NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA De nieuwe Hoogere Burger-School. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 74C0 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MA.ANDAG 12 AUGUSTUS 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voer Haarlem - Haarlem van 1—5 regels L—, elke regel meer 050. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (Kom der Bii Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1-30 f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing Franco per post door Nederland 1.65 WéT 50 Cts. voer 3 plaatsingen A contant (Q«sUust^eerd ZoadTgsblad, 'voor 'Haarlem' uw Re<lactie eB Administraties Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 üïtgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWiAlALF bijadzuden. EERSTE BLAiD. ZONDAG lil AUGUSTUS. KERiMISViBRiMiAiKELIJKHEDEN. 'Schouwburg: Cinematograph, 2— 4 uur. Schouwburg: Nied. Toon eel vereen. .jHfuaarenikiooirts", 8 uur. Vereemigdng: Stoel en Spree: „Het Koninkrijk der vrouwen," 8 uur. De Khoon: Ned'. Oper. E<ns. „Jong ïïeideiberg," 8 uur. Bromgeb ouwSpecial! teiten voor stel ling, Directie Henri ter Hall, 8 uur. Schouwburg Van Dior: „Flora Tos- oa," 8 uur. St. Barvo: Ned. Dubbel Miannen- kwart et, 8 uur. Kleine Vereerd ging: Specialiteiten- voorstelling, directie Naeuwenhui- ®en, 8 uur. Alberts Frères, Grootte Markt: Bios- ©oopvoorstellingen, 25, van 6 uur af. Edien Theater (Ged. Oude Gracht over de Raaks: SpeciaJiteitenvoorstel- llngen, 24 en 8 uur. Muziek in dien Hout, uur. Budtensooieteii. Concert Haarl. Mu ziekkorps, 8 -uur. MAANDAG 12 AUGUSTUS. Schouwburg: 'Cinematograph, 2—4 uüt. (Schouwburg; Ned. Tooneeivereen. „GietLeende veeren/', 8 uur. De Kro'onc Ned. Oper. Ens. Operette- Matdnée 2 uur; „Brminie", 8 uur. Schouwburg Van lier: „Marguerite Gautbder", 8 uur. (St. Biavoi: Ned. Dubbel Mann en- kwartet, 8 uur. Kleine Veretenjiging: Specialiteiten- voorstelling, directie Nieuwenliui- zen, 2 en 8 uur. Alberts Frères. Groote Markt: Bdos- coopvoOratelingen25, Man 6 uur af. Eden Theater (Ged. Oude Gracht over de Raiaks)Special! teitenvoor- stellimgen, 24 en 8 uur. Boottochten. Nu bij het begin van den nieuwen cfursus in September het nieuwe ge bouw der H. B. S. in gebruik zal worden genomen, dunkt het ons een geschikt tijdstip om een beknopte be schrijving te geven van het inwendi- 'ge van dit fraaie gehouw, ontwor pen door den heer Dumont, onzen Di recteur van Openbare WeTken, en uit gevoerd door de hoeren Nedexkoorn en Machielse, aannemers alhiler. Treden we den hoofdingang, waar boven jaartal en stadswapen prijken, binnen, dan bevinden we ons in ©ene kïbine vestibule, die recMs en links kleine loges hoeft, waarvan de link- sche, van telefoon voorzien, voor den portier is bestemd. Recht voor ons uit kijken' we in de lh,al, welks ge-welf door een zestal zware ijzeren kolom men geschraagd wordt, en did met een drietal dubbele glazen deuren toegang heeft naar de binnenplaats. Wij blijven echter eerst even aian den Linkerkant, en bewonderen die mooie, modern gemeubileerde Kaïnter van den Directeur, en de zaal voor de leeraren, die beide in groen en wijn-rood gedecoreerd, van een eiken ameublement en van 'allerlei gemak ken voorzien,, een voornamen en te gelijk aan@ena.men indruk maken. Ook de Bibliotheek, naast de kamer der leeraren gelegen, mag worden gezien. Alle zalen en kamers (met uitzonderingen, die we straks noe men) zijn voorzien v,an eemvjoudige koperen gas-ornamenten. De linkervleugel1 van het gebouw, in rechte lijn aansluitend bij de Bibliotheek, is bestemd voor de af- deeling scheikunde. Hier vinden we een donkere kamer voor de ontwik keling