•kwaal, waaraan «zij sukkelen gaat, zoodra haar leven „druk" wordt, in welke richting ook zij zich beweegt. Waarom zou ik er van „schrij ven", dat gij ondier dfe vakken die een vrouw kan beoefenen ruedie op' neemt „reizigster" Integendeel, weet van een jonge dame, die de flinkheid had, toen hare ouders hun fortuin verloren, met haar aangebo ren goedisn smaak te woekeren, door zich te belasten met het reizen in dameshoeden voor een paar groote buitenlandsche huizen. Zij étaleer- de die in de door haar bezochte ste den in het een of andere hotel, waar de inwoonsters haar dan kwamen opzoeken en natuurlijk (verdiende zij' zelve een zekere vooraf bepaalde som aan iederen door haar verkochten hoed. In het vak levensverzekering kan men «veneens veel reizen als agente, en ook daarin ken ik een da- mie, die er niet alleen haar brood mede verdient, maar juist dat reizen zeer prettig vindt, omdat zij daar door veel ziet. Waar gij echter rede neert over het weinig ideale" van deze en aanverwante Vakken, daar moet ik u weder hetzelfde antwoor den als hierboven „ideaal" kan ik geen enkel vak vinden, waarin de vrouw zelfstandig haar brood verdie nende, optreedt of «zij advocate is of doctor dan wel winkeljuffrouw of modiste of onderwijzeres, of wat dan .ook. Te pessimistisch stelt gij het lot der winkeljuffrouwen voor. In de groote steden Amsterdam, Den Haag, enz., sluiten de magazijnen reeds om acht, niet eerst om negen uur, en ook zijn er reeds vele chefs, die het onmenschelijk voortdurend staan niet oneer verlangen". ZIONISTEN-CONGRES. -Nog vóór de opening van het con gres te 's-Gra/uenhage, op aanstaan den Woensdag, beginnen reeds eeni- ge vergaderingen van afgevaardig den uit enkele landen. Zoo vergade ren bijv. die uit Rits land, die tot op den dag der 'opening bijeenkomsten zullen houden ter bespreking van bepaaldelijk de Russische Zionisten betreffende onderwerpen. De DuiitSehe afgevaardigden,- ten getale van 70 80, zullen Maandag bijeenkomen. Voor het congres zelf zijn reeds eenige referaten 'aangekondigd, wel ke met belangstelling worden tege moet gezien, o. a. eene openingsrede van Max Nordan. Prof. Otto Warburg, botanicus, zal spreken over Zionistische onderne mingen in Palestina Dr. Georg Balpem over de landverhuizing en de opper-rabijn van Bulgarijie, Dr. Ehrenpreis, over de nationale opvoe ding der Joden. Voor de congres-vergaderingen wordt op een géheale week gere kend. Nog een bijzonder onderwerp zal vóór de opening van het congres be~ biandleld worden het werk der He- breeuwsobe taalvereeniging „Ivriah' tot bevordering van de verbreiding van hot Hebreeuwsch onder de Jo den, ook voor het moderne verkeer en de moderne literatuur. ZEESLANGEN, In de Tel. komt een artikel Voor van dr. A. J. C. Snijders, getiteld: „waar heid en verdichting omtrent de zee slang." Schrijver zegt in zijn artikel o.m., dat vooral onze landgenoot dr. A. C. Oudemans zeer interessante on derzoekingen omtrent dit punt. heeft gedaan. Hij heeft zonder schroom de pu blieke meening, in oasu: de twijfel zucht aan het bestaan van dit zee monster, getrotseerd en zich gewaagd 'aan het verwijt van lichtgeloovigheid, door de, in zoovele bijzonderheden overeenstemmende, berichten van oog getuigen, te schiften en te bestudee- ren. Deze studies zijn samengevat in een werk, dat in 1892 uitgegeven werd bij E. J. Brill te Leiden en bij Luzac and Co., te Londen, getiteld: „The great Sea-serpent,' Am historical and critical treatise. De sohrijver komt daarin tot het be sluit, dat er werkelijk een zeemonster moet bestaan, dat tot nóg toe aan de zoölogen niet in handen is gekomen en dat wel eeuwenlang voor de zee lieden de rol van zeeslang heeft ge speeld, hoewel het tooh geen werkelij ke slang is, doch een reusachtig, zeer waarsoliijnlijik tot de robben behoo- rend, zeemonster, dat door hem ge doopt is: M'egopihias megophias. 