RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. Raadsels (Deze raadsels beboeren bij den wedstrijd). AFDFETING VOOR JONGENS EN MEISJES VAN TWAALF JAAR EN OUDER. 11. (Ingezonden door Jo en Frans \an Egtmond). Verander in onderstaande figuur de kruisjes door letters, en wal zóó, dat ge op den eersten regel leest een me deklinker op den tweeden regel een voorwerp, waar men roiee schrijftop den derden regel den naam van een dichterop den vierden regel den naam van een boom op den vijfden regel een beroemd musicus; op den zpsden regel iéite wat eenmaal gedaan altijd gehouden moet worden; op den zevenden regel een dier, waarvan de pels ais bont wordt gebruiktop den achtsten regel iets. waaraan men moet gehoorzamen;op den negenden regel een medeklinker. De naam van den musicus moet ge dan ook in de grootste verticale rij kruisjes lezen. X XXX X X X X X X X X X X X X XXXXXXXXX X X X X X X. X X X X X X XXX X 12. (Ingezonden door Hubertus Bank). Ik ben een kleedingstukelk schip heeft me en ik ben een stad aan de Oostzee. 13. (Ingezonden door Herman de Lagh). 1 Mijn eerste is een meisje. Mijn tweede is een voegwoord. Mijn derde is een sterkte. Mijn geheel is een stad in Duitsch- land. 14. (Ingezonden door Gretha Kui per). Mijn geheel is een a/mbachtlsman en maaier, Maar 'k ben gekomen van een draaier. En ik, ik draai voot arm en rijk. 'k Ben aan den ezel ook gelijk, Want zal ik aan het draaien blij ven, Dan moet imeni mij met slagen drij ven. 15. (Ingezonden door Retsy en Trijntje Frölich). Welke Franscbe rivier maakt ge uit het onderstaande 16. (Ingezonden d'oor Johan Elf- fers). Zoek uit onderstaanden zin twee be- graven plaatsen Deze pen begint slecht te schrijven, Lodewijk, heb je een nieuwe voor mi] 17. (Ingezonden dóór Anna Groot). Mijn geheel bestaat uit 21 letters en is een polder in Zuid-Holland. 10 11 12 13 14 15 is niet hetzelfde. 10 11 4 8 is een meisjesnaam. 16 17 18 5 is een lichaamsdeel. 2 17 11 19 i© niet vierkant. 1 2 3 4 5 is een vorst. 19 21 3 20 is een getal. 6 7 8 9 is een jongensnaam. 18. (Ingezonden door Jo Ploeg). Mijn eerste is een iM'chaamsdeel. Op mijn tweede blaast men. Mijn geheel is een viervoetig dier. 19. (Ingezonden door Elizabeth van der Poel). Wij beiden zijn broeders; toch gaan wij nimmer te zamen al beliooren wij bi] elkander. Wanneer de menschen den eerste goed besteed hebben, is de kornet van den ander voor hen een weldaad. 20. (Ingezonden door Jan Schot man). Wat leest ge uit het onderstaande Hectokind viel'op decimeter Zondagm de kilometerboot en brak zijn centi meter. Zijn Vader werd boos, nam een Are en gaf hem op zijn gemilli meterde broek. AFDEELING VOOR JONGENS EN MEISJES VAN ELF JAAR EN JONGER. 11. (Ingezonden dóór Lientje Noor- lcos). Zoek uit onderstaanden zin een be graven vilscb. Piet Schotten kreeg .den eersten prijs. 12. (Ingezonden door Rika Wijk huizen). Mijn eerste vindt men in iedere keuken. Mijn tweede is een omgekeerd voegwoord. Mijn derde is een lekkernij voor groot en klein. Mijn geheel wordt in mijn eerste gebakken. 13. (Ingezonden door Suze Sohoma- gel). In Holland verkeer ik In Friesland regeer ik; Mijn Velletje is zwart En ials zijde zoo zacht, En in mijne woning Ió bet altijd nacht. 14. (Ingezonden d'oor Bernard en Dina van de Ridder). Mijn gehieed is een ambachtsman en bestaat uit elf letteijs. 3 8 7 10 11 is een werktuig, dat die ambachtsman gebruikt. 3 8 7 wordt gegeten. 1 '4 9 is een kleedingstuk. I 2 3 4 5 6 draagt men aan den voet. II 4 9 is ook een kleedingstuk. 