Rechtszaken Sport en Wedstrijden Uit de Arbeiderswereld Koloniën Leger en Vloot Kerk en School Gemengd Nieuws Stoomvaartberichten voorkomende, zijn vernield, zoodat, nu die afsluitingen zijn vervallen, het vee overal op do meent verspreid loopt. Men zegt, dat dit alles geschied is om het vee in de zoogenaamde melk kampen te krijgen, de eenige plaats, waar op de meent nog gras is. Zoowel op de bovesnmeent, waar de beesten der oude partijen ioopen, als op de ondermeent, waar de koeien der nieu we partijen grazen, is de boel schoon op- Het hoofdbestuur vam de nieuwe partij schijnt evenwel, tenminste wan neer deze daad dioor nieuwe partij eis bedreven, niet recht daarmede in genomen, want de heer Vos herinnert namens dit bestuur er aan, dat na hei verschijnen van het rapport der Twee de Kamer-commissie besloten werd, geen dergelijke daden meer te bedrij ven, doch dat men niet verantwoorde lijk kan Worden gesteld voor daden van erfgooietrs, van individuen oj zich zelf. Ten slotte valt nog te vermelden, dat bij den landbouwer Hoefman bij Wcespercarsped een brug in beslag genomen, welke afkomstig moet zijn van de Hilversumsche meent. Opzich ter Klaassea moet die brug reeds her kond hebben. WEGENS SCHOOLVERZUIM Te Wemeldinge moest Dinsdag een Politiebeambte een man. die onwillig was een hem wegens 'schoolverzuim van een zijner kindieren opgelegde boete te betalen, in arrest nemen. Op den zeedijk ontmoete hij den schulde naar, maar deze verzette zich, ver klarende wel te willen betalen, maar niet. voldoende geld bij zich te heb ben. Toen de man niet gewillig mee ging, werden hem de boeien aange legd. Polderwerkers bemoeiden zich met het geval en het verzet duurde voort Door een ruk van den veldwachter viel de geboeide gevangene van den dijk en brak zijn rechter dijbeen. De man is daarop per as vervoerd naar zijne woning, waar "de boete betaald werd. Vermoedelijk zal dit muisje wel een staart hebben. EEN GELUKKIGE REDDING. In het Noordzeekanaal bij de Hem- brug kruiste een zeilende sloep, be mand met één persoon, die bet roer hield. Plotseling deed een windvlaag da giek omslaan. De man kreeg die tegen bet hoofd en sloeg overboord. Doch de giekeschoot hield .hij goed vast en terwijl het bootje onbestuurd snel met den wind. voortdreef, werd hij door het water medegesleurd. Spoedig liep het vaartuigje echter op den wal en de man was gered. Slechts het natte pak en een hoofd- wond herinnerden hem aan zijn on vrijwillig bad. NEDERLANDERS IN DUITSCH- LAND. Er is, naar „De Nedterl." meldt, op gericht een Vereeniging tot bevorde ring en ondersteuning van den Chris- telijken arbeid onder de Nederlanders »n Duitschland. Ze is gevestigd te Arnhem en staat op den grondslag, welke is neergelegd in de Beginselen der Evangelische Alliantie. De vereeniging stelt zich ten doel de ondersteuning van hen, die tot het zedelijk en maatschappelijk welzijn van de in Duitschland wonende Ne derlanders onder dezen werkzaam zijn. Zij tracht dit doel te bereiken door a. In zedelijk en stoffelijk opzicht steun te verleenen aan hen, die hetzij als predikant, heizij als colporteur, hetzij als bezoekbroeder net godsdien stig, zedelijk en maatschappelijk wei zijn van in Duitschland wonende Ne derlanders zoeken te bevorderen. b. Het tot stand brengen van samen werking tusschen hen, die in den sub a. bedoelden arbeid werkzaam zijn. c. Het vormen van de sub-comiié's, zoowel in Nederland als in Duitsch land, ter versterking van den band met de in Duitschland wonende Ne derlanders door hen met raad en daad bij te staan. d. Het verzamelen van giften ten behoeve van den arbeid, welke gere geld aan den penningmeester der ver eeniging zullen afgedragen worden. Onder het zedelijk en maatschappe lijk welzijn, bedoeld in art. 3, ver staat de vereeniging het aankweeken van zulk een godsdienstig leven, dat zij, die het leiden, geacht worden als goede Christenen en als goede burgers te leven. De statuien van de vereeniging zijn onderteekend door de heeren M. Mooij, C. A. Gerhard, A. Mooij, C. Mo lenaar, B. J. Roozen, Herm. Barte en Aug. Rudersdorf. BRANDEN. Te Graftermeer N.