'Bradford had reeds in 1803 een an dere verklaring gegeven. Wat men voor de zeeslang hield, zou niets an ders geweest zijn dan een rij van 'achter elkaar zwemmende bruinvis- achen of robben, wier achter elkaar opduikende lichamen schijnbaar de kronkelingen van de slang vormden. BALDADIG. Te Amsterdam is een 16-jarige jon gen 'gearresteerd en naar het politie bureau op het J'onas-Daniël- (Meijerplein gebracht, die een 13-jarig meisje het haar had afgeknipt, nadat het hem niet was 'gelukt dit meisje van haar gouden oorbelletjes te be- rooven. HET HOOGELAND. Jaarverslag. In druk is verschenen het verslag van de 14de jaarvergadering van „Het Hoogelanidi", Vereeniging tot Christe lijke verpleging van bedelaairs en landloopors, waaraan het volgende ontleend is: In 1906 warden op de beide arbei derskoloniën verpleegd 165 personen, met een aantal verpleegdagen van 16.840; waarvan op 1 Januari 1906 aan wezig waren 52 personen, zoodat er In 1906 tzijn opgenomen 113. De geest onder die verpleegden was ëtee-ds een dor beste, terwijl het aan tal afgewezenen het getal van 800 overschreed. Het aantal vertrokken personen be droeg 107, zoodat er op 1 Januari 1907 58 personen aanwezig waren. De financieede toestand der vereeni ging mag vrij .goed genoemd worden, hoewel de middelen nog nlot toerei kend waren, oan tot het oprichten eener reeds zoo lang gewenschte 'der de stichting te kunnen overgaan. Aon giften w.erd 12.501.101 ontvan gen. EEN VONDST. In de Groote Kerk te Breda ontbre ken .aan het groote monument van graaf Emgelhrecht van Nassau twee kwartierwapens, die daar vermoede lijk waren afgeslagen. Van één was wel het wapenfiguur aanwezig, doch niet de naam. Toen nu onlangs een deel van de tryptiek uit haar nis gehaald werd ontdekte tmen, (behalve eenige -andere merkwaardigheden, ook het vermiste bo-vendcel van dit laatste wapen waarop de naam vermeld is, terwijl het andere in zijn geheel werd ont dekt, wel is waar in stukken, doch deze kunnen gemakkelijk worden aan eengevoegd. Deze twee schilden .van groote his torische waarde, waarop de wapens ón de namen van rechtstraeksche voorouders onzer Koningin te vinden zijn, -zullen nu spoedig 'weder onder de kwartieren van graaf Engelbrecht prijken. (Ned.). BETALING MET DUITSCH GELD. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Winterswijk bracht in ihare vergadering de vraag ter sprake, of er geen poging diende aangewend te worden, om de betaling met Duitsoh geld van regeringswege verboden te krijgen. Zij besloot alvorens hier stap pen te doen, iom.trent de werking van een zoodanigen maatregel bij andere grensgemeenten te inform eenen. VERDUISTERING. Die ambtenaar bij de S.S. ite Roosen daal, die verdacht van verduistering gearresteerd werd, is weder op vrije voeten gesteld. Het onderzoek moet niets verdachts aan 'het licht hebben gebracht. BETERE VOORUITZIGHTEN VOOR 'DE DIAMANTINDUSTRIE. De Heer Henri P-olak schrijft in;hét Weekblad Van den A. N. D. B.: „Als ■all.e voorteekenien niet bedriegen, loopt de periode van slapte, die van het be gin des jaars af geheersefct heeft ten einde. Het is wel is waar niet waar schijnlijk, dat wij opnieuw een tijd perk tegemoet gaan van overstelpen de drukte, gelijk aan dat, hetwelk na het jeindie van de uitsluiting 190-1 ,een aanvang nam, .doah dait wij een heele poos wan- geregeld werk voor alle diamantbewerkers zullen krijgen, daarvan houd ik mij (Overtuigd- Had den wij niet die zes a zeven honderd oud-vakgenoaten in ons -midden, die tijdens de hausse weer tot hunne ou de liefde terugkeerden ien als odmit- tienten iwerden toegelaten, dan zou het aantal werkloozen Ithans reeds zeer gering zijn." Het getal werkloozen is dan ook weer gedaald. In de afgeloopen week waren er 896, 'tegen929 in de vorige week. ORANJE NASSAU'S OORD. In Vox Medicorum schrijft de heer B. J. Kouwer, voorzitter der Nederl. Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst, het volgende De open brief aan Dr. Schuld. Geachte Redactie ,,Uw open brief aan dr. Schuld :n uw blad van 24 Juli j.l. geeft mij aan leiding tot een enkele opmerking, die gaarne in uw eerstvolgend Vox- nummer zag opgenomen. „Uw van uiterst weinig kieschheid getuigend schrijven gaat uit van een volkomen miskenning van de verhou ding, die er bestaan heeft tusschen den raad van commissarissen van iet Sanatorium Oranje Nassau's Oord en het. hoofdbestuur der Nederland- sóhe Maatschappij tot bevordering van geneeskunst. Na eene mondelinge en daarop volgende schriftelijke gedach- tenwisseling tusschen deze bedde licha men, heeft het hoofdbestuur aan den raad van commissarissen te kennen gegeven, welke weg in de toekomst hem de beste voorkwam. Van het stel len van eischen is geen sprake ge woestvan een dergelijke ongepast heid wenscht het hoofdbestuur niet verdacht te worden. „De inlichtingen, die het hoofdbe stuur zich bereid verklaarde te ver strekken aan 'hen, die de betrekking van geneesheer-directeur van bedoelde slichting begeerden, bestonden in raadgevingen, die incollegiale hande lingen konden voorkomen en voor de toekomst het gevaar voor botsingen en teleurstellingen konden verminderen. Dr Scfiuld heeft zich gedragen over eenkomstig deze raadgevingen. In geen enkel opzicht is hij te kort ge schoten in de vervulling van zijn ze delijke plichten als lid der Maat schappij." De redactie teekent hierbij aan „Wij betuigen den hooggeachten voorzitter der Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst dank cor zijn onomwonden uitgesproken meening omtrent de maat van onze kiejschheid, voor zijn inlichtingen en ";et ongetwijfeld voor allen verheu gende antwoord op den open brief aan dr. Schuld gericht, en drukken ons leedwezen uit, dat wij het hoofd bestuur der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der Genees kunst door een onjuiste terminologie ongewild hebben gegriefd onkiesch wallen zijn, lag toch geenszins in onze bedoeling. Wij verzoeken het cofdbestuur daarom beleefd alsnog voor „eischen" te willen lezen „aan wijzingen, die het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot b. d. G. in de j toekomst de beste voorkwamen". 1 „De zaak, waarover hel gerucht gaat, is de volgende, namelijk, dat. het hoofdbestuur van de Maatschappij t b. d. G. aan het bestuur van Oranje Nassau's Oord den weg heeft aange wezen, die moest worden bewiancleld, zooals dit dan ook uit bovenstaand schrijven blijkt om moeilijkheden te vermijden als voorgekomen zijn, on die zich onvermijdelijk zullen herha len, tenzij de verhouding tusschen read van beheer en directeur geregeld worde op andere en betere wijze, dan toon het geval wasen dat collega Schuld de betrekking van geneesheer- directeur heeft aanvaard, wetende, dat die raadgevingen (aanwijzingen) dcor het bestuur van Oranje Nassau's Oord niet zijn opgevolgd. In dit geval zot collega Schuld zeer zeker zich aan eer minder collegiale handeling heb ben schuldig gemaakt. „Wij en zeker alle collega's ver heugen ons thans, dat door onze open vraag een gerucht den kop is inge drukt, dat bij zeer vele leden onzer Maatschappij en bij vele personen daarbuiten, een uiterst onaangename gewaarwording heeft teweeggebracht en dat een blaam wierp