3 5 6 is een kip. 15. (Ingezonden door Anna van Daa- len). Welke drie soorlen van visschen kent ge? '16. (Ingezonden door Gatootje Nee- liissen). Mijn eerste is een voertuig. Mijn tweedie is een hoofddeksel. Mijn geheel vindt men in vele ka mers. 17. (Ingezonden door Barbara Tim mer). Zoek uit onderstaanden zin een be graven stad. De kinderen maakten door een vreeselijk krassen op de lei den mieester bijna doof. 18. (Ingezonden dóór Truus Staal). Mijn geheel vindt men op de wasch- tafel en bestaat uit negen letters. 3 2 6 vindt men op den grond. 7 8 3 is een toil et-artikel. 9 5 1 is een verkorte meisjesnaam. Met een 4 5 9 schrijft men. 12 4 gebruikt de naaister. 19. (Ingezonden door Roelof Bei- nema). Mijn eerste ils een windstreek. Mijn tweede was in ouden tijd een versterking. Mijn geheel i's een plaats in Zee land. 20. (Ingezonden door AJbertus Wa genaar). Waarom kan het geen twee dagen achtereen regenen Brievenbus (Bileven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. van Doorn, Wagen weg 88, Haarlem). Marie Gr. Wel, ben je alweer te rug uit Maassluis? Dank je wel voor de aardige briefkaartik ben noodta Maajssluis geweest, maar volgens het kijkje, dat je me stuurde, moet het een leuk plaatsje zijn! Ben je erlang geweest Jan Sch. Wat kreeg ik een gezellige lange brief van je, Jan Ik merk weJ, dat j,e Eet druik hebt in de vacantie de twee ameublementen zullen jie ze ker ook wel hleel wat tijd hebben ge kost Leuk, dat je ook buiten gietee- kend hebt, en dat de tube-verfdoos daarbij te pas kwam Ik hoop, datje van de week 'alle tien die raadseloplos singen zudt vinden, (een weet ik al vast dat je kunt raden)en dat ja de ontbrekende van de vorige, week ook nog vindtVond je het in Rotterdam prettiger wónen dan in Haarlem, of weet je dat niet zoo preciep te vertel len Wandel nog maar prettig, na tuurlijk ook nog als de vacantie om is. maar morgen moet je 't ar nog maar eens goed van nemenHeb ik je nu geen*langen biief geschreven? Aindrina G. Als deze courant komt, ben je dus niet thuisgelukkig, dat Pa de raadselte voor je bewaren wil, zoodat je dan toch aan den raad selwedstrijd mJee kunt doen Wanneer beginnen de naailessen? Je moet maar maken, dat je bet mooi leert, hoor Arie en Lientje N. Gelukkig dat ik Wilde Bob" nu toch eindelijk eens voor jie had Dat heeft lang ge- duurd, hè Ben ja 'ad aan het lezen geweest !t Was erg vriendelijk van Frans, dat hij het boek voor je mee wilde nemen. Heb je in de Haarlem mermeer veel pleizier gehad'? Dina V. Zoo, is de raadselwed strijd naar je zin? Dat doet me plei zier, hoorJe hebt gelijk, dat j e nu eens flink je best wilt doen Als ik mooi weer voor je bestellen kon, zou ik-het zeker'doen; maar ik heb er he laas niets over te vertellen! We zul len ar maar 'it beste van hopen, he, Dina? Bernard B. Je hebt de bloemen kranig gedroogd, boor Je hebt het dezen keer ook weer heel netje's ge daan Tot mijn spijt kan ik je niet vertellen hoe de bloem, die je me de zen keer stuurde, heet; aan een ge droogd) exemplaar is het dikwijls zoo erg moeilijk te zienIs het een klein rood bloemetje en zijn de bladeren dik en fluweelig "t Zal prettig zijn als je ook met den raadselwedstrijd mee kunt doen Vind je het boek mooi Mari'etjie von S. Ben je nog al tijd in Renkum, Marïetje, en heb je veel pleizier? Wat een prachtige wa terval stond er op die briefkaart, die jo m'e stuurde Heb jij ook over dat smalle brugje geloopen, zeg,? Johan E. Daar had ik door die briefkaart, die je me stuurde, een gek ke vergissing gemaaktPa vond Val kenberg zeker wel een erg mooi plaatsje, i's 