NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7406 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 19 AUGÜS.U8 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem 1.20 fooi de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland B 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37J-S de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIE N: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemeii» Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-—, elke regel meer 020. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie? Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij. Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Ondergeteekende deelt nede, dat hij zijne bezig- leden weder heeft herrits. J. C PEEREBOOM AGENDA ZONDAG 18 AUGUSTUS. Muziek in den Hout, 21/2 uur. BroögebouwConcerten St/afmu- &iek Kon. Ned. Marine, 21/2 en 8 uur. Vereenligïng Bioscoop Alberts Frè- jt"as, 8 uur. MAANDAG 19 AUGUSTUS. Ver'ee.nigiing Bioscoop Alberts Frè- res. 8 uur. Buitenlandsch Overzicht >E TOESTAND IN MAROKKO. Erheerscht voor liet oogenbiik eeni- ja kalmte aan de MaroMkaansche rast. De stamanen1, die de Fransche roepen in den omtrek van Gqsablan- het leven zuur maakten, schijnen ïitgeput te zijn. De oorlogsschepen 'an de republiek houden de Kabylen an de andore punten van de kust in ie dwang. Maar toch blijft de toestand log hoogst gevaarlijk. De tijdingen «erspteiiden zich langzaam door Ma- 'okko en de Arabieren haasten zich. naar zelden. Het is zeer wel mogelijk, lat zij binnenkort weder aanvallen- lerwijzè gaan optreden. En daarbij komt, dat aan de hoog- jeroemde eenstemmigheid ten opziclh- e van Marokko tusschen Fransoh.en lii Spanjaarden wel het een en ander ilijkt te haperen, althans voor zoover set de Spaansche troepen betreft, die hans te Casablanca gelegerd zijn. De Spaansche majoor Santa-Olalla s-eigert namelijk de stellingen ten zui len van de stad in te nemen, en hij >eroept zich er aldoor op, dat hem gelast is binnen de stad te blijven. Iedere aanwijzing, die generaal Dlru- le aan den Spaanschen commandant faf, werd op Duiiitsche manier beant woord met„Tot uw dienst, gene raal". Maar onmiddellijk werd daar in1 gevoegd„Ik heb echter bevelen ran mijn regeering ontvangen, die ik jp te volgen heb", waarop dan de ge ler aal maar antwoordde„Ga uw jsng". Van samenwerking ite dus voorloo- pag weinig sprake. Intusschen valt er nog een belang rijke tijding te vermelden, de gevan genneming namelijk van den dweep- Sieken en invloedrijken sjeik Ma-el- Aimin den „toovenaar". Deze fanatie- 'te Muzelman, prediker van den "heili gen oorlog, die niets onbeproefd heeft gelaten om de bevolking van Marakesj iran Casablanca en andere plaatsen te gen de ongeloovigen op te zetten, was veel gevaarlijker dan Raisoeli, le prins-bandiet, daar hij den gods diensthaat als wapen hanteerde. Hij is du gevangen en de Franschen zullen bem nu wel onschadelijk maken door De Waterdraagster Afrika ansche schiets 'door S. BARINKAY. Oinder korten golfslag en motregen bomt de stoomboot nader. Met bran dend ongeduld zien aan den oever pannen en vrouwen van eiken leef tijd (haar tegemoet. Ze brengt den W'angwanatroep terug, die een jaar geleden het vaderland verliet om zich in Europa onder leiding van een blan ken /impresario te laten bekijken. !De booten roeien vlug de stoom boot tegemoet. Komen ze allen terug? vragen d'e menschen aan het strankL Zullen w,e ze allen weervinden? vra gen ziji, die op de boot zijn. Met vochtige oogen betreden zij, die zoo ver weg zijn geweest, d.en vader- landschen hoidem; met vreugd'egehuil "worden ze ontvangen. Ex vormen zich groepen, vragen fciMuken van allo kan ten. klachten worden gehoord, tranen vloeien. De dood heeft slachtoffers ge- n&aafct bij de achtergeblevenen, maar look bij de reizigers. De olijfkleurige Utoengoe staat naast teen grijsaard! met een witten baard ®n zijn Makkie®, die eerst heldor en soekend naar alle kanten weiden