-H.) is afge brand de hoeve behooren&e aan den heer De Geus. Tn den Helder is bat (koffiehuis van P. K-eim, in die Zuidstraat no. 49, be woond door D. Rijkers, uitgebrand. De bewoners wasten zich te redden. Aefeurtmtie dekt de schade. VERZET EN POGING TOT 'DOODSLAG. In den n'ach.t wan 8 op 9 Juli jl. Ia- gen de veldwachters F. Jansen en W. wan Mbl aan de Baan, tusschen Dies- sen vm Tilburg, dn hinderlaag bij het perceel van Johannes van Riel. land bouwer, toen deze -tegen ongeveer 3 uur op rijn erf kwam( dragende twee hazen en 'een duhbelloopsgeweer. Door veldwachter Jansen aangeroe pen met Ihet gebruikelijke „Rijkspo litie!" zou hij op zeer Ikortcn afstand bp dezen een schot hebben gelost, dat in de broek van veldwachter Van Mol is terechtgekomen, waarna tusschen hem en de beide veldwachters een worsteling zou zijn ontstaan, onwil lig -als Van Riel zou zijn geweest tot ■afgifte van -zijn geweer en omdat hij zich zou hebben verzet, bij welke wor steling weer een schot is afgegaan, dat den veldwachter Van Mol in zijn fas trof. Naar aanleiding van een en -ander beklaagd van /verzet -en poging tot doodslag, ontkende bekl. ten stelligste en het een èn hoe ander, terwijl de dokter, die bekl. heeft onderzocht, een 14tal m-eer lof minder ernstige strie men ihad geconstot30rd, die van sla gen -afkomstig (moeten zijn. Het O. M. da-t het ifen laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtte, had te gen beklaagde een gevangenisstraf van 4 jaren geëisdhf; mr. Swane, toc- gevoagde verdediger van beklaagde, h-ad onmiddellijke invrijheidstelling en vrijspraak voor zijn- cliënt gc- vra.atg|d, die irtvri jbeid'stel 1 ing wias reeds dadelijk door de rechtbank ge weigerd. De rechtbank Van Riel thans vrij sprekende, gelastte dien's onmiddellij ke invrijheidstelling. POGING TOT DIEFSTAL. Op de voormalige Oosterbegraaf plaat te -Amsterdam ligt een graf van de familie Rinckers en op dit graf is ere plaatst een bronzen hek. In hst be rin van het jaar werd ontdekt diat een stuk van (het hek was verdween en-, en op 1 Juli werden er drie zijstukken van vsrmist. Toen nu de bewaker der begraafplaats in Iden -morgen van 8 Juli zijn wandeling oVe-r het uitge strekte terrein deed, bemerkte hdj dat een ander stuk van -liet hek, kort te voren door hem nog in dan toestand van 1 Juli gevonden, aan. den kant der -sloot was gelegd. Hij waar-schuw de de politie, die zicih op het kerkhof verborg, 's Avonds begaven twee per sonen zidh maar het afzonderlijk ge legde stuk hek. -Ben hunner die het wilde opnemen, werd in hechtenis ge nomen. De -andOTe werd thuis gear resteerd. Beide ip-ertsonian, die vro'eger her haaldelijk eijn -veroordeeld, ook we gens diefstal in vereeniging, stonden voor de vaoaniti ekamer der Rechtbank te Amsterdam terecht, beklaagd van poging tot diefistal. De een bekende, de ander ontkende, maar werd als mededader aangewezen door een per soon die er bij was 'toen het stuk hek 's morgens werd -gereed gelegd, en door een ander persoon, die- des avonds aan de begraafplaats gestaan had om het gestoliene- aam te nemen. Ook de politieagenten herkenden dein bekl. aan zijn postuur. Het O. M., waargenomen -door mr. Peereboom, eischte -tegen ieder de-r beide 'beklaagden 2 jaar gevangenis straf. Mr. Bern. Cohen, voor den eersten bekl. optredende, betoogde dat hot de lict reeds 's morgens v-olkomen was, toen het stuk iheflc werd op -zijde ge legd, zoodat het ndet aangaat te zeg gen dat *s avonds nog poging tot dief- Istal was gepleegd. Mr. C. H. van Zegg-elen gaf als zijn ■overtuiging dat ,de tweede beklaagde inderdaad onschuldig is. De bekl. 