gearriveerd, Deal volgende® dag zond tiij «het -volgende 'telegram aan zijn (blad: KAZAN, 8 Aiu/gusrtus. Tot onze groo te ve.rwoaxderi.ng «zagen wij hier den iSp ij.ker-AvatgKin «arriveeren anet zij.n idiautffeur iGiodard, en een -uiit Holland (gezonden mecanicien Stopham. Ge dard heeft anij tiet volgende verhaal van zijn wederwaardigheden gedaan: Donderdag 25 Juli vertrok hij te 6 •uur 's morgens, van Tcheremkovo en kwam te 10 uur 's «avonds te Nisjni- Oudinsk. afstand 271 kilometer. Vrijdag: vertrek te 3 uur 's mor gens, aankomst te Kansk, 8 uur 's avonds; afstand 266 kilometer. iZaterdag: vertrek te 3 uur; aan komst te Atchinsk te 11 u-ar; afstand 480 kilometer. Zondag: ven-trek «te 3 uur; aankomst te Tomsk te 5 uur. Overnacht in sen plaats 10 'kilometer verder; «afstand 630 kilometer. 's Maandags .reed Si ij door tot Dins dag ,eax kwamx, oi«a 865 iki lometer aan één stuk «afgelegd te Si ebben, heSiouden fce Omsk. Woanisd-aig: vertrek ran Omsk te vijf uur. De 200 kilometer zouden in zes uur «zijn afgelegd. Doch de twee voor- Bte veeren braken. Eoi de reparatie duurde tot Donderdag. Dien dag reed hij zonder ophouden naar Tchelia- binsk, .waar ixij Vrijdags te 7 uur des ■morgens arriveerde. Onder hevige re genbuien vertrok hij denzelfden avond doch in den nacht vergiste hij zich dn den «weg, waardoor hij Oufa voor- hijreed. Vandaar, dat Ihij eerst den 7n 's morgens te 'Kazan arriveerde. We mogen ons dus -voorbereiden «op een spamaxemden strijd tusscherx 'den \Spijker-wagen en de Dion-Bou- itans. (Tel.) Rechtszaken ONTROUWE GELIEFDE. Voor de vaoan tie- kamler der recht bank te Rotterdam stond terecht L. B., een 18-jaTig mensje, beklaagd van diefstal tem nadeeJe van den stoker J. P. v. H., met wien zij vroeger heeft samengewoond. Toen v. H. op 28 April jl. naar zee moest liet "hij haar achter in 't bezit van eenig geld, em met zijn inboedel, waartoe o. m. een rijwiel, een naai machine en eem gesloten kist be hoorde, onder haar berusting. 't Meisje bleef haar „man" echter niet trouw en nana een aruieren man in huis. met wien zij 't aanwezige geld verteerde. Toen dit op was, ver- kodlvt zij de fiets en de naaimachine, en brak zij de gesloten kist open, -waarin zij wist dat twee spaarbank boekjes xvaren. Van 't eerste boekje, foebehooremide aan v. H. haaide ziij •al 't geld, en van 't tweede, dat het eigendom was van 'n zuster vian v. H., 'haalde ze f 75. De geheele inboedel was verdwe nen, toen v. H. van zee terugkeerde. Hij verzocht der rechtbank het: meisje de zwaarst mogelijke straf op te leggen. Zijn vroegeTc liefde scheen veranderd in haaf, wat niiet te ver wonderen is. Het O. M. eischte 11/2 jaar gevan genisstraf. De advocaat van het meisje, mr. D. G. Kieboom, meende, dat zijn cliënt onder 'invloed had gestaan van 't slechte ge-zelsdhap, waarin zij na 't vertrek van den stoker was ge raakt. Ook drong hij aan op een on derzoek naar beklaagdes geestvermo gens, daar er veel geval Ion van krank zinnigheid in haar familie voorko men. Subsidiair bepleitte hij een clemea te straf. RAAD VAN TUCHT. Voor den Raad van Tucht werd be handeld de zaak van B. Meijer Jzn., gezagvoerder van duet Neder! andsche stoomschip „Grange&berg". I-Iet schip zette 1 Juni van dit jaar koers van Oxelösund bij «Stockholm naar Rotterdam, geladen met ijzererts. Reeds den volgenden avond, 2 Juni, strandde 't vaartuig aan den ingang van de Dröglen hij Drngörsnnd aan de monding van de Sont. Uit de scüieepsverklaring, die door den .gezagvoerder werd bevestigd, blijkt dai het dik weer was. eerst dik van regen, later van mist. Des avonds 6 u. 40 van den 2en voelde men het schip over den grond schuren en vastraken. Krachtig achteruitslaan van de machine modht niet baten. Bij peiling bleek voor 22, achter 23 voet water te staan. Toen om 7 -u. 30 de mist. aftrok, werd om adsistentie