Weerbericht Thermometerstand Kerk en School Uit de Omstreken Binnenland MEDEDEELLNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 17 Augustus 1907. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Horta (Azoren)laagste 743.9 m.M. te Bodo (Westkust v. Noorwegen). Verwachting tot den avond van 13 Augustus: Windmatige Westel tot Westel. wind. Gesteldheid van de lucht lende bewolking, mogelijk regenbuien. Temperatuurgeringe verandering. Zuid- BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te a uur 759 m.M. Neiging tot vooruit gang. Vorige stand te 2 uur 761 m.M. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordrachten onderwijzers. B. en W. hebben de volgende voor drachten ingediend voor de benoeming van drie onderwijzers en een onder wijzeres aan de Derde Burgerschool. Eerste voordracht 1. R. J. Klaren, onderwijzer le klas se Kost. School A te Haarlem, 900. 2. C. A. Beute, te Haarlem, 800. 3. G. H. Hargeerds, te Enschedé, 800. Tweede voordracht 1. C. A. Beu/te, te Haarlem, ƒ800. 2. G. H. Hardgeerdi», te Enschedé, ƒ800. 3. A. Noë, te Loenen aan de Vecht, ƒ650. Derde voordracht 1. G. H- Hardgeerds, te Enschedé. ƒ800. 2. A. Noë, te Loenen aan de Vecht, 650. I 3. C. Cohen, te 's-Gravehhage, ƒ625. Vierde voordracht 1. Mej. J. A. la Bastide, onderwij zeres 1ste klasse 4de Tusschenschool, te Haarlem, f 950. 2. Mej. J. G. v. Duyn, onderwijzeres 2de klasse Kostelooze School B, te Haarlem, 775. 3. Mej. S.. C. van Alphen, onderwij zeres 2de klasse Tweede school te Haarlem, 775. (Raadsstuk 306). Voordracht voor de benoeming van eer hoofd der Kostelooze School D. J. Brandenburg, onderwijzer 1ste te Haarlem. Zaterdag 17 Augustus ■oogste gisteren. F. §4 Laagste heden nacht F. 54' Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 66'' klasse Zevende Tusschenschool te Haarlem. 2. A. L. Vreeken, hoofd der school Harderwijk. t. M. L. de Keijser, hoofd der school te Graauw. (Raadsstuk 297). gevangenisstraf 'te hebban onder- G*®*- - Er zijn 15 getuigen gedagveaTvL Omtrent deze zaak kunnen wij nog bet volgende mededeelen Zooals uit den aanhef van dit bevel schrift blijkt, is het nog steeds niet uitgemaakt, hoe de naam van dezen inbreker is Walters? Richter?of.... nog iets anders Wie hij ook is, vast staat, dat de man, die men nu te pakken heeft, de dader is van de inbraken te Bloemen- daal en te Leiden, te meer daar hij dit zoo goed als bekend heeft. Daar voor wordt bij dus in elk geval ver oordeeld. Iets anders is het met de ten laste gelegde recidive. Het openbaar Ministerie beschuldigt hem dat hij de zelfde persoon is als Richter, die van 24 September tot 29 November 1904 in de gevangenis te Alkmaar gezeten heeft, wegens dief stal onder verzwarende omstandig heden. Kan dit bewezen worden, dan zal de straf natuurlijk belangrijk zwaar der worden. Walters-Richter ontkent evenwel pertinent dien tijd in Alkmaar geze ten te hebben, bewerende ook dat hij van 6 December 1904 af eenigen tijd in de gevangenis te Antwerpen door gebracht heeft als Walters. Hier zal de verdediger, Mr. Toulon van der Koog gelijk hij ons mede deelde een onderzoek naar instel len. Blijkt bet inderdaad dat de man van 6 December 1904 af in de gevan genis te Antwerpen is geweest, dan is het moeilijk aan te nemen dat hij ook te Alkmaar in de gevangenis geweest is. Er is immers tusschen beide datums maar een verschil van hoogstens 7 dagen en in dien tijd kan de beklaagde wel naar Antwerpen ge reisd zijn, maar in dien korten tijd kan hij geen vonnis gekregen hebben voor een misdrijf. Het doel van Walters-Richter is dus