NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Onze Politie. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7421 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 9 SEPTEMBER 1907 A HAARLEM S DAGBLAD B O N N r. M li N T 1; N Jj>, ADVERTENTIE N: per drie maanden: JklitL Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere rege! meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemenv Voor Haarlem 1.20 Haariem van 1—5 regels 3.—, elke regel meer ƒ050. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) w 1.30 e JI J1Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland 1.65 (gy 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant. GdHusUeerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' 037* tij Redactle eD Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAIALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. 1 ZONDAG 8 SEPT. j iSchouiwtoung de Kroon: Noo'Pd-Ned. pooueelgezel'schiap, Vriend Frite. 8 u. j Bromgetoouw, Soiree Haarl. Muziek korps. 8 uur. Den Hout, Concert, nam 2 uur. KJ. Véreeiniiigdng: Sp-e claliteit envo or- dULnjg, 7\ uur. Tien tegen een d'at, bij het lezen van diiit opschrift, menage ooievaar op zijn lachtersite be enen gaat staan, zeer be- jnieuiwd naar 't geen we van onze politie te zeggen1 bebben. In zooverre zullen onze opstellen tegenvallen, daajr wij hier niet pillen gaan opreken' over het Haairiieimisch i'politiekorps, zijn bijzondere eigen schappen, deugden en gebreken.. Die opstellen zijn van algeoneenen aard, voor elke plaats van hetzelfde belang. Het is niet voor de eersite maal, dat gewezen wordt op de uiterst gelbrek- M'ge, .allen samenhang missende in richting onzer tweeslachtige politie; maar daaroan kan het toch wel zeer nuttig .zijn om, op populaire wijze, ■deze bij' uitstek belangrijke aangele genheid nog eens opzettelijk te bespre ken; belangrijk, ook omdat de om standigheden, waaronder de maat schappij in den. nieuweren tijd ver meert, de- taak der openbare macht dikwijls zeer zwaar maken.. Zijn er gebreken en tekortkomingen, en waar zijn die niet, dan is het wel plicht om I .zonder versclhooning die feiten aan te wijizen, maar dan gebiedt tevens de eerlijkheid, om de oorzaken er van op te sporen en met ernst te onderzoe- ken, of het wel de politie zelve is, die het meest verwijten verdient; of de ware bron van het kwalad niet elders is gelegen. Is de taak dier politie tweeledig, is bare waarde voioral gelegen ;n haren invloed om verstoring der orde te voorkomen en het plegen van rais- Bteijiven en 'overtredingen 'zooveel mo gelijk tegen te gaans dan spreekt1 het wel van zelf dat zeer veel zal af hangen van de wijlzé van handelen en optreden, dat de politie vooral de draagster van haar eigen gezag moet zijn, dat zij door hare eigene hande lingen eerbied en ontzag moet afdwin gen, en dat een zeer groote. mate van gevatheid, kalmte .en menschenkennis in haar moet worden gevonden. De man van het openbaar geaag, die de wet vertegenwoordigt, moet in de eerste plaats een waardig persoon wezen. Zijn taak moge eene andere Zijn, toch staat de eenvoudige poli tiedienaar in zooverre met- den rech ter gelijk. Zijn aanzien in de oiogen van het scherp ziende publiek wordt verzwakt, wanneer hij meet met twee Imialten, haar gunlsten dingt, fooien aanneemt. Niets is gevaarlijker dan één oog dicht te doen, waar het den persoon van rang of geld betreft er het recht in zijn volle zwaarte te doen neerkomen op den minderen man. Er bestaat één recht en dat recht is toe passelijk op den' brut alen straatben gel, maar het is evenzeer toepasselijk lop het fijne heertje, dat do kat in het donker knijpt. Evenwel, er is heel wat tact noodig, om ze beiden te geven iwiat hun toekomt. Een ambtenaar van politie moet vooral beschaafd en beleidvol wezen; door het gebruik van grove woorden en onbeschaafde termen benadeelt hij het gezag zelf dat hem toevertrouwd is; door te Vitten, doOT zich schuldig te maken aan1 haarkloverij, prikkelt hij