geseind. Den volgenden morgen trachtten twee slecpbooten van 8 u. 30 tot 9 u. 30 het. schip vlot. te brengen, doch zonder resultaat. In lichters werd daarop een deel van de lading gelost. Den ochtend van 4 Juni kon men eindelijk met. behulp van de twee sleepbooten en eigen stoom vlot komen. Zes getuigen zijn ged/agvaard. De kapitein verklaart bij zijn ver hoor, dat hij hot uit-den-koers-raiken toeschrijft aan de stroomingen, die in dit water geheel onberekenbaar Hij heeft, toen het, zulk dik weer werd, ingebonden, doch zich in een boei -vergist. Het kompas on dervond weinig invloed van de ijzer- leding. De kapitein zelf is voortdu rend op de brvg geweest met den stuurman, die de wacht De Raad. Qvoomo nog eenige getui en zal later uitspraak doen. EEN DSZAAKJE. Hei ging hem niet voor den wind. hij had een goeden vriend, die sen goed ijs-zaakje had. en een vrouw ïn die vriend was wel zoo goed, hem h huis te nemen. Ze werden eompag- xon-s, en de vrouw... coni.pagnonne. ;-Iet ijs scheen de liefde wan den echt niet te hebben ge-conserveer d tl/thians hij bemoeide zich al minder *n minder met zijn wederhelft, on uitsluitend belang in de helft, z. i. hem dag aan dag uit de zaak toekwam. In één opzicht kon 'hem zijn vrouw -wèl sdhleJen. Toen een knecht werd afgeschaft, en in diens pUaats de vrouw in functie trad, begreep hij, dat de f 1.50 dag loon haar toekwam. Maar in die prac- tijk deed «hij iets, alsof hiet geld hèm toekwam. Op 'n dag dat de compag non niet het ijskarretje en de vrouw uit was, ging hij op diens kamer, de eigen kamer in de gemeenschappelij ke woning, «brak niet een mes een la open en palmde een aan den com pagnon Ixxebehoorende caibidbus niet f 60 in. Volgens hem «wat dai. Iiedrag het loon, dat zijn vrouw toekwani, volgens den ander behoorde dat geld niei tol de zaak, doch hem in privé. Het O. M. bij de Amsrterdamsohe Rechtbank scheen die laatste opvat ting te huldigen door tegen den nian wegens «diefstal 4 maanden gevange nisstraf te eiscben. Letteren en Kunst TOaNiBELWEDiSTRIJD. Er is een wedstrijd voor oorspron kelijke Nederl andsche tooneelspelen, uitgeschreven door de t-ooneeluitge- vers Gebroeders Jianssens te Antwer pen. Eir wordt een tooneelspel (comedie) gevraagd van één of meer bedrijven, oorspronkelijk Nederlandsch. Het werk mag niet gedrukt, uitgegeven of vertoond zijn. Prijzen: le 300 fr.; 2e 150 fr.; 3e 100 francs. Schrijvers van Zuid- en Noord-Ne derland mogen aan dezen wedstrijd deelnamen. Ze mderten hunne stukken onder een deknaain inzenden vóór 1 Septem ber 1907. De bekroonde werken zullen in prachtuitgave verschijnen en overal in Zuid- e«n Noord-Ne der land vert spreid wordien. De keurraad zal bestaan uiit de hee- ren Aug. Mlonet, P. J. d'Ho-et, Gust Jianssens, Bodewijk Krinkels, Edmond üVIattihijs en Bodewijk Soheltjeixs. De ze zal vóór 31 December 1907 uit spraak doen. NIEUW WERK VAN DICKENS. Naar „The publishers weekly' meldt, zullen er binnenkort een aan tal verhalen door Charles Dickens vcor den dag komen, die men op een eigenaardige manier heeft ontdekt Men vond namelijk een oud groot boek. dat indertijd toebehoord heeft aan het blad „Household Words", en daaruit bleek, dat men den auteur ge durende een aantal jaren honorarium had uitgekeerd voor geleverde bijdra gen. Zoodoende kwarn men eenige 'schetsen en verhalen op het spoor, die tot nog toe aan het nageslacht geheel onbekend waren gebleven. Door zijn nauwkeurige administratie heeft dus do uitgever van de „Household Words" niet alleen zichzelf, maar ook het Engelsche volk een dienst bewe zen. (N. v. d. B.) Leger en Vloot CADETTENSCHOOL. De Minister van Oorlog brengt na der ter kennis, dat, met wijziging van d aankondiging -in de Staatscourant, van Zondag 28 en Maandag 29 Juli, No. 175, voor eene plaatsing bij bo vengemelde inrichting in aanmerking kernen voor den