'heeft in de instructie on op de zitting altijd hetzelfde verklaard; zijn hou ding steekt gunstig af bij die der twee getuigen, die bij het fe-it betrokken zijn geweest. Zij- draaiden en moesten telkens herimnend worden aan, het geen zij in de instructie verklaarden. GEEN ONEERLIJK VELDWACHTER. Voor het hof te Arnhem .Stond te recht A. D., chef-veldwachter te Win terswijk, door de rechtbank te Ziuti phen wegens diefstal -tot 1| jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Sinds ja ren werd er n.1. geld gemist uit de armenbus, waarin bij huwelijken gif ten gedaan werden, zonder dat men demi dief kon ontdekken, met wiens opsporing genoemde veldwachter be last was. Doordat de burgemeester een Wurteirtburgsah (twee-markstuk Van 1877, waarvan er niet veel zijn, in de bus deed Om aldus den dief te ontdokken, is hef -uitgekomen dat D. de dader was. 'Geëisciht werd- bevesti ging van liet vonnis. ONTROUW AMBTENAAR. Voor de arrondissementsrechtbank te Breda stond terecht de heer M. v. d. T., directeur der posterijen en te legrafie, te Willemstad, be-schul-dligd Van verduistering van f 1600, die hij hls directeur van het -postkantoor on der zijn berusting had. De heer M., inspecteur der poste rijen te Middelburg, deeldie als getui ge mede, dat beklaagde een zee-r ijve rig, gumstlg-taiangeschrevem ambte naar is. Bekl. bekende het hem ten laste ge legde. Hij heeft de verduistering niet gepleegd met de bedoeling zich die f 1600 toe te eigenen, doch alleen om 'oogenhlifekelijk uit geldverlegenheid te raken. Hij had verschillende uitga/ven te doen; speciaal ten behoeve eener krankzinnige zuster. De officier van- justitie, mr. baron Speijart van Woerden, eischfe 1 jaar en 6 maandeni gevangenisstraf. De verdediger, mr. A. baron van Oideneel tot Oldemeed, pleitte clemen tie. IN HOOGER BEROEP. Een 29-jarige slager of lieter een veehandelaar en grossier uit Water graafsmeer werd den 4en Juni door de Amsterdamscbe Rechtbank ver oordeeld tot 45 dagen gevangenis straf wegens wedorspannigheid', maar kwam van dit vonnis bij het -Gerechtshof in hooger beroep. Thans werd dit voor het Hof be handeld, Uit de behandeling bleek, dat hij door een politle-agent in bur- gerkleeren in de Boomstraat werd aangehouden, toen hij met zijn kar met vleesch van het Abattoir kwam rijden, om zijn vleesch af te leveren. De agent van politie wilde onderzoe ken of hij ook ongekeurd vleesch op zijn wagen had. ,,'t Is allemaal ge keurd", zei de slager, maar de agent, ossepooten uit een mand ziende ste ken, verklaarde dat de ossepooten niet waren gekeurd. Hij 6telde toen den slager Moor mede naar het bu reau te gaan, doch de slager gaf het paard de zweep, wilde wegrijden. De agient pakte daarop het paard bij den teugel, klom op dén wagen om den slager aan te houden, doch hij kroeg toen zoo'n trap, dat twee zij ner vingers ontveld warden. De agent maakte pro-ces-verbaal op en kon tengevolge vam de opwinding ge durende drie dagen geen dienst doen. De slager van zijn kant beweerde, dat de politle-agent hem zijn hoeda nigheid niet had beleend gemaakt-. Hij diacht met een koepor te' doen te 'hebben. En toen de man vroeg of de ossepooten, die hij medegenomen had om er zelf soep van te koken, ge keurd waren, verklaarde hij „och' man, ik heb niets met je nood-ig" en reed hij door. Getrapt heeft hij den agent niet, mogelijk is de ontvelling dor vingers ontstaan, toen de agent hem bij een been greep om hem van de kar te trokken. Adv.