tot verzet en beleediigt het rechts gevoel van het volk; door tegen den een op te treden met overdreven ijver, tegenover den ander met een greuze- Iiooze lankmoedigheid, maakt hij zich zelf verachtelijk en ten Slotte onmo gelijk. De politieambtenaar moet zoo blind wiezen als het blinde beeld van Themis. Het is, helaas, niet te ontkennen, Idiat zulke misplaatste figuren in het politiekorps, maar al te veel worden aangetroffen. Wij' zeggen opzettelijk mis plaats t; want elders zouden idiie memlschen misschien toch wel bruikbaar zijn geweest. Naar onze aneeutog is de voornaamste tekortko ming gelegen in het ontbreken van wettelijke bepalingen, die het politie- gezag regelen, en in de tweede plaats in de handelingen der hoogere ambte naren, die de lagere benoemen of aanbevelen. Het is onmogelijk, bij de keuze van personen nooit eene mis te tasten; maar dit staat vast en weten de ge meentebesturen, de hoogere ambtena ren en do wetgevers zeer goed, dat die taak dor politie w.el degelijk kennis, ontwikkeling, onafhankelijkheid en zelfstandigheid eischt. Alleen wan neer het openbaar geaag met die hoedanigheden gewapend is, zal het kunnen rekenen op den steun althans van het meer beschaafde en welge zinde publiek', een steun dien het zoo zeer noodig heeft en die zich gronden moot op vertrouwen en achting. iMaiar nergeais stelt de wet daarvoor èSlsiclhen. Geen opleiding wordt ver- eisclht, al ontbreekt het in onzen tijd aan particuliere opleiding niet meier geheel en al. En dan, geen wettelijk voorschrift stelt regelen voor de be zoldiging vast. Niets belet een politde- ambtemaar aan te stellen op een ga- laniis, dat hem noodzaakt zich de han den te laten stoppen of te bedelen. In de eerste plaats moest een ein de worden gemaakt aan de volkomen vrijheid van handelen der gemeente besturen, voor een groot deel het ernstig onderwerp schromelijk ver- IwaarloioizeB. Toch heeft het publiek er behoefte aan.', in den- politiedienaar den vriend te zien, op. zijn steun te rekenen en op zijin kennis en beleid Ite vertrouwen. Om het zoover te bren gen mogen kosten noch moeite wor den ontziem Op gehalte en organisatie kiotmlt heit aan. en de belangen der sa menleving eischen dringendi, dat men die politie in staat stelt het gezag hoo; te houden door hare eigene hoedanig heden. 'Tot tweemaal toe is de regeling van het politiewezen, door de wet, door eenle Staatscommissie voorbereid; doch vruchteloos, 't Ware te wenschen dat de gemeentebesturen niet bleven wachten op den wetgever der toe komst, maar zelf krachtig vooruitstre vend optraden-' al vermogen, zij dan ook niet alles. (Het hindert ons steeds (gelukkig Worden de voorbeelden zeldzamer), wanneer wij' sollicitanten zien oproe pen voor de opengevallen plaats van agent van politie of veldwachter ten platten 'lande, melt de voorheen alls geijklte bijvoeging, dat men bij voor keur een gepasporteerd militair zoekt. Vanwaar toch die voorkeur? Is het omdat men waarborg bij den sollici tant verlangt voor een goed uiterlijk? Is het. omdat men verlangt, dat de politiedienaar aan tucht gewend is; Idiat hij; weet hoe1 zich te gedragen te genover zijn meerderen, dat hij ande ren op zijn beurt onder discipline weet ite houden? Zeker .zijn dit hoedanigheden, die idie .ambtenaar van het gezag wel mag bezitten. Maar men overdrijive dierge lijke eischen toch niet! Het gewend zijn aan de lagertucht gaat wel eens gepaard met e enige slaafsheid. In het leger gaat allies op commando, als ieen uurwerk. Dat i.s heel goed; (onmisbaar zelfs-. Maar in de "vrije samenleving gaat het nu eenmaal anders en hij, die in de vrijie maatschappij de orde zal handhaven, nnoeit zelf denken en een. man van kiarakiteT en. zelfstandig heid zijn, ook dian, wanneer hij' een voudig de wet toepast of de hem ge geven bevelen nakomt. (Men .stelt ambtenaren van politie aan, die het flauwste begrip niet héb ben van het' wezen en de inriahtaug van di n S/taalt, veel minder van het gemeentewezen, in het bijzonder, die de eenvoudigste grondbeginselen van de wet en het recht niet kennen noch den inhiohd van eenige bijzon dere wet, die misschien nooit een po litieverordening hebben gezien, die de wezenlijke beteekenis van de taak dier politie niet vatten, noch hare in richting en samenstelling, hare be voegdbeden en plichten kennen. Men stelt ambtearen aan, zonder behoor lijk onderzoek naar hunne opleiding en kennis, hun bijizondere geschikt heid voor de moeilijke, misschien d e moeilijkste betrekking. 