HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. MERENS TIELEMAN FEUILLETON De opgeheven Vinger ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1907 BEURSBERICHT VAN Haarlem, 8 Aug. 1907. De deprimeer-eoidie invloed! dier flau we Am e nik aans che koersen itn aan merking nemende heeft de lokale markt zich heden merkwaardig goed gehouden en ofschoon de koersen zich door-een genomen wiel iets l'ager stelden, ontbrak het toch ni'et aan gunstige, ui Izoncleringen, speciaal' i.n die afd/eeling der Mij nwa arden. Zoo golden Ketahoens nog 3 hooger in verband met do .gisteren gewilde pro- ductie-vermeewleririg, terwijl Totoks 10 verbeterden in afwlaóhting v.an Ibeitere resultaten na helt aanstaande gereedkomen der waterleiding voor de hydraulysche installatie. Iviimberley West handhaaf-dlen het (gisteren behaalde avans, Great Co- 'bars openden 5 lager in navolging van Londen, do oh lcondlen ri-clh later (gedeeltelijk herstellen. Petrol, aand'. I w'aren nogal aangeboden zonder in- trensieke oorzaak, en 'blieven voor Koniinlcl. 5 lager. Tabaiksaand. sti'l met weinig variatie uit Indië gewer den ons zeer bevredigende berichten omtrent, d.en nteuwton oogst van en- I kele onidlern-emangeln met nam.e Uni ted Langkat en Belli Cultuurlaa-tst- glenoejndie aanld, komen dierhalve al- I licht voor specuïa-tileven 'aankoop in aanmerking. Be New-Yoitksche markt' had giste- I ren weder een zeer teleurstellend ver- loop aangezien die vaste Londenis'che adviezen en de openingskoersen van. 1 New-York niet koniden idoien vermtoe- dien, dat de hevige contramine-aan- vallen Weder hervalt zouden wordien met helt gevolg, dat 'de mankt op .som mige oogenblikken zelfs een panilek- aohtig aanzien kreeg en enkele fond sen zelfs beneden 'de koersen dte-r Maart-panïek daalden. De aanvallen Waren in hoofdzaak gerucht tegen de Readings, Unions, Southern P-ac., en Aim'alg., hetgeen aanleiding gaf tot het vermoeden, dat de daling gepro voceerd werd door de Standard. Oil- groep, om der regeering te. toonen. waar bet heengaat, indien zij. blijft volbardien in haar vervolgmigswtoede. Een feit ijs het, dat enkele andere fondsengroepen, met name Morgan- iwaarden, slechts weinig aangedaan wierden, Missouri's en Southern Rails konden zelfs nog een fraötie Verbete ren, Over het algemeen bracht dek king van contramine op het laatst eenig herstel te weeg, d'at die meest ge attaqueerde fondsen van één tot drie pet. beliep, doch de stemming bleef ten slotte toch nog zeer ongedecideerd en zenuwachtig. De flauwe tendenz der metaaïprij- zen blijft -wijzen op mindere bedrijvig heid in de industrie, doch zooals meer gezegd, al moge dit v'oor de betreffen de maatschappijen een tijdelijke ver mindering der inkomsten bete ©kenen, een onverdeeld kwaad is het zeker niet, omdat de ^panning in de geld markt alleen daardoor afdoende ver licht kan worden. Overigens geven wij- gaarne toe, dat er verschillende factoren in de markt zijn, welke tot voorzichtigheid stem men, doch even zeker is het, dat .deze op het «ogenblik zoo breed mogelijk uitgemeten worden, terwijl de gunsti ge factoren daarentegen geen aan dacht geschonken wordt, totdat op een gcgevlen oogenblik de tactiek plotse ling gewijzigd wiord-t. Geen mankt i'S zoozeer als Wall street, de speelbal der groote speculanten en het zijn veel minder de omstandigheden zelf, welke op een gegevlen oogenblik de koersen beheersohen, dan het gebruik, dat de manipulanten daarvan weten te ma ken. Intusschen kunnen dergelijk© manipulaties natuurlijk .slechts tijde lijk werken en moet de miarkt op den 'duur toch het niveau terugvinden