dienst hier te lande J Daniels, G. A. Mallinckrodt, J. van der Singel, E. A. W. Houbolt, W. C Maas, J. A. Battaerd, A. W. Lam- pe A. den Hertog, Th. J. A. Boers, H. Dooijewaard, J. H. H. Dommere, J. K. Labrijn, D. P. Ravelli, L. J. P. N. A. Bouwman, A. Tuytel, H. C. Kloppen burg, .J. M. W. Kuyl, J. Zwart, II Schlimimer, G. J. Kerlen voor den dienst in Nederlandscli- Indië F. F. Blok, G. van Galen Last, .T. P. Adèr, W. II. Sonius, P. G. H. van der Harst, S. Tulp, K. de Vries, J. Th. Iial- hgraeff, II. J. J. Schneider, W. J. Weemhoff, G. M. Claus. (..St-Ct") Kerk en School NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Erichem door den «heer J. van Dorp, cand. le 's-Gravenhage. GE-REFORM. KERKEN. Beroepen te Mijdrecht ds. ,T. van Loo te Winsum (Fr.) te Heerjansdam dr. F. W. Grosheide, eatnd. te Am sterdam. Pers-Overzicht BESTUURBARE BALLONS EN DE VREDESCONFERENTIE. In „De Nederlander" komt een ar tikel voor over de bet eek en is van bestuurbare luchtballons voor de oorlogen in de toekomst. Het verlan gen wordt geuit, schrijft het blad, dat «de conferentie niet zal uiteen gaan zonder althans eenige bepalin gen te hebben vastgesteld, om het willekeurig gebruik maken van bruik bare bestuurbare ballons te weren. Zelfs zouden twee groot e mogend heden van plan zijn om in dien geest stappen te doen. De nood zake! ijkheid daarvan ziet „De Nederlander" niet in zelfs komt haar vooralsnog zulk eene ge bruiksbeperking hoogst bedenkelijk voor. En dan vervolgt „De Nederl." Indien Inderdaad de stuurmans kunst in de ijle lucht levensvatbaar heid blijkt te hebben, dan zou de nieuwe uitvinding kunnen blijken het middel te zijn om aan den om'houd- baren toestand in Europa een einde te maken. Welke ie die toestand? Deze, dat alle, ook de kleinste natiën, gedwon gen worden, dag en nacht, van top tot teen gewapend, op den uitkijk te staan, ten einde -zich tegen een altijd mogelijken, internationaal geoorloof- den niet eens vooraf aangekondig- den inval te kunnen verdedigen. Geen enkele «dier kleine mogendheden wil, om welke reden ook, e.en oorlog, maar eienige groot© mogendheden be- geeren geheed de wereld te regeer en en vertrouwen elkaar geen oogen- blik. Gm redenen, die den meesten aardbewoners meestal onbekend zijn, totdat de oorlog uitbarst, en zelfs dan nog niet eens ten volle bekend wor den, kan elk oogenblik een oorlog uit barsten, en voor dét oogenblik moet ieder zich gereed houden. l>e kleine mogendheden zijn daar van in de eerste plaats het slachtof fer. Zij worden overbelast, en kun nen bij een oorlog nooit anders dan verliezen een kans om haar machti gen naburen het overtrekken van haar grenzen te verleer en hebben zij niet. Maar nu komxt de bestuurbare bal lon. Stel dat een der groot© mogendhe den aan de andere den oorlog ver klaart, en aan eene kleine eenige eischen stelt, hetzij om partij te kie zen, of legers door te laten, of wat ook, dan kan die kleine mogendheid antwoordien ik houd anij er buiten, en indien gij u eenige vredebreuk op mijn gebied veroorlooft, zend ik per ommegaande mijne bestuurbare bal lons naar uw rijksite steden, om daar alle verwoesting aan te richten, waartoe ik in staat. ben. Beletten kunt gij het mij nietik vaar de lucht in, waar het mij goed dunkt, en ben reeds ter plaatse voordat gij het weet. Natuurlijk kan de groote mogend heid op hare beurt hetzelfde doen. Maar het «onderscheid zal dit zijn, dat nu de groote en de kleine gelijk staat. Gp dit oogenblik is het abso luut onmogelijk, dad een klein land zijn legers "zendt in het hart van een groot land. Maar wanneer de Londe- naars, de Par ij zen aars of de Berlij- ners hun huizen en paleizen eensin brand gestoken zagen, zouden hun ne regee-ringen allicht «beginnen in te zien, dat 'het oorlogvoeren, niét om de eischen des rechts ingang te doen vinden, maar om aan de