op den goe den naam van een geacht collega; bo vendien, dat wij uit bovenstaand schrijven mogen besluiten, dat het be stuur van Oranje Nassau's Oord heeft voldaan aan het Tnlslaan van den weg, die het hoofdbestuur in de toekomst d; bekte Voorkwam." TELEURSTELLING. Men deelt aan het „Volksdagblad" bet volgende mede Dezer dagen prijkte in een der plaatselijk/3 bladen een advertentie, waarin eenige honderden werklui ge- vi aagd werden op een loon van f 10 tot f 15 per wieek. Gegadigden hadden zich aan te melden aan het kantoor in het boterpakhuds van den Coöpe ratieven Boerenbond, dat in de Kui perstraat te Amsterdam is gevestigd. Natuurlijk meidden zich honderden, waarvan velen van buiten, aan. Dat was Maandag j.l. Zij kregen echter de mededeeling, dat zij den volgenden dag tusschen 11 en 12 uur 7noesten terugkomen. Daar werden zij door den directeur ontvansen, mochten zij de voldoening sanaken. t2 worden aangenomen Mis, hun werd voorgesteld op provisie voor bo- terverkoop te werken. Ze zouden dan met wat goeden wil van 10 tot 15 gul den per week kunnen verdienen. Onnoódig te zeggen, dat de teleur gestelde werkzoekers over deze mede deeling niet bijster gesticht waren. Was de politie niet tusschenbeiden ge komen, wie weet of de directeur dan van het onderhoud geen souvenir had meegebracht. NAVOLGENiSWiAlARD. Door den kerkeraad der Henv. Gem. te Borsselo (Zeeland) is een navol genswaardig voorbeeld gegeven bij de verpachting van aan haar toebehoo- rende landerijen. Zij verpachtte 24 Hectaren bouwland in 26 perceel en, gunde diic aan zoovele personen, zon der onderscheid van geloof, met de bepaling, dat elk dier pachters slechts én perceel mocht hebben. DIEFSTALLEN. De commissaris v.an politie te 's-Gra venhage verzoekt opsporing van Otto LoTontz uit Duitsohiland, die verdacht wondt door middel va neen valschen sleutel ten nadeel e der firm,a Maas en Suchtelen, uitgevers van het dag blad van de Vredesconferentie, ont vreemd te hebben een som van 400 aan bankpapier. Genoemde Lo-nantz was in dienst der firma als portier. Door de politie te Schiedam is aan gehouden een persoon, die bij den fie.téhandelaar Brinkman aldaar, een rijwiel te koop aanbood, dat, zooals hij aanvankelijk beweerde aan zijn zwager toebehoorde. Het bleek echter lateT dat die bewering onjuist was. Na zijn aanhouding bleek de man te zijn de 25-jarige H. v. D.. los werk man, afkomstig van Bwijk. Op biet po litiebureau dieelde hij mede, het ton verkoop aangeboden rijwiel te Vlaar- dingen te hebben gehuurd. Voorts bekende ilij nog een 6-tal rijwielen op verschillende plaatsen te ..hebben ge huurd en verduisterd. Hij is naar Vlaardingen overge bracht en ter beschikking der politie aldaar gesteld. TEGEN DEN OORLOG. Velen zullen zich hem herinnieren, die eenigen tijd het hoofd van 't Rcd- dingsleger was in Amsterdam, den heer Booth Clibborn en vooral ook zijne vrouw Catherine, de oudste dochter van den oprichter van het Reddingsleger. Zij scheiden zich van het Leger af en leiden onafhankelijk Evangelisch zendingswerk. Ze zijn nu in Den Haag en de heer Booth Clibborn zal in de laatste week dar de Vredesconferentie bijeen is, toespraken houden op meetings, om tot afschuw van den oorlog en alle bloedvergieten aan te sporen. Wat 'hij zeggen zal, kan men te we ten komen door te lezen een boek, ge titeld „Blood against Blcod", dat uit gegeven is door Headly Brothers le Londen. Het kost slechts een shilling. Het omslag stelt twee oogen druipend bloed voor, idlie een kruis vormen. Het is goed en pakkend geschreven. Het eerste hoofdstuk vertelt van een Franschen soldaat, die in den oorlog van 1870 een Duitscher met zijn bajo- net doorstak, waarop