van.' fotografische platen, een weegkamer met" steenen tafel, een klein laboratorium, en voorts het groote laboratorium, die beide geheel volgens de eiscbem worden ingericht. Dit groote laboratorium is het lage gebouw, dat men op onze afbeelding van den Noord-vleugel ziet. De an dere hier beschreven zalen liglgen in de henedemierdieping van het hooge gebouw. We zijn nu de gang aan den lin kervleugel ten einde, en komen aam den rechterkant van die gang in een magazijn met kelder. Daarnaast bevindt zich het leslokaal voor schei kunde, met een opioopend podium' voor de toehoorders, en demon stratie taf ets voor den leeraar, dn van 'het naastgelegen lokaal uit, dat vian den amanuensis, de nood'ge hulpmiddelen ontvangt. Het leslo kaal kan door één mechanische nol- beweging geheel duister wonden ges maakt, wat voor sommige proeven noodig is, en in verband daarmede is leslokalen zijn er 13, terwijl er, be halve voor natuur- en scheikunde, ook een afzonderlijke afdeeling is voor aardrijkskunde, een nieuwig heid, die tot nog toe- niet werd toege past. In deze af deeling kunnen kaar ten en plaatwerken aan katrollen worden opgehangen, terwijl er een afzonderlijke kaarUenkamer ie. Voorts vinden we in dezen vleugel boven, aan de Oostzijde van de Raisoeli, die Maghreb el aks-a zal verlossen van de Nazareners. Want dat tegen hen die haat gaat, is duidelijk gebleken uit 'hetgeen "e reiziger Bensusan in Engelschie bla- dlen verhaalt over een paar ontmoe tingen in Marokko, die blijk gaven van den hiaat der Marokkanen tegen de Europeesche Christenen. „Wij Ted en, zoo schrijft hij, naar het Rif land Van het Rif kwam ons Fransche Regjeering geen werkelijke Mapobkaansche expeditie wil. Dit zou Ofp het oogehblik een onderne ming zijn, Waarvan noch het eind;, noch de verwikkelingen, noch de kosten, noch het voordeel te voor zien zouden zijn. Toch zou Frankrijk nóet ongaarne van die huidige om standigheden gebruik maken om zonder verwikkelingen en zonder groote onkosten rijn overwicht in Ma- Gr. Laboratorium. KI. Lab. Ben.Afd. Scheikunde. BovenAfd. Teekenen. BenedenBeneden Bibliotheek. Kamer Leeraren. in deze lokalen 'electrische verlich ting aangebracht, zoodat de leeraar slechts op een knopje aan zijn tafel' heeft te drukken om licht te krij gen. Achter het lokaal van den ama nuensis vinden we een klein plaatsje met een gelegenheid vo'or behande ling van min aangenaam riekende stoffen dleze plaats sluit aan op de ruime, straks reeds genoemdJe bin nenplaats. In 't midden daarvan is elen omheinde tuinruimte', bestormd voor den leeraar in de plantkunde, aan de Oostzijde zijn ruime rijwiel- bergplaatsen en aan de Zuidzijde closets. In den Noord-Oosthoek vindt men de woning van dien concierge, uitkomende aan de Voldersgracht, in gang, de leslokalen voor die natuur lijke historie, benevens 'de natuur historische verzameling,. In het les lokaal komt o. a. een aquarium met tuc'ht- en waterv er ver sehing naar het systeem, dat in „Artis" té Amster dam wordt toegepast. Wij passé eren nu het groote trap penhuis en komen in den linkervleu gel. De zalen aan de Noordzijde (bo ven) .zijn voor het tee&enonderwijs ingericht. Aan den uitersten hoek de lijmteekonzanl, waarbij een berg plaats, en naar Oostelijke richting nog twee zalen voor het handteeke- nen, waarbij de hulpmiddelen zooda nig zijn ingericht, dat desgewenscht' in groepen kan worden geteakemd. In aen 'eenzaam bergbewoner tegen, die een zwaar beladen ezel voor zich uit dreef. Toen hij ons zag, bleef hij een oogenblik staan en staarde ons aan. Ik groette hem vriendelijk. „Vloek over uw geloof", was het «antwoord. „Ik wou dat ik alle Naza reners kon dooden.... „Hij