blijkbaar de recidive-verzwaring te ontkomen. Zooals uit het bevelschrift ook blijkt, zal Walters-Richter hier terecht staan voor de feiten te Leiden gepleegd. Het gebeurt niet vaak dat misdrijven in een ander arrondissement bedreven, hier berecht worden. Dit staat echter in verband met artikel 24 van het Wetboek van Strafvordering, dat den officier van Justitie (en dus ook de Rechtbank) bevoegd verklaart, als de misdadiger gevonden is in zijn arron dissement. Walters-Richter is hier in het arrondissement Haarlem gevonden, en zal nu ook in het arrondissement Haarlem berecht worden. Regeling aanbestedingen. 23 Loodgieters-, zinkwerkers- enfit- terspatroon9 te Haarlem verzoeken den Raad in het vervolg bij het maken van bestekken van onderhoudswer ken of vernieuwingen aan gemeente- gcbouwen, die bestekken zoo te be schrijven, dat het onderhoud van da ken, goten, pijpen, enz., het loodgie- tertbedrijf betreffende, alsook het on derhoud aan gasleidingen, gaslichten, gloeilichtkousjes, glazen, enz., afzon derlijk, evenals het stucadoor- en schilderwerk, worden aanbesteed, daar dan ook aan adressanten gele genheid wordt gegeven, om deze wer ken zelfstandig te kunnen uitvoeren. De omstandigheid', dat de werken, het loodgietersambacht betreffende, verband houden met andere werken, zou volgens B. en W. een scheiding, o3s adressanten bedoelen, tot nadeeli- ge en onaangename gevolgen kunnen leiden. Niettemin zijn B. en W. bereid bij het opmaken van nieuwe onder- hcudsbestekken na te gaan, in hoe verre aan het verzoek kan worden voldaan. de wereld heeft gezien! Zijn eischen rijn gTooter geworden, sedert hij niet meer de arme drommel is, maar de eigenaar van een schambal En dan, hij heeft ook een baard aan zijn kin, Idie zijn bovendien mager geworden gezicht heel wat verandert! Daarom kent ze hem niet! Dat doet hem plot seling machtig veel pleizier. Na een zucht van verlichting dat hij haar in levenden lijve weer voor zich ziet doet hij erg uit de hoogte. O, hij zal niet dadelijk zeggen, wie hij fel Neen, neen! Ze moet eerst eens goed Opmerken, wat er van hem is gewor den! En ze zal er voor gestraft wor den, dat ze hem bij zijn terugkomst (niet vol -blijdschap opwachtte! Dat wegging, alsof hij1 in 't geheel niet (meer bestond. Met een gebiedend „Kariboe"! (kom nader), wenkt hij haar tot zich en laat zich een hoeveelheid water in een Ikruik gieten. Ze volbengt het werk zwijgende, terwijl hij tersluiks onder zoekende blikken op haar werpt Je kunt me eiken dag 's morgens op dit uur van je natte waar bren gen, als je wilt, zegt hij en ze knikt en gaat met een zacht „yambo" weg. Den volgenden dag gaat alles weer even (kalm en bedaard. Maar hij vraagt haar, (hoe hij haar moet noe- toen. „Lytna!" Hij herhaalt den naam en glimlacht even. Maar weldra wordt het anders tus- echen hen. Lytna giet hem Tusschen- WATERPOLOMATCH. Zondagmorgen a. s. speelt onze Haarlemsche Waterpoloclub H. V. G. B. haar laatsten competitiewedstrijd, nl. de thuismatch tegen de R. Z. C. uit Rottendam. Mede om revanche te nemen voor de 7—0-nederlaag in Rot terdam, hebben de Haarlemmers hiervoor hun zevental versterkt met eonige zeer goede krachten, zoodat dit er nu als volgt uitziet Oostenibroek, A. Vis. J. Garrer (capt.), J. F. Hulswit, J. Valkema Blouw, C. J. Merens, W. Garrer. Een prachtigen, spanntenden strijd kuntfen wij met zekerheid voorspel len, vooral daar de Haarlemmers met hunne nieuwe voorhoede nu niet bij de Rotterdammers in dien aanval ten achter staan. Gaarne zouden wij zien, dat dit feitelijk nog zoo weinig bekende