen. De minister deelt mede, dat hij de tusscherukomst van zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken inroept ter bekoming van de bedoelde gege- taens. Na ontvangst zal hij die gege vens ter kennisneming aan het be stuur doen toekomen. Voorts werd in beginsel besloten tot het instellen van een drietal nieu we commissies inzake de wetgeving op den woekerinzake de w'erking der crediet- en Voorschotbanken voor geschriften. De samenstelling diezer commissie zal in de eerstkomen de vergadering van het voltallig be stuur een onderwerp van bespreking uitmaken. Medegedeeld werd, diat behalve het reeds bestaand Comité der vereeni ging in Rotterdam, waarschijnlijk weldra correspondentschappen zul len zijn gevestigd te Nijmegen, Am sterdam en Maastricht. EEN LUCHTREIS. De twee Duitsche luchtschippers Kurt Wegener en Koch hebben op 10 en 11 April van Bitterfeld af met den met waterstofgas gevulden ballon „Ziegler" een luchtreis naar Enge land gemaakt, waar zij nabij Leiccs- tfi aankwamen. Om 8.10 uur namid dags opgestegen, bereikten zij naeeD reis van ruim 20 uren net eindpunt van de reis, waar zij wel zonder on gevallen, doch niet zonder moeite landden. De reis verliep als volgt 9.12 uur nm. van den lOden bereik ten zij Aschersleben, 11.40 uur des avonds Alfeld, 3.25 uur vm. Meppen, 5.23 uur de Hollandsche kust (waar schijnlijk is Idle van Friesland bedoeld) G. 15 uur de zuidpunt van Texel, 1.40 uur nm. de westkust van de Wash (Engeland), en 4.20 uur nm. Leicester. De totaal afgelegde weg bedroeg on geveer 890 K.M., de grootste snelheid Gü K.M. per uur (18 M. per seconde;. B' grootste hoogte, 1888 M„ bereikte dballon nabij de Engelsche kust, doch overigens bleef hij gedurende de eerste helft van de reis beneden de 1000 M. Misschien ijs deze ballon dezelfde, waaromtrent eenigen tijd door ver schillende dagbladen melding werd gemaakt, en die, op niet groote hoogte zwevende, door \isschers nabij Texel gezien werd. EEN GEMEËNE STREEK. Maandagavond is onder d3 gemeen te Oost- en West-Souburg een 15-jari- ge jongen uit Vlissingen door een hem onbekenden jongen van ongeveer gelijken leeftijd, zonder menige aan leiding, met een mes in de boTst ge stoken. De verwonde jongen werd te 'Souburg eerst geneeskundig behan deld en keerde daarop naar Vlissin gen terug, waar hij weer dadelijk on der geneeskundige behandeling moest wo-rden gesteld en waar bij .de politie aangifte van het gebeurde werd ge daan. De maréchaussée is er in geslaagd den dader op te sporen, een jongen uit Middelburg. Deze wend met den ver wonde geconfronteerd en bekende toen de mishandeling te hebben ge pleegd. De toestand van den gewonden jon gen is verre van gunstig. BRANDEN. Te Ter Ajpel brandde te Nw. Weer- diinge de woning af, toebehoorande aJan den verven er H. Haasken en be woomd door het arbeidersgezin van R. Jonkman. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat aan redden van den inboedel niet te denken viel, met moteite wenden de drie kindenen, die nog te bed lagen gered. De woning was verzekerd, doch de inboedel niet, zoioidJat het gezin van alles is onthloot. De bnanld is ontstaan doordat de dok ken, in die schuur waar gestookt werd, vlam vatten. Te Wogeningen is het huis van den voerman J. v. A. groot endeels door brand vernield. De geheele voorraad hooi en een partiji rogge ging mode verloren. Het verbrande is verzekerd. Te Vriescheloo (Gr.) woedde Don derdag een groote veenbrand. Tachtig dagwerken droge turf hadden vlam gevat door onbekende oorzaak. Aan b'.usschen viel niet te denken. De ge heele turfvoorraad is tot asch ver teerd. De turf, toebehoorende aan de heeren Kremer, Rookmaker c. s. te