'Men bekommert er zich niet over, of hiji zal blijken die rechte man te zijn o,p de rechte plaats en men be denkt niet hoe licht mistasten in zulk een geval mogelijk is. (En dan beklaagt men zich, dat de handhavers dor openbare orde in de uitoefening van hun. taak niet worden gesteund dloor het publiek, veeleer worden bemoeilijkt en tegengewerkt 1 Op zich zelf is die klacht volstrekt inliet ongegrond', maar, aan wie de schuld? Immers aan hen, die de onge- schikta ambtenaren aanbevelen of be noemen; nog beter gezegd, die ze aan bevelen of benoemen, zonder met ee nige waarschijnlijkheid: de gevolgen er van te kunnen berekenen? HENRI. DE STAKING TE ANTWERPEN. Vrijdagochtend is het werk öp alle schepen hervat mét in het geheel 3496 buiteulanldische werklieden. Daarmee iis echter de groote arbeidsstrijid nog niet geëindii gd wahit het smeult nog gelijk de brand. De groote houthandelaren in dJe -binnenstad ontvingen brandbrieven vooral de voorzitter der Fédération maritime, de heer Steinmianm, wordt bedreigd. De nieuwe- werklieden zijn gehuis vest aan boord van schepen van de F. M. EEN ONDERHOUD MET DEN STAKINGSLEIDER. De berichtgever van !t Hbl'd. hadi Vrijdag een onderhoud met den. sta kingsleider Ohapelle'. Deze schat het aantal boot-dokwerkers op 25,000. Hij' zeid'e, d'ait de Iconen gedrukt zijn door den toevloed van arbeiders uit de Kempen, waardoor stellig 8000' werkzoekenden te veel op de arbeids markt zijn. Daardoor is de gemiddel de werk duur van ieder slechts tw.ee1 en een halve tot dlrie werkdagen 's weeks. Dit laatste werd hem van patroions- zii'de bevestigd. Toegezegd zijn 30,000 francs door d'en vakbond te Verviers, fr. 30,000 te Antwerpen en fr. 18,000 op de lijsten. EENE GROOTE MEETING. In de zaal Alaska te Antwerpen werd Vrijdagochtend een groote mee ting gebonden, waar medegedeeld1 wend, dat de socialisten te Vervien 30,000 fr. en da neutrale syndicaten- bond van Antwerpen eveneens 30,000 fir. ter beaohikkihg Van de stakers hadden gesteld. Daarna sprak een dokwerker uit Rotterdam, m. n. Van den Berg. Hij vertelde, dat hij en drie zijner mak kers zich te zamen met een honderd tal Hoilandscbe werklieden hadden laten aanwerven door een. vertegen woordiger van de Fédération Mari time om te Antwerpen te komen wer ken en dat al die Hollanders terstond bij aankomst ..geweigerd hadden dé stakers te vervangen en naar d!e mee ting waren gegaan. Dat had: 2000 fircs. aan de Fédération Maritime gekost, (Gelach, toejuichingen.) AANGEHOUDEN BRAND STICHTERS. De Martin" deelt medé, dat eron der de aangehoudenen 7 personen zijn., verdacht of op h;e eter daad be trapt van brandstichting. Met de brandstichters wordt alle gemeenschap verworpen. Er zijn een tiental opruiers, die de dokkers zelf moeten aamlclagen. De naties hebben een rondschrijven geiskuurd aan de, handelshuizen, waarbij zij alle ver antwoordelijkheid afwijzen, voor event,ueede schade, die aan de ver voerde waren kan gebeuren tijdens de crisis. De burgemeester liet een oproep aanplakken om den burgers te vragen zooveel mogelijk van het havenkwartier verwijderd te blijven. Jacob Posthumus, de aangehouden Amsterdammer, diamantslijper van beroep, die te Antwerpen in een her berg 't Zonmeke in de Bambrugge- straat woonde, is, naar men ver neemt, een ietwat opgewonden, tame lijk drankzuchtig heerschap, in ge wone tijden een goeicrt, die waar schijnlijk onder den invloed d!cr alge- meene opwinding zich tot zijn dwa ze 'daad liet verleiden. Hij