en toch zoo mooie spel eens Wat meer aanhangers kreeg, en be velen daarom een bezoek aan wedstrijd ten zeerste aan. Dr. W. Me nens zal scheidsrechteren, 't Aanvangauur is half elf v. m. Van den wagen gevallen. Vrijdagavond omstreeks zes uur viel op den Wagenweg ter hoogte van de Bosch en Vaartstraat een voerman van zijn wagen. Hij bekwam een bloe dende verwonding aan het hoofd. In bewusteloozen toestand wierdhij langjs den weg in het gras 1 door ©enige hulpvaardige bijgebracht. B i j A"! b e r t s F r r e s. Vrijdagavond was bij de Gebr. Al berts in de Sociëteit Vereeniging we derom bijna geen onbezette stoel vinden. Ook nu weder viel het rijke pro gramma, vol afwisseling, ten zeerste in den smaak. De prachtige natuur opnamen wekten ieders bewondering. Veel indruk maakte de projectie Arme harlekijn" deze droeve blik in het leven van een artist werd ook zoo aangrijpend weergegeven. Na den ernst volgde weer humor. Wat is er b.v. gelachen om de vrouwe lijke koetsiers te Parijis, de zaal da verde er van. Behalve veel te kijken is er ook wat moois te hooren, namelijk goede piano- en vioolmuziek. De beide artis- ten weten het publiek op deze wijze otne aangename afwisseling te be reiden. HAARLEMMERLIEDE EN IJ MUIDEN. SPAARNWOUDE. Witte Kruis. In de Vrijdag gehouden raadsver- De Deutach-Australische Damphf- gadering waren de elf raadsleden Bchiffahrt-Gesellschaft te Hamburg aanwezig. zond f 50.— voor het Wijkgebouw te De geloofsbrieven der herkozen u muiden, door bemiddeling van de raadsleden werden door eene commis- Heeren Wm. H. Muller en Co. te sie onderzocht, en in orde bevonden. Amsterdam. Mitsdien werd tot hunne toelating besloten. Stoomtrawlermaatschappij en Ook de laatste alhier nog vertoevende Van de ingekomen stukken vermel den wij de door Gedeputeerde Staten goedgekeurde besluiten der vorige ver- maatschappijen worden thans uitge- gadering en een schrijven van het rust om naar zee te vertrekken, hoofdbestuur der posterijen, inhouden- De te Amsterdam en te Geestemünde de. dat op nader te bepalen datum -n in beslag genomen trawlers zijn nog afdeelingen Haarlemmerliede en niet te IJmuiden aangekomen Spaarnwoude, Zuid-Schalkwijk bewoners Houtrakpolder eene tweede postbestel ling zal worden ingevoerd. Op voorstel der commissie van on derzoek werden de gemeente- en ar- men-rekeaiingen over 1906 vastgesteld, zcoals ze waren ingediend, namelijk met de volgende batige saldo 's ƒ441.34, A!lg. Armbestuur 508.431/2 1 legaat Broekhuizen, 222.491/2. De Commissie bracht naar aanlei ding van dat onderzoek ondier «de aandacht de wenschelijkheid van een hetere regeling der schoolgelden en de meerdere betaling aan duinwater te Haarlemmerliede, dan de opbrengst door verkoop bedroeg; wat de school gelden betreft, zal eene Commissie uit den Raad, bestaande uit de heeren Barendregt, BieSheuvel en Kroon, het Dagelijksch Bestuur voor den Hout rakpolder van advies dienen, terwijl bij de duinwaterzaak zal worden on derzocht of het minimum van 40 M3. is te verlagen en zoo niet liet Armbe stuur als eigenaar van het perceel, doen bijbetalen. Overeenkomstig het rapport der Commissie werd goedgevonden op commissie weiu 6UCU6DTVUU«. R nero. den Zomerweg de bermkanten te doen R0^Xn, Amsterdam, idem, 2 p. afploegen en de weg te beharden met keislag of harde puin, waarover grint, en daarvoor te besteden niet meer dan ƒ488. Burgerlijke Stand. De heer J. H. Thiel verzoekt den P.aad ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stad, waartoe hij werd benoemd bij besluit van 6 Maart j.l. (Raadsstuk 