heersch- zucht der groote mogendheden te voldoen, toch een al te dolzinnig werk is. Mocht echter de aera der be stuurbare ballong zijn aangebroken, dan komt er meer gelijkheid onder de volken. Dan zal men elkander kunnen dwingen geen oorlog te voe ren, tenzij eene mogendheid zich ver zet tegen eene beslissing van het Ar bitragehof voorts bij tractaat den tegenwoordigen toestand vast te stel len, en te handhaven, zoodat voort aan, gelijk zoo vaak in deze wereld geschiedt, zelfs datgene zal vast staan als recht, wat het aanvankelijk niet wasdan zal men alleen met die volken oorlog beho«eiven te voe ren, die zich niet kunnen of willen voegen in de algemeene rechtsorga nisatie. Is men daartoe .gekomen, dèn is die mogelijkheid ontstaan voor (hlet. af danken van de hedendaagsche volks legers, -en kan men bij tractaat het bezigen van allerlei afgrijselijke ver delgingsmiddelen verbieden ook dus het werpen van explosiestoffen uit bal lons. Zoolang echter de mogendheden zich, gelijk itot dusver, bepalen tot het „humaniseeren" van den oorlog, d. w. z. tot het brengen van meer or- de en regelmaat in de wijze, waarop christenvolken zich gerechtigd ach ten elkander, louter uit heerschzucht, j te vernietigen, zouden wij (het, in zonderheid voor de zwakkere naties, hoogst bedenkelijk achten, afstand te doen van het eenige verweermiddel, dat dezen wellicht nog ten dienste staat. Gemengd Nieuws EEN BEZOEK AAN IIET CHINE/E- SOHE HGF. De gravin Carla Noveüis, die voor eenige jaren haren man vergezelde toen hij een opdracht van de Italiaan- sche regeering bij den Keizer van China had te vervuilen het g,ol'd den terugkeer der Italiwiansehe troe pen na den bekenden aanval op de gezantschappen geeft van de ont vangst ten hove te Peking in. de „Pes ter Lloyd'' een beschrijving waaraan het volgende is ontleend. „Ik had mij zoo „fijn" mogelijk ge kleed en droeg een japon met veel kant dat hebben de Chineezen graag omdat ze geen kant hebben een groot en hoed met. veeren en al wait ik aan juweelen bezat, of het bij elkaar paste of niet. Mijn man was in groot uniform met al zijn ridderor den. In ©e® moede vergulde boot, een soort van gondel met draken versierd, voeren we over een gracht. naa.r het. paleis der Keftzerin-weduwe, dat als vele woningen in China uit verschil lende losstaande zalen bestaat-. Aan den overkant «ontving ons prins Tsdhdng, de oom des Keizers, verge zeld van ministers en ceremonie meesters, en geleidde ons naar een paviljoen, waar heerlijike thee en ge bak ons werden aangeboden om j zooals hij zeide ons van de ver moeienissen van de overvaart te her stellen. Van daar gingen we na en kele minuten naar de aangrenzende zaal van „het wijs staatsbestuur", welker drie deuren naar het voor plein toe wijd open stonden. Over ta pijten, tusschen een. rij steen en leeu wen, sitaken wij het plein over en za gen al van verre adhter in de zaal, in het midden, op een hoog staandien troon de Keizerin zittenals een Boeddha in het schemerlicht vain een tempel. Links van haar de eere- plaats iets lager den- Keizer Kwang- Soe. Eerst zag ik niet veel, want ik had mijn drie verplichte buigingeai te maken, en dan heersöhte er in de zaal een geheimzinnig gedempte ver lichting, befialve nog dat uit twee bekkens niaast den troon wierook op steeg, gemengtd inert, den geur Van tu berozen en ander© bloemen.Micn werd gelheel beklemd en eerst langzamer hand kjon ik allerlei dingen onder scheiden. ,,DaaT zat nu de veel besproken en gevreesde Keizerin, d/ie het lot van 400 millioen menschen in handen, heeft, het hoofd bedekt door een hoog Tar taars ch kapsel, links en rechts ver sierd met bloemtuiltjes als „Rauten- delein", paaiden en goud, een reus- «achtige peervormige panel op het voorhoofd, in een rijkgeboTduurd kleed, met gouden dopjes op de bui tengewoon lange nagels, en vóór ha«ar een