ge acht, blijven nu droevig op den spre ker gericht. Plotseling echter krijgt Eijn gelaat een toornige uitdrukking. Hij stam.pt met den voet. „Lytna weg! Niét aanwezig bij mijn aankomst! Be- hem ergens neer te zetten, waar hij geen kwaad moer kan doen. Te Tangier staan op het oogenbiik alle zaken stil. Wie maar eenigszins kan, verlaat de stad en begeeft zich naar Gibraltar. De landingsplaats ligt volgestapeld met de goederen van hen, die het ongastvrije Marokko gaan verwisselen voor 't veilige Euro pa en de stoombootmaatschappijen van Gibraltar doen prachtige zake®. DE HEILIGE OORLOG GEPREDIKT. Naar de „Times" uit Tandzjer ver neemt, bevindt de sultan te Fes zich, volgens berichten van daar, in eene netelige stelling. De oelema's prediken den heiligen oorlog tegen de ongeloo vigen de sultan acht zijn troon en zelfs zijn leven bedreigd, als hij daar tegen in gaat. EEN GOEDE MAATREGEL. De Fransche regeering heeft een maatregel genomen, die niet zal nala ten een gunstige® indruk te maken op de Marokkaansche bevolking: ze is namelijk begonnen met den weder opbouw van den toren, van de Moskee te Casablanca, die bij de beschieting vernield is. DE TOESTAND IN RUSLAND. De regeering doet wat ze kan, om de revolutionnaire propaganda in het leger tegen te gaan. Maar het blijkt toch! niet veel te helpen. Telkens wor den gevallen van arrestatie Van mili tairen gemeld, omdat gebleken was, dat zij Ijd waren van een revolution naire vereeniging. Een telegram uit Riga maakt thans weer melding van twee officieren, d1-e in hechtenis zijn genomen, omdat z-ij behoorden tot een revolutionnaire mi litaire organisatie. Een der officieren had zich bovendien schuldig gemaakt aan het verbreiden van oproerige pro clamaties onder de boeren. De ambtelijke berichten mogen zeg gen wat ze willen, maar de revoluti onnaire beweging blijft voortsmeulen dat blijkt telkens zonneklaar en bet is volstrekt niet zeker, dat niet eens op een goeden keer de groote bom barst, allen betuigingen der regeering van het tegendeel ten spijt. DE CHOLERA IN RUSLAND. Het ministerie van verkeerswezen heeft omvangrijke voorzorgsmaatre gelen genomen, om de uitbreiding der cholera tegen te gaan. De treinen uit de streken, waar de ziekte voorkomt, zijn aan zeer strenge quarantaine on - derworpen, terwijl cholera-lijders in speciaal daarvoor aangewezen wa gens vervoerd moieten worden. Ver der is een uitgebreide dqsinfectie- dienst ingesteld voor alle reizigers en overal zijn, met het oog op de ziekte, speciale dienstvoorschriften aange plakt, waaraan stipt de hand gehou den wordt. OPROER OP DE CANBROMA". Ten einde ongeregeldheden te ver mijden tijdens bet hezoiek van prins en prinses Albert te Antwerpen, had men de stoomboot „Canbroma" Woensdagnacht naar den boei van het Lefebvredok gebracht, waardoor öe Engelschen van alle verkeer met den wal waren afgesloten. Of dit hun niet naar den zin was, dan wel of zij groet mij niet eens! Wat?! Ze is ont vlucht! O, dat zeküelooze, slechte meisje!" De oude neger Ghagoembo rimpelt verontwaardigd en ontevreden het voorhoofd. IJdel en met heet bloed bom je /terug, zooals je gegaan bent! Je hebt het verderfelijke vuur van den over haasten toorn nog niet in je binnen ste bedwongen. Wat smaad je het meisje, dat je in de kinderjaren een vroolijke gezellinne was en waarvan je zooveel hieldit, dat in je beiden in stilte de wönsch leefde van mgn en vrouw te worden! Je weet niet, waar om ze vluchtte! Nu, zeg bet dan, waarom? En waarheen? Waarom? herhaalde Ghagoembo en op zijn ge-laat lag koele ernst ock ik weet het niet. Misschien dacht ze in een stil our aan je wild t pbruisend bloed en vluchtte ze uit vrees daar voor Waarheen? Als ik het wish zou ik het niet zeggen, want jp vprdient niet het te weten. Meer kon Utoengoe niet uit hem krijgen. En ook anderen kunnen hem niet met eenige juistheid, inlichten. Den vader van Lytna een vraag te doen, dat waagt hij niet; want deze is een ruwe, brutale