't niet? De briefkaart was immers van Valkenberg uit Limburg Tot mijn spijt was het boek van de Zilveren Schaatsen niet thuis. Ik hoop dat je het andere, dat ik voor je mee gaf, ook mooi zult vindenHoe heet het nieuwe boek in prachtband, datje gekregen hebt? Grethia K. Je hebt me weer eerr mooi raadsel gestuurd, Gretha 1 Het is heel goed dat je zusje vanmiddag maar weer 1/vam om het boek te ru<_- leu ze houdt zeker ook wel erg veel van lezen, is 'tniet? De groeten voor jullie allebei Jan G. Dank je wel voor de leuke briefkaart uit Zand voort, JanVeel pleizier gehad? Een zandkasteel ge maakt en van de duinen gerold? Leuk dat je bij al de pret nog aan "mij dacht Hendrik en Gerda Gr. Ook al eer. tweetal dat heel veel pleizier heeft gehad. Flink zoo, jongens Jullie hebt heel wat gezien, en zeker ben je wel weer heerlijk frisch in Haarlem te rug gekomen Vind je het nu ook gced om maar weer naar school te gaan als de vacantie om is Je moet toch ook weer eens laten zien, dat je 'het leeren niet verteerd hebt, vind ;e i niet Hubertus B. Van dat dood schie ten was maar gekheid, hoor, Huber tus, ik wreet wel dat je dat niet echt doen zou Of ik het ook niet veel pret tiger vind om bloemen te krijgen.' Nu, dat kon je wel eenls niet verkeerd geraden hebbenEn jie hoeft ook theusch niet bang te zijn, dat ik je ver ge et, hoor! Daarvoor doen die gezel lige brieven van je me veel ie dik wijls aan j e denken-Ja, als de veld- flesdh eens mee op reis ils geweest, moet je me maar eens schrijven, of het niet bijzonder lekker smaakte Ik wed van welDag, Hubertus Tot de volgende week Boschviooltje. De aardige brief kaart van „AJssumburg" is toch' nog terecht gekomenwat een mooi. oud kasteelIlc heb het in werkelijkheid nooit gezien, maar nu die mooie briefkaart zie, krijg ïk heuscli zin om er eens naar toe te gaan, wil je dat wel gelooven? Jo en Frans van E. Ik was blij, dat iik toch een brief vari jullie kreeg, al kon je me dezen keer ook geen raadseloplossingen sturenDat was Maandag een heerlijke dag, hè Met de tram naar Velsen, op den vuurto ren in -IJmuiiden geklommen, frambo zen en bessen gegeten er kwam haast geen eind aan al de pretWa-, ren jullie niet erg moe, toen je einde lijk weer thuis was Je hebt gelijk, dat je nu weer flink aan het leeren wilt gaan dag, jongerus Comelis R. Je brief is een van cl laatste die ik beantwoorden ga, want op zoo'n langen brief mag zeker ook wel een lang antwoord volgen Je vertelt zoo gezellig van al de pretjes iu de vacantie; van den tocht naar Zaandam en Bussum, van het „poot jes wasschen" in de Zuiderzee, van het spelen op de hei, en verder van der boottocht naar Aalsmeer, en het reisje naar Artis en de kermis, en de wandeling naar de Waterleiding, dut ik eigenlijk niet zou kunnen zeggen, wat je nu wel het prettigst van alles gevonden hebtWeet je dat zelf wel, of heb je daar nog niet -erg over ge dacht? In ieder geval heb ik wel ge- melkt, dat het een heel, h'eel prettige vacantie voor je is geweest, en dat je driedubbel genoten hebtJa, die zee honden zijn leuke dieren, en het "s een erg leuk gezicht om ze te zien dui ken Ik ben blij dal je zooveel pret hebt gehad, en ik rind, dat je er heel flink over verteld hebt; 't was alle maal heel duidelijk en prettig om te ltze-n Mijn groeten voor Moeder, en ook voor jezelfik hoop, dat je veel raadseloplossingen zult kunnen vin den 1 Suze en Jansje Sch. Wel bedankt voor de aardige Zandvoortsche brief kaart Hendrik S. Het spijt me, dat de ballen niet erg goed waren als je nog geen nieuwe gekocht hadt, zou ik zorgen, dat je ze dadelijk kreegAls ie de gescheurde hallen nog hebt, breng ze me dan maar gauw even, dan zal ik ze voor je ruilen. Je ver haaltje komt niet in de Rubriek te staan, omdat dat voor/sommige men- schen niet zoo heel prettig zou zijn; je begrijpt zeker wel, wat ik bedoel, is 't niet? Annie en Hennie B. Waren de boeken naar jullie zin? 