hief den arm op en wees op de bergen in de verte „Daar is er een, die alle Nazare ners de keel zal afsnijden. Hij zal het land bevrijden en de Sultan zal hem gewis tot heer over ons maken. En hij zal ons redden, want hij is gewel dig en sterk".... „Wie is de bevrijder, die de Naza reners uit het land drijlvien zal rokko te bevestigen. Vermoedelijk zal de bedreigde veiligheid van Engelschen en ande ren wel om samenwerking met ande re mogendheden vragen- Reeds heeft de Engelsche consul te Maaagan om een Engelsóh oorlogsschip gevraagd dat nu op weg schijnt. Te Gibraltar zijn nl. al vreemde oorlogsschepen ge passeerd- Het is duidelijk de moeilijkheid, die in Marokko thans weder is ont staan, is zoo groot, dat die slechts xnet ernstig overleg en krachtige sa menwerking uit den wieg kan wor den geruimd. Leeraren- Kamer. Dir.-Kamer. Hoofdingang. Boven: Trappenhuis. BenedenLeslokalen. Boven: Leslokalen, rechts afd. Aardrijkskunde. den Zuid-Oosthoek het ruime gymnas tieklokaal, groot 12 bij 24 Meter. Dit lokaal, hoog en licht, geschilderd in gte.el en blauw, een kleurcombinatie, die met d,e noig aan te brengen vlak- versiering van 't onderste deel der muren een goed geheel zal vormen, is een lust voor 't oog, en 't mooiste gymnastieklokaal dat men zich den ken kan. De ventilatie is gemakkelijk! en practisch, de ramen kunnen ami den andere op en neer worden' ge- isdhloiMen, terwijl de hoogte van de zaal zelf voortdurende verfrissohing der zaal waarborgt. Ook hier zijn enkele closets aan gebouwd, terwijl er een uitgang is naar de Voldersgracht, zoodat des noods het lokaal geheel afgescheiden van de school kan worden gebruikt. Ahn den Zuidwesthoek van de bin nenplaats is de groote poort, die voornamelijk zal worden gebezigd voor de mannelijke leerlingen, die van uit de iSopbiastraat hun rijwiel direct kunnen wegzetten. De ingang voor de meisjes (die zonder rijwiel natuurlijk is aan de voorzijde van het gebouw, «aan de hoofddeur dus. Aan de achterzijde van het hoofd gebouw is de afdeeling voor natuur kunde. In den rechtervleugel -vinden we daar weder een klein laborato rium, de leskamer en die van den amanuensis. In het laboratorium de kasten met instrumenten, en een af zonderlijke donkere kamer. Licht en donker is ook hier naar believen te maken. Aan 't eind van de rachtergang voiert de kleine trap alle trappen zijn van Beyersch granieft, allle vloe ren van mozaïkiegels naar de 5 gewone leslokalen', boven aan de voorzijde gelegen. Van die gewone het tweede lokaal vinden we aan de wanden een groot aantal kledine bor den, waarop de leerlingen met krijt zullen kunnen teekenennaar wij 'vernemen is dit de uitvoering van aen denkbeeld van den heer De Vries, den leeraar in het teekenen. •In diezelfde gang zijn aan het einde nog eten paar bergplaatsen. Wye hebben nu die gehieele school doorgewandeld, en nemen ten slotte nog een kijkje in die enorme ruimte onder de kap van het hoofdgebouw, waar mettertijd kachels en dergelijke tijdelijk overbodige artikelen een plaatsje kunnen vinden. Langs de groote trap komen we dan weer in de vestibule van het prachtige en practische 'gebouw, waarmee, het onderwijs alhier, waar mee onze gemeente miag worden ge- lukgewensoht. DE TOESTAND IN MAROKKO. Uit alle tijdingen, die via Tanger naar Europa komen, blijkt hole ge heel Marokko in opwinding is trots al hetgeen door de Europeesche Mogendheden op de Conferentie van Algeciras is bepraat. De ver wachting, dat zóó 'de rust in Marok ko kon worden verzekerd, blijkt een schromelijke vergissing. De Confe rentie kon den volksgeest van de Mooren, van do Berbers, van de Ka- bylen niet dwingen. Er was slechts eene aanleiding