Koloniën Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 4 September 1907. Hoogste barometerstand 768.5 m.M. te Corunna (Spanje) laagste 740.2 m.M. te Christianiasand (Westkust van Noorwegen). Verwachting tot dien avonid van 5 September Wind'zwakke tot matigen N.- Westel. tot Wee tel. wind. Gesteldheid van de luchtmeest be wolkt, weinig of geen regen. Temperatuurgeringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. gang. Vorige stand te 2 uur 755 m.M. Thermometerstand Woensdag 4 September Hoogste gisterenF. 59° Laagste heden nacht F. 48o Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 57o Van 't Kantongerecht DAT MAG NIET 1 Aan de woning van Jongeling in de Ensohedestraat te IJmuiden werd op 3 Mei 1.1. een gerechtelijk stuk. betreffende den esecutorialen verkoop van diens boedel aangeplakt, op last van den schuideischer Kuyper. Een balf uur later was dit biljet afge scheurd, vermoedelijk door Jonge- Jing's vrouw, tengevolge waarvan oen nieuw biljet moest worden aan geplakt. Inderdaad is het de vrouw! van Jongeling gebleken, die zich met hulp van haar dienstbode of eigen lijk het nichtje Mina aan die wan daad had schuldig gemaakt, omdat het, verklaarde zij aan den veld wachter, <üe haar verbaliseerde, zoe n schande zou zijn als dat stuk gelezen werd. „Konden die menschen dat luttele bedrag van ƒ1.32 niet betalen?" vroeg de Kantonrechter aan getuige Van Heyst, die 't biljet 'had aange plakt. Dat wisit de getuige ook niet, hij had ze alleen gezegd, dat 'hij hun hoele boel kon verkoopen, alles wat bij ze op den vloer stond, al was *t van de Koningin zeif. Of in deze omstandigheden de boete van 15, door het O. M. geëischt, zal worden betaald, zal te bezien staan. Dan zul len 3 dagen hechtenis volgen, althans indien de Kantonrechter den eisch van het O. M. bevestigt. LEERPLICHT-OVERTREDINGEN. Weder kwamen een aantal leer plichtwet-overtredingen voor den Kantonrechter. Een der getuigen, de heer J. van der Hoeven, hoofd eener school te IJmuiden, wees er op, dat vele dezer verzuimen haar oorzaak vinden in het feit, dat de Arbeidswet de jongens veroorlooft te gaan wer ken op hun 13e jaar, terwijl de leer plichtwet hen op school houdt. Dat geeft steeds-durende conflicten en eisChen van geldboeten, meest van 15 boete of 3 dagen hechtenis. GESTOORDE VTSCHPARTIJ. Op 27 Mei 1.1. was Jelle Klein met nog iemand, varend in een vlet, bezig in de Beverwijksche pijp te visschen met een zoogenaamden kuil waar voor, zei de veldwachter, eigenlijk het woord moordkuil moest worden gebruikt, want alle wateren rond Be verwijk worden er meê uitgemoord. Het net voldoet absoluut niet aan de eisch en. Een en ander bleek, toen de vi's- schers werden geverbaliseerd wegens 'het niet hebben van eten visch-acte. De eisch luidde f 20 boete of 5 da gen en verbeuudverklaring van het in beslag genomen nel DE DURE HONDENBEET. Voor den Kantonrechter stelde Mr. Leesberg zich heden civiele partij na mens de door den hond van S. gebe ten juffrouw Plantjé 79 en nog wat. Na een kleine deliberatie over de verbandmiddelen die Mr. Leesberg op zijn nota niet had geplaatst, werd hij in zijn eisch niet-ontvankelijk verkLaard, omdat voor den Kanton rechter geen vordering boven de 50 kan worden aanhangig gemaakt UITSPRAKEN. Heden weiden de navolgende uit spraken gedaan: R. P. te Amsterdam en 2 anderen, overtreding Drankwet, nesp. vrijge sproken, 10 of 10 diagtem hecht. J. dia K. te Haarlem, en 3 anderen, overtreding jachtwet, allen 7 dagen hechtenis. H. J. K., te