is niet bij' die diiamantbewerkersveneern'. aange sloten., is 30 jaar oud, leeft geschei den van zijn vrouw. DE BRAND GEBLUSCHT. De brand in de haven is thans vrij wel igébluscht. Donderdagochtend meende men hem reeds meester te zijn en was het gevaar grootendeels geweken, ofschoon het vuur toch la ter nog eens opvlamde. Men had nl. gehoopt een 6-tal houtstapels langs den kant 'der Eeckarenpoort, aan de vernieling te kunnen onttrekken, maar de wind slioeg om en weldra had het vuur ook deze stapels be reikt. Het was een zaalk van enkele mi nuten. Weldra stonden de 6 stapels te brandien alls reusachtige téortsen en joegen zij hunne vlammen 20, 30 meters hoog. De lucht langs "de noordzijde der stad vertoonde dan ook tot laat in deh a-vond den rossen igloed', die daags te voir en op een zoo graaien af stand werd bemerkt. Een 'deel dei' pompiers van Antwer pen en die van Brussel bleven wer ken en wierpen stroomen water op de gloeiende houtskoolhoopen. Vrijdag was, om zoo te zeggen, al les uitgedoofd1 en zijn dé pompiers Van Brussel weder vertrekken. Intusschen lagen er nog .enkele gloeiende houtskoolboopen. E'en tiental pompiegs ,cn een offi cier trachten nu met een zestall spui ten dleze vuurhoopdn te blussdben. Al- zoo blijven er van al die sta péls hout nog slechts enkele hoopjes 'houtskool over. De hitte tijdens den brand is zoo verschrikkelijk geweest, dat de hou ten pallissaden, die aan den over kant van het houtstation staan en dienden als afsluiting, in brand zijn ge-raakt eai voor een grOot gedeelte verbrand zijn. Een lcopps linietroepen houdt steeds de: wacht om idle uitgestrekte vlakte. ENKELE INCIDENTEN. Donderdlag vielen slechts enkele in- cidenten voor. Een dokwerker werd aangehouden-omdat, hij een, Engelsch- man met een mes dreigde. Een ander geval van ernstiger aard, dat echter niet bevestigd is, zou zijn, dot een onderkruiper door dokwerkers te wa ter geloopen en verdronken zou zijn. De toestand van den gewonden agent is dermate verergerd, dat hij in stervensgevaar verkeert. Het was Vrijdag rustig in dé stad. De burgerwachten staan op die hoe ken der straten in het havenkwar tier en voor het Raadhuis te lanter fanten. Zij rooken pijpjes en varve- len zich. De brandweer neemt rust. 't Schijnt wel-, dat de brandstichters zelf .geschrikt zijn van den omvang dien het vuurtje genomen heeft't zou hun anders niet moeilijk vallen toch voort te gaan met 'hun verder felijk werk. EENE CIRCULAIRE VAN DE WERKGEVERS. De werkgevers hebben Vrijdag langdurig vergaderd'zij stelden een circulaire aan de burgerij vast, waar in -zij den toestond uiteenzetten. DE TOESTAND IN RUSLAND. Te Misabethpol is uit een. venster geschoten op een kozakken-officier. Het paard van den officier werd ge dood', doch hij zelf bleef ongedeerd. Een softnie kozakken uit een kazerne in de buurt kwam -op het geluid der schoten ijlings aangaloppeeren opende liet vuur op verscheidene hui zen, met het gevolg, dat elf personen gedood werden. HET KEIZERLIJK PAAR OP REIS. Naar uit St. Petersburg gemeld wordt, blijft het Keizerlijk paair tot' 24 dezer in de Finsche scheren en zal het zich alsdan tot een kort- bezoek naar Kopenhagen begeven. De terug komst te St- Petersburg is op begin October vastgesteld. DE TOESTAND IN MAROKKO. De hardnekkige gevechten, die bij Casablanca geleverd zijn, hebben be wezen, dat de Marofkka.ansche fana tieke stammen nog geenszins van plan zijn, den strijd' op te geven, en' dat zij hun voornemen om de Fran- scben uit Casablanca te verjagen willen uitvoeren. De redacteur van het Journal", Ludovic Naudeau, komt daarom tot bet besluitdat Frankrijk zich moet beperken tot de toezetting van Casablanca, en die stad door enkele forten en blokhui zen moet beveiligen. Aan het opruk ken naar het binnenland acht hij te groote gevaren verbonden, want de stammen voor Casablanca zijn sterk genoeg om zulk een expeditie te be letten., en hebben zooveel doodsver achting getoond in de geleverde ge vechten, als zelfs