't Trof mooi, dat ik ze jullie juist nog zelf geven kon, hè Hebben jullie Woensdag veel pret gehad? Mcyie en Annie van Z. Ik wil best gelooven, dat je wel weer een prijs zou-dit willen winnen je moet maar goed je best doen De raadsels voor Annie's afdeel-ing zijn wel moeilijker, is 't niet? Jullie vond het ritje naar Zand voort met de tram zeker wel erg leuk, en 't pleizier aam het strand was zeker niet minder Wat was nu wel het prettigste tochtje van de heele vacantie Alice D. Wat een leuke briefkaar- ter stuurde je me Dank je wel, hoor Ja, de Zilveren Schaatsen is een mooi boek; ik ben blij, dat je het met zoo veel pleizier gelezen hebtJe hebtbee- lomaal verkeerd geraden, ik heb geen zwart haar en ik ben niet heel Lang ook, maar om je precies te beschrij ven hoe ik er u-tzie, is nogal moeilijk weet jij daar een middel op? Veel groeten M. C. VAN DOORN. Een avontuurtje op een Zomerschen dag. Iats, dat ik zelf beleefd hel). (Bekroond verhaaltje van JO SPRINGER. In de zomervacamtie van 1903 zijn wij, dat wil zeggen, Vader, Moeder, mijn zusje en ik, een paar weken te Nun speet geweest. Maar ongelukkigerwijs regende het bijna iederen dag. Erg vervelendwij waren daar nu niet om den heelen dag in huis te zitten. Tus- schen de buien door trokken we er maar op uit, natuurlijk goed gewa pend met parapluies, overschoenen en regenmantels. Op de weinige mooie dagen maakten we grootere tochtjes. Op .een van die zeldzame Zomerdagen zouden we per rijtuig naar Elspeet gaan. Twee kennisjes van one, die in Nunspeet woonden, gingen mee. Hoewel 't mooi weer was, namen we toch voor alle zekerheid wat mee voor mogelijken regen. 't Was een heerlijk ritje. Eerst ging het langs dennenbossehen, die laletf plaats maakten voor eiken hakhout. Daarna kwamen we op de open hei. Daar het reeds in" 't eind van Augus tus was* bloeide de heide al. 't Was een mooi -gezicht, dat uitgestrekte, heuvelachtige terrein, dat, zoover liet oog reikte, paars gekleurd wals. Heel in die verte zagen we een herder met zijne schapen. Schaapskooien, schuren en eene en kele woning toonden ons de nadering van Elspeet. 't Is eèh aardig dorpje, al begonnen ze er ook al moderne villa's te bou wen. Eerst gingen we wat wandelen in het Eüspeeter bosCh. Op de grens van bosch en hei stond bij een heuvel tje eene schaapskooi. Juist vertrok een herder met zijne kudde naar de hei.' t Was een aardig gezichtdie c-shapen, die tegen het heuveltje oplie pen. De herdershond liep maar heen en weer en had werk genoeg, de achter geblevenen voort te jagen. En 't klokje van den belhamel klonk zoo leuk over de stille vlakte heen. Als ik schilderen k( n, maakte ik er vast een schilderij tje van; zóó aardag was het. Daarna gingen we naar het hotel terug, waar de koetsier de paarden gestald had. Eerst bleven we hier een tijdje zitten, toen maakten we nog een wandelingetje door het dorp, waarna we weer naar Nunspeet terug gingen. We waren zoowat halverwege, toen ik een vreemd geluid hoorde. Op het zelfde oogenblik hield de koetsier het paard in en stonden we stil. Hij had gezien, dat het paard zich opeens erg inspande. We stapten allen uit, en de wielen werden bekeken. Spoedig ont dekten