307). Kunstnijverheid. Het Museum van Kunstnijverheid i de daaraan verbonden School zal in de volgende week een bezoek ont vangen van een twintigtal Zweed- sche jongelieden, die studeeren op technisch gebied onder leiding van den heer Ljunggren, voorzitter van de Zweedsche werklieden vereeniging en lid. van de Kamer van Afgevaar digden. voor Kristiansstad'. De tentoonstelling van drukwerken en verwante vakken zal Zondag te be zichtigen zijn van 10—4 uur. Gedurende de Internationale Ten toonstelling van Ambachts-werktui gen, van 15 Augustus tot 15 Septem ber te Amsterdam, zal het werk der leerlingen van de, aan het Museum verbonden School, op de bovengale- rij van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam ten toon gesteld zijn. FAILLISSEMENT TRAWLER-MAAT SCHAPPIJEN TE IJMUIDEN. De curatoren in de faillissementen der IJ muiden sche trawler-m aartschap- pijen, de heeren mr. J. H. Thiel en N. Levenkamp, hopen nog deze week het geheele bedrijf weder aan den gang te hebben. De heer Levemkamp zal zich alsdan nagenoeg uitsluitend aan de administratie wijden, terwijl tmr. Thiel een rapport za'l uitbrengen, waarin de geschiedenis dier maat schappijen wordt nagegaan van het «ogenblik af, waarop die zaken- ongunstige wending hebben men. Droevig on geluk. Hedenmorgen ihad aan de Gemeente- Dchtf abri eken een droevig ongeluk plaats. Door het ontijdig nederdalen van een ledigen kolenbak en het spoedig daaronder kruipen, kreeg werkman H. W. Buurman Jr., woon achtig Houtmarkt 59 A, den bak van der elevator op rug en hals. Zwaar inwendig gewond is de man per brancard naar het gesticht Sint Johannes de Deo overgebracht, waar nien vreest, dat hij den ruggewervel gebroken heeft. De toestand van den man is zeer ernstig. Orgelbespeling. De heer Louis Robert, daartoe uit- genoodigd, geeft morgen eene orgel bespeling in de kerk te Naarden. Gev. Voorw. Een muziekdoosslingerj een huis sleutel, een bokjas, een armband, eenig geld, een schoolkaartenboekje, een smoushond. Ontvreemd. Een rijwiel, staande voor een per- cele aan de Botermarkt is gisteren- ond ontvreemd. langzamer het water in de kruik en toeft telkens langer voor zijn hut. Ze babbelen samen over alle mogelijke dingen. Het liefst en het meest spreekt Utoengoe; het meisje zwijgt het liefst. Hij vertelt haar van zijn bezitting, van zijn gefod, van zijn plannen en wenschen, vervolgens ook van zijn kindsheid, van een speelkameraad, van een meisje, dat hij zoo gaarne tot rijn vrouw zou hebben gemaakt. Ze was hem lief geweest en dat had ze wel geweten en toch liep ze weg, niet denkende aan hem en aan zijn terug keer van een verre reis. Ontvlucht, wie weet waarom en waarheen! En nu had hij haar heelemaal vergeten en ais hij over een vrouw dacht, dan stond zij, de wiaterdraagster, altijd voor hem, Als je wilt, kun je hier je intrek nemen! Elk uur van den dag! Zelfs zonder huwelijksgift ben je mij wel kom en ik betaal den hoogsten prijs voor je aan je vader of den oudsten van je mannelijke bloedverwanten!" Lytna schijnt te schrikken. Ze ver bergt 'haar gelaat in beide handen en zegt aarzelend: ,,Ik je vrouw?! O, dat kan in geen geval! Ik ben reeds aan een maan beloofd. Het is eenvoudig nog maar de vraag, wanneer hij den koopprijs voor mij betaalt. Het kan vandaag of morgen wel al gebeurm' Utoengoe kijkt haar eerst boos aan. En dan verliest hij zijn zelfbeheer- sching. Hij heeft rich van dit uur zoo veel voorgesteld en het schijnt nu erg NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep te Grave en Mill (toez.) door den heer C. Struick Posthumus, cand. te Hem (N.