kerel Terneer geslagen brengt 'hij de eerstvolgende dagen door. Hij heeft zich de terug komst zoo schoon voorgesteld, (heeft van gejuich en van bruiloft gedroomd en nu is alles eenzaam om hem heen. gebruik hebben gemaakt van de om- standigheid dat zij meester waren aan boord, kan niet worden uitgemaakt, zeker iis het, dat zij 35 vaten Münch her bier roofden en nadat zij dronken waren geworden, tot de grootste hal-1 dad'ig'heden overgingen. Het geheels schip was één tooneel van vernieling- Eind elijk gelukte het den kapitein de politie te waarschuwen en deze zond 2 officieren en 35 man, die nog steeds aar. boord ziin om de orde te hand haven. EEN GESCHENK VAN TRANSVAAL AAN KONING EDWARD. Minister-president Botha deed mede- deeling in de Wetgevende Vergade ring van een voorstel, dat zal worden gpdaan om de regeering te machtigen dei' beroemden Cullinan-diamant te konpen, teneinde dien aan den Ko ning te vereeren ten teeken van den trouw van het volk en ter herinnering aan de instelling van .een verantwoor- d(li4ke regeering. Stadsnieuws Vermissingen van Bloem bollen uit postpakketten naar Frank rijk. Reeds meermalen hadden expor teurs van bloembollen zich te bekla gen gehad over vermissingen van bloembollen- uit postpakketten naar Frankrijk verzonden, aldus schrijft het „Weekblad voor Bloembollencul tuur." Reeds vóór eenige jaren heeft de Bond van Bloembollenhandelaren deze Machten ter kennis gebracht van de Regieering en sediert heeft men ge- ruimen tijd niet meer van dergelijke vermissingen gehoord. Evenwel schijnen verleden jaar \ve- aei verscheidene gevallen te zijn voorgekomen, althanjs eene firma te Haarlem beeft zich voor eenigen tijd te dezer zake tot de Regeering gewend en heeft, naar men ons mededeelt, on langs een antwoord op baar klacht ontvangen. U;t dat antwoord blijkt, dat de Ne- ide-rlandsche Regeering zich tot de Fransche heeft gewend, en dat deze laatste een onderzoek naar de vermis singen heeft ingesteld. Hoewel dat on derzoek geen reteultaten heeft opgele verd, heeft het toch tot een krachtig vertoog van de Fransche regeering tot de daarbij betrokken .autoriteiten aanleiding gegeven, zoodat men wei mag verwachten, dat in de toekomst dergelijke vermissingen niet meer zul len voorkomen. Muziek in den Hout. 32e Muziekuitvoering (zonder her haling) in den Hout op Zondag Augustus, dies nam. 21/2 uur door het Haaademsch Muziekkorps, Dlr luitaka.pelm. C. P. W. Kriens. Programma 1. „Rondo dies Peftits Pierrots" Marsch, Bosc. 2. Ouverture „Rienzi", Wagner. 3. Rbapsodie uit „Le Cid", Mas senet. 4. Grande fantaisie de 1'opéra Carmen", Bizet-Mann. 5. Ouverture „Venus auf Er,die". Lincke. 6. „La Belle au Boas dormant", Valse, Tschiaikowsky. 7. Fantaisie die lopérette „La belle Hielène", Offenbach. Met een flink aantal ropijen is hij terug gekomen. Wat daarmee nu te beginnen? Hij wil van 't geen hij wist te verkrijgen zijn gansciie leven nut hebben! Ghagoembo, die hem voort durend in 't oog houdt, en soms, zij het ook kor.t en weinig openhartig, met hem spreekt, raadt hem aan: „Ga naar Zanzibar! Daar zul je het para dijs vinden! Je gezondheid is geschokt door de lange reis in de koudie stre ken; door het klimaat in Zanzibar zal je iweer vast en sterk worden. Je hebt geld: koiop je daar een woning, Al is ze ook nog zoo klein, ze zal je je le vensonderhoud schenken en je. kunt een heerlijk, gemakkelijk leventje lei den als een blanke Bwana. Utoengo laat zich dat meermalen zeggen, maar ziet langzamerhand in, hoeveel goeds er in het voorstel is ge legen. En op zekeren dag is hij besloten den raad op te volgen. Hij neemt af scheid van Ghagoembo, die hem glim lachend ziet heengaan, en scheept zich met eenigen monkülvoorraad op een oude Wiangikanaboot in om zelf dé veertig kilometer naar Zanzibar te roeien. Tegen den avond komt hij ten noor den van de hoofdstad aan en vaart langs de kust zuidwaarts. Dichte ne velsluiers hangen over het eiland en lossen zich langzaam in een