Bellingwolde, was gedeeltelijk verze kerd. Uit DeuPsen meldt men aan de ,.'sH. Crt.": Woensdagmiddag omstreeks half- één werden de inwoners alhier plot seling opgeschrikt door de brand klok. Spoedig vernam men, dat er brand was uitgebroken bij den klom penmaker Bek. In weinig tijds stond het geheele huis in lichte laaie. Door den hevigen wind was er niefs te redden. Een vet varken verbrandde. Weldra sloegen de vlammen over op het zeer nabijgelegen huis, de bouw hoeve van F. van Aar. Ook dit werd door de vlammen verslonden, alsmede eene groote massa hooi in het achter huis. Gelukkig waren beide huizen t erzekerd, tevens ook de inboedels. ONGELUKKEN. Te Amsterdam is bij het z.g. „poob- jesbaden" in het Noordzeekanaal een 12-jarige knaap in de diepte verdwe nen en kort daarop levenloos opge haald. Dinsdag is het 2^jarig zoontje van de wed. De R. te Wagenberg, waar schijnlijk al spelende onder een of ander voertuig geraakt. Een voorbij ganger zag het kind liggen, wiens hoofdje bijna gdheeil verpletterd was. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen. De dokter kon slechts den dood constateeren. Donderdagavond werd te Schiedam een ongeveer 4-jarig jongetje van v. d. S„ wonende aan den Rotterdam- schen dijk, toen het over de rails liep, door de electrische tram gegrepen en over heide ibeenen gereden. Döor de politie werd hét knaapje naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat het k'nd overleden was. ONTSTELTENIS. Uit Den Haag meldt men Onder de reeds in vrij grooten ge tale hier ter stede vertoevende Russi sche Zionisten, heerschte heden groo te ont/steltenis bij 'het vernemen van de tijding van een ernstig spoorweg ongeluk bij Gnesen, in Polen. Op te legrafische aanvraag van hier bleek, dat onder meer tot de dooden be hoort een der zeer op den voorgrond tredende gedelegeerden op het Zionis ten-congres, de heer Mozes Zeitlin, redacteur van het Rubsische Zionis ten-orgaan Ras Swiet, die op wegwas naar 's-Gravenhage. WOUDENSTEYN. Gaf de Rotterdamsche Harddraverij en Renvereeniging de eerste winter- courses destijds, dit jaar komt haar de eer toe de eerste avondmeeting Don derdag f/igeven te hebben, die alles zins als goed gèslaagd kan genoemd w erden. Ofschoon geen overtollig groo te velden, zoo was de opkomst toch nog goed. Cecile won de Prijzendraverij in 1.58. Maud Murray kreeg de Record- draverij, waarin Redstar eerst aanko mende, gedisqualificeerd werd. (Meer dan verdiend, de rijder had nog wel een boete dienen te hebben voor het met opzet coupeeren van Cyclone.) Cyclone bracht een verrassing door du Record-draverij voor Nederland- sche paarden te winnen. Het paard van den heer Zuidmeer draafde on berispelijk in handen van Jan En- sin g. En in twee heats legde Caretan be slag op den Fricka-prijs. Opgemerkt dient ecihiter te worden, dat deze hengst vooral in de tweede heat geen vierkanten draf 'had, doch l et dier had dan ook 6460 Meter in zc-er korten tijd geloopen en de baan was aan den zwaren kant. De gedetailleerde uitslag its als vclgt Fatinitza-prijs. Prijzeaidraverij voor Nederlandsche paarden. Minirmim afstand 2500 M. lste Cecil (2500) J. F. de Boer, in 4.533/5. 2de Kwikstaart (2500) J. Ensing, in 4 541/5, en 3de Egbertine (2560) Yan Hemmen, in 5.05. Flying Dutchman-prijs. Record-dra verij. Minimum afstand 3000 M. lste Maud Murray (3275) Doeleman, in 5.094/5. 2de Carentan (3200) Pronk, in 5.103/5, en 3de Narquois II ex Cyclone (31251, in 5.12. Redstar aanvankelijk eerst aanko mende, werd gedisqualificeerd. Foto-prijs. Record-daverij voor Ne derlandsche paarden. Minimum afstand 2500 Meter, lste Cyclone (2780) J. Ensing, in 4.413/5. 