-H.) Bedankt voor het beroep te Hens broek (toez.) door ds. C. Met te Oude- schild op Texel. GEREF. KERKEN. Beroepen te Westzaan ds. F. Kra mer te Berv-erwijk. HEEMSTEDE. Door het Burgerlijk Armbestuur in 1906 bedeeld in geld ƒ4455.10 in natura 218.84: aan collecten ontvangen 508.161/2. bitter voor hem te zullen worden. De (tranen komen hem in de oogen. Hij vat haar beide handen en op harts tochtelijken toon komt het over ziju lippen: Ach, Lyitna, ken je mij dan niet meer? Ik ben Ultoengoe en heb je -da delijk herkend! Met een zalig herkend! Maar ik was boos over vlucht. Eu je zoudt mijn toorn voe len! Smartelijk voelen! HIaar oogen glinsteren van blijd schap. O, Uiteengoe, jij? Daarom hield ik dadelijk zooveel van je? Alsof ze zich schaamt over deze woonden, die haaT zoo haastig ont snappen, trekt ze aan haar kleed slaat d-e oogen neer. Hij drukt wanhopig haaT handen. Als ik het dadelijk had gezegd, Hat ik Utoengoe was, dan dan Dan zou het nog goed zijn gewor den! zei ze bedeesd. Nu is het te laat! De jonge man streek zich door zijn kroeshaar. Niet te laat! Ik heb geld in den zak en kracht in de handen! Ik koop je los van hem of lk gia met hem (vachten en wurg hem! Neen, neen! zegt ze haastig vol angst. Je zoudt mij verdriet doen, want Ik houd heel veel van hem! Wij ontmoeten elkaar dagelijks- bij den plas bij de tweeling-palmen, een half uur voor het avondschot, babbelen zoo lang tot we voor het gebed worden opgeroepen en zijn blij, dat we bij -* Hotel Hotel ZANDVOORT. Aangekomen badgasten J. Kelaman, Budapest, d'Orange, 2 pers. Earn. Aertnijs, Amsterdam, de l'Ocean, 3 pers. J. Goosens, Haarlem, idem, 4 pers. A. Freson, Luik, ixïem, 3 pers. L. Carot White, South-Croydan, ifd. Mevr. Balcke, HLberfeld, Pension Vftllo. J. C. Keukenschrijver, Amsterdam, Hotel Groote Badhuis, 2 pers. Mr. Cose, idem, idem. A. Hirschig, Utrecht, idem. IL Kuppers, Dusseldorf, idem. A. en R. Heyer, Keulen, Idem, 2 p. R. Stael, 'Oss, idem. .T. Kwaadt, Berlijn, idem, 3 piers Van W.iickevoort Crommtelin', Ha/ar- Kem, Hotel Groote Badhuis. A. Hartbrimk, Numan, Baarn, id. H. Ilehmsotha, Bremen, idem. Dames Ratelband, Amsterdam, Ho tel Hollandais, 3 pers. Fam^du Croo, Gorkum, Pension de E. J. W. J. Rozeboom, Etngelbert, Villa Margarertha. Fam. Riasmers, Bremen, Villa Bet Een drietal adressen oan verhooging sy, 2 p:ers. van jaarwedden, waarbij nog een in November 1906 aangehouden adres) der afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Onderwijzers, om wijziging Wed. Gompertz, 3 per& A. P Balnva, Amsterdam, Groote Krocht. Fam. Groeni, Antwerpen, Pension der verordening regelende de jaar wedden, zoomede vijf belasting-recla mes werden in geheime vergadering behandeld. Na heropening der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat de Weiszlcop, Frankfort, idem. Fam. Hamburg, Amsterdam, id'em, 3 pers. Door dien Burgemeester is bekend gemaakt» dat het strand, ten Noor- jaarwedde der veldwachters was ge- ""7" z~—~ - - bracht van ƒ500 op een maximum van van J*6* Gran)d Hótei 0611 22en' ƒ650, met vastgestelde opklimmingen 28611 ?n 30611 Augustus a. s. onveilig overgangs-bepalitng voor dien be- Z'i'"1- daar er alsdan tusschen 9 anibte, die reedis irn de termen van het uur v.oortm. en 1 uur naim. schiotoefe- maximum zou vallen; dat het adres E-i^-gen zullen' worden gehouden door van mejuffrouw Knoop, om hare jaar- van .Tvef 10a Ras. in- wedde als ambtenaar ter secretarie met 150 te verhoogen, met 5 tegen 6 stemmen was afgewezen dat van den telephoonhouder R. W. J. VaUentgoed tot verhooging