fijnen regen op. Maar trots die regen gloeit de werkelijke horizon en in gouden verlichting liigt het land voor hem. Rubriek voor Rechtsvragen Abonné's van dit blad moigen KOS TELOOS vragen doen, betrekking hebbende op BURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- en PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER PLICHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCIALE AANGELEGENHEDEN als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE. HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van dagte- lijks voorkomenden aard. Wanneer deze vragen KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang worden geacht en voor oplossing Vatbaar schijnen, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en duidelijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vrager worden niet gen/oemd, van 'de stiptste geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wan neer d'e gedane vragen naar d'e mee ning der redactie niet bij haar. doch elders thuis behoore®, wordt zulks medegedieeld. Vraag: Heeft een vader of moe der recht om zijns dochters kleeren, liefst haar verschooning, als zijn eigendom te beschouwen Zij is bijna dertig jaar. Antwoord. Wanneer het meisje dien leeftijd bereikt heeft, dan ver moeden wij, dat zij die kleeren zelf heeft gekocht en betaald en dat zij dus niet de ldeeren draagt, die het eigen dom van hare ouders zijn. In dat ge val spreekt het van zelf, dat dezen die Meeren ook niet aan haar mogen ont houden. V r a a g. Is men verplicht een dienst bode, die 1 Augustus in dienst is geko men en godspenning ontvangen heeft, ook nog kermilsfooi te geven Antwoord. Neen, die verplichting bestaat alleen wanneer bij den aan vang cler huur het geven der kermis- fcoi uitdrukkelijk bedongen was. Een fooi is3 wat het woord zelf bewijlst, een vrijwillige gift, waartoe niemand ge houden is. V r a a g. Mijne vrouw heeft een costuum laten maken bij een costu- miëredit costuum is verknoeid. Tot tweemaal toe Is de japon terug 'ge- vleest en nog was zij niet in orde, zoodat mijne vrouw zelf er de noodige verandering aan heeft moeten brengen oni ,een beetje fatsoenlijk langs de straat te loopen, tengevolge waarvan zij 3 onkosten er bij heeft gekregen, Is zij nu verplicht aan de costumière het volle bedrag te betalen? Antwoord. Naar billijkheid zeker nietmaar in rechten is het bewijs, dat eene dergelijke verbintenis niet behoorlijk is ten uitvoer gelegd, zeer moeilijk te leveren. Voor den rechter komende zou de quaéstie door deskun digen moeten worden uitgemaakt en zou vermoedelijk eene. schikking wor den voorgesteldwat even goed kui ten rechten kan plaats hebben. Onze raad is te trachten tot zulk een schik king te komen, maar er geen proce dure aan te wagen. Hij ziet de bloeiende plantages, de slanke palmen rijk beladen met vruch ten, de tamarinden met d'e fijne bla deren, die op veeren gelijken, de reus achtige mungoboomen en daaronder d)e Ihutten der inboorlingen. Dhauws en Maine bootjes drijven op het water; een stoomboot ankert op eenige zeemijlen afetamds van de stad, fee du/rft de gevaarlijke invaart niet meer wagen. De zon gaat onder en plotseling wordt het donker. Als Utoengoe aan land stapt, knalt juist het avondschot door de lucht, dat d'e Mohammeda nen tot het gebed roept. Gok bij werpt zich op den grond om te bidden, het gelaat naar Mekka gericht. Als hij opstaat, ziet hij Zanzibar in den glans van ontelbare lichten; van den signaaltoren stroomt het electri se he licht ver over de zee. Den volgenden dag is een feestdag. De bliOied.roode Vlag van den sultan wappert in de blauwe lucht. Er wordt floor de troepen een schitterende pa rade gehouden voor het paleis: de Ki- ribotos voeren hun phantastische zwaarddansen uit. Kanonschoten rol len over de stad en wisselen af met knetterendie, feestelijke salvo's, de schepten, die op de ree.de liggen vlag gen over de toppen. Oip de Nasi Mojo worden volksspelen van allerlei aard' gehouden