noodig om den haat, het fanatisme aan te wakkeren, dat sluimert in de horst van eiken Moor. Die haat is thans tot een uitbar sting gekomen. En over den Sultan en de mogendheden heen, roepen de Mooren thans om den Bevrijder, om vroeg ik. Etn ernstig klonk het ant woord van 'Salam „Hij leeft in het land Ziniat en zij noemen hem Raisoeli, Mohammed Raisoeli. Om zijnentwil is het veiho- iden in de bergen te gaan' jagen, en zelfs de Boschadors (de Europeesche gezanten) durven het niet wagen. Hij zal Maghreb el aksa bevrijden." Dat is de stemming, die 'onder de Marokkanen ttneerscht. En de jongste gebeurtenissen hebben die stemming voedsel gegeven. Overal slaat, thans de vlam uit. Na Casablanca volgt Ma- zagan,, na Mazagan Mogador. Het grootste gedeelte van Mazagan iSs reeds vernietigd door het bombar dement. Toen de Fransche kruiser die stad bombardeerde, dedlen de Moo ren een bevitgen aanval op de Ja ten - wijk en Vermoordden een groot aan tal Joodsche bewoners. Berichten uil Larudhie meldlen, dat teen Kabylenstam, op het vernemen van de beschieting van Casablanca, naar die stad oprukte alle poorten zijn gesloten. De toestand van opge wondenheid in het binnenland is zoo groot, dat de (vreemde bewoners van Fez voornemens zijn die stad te ver laten en naar Tanger te gaan. Uit Mogador wordt bericht ontvan gen, dat de Sjerif Ma-el-Ai nin met 8000 man fanatieke, tytooren naar die stad oprukt. Uit Rabat is het bericht ontvangen, dat de Kabylen den gouverneur heb ben aangemaand, te zorgen, dat bin nen veertien dagen de Enansche douane-controleur ontslagen is, an diers zullen zij de stad aanvallen. En ook Tanger wordt bedreigd, vol gens een bericht in de „Tribune" door de Angera's die de stad naderen Wat zal Frankrijk nu beginnen Een bericht uit Parijs zegt, dat de NOG IETS OVER CASABLANCA. Een correspondent Van die Daily Mail is de ©enige Engeilscbe verslag gever, die de beschieting van Casa blanca heeft bijgewoond. Hij schrijft in een telegram uitvoerig wat hij gezien heeft. De 'gruwelen, die vóór de beschieting in de stad voorvielen, 'zegt hij, waren erger dan de slach ting, die de beschieting teweeg bracht. Hij weigert in bijzonidierhe- den verslag te doen van de wreedhe den, die de woeste Kabylen in de Jo denwijk bedreven. Uit het Engelsche consulaat zag hij vele Joden dood slaan en vele Marokkaansche vrou wen weghalen en mishandelen. Op groote schaal werd er geplunderd zonder onderscheid waar. Bij den al- gemeenen moord bleven alleen de En- gelschen gespaard. Een bende plun derde de Marokkaansche staatsbank en maakte 3000 pond sterling buit. Over het optreden der Franschen maakt de „Tribune" deee scherpe op merking, schijnbaar gericht tegen de Vnedes-conferentie, die, zegt het blad, allen, (zin voor humor mist. An diers zou ze niet het voorstel aangeno men hebben om de beschieting van een onversterkte haven ongeoorloofd te verklaren, nagenoeg op hetzelfde oogenblik, dat Fransche oorlogssche pen twee weerlooze Marokkaansche havensteden platschoten. UIT TURKIJE. In de laatste maanden heeft de Porte pogingen gedaan, een leenimg te sluiten bij de Maatschappij voor Vuurtorens, van een half millioen pond die pogingen slaagden slechts gedeeltelijk, maar het bleek toen, dat de Porte zich met 300,000 pond ook tevreden wilde stellen. Verleden week werd dit bedrag aan de Keizerlijke schatkist te Stamboel uitbetaald en dadelijk werd het naar hat Paleis gebracht, wijl de 'Sultan' het noodig had Voor de feestelijkhe den, bij gelegenheid van het huwe lijk Zijner dochter en van twee zij ner nichten. Het geld was reeds groo- tendeels uitgegeven, vóórdat bekend iwerd, d'alt een leening was aanga- gaan. De geheele