zijner jaarwedde was aangehouden en dat van de onderwij zers afgewezen op de belasting-recla- de onderdeelen Van het 10e fanterie. IN EN OM DE CONFERENTIE. De berichtgever van 't Hbld. seint mes werd conform de commissie van I yan vrijdag: onderzoek gunstig beschikt. De hoofdelijke omslag, die nu be- Vandaag hebben de comités d' examen der eerste commissie weder vergaderd. draagt ten hoogble 5000, werd ver-1 Qver beginsel der permanentie hoogd. tot 7000. het Hof van Arbitrage eenstem- Ten slotte besloot de raad tot het -n- mjKbeid wel verkregen zal worden, stellen der vroeger besproken school- bet nog op de samenstelling, de commissie als bijstand voor het Dage- procesorde de taal der bebatten en lijksch Bestuur en benoemde tot leden £nkcle an'dere dingen van minder dier commissie de heeren M. v. War- ote beteekenis. Dat men de organi electrische tram. Blijkbaar hoeft z. do aankomende automobiel, toor wei ke zij is overreden en gedood, zie aankomen. Altham^ hare schoonmot iter heeft verklaard, dat haxo schooi dochter haar nog hij het overstek® van de straat, door het uitroepa van„moeder, moeder, een auto" gewaarschuwd heeft. Op die waai schuwing is de oude daone vlug naa liet trottoir gesneld, maar toch i ook zij nog door de auto a»ang!e<redie en door dAm schok tegetn den gron geslingerd. Opstaande, miste zij hai sdhoondloclhter, die blijkbaar was blij ven staan. Alleen zag de oude dam op eeaige -passen afstand een lichaat op de straat liggen. Dit bleek te zij: het lijk van ha-re dochter, want mev? M. was door de inwendige kneu rit gen ten gevolge van die ovaiTijddm zoo goed als op slag overleden-. He lijk van dé ongelukkige dame wen na au.' het in de nabijheid staand tramhuisje gedragen, en vandaal nadat dr. J. A. R-uijs den dood gecoE stateerd had, per radea-baar naar d woning aan den Pompstationweg vei woerd. Wrat het toch reeds zoo hoogst trei rige ongeval nog tragischer miaaiki is zeer zeker wel het feit, dat mev? M., die vijf kinderen nalaat, wuarvai 'het oudste 9 jaren en het jongst slechts efèn-ige maanden te-lt, juk gisteren jarig was. "t Droevigste eb de dus dat zich op een jaardag laa' denken. De bestuurder van de automobiel welke het" ongeval veroorzaakte, lx weert, dof "hij. volstrekt niet met t gtroote sTveüheid heeft gereden. Van de helling aan hert Kankial kc mende, had hij zijn auto afgesloten en liep deze sledhts op eigen krach; Hij had de dame niet, gezien. Wél hat ihij plotseling tusschen het. verblin dendë licht van de tegen elkanldler in stralende lantaarns v-an zijn aura Van een auto die juist plasseetrdé et van de tram. den schaduw geriiet tusschen de lichtstreep vóór zijn wa gen. Een schok beeft hij niet, ge voeld maar op het gegil en geroej is hij, nadat hij een 30 -40 mete verder zijn automobiel ot staan- har gebracht, naar de plaats des onheil teruggekeerd. Of de verklaring van den bestuur der juist is dat hij niet m-et buiten gewone snelheid reed, is vooralsnog moeilijk na t'e gaan. De schoonmoeder van de veronig* lukte clame weet het niet, eVonmit als zij zeggen kan, dat er een- sig naai gegeven is, doch een- ander ooggetuige van (het ongeaal heef daarentegen verklaard, d'at er haxi werd gereden. De plek, .waar de noodlottige ge beurtenis plaats vond, is dicht bi, een steile helling. Wegens te ban rijden werd' daar ter plaatse noga eens proces-verbaal opgemaakt te gen bestuurders van motorfietsen ei auto's. Zelfs heeft daar vroeger tei constateering tvan bedoeldle overtre- dingen, gedurende éenigjeax tijd oei va9te politiepost j merdam, A. Barendregt en