tafel met bloemen en papieren. Achter haar stonden in een halvien kring vóór zijden wandtapijten alle prinsen en de ministers v.an 't „Wei- poepoe"' (buitenlamdsohe zaken), in do m 'a ndiar i .j pen Me edi j met ktnoo-psin en paai wenv.e eren. D'e Keizer, die er bleek en ziekelijk, maar li.ee verstandig uitzag bleef vol komen lijdslij'k en het eenige wat hij ,,d,eed", was dat hij de rol die het antwoord op do toespraak van den gezant behelsde, uit zijn zak nam en aan den tolk overgaf. Eerst kwam het officieele gedeelte der audiëntie, de voorlezing wan de toespraak en het antwoord, beiden dooT een tolk ver taald, en waarbij de tolk der Keizer in, telkens als hij mot H. M. sprak, zich op de knieën neerliet en met zijn voorhoofd den vloeraanraakte. Ik, als Europeesche, mocht naar dit al les kal nip jl es kijken, want, een Ch!- nees is het niet geoorloofd tot haaf de oogen op te heffen. Ik verbaasde mij-, dat zij. er nog zoo jeugdig uit zag. zoo fijn en verstandig. Zij wenkte ons daarna tot haar te komen en wij beklommen drie. treden «vian den troon, w.aar zij imet ons een gezellig praatje begon. Zij vroegninar onze gezondheid, prees de tucht on der do Italiaanscke matrozen, vroeg wanneer we weer naar huis gingen, wenschte ons steeds toenemend ge luk en weizijn", en beloofde mijn man als aandenken aan China een otxle en mij eenige rollen zijde uit haar eigen fabriek. Daarbij kwam er wat leven op haar gelaatzij zag er niet zoo Boeddlia-ac'htig meer uit en glimlachte zelfs. Toen maakten we weer drie bui gingen en verlieten achteruit loopend de zaal, door een zijdeur links. Als belast met een koninklijke opdracht, waren we door de middendeur bin nengekomen, maar nu gingen we als gewone stervelingen door een zijdeur heen zoo wil hert de etiquet te. Bij andere audiënties komt het wel voor, dat de Keizerin zelve het eerst, heengaat en dan den Keizer als een kind aan de hand medeoxaemit. „Prins Tsching geleidde ons we der naar het paviljoen, waar dé ta.- fel gedekt was, geheel in. Euroipee- schen trant, behalve dart naast de vorken. lepels en messen nog de Ghi- neesohe eetstokjes lagen. Wij dron ken champagne ten de prins praatte over alles en nog wat. Hij behoort tot de modernsten van het hof, ofschoon hij nooit varder buiten Peking is ge weestdan de plek wan zijn zomerpa leis. Daarna gingen we weer naar d/e boot en over het water terug. In den namiddag bracht de mandarijn voor mijn man de versierselen van de dubbele-draken-ordie aan een breed rood lint, en voor mij vier roil en zijde van verschillende kleu ren. met het zinnebeeld van hert lan ge loven in goud er in gewerkt. Diat- zolfde stond in goud en rood op de groote glazen kist, waarin de zijde lag. „Den volgenden dag kreeg ik nog eene uirtnoodiging, op rood Chimeesch papier, voor een gastmaal bij de acht. keizerlijke prinsessen, maai' 0113 vertrek naar Shanghai belette mij daarvan gebruik te maken." DERTIG STELLINGEN, DIE HET OVERDENKEN WAARD ZIJN. 1. Werk is slechts middel, karakter doel. 2. Oprechtheid is de grondvesting van ei*, eerlijk werk. 3. Verdriet is de prijs, die de mees ten betalen voor bestenclige bekwaam heden. 4. Ieder stempelt zijn eigen werk. 5. Niemand kah Je omlaag houden, als je vast besloten hebt, omhoog te gaan. 6. Iedereen is bestemd om iets te doen, dat de moeite waard dis. 7. Alles, wat waard is, gedaan te werden, is waard, goed gedaan te worden. 8. Door de meqste menschen wordt men beoordeeld naar hun eersten in druk. 9. Weinig menschen slagen goed vóór zij het probeeren. 10. Hard werken is niet het kleinste deel van genie. 11. Er is meer tijd noodig, om vriendelijke woorden te spreken, dan om af te snauwen. 12. De eenige manier, om het goed vertrouwen te genieten is, schulden stipt te betalen. 13. Het is gemakkelijker goed werk te leveren dan slecht. 