dat door den weidelijken toestand gebo ren wordt. Londen, waar heden de verschillen de financieele bladen zeer pessimisti sche artikelen, over de marktvooruit- zïebten publiceerden, opende flauw en zend daarna verder terugloopende no teeringen, zoodat ook in onze Ameri ka ansche a.fdeeling de koersen gaan deweg inzakten, om na -een kortston dige kleine verbetering in eene zeer .gedrukte stemming te sluiten. Iedereen gist, naar de ware aanlei ding voor de debacle en juist die on bestemde vrees werkt dubbel ontmoe digend. Tegenover ruim atbitrage- aanbod bestond hier dan ook slechte bescheiden vraag en het slot was alge meen gevoelig lager. Geld 6 pet. Stadsnieuws \VIN TERDlEiNSTRiEGiEL ING HOUL. IJZEiR'EN SPOORW.-MAlATij. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat ter ge meente-secretarie (7ide afdeeling) ter inzage ligt het ontwerp van de win ter dienstregeling 19071908 van de treinen der Hollandscbe IJizeren (Spoorweg Maatschappij. (Elvenitueele opmerkingen betreffen de diat ontwerp behooiren vóór of op 10 Augustus a.s. te worden ingezon den aan het Departement van Wa terstaat. Opgedragen. ©to or het departement van Koloniën is aan de Firma A. Resdnk te Haar lem. de levering opgedragen van 1200 stuks messen met d-raaglijn en lede ren sciheede. S c h aken. Rij den gehouden driedaagscJhen schaakwedstrijd te Amsterdam, uitge schreven door den Nieuwen Neder- landschen Schaakbond, behaalde do heer D. Rustige den eersten prijs in de. eerste klaïs, .zijnde f 30. Vergunning Drankwet. Door J. A. van de Ven is aan B. en Vv. gevraagd om vergunning, inge volge art. 5, 2de lid ddier wet, tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaathe vani ver koop in de .gelagkamer van het per ceel aan de Spaamwouderstraat no. 144. Uit de Omstreken DE GASFABRIEK TE SCHOTEN. De gaiscommissie uit den Raad te Schoten heeft geconfereerd met den Cf mmisearis van H. M. de Koningin. Het resultaat was, dat, alvorens toestemming zal worden verleend tot den bouw eener eigen fabriek, eerst zal moeten onderhandeld worden miet Haarlem over de gaslevering. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. N'aar ,,Zelandia" uit officieuse bron vemieernt, zal .door den koning van België, aan den gouverneur van Weist- Vlaanderen, baron De Kerckhove d'Ixaerde, worden opgedragen H. M. de Koning-in en Z. K. H. Prinls Hen drik, te Oostburg, namens den Belgi schen koning te begroeten. MET VERLOF. De Minister van Waterstaat is se dert eenige dagen met verlof bui tenslands. De Minister van Financiën vertrok Donderdag voor enkele weken met ver- 1 >f naar het buitenland. STAATSBEGROOTING 1908. De ontwerpen der Staatsbegroo- ting, dienst 1908, zijn gereed gekomen ter verzending naar den Raad van State. -GRC: "©WETSHERZIENING EN KIESRECHTHERVORMING. D'e regeericoig zal in liet aanstaande K.ittmgsijiaa.r de bij blaar o-ptreidiem toe gezegde voorstellen tot grondwetsher ziening indienen, waaronder begre pen is de kie&reohthervormdng, die (derhalve niet bij afzonderlijk ont werp zal wouden voorgesteld. HET VREDESPALEIS. ORITIEK OP HET NIEUWE PLAN. Het jongste nummer van „De Bouw wereld" heviat een critiek-hoofdartikel over het nieuwe Vredespaleis-ontwerp Vermeld wordt, diat op het program ma der le steenlegging e&n afbeelding prijkt van het nieuwe plan-Cordion- niei'.- Daarna volgt dian de opmerking: Wij s-preken opzettelijk niet van het gewijzigde plian-Oordtomnier, wijl die 'omwerking die het bekroonde ontwerp in platte gronden en opstanden moest (onderga.