Haarlemmerliede c.s., zonder vergunning vee laten loop an over eenig hooi- of weiland, vrijge sproken. A. C. S. te Haarlem, overtreding Wetboek van Strafr., 10 of 5 dagen hechtenis en do beleedigde partij niet ontvankelijk verklaard in zijne vor dering tot schadevergoeding. C. D. te Wijk aan Zee, en 5 anderen •overtreding Wetboek van Strafr. rasp. 5 of 3 dagen hechtenis, 10 of 6 dagen hechtenis en 10 of 3 dagen hechtenis. D. V., te Haarlem, personen in een tapperij toelaten op een tijd waarop deze behoort gesloten te zijn, vrijge sproken. D. V. te Haarlem, en 7 anderen, overtreding Pol verordening Haar lem. resp. 1 of 1 dag hechtenis, 5 of 3 dagen hechtenis en 0,50 of 1 dag hechtenis. N. M. M. R. te Haarlem en 6 ande ren', rijidcn zonder licht, allen 1 of 1 dag hechtenis. A. die J., te Scheweningen, overtr. Bouwverordening voor Zandvoort en Drankwet, voor het le feit vrijgespro ken en voor 't meerdere ƒ1 of 1 dag (hechtenis. C. D. te Velseroord, openbare dron kenschap verzet vorig vonnis vo rige uitspraak bekrachtigd. Voorts werden er nog 7 personen wegens dronkenschap veroordeeld respectievelijk tot 3 weken hechtenis, (f 5 ,of 3 dagen hechtenis en 2 of 2 'dagen hechtenis. H. Z. te Zandvoort: le met een vier wielig motorrijtuig rijden zonder rij bewijs en 2e niet voldoen aan eenig bevel der politie, 2 maal 15 of 2 maal 2 weken tuchtschool. CONCERT MOZES MIRSKY, Woensdag 11 September zal de we- reldberoefmd'e t/waialfjiarige wonder- zangetr Mozes MSrsky, in het Bronge bouw een concert geven. Hij tradi .neekis met zeer veel succes in verschillende- plaatsen van ons l and op. O.a. in het Concertgebouw te Am sterdam, waarover Daniel de Lange de volgende recensie schreef: Met groote ingenomenheid hoorde Sik dezer diagen een jong kind, een ge boren Rus, die in Londen woont, met name Mozes Mirsky. Dit Israëlietisch kind' zingt als ware hij een volleerd izaniger. Zionder otogensoh ijnlijke in spanning weet hij aan zijn stem die buigingen, die intonaties te geven, waardoor de harten der hoorders diep getroffen worden. Vooral in de Israë- lietische tempelzangen geeft dit kind kunst to genieten van geheel bijzonde- Ten aard. Doch ook in liedieren en aria's van meer wereldsch karakter brengt deze onbewust jonge kunste naar gewaarwordingen tot uitdruk king, die men alleen bij' een roensch van' revenisenvarinisten zou ve.rwacb.ten. Men verzuimie niet dit kind te gaan hooren en bewonderen. H o 11. Maatschappij van Landbouw. De .afdeeling Haarlem en Omstre ken houdt eene vergadering op Vrij dag a. s. ter behandeling van de pun ten van beschrijving voor de Alge- meene Vergadering op Woensdag 18 Sept. e. k. t.e Don Haag. Overtreding Arbe id'swet. Voor den Ho ogen Raad werd be handeld een cassatieberoep van een werkgever door den kantonrechter en Rechtbank te Haarlem tot 2 geldboe ten van f 3 veroordeeld wegens over treding der Arbeidswet, nl. net in strijd met die wet door een meisje ar beid doen verrichten met betrekking tot het vervaardigen van kunstbloe men. In deze werd geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Uitspraak 16 Sept. Een verslag van den Haarlamschen Postduiveaibond ontvingen wij heden weder te laat voor opneming in dit nummer. Gevonden voorwerpen: 'Een broche, een armband, een vin gerring, een armband, een rozenkrans Ud,t het portaal van het postkantoor is gisteren een rijwiel ontvreemd. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Geslaagd voor het examen voor commies van den buitendienst de heer H. J. van Emmerik, assistent bij de H. IJ. S. M., alhier. De timmermansknecht P. Eikhart was belast met het wegbrengen van een wagtn met kisten. Bij het ver voer viel hij van den wagen af en kreeg een der kisten op zijn been, waardoor hij zich zoo bezeerde, dat hij zijn been niet meer kon gebrui ken en zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. HEEMSTEDE. Aan den verlofganger dier Militie der lichting 1906 G. Boes is vergun ning verleend tot het doen van een buitenlandsche zeereis met het stoom schip „Paula Blomberg" naar de Oostzee. Onder begunstiging van eenigszins beter weer dan des voormiddags wer den om half twee des middags de feesten voortgezet. Opnieuw werd de jeugd met muziek van school gehaald, waarna verschillende kinderspelen werden uitgevoerd op het feestterrein tegenover Het Wapen van Heemstede. Alle spelers waren in groepen ver deeld en die daar dan bij uitmuntten, mochten uitzoeken en zoo vervolgens; leder hunner kreeg een prijs. Onder- vijl werden allen ruimschoots op ver snaperingen onthaald. Verder had' de uitreiking plaats van de des morgens gewonnen prijzen, al- Je-bestaande in doelmatige en passen de voorwerpen. Ten slotte werden er eeniige luchtballons opgelaten en gin gen de kindieren met de vele ouders, dlie tegenwoordig waTen, dankbaar en wel voldaan huiswaarts. Een woord van danik komt zeker toe aan de onderwijzeressen en onderwij zers der verschillende scholen. ÏMARLEiMMERfT ,TEJDE EN SPA1ARN- WOUDE. Raadsvergadering, 3 September. Afwezig alleen, de heer Faas met kennisgeving. De vier herkozen raadsleden, name lijk de heeren J. Vink, van Warmer dam, C. Haxtgerink .en Barendregt, werden op de voorgeschreven wijze door d'en voorzitter beëiedigd en met waandieeren.de .toespraak geïnstalleerd welke toespraak door don heer Van Warmerdam op hartelijke wijze werd beantwoord. Ingekomen waren slechts één door Gedeputeerde Staten goedgekeurd raadsbesluit en een dankbetuiging van de .gcmeente-veldiWaohters voor de verbetering hunner jaarwedden. Het in. de vorige vergadering aan gehouden adres van den telephoon- houdier R. Viallentgoed te Houtrijk en Pol'anen, olm verhooging zijner jaar wedde, werd op voorstel van de hee ren B. P. Vink en C. Hartgerink we der aangehouden, wijl van de daar bij betrokken gemeente Haarlemmer meer en Hoogheemraadschap Rijn land nog geen antwoord hierover in gekomen was. Een concept-begrooting voor 1908, aanwijzende in ontvang en uitgaaf leen bedrag van 29590.71, zal bij de raadsleden clrculeeren en door eene commissie, waarin wierden benoemd de heeren J. Vink, C. Hartgerink en M. W. van dier VLugt, nader worden onderzocht. De raad machtigde het Dag. be stuur tot het verleenen van vergun ning aan de Holl. EJectr. Spoorweg- Maatschappij voor kruising van den Jstraatweg ArnjsterdJamHaarlem bij Haarlem en het sluiten eener overeen komst deswege; van meer dan ééne zijde werd hierbij aangedrongen op het nemien der nioodige veiligheidfc- maatregelen, doch deze worden, zoo- als de voorzitter mededeelde, door den Minister voorgeschreven. Goedgekeurd werd de ontwerp-ver- ordening van de .plaatselijke commis sie van toezicht op het lager onder wijs. Ten slotte nog enkele comlmfiissta- benoemiingen, noodig doordat de le lden als raadsleden waren afgetreden: voor de commissie van toezicht op de landerijen in de gemeente werden her- en benoemd de heeren Van War merdam en Biesheuvel (de heer Hart gerink bedankte); als leden dier com missie voor de landerijen