we, dat de as van een der ach terwielen warm was geloopen, waar door dat wiel natuurlijk niet draaien kon. Hierdoor had het paard) veel meer moeite het rijtuig voort te krijgen. Vader en de koetsier probeerden om het wiel weer aan 't draaien te bren gen maar niets hielp. Wat nu te doen Goede raad was duur. Daar stonden we nu, midden op de hei, ver van alle hulp. Wij, meisjes, vonden het nog zoo onaardig niet; zoo'n echt avontuurtje was wel leuk. We speelden langs den weg en verjoegen met eenen. tak de vliegen, die het paard geducht hin derden. Maar hoe moesten we thuis komen 't Was wel anderhalf uur loopen en Moeder en mijn zusje konden dit on mogelijk. De koetsier zei, dat we zoo niet door konden rijden. Hij vertelde ons dat, als we het niet zoo gauw ontdeekt hadden, het rijtuig wel in brand had kunnen rak-en. Na een heelen tijd kwam er een rijtuig asm, ook uit Elspeet. Die koet sier Kielp ook nog eens mee, maar het was tevergeefs. Toen bood hij aan, orr met zijn rijtuig water te halen van de dichtstbij zijnde boerderij, die echter nog een kwartier verder was. Toen Rij terug kwam, proestten wij het 'allen uit. Hij hield namelijk een emmer met water buiten het rijtuig, 't Was ook zoohi gek gezicht Nu dachten we, dat alles wel goed zou gaan. Maar ook dit middel hielp niet. De twee dames, die in het andere rijtuig, eene victoria, zaten, boden aan, twee van ons, kinderen, mee te nemen een op den bok en een op het kleine bankje, maar het vriendelijk aanbod werd afgeslagen. Zij wilclen echter nu ook graag zelf naar huis. Na veel gepraat vertrok ken ze, nadat hun koetsier beloofd bad, een ander rijtuig te sturen en de ouders van onze kennisjes en deraen- schen, bij wie wij gelogeerd waren, te waarschuwen. Maar het duurde natuurlijk nog een geruimen tijd eer het rijtuig kwam. De aardigheid raakte er een beetje af en wij kregen geduchten honger. Einde lijk zagen wij het aankomen. 'tWas nu m-aar gelukkig, dat we regenmantels bij ons hadden, die de- d'en wij nu aan, want het was veel koeler geworden. Onze koetsier bleef bij het rijtuig achter. Later hoorden we, dat dit pas 's-avonds laat naar Nunspeet gereden kon worden. Eerst brachten wij onze kennisjes naar huis, en daarna reden wij naar ons Pension. Inplaats van om half zes waren we nu om half acht thuis. Twee uren hadden we dus midden op de hei ge zeten. Wonder boven wonder was het den geheelen dag mooi weer gebleven. Dat was dus zeker wel een geluk bij een ongeluk. UITGELEENDE BOEKEN. De volgende boeken zou ik graag spoedig terug willen ontvangen Arabische Vertellingen, op 20 Fe bruari 1907 uitgeleend aan Comelis Huygens. Het Zonnetje der Liefde, op 20 Maart 1907 uitgeleend aan Cato Bonke. Het Tooverfluitje, op 20 Maart 1907 uitgeleend aan Sieger Bonke. Hou en trouw, op 13 Juni 1907 uit geleend aan Willem Bac. Fioretta, op 26 Juni 1907 uitgeleend aan Marietje Coolem. HET DAMSPEL. Voor den inhoud van deze rubriek is verantwoordelijk een oommissie udit de Damclub „Haarlem", bestaande uit de heeren C. J. van Tilburg en C. H. B. Tollenaar, die de re dactie op zich namen; C. F. Visse en C. P. Kraai]', belast met het -analyseeren enz. van partijen, en H. E. Lantinga, probleem-redacteur. PARTIJ No. 7. (Vervolg). Overgenomen uit het tijdschrift ,Het Damspel." 4de partij uit de Mlatch om het we- ireldkarnjpdoensclhap fcusechen de hee ren Isidore Weiss van Pairijs, we reldkampioen, en J. de Haas van Amsterdam. HOLLANDSGHE PARTIJ. De Haas (wit). Wieds (zwart). 