-an in verhand met de beschik bare bouwsom zoo volkomen is, dat mem feitelijk van een geheel nieuw plan dient te spreken. Het duidelijkste bewijis dat Oordonnier ten onrechte bekroond i's! Thans kan wee-r met 90 j pet. kans van. juistheid' voorspeld (worden diat ook dit tweede plan niet voor de som van 1.600.000 kan wor den verwezenlijkt. De voorzitter van het Carnegiebe- stuur was blijkbaar ook reeds gew.aar- isohuwdi, vandaar waarschijnlijk de ti rade in zijn speesch waarin hij er op wees hoe eventueel noodzakelijke be zuinigingen mogelijk waren. Zij zeu lden worden gevonden in de biblio theek, eene tijding, die bij den heer Carnegie, die N.B. aanvankelijk al leen die boekerij had willen schenken, w-e'l weinig instemming zal vinden. Vergelijkt men het oorspronkelijk ontwerp met dit nieuwte, dan kan men 'geen vooruitgang constate eren. Vervolgens worden de aangebrachte wijzigingen nagegaan, waaraan we nog het volgende ontleen en: Vian de vier torens is er slechts één. en wiel die op de linkerzijde van den voorgevel, gespaard gebleven. D'e an dere zijn geschrapt. Geen geld, geen torens. Aan de rechterzijde van den voorge vel komt nu de groote rechtzaal, die bij het bekroonde ontwerp achter Ü.en hoektoren verscholen was, in het front. Maar deze zaal is behandeld als ware zij' een zelfstandig geheel, dat ban het paleis is aangeplakt en er geen organisch geheel made uitmaakt. Trouwens het geheel mist eenheid'. Die groote ingangsportalen zijn ten gevolge van verdieping verlaging? vervangen door een portiek van 9 bogen, (.waarvan de middelste en grootste vreemd staat te midden van tweemaal vier kleine bogen) gedragen ütoor tweeling-zuilen. Daarboven is gebleven de rij van kleine vensters. Maar die attika is ver vangen doo,r een achttal kleine dak vensters en een grooter middenvak waarin een, het Nederlandsche? wa pen. De Engel die, d'e vrede symboli- s-eerend, oorspronkelijk op den dak ruiter van de middenpartij balanceer de, is ter bekroning van het middelste dakvenster eene verdieping gedaald, (wellicht onder den invloed van ver minderde verwachting in het vr=des- lidlee. Had het oorspronkelijke ontwerp een rijk Gatsimo kunnen voorstellen, een welgestelde Qliub-lde-Bdenfaisaoee kunnen herbergen, het gewijzigde ontwerp heeft iets onzegbaar burger lijks en kleins over zich gekregen. En (diat zal bij ewentueete uitvoering nog erger worden. Het type van Oordon- nier's arebiiektuur ©i-scht immers de meest rijke en weelderige behandeling (Bezuiniging ontneemt er alle waarde laan. D'e slechtste eigenschappen, als de weinige samenhang, het gemis aan grootsche motieven, het ontbreken Man een karakter dat dloor zijne in drukwekkende waardigheid past bij de verheven roeping van dit gebouw, die slechte trekken spreken thans nog te sterker nu de betere eigenschappen van het oorspronkelijk ontwerp er niet meer tegenover staan. Aan het slot wordt niog melding ge maakt van hetgeen het Bouwk. Week blad mededeelde, dat n.l. in de details van het ontwerp nog zal worden ge- iwijizigd. Speciaal het rechtergedeelte van den voorgevel, waar nu de groote rechtzaal is gelegen, zou nog nader worden bestudeerd. Hopen wij er dus nog het beste van, zegt „de Bouwwereld" in verband hiermede. EEN VERBOD. D'e minister van oorlog heeft verbo den den inhoud van kabinets- of an dere aanschrijvingen aan .particulie ren mede te deelen. Aanleiding hier toe vond Z.fExc. in het feit, .dat over eene voorgestelde soldijregeling van het kader beschouwingen zijn gehou den in dagbladen en het hoofdbestuur 'van ,0ns Belang"' zich de wetenschap had ten nutte gemaakt door het indie- nien aan dien Minister van een ver zoekschrift ter sake. Van welk militair bureau de mede- deelingen