in den Haar lemmerpolder werden de heeren Ba- rendregt en J.. .Vink herbenoemd- Bij de gebruikelijke rondvraag in formeerde de heer Van Warmerdam of bericht van bemesting der lande rijen van Dijlkzeul en Rats was in gekomen (eerstgenoemde had den heer Van der Vlugt hiervan mededee- ling gedaan); de heer Hartgerink ■vroeg naar het bouwplan Zwart te Schalkwijk dat volgens den secretaris eerst gisteren was ingekomen, terwijl de heeren Barendregt en Biesheuvel inlichtingen vroegen over het niet- verschijnen van spuitgasten bij den jongst en brand en het niet in de ter men vallen van verschillende perso n-en; de voorzitter deelt medle, dat de niet zonder wettige reden weggeble- venen vervolgd zullen worden en Ia ter ook de anderen als spuitgasten op de rollen .worden geplaatst. SLOTEN. Op den Slotorstraatweg is een fiet send paartje uit Amsterdam, zeer in nig elkaar vasthoudende, in een mod dersloot gereden', in „deerniswaardi ger).'" toestand daaruit gehaald', zijn zij per rijtuig, waarop de gehavende rijwielen, naaT Amsterdam gebracht. De heer Rijnierse werd alhier als wethouder herkozen. Bij den schietwedstrijd roet het Mar- ga-geweer behaalden van de 26 deel nemers die 6 hoofdprijzen: K. van iDriel, T. Braslser, J. VisrplanJke, H. Streefkerk, C. Hoogendoorn en J. van Iiempt. HAARLEMMERMEER. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlemmermeer op 3 Sept. j.l., des voormiddags ten 9J uur, ten Raadihuize. Tegenwoordig alle leden. 'Voorzitter: de burgemeester, de heer J. W. Lamtzenidiorffer. 1. Is aan de ordie: ia. Reëediging der gekozen leden. b. Benoeming van een wethouder. Ais zoodanig wordt benoemd de heer B. BieSheu-vel. c. BenJoaming Commissie voor de financiën. Worden benoemd de heeren G. B. 't Hooft, voorzitter. J. van Zijverden en G. A. A. Knaap. d Benoeming Commissie voor de ge meentewerken Worden benoemd de heeren J. H. M. Evelein, voorzitter, P. de Breuk en G. A. A. Knaap. e. Benoeming onderwijzeres aan de school no 11. Wordt benoemd mej. M. J. de Boer, te Haarlem. f. Benoeming onderwijzer aan de school no. 1 Wordt benoemd de heer D. de Boer 'te Haarlemmermeer. g. Benoeming onderwijzer aan de school no. 3. Wordt benoemd de heer J. J. Prins te Schdldwolde. h. Vaststelling gemeente-rekening, dienst 1906. Deze rekening wordt vastgesteld in ontvangsten tot een bedrag van f 106.585.88$; in uitgaven tot een be drag .van 99591.82. Batig saldo alzoo 1 6994.06$. i. Wordt vastgesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1906 met een batig saldo van f 31.51$. j. Wordt aangeboden de gemeente- begrooting, dienst 1908, welke wordt in handen gesteld der Fin. Commis sie^ fc. Betreffende (een brief vam den heer Lammeirts' in zake onderwijzers- traktementen, wordt in overeenstem ming met het advies der Fin, Com missie besloten den onderwijzers met hoofdakte geen f 25 tegemoetkoming te geven voor de bijdrage in het we- duwenüondis. Komt ter tafel: a. de nioleermg langs den Binnen weg in sectie J. J. Na eeniige bespreking wordt beslo ten voor dlie rioQeering een bedrag van 360 toe te staan. b. De bestrating van het Marktplein. ■Na eenige bespreking wordt beslo ten een deel van het Marktplein als proef te bestraten en hiervoor een som van f 700 toe te staan. Niets meer aan de orde zijnde. wordt de vergadering door den voor zitter gesloten. Aan die Ringrijderij te Hoofddorp, hebben deelgenomen 15 paren. De uit- 'sliaig is als volgt: le prijs aan. Jacob de Vries, 2e prijs iH Meijer, 3e prijs: D. Uithol. le