deze neerviel, al stervend uitroepend„O Gott, mein Frau und meine Kinder." De Franschman werd krankzinnig dcor wanhoop, toen hij die woorden overdacht. Het boek is vol van dergelijke merlc- deelingen en verhaald wordt, hoe een jong man, die iuist officier zou wor den, toen hij de proef van he' boek gelezen had, besloot zendeling in- plaats van officier te worden. Hbld.") HET WEER Een iéder weet, hoe veranderlijk 't weer in ons land is. Op sommige da gen kan het drie- a viermalen „om slaan". en weken aaneen een stand vastige weersgesteldheid is bij ons een zeldzaamheid- Het weer te kunrucn vaststellen, is reeds van oudsher een studie geweest en, velen meenden in staat te zijn. om weken, ja zelfs maandfcu vooruit te kunnen zeggen, welk weer er zou ko men. Deze wóerprofeten verloren echter spoeddg hun gezag, evenals de almanak, dien uien met den minder liefelijiken naam van leugenzak ging betitelen. Uit het bovenstaande kan blijken, hoe groot belang het is, dat de mensch bij hst weder hteeft. En geen wonder, voor .velen hangt het bestaan grooten deels af van regen of zonneschijn van vriezend of dooi weer. De zeeman, d,e visscher, niet minder die veehou der en de landbouwer ziet vaak naar de lucht en den wind, om te zien wiat hem te wachten staat. Vooral als het kostelijk koren rijp te Melde staat of een groote hoeveelheid h,ooi op inihn len wacht, wordt er vaak met angstl gen blik naar den horizon getuurd en worden met zorg de teek-enten waar genomen, die een goeden of slechten dag voorspellen. Groot belang heeft onze boerenstandi bij het wedler, ja men kan zeggen hun. bestaan is er Man .afhankelijk. Vooruit te weten, Welk weer er te wachten is, zou voor hem een zaak van het grootste ge wicht zijn. Nu hebbbn de natuurkundigen het reeds zoover gebracht, dat zij uit een reeks waarnemingen de vermoedelij ke windrichting kunnen bepalen. Weet men. die, dan laait het zich ge makkelijk afllcidien. welk weder .zoo'n wind verzeilen zal. Dit zeggen ons de gezegden wel, die in dsn mond des volks leven. Zoo- zegt men: Zuidwest, regennest, of van Noorderstof kan mooi weer of." Velta en velerlei spreekwoorden zijn er, die alle betrekking hebben op d3 weer gesteldheid' en diie, de ondervinding leert hét. gro-otendcels op waarheid gegrond zijn. 't Is ook niet tie verwonderen, dalt een volk als het onze, welks bestaan geheel afhankelijk was van 't weder, zoovele zegswijzen en spreekwoorden heeft, om daarmee een te wachten weersgesteldheid aian te duiden. Zoo zegt men vrij algemeen: Een ring om de maan, Die kan vergaan. Maar een ring om de zon, Daar schreiden vrouwen en kinder om Msn bedoelt, dat een ring om de maan geen zekertmid geeft van slecht w«er, maar wanneer er een om de zon worditwaargenlomen, kan men ze ker zijn, diat er regen of sneeuw komt. Morgenrood, water in de sloot, Avondrood, geeft mooi weer aan boord. Deze twee gezegden gaan meestal door. J3k heb ergens een-s gelezen: „Be aviond rood', de morgen grauw, geeft hij dag het schoonste blauw." De waarheid hiervan kunnen de landlie den 't best bevestigen, Hoe menigmaal toch is het 's morgens prachtig -We der, maar de middag leert hun wel, dat een blijde morgen een droevigen dag kam geven. Zoo heb ik van visscherslui wel eens gehoord: De zon in een nest, Morgen de wind west. Met een nest bedoelen zij dan de wolken, die laag aan den horizon drijven en wiaaraehter de zon schuil gaat. De waarheid van deze spreuk is mij- mleniigmaal gebleken. DE RAMP VAN DE BERLIN. Onder 's-Gravenzamde is een lijk aangespoeld. Vermoedelijk nog van de ,.Berlin"-ramp. Het is naar de be graafplaats vervoerd. Geen bijzonde re kenteékenien zijn gevonden. den op den grond. Het