-gen. jhr. mr. Van den Bran- deler, eischte bevestiging van het vonnis. Mr. L. W. van Gigch pleitte vrij spraak, subsidiair eert lichte straf. Afgescheiden van de vraag of de agent in do rechtmatige uitoefening zijner bediening was, is het niet be wezen, diat de slager ongekeurd vleesch vervoerde, gelijk ton laste is gelegd. De bekl. is een slager, die ter goeder naam en faam bekend staat, de nuchtere kalveren die hij vervoerde waren gekeurd, de hart jes en levertjes weiden weliswaar om erkend technische redenen afzonder lijk vervoerd, doóh behoorden bij de kalveren, en de paar stukken osse- poot, die hij voor edgen gebruik mee voerde, kwamen van het Abattoir. De agent heeft dus z. i-, nitets te recla- meeren gehad. 28 Augustus uitspraak. MISHANDELING METDOOD ELI JKEN AFLOOP. 'De rechtbank (tie 's-Bertogenboistih deed Dinsdag j.3. uitspraak ln de strafzaak van J. Kilijngeld, lompen- koopman, geboren te Dintfier, en wo nende te Uden, beklaagd van aldaar iop den 7id(en' Juli 1.1. Hendrious Prinv een. (zoodanig met een stuk hout op 8net hoofd te hebben geslagen, dat hij dientengevolge korten tijd daarna is overleden. Het O. M. had schuldigverklaring geëischt a/an mishandeling, die den dood tengevolge heeft gehad, en. ver oordeel ing tot eene gevangenisstraf van drie jaren-, en de rechtbank ver- Oordeelde hem overeenkomstig dien eiscfi. MOTORBOOTAYEDSTRIJD. Nu de driedaagsche wedstrijd van de Ned. Motorbootclub geëindigd is, kan geconstateerd worden dat het doel met dezen tocht beoogd, ml. het maken van .propaganda voor die mo- fcorbootsport, volkomen is bereikt. Een groot deel van Nederland is doorge varen en Overal heeft men kunnen zien dat de booten ruet veel belang stelling en groot enthousiasme zijn ontvangen. Wat de- betrouwbaarheid der boot- motoren betreft hebben de door dëzen tocht verkregen gegevens doten zi-em. dat de meeste booten gedurende 3 -achtereenvolgende dagen zonder ee nige stoornis hebben gewerkt, niet tegenstaande het verboden was dat tusschentijids reparaties plaalts von den, Het is te hopen dat de watersport in Nederland door dezen tooht een flinke stap vooruit is gegaan. ZWEMMEN. „De Jonge Kampioen". De veel besproken zwemwedstrijd in de Amstel over 1600 M., zal nu toch plaats hebben. B. en W. van Nieuwer-Ainstel heb ben vergunning tot zwemmen ver leend en zal de wedstrij d Zaterdag 24 Aug. om 3 uur plaats hebben van het café ,,'t Kalfje" af. Deze eerste wedstrijd over 1600 M. te Amsterdam belooft zieer interes sant te worden daar «oowel de beste HoLiandsöhe als Duitsche zwemmers zullen mededingen. ZILVEREN VOETBAL. Door de commissie vo-or de wed strijden o-m den zilveren voetbal ijn voorwaardelijk opengesteld de in schrijvingen voor de wedstrijden eventueel te Rotterdam te spelen op 8, 15 en 22 September a. s. Het recht om voor deze wedstrijden in te schrijven hebben alle eerste klasse clubs, kampioenen van tweede klasse af deelingen, bekerhouders en buitemlandsche vereenigdmgen. De inschrijvingen zijn opengesteld tot en met 31 Aug. a. s. bij den heer Joh. J. Meyer, Houttuin 25, Rotter dam. Door de „Revue der Sporten" is een zilveren beker uitgeloofd voorde vereeniging die het langst aanblijft in deze competitie en niet behoort tot de Westelijke Eerste-klasse. ACTIE VAN METAALBEWERKERS TE ENSCHEDE. Uit Enschedé -wordt aan de Tel. idato 21 Augustus geseind De heer De Bruijn stelde hedenoch tend den j>ertinenten eisch, te willen weten, of de staking zou uitbreken. Het hoofdbestuur der ruetaaLbewer- kersbonden hield dat recht aan zich. Hedenmiddag had een conferentie plaats tusschen de hoofdbesturen en patroon De Bruijn en diens arbei ders. De heer De Bruijn deed zeer belangrijke concessies, waarop na goedkeuring der hoofdbesturen, de