en menschen van allerlei gelaatskleur bewegen zich in gróót en getale en in feestelijke stemming op 'dit plein. H. F. C. HAARLEM. Onze corr. te Schoten schrijft, dat de II. F. C. Haarlem er. in geslaagd is een eigen, terrein aan te koopen naast de lighal vo.or lijders aan tu berculose, aan den Rijksstraatweg, Dit is voor de club en hare vrien- deai belangrijk nieuws. Haarlem had 'haar tegenwoordig terrein van jaar tot jaair in huur en kon aian het koo pen daarvan niet dénken, om/dat de eigenaar, die er aanstaand1 bouwter rein in zag, een te hoogen prijs vroeg. ■Bovendien wias dit terrein door zijn afmetingen minder geschikt. Had het Hoofdbestuur van den Nederl. Voet balbond, wat mettertijd wel te ver wachten ia, een besluit genomen, waarbij de breedte van de terreinen dér eerste klasse-clubs werd vastge steld meer in overeenstemming met die in het buitenlaaid, d)an zou Haar lem haar oudle terrein toch hebben moeten verlaten. Het nieuwe terrein ligt even voor bij de lighal en behoorde tot die z. Zwitsersche boerdierij. Het is andor- halven bunder' grooit en opent dus de gelegenheid om er twee naast elkaar gelegen speelterreinen van meer dan voldoende afmëiting van te miaken. Zoo als het daar ligt, moet het nog beter zijn. vlakker en gelijkmatiger, dan het oude terrein. Wat er nog aa.n te verbeteren valt, kan dit jaar niet meen' geschieden, maar zal tot Wet aa nsta and'e voorjaar moeten wachten. Het is waar, dat het publiek zijn wandeling erhéon oen weinijg zal moeten uitstrekken!, daar het nieuwe terrein 900 meter verder ligt, dan het oude, dus ongeveer tien minuten gaans. Dit bezwaar, wanneer het er een is, hoeft het evenwél mét and'ere voetbalvelden gemeen en kan boven dien door middelen van vervoer wor den ondervangen: Vooreerst is er de stoomtram HaarlemAlkmaar. Het plan bestaat bij 'hare Directie extra' trams aan te vragen, Waarvan de bezoekers bij 't gaan en terugkeeren gebruik kunnen maken tot naar m'en hoopt gereduceerde® prijs. Is een maal de electrisebe tram gereed, dan brengt deze de bezoekers tot voorbij dé begraafplaats, zoodat die afstand dan nog maar gering is. Op den duur zal de ligging van het nieuwe terrein dius niet als bezwaar kunnen gelden. Tei-iwijl wij de H. F. C. Haarlem gei uk wenschen mét het bezit van een eigeln terrein, voegen wij er den •wensch aan toe, dat die club op haar hieuw veld vele en fraaie overwin ningen' zal mogen behalen. Aantal Baden. Tn hot Douche Badhuis aan <ie® Koudenhom zijn in die afgeloopen week genomen 977 baden, in dJat aan hot Leidscheplein 351. De Bloemendaalsche In- en Uitbreker. In het begin van Septecmbea- zal de Bloemendaalsche in- en uitbreker Rudolf Cornells Walters eigenlijk genaamd Heïnrick "Wilhelm Juliu» Karei Richter 28 jaar, geboren te Weenen, zonder beroep en zonder vaste woonplaats, gedetinfeerd in het Huis van Bewaring te Haarlem s>nds 9 Juli 1907 voor de Rechtbank al hier toreclit söaan. Bij de acte van verwijzing is den beklaagde het vol gende ten laste gelegd dat hij gedurende den voor. den nachtrust bestemden tijd telkens dOor raiddel .van inklimming of wel van' braak en buiten weten en tegen den wil van de bewoners als rechthebben de, zich den toegang heeft verschaft le. in den nachit van 27 op 28 Juni 1907 onder de gemeenlte Bloem en- daal tot de w.ondng van den fabrikant Tjeira Knottenbelt in de Sohoollaan, en aldaar uit een of meor door hem met eonvg scherp werktuig openge broken scli rij fbureaux heeft Wegge nomen eenig klein geld, ite zamen on geveer 2.50, benevens eenige postze gels ter waard:e van ongeveer 2 b. tot de woning van dien bloemist Henrious Roezen aan den Bloemen- daaische® w.eg mdt hot voornemen, om aldaar gelid of goed weg te nemen met het oogmerk van wederrechtelij ke toeëigening, zijnde echtor de uit voering van dat zijn voornemen niet voltooid, dbordïen de bewoners Van dat huis zijn wakker geworden en def beklaagde is gestoord en uit angst voor betrapping op h.eéterdaaxl