voertuig slin gerde tegen een brugpaal en sloeg te rug naar den anderen kant, waar juist zekere Z. op zijn rijwiel passeer de die man raakte bekneld tusschen rijtuig en brugleuning en moest naar zijne woning vervoerd worden, waar 2ijn toestand niet ernstig bleek. On geveer 50 M. verder kantelde het rij- tiigen kwamen de paarden tot staan, de beesten hadden enkele verwondin gen, het wagentje was erg bescha digd. DE KIESRECHTMEETING. De optocht, na afloop der kiek rechtmeeting, Zondag a.s. te houden, za.' zich om vier uur opstellen op het terrein aan het einde der Ferdinand Bolstraat, en den volgenden weg ne men Ferdinand Bolstraat, Rustenburger straat, Dusarlstraat, Ceintuurbaan Ruysdaelkade, Quellijnstraat, Gerard Douslraat, Sweeliruckstraat, 2de Jan Steonslraat, Hemonystraat, Ceintuur baan, Van der Helststraat, en Albert Cuypstraat, waar de stoet tusschen Ferdinand Bolstraat en Ruysdaelkade ontbonden wordt, te circa half zeis. INGEZONDEN MBDEDEELINGEN d 30 Cents per regel. GOED NIIEOWiS VOOR HAARLEM. Het is rugpijn,, waarmede het ge vaar een aanvang neemt. Rugpijn is het eerste en zekeire teeken van nier ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen gentezen de pijn in den rug, terwijl ze de nieren in orde brengen, die zich daaronder bevinden, want inderdaad «zijn het de nieren, die de pijn veroor zaken en niet de rug. De Heer A. Kuiper, Beukenweg 41 te Amsterdam, meldt ons: Mijn zoontje van zestien jaren is gedurende het laatste jaar erg aan het sukkelen geweest met de nieren. Hoewel hij hiervoor eenige maanden in het gasthuis had gelegen, was zijn toestand weinig of niet gebeterd. Steeds klaagde hij over pijn in het be nedengedeelte van den rug en over een zware vermoeidheid, wat hem zeer hinderlijk in zijn werk was. Bet urine eren geschiedde met een. pijnlijk gevoel, -terwijl de urine bij tijden troe bel was; ook de slaap was zeer on rustig. Foster's Rugpijn Nieren Pil len hébben een gunstige uitwerking op het gestel van mijn zoon gehad. Na het gebruik van eenige dopzen is hij veel opgeknapt. Hij is veel opge ruimder, gevoelt zich sterker en de mieeste verschijnselen zijn verdwe nen. Uit voorzong zal hij echter nog een paar doozen gébruiken, ten einde den wortel van het kwaad geheel uit te roeien. Jk ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te miaken op elke wijze, die U goeddunkt. Pias op dat gij duidelijk Foster's Rugpijn NdJeren Pillen vraagt, dian kan er geen vergissing plaats hebben. De handteekenrng van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulliik, Zijlstraat 98, J. J. Göp- piniger, Groote Houtstraat 147a, en Iv. van Eden, Spaarnte 38. Toezending geschiedt fnanco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. Rechtszaken TENTOONSTELLING VAN AM- BACHTSWERKTUIGEN. Deze tentoonstelling, die, gelijk men weet, van 15 Augustus tot 30 Septem ber a.s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wordt gehouden, zal 15 dezer des nam. te 2 uur officieel wor den geopend. BRANDEN. Te Sleeuwijk bij Gorinchem zijn drie huizen afgebrand. Oorzaak onbe kend. Donderdagavond omstreeks 9 uur stenden het huis en de schuur van Jongepier fe Biggekerke op Walche ren in brand. Oorzaak onbekend. Ai- les werd een prooi der vlammen. Vrijdagmorgen te ongeveer 8 uur brak in de stoombranderij van de fir- II. Jansen en Co., aan de Noord- vest te Schiedam, brand uit, die direct een zeer dreigend aanzien had, want de vlammen sloegen reeds uit het dak. Aan het vlug optreden onzer brand weer, die direct met een 5-tal slangen wagens aanrukte, gelukte het den brand nog in den aanvang te stuiten, zoodat do brandschade zeer gering is. ONGELUKKEN. Te Gameren had een droevig onge