arbeiders besloten in te gaan. Bij de firma. De Bruijn komt dus geen sta king. Op de vergadering dier hoofdbestu ren met den directeur der Enschedé- sche machinefabriek heeft de laatste enkele eischen der arbeidiers ingewil ligd. De firma Sanders gelastte heden middag 4 arbeiders hairor smederij, het werk der stakers Üe verriohten. Dit werd geweigerd1, waarop een ar- (l>e>ider ontslagion werd en de ande ren de zijde der stakers kozen. DE VERHOOGDE ACTIE OP ATJEH. De „Java-Bode" schrijft Dezer dagen hebben wij reeds met een enkel woord melding gemaakt van d.3 oorzaak van een toeneming der vijandelijkheden, als gedurende de laatste maanden op Atjeh plaatsheeft. Deze zou gelegen zijn in de voorspel ling van een of ander invloedrijk geestelijk hcofd, dat namelijk het jaar 1907 voor de Moslemin veel voordeel zal opleveren, hetwelk dan, naar ver moed wordt, hoofdzakelijk moet be staan in het bemachtigen van gewe ren en patronen, waaraan de vijan delijke benden meer en meer gebrek beginnen te krijgen De fanatici bedienen zich tegen woordig haast uitsluitend van hei blanke wapen, ook in die gevallen, waar zij vroeger steeds van het ge weer gebruik maakten, schrijft men aan het „Soerab. Hbld." Het is alsof z:j er zuiniger mee zijn en er zich een grootere hoeveelheid van willen aan schaffen voelende dat langzamerhand de grond hun onder de voeten weg zinkt. Wat betreft het patronengébrek, de Moslemin weten, dat het hun slechts bij -het doen van overvalIing.cn, als den laatpten tijd herhaaldelijk voor kwamen, kan gelukken, patronen machtig te worden en daarop is voor namelijk hun doel gericht. Immers bij het doen van een aanval met het blanke wapen op oen mar ches renden troep, mogen zij do oden ma-ken, een gevallen geweer meene men, maar tevens patronen bemachti gen, neen, dat zou alleen bij volko men vernietiging onzerzijds kunnen P-laats hebben. Een klewangaanval is het werk van enkele secondenhet is het opvliegen uit zijn schuilplaats, het bliksemsnel -gaan door de gelederen, en het even spoedig verdwijnen naar de andera zijde, vanwaar hij kwam. Het is nim mer een mêlée. Men begrijpt nu, dat bierbij zoo goed als geen kans voor het buit maken van patronen is. Hiervoor is een langere aanraking met de onzen noodig; een overvallen van het bivak, het overrompelen van een wacht, enfin, liet naar een zeker gedeelte van het bivak trekken van de grootste strijdmachten der onzen. Hier wordt dan de bloedige kamp af gespeeld van man tegen man, met. mes, rentjong, terwijl in het ledige troepenverblijf door enkelen een aan slag wordt gedaan op de patroontas- schen, die bleven hangen en toebo- hcoren aan hen, dra niet „op wacht" zijn, en onvolledig uitgerust zich mengden in den strijd daarginds. Een voortdurend en onvermoeid op je „qua vive" zijn, is hoogst noodzake lijk dus. En herhaaldelijk wijst de gouver neur dan ook op het groote gevaar. Het is een genot, zijn krachtige taal, vrij van snorkerij, (e lezen, zooals hij zijne troepen opwekt, tot verhoogde voorzichtigheid aanmaant en niette genstaande -meerdere slagen, on,s den laatsten tijd toegebracht, zelden zich een hard woord laat ontvallen, we tende, dat zijne soldaten ook lijden onder het verlies van bloedverwant of kameraad, wetende, dJat de overleven den als leeuwen hebben gevochten en straks wederom het levien veil zullen hebben in een wanhopigen kamp. SCHEPEN NAAR INDI5. 'Het Vertrek van de drie torpedoboo- ten Krokodil, Draak on Zeeslang naar ïnddë is bepaald -op Zaterdag 24 Au gustus, des morgens -te 10 uur. De reisroute is: van 28 Aug.—1 Sept. to Vigo; 3—6'Sept. te Sevilla; 8—12 Sept. to Algiers; 14—17 Sept. 'to Palermo; 19—23 Sept. to Athene; 25 Sept.