14. Hoe moeilij ker het is, iets tot stand te brengen, hoe meer hot der moeite waard is 15. Een verstandige werkgever zal zijn ondergeschikte eerder aansporen cr' vooruit te komen, dan hem om laag houden. 16. Ted'er is slechfs "eerrkleine scha kel in een langen ketting. 17. Eerzucht ontwikkelt lichaam en geest. Zelfzucht doodt ze. 18. In den hanaél zijn regels even ncodig als wetten voor een behoorlijk landsbestuur. 19. Men kan niet alles in één dag leeren. 20. Het feit, dat men van uw dien sten gebruik maken wil, sluit de be lofte in van goed werk. 21. TTw patroon zal dikwijls uw werk op prijs stellen, «maar vergeet, u dat te zeggen. 22. De tijd gaat vooruit en methodes veranderen. 23. Het is geoorloofd over uw arti kel te -spreken zoolang gij de waar heid spreekt. 24. Er is maar één manier om goe deren te verkoopen zie met voordeel aan de markt te brengen. 25. Menigeen zou u gaarne tot klant vallen hebbeen, als hij u maar vinden kon. 26. Lafaards allee-n zijn bang om te wagen. 27. Zelfs engelen kunnen wel eens ongeduldig worden. 8. Onvriendelijke gevoelens vinden geen koopers. 29. Nauwkeurig op de kleediing werpt voordeel af, ook in den handel. 30. Elke werkman denkt, dat, als hij baas wan, hij het werk anders zou aanpakken. (New York Commercial). LINDENAU VERLIEFD. De verschillende plïasen van het Hau-procös worden a'Ts de hoofdstuk ken van een melodrama. Pas is Lin- den au gearresteerd, of hij wordt ver liefd 1 Dat blijkt uit een brief, dien hij aan Olgo Molitor schreef. Hij verzekert haar, dat zijn hart vlam voor haar vatte, tijdens het eerste proceis; en dat lam me 11 d'e hart biedt hij haar thans aan wel is hij gertrouwd, maar de echtscheiding is tegenwoordig nogal gemakkelijk. Hij werpt verder in zijn brief de stelling op, dat die liefde de grootste is, dio niet sterft als de mensch een misdaad begaat. Vandaag zal Lindenau, die vol houdt bij den moord tegenwoordig te ziji' geweest, ofschoon bewezen schijnt, dat hij in November heele- n.aal niet in Baden-Baden was, ge- c« nfronteerd worden met Hau. Deze zei in de gevangenis, dat hij het niet prettig vond, dat zijn schoon zuster nóg deze onaangenaamheden moest doorleven. Het. „Berliner Tageblatt" heeft een verklaring van de arrestatie van Lin denau, die evenwel niet heelemaal past aan den staart van verliefdheid, waarin hij heet ie verkeeren en de toe voeging van een nieuw hoofdstuk „Liefde die in haat verandert", noo dig maakt. Lindenau, specialiteit in anonieme brieven, zou aan Olga Molitor een 011- geteekend kattebelletje hebben ge- suiurd, waarin hij zegt gezien te heb- l>en, dat zij haar moeder doodschoot. Lindenau beloofde te zwijgen, als zij hem haar hart- en hand schonk. Dat feit wordt nu door de justitie gekwalificeerd als .afpersing en be- lecdiging". Vandaar, volgens liet Ber lijnsche blad, de arrestatie. Ook de justitie neemt aan, dat Lin denau heelemaal niet in Baden-Baden v. as iu de bewuste Novemberrnaand. („Tel.") EEN DIAMANTVELD IN AMERIKA. Naar de diamantkenner George F. Kunz mededeelt, is er in Prilce Coun ty in Arkansas bij toeval een diamant veld ontdekt, vijftig hectare ongeveer iu. oppervlakte. Een inboorling, die kon lezen noch schrijven, vond on langs twee schitterende steenen, die door een deskundige al spoedig als diamanten werden herkend. De heer Kuniz, die in den arm werd genomen, lew am tot de ervaring, dat de grond vulkanische rots was, vrijwel overeen komende met de Zudd-Afrikaansche dd amantmijnien. Beeds zijn er in liet geheel 130 stee nen gevonden, vele wit en van :t zui verste water. Op het oogenblik zijn de kapitalisten liet. terrein aan het ver kennen. Dit alles vertelt de „Daily Mail" van 5 dezer. DE BETEEKENIS DER OORSCHELP VOOR HET GEHOOR. Dat de oorschelp voor het liooren niet iets onverschilligs is, bewijst het feit. dat verlies van één oor het ge hoor belangrijk doet afnemen. Men