week werd de schatkist bestormd door hongerige ambtena ren, dte een voorschot vroegen op bun achterstallig trootement Maar de minister van financiën moest doof blijven voor hun smeekbeden hij had niets meer om aan de ver zoeken te voldoen. De Sultan echter, van deze smeek beden hoorende, heeft daarop geant woord met een Iradé, waarin hij aan zijn onderdanen meedeelt, dat hij, om verbetering te brengen in dien finah- cieelen toestand' van zijn rijk, de noodige hevelen heeft gegeven, em nieuwe hulpbronnen te ontsluiten,- die geen 'zwiaardere Tasten zullen leg gen op de bevolking, noch later tot moeilijkheden aanleiding zullen gje- Men. Daarvoor moeten alle inkomsten naar Konstantinopel Worden gezon den. De provinciale gouverneurs kre gen de opdracht, geen gelden achter te houden voor «htm eigen behoeften! of die hunner provincies. Een finan cieels commissie zal worden inge steld voor het beheer der financiën.. Zoo krijgt Abdul Hamid de beschik king over alle inkomsten uit zijn rijk. En hij poogt inmiddels bij een Duitsche financieels combinatie een leening te sluiten, om zijn ambtena ren een maand van hun achterstal lige salaris te betalen. DE ONLUSTEN IN PERZIë. Naar nu uit Teheran gemeld' wordt, is de botsing tussch'en Perzen en Turken feitelijk het gevolg gieweest van het optreden van twee Koerden- stammen, die in opstand gekomen.'en reeds onderworpen waren door ©en' vertegenwoordiger der Perzische re- gearing, toen Turksche troepen zich in die zaak mengden. Met de nu in hun verzet aangemoedigde Koerden, trokken die Turken naar het Perzi sche kamp, dat snel ontruimd werd, waarop de Turken het beaetten. Er moeten dorpen geplunderd en onge veer tachtig mensohen gedood zijn, Wat alles gebeurde veertien kil. van de Turksche grens af, terwijl ook el ders de Turken op Perzisch gebied zijn doorgedrongen. De Perzische re geering heeft de gezanten te Londen en Petersburg doen aandringen by die regeeringen op een bemiddelend1 optreden te Konstantinopel. DUITSCHE SOCIALE WETTEN. De uitbreiding der verplichte ziekte verzekering tot de land- en hosch- bouwarbeiders, is in voorbereiding in DiuitscMand. Vermoedelijk zal een regeling getroffen worden in dien zin, dat bij rijkswet de verzekecninga- plicht der landarbeiders zal worden ingevoerd, terwijl den Bondsstaten die tenuitvoerlegging zal worden over gelaten bij landswet. In Pruisen wor den reeds toebereidselen gemaakt aangaande de invoering der wel DE TOESTAND IN RUSLAND. Uit Moscou wordt weer eens een bommenzaakje vermeld. Naar de po- Ji/ti§ bericht, werd haar medegedeeld, dat er bommen gemaakt werden in de werkplaatsen der Keizerlijke Tech nische school. Er werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waarbij da juistheid der inlichtingen bleek niet -alleen, maar tevens zekerheid werd verkregen aangaande een verbinding- met villabewoners nabij moscqu. Ook daar werd nu huiszoeking gedaan en vijf bommen met zeer groot ontplof- fingsvermiogen, alsmede 600 lonten, .werden gevonden. Naar aanleiding van een en anderszijn twintig men sohen aangehouden. Behalve de bommen vond de politie ook nog een aantal verboden geschriften en een hiectqgTaaf. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het Museum van Kunstnijver heid blijft de tentoonstelling van biii- tenlandsch drukwerk nog eenigen tijd geopend. In de eerste helft der volgende maand zal in de Rotondie van het Mu seum weder eene belangrijke tentoon stelling van Japansche kunstvoorwer pen, die direct uit Japon zijn inge voerd, gehouden worden. Maandag a.s. 12 Augustus zal hel Museum van Kunstnijverheid geslo- 1 ten zijn.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1