luk plaats- De landbouwer P. Soer, met zijn ledige kar willende uitwijken vcor een met hooi geladen wagen, wérd aangereden, zoodat de kar van den dijk werd gedrongen. Soer kwam onder den wagen en was terstond dood. De paarden Voor het rijtuig van den lieer Cavadino te Dieren schrikten even vóór de kanaalbrug. De koets'er sprong van den bok en kwam behou DIEP GEZONKEN. Voor de rechtbank te Groningen stotn dite recht Fred-erik Jioihannes B., ondier-coupeur van den heer v. D., al daar. Beklaagde had «ten nadeele van zijn patróón verschillende stoffen gestolen, tot een gezamenlijk bedrag van ruim 200, die hij. taan verschillende hande laren in die stad verkocht had. Uit hot pleidooi van don verdedi ger, nar. Alma, bleek, dat beklaagde, vroeger een oppassend man, tot doze diefstallen gebracht was door zijn omgang met een slechte vrouw, die daardoor zijn. huiselijk geluk ver stoord had. Om aan de edschen van die vrouw, die steeds meer on meer geld van hem verlangde, te kunnen voldoen, bad hij zich aan hot goed van een ander vergrepen. Het O. M., waargenomen door mr. Galkoen, w.as van oordeel, dat bekl. door eigen schuld zoo diep was ge zonken, waarom het dan ook negen maanden tegen hem eischte. RELLETJES IN HET HAVENBE DRIJF. Voor de Riechtbank te Rotterdam had zich te verantwoorden August de Clercq, beëedigd, meterweger, bekl. op 18 Juli 's morgens omstreeks 6 uur de meterwegers Arte Albert en Gijs- bertus van der Laan, in dienst bij de vereeniging De Volharding, ieder een vuistslag in het aangezicht te hébben toegebracht, waardoor zij verw.ond werden en de laatste eenigen tijd be wusteloos was. Beklaagd® ontkent het feit en zegt zelfs niet ter plaatse te zijn geweest. Drie getuigen verklaren echter perti nent gezien te hebben dat beklaagde Albert en vier dat hij Van der Laan heeft geslagen. De officier van justitie acht het ten laste gelegde, mishandeling twee keer gepleegd, wettig en overtuigend bewe zen en requareert, met het oog op die omstandigheden waaronder hat is ge pleegd, veroordeeling tot vier maan den gevangenisstraf. Sport en Wedstrijden PEKING—PARIJS. De vertegenwoordigers der firma Spijker, die Godard tegemoet zijn ge gaan seinen uit Moskou, dat men al gemeen van meening is, dat Godard's automobiel prachtig loopt en de „Dion Bóutons" gepasseerd is. Vorder verneemt men telegrafisch uit Moskou „Alles is hier gereed, Godard te ontvangen. De directeur van dleDun- lop-inaatschuppij zal in samenwer- king mot de Auto-club, den bestuur der vaar den „Spijker"-wageu zoo yeo! in z n vermogen is, behulpzaam zijn. Uilt ingewonnen- berichten schijnt 't, dat Godard de „Dicrn-Bou- torns" heeft ingehaald. Godard zond uit Kaïzan het volgen de telegram Kazan, 8 Augustus. Ik hoop Mos kou den 12en Augustus te bereiken. Zend een mecanicien. Ik ben zeer 'vermoeid en zal veel moeite hébben, geheel alleen aan te komen. Stephan heeft uit Kazan geseind, dat de „Spijker"-wagen zich in uit stekenden staat bevindt en 't zeer waarschijnlijk is, dat hij, 't einddoel' aal bereiken. Ondanks de pech heeft de wagen zich prachtig gehouden en loopt in een regelmatigeai'gang. De ongesteldheid van Stephan schijnt dus gelukkig slechts van tijde- lijken aard te zijn geweest, daar hij op 't o ogenblik zij 't dan ook als pas sagier, de reis naar Moskou mee maakt. Even onvermoeid; als in. den aan vang, zet prins Borghèse zijn triomf tocht naar Parijs voort. Van 's mor gens vijf uur af zit hij aan het stuur rad, oin z'n 300 kilometer per dag af te leggen, een afstand, noodzakelijk, ten einde op den vastgestelden tijd, d. i. Zaterdagmiddag te 4 uur, in de Fransche wéreldhoofdstad zijne „joyeuse antrée" te houden. Van Bielefeld ging 