aan de dagbladen zijn uit gegaan, beeft de Minister niet willen onderzoeken. DE MINNEBRIEVEN TERECHT. Men meldt aan de „Leeuw. Ct." uit Scharl De aan het strand bij het Roode Klif gevonden minnebrieven zijn terecht. Een belanghebbende uit Amjsterdam is overgekomen en heeft de correspon dentie opgevraagd. De brieven bleken een, paar weken geleden door een passagier van een der veerbooten in zee geworpen te zijn, goed bezwaard, maar de aange bonden steen schijnt los geraakt te zijn, waardoor de lectuur (die overi gens in geen enkel opzicht compromit- teerend was) hier aanspoelde. GOED AFGELOOPEN. Dinsdagmiddag-omstreeks vier uur stak in het Zwarte water een zeilbootje nogal zwaar bemand, dat eer 't voor den wind. was reeds alle zeilen1 bij bad, en ook in verhouding tot het lichte bootje te veel en te hoog zeil voerde, van den wal, zoowat bij het zwembad. Nauwelijks 'kwam het voor den wind of het kapsijsde en alle inzittenden, waaronder een jonge dame, lagen te spartelen. Na veel geplons wist men weer op de .kiel te klauteren, waarbij enkelen van het gezelschap, die de zwemkunst wel zoowat machtig wa ren, de anderen hielpen. Toen pchoot er een bootje toe, dat de ■drenkelingen oppikte, die ze waren miet ver van huis spoedig gelegen heid kregen om hun natte kleeren uit te trekken en elkander geluk te wen- schen met den gelukkigen afloop van het ongeval. SLAPTE IN DE ZAANDAMSCHE HAfVEN. Ten gevolge van idem veel minderen laamvo'eir vain ihout in ide Zaanidaansdbe haven -is doo,r de havenarbeiders al daar thans reeds 45.000 gulden minder laan larbeidsloon ontvangen dan op demzelfden tijd in het vorige jaar. Doch ook de houtwerkers op de wer ven enz. ondervinden er den terug slag van, izood.at het cijfer van loon derving nog met minstens -een gelijk bedrag moet worden vermeerderd. In dezelfde -verhouding ondervindt oiok de gemeente door mindere ont vangst van havengelden het nadeel dier malaise. HET IGBSCHIL OP TROMPENBURG. Wlij1 deelden «enigen -tijd geleden mede, diat de 'directie der -au-tomobiiel- tfiabriefc .'Trompenburg-' Ihe-t n-ooddg ge acht bad de Lo'onen, di e door haar aam de werklieden voor het geleverde stuk werk werden uitgekeerd, met 25 pet. It-e verlagen, lo-mdiat Izij den indruk had gekregen dat ten gejvolge van „lijntrekkèrij-'' n-i-et de (helft werd ge produceerd- van wat geleverd lean worden. Tevens werd den werklieden die 't laatst waren aangenomen aan gezegd d'at zij zich van een andere be trekking zouden hebben te voorzien. In een vergadering naar aanleiding van de mede deeding der directie ge houden, protesteerdn de werklieden fcoe-n ermsti gd aar tegen, en verzochten zij: de 'bedoelde proclamatie in te trek ken. 'Sinds idi-en heeft, een commissie uit Iden Aimisterdams'chem Met a-albe wer- kersbond getracht met de firma Spij ker over intrekking wan het bes-luit tot loonsverlaging te (onderhandelen doch d'e directie der iflalhriek weigerde in be spreking te tr-e-den met afgevaardig den di-e geheel buiten het personeel barer fabriek stonden, en dus over de vraag of dat personeel ia! dan niet zijn plicht deed geen oordeel konden heb ber. Voor onderhandelingen met bet personeel izel've stelde de -directeur zich 'echter beschikhaar. Deze weigering om met de afge vaardigden der vakvereenigimg -te-on derhandelen heeft ten gevolge gehad dat in d'Gieelvinck" door het perso neel der fabriek opnieuw een vergade ring is gehouden, ten einde tegen deze weigering |te protesteeren. Verschil lende denkbeelden werden hier a-au de hand gedlaan, ook dat van een sta king, maar iten slotte werd geen be sluit genlomien. Donderdagochtend