—1 Oct. to iPiort-Said; 7—15 Oct. to Djibouti; 2431 Oct. te Colombo; 48 Nov. Sa- bang; 1014 Nov.. to Singapore; 1620 Nov. to Batavia; 22 Nov. te Soenabaja Commandant van de divisie is de luitenant tor (zee 1-e kl. G. W, de Leur, commandant van de Krokodil Verder zijn daar aanboord geplaatst de luits. tor zee 2e (kl. J. A. Wichers Hoeth en R. H Arntzenius; de hoofdmachinist S. N. de Boer, de machinisten C. J. Av.is en G. J. Trebert Aan bolorid van de Draak: luit. ter esee le klasse F. C. W. Moorrees, com mandant; luits. ter zee 2e kl. J. H. Holtappel en A. F H. Dalhui sen; de hiooMmac/hinist M. W. Homing; de machinisten J. C van der Snaak en J. MaUlée. Aan bootrd Wan die Zeeslang: luit. ter zee le kl. F. L. Rambonnet, com mandant; luits. ter zee 2e kl. E. M. Wissmann en A. H van der Mersch; de hoofdmachiuist J. C. Poleij; de ma chinisten W. G. Jansen en C. van Leijden Voor de oipvarenden gaat het ver hoogd zeetraktoment (gelijk laan dat in de tropen.) reeds dadelijk in bij het verlaten van he.t Nieuw-ediep, terwijl -gelegenheid wordt gegeven voor re kening van het rijk in die bKWienge- noiemde havens aan- den w.al te logee- ren. Bovendien, wordt (bij mogelijk on-! geval aan- de nagelaten betrekkingen een bepaalde som uitgekeerd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Mijnsheerenland ds. N van Schouwenburg, te Dode- waard. Bedanktvoor het beroep te Berrg- schenhoek door ds. F. F. J. van de Plassche, te Jaarsveld EEN VERLIES VOOR HET ONDERWIJS. De openbare lagere school te La ren zal e»en geducht verlies treffen. De hoofdonderwijzer, de heer Johs. van Wulfen, heeft besloten met in gang van 1 Januari 1908 eervol ont slag ann te vragen. Het zal dan juist 45 jaar geleden zijn, dat hij die func tie aanvaardde. Meestor Van Wulfen en Laren zijn onafscheidelijk aan elkaar verbon den. Toen meester kwam, was Laren nog een gering d'orpje. Mede door 't initiatief van Meester Is Laren ger groeid en thans een alleraantrekke lijkst landelijk dorp in het Gooi, dat steeds meer vreemdelingen trekt en door zijn schilderschool veel van zich doet spreken. Is Laren mede door Mieester Vian Wulfen gegroeid, ook bijna alle Laa-r- deirs zijn door hem gevormd'. Geslach ten heeft hij o-p de schoolbanken ge had en het is voorgekomen, dat groot vader en kleinzoon bij deneelfden Meester hebben school gegaan. En nog is die hoer v. Wulfen jeug dig. Zijn vriendelijke Verschijning vindt inen bij elke Larensche gebeur tenis van beteekenis weer terug. Reeds jaren is hij de-vraagbaak voor .aanzienlijken en geringen, voor jong en oud. Geen wonder dan ook, dat Laren den naam van dien man heeft v-ereeuwigd dioor op den Brink eien hardsteenen bank met dien naam van Mr. Van Wulfen er in gegrift te plaat sen. Doch ook buiten Laren hJeetft de heer v. Wulfen zich naam gemaakt. Zijn „sprekende letterbod den' gol den langen tijd als een der beste me thoden voor hiet .leesonderwijs en zijn nog op tal van scholen met succes in gefbruik. EEN ONTAARD VADER. Te Stuttgart heeft Maandag de „Mu'siikndiirector" Stein-diel terecht ge staan beschuldigd van ernstige mis handeling van zijn drie zoons Bruno, Max en Albin, die to samen met hem het Steindel-quartet vormen. Het (proces trok natuurlijk zeer die aan- dachtt en! d/e aandrang van het pu blick, waaronder vele dames, was zoo groot, dat de behandeling ten gevol gd van 'het rumoer eenigen tijd werd .vertraagd. Uit die verhooren en uit de verkla ringen van getuigen en geneeskundi gen" bleek, dat Steindel 'zijn drie zo ons bij de muzieklessen allergru welijkst mishand eld eVooral de jongste zoon Albin, thans veertien jaar oud, had van den ruwen valer te lijden. De knapen werden niet al leen geslagen, maar ook geknepen en met naalden gestoken en. eenmaal !zielfs werd Albin gedwongen op een hele te