de Japanners niet toonden in den Mandsjoerijschen veldtocht, zegt Naudeau. Voegt men daarbij, dat 'de Fran- sche troepen wel veel patronen ver schieten, maar niet veel raken, dan kan men zich voorstellen, dat de moed der Moeren aanwakkert-. De correspondent van den ..Temps" zegt in zijn verhaal over het gevecht van 1 September„Ondanks bet groote verbruik van ammunitie ge loof ik niet, dait de verliezen van den vijand erg groot waron. De bekwaam heid onzer inlandische hulptroepen als schutters is zeer middelmatig,..." Het gevolg is, dat die berichten over. dé gevechten van 1 en 3 September te Parijs groote ongerustheid' hebben gewekt., vooral daar de verliezen aan Fransohe zijde tamelijk ernstig wa ren. Men wil thans weten, hoever dé re geering voornemens is >tie gaan. Dit blijkt ook uit een artikel van Jaurès in de Humanité. Daarin begint bij eene form eel e campagne tegen Frankrijk's optreden in Marokko, Eerst waarschuwt hij voor verdere uitbreiding der militaire openatie's omdat deze onvermijdelijk in een langxLurigen oorlog moeten ontaar den. Dan bespreekt hij die diploma tieke zij die van het vraagstuk. Jaurès toont aan, dat Frankrijk het politie-mandaat overtreden heeft, het welk de rapilbliek en Spanje te Alge- ciras werd toevertrouwd. De inter nationale acte gaf haar noch. het recht, noch den plicht de militaire lasten voor de'veiligheid to Marokko op haar schouders te nemen, 't Was zeer onverstandig op de conferentie voor Frankrijk -speciale rechten te eischen en te laten erkennendaar voor moot het thans alle mogelijke offers brengen, terwijl de andere na ties er later haar voordeel mee kun nen doen. De internationale moeilijkheden, die thans met de schadeloosstelling der 'Europeesche kooplieden te Casa blanca beginnen,, zijn konafzienbaar. Jaurès vreest voor een nieuw Duitsch- Fransch conflict en vindt het onder deze 'omstandigheden beslist noodig, dat alle mogendheden, die de acte van Algeoiras .onderteekenden, tot een gemeenschappelijke actie metge- m eenschappelijke verantwoordelijk heid -opgeroepen worden. SPANJE ONTHOUDT ZICH. De commandant van de Spaansche troepen te Casablanca, heeft bevel ge kregen zich te onthouden van „alle doöllooze aanvallen", opdat het fana tisme van de Marokkanen niet verder geprikkeld worde. In Spanje helt men meer en meer tot de meening over, dlat het Casablanica-incident nu maar als gesloten dient beschouwd te wor den, en de onderhandelingen dienen te beginnen. Museum van Kunstnijver heid. In het "Museum van Kunstnijverheid t.e Haarlem is thans eene tentoonstel ling geopend van Japansche en Ghi- neesche kunstvoorwerpen, geïmpor teerd door de firma Kleykamp, te Rotterdam. De tentoonstelling omvat kakemo no's en gekleurde prenten-, werken in brons en email, ivoor en houtsnij werken: alsmede vlechtwerken in bam boe en andere producten der kunst nijverheid, waarin beide Oostersche vel ken zoozeer uitmunten. Zondag is het Museum geopend van 10—4 uur. Koninkl. Liedertafel „Zang e" Vriendschap. Vrijdagavond opende de Koninklij ke liedertafel „Zang en Vriendschap" hare bijeenkomsten met eene alge- meene vergadering, waarin o. m. de gewone jaarlijksche verslagen van secretaris en penntogmeeister werden uitgebracht. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. D. Franse en H. P. Loots, terwijl door het bestuur wer'd voorge steld als voorzitter te benoemen den heer Dr. Broese van Groenou. Deze benoeming, ter voorziening in d vacature, onMaan door het "Ver trek van den heer Mr. J. B. Lornan, werd bij acclamatie goedgekeurd. Nog werden tot eere-leden der ver- eeniging benoemd de heeren F. J. A Paesi en J. C. van Brussel, die gedu rende'ben lange reeks van jaren be- hc orden tot de meest belangstellende werkende leden. Personalia. Door den l\eer M. Kramer, onder wijzer aan de 6de Tusschenjschool al hier, is eervol ontslag uit die betrek- leng aangevraagd wegens zijne be noeming tot hoofd eener school te W estbeemster. Benoemd. Door Burg. en Weth. is tot tijdelijk onderwijzeres aan de Kosteloozo School letter C, benoemd mejuffr. J. Enschedé, alhier. HOLL. MAATij. VAN LANDBOUW. Vrijdagavond- vergaderde in café ,Neuf" de (afd. Haarlem van bovenge noemde maatschappij. NU een kort woord van welkom, van den voorzit ter, den heer Fr. Lieftinck, werden die notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Op een verzoek van het Hoofdbe- Btuur werd besloten 10 beschikbaar te stellen voor een medaille, voor de a.