J. Cos. Bij de rondvraag informeerde satie tot een volgende conferentie zou verschuiven, gelijk Steads Courier te heer B. C. Vink naar het wegnemen ver8taan geeft, is ernstig te betwijfelen, fW hnrdpn als de besmettelnke vee-1 dei' borden als de besmettelijke ziekte ïs geweken. integendeel schijnt het denkbeeld van baron Marschalk om bij de samen stelling van het Hof in geschil toe te staan elk een van de 9 rechters, die HAARLEMMERMEER. Hot mondL en klauwzeer is thans hetTquorum vormen, aan te wijzen, ook uitgebroken ondér een koppel yeel kans te hebben, varkens bij den landbouwer S. j?en drietal Amerikaansche Staten had het voornemen om bij het Engel De feestelijkheden ter viering van sche ontwapeningsdenkbeeld een aan- dfon verjaardag van H. M. d.e Ko- vulling voor te stellen, in dezen zin, ningin zullen te Hoofddorp gehouden dat voor het in studie nemen der worden op 3 September a. s. quaestie een termijn zou worden gesteld. Na gehouden overleg moet HALFWEG. daarvan gisteren endgültig zijn afge- Het nieuwgebouwde „Burgemees- zien. tershuis" is in gebruik gennomem. De algemeens vergadering van De burgemeester Jhr. Mr. E. H. E. morgen zal, tenzij de arbitragecom- Teding van Berkhout 'heeft zijn, die- missie spoediger gereed komt dan men gelijk welingericht huis bij het Raad:- verwacht, over 14 dagen door een (huis betrokken. SLOTEN. Vier veehouders alhier hebben ont dekt, dat de staarten hunner paar den in het weiland zijn afgesneden. Ln de afdeelingen Baarsjes en Over toom zulten 31 Augustus volks- en kinderfeesten .gehouden worden. Die besmettelijke) ve-ezüekte (mond en klauwzeer) breidt zich hier meer ien meer uit. De ziekte is niet kwaad aardig en openbaart rich bijna uit- sl ui tend als mondzeer (blaren). J ander gevolgd worden. HET AUTO-ONGELUK TE DEN HAAG. Omtrent het zeer droevige ongeval dat Donderdagavond ten gevolge ran een aanrijding door een automobiel aan bet Kanaal Ite VGravenhage plaats greep en Waarvan eene be woonster van den Pompstationweg, mevr. M. geib. B. het slachtoffer werd, wtordt nog het volgende ver nomen. Mevr. M. stapte met hare schoon- moedler nabij de Atjehstraat uit de kaar kunnen wezen. Zoo! bromt Utoengoe teleurge steld en alle booze driften ontwaken in hem. Het is voor hom op dit 0ogenblik een aangename gedachte, dat hij de zen man zou kunnen opwachten en inet een knots de hersenpan verbrij zelen. Zijn gezicht wordt door die ge dachte zoo woest en angstwekkend, dat Lyrtna de kruik op haar hoofd zet te en zich gereed maakt om heen te gaan. En hij laat haar gaan. Hij 19 zoo (ontnuchterd, zoo van streek en opge wonden, dat hij haar heengaan nau welijks opmerkt. Een akeligen nacht brengt hij door en een aikeJigen dag; het berouw mar telt hem. Hij is woedend op rich zei ven en op den vreemden man. Hij is in zijn droom een moordenaar en hij is 't in zijn -wenschen. De mededin ger om het leven brengen! Dat brengt het heete bloed in opstand, hetwelk de grijze Ghagoembo altijd reeds in hem gelaakt heeft! Allereerst hem zien! Wat er dan zal gebeuren, weert hij n-og niet! Een half uur voor het avondschot sluipt Utoengoe naar de dooT Lytna aangeduide plaats. De ondergaande zon verguldt haar en werpt er een warm rood over heen. De Tdkvorschen beginnen te kwaken, de krekels sjir pen op de groote palmen, de plas glinstert als een groort edelgesteente en de blauwe waterlelies, die op den AVONTURIER. Op last van den commissaris vai politie te Harlingen is Donderdag naar Leeuwarden overgebracht en tei beschikking van de justitie gesteld een 15-jarig jongmensch, die