begaven die werk lieden zich als gewoonlijk aan den (arbeid. Namens de directie Van „Trompen burg" werd onis medegedeeld, diat het volstrekt niet in haar bedoeling ligt i ide werklieden op hun loon te beknib belen, maar dat zij het -aan den ande ren kant onbillijk vindt, dat de voor deden, die van aanschaffing van de nieuwste en -meest productieve ma chines ih-et gevolg zijn, -alleen aan de werklieden zouden komen. Daarom zal voorloopig het stukloon voor alle werkzaamheden .met 25 pot. verlaagd -blijven, doch zal hierin weer verande ring worden gebracht wanneer deze regeling -tot onbillijkheden -aanleiding mocht blijken te geven. 'Het ontslag van het 50-Jtal werklie den aan het eind dezer week blijft vooT-loopig gehaudh-aaM. (Hbld.) ZWERVERS. Uit- Neuzen schrijft men aan de Mid del b. Ct. Dinsdagavond trok de gemeentepoli tie met een aantal burgers er op uit, om een groep rondtrekkende perso nen, vermoedelijk Belgen, die gele gerd waren in den Sluïspolder onder deze gemeente, naar hater te halen, teneinde verder voor hunne verwijde ring te zorgen. Die luidjes, welke met ketellappen en bedelen aan den kost trachten te komen, maakten het den landbouwers in die omgeving la'stig, d-aar ze onder bedreiging-en verschillende zaken trachtten af te dwingen, waarom de landbouwer D. Riemen/s, in den Goe- schen polder, naar onze politie om h-ulp zond. Niet dan -met veel moeite gelukte het de vier -mannen en vrouwen en 18 kinderen mee te krijgenhun werd. eene plaats nahij de kom aangewezen cm te kampeeren en Woensdag wer den ze over de grens geleid. ZIGEUNERS. Men meldt uit Cuyk Dinsdag vertoonden zich in de nabij heid der Duitsche grenzen een 50-tal zoogenaamde zigeuners, rondreizende met- beren. Dat dit volkje niet erg welkom ito in ons land, bewijst wel. dat door de marechausisiees de wacht aan de grens gehouden werd, ten ein de 'hun den intocht te beletten. VERDUISTERING De marechaussee te R'ozendaal heeft ieen ambtenaar bij' de S.-S. in hechtenis genomen op vermoeden vaai verduis tering. EEN OPLICHTER. E'en aantal bewoners van den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam zijn de dupe geworden van een sluwen -op lichter. Voorgevend)© dat hij' was aan genomen als koelieoipziohter op een suikerplantage in Ned. O'O-st-Indië, wist h-ij bij verschillende winkeliers goederen -machtig te worden, en ook geld te leen-an. Zij-n verhaal was zoo mooi -ingekleed, dat .ze -allen er geloof ,aam schonken. Hij is thans met de noorderzon ver moedelijk naar Amsterd'am vertrok ken. DE SNUGGERE OMROEPER. -In een dorp in 't Noorden van Friesland vond iemand 's morgens vroeg een zakje met geld, een beurs zo-oals Friesch-e 'arbeiders en boeren die dragen. De vinder 'vermoed.de aan wien d-e pfotng behoorde en lag - jiu-ist Overhoop aneit den -vermoedelijiken ei genaar. Hij -bracht de beurs naar de pol-iitie en deze li-et -omroepen wat ge vonden was. De omroeper was het heele dorp rond geweest en moest nog (slechts één keer roepen .toen bij ham het denkbeeld rees. -dat de ge vonden beurs zijn eigen wel kon zijn. (Hij- staakte nog ter-stond zijn arbeid en bevond, -dat zijn vermoeden juist was. -Of hij omroepskosten betaald kreeg, kunnen we niet zeggen; maar -toen hij den volgendjan dag weer iets om roepen moest, riep de jeugd: Is 't <ook "n pong met geld? (Volk). VAN -EEN EZEL. M'en schrijft uit een der plattelands gemeenten v-an Noord-Brabant aan öe Nhr.: Bioertje had zijn ezeltje al zoolang gehad en wilde nu wel eens een an der hebben, ieen mooier beestje. Boer tje trok da air om niaar de markt en weldra kwam een kooper. De k-oop werd