stelt zich voor, dat de oorschelp de geluidgolven opvangt en ze door weer kaatsing als een trechter naar den ge hoorgang leidt. De vorm der oorschelp schijnt dan echter voor dit doel niet zeer geschikt, en ernstige physischc. bezwaren zijn tegen deze voorstelling i 1 het midden te brengen. Prof. Geigel te Wiirzburg is van moening, dart «het kraakbeen van de oorschelp door de geluiidgolvien aan het. trillen .gebracht wordt en deze trillingen niet door de lucht, doch veeleer door het kraakbeen en been van den uitwendigen gehoorgang naar het trommelvlies voortgeplant worden. Hij grondt die meening op eenige waarnemingen, die men ge makkelijk bij zich zelf kan controlee- reii. Men luistere eens naar een zacht gerurtseh, bijv. het zingen van een lamp, terwijl men met de handen het cor naderi. Het geruisch wordt dan duidelijk luider. Nauwelijks echter raakt, men ook maar even de oor schelp aan, of die versterking van het gehoor wordt in eenfi belangrijk ver groot. Het is niet onverschillig, met welk gedeelte van de hand die aan raking gischiedt, noch ook welk ge deelte van het oor aangeraakt wordt. Met het vleezige gedeelte van de hand, met den duimbal, liet. oor aanraken de, neemt men diie géhoorversterking niet, in die mate waar, alls wanneer men met de harde, door dunne huid bekleede deelen der hand, als de ge wrichten der vingers, de oorschelp aanraakt. Onbelangrijk is de versterking van bet gehoor bij aanraking van het oor lapje, vergeleken bij die, wanneer de aehtertste convexieteit van het oor, de fïelix, wordt aangeraakt. De ver sterking van het gehoor, die bij zach te aanraking ook van eene kleine p'aats onmiskenbaar is, wordt beslist belangrijker, indien de hand over een grooter aaiirakings-vlak en met wat sterkeren druk aangelegd wordt. Legt men de hand niet met den duim aan het oor, maar met den pink, zoodat dus de holte van de hand niet schuin naar voren, doch schuin naar achter gericht is, zoo ondoelmatig mogeli"; dus voor de voortgeleiding van de kiankgolven naar den geöioorgang, clan treedt niettemin belangrijke ge- hcorsversterking op. Allemaal redenen, die dwingen om aan te nomen, dat het kraakbeen der oorschelp de kiankgolven niet in de lucht weerkaatst, maar dart. de oor schelp, zelve in trilling gerakend, deze trillingen langs den weg van vast e geleiders, kraakbeen en been, naar bet middenoor overbrengt, Tn het algemeen acht Geigel de g.'^ leiding door de lucht van den gehoor gang, vergeleken met de geleiding: oorschelp-, kraakbeen-, beenrtromimel- vlies van ondergeschikt belang. Lie den, zegt illjmet Idoor een oorprop verstopten gehoorgang hooren niette min goed, mits liet trommelvlies niet er door in het trillen verhinderd wordt. En reeds vroeger, in. 1894, heeft hij aangetoond, dat bij het aujscultee- ren van hart en longen de lucht van den gehoorgang en den stethoscoop heelemaal geen rol speelt. De trillin gen gaan van den borstwand direct naar de oorschelp en van daar langs den kraakbeenigen wand van den ge hoorgang, het beenige gedeelte, het pcriost. naar het trommelvel over. („Med. Weekblad";. ZELFMOORD BIJ KINDEREN Protf. Efulenberg ts Berlijn heeft onlangs een voordina'dhl gehouden over zelfmoord bij' schoolkinderen en daarin medegedeeld, -dat deze veel meer voorkomt dan men gewoonlijk mieent. Viatn 1880 tot 1903 maakten in Pruisen niet minder dan 115Ö kinde ren een eind aan hun leven. In 423 ge vallen Was de oorzaak direct te zoe ken. in teleurgtielling op de sohofol: straf, slecht succes in het werk enz. In ongeveer 10 percent waren ziekten van het zenuwstelsel te oonsi'ataeren en in 265 gevallen werd geen oioraaak gevonden. Soms was de aahleidende oorzaak van zeer weinig beteekenis: een verbod om een bepaald spel te «doen b.v. Bij anderen had de lectuur van Schopenhauer of Nietzsche de noodlottige uitwerking en