de vlucht heeft goniomenvóóndat hij; zich iéts uit dleze woning heeft kun nen toeèigenen, mits dien' door om- 'standigüieden Van zijn wil onafhan kelijk 2e. in den nacht vam 28 op 29 Juut 1907 and or de gemeenlte Leaden a. tot de woning van Professor Evert Cornells van Leersum en al daar heeft weggenomen eene hoe veelheid ongebruikte postzegels, vreemde munten en een bedrag van ongeveer ƒ70 aan bankpapier en goudgeld b. tot ide woning van Guillaume Frederic Reyst en aldaar uit een door hem met eenig hard voorwerp opengebroken schrijfbureau hééft Weggenomen eon bedrag van onge veer ƒ120, gedeeltelijk bestaande uit bankpapier, en vender eëmi aantal' vreemde munten, waaronder een En- gelsch 21/2-Shillingstuk, daarenbo ven van dat bureau een. aantal on gebruikte postzegels en elders in die woning een aanital sigaren en een horloge en eenig kopergeld, zulks na zich den toegang tot die woningen sub. 1 te biebben verschaft door een' raam op te schuiven en daardoor naar binnen te klimmen en tot woningen sub. 2 door toegangs deuren daarvan met een hard voor werp met geweld open te wringen en te breken en na bereids van 28 Sep tember tot 29 November 1904 eene hem wegens dilefstaJ gepleegd onder ver zwarende omstandigheden opgelegde Utoengoe is vroolijk met hen, dooh bewaart zijn geld zorgvuldig voor de begeerige handen van de vroolijke zwarte meisjes en de listige Engelsche goochelaars. Hij blijft steeds aan zijn doel denken. "Vian het oogenbiik af, dat hij in Z/anzibar aan wal stapte, zet hij koers naar dat doel. Ben week later is hij reeds eigenaar van een aardige bezitting in Gamibo, de negerwijik, die in een omheining van palmen en mangoboomen verscho len ligt. De bezitting Ls klein, maar ze- is de zijne en zal hem zijn levens- Onderhoud schenken. De kleine farm is met kokospalmen, mamiokheesters, bananen en aardnoten bebouwd, en Ihij zal daar prachtig van kunnen le ven, zonder dat hij zich erg behoeft af te beulen; door den verkoop van hetgeen hij' te veel heeft, zal hij zoo veel verdienen, dat hij al zijn overige behoeften ruimschoots kan bevredi gen. In een hoek van zijn bezitting staat zijn hut, w-elker grootste sieraad sen kunstig met snijwerk versierde deur is. Een omheind gedeelte is gereed om 'n klein aantal hoenders en geiten op te nemen. Maar daarvoor heeft hij op 't oogenbiik geen geld, want hij moet nog een sommetje overhouden om zich een vrouw te kunnen koopen. /Zonder een vrouw mist hij de "gemak ken das levens. Zij moet heim bij het werk helpen en mag hem de dieren als bruidschat meebrengen. Hij weet nog niet recht, waar hij een vrouw zal zoeken: de gedachte aan Lytna be zwaart nog zijn hart. Zij zou zijn eer ste vnouw zijn, al zouden haar, als zijn middelen het veroorloofden meer andere volgen, want het is een eer voor een Mywana een aantal vrouwen ite hebben. Als hij, kort nadat hij zijn hut heeft betrokken, bij den ingang van zijn tuin staat, gaan twee waterdraagsters voorbij. De eene is nog half een kind; hij werpt nauwelijks een blik op haar. Maa.r zijn oogen blijven stijf geves tigd op de andere. In bevallige houding balanceert het jonge meisje de zware ovale kruik op het hoofd. Een dónkere doek is zoo handig omi t slanke lichaam gewik keld, dat hij om den hals sluit en tot aan de enkels reikt, welke door zil veren ringen omspannen worden. Het ronlde, volle gezicht is bevallig, de groote, ronde .oogen kijken ernstig voor zich. Utoengoe kijkt en kijkt. Lytna? Is zij het? Is ze 't niet? Wel zeker! Zon der twijfel! Ze is het, ofschoon ze hem thans zoo vreemd en onverschillig aanziet, alsof ze bem vroeger nooit bad geQoend. Ab, ze herkent hem niet! Natuur lijk, met die veranderde kleeding! Hij. draagt niet meer dan eenvoudigem heupdoek van katoen. Sandalen van fijn maaksel zijn aan zijn voeten ge bonden; over het lange, bonte hemd (heeft hij een Enropeeséhe jas getrok ken. Zijn smaak is verfijnd, nu hij

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1