beklonken en .daar verdween zijn ezel, -waar hij zooveel lief en leed mee gedeeld had. Boertje er nu op uit om een jonger beestje te koopen. Na een uurtje rondgeloopen te heb ben zag hij een mooi- ezeltje aan de lijn staan, waar hij v- tol ddée in hadi- 't Was -zo-o mooi -kaal geschoren en dan die hoeven, ze blonken. Boertje naar eigenaar toe en kocht het beest je. Hij naar huis toe, ispande het uit en o jé, het ezeltje liep recht, net als -zijn (oude ezel, naar de stal toe. Nieuw j'ong ezeltje deed, juist als oud ezeltje. Wel man, zei vrouwlief, 't is warem pel de oude ezel. die ze geschoren heb ben. Hoeveel heb je toegegeven? Boert]'e: vijf en -twintig gulden ui aar I Tableau. ('Historisch). ONDERWIJS IN HANDEN ARBEID. In het giebouw der Rijkskweekschool- te Middelburg werd de 26ste algemee ne vergadering gehouden van de ver- ecniging tot bevordering van bet on derwijs in handenarbeid in Nederland gevestigd te Amsterdam. De vergadering werd niet druk be zocht. De voorzitter, dè heer KI. de Vries Szn., van Amsterdam, opende haar met een toespraak, waaruit hleek, dat d" financieele toestand niet gunstig te. maar dat het. ledental van 375 steeg tot- 447. Aan het- in het vorig jaar te Amster dam gehouden examen namen 86 can- didaten deel, van welke er 64 slaag den. De ontvangsten over 1906 hebben bedragen f 4239.091/2 en de uitgaven f 4384.921/2, zoodat de rekening een nadeelig saldo oplevert van 145.83. Dit sal(|o zal vermoedelijk tot onge veer f 500 stijgen, wijl nog enkele pos ten betaald moeten worden. De conceptbegrooting bedraagt m ontvangst 4272.50 en in uitgaaf f 5065. Zii werd goedgekeurd. Als redacteur van het Tijdschrift werd herbenoemd de heer KL de Vries, die de betrekking weer op zicW nam. Verder had de behandeling plaats van de statuten der Vereeniging, voor gesteld door het befetuur op advies van het B-urean voor Sociale Adviezen. Na een goanimeei'de d;scussie werdi het belnmdens eenige kleine wijzigin gen aangenomen. De voorstellen der afdieeling Rotter dam betreffende, het stemrecht werden verworpen. Besproken werd de plaats en de tijd der volgende algtemeene vergadering. Genoemd werden als plaatsen Utrecht er Haarlem, en als tijd d Kerstva- eantie, de zomervacantie en de Paasohvacantie. Na discussie werd ten slotte goed gevonden die vergadering te laten val len gelijk imet den cursus, dus in den zomer. Aangevraagd te voor den cursus Groningen, zoodat, wordt dit ingewil ligd, daar de algemeene vergadering zal plaats hebben. Na herhaalde stemmingen werden als bestuursleden het bestuur wordt thans op Zeven leden gebracht be noemd de heeren dr. J. H. Gunning Wz. en KI. de Vries, beiden Amster dam D. Been, HaarlemA. van Waart, Rotterdam J. Cals Roermond P. T. v-an der Meuien, 's-C.raverihiage, ei J, B. Wolthuis, Groninglen. KAMERS VAN ARBEID. Men mleld-t uit Delft Op last v-an den betrokken minis ter is tegen ongeveer zestig patroons of hoofden van bedrijven, ressoentee- rende ond'er de drie alhier bestaande' Kamers van Arbeid, eene strafvervol ging ingesteld, wiegens bet niet tij dig (vóór '15 J.anUari) ten Raadhuiae indienen der lijsten met hunne kies gerechtigde werklieden. GROOT-EMAUS. Men herinnert rich1, dat de Vereeni ging tot Opvoeding en Verpleging van Idioten en Achterlijke Kinidlerein, eenige maanden geleden het eerste paviljoen geopend 'heeft van een ge sticht voor achterlijke kinderen. Dat paviljoen i-s bestemd voor de opvoe ding van jonigens beneden den leef tijd van 14 jaar. Thans kam worden medegedeeld, dat de bouwkosten van di-t paviljoen reeds nagenoeg gedekt zijn. Vele grooter© en kleinere bijdra gen kwamen den laatsten tijd voor al, in. Het bestuur zal- thans te overwe gen hebbetri, vorder te gaan. Van ver schillende zijden wordt ernstig op spoedige uitbreiding aangedrongen.