't over Hainm Dortmund naar Hagen, waalr hij- 's morgens te 9 uur arriveerde. Hij wordt thans voortdurend vergezeld! van een eere-escorte tvan vier auto mobielen, gesierd met de Fransche kleuren en voorzien van de schreeu- wcndsie reclame „PekingMatin". In de stad had een klein opgeval /plaats,, dat een vertraging van 20 minuten veroorzaakte. Daarna ging 't verder over Schwelm—Bannen' naar Keulen. VERZEKERING VAN VOETBAL LE RS. De „Football League", de „Scottish League" en de „Southern League' hebben besloten een „Onderldngen vr etbal-verzékeringisbond" op te rich ten, waaruit betaald zullen wordeu alle eischen tot schadeloosstelling, in gevolge den- dood of tijdelijke onbe kwaamheid van spelers. WATERPOLO. Door het bestuur der Zwemvereeiii- ging „Het IJ" te Amsterdam wordt medegedeeld, dat het eerste zevental der Antwerpsche Zwem- en Reddings- vereeniging hare uitnoodiging tot iiet spelen eener revanche-waterpolo- match heeft aangenomen. Ter gelegenheid van den wedstrijd van bovengenoemde vereeniging op Zondag 18 Augustus a.s. zal deze ont moeting plaats hebben. Daar dit de eerste maal zal zijn, dat een buitenlandsch zevental in ons land uitkosnt,'en het genoodigde team een der sterkste van België is, zal de ze match ongetwijfeld hoogst inte ressant worden. Uit de Arbeiderswereld STAKINGEN. De firma Hubers cn Co., tapijtfabri kanten te Deventer, heeft, naar zij ran het „Deventer Dagblad" mee deelde, aan de Textielarbeidersveree- niging Broedertrouw bericht, dat zij de eischen der arbeiders niet alleen niet in overweging neemt-, doch 't den wevers gegeven ontslag handhaaft. Staking te Enschedé. In de Motorenfabriek der firma A. Sanders en Zn. te Enschedé legden Woensdag een 60-tal arbeiders den arbeid neer, of liever, zij verlieten Dinsdagavond als gewoon de werk plaats en kwamen Woensdagmorgen niet terug. De istakers eischen invoering van den 10-urigen werkdag, in plaats van den geldenden elfurigen, gepaard met locnsverhooging van één cent per uur, twee vrije dagen per jaar met behoud van loon, extra betaling voor overwerk en Zaterdags na vier uur vrij-af. Letteren en Kunst ,HET LEVEN". De nieuwe aflevering van „Het Le ven" zal historische waarde krijgen. Daarin toch is een uitvoerig artikel gewijd aan de opheffing der schutterij ea vindt men de vaandel-overdracht le Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage, Utrecht en Groningen vereeu wigd. Eveneens de laatste schutters maaltijd te Rotterdam en te Utrecht, benevens plechtige momenten als het laatste saluut der Haagsche schutterij aan de beide door H. K. H. de herto gin van Brunswijk in 1815 geschonken vaandels, welke onmiddellijk hierna aan het gemeentebestuur werden ter bewaring gegeven. De foto's zijn alle uitstekend geslaagd. En in den bijbe- hoorenden tekst wordt deze instelling, die thans tot 'het verleden behoort, op waardige wijze uitgeluid. Vermakelijk is in ditzelfde nummer een schets van B. Can-ter, getiteld „De mislukte onderneming", waarin deze auteur vertelt, hoe hij vergeefs als Schoenpoetser, orgeldraaier en poli tieagent op jacht naar copie uitging. MOSSEL EN GODOWSKY. De violoncellist L. Mossel zal in Oc tober wieer eene tournée door ons land maken met den beroemden pianist Leopold Godowkky. In Januari zal hij eenige.concerten geven met mej. Germaine Schnitzer, een pianiste, die in Amerika zeer ge roemd wordt. Jn het kleine, dooh bekoorlijke, In de Kempen gelegen plaatsje Moll, zal van 18 Aug. tot 3 September, eene ten toonstelling gehouden worden van schilderijen van die kunstenaars, die te Moll en omstreken hebben gewerkt, schilders uit verschillende landen

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6