-s. tentoonstelling. Daarna wees de voorzitter op het steeds toenemen van momd- en klauw zeer. Hij keurde zeer a.f de wijze waarop men deze ziekte bestrijdt. Dde bestrijding zal z. i. tengevolge heb ben, dat de ziekte over 2 jaar mis schien nog heerscht. Spr. noemde dat dian ook krijgertje spelen tusschen de veeartsen en (mloind- en klauwzeer. Beter was het vooral direct na het uitbreken der ziekte daarvan aangif te "te doen en dan de ziekte maar flink te laten uitwoeden. Zoo-als het nu gaat., geeft de bestrijding to-ch niets, terwijl mien veel geld en moeite ver spilt. Deze woorden lokte een lcriac.blt.ig appl-a-us uit van de vergadering. Eeni ge medèdeelïngen werden voorts ge daan over het comité, dat ter gelegen heid van de Haarlemscho pan.rden- mfarikt een verloting Méld. Daar de tatenverkoop de leaste jaren bij-zon- diorislechit ging, is (besloten het comité o(p te heffc-n, te meer daar gebleken is. dat het doel van het. comité, de verlevendiging der paa.rden.miairkt, wegens den steeds minderen verkoop en aanvoer, geen roden van bestaan.' meer heeft. De overgeschoten kasgel den, zijnde f 1277.08werden aan de afdeeling aangeboden. Tevens werd' besloten eeniige meubelen, die bij ver lotingen dienst deden, te verknopen. Uit Ibiet verslag van den penning- mieester, den heer Mr. G. C. Everwijn Lange, bleekdat de inkomsten over 1906 bedroegen 923.454, de uitgaven f 921.75, zoodat er een batig saldo was van f 1.70|. Naar aanleiding van een voorstel tot het, doen houden van een rode, hoofdzakelijk over de zuivelbe reiding, werd na eenige discussie be sloten een schrijven te richten aan fle melkhandelaarsvereenigto.g „On derling Belang", ten einde voor ge zamenlijke rekening een vergadering te houden, waarin aan dit onderwerp zal worden besproken. Daarop had de benoeming plaats van twee afgevaardigden ter Alg. ver gadering te houden 18 Sept. in Den Haag. Benoemd werden de heeren J. G. Heil en Fr Lieftinck. Tot plaats vervanger werd gekozen de heer Ver- del Ten sLottle werd behandeld de beschrijvingsbrief voor de alg. verga dering, waarna er voor de leden een kostelotoze verloting plaats had. B o 10 r a u iu ir. In ons vorig nummer deelden wij mede, Idiat drie slagers in Haarlem geen gevolg gaven aan het verzoek" van' de gezondheidscommissie, om bij' hlet bereiden van worst geen boor- zu-ur meer te gebruiken. Wij lezen nu in het weekblad M o- lescfhioitt het volgende berichtje: Het Tijdschrift v. Geneesk. ontleent aan de „Deutsche Med. Wochen- sohrift": De wetenschappelijke depu tatie voor geneeskundige zaken ver langt, diait het gebruik van hoorzuur bij voedingsmiddelen worde verboden.- -Zij verklaart, dat borax en boorzuur zelfs in kleine hoeveelheden nadeelig zijn voor de mensohelijke gezondheid en buitendien gevaarlijk zijn, omdat men daarmee die koopers s misleidt omitrent de vaJsoliheid van levens middelen. Zelfs bedorven waren kan men er door opfrisschen?" Zoo sproken de deskundigen in Duitsctoiond. Hadden wij geen gelijk, toen wij aandrongen op openbaarma king van de namen der slagers, die na herhaalde aanmaning bleven' wei geren om het gebruik van boorzuur na te laten? Wij hopen, dat de gezondheidscom- mdesde in haar volgend jaarverslag niet voor deze openbaarmaking zal te rugdeinzen. Mond- en klauwzeer. Besmettelijke veeziekte, mond- en klauwzeer, is thans ook uitgebroken onder het vee van een vijftal Haar- lemlsche veehouders, wier runderen loopen onder Haarlemmerüiede.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1