kachel te zitten, waarna hij den volgenden dag weer hevig op die ver brandde lidhaamsdeelen werd gekas tijd. Bij het proces bleek, dat Stoin- idel o-ok zijn vrouw nu en- dan. mis- handielde, maar deze verklaard,e dat dit zoo eTg niet was en wildie Van eien Vervolging Man haren man om d.eze reden niets weten, de oudste zoon Bruno trachtte bij het verhoor zijn vader nog ecnigszins vam schuld te lonthcffen. Maar de getuigenyerkln- j'ringen waren te beslist en duidelijk, •zoadat dte rechtbank ten slotte den ontaarden vader, die naar zij aan nam uit eerzucht en. o-ok uit geld dorst zijn zoons, wier medewerking aan zijn uitvoeringen hem groote 'winst bracht, had mishandeld tot ze ven maanden, en 'drie dagen gevan genisstraf veroordeelde, met aftrek' van een maand voorloopige' hechte nis. 'Ben verzoek tot invrijheidsstel- ling werd door de rechtbank afgewe zen. VANDALEN-STREKEN IN MUSEA. Het 'bedrijven van Vandalen-stre ken in musea is tegenwoordig aan de orde van dén dag. Thans meldt het „Hbld. van Antwerpen" van een der gelijke wandaad, bedreven in het mu seum voor moderne kunst te Brus sel. De .groote schilderij van Loon Frédéric, voor stollende het levendier boeren op allen ouderdom, is ge scheurd. Is het nu het werk van een. kwaad doener, of is de beschadiging aan slordigheid of onoplettendheid te wij len, dat moet onderzocht, wOrdlen, dioc.h me/n denkt het eerste. De schade zal .gelukkig nogal ge makkelijk te herstellen zijn. AANSLAG OP DEN KONING VAN PORTUGAL. De berichtgever van het „Berl. Ta- gebl." te Madrid meldt, dait te Lissa bon eene samenzwering is ontdekt tegen het leven van koning Don Car- loc en den eersten minister Joao Franco. In een arbeiderswijk had een ont ploffing yan een bom plaats, waarbij tv ee menschen werden gedood en twee gewond. Het naar aanleiding hiervan door de politie ingestelde on derzoek leidde tot de gevangenneming van -een student in de geneeskunde. Uit diens verhoor bleek, dat hij de leider was van een bende samenzweer ders, die een bomaanslag op den Ko ning en den eersten minister wilden uitvoeren en daarom een werkplaats tot het vervaardigen van bommen had ingericht. Bij eene huiszoeking bij den student werden zeer compromit- teerende papieren gevonden1, waar door de politie de namen van een aan tal samenzweerders vernam. Dertig lieden, allen behoorende tot de repu- blikeirnsche partij, zijn gevangen ge nomen. Zij zijn aan boord gebracht van den kruisei" „Adamastor" en het heet, dat zij daar in een geheim pro ces zullen worden veroordeeld. DE „CULLIVAN". Omtrent afmeting, gewiohit en waar de van den reusachtigen diamant, die als cadeautje aan koning Edward zal worden geoffreerd, weten we nu al genoeg. Maar wat zal de koning er mee uitvoeren? Zal hij den steen voegen bij de 281 diamanten, die de Engelscho kroo versieren Maar die kroon weegt n reedjs één kilogram, 200 gram, en 30 gram meer zouden haar 1500 grar doen wegen, wat voor een hoofddeksï enorm is. Eenmaal geslepen, zal d „Cullivan" ongetwijfeld iets minde wegen, maar dan toch nog zwaar ge noeg zijn. Een scepticus heeft alvooi gesteld er een deurknop uit te draaiei welk niet on-sch-rander idéé dit tegei heeft, dat men de bewuste deur achtei slot en grendel zou moeten bergen o, er ui wacht bij plaatsen. Het heet, dat het slijpen van der „Cullivan" een of anderhalf jaar za! duren, en pl.an. 125.000 gulden kost. En daar Edward VII zelf de kosten van het slijpen zal moeten dragen, komt hom het geschenk toch nog op een soliden duit te staan. G.Tel.") De Premier-maatschappij schat de waarde van deni diamant, die aan ko ning Edward zal worden aangeboden, op 200.000 pond sterling. Nu de re geering den steen gaat koopen, doet zeerstens afstand van 120.000 