2de Morningtetar (2740) Hartigih Jr., in 4.42 2/5, en 3de Jaantje (2500) Vogelenzang, in 4 432/5. Fricka-prijs. Heat-draverij Handi cap. Minimum afstand 1600 M. lste heat Carentan (1660) Pronk, in 2.39 eerste en Abdul Ameer (1640) J. Ensing, in 2.411/5 tweede. Anisette (1600) eerst aankomende in 2.38 4/5, werd gedisqualificeerd. 2de heat definitief. Carentan eerste in 2.38 en tweede Juno (1600) Doele man, in 2.38 2/5. VEER WAT NIEUWS Uit Ohama, V. St., komt het be richt, dat op de lijnen van de Union Pacific een merkwaardige proef is genomen met een gaso'litae-automo- biel, die gebouwd was om te kunnen worden gebruikt op die spoorweg- rails. Deze auto hield een wedstrijd met een der snelste treinen. Deze trein rijdt met een gemiddel de vaart van 65 E. M. per uur. De automobiel bleef gedurende den wed strijd over een afstand van 300 E. M. gemakkelijk voor. DE GRENSRIT VAN „EIGEN HAARD". De rit, die de redactie van „Eigen Haard" gaat doen langs de Nederland sche grenzen zal Donderdagochtend aanstaande beginnen te Bergen op Zoom. Men gaat dan direct naar de grenslijn en volgt die door Noord-Bra bant, Limburg, Gelderland, Overijsel, Drente en Groningen, zoo dicht moge lijk en voor zooverre het de berijd bare wegen toelaten. Bijna alle Nederlandsche grenskan- teren aan de wegen, die uit ons land leiden, zullen bezocht worden, maar het plan is om niet de grenzen over t gaan. Historisch belangrijke grens- scheidingen of grenspalen zullen ook opgezocht en, natuurlijk, gekiekt wor- den. Er wordt gereden met een mini- mum snelheid, in een Spijker-auto- mobiel van, 20 PK. van de firma Ver- wey en Lugard. Door alle dorpen zal zóó langzaam gereden worden als een voetganger lcopt. Het eerste traject gaat tot of dicht bij Maastricht, het tweede tot Zeve- naar en het derde tot Nieuwe Schans. Naar men mededeelde worden eruit verschillende grensplaatsjes vele blij- ken van belangstelling in dezen origl- j neelen tocht ontvangen. NED. HERV. KERK. Bendankt voor het beroep te Nieuw- Dordrecht (Dr.) door den heer C. Struick Posthumus, candidaat te' Hem I (N-H.) Bedankt voor het beroep te Middel- bert door ds. L. Meeth te Sappenneer. GER. KERKEN. Beroepen te Dinteloord ds. R. Sme ding, te IJselmonde. CHRIST. GER. KERK. Beroepen te Delft ds. J. W. Polman, te Amsterdam. Bedankt voor het beroep te Aalten dcor den heer H. Visser, candidaat te Het Loo (hij Apeldoorn). UIT DE STAATSCOURANT. Koninklijke Militaire Academie. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten, voor toela ting als cadet bij dte Koninklijke Mili taire Academie te Breda, komen voor eene plaatsing bij dieze inrichting te gen 16 September e.k. voorloopag In aanmerking voor: infanterie hier te lande: H. I. B. T. A. von Heyden, W. G, Bender, P. Versteegh, F. G Triebei; (b. cavalerie hier te lande: 'A. A. van Marion, A. J. E. Mathom; c. artillerie hier te lande: W. H. Doorman, J. G. Kraft, D. J.. van Wijk, jlhr. J. G. O. S. von Sahmidt j anif Altenstadt, A. J. van den Heuvel, P. A. Willemsen, M. Heybroek, J. Fa- bius, J. J. F. Bartels, J. M. A Goede- j waagen, L. van HuM, J. L. van Dam; d. genie hier te lande: C. Mattem, A. H. Aidriani; ie. infanterie in Nederlandsch-Indië: J. Paris, G. P. Walraven, L. T. Bec king, G. H. Hemmes, H. de Jongh, M.< H A. Sitsen, P. D. Boon, M. H. Sdheu- rer, C. A. J. Kroeze, W H. Reterinlt, F W. Osten, G. B. Feehes. H. J Gre- ve, J. H. A. Jlaoometti, H J. Blume, W. Muller, A. A. G. Feuületau de Bruyn, B. J. Stegeman, P. Gort: f. cavalerie in Nederl.-Ihdië: E. J. F. Liassen; g. artillerie in Nederl.-Indië: M. A. H. Hazen; h. genie in Niederl.-Indië: G. A. Koppen:

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2