39 33 - 29 19 30 *0 25 34 13 - 19 41 38 - 33 9-14 *2 34 - 30 2 -7 43 29 - 23 7 - 11 Wit dreigt door 28 - 22, 37 - 31 winstkans te verkrijgen. *4 30 - 25 14 - 20 Oim 25 - 20 te beletten. 45 25 14 19 10 46 39 - 34 8 - 13 47 34 - 29 Ook deze stand is de moeite van een studie overwaard. Na afloop van de partij was er een verschil van mee ting of 33- 29 niet sterker is. O.i. is 34 - 29 -de beste zet, daar het die mees- Ie winstkans bi-edlt Wij zullen de ver schillende varianten ontleden als wit 33 - 29 speelt. Variant I: Wit 33 -29, «wart 4 - 9, wit 29 - 24 a b (niet 34 - 30- don zwart 16 - 21 en 13 25), Kwart 13 - 18, wit 23 - 19 (niet 34 - 29, 3an zwart 11 - 17 met gelijke stelling), «wart 18 - 23, wit 19 - 13, zwart 9 - 18, wit 28 19, zwart 11 - 17 en zwart leeft uitstekend spel. Variant II: Speelt wit in plaats 33 - 9. 27-22, zwart 13 - 18, 4 - 9, 12 - 8, U - 17 en 16 40 remise. Variant III: Speelt wit als 47ste zet 28 - 22, awiart 12 - 17 en wat wit oók speelt zwart krijgt uitstekend spel. Nu de onlder varianten A en B. in de hoofdvariant I. Wit 27 - 22 A, zwart 12 - 18, wit 23 12, zwart 11 - 17, wit 22 11, zwart 16 18 met gelijk spel. Wit 28 - 22 B, zwart 12 - 17, wit 32 - 28, zwart 17 - 21, wit 37 - 32, zwart 11 - 17; wit 22 11, zwart 16 7, wit 27 16, zwart 26 - 31 met gelijk spel. Wij concludeeren, dat wit in heit bezit van den beteren stand de sterkste zet speelt, n.l. 34-29 daar deze de meeste winstkansen biedt en wit speelt op winst! 47 13 - 181 48 23 - 19 Op 28 - 22 speelt zwart 12 - 17. 48 11 - 17 49 29 - 24 4 - 9! Op 18 - 23 wit 19 - 13, zwart 23 - 29, wit 24 - 19, zwart 29 38, wit 32 43 en wit heeft groote winstkans. 50 24 - 20 10 - 15! 51 20 - 14! Speelt wit 19 - 14, zwart 15 24, [wit 13 3, zwart 17 - 21, wit 3 - 17, awart 21 12, wit 28 22, zwart 18 23, speelt wit 22 - 18 of 33 - 28, zwart maakt remise door 26 - 31. Wit nog altijd op winst spelend of fert schijf 20. 51 9 20 52 33 - 29! 20-25 53 29 - 24 18 - 23! 54 19 - 13 23 - 29! 55 24 33 12 - 18 56 13 11 16 7 57 33 - 29! 26 - 31!! Prachtig; Weiss ziet dat hij niet mag spelen 15 - 20, wit 29 - 24, zwart 20 29, wit 27 - 21, zwart 26 17( wit 28 - 22, zwart 17 28, wit 32 34; zwart 7 - 12, wit 37 - 32, zwart 12 - 18, wit 32 - 28 en wint. (Speelt zwart in plaats 15 - 20 20 - 25, dan volgt van zwiart demzelfden variant. Van den 51sten zet ai hebben beide spelers de behandelde variant gezien. Op het oogenblik dus dat deze ward1 uitgevoerd kian men zich dus licht de exitase zoowel van de beide spelers (als van de belangstellenden denken. Gedurende het spel kon men zich niet bedwingen den -heer Weiss voor diens schitterend spel hulde te brengen. 58 37 26 25 - 30 59 29 - 23 30 - 34 60 23 - 18 34 - 39 61 18- 13 15 - 20! Prachtig; zwart wil remise maken dioor een 2e dam te krijgen 62 13 - 9 20 - 24 63 9 - 4 39 - 44 64 28 - 23 24 - 30 65 4 - 18 30 - 34! 66 18 - 1 34 - 39 67 23 - 19 44 - 49 68 19 - 14 39 - 44 69 1 - 34 44 - 50 70 34 - 43 49 38 71 32 43 50 - 28! 72 14 - 9 28 - 23! 73 27 - 22 28 - 34 74 43 - 38 34 -.39 REMISE <5 ffl fa fa O Voor wio bovenstaande diagram men niet duidelijk genoeg zijn, ver- voege zich bij Chr. F. Visse, Over- veen, of bij C. P. Kraaij, Lange Mar- garefhastraat 30 rood. GOEDE OPLOSSERS VAN PROBL. No. 14. Heeren J. Boogaard, H. G. v. Oort, P. Zalm Aiz., R. G. Broehmeyer, A. T., P. M. v. d. Sluijs, H. A v. Abs, allien te Haatrlem W. H. dó Klerk, te Bloe- mecndiaal. Dames W. R. Këupe, Haarlem, N. de M De oplossing is 28 - 23/ 38 - 32, 33 42, 35 4, 37 - 31, 41 23, 4 45 en wint. Góede oplossingen yan Probl. No. 13 nog van C. die Bo«f, J. Boogaard/ en