prijs: dames: K. Verhuist, 2e pr.: M. van Cast enen; 3e prijs: C. Scfoarrig- huisen. Een ernstig ongeluk overkwam Dinsdagavond den milicien Sehellin- gerfhout te Hoofddorp. Staande in een ludliitschommiel bij' gelegenheid van' helt Koninginniefeest, stortte hij door onvoorzichtigheid van 'n aanzienlijke hoogte er uit en werd herig verwond en bewusteloos weggedragen. Dr. Nianninga gelukte het na langdurige (hulp den zwaar gewonden weer tot bewustzijn te brengen, waarna hij voorloop'ig naar zijne woning werd getransporteerd. Aan de (hardrijderij, met paard en wagen hij' gedegenheid van het Ro- ndniginmefieest, Dinsdag j.l. te Hoofd dorp waren 8 deelnemers. De prijs van f 100 Werd behaald door Hahermell t e Nieuwveen, le en 2e premie 40 en 10 door W. F. Me- der te Haarlemmermeer. AERDENHOUT. Gevaarlijk voor wielrijders. (Dot de Zandvoort erw eg bij regen achtig weer door zijn gladheid ge vaarlijk is voor wielrijders, bleek nog Dinsdagmorgen, toen een tuinknecht van den heer Van Empèlen zoodanig kwam te vallen, dat. hij beide polsen ontwrichtte, en een kruideniersbe diende dat hij eenige ontvellingen be kwam. Het was geen naaktlooper. Op een der ochtenden van de voor- gaandte week, werd door een pa air dienstbode van de familie Van Eeghen aan den Bentveldweg de veldwach ter geroepen, omdat volgens baar be weren in een van de boss-cbem zich een naaktlooper moest berinden. Na dat door de politie een nauwkeurig en breedvoerig onderzoek was ingesteld, bleek weldra, dat daarvan geen spra ke kon zijn geweest. Int/u sjscheoi Werd toch door een praatzieken brievenbesteller van huis tot 'hiuds verteld', dat in den Aerden-. hout. een naaktlooper was gezien, wat natuurlijk do schrik onder die vrou welijke bevolking bracht, zelfs zoo, dot Weinigen lust hadden om s' avonds buiten de deur te gaan. 1 Ter geruststelling zij hier evenwel meegedeeld, dat er geen naaktlooper in den Aerdenhout geweest is, en er zich ook geen in het buurtschap heeft opgeliouden. IJMUIDEN. Gemeentesplitsing. Dinsdagavond is in eene vergade ring der Commissie de Laatste hand gelegd aan het rapport, zoo dat dit binnenkort in druk zal verschijnen en tegen billijken prijs verkrijgbaar gesteld zal worden. Naar we vernemen is 't een lijvig weTkje, dat met z'n uitgewerkte be cijferingen en besprekingen een hel der beeld geeft van de positie dier onder de eten van Velsen. ZANDVOORT. Prettige Huurder. De Fraaisdhman V. had bij den heer W. alhier een kamertje gehuurd en kwam 's avonds nu in gezelschap van een dame laat thuis. De heer W. ontzegde hem den toegang, beweren de wel aan éen persoon verhuurd te hebben, doch niet aan twee. Hierop ontstond een kloppartij en werd W. zoodanig verwond, dot hij zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Aangekomen badgasten Mevr. Wed. A. J. van Hengel, Am sterdam, Villa Thnlatta, 3 pers. A. B. van Hengel, idem, idem, 4 p. Fam. Von Troth zu Solz, Kassei, Villa Paula. 2 pers. E. Martin. Keulen, Hotel d Orange. O. Sohleicker, Duren, idem. Jongeheer Schreiber, Keulen, Vil la Groot Kijkduin. Jongejuffr. Martin, idem, idem. Fam. Mossel, Krommenie, Dorps plein no. 2, 5 pers. Fam. Meyers, Amsterdam, Pension de Roos, 2 pers. Fam. Buhrman, Amsterdam, idem, 2 pers. W. en H. Petersman, Duseeldorf, Villa Wilhelmina, 2 pers. E. on C. Vatelia, Amsterdam, idem. 2 per». J. van Bruten, Sneek, idem. Mej. N. Hyndkamp, Wageningen, Villa WiKhelmma. Dames Hassig, Amsterdam, idtem., 2 pers. Jongejuffr. Foeckens, Haringen, id