pond, zijnde haar wettig aandeel, en moet z3 bovendien 80.000 pond aan de Pre- nuer-maatschappij betalen, tenzij de ze den diamant goedkooper mocht geven. De diamant weegt ruw 2660 karaat; rekent men daarvan 10 k 12 pet. af voor het slijpen,, dan blijft nog onge veer 2000 karaat over, zoodat hij an dere beroemde diamanten verre in gewicht zal overtreffen. Do Florentijnsche diamant, behoo rende aan het Oostenrijk sche keizers huis, weegt maar 1391/2 karaat. De „Orlow", die aan het uiteinde van den Russischen scepter schittert, weegt 1943/4; de Zuidster uiit het Louvre 125; de „Ko'hinoor" uit deBrit- sche kroonschat 106 karaat. DE LONDENSCHE TELEPHOON. Onder de géobonneerden van da Jxradlensche telephoon schijnt nogal' ■wat ontovredenheid te heerachen over de invoering van een nieuw toe- tetofl', dat algemeen zal worden toege past. Tot dusver had- men te Londen, blijkens de mededeelingen, die in de bladen worden gemeld, toestellen 'soortgelijk aan die te Amsterdam, waar mondstuk en hoorbuis samen verbonden zijn Bij dé nieuwe Lom Idienschè toestellen- zijn deze beidie stukken echter gescheidlen gehouden, (zood'at men nu niet meer in"willekeu rige houding en van een willekeurt- ige plaat? van de telephoon kan ge fbruik maken, maar zich voor het (toestel diént te plaatsen. Een aantal (geabonneerd'en heeft zich over de in voering van dit nieuwe, Amerikaan- ',sche, toestel beklaagd, maar te ver geefs. Reeds is ongeveer de helft van' (het aantal abonné's (90,000) van hei nieuwe toestel voorzien. E/EN METEDORSTEEN. 'Dicht bij de kust van Dong Island is een meteoorsteen in zee geploft. De afmetingen van den steen: waren zóó groot, dat zijn val een krachtige golf beweging veroorzaakte, die aan het strand nogal schade teweeg bracht.- Zoky werden tol van strandtentjes, badkoetsjes en plelzierbooijes wegge spoeld. DE DUITSCHE KEIZERIN GEVALLEN. Uit Willielmshöhe wordt gemelde dat de keizerin uitgegleden is op den door regen glibberig geworden grond en gevallen, waardoor zij aan het lin kerbeen gekwetst werd. Zij zal dientengevolge gcruimen tijd ruist moeten houden en heeft er daar om van moeten afzien dien keizer op de reis naar Schwerin, Hannover en Munlster te vergezellen. Het stoomschip Goentoer, van Roti terdam naar Java, arriveerde 22 Aug. te Padang. Het stoomschip Bogor, van Rotter dam naar Java, passeerde 21 Augus tus Gibraltar. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, vertrok 21 Augustus van Suez. Het stoomschip Oranje arriveerde 21 Augustus van Batavia te Amster dam. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 22 Aug., des nam. 1 uur 45 nr., Prawlepoint,. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Almelo, 15 Augustus, J. van der Veen, handeJaagent, te Enschedé. R.- (Commissaris: m.T. J. Sliogenberg; cu rator mr. A. tor "WleeJe, te Enschedé. Groningen, 19 Augustus. Abr. en Alb.- Devermanbeiden van beroep rijwiel handelaar aldaar. Reclhter-commassa als jihr. mr. W. Alberda van Hken- tetedn; curator; mr. J'ao. Kalmia. 's-Hertogeitbosch, 14 Augustus. J.- H. Liimemans, koperslager en zink werken*, te Wktemsel. Rechter-commis saris: jhr. mr. C. van Nispen; cura tor: mr. M. van der Grinten-, te Eind hoven. 'Geëindigd: Wijlen W A. Gooien, oud-notaris, te Helvoirt. (Stot) Uitgesproken: Amsterdam, 21 Augustus. E. P.- Kiiantz, sigarenwinkelier, aldaar. R~ colmmissaris mr. F. A. Eggers; cura tor: mr. dr. U. P. Vis Nlaamiooze Vennootschap Oud- Bussum, exploitatie-maatschappij in liquidatie, gevestigd en kantoor hou dende te Huizen (N.-H.) Rechter-com- rnissojriis: als voren; curatoren mr. A.- J. J Salm en J. Blaauwboer JBzn. Vernietigd: H. D Lohman, kleermaker te Hilver sum. (Hbld.)

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6