W. Nieuwenbuizen. CLUB-NIEUWS. De Damclub „Haarlem" houdt hare speelavonden Donderdagsavonda van 8 tot 11 uur fn de bovenzaal van café „Neuf, Groote Houtstraat No. 178. Elke damliefhebber 't zij heer of dame is welkom CORRESPONDENTIE. A. T. twee of diriei van uwe inge zonden problemen zijfn voor plaat sing geschikt. U zult nog eenigen tij'dl geduld moeten hebben; daar de pro blemen vo-or dón wedstrijd vó r gaan. P. M v. d. S. Een antwoord op uw vraag zou te veel plaatsruimte ver langen om dit in dleze rubriek te "dioen. Gaarne ben ik bereid dit schriftelijk tie doetn of in het vergadier- lokaaF der club. Iedere damliefheb ber is daar welkom. C. P. KRAAIJ, waarnemend) Pr oblieem-rieda'cteu r. Door afwezigheid van den heer Lan tinga moeten oplossingen en proble men van nu tot 26 demr ingezonden wo-rden aan den heer C. P. KRAAY, Lange Margarethasfraat 30rood. Alle correspondentie uitgezonderd voor de afdeeling Problemen gelie- v j men te zenden aan den heer C. J. van Tilburg, bureau Haarlem's Dag blad, Gr. Houtstraat 53. MOOI BEDACHT. Dezer dagen is er in de haven van Hamburg op ongewone wijze een brug opgeruimd. Drie bogen van een mas sieven steenen brug moesten verwij derd worden. Men kon 't niet met een 'ontploffende stof doen, aangezien de scheepvaart zoo min mogelijk opge houden mocht worden en men de stuk ken van de brug dus moest opvangen. Men bracht nu bij eb onder eiken boog een groote ijzeren ponton, waar op ijzeren klossen waren aangebracht die tot aan den onderkant van de brug reikten. Toen de vloed opkwam werden de pontons met zoo'n kracht omhoog geheven en de klossen tegen de brug gedrukt, dat deze sprong. De stukken vielen op de pontons. Het •verkeer te water had nauwelijks twee uren stilgestaan. PRINSESJES IN GEVAAR. Zaterdagavond heeft zich in 't park van het kasteel te Wilhelmshöhe eea ongeval voorgedaan, dat het leven had kunnen kosten aan- de kinderen van den hertog van Wurtemberg. Prinses Victoria-Louise maakte met de kleine meisjes een wandeling inde heerlijke, ruime lanen van het park, toen een oude kastanjeboom-met ont zettend gekraak neerstortte, rakelings langh het hevig ontstelde troepje. De kinderen begonnen angstig te gillen en dreigden in onmacht te val len. Keizer Wilhelm, die niet ver van de plaats van het ongeluk tennis speelde, kwam op het geraas van den val toe snellen, en troostte de kleine prinses jes die heete tranen sèhreiden. Op. het kasteel heertscht wegens het gebeurde groote ontroering. SCHAPENTEELT IN NIEUW ZUTD- WALES. De lamme ren-geboorte in Nfi'euw- Zuid-WaJes in den herfst en winter beeft beloopen 10.065.900 stuks. Heeft nu 'de voor jaarsworp even gunstige resultaten, dan zou Nieuw Zuid-Wa- les einde 1907 49 millioen schapen tel len. wait het *hoogste cijfer zóu zijn na 1896. ZWITSERLAND IN DEN IJSTIJD. In de jaarvergadering van de Zwit- sersche natuurwetenschappelijke ver- eeniging te Freiburg, heeft cLr. Mühle- berg uit Aaran een redevoering ge houden over den vermoedelijken toe stand van Zwitserland tijdens de vijf ijsperiodes. Tijdens de vergletsche- ring Lag Freiburg onder een ijslaag van minstens 800 meter dikte; Luzern onder een van 1000 M., Olsen onder een van 500 M. De duur der ijsperio des wordt berekend op een en en kwart millioen jaren totaal. Een ver mindering vfan de gemiddelde jaar temperatuur met 4 graden Celsius (7 graden Fahrenheit) zooals in JumT van dit jaar, zou, wanneer zij aan hield, een nieuwe ijsperiode, gelijk aan de laatste, kunnen teweegbren gen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 3