- (Naar het Engelsch door „Rite".) 14) Ik zou zeggen van niet, antwoord de lord1 Eden|sore peinzend. Mts. Broek heeft ook nooit die verschijning gezien, is 't wel Voor zoover ik weet niet, my- ïord. Nu, goeden nacht, Richards, zei d2 jon-ge graaf. Ik verlaat -mij op .e zorgen voor kapitein Mallory van nacht. Hij liep vlug de -trap op en stak de galerij over naar zijn eigen kamer. De lakei maakte met tegenzin aan- 'stalten, om den ongewenschten be zoeker zijn hulp aan te bieden. HOOFDSTUK VII. Ronald brak zich verder niet het hoofd over zijn neef. Hij deed zijn deur op slot, -stak toen met een zucht van verlichting een sigaret aan, ging vcor het vuur zitten rooken en dacht na. Zijn gedachten schenen niet van aangenamen aard. Hij zag er ernstig, somber en gedrukt uit. Een man wil soms het „Noodlot" besturen en plotseling ontwaakt hij, cm te zien hoe het „Noodlot" hem bestuurt en hij niet langer in ernst is. Hij -sprak voor zichzelf heen en dat waren woorden, die sterk in tegen spraak schenen te zijn met zijn stand en rang in de maatschappij. Het wa:s een krankzinnig plan, mompelde -hij. En wi© weet wat daar het einde van zal zijn. Al deze lange jaren niefe wiat mij het leven kan ver zoeten, en dan die hoop. xYlles ten gevolge van een enkele uitlating. Een leven gered; -een geheim ontsluierd. Toen de Verleiding en de gelegen heid. Het scheen zoo gemakkelijk te bereiken. En wèl besdh-ou.wd maak ik -alleen aanspraak op rechten, dd-e an deren mij hebben onthouden. Nie mand! heeft er -eenig denkbeeld van. Zelfs deze dronken g-elc denkt, dat ik de ware Ronald ben. En Su© o als zij er niet was, hoe gemakkelijk en eenvoudig zou dan alias zijn. Maar „als zij de waarheid wist Zijn si'gaar was uitgegaan. Hij wierp hem driftig weg, stond op, en liep de kamer op en neer. Het is zoo eenvoudig, zei hij, ironisch lachend, om een scène in el kaar te zetten. Niets dan het gelaat en de glimlach van een meesje kan alles onderste boven keeren Be die spotte met teerhartigheidik, die meende, mijzelf altijd te zullen kun nen beheerschen. Ik verander in een huichelaar, omdat omdat Plotseling bleef hij st-aan. Hij stond te-genover den spiegel en deze weer kaatste de uitdrukking op zijn gelaat terug. Hij bleef even (stilstaan en ontleed- d zonder genade iederen trek van zijn ge-laat. Zij waren beiden zoons' v-an den zelfden lord, zei hij plotseling spot tend. En de een maakte aanspraak op erfenis en geboorterecht, en de ander was een landlooper en had geen te huis op deze aarde. Maar het Noodlot beschikte, dat zij elkaar zouden ont moeten en leeren kennen. En nooit le- ken twee 'stervelingen zooveel op el kaar als die twee broeders, die door 'le wereld niet als broeders erkend werden. Het is een prachtverhaal. Wat zou mijn lady Sue (daar wel van zeg gen, als zij het hoorde? Hij wiondde zich' van den: spiegel af. Misschien is allds toch zoomaar bet besteik zal een beter hoofd der familie vormen dan die schavuit daar beneden. En als Sue Het bloed steeg hem naar het hoofd. Plotseling bleef hij in een luisteren de houding stilstaan. Wat was dat?... Een kreet, een schreeuw, het geluid van toeslaande deuren! Hij gooide de zijne open en bleef wachtend luisteren. Alles in huis w-as donker. De groote hal zag er nit als een sombere, donke re ruimte, iets als een diepe put. Allerlei geluiden bereikten zijn oor, terwijl hij daar stond. Schuifelende voeten en angstige stemmen. Toen kwam