Mej. Clousing, Bussum, idem. Binnenland ECHTELIJKE TROUW. Aan den Schulpweg te Oud-Char- Iois loste de werkman C. H., door den drank in eenigszins opgewonden to -stand, in een twist met zijn echt- genootie een schot op haar. De vrouw had nog de tegenwoordigheid van geest een stoel voor zich te houden, waardoor hot schot eeni'gszins ge broken werd. Het kwam echter in de rechterwang terecht. De kogel ging dien mond in, doch er werden geluk kig geen edele deeJen geraakt. Haar toestand is niet zorgwekkend. De man is naar heit politiebureau vervoerd. Rechtszaken Men meldt uit Den Haag De eerste zitting der burgerlijke ka mer van het Haagsche gerechtshof na de vacantie werd door den president, mr. J. J. van Geuns, geopend met een redevoering, waarin hij wees op het besluit, door de Nederlandsche Juris- tenvereeniging genomen op 29 Juni j.l., waarbij de vraag omtrent ver hoogde medewerking van den rechter' bi] den gang van het burgerlijk ge ding, toestemmend werd beantwoord. e1"- besloten werd tot het doen benoe men eener commissie, om dit denk beeld In den vorm van een wetsont werp uit te werken Hetzelfde stre ven, zoo zeide spreker, dat in 1881 na mijn prae-adri.es van die strekking •slechts een gering aantal stemmen mocht verwerven, en dit mode in 1891 niet gedeeld werd, werd nu door de groote meerderheid der vergadering, doorknede mannen van balie en rech terlijke macht beide, gehuldigd. Meer eenheid dus, meer samenwer king, meer geregelde gang in het af doen en daartoe desnoods ingrijpen van den rechter. Het valt niet te ont kennen, dat alzoo grootere inspanning zoowel van den rechter als van ver tegenwoordigers van partijen zal ge vorderd wordenen ik vlei mij zelfs niet, dat het denkbeeld, ai is het in een wetsontwerp belichaamd, spoed; ia het wetboek zal zijn opgenomen Maar het besluit zelf zal niet nalaten zijn zedelijken invloed te doen gevoe len en reeds, onder de bestaande wet geving een drang oefenen tot bespo e diging en gewenschte samenwerking tusschen balie en rechterlijke overheid vooral om aan vragen van vorm, wel ke aan de behandeling van het eigen lijke burgerlijke -geding dikwijls scha den, zooveel dit maar eenigszins mo gelijk is, den. pas af te snijden. De Ilaagsche balie, die voor dit onder werp altijd een lofwaardig voorbeeld heeft gegeven, zal, hare traditiën ge trouw, op die wijze tot eene goede en. waar dit doenlijk is, voortvarende rechtsspraak blijven medewerken. SMAADSCHRIFT. "Voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amsterdam had- zich te verant woorden de 32-jarige handelsreiziger Evert Frans Drnisma, thans tijdelijk te Rottendam woonachtig, beklaagd van smaadschrift. Hem is ten lais-te gelegd, dfat hijf opzettelijk de eer of goeden naam heeft aangerand in de eerste plaats van den ingenieur E. Th. M. van Er ven Dorens, door middel van een door hem geschreven en op zijn last ge- idrukte brochure, getiteld„Brand- assurantae en hare madeelen", welke brochure hij op verschillende dagen der maand December 1906 nabij de Beurs te Amsterdam op zijn last en in zijn tegenwoordigheid liet verkoo pen. De heer Van Erven Dorens was bij het vaststellen de-r brandschade door bekl. geleden bij liet verbran den op 7 Maart 1904 zijner te Zeist gevestigde accuniulatorenfabriek en door de verzekeraars te vergoeden, tot superarbiter benoemd. Nu wordt in de brochure dezen heer ten Laste! gelegd a. ap 'bladzijde 22, dat hij bij liet vaststellen dier brandschade had ge fraudeerd en well met de-ze tot den heer Van Erven