liefdeserva- jringen bleven ook niet zonder in- fvloed. DE WERKLUST VAN DEN INDO. Men schrijft aan „Die Loc.": Indien hert inert iets treurig gesciiia- ipen staalt, dén is het nxert den werk lust van den Indo. Niet behoeft men izich eiken Imdo voor te stellen als lig gende op den rug met een strootje jtus's'chen de lippen, 0 neen, maar denk hem voioral ook niet als den man ll'ie i«n het zweet zijns aanschijns met iwedkknuisten en in een werkpakje het izware gereedschap vain eenig hand iwork gebruikt. Aan het ambacht heeft ld© Indio over hert algemeen een broer- lljie dood. Dat is heel jammer voor hem izelf en jammer oiok voor de ontwikke- lling yam landbouw, mijnbouw, indus trie. die al meermallen hebben ge zien naar En.ro/peescihe of liever niet- Inlandsobe en niet-Chineescfne werk krachten en in de toekomst er nog v-te,' meer naar zullen u.z'e Ongeveer al wart men aan „proe ren" tie eft ondernomen om den I<ndo leen amlaadbit te leeren en veTder te doen beoefenen, is mislukt. Met een boor of een spa in de hand, za.et hij «zichzelf als koelie; ma-ar hanteert hij leen pen, dain is hij in eigen- o«o«g, en in idie schatting zijner makkers ren me neer; en kan hij wart lan/terlanrten bij dit. of dart. „toezicht", dan verbeeldt hij zicih d,e waardigheid te dragen van eem inspecteur. De opvatting van Idem In/do omtrent arbeid is des te scheever naarmate hij in lager kring verbl-ijlft. Op de werkplaatsen van ,.9oerj«a Soemixart" alhier, waar de Indo, die niet te eten beeft, aon hst werk wordt gezet voor den kost en bij goeden wil wat degelijks kan lee ren, vlot maar al te vaak de gewoon ste arbeid in smederij of gieterij niet. Opleiding in landbouw en tuinbouw te Buitenzorg moe-st worden opgege ven, omidart de Indische jongelui geen ijver, geen lust ontwikkelden om zelf lt«e komen waar die opleiders hen wil den brengen. Op een toekomst van hio n d en arbeid aanstevcnien, lijlkrt den Indflschen jongeling volstrekt niet. 'Even weinig kans als er schijnt te bestaan van. -den Indio e«en werkman te molkenzóó weinig ook mag men hopen do-oir opleiding en cursus den lomionrtwikkelden jongeling geschikt te maiken tort het bekleeden van betrek kingen die hem ver boven den „koe lie" zo-udien vertxeffi?®. Wat de Neder- 1 aaxdscïi -Indi sche Sp.oorweg-m aat- scbappij heeft ondervonden met gra tis-cursussen tot opleiding van amb tenaren, mag een lijdensgeschiedenis worden genoemd. En toen de Paket- vaart een opleiding schiep tot officier op haar booten en zij een werkelijk verrassend goede toekomst opende voor Indische jongelui, kon de cur sus niert worden aangevangen omdat er geen adspirant-an waren. Men zou igemeend hebben dart leerlingen der burgerscholein deze gelegenheid- zou den peibben aam/gegrepen om een be- ibehacnlijike positie te veroveren, waardoor hun ook de gelegenheid zou gegeven Zvijm iets vian d«e wereld buiten Java te zien. Maar neen! Uiiit diart alles blijkt, dart vooralsnog de ijver in het aanpakken ontbreekt niet alleen bij den Indo der laagste kringen, maar ook hcnogerop de ener gie te kort schiet. Toch is het te ho pen dat leiders van ondernemingen ,en bestuurders van maatschappijen in weerwil van opgedane erva^jng en van ontmoediging de handen van den Indiscihgn jongen ndet geheel aftrek ke. Br zijn misschien verzachtende omstandigheden te pleiten. Heeft men den Imdischem j-ongen niet eenigszins overvallen mei verschillende aanbie dingen tot. ontwikkelin-g en opleiding, overvallen met deze hem vreemde din gen? Waj gellooven dart er èn voor handwerk èn voor ambtelijke bezig heden nog wel iets vain hem te wach ten is, wanneer ieder, die wat invloed pp hem heeft en op wien hij vertrouwt zijn verkeerde- opvattingen van ar beid en carrière bestrijdt en hem wart gezonder inzichten tracht bij te bren gen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6