Woens dagavond te ruim elf uur zich op een der te Harlingen passeerende stoom- booten van Leeuwarden naar Amster dam bevond, en het medelijden var den kapitein der boo* had opgeweld door een onwaar verhaal. Door de politie te Harlingen in ver. hoor genomen, bleek het een bakkers knechtje te zijn uit een der dorpen van Friesland, en heimelijk op avon tuur te zijn uitgetrokken met mede neming van eenig geld, dat hij vooi zijn patroon had ontvangen, en een rijwiel, dat hij had gehuurd. De jon geling was op weg naar Zaandam, waar hij een plaats zou zoeken op een Koekfabriek. (Lw. Ct.) GOEDE VANGST. Door de aanhouding van de drie inbrekers Woensdagnacht op het Nassauplein te 's-Gravenhage, heeft de politie, d'ank zij de oplettendheid en het tactvol optreden van dien poli- tie-agent Teuben, de hand gelegd op ■drie gevaarlijke sinjeurs, die reeds meermalen miert de gevangenis ken nis maakten. Teuben, geposteerd op hert Alexan- derplein, zag tegen middernacht het drietal dein kant opgaan van detuin- zijde van de huizen aan het Nasseu- waterspiegel drijven, vervullen de langzamerhand afkoelende lucht met haar geuren. Als Utoengoe heimelijk in gebogen houding in 't boschje sluipt, zit Lytna reeds onder een boom en wacht. En hij wacht met haar. Het duurt een heete poos. Er komt niemand. Geen voetstap, geen gefluit, geen ander geluid dan dat der insec ten en kikkers hoort men. Het meisje kijkt eonige malen onderzoekend rond, dan ziet hij, hoe ze de handen voor t gericht slaat. Laat het monster haar tevergeefs wachten? Lyrtna! Met één sprong is Urtoen- goed bij haar. Zij springt op. Juichend steekt ze hem de handen toe. „Alhamd-oelillaihi! {Goddank) Ben je daar! Ik ben Utoengoe! zegt hij verbluft en gaat in 't volle licht voor haar staan, opdat ze hem duidelijk zal kun nen zien. Natuurlijk ben je Utoengoe! zegt ze en lacht overmoedig. Het is nog liciht en ik ben niet blind! Utoengoe, diien lk reeds lief had, voor hij naar het vreemde land ging, om wien ik mijn vader ontvluchtte, omdat hij mij aan een anderen man wilde verkoo- pen; Utoengoe, die op zijn driftige ma nier op mij schold, toen bij zijn thuis komst niet alles naar rijn zin ging en wien Chagoembo daarom in gerech ten toorn verzweeg, waar ik was: U- toengoe, die op raad van zijn grijzen vriend naar Zanzibar ging, juist al» Lytoa had gedaan, die hier bij een nicht van den grijzen Ghagoembo be scherming had gevonden; Utoengoe, dien ik ook dadelijk herkende, teen Sk hem zag, ofschoon hij voornaam was als een blanke bwana, dien ik zon herkend, hebben, al had Ghagoembo mij niet doen weten, waar ik hom zou vinden: Utoengoe, die de arme Lyrtna had vergeten en de mooie waterdraag ster tot vrouw wilde hebben en tegen wien ik „neen" zêi en over een ander man sprak, omdat hij straf moest (hebben voor zijn drift en zijn groote huichelarij; dezelfde Utoengoe; tegen wien ik nu ja zeg, met vlugge tong duizendmaal ja, ja.! Een!ge seconden is de jonge man sprakeloos. Dan begrijpt hij alles. Hij juicht, dat de kikvorschen verschrikt zwijgen. Je hebt mij bedrogen, maar je hebt mij mooi bedrogen. Lytna! Wat ben ik nu gelukkig! Wat is 't mij licht om 't hart!' Ze legde haar wang teeder tegen de zijne. Zie, je wildert me straffen in het vuiur van je ijdelheiid en je toorn en de straf kwam op jou neer! Vergeet dat niet, als we man en vrouw zijn! Probeer mij niet te bedriegen, want het zal je nooit gelukken en wees niet voorbarig met je straffen, anders vin den ze altijd weer den weg naar jout (N. v. *t N.)

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2