Dorens -gerichte woorden „als gij mensoh zij-t, kom1 dan nog heden voor den dag met een gespecificeerde taxatie, dan kunnen iwe nagaan wie in deze gefraudeerd heeft, hetzij gij, hetzij de assurantie, hetzij allebei" b. op bladzijde 26, dat hij bij die ge legenheid had getaxeerd ten voordee- le der verzekeraars, en wel m-e.t dé tot de „assurantie-maatschappij" ge richte woorden: ,,Mij dunkt, zoo'n on partijdige .superarbiter zal bij u ook wel in den smaak gevallen zijn, of wist gij reeds, dat hij zoo taxeeren kon ten voordeele van de assurantie", met welke woorden in verband met' wat verder in die brochure te lezen staat, de mogelijkheid werd veron dersteld, dat reeds bij de benoeming van den superarbi'ter, de verzeke raars wisten, dot deze zoo good ta xeeren kon ten voordeele dor assu rantie, als in deze zou hebben plaats1 gehad, en dus mi-ddellijk ook werd ge steld dat dit in deze had plaats ge had c. op MadJzijdle 27 dat hij bij die gelegenheid had gezorgd, dat de eige naar pl. m. 60 schade hoeft vergoed gekregen, terwijl voor 100 goede ren aanwezig, verbrand en verzekerd waren, en wel met de als mogelijker wijs door hem gesproken, aan hem in den mond gelegde woorden .,Ik was benoemd als super-arbiter bij de accumulatorenfabriek te Zeist. Ik heb gezorgd, dat de eigenaar pl. m. 60 schade hoeft vergoed gekregen, terwijl vo or 100 goeder en aan we eïg, verbrand en bij „De NederL Lloyd" verzekerd was", en d. doorloopend dat hij bij die gele genheid opzettelijk partijdig was op getreden. In do tweede plaats wordt aan be klaagde ten laste gelegd dat bij de eer en den goeden naam heeft aange rand van den heer Jan ter Meulen Jr., door aanplakbiljetten, door h i gestold en ontwo<rpen, op 25 Maa 1907 te Amsterdam en op een verhul wagen bevestigd, aldaar te lat rondrijden. Op dit aanplakbiljet stoi een heeleboel te lezen, doch op ees - gen afstand waren slechts die re I gxooter leiter gedrukte woorden lozen en die woord'en vormden vo-ligende 'zinsnede „De br an dlassur anti e „N-ed. Lloy i Heerengracht 248 Amsterdam, Dire teur Jan ter Meulen Jr., heeft bij n zeventien duizend guldon gestolen. 1 F. Draisma, Driebergen". i De heer Van Erven Dorens, als gi tuige gehoord, verklaarde een klaci jtegen bekl. te hebben ingediend. E heeft als super-arbiter het geonid.de de genomen van de sommen, well door experts waren geschat. De tax ties verschildi'en nogal. Ook info im eer die hij 'hier en daar. Bekl. ha gezegd, daït zijn boeken verbrand wi ren, doch getuige vernam, dat b geien boeken had. Getuige had oe vernomen, diat bekl. failliet zou wo d-en verklaard, maar hij wi-st me wedke samenhang er bestond meth ail of niet gunstig zijn van zijn arh trage. Getuige heeft den curator gewei gerd inzage te geven van zijn ami teekeningen, hoewel de curator e hem tweemaal om gevraagd heeft. Voorzitter, mr. Meines® Als u diej curator iop de hooigito gesteld hac( id'an zou u u heel veel moeite bj «paard! hebben em was er niets gq beurd-. Getuige Ik heb eSr spijt van ni(j aan het verzoek voldaan te hebben. Uit het verhoor van den beklaagdl bleek, dat deze in twee termijnen wal verzekerd bij de Ned. Lloyd. Den 7e$ (Maart 1904 vevbrandxïe zijne fabriek (Men kon' het over de taxatie der ver brande goedleren niet eens wordeoij iwaaroim 'd/en 29en Maart 1904 een aki -te tat. stand kwam tusschen dien be| klaagde en de Ned. Lloyd, waarbij ieder een expert aanwees, dto wedei de bevoegdheid hadden een derde ar biter te kiezen. Op 29 December 190 werd een