er -een licht uit de duisternis. De jonge -man snelde naar de trap en zag Jasper Mallory in rijn overhemd ei pantalon met bretels wankelend naderbij komen, met een -angstig ge laat, als vluchtte hij voor onzichtbare vervolgers. Hij werd gevolgd door den lakei, Richards, die een licht droeg. Denken de, dat het ni'ets anders was dan de gevolgen van zijn dronkenschap, bleef d'i jonge graaf istaan waar hij stond, er. keek nacff de gebaTen van zijn neef ei- de pogingen van Richards, om hem' gerust te stellen. Ik zeg je, dat ik het zagIk zag hetzei Mallory, van den muur af wees hij met zijn vinger rechtstreeks naar mij. Laat mij -toch weggaan uit dit afschuwelijke huis Bah Hij wankelde naar den voet van de trap en ging zuchtend en bevend op ide onderste -trede om zich heen zitten kijken. Een meelijwekkend voorbeeld van zedelijke lafhartigheid. Ronald ging vlug naar beneden en bleef vlak bij hem staan. Wat te -er toch? riep hij uit. Waarom maak je iedereen op dit on mogelijk uur wrakker Jasper stond op en klampte zich met kracht, aan den arm van zijn neef va-st. O, Ronnie, ik ben vervloektIk zag het het te ekende Opgeheven Vinger Wee? toch om 's hemels wil be daard en wees een manriep Ronald boos. Je hebt zóóveel gedronken, dat alles daarboven in je hersenkas in de war is. Wat -is er gebeurd, Richards vroeg hij ernstig. Och, myord, de kapitein was er op gesteld om in de bibliotheek te (slapen op de sofa, en ik dacht, dat het maar 't beste zou zijn hem zijn zin te geven. Hij was naar ik mleende vast in slaap en ik zat in den leuningstoel de courant te lezen. Ik weet niet of ik was ingedommeld. Het wals mij of er maar enkele minuten verloopen waren, toen de kapitein een schreeuw gaf waardoor zelfs de dooden zon den hebben kunnen ontwaken En hij zat op, badend in het zweet, als i'k 't zoo eens zeggen mag, en hij beefde over zijn geheele lichaam, en beweer de. dat de hand van de schilderij uit d*. lijst gekomen was en hem had aangeraaktIk trachtte hem te over tuigen, dat het. een droom was, maar zooals u zelf riet, mylord, dat gaf mij niets. Een droomhet was geen droom schreeuwde Mallory, terwijl bij met zijn bevende hand over zijn klam voorhoofd streek. Zoo zeker als ik hier zit, ik werd wakker en voelde de hand en dat vervloekte gezicht glimlachte tegen mij en die vinger die noodlottige vinger. Ronnie, ik bert een verloren man. Die vinger wijst altijd naar dood of rampspoed. Ik o alsik kon denken, dat het niets dan een droom wa|s geweest, dan zou »'k nooit" meer drinken. Dan zou ik een beter leven -gaan leiden, zoo waar als- ik leef. Hij was blijikbaar geheel van streek. Klappertandend, sidderend en zuch tend vormde hij een-levend beeld van volslagen lafhartigheid. Ronald had onwillekeurig medelij den met hem. Zijn gelaat was lijk bleek zijn oogen schenen hem uit het hc-ofd te puilenzijn sluik zwart haar hing verwilderd over zijn voorhoofd.- De schok, van welken aard hij dan ook geweest miocht zijn, had hem ont nuchterd. Maar zijn verwarde zinnen waren niet in staat hem te hulp te ko men. Zijn ware natuur kwam nu wreed en duidelijk voor den dag. Alla verdediging van woorden en uitvluch ten ontbraken hem nu. Hij was niets dan een "lafaard, die zich met hand en tand aan het leven wilde vasthou den. Ronald vroeg zich af, wat hij met hem zou beginnen. Hij had gewei gerd, te gaan slapen in de kamer, die men voor hem in orde had gebracht. Het zou verloren moeite zijn, hem daartoe toch te willen overhalen. De bibliotheek was al even onmogelijk. Dan bleef alleen Ronald's eigen kamer over. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5