super-arbiter benoemd, er bekl. kon geen gedeelte der schadi vergoed krijgen, vóór de geheeh zaak was afgedaan. Toen de heei Van Erven Dorens zijn rapport hia< verzonden, was beklaagde, daags t< voren failliet verklaard. De curatos m-r. Van Lier behandelde toen ver der de zaak en nam ten slo tte op lias van d'en recJli-tor-commassari-s gienoe gen met de taxatie van den super arbiter. Van verschillende personen vernemende, dat zij door Amsterdam' sche brandwa arborgm aatsc h appij en 'waren benadeeld, schreef bekl. zijn brochure in het algemeen belang. "Vat hij in die brochure geschreven Ihieeft, berustte op waarheid. Bekl, zendft, zijn brochure aan ieder, die in de zaak belang stelt en reeds heeft hij verschillende dankbetuigingen •ontvangen. Getuige G. Root, di-e met die bro chure van bekl. ventte, verklaarde er in drie dagen tijds 200 220 verkocht, te hebben. Na drie dagen is hij met de verspreiding opgehouden, omdol1 men hem had gewaarschuwd voor zichtig te zijn met het oog op den officier van justitie. De heer Jan ter Meulen- ,Tr., ver1 volgens gehoord, diende tegen bekl.. eveneens een klacht in, die hij hand haafde. Hij verklaart tot tweemalen toe een bezoek te hebben gehad vaö dien h-eer Louis Corneliss-en, die h.em( vóór de verschijning der brochure eerst namen-s bekl. kwam vTagen of er niet iets aan te doen was om dé schadevergoeding te vertin ogen eö daarna of getuige bereid was een nieuwe expertise toe te staan. De heer Cornelissen verklaarde o.- m. bet aanplakbiljet te hebben laten drukken overeenkomstig de copie dié bekl. hem bad verschaft. Het O. M., jhr. mr. Quintus, was van ooi-deel, dat bekl. niet in het al gemeen belang heeft gehandeld. Dé moodeloos krenkende vorm der zin sneden weerspreekt die bedoeling. Eisch een maand gevangenisstraf.- Bekl. droeg zelf zijn verdediging •voor, ten betooge dat hij in het alge meen belang had géhandeld. 12 September a. s. uitspraak. HOOGE RAAD. De Ho-oge Raad verwierp het cas satieberoep van gebroeders C. J. efi J. Ch. Bergs, rijwielherstellers te Kruiningen, door het Gerechtshof te Amsterdam, waarheen hun zaak door den Hoogen Raad was verwei- zen, veroordeeld resp. tot 3 en 2 ja ren gevangenisstraf wegens poging tot zware mishandeling op twee Rijksveldwachters te Kruiningen en medeplichtigheid daaraan. De Hoosre Raad behandelde o. a. het cassatieberoep van iemand door d'en kantonrechter te Heusden en d'e Rechtbank, te 's-Hertogenbosch ver oordeeld tot 15 dagen hechtenis we gens het. rijden n -t te .groote snel heid over den weyg met een auto. Bij memorie waren nige cassatiemidde Ion voorgesteld. Op grond van één dier middelen, den vorm betreffende, concludeerde adv.-gen. jhr. mr. Rethaan Macaré tot vernietiging van het bestreden vonnis, met verwijzing der zaak voor een nieuwe behande ling- Uitspraak 30 Sept. VERDUISTERING VAN OFFICIEELE BESCHEIDEN. Er rcipet, volgens de „Nieuwe Soe- r«b. Crht.", ie Madioen weer iets gaande zijn. Men spreekt van de ver dwijning van registers en andere schrifturen, betrekking hebbende op d. belastingen pp het slachten van rand vee. Of die verdwijning dienen moet om ontdekking van gepleegde malversa tiën als anderszins onmogelijk te maken, weet men niet; sommigen denken eer aan moedwil, om name lijk dezen of genen van het inlandscb persón-eel in ongelegenheid te bren gen, want, er heeft altijd verdeeldheid goheerscht onder dat personeel en dat zal, door de mutatiën en traktements-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2