Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt- voorm. 10.50 uur). De Bildt, 11 September 1907. Hoogste barometerstand n2.0 m.M. td Hamburg (Duitschland)laagste 760.1 m.M. te Horta (Azocren). Verwachting tx>t dm avond van IE September "Wind zwakke wind uiit Oostelijke richtingen. Gesteldheid van de luddt: helder tct licht bewolkt, droog weer. Temperaituurgeringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM gang. Vorige stand te 2 uur 773 m.M. Thermometerstand te Haarlem- Woensdag 11 September Hoogste gisterenF. 59o Laagste heden nacht F. 50° Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 66° nog hooren: Ds. G. Mulder namens de Geref. kerk A Ds. Tibben namens de Geref. kerk B, dr. Kramer namens de Classis Haarlem, een afgevaardig de van de Geref. Jong. .Vereen., en •een van de catechisanten, terwijl de heer Hogembirk namens het Lokaal Comité der Vrije Universiteit sprak. Eindelijk kwam da Ringnalda zelf taan 't woord, om, zeer bewogen, te danken voor dezen voor hem onverge- telijken feestavond, waarop hij zich opnieuw en met sterke banden aan de gemeente verbonden gevoelde. Aan al- Jen die tot het organiseeren van dit leest medewerkten bracht "hij dank, maar bovenal gevoelde hij zich dank baar jegens God, die hem tot zijn arbeid heeft bekwaamd. De bijeenkomst werd te half twaalf met dankgebed door Ds. D. Ringnal da van 's-Gravenhage gesloten. Zondag a.s. hoopft Ds. Ringnalda een gedachtenisrede uit te spreken. Hoog Militair Gerechts hof. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in zijne zitting van gisteren o. m. uit spraak in hooger beiroep in de straf zaak van een sengieani-f ourier bij het 7e regiment infanterie, die iin eerste instantie door den krijgsraad te Haarlem was veroordeeld tot één jaar en zes maanden militaire gevangenis straf met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als mili tair geëmployeerde te dienen gedu rende vijf jaren, wegens ontrouw en falsiteit in eene militaire administra tie, waarin hij gesteld wa|s. Het Hof nam met den eersten rech ter als rechtens bewezen aan, dat deze onderofficier in zijn garnizoen Amster dam, in de maanden Maart 1906 tot en met Januari 1907, met uitzonde ring van de maand Mei, als fourier belast zijnde met het in overeenstem ming met de klad-reparatie-boekjes opmaken van het reparatieboek en van de reparatieetaten voor schoeisel en vcor Mleeding (welke reparatiestaten. na door den compagnies-commandant te zijn geteekend, aan den kwartier meester worden toegezonden, opdat deze kunne opmaken de borderellen, bevattende het bedrag, hetwelk aan kleermaker en aan schoenmaker elke maand wegens gedane reparation toe komt, op welke borderellen bij de maandelijksche betaling schoenmaker en kleermaker voor .ontvangst van het bedrag kwijting geven), opzettelijk v.alschelijk door het invoegen van een aantal niet gedane reparatiën, het stotbedrag van de 9taten heeft ver hoogd, ten einde zich ten nadeele van het Rijk te verrijken, en dan ook over de tien genoemde maanden van het bedrag, lietwelk onverschuldigd door| het Rijk aan kleermaker en schoenma- ker uitbetaald werd, welk bedrag voor den schoenmaker en voor den kleer maker gemiddeld heeft bedragen voor elk hunner ruim twintig gulden per maand, voor rich van hen telkens de helft gevorderd en ontvangen heeft Met eene verbetering in de door den krijgsraad aan die fedten gegeven qualificatie, werd de appèllant bij 's krijgsraad vonnis niet bezwaard verklaard. Redding drenkelinge. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur bevond de agent'van politie R. Smit, alhier in betrekking, rich met verlof cndë'r de gemeente tienden, bij Tiel. Op den dijk, waarlangs hij liep, stond oen sportwagen, waarin een 2-jarig dochtertje van den werkman Van Schaik, aldaar woonachtig, terwijl oen ouder zuisje, met het toezicht be last, rich op eenigen afstand bevond Op het onverwachtst zag Smit, dat het kind in den wagen moeite deed om daaruit te klimmen, waardoor de wagen omsloeg en het kind van den dijk in het water terecht kwam. Smit begaf zich onmiddellijk naar de plek des oniheils en kon, staande met zijn voeten in het waiter, het kind grijpen en alzoo redden, dat ongetwij feld zonder zijne hulp zou rijn Ver dronken. NED. HERV. KERK. Het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te Rotterdam heeft in zijne Dinsdagavond gehouden vergadering, tei voorziening in de vaeature-dr. T. Riemens, het volgende drietal opge maakt Dr. A. J. de Sopper, te Velsends. A. J. Montijn J.Czn., te Haarlem; ds. D. den Breomn, te Velp. KANTONGERECHT. UITSPRAK/EN. Bedien werden de navolgende uit spraken gedaan: A H. te IJmuiden, overtreding Leer plichtwet, ontslagen van rechtsver volging. H. v. cL \V. te IJmuiden, en 4 ande ren. overtreding Leerplichtwet, resp. 5 of 5 dagen hechtenis. 5 of 3 da gen hechtenis, 3 of 3 dagen hechte nis en 1 of 1 dag hechtenis W. V., te Amsterdam, te Heemste de, zonder vergunning met e&n schip een ligplaats innemen, vrijgesproken. J. S., te Haarlem, overtreding Uk- wei. 5 of 3 dagen hechtenis. J. S. te Haarlem en A. G. G. te Rloe- menidaal, overtreding Arbeidiswet, resp. 0.50 of 1 diag hechtenis en 3 of 1 dag hechtenis. J. K. ie Zaandam, des nachts vis- schen zonder acte en met verboden risohituig 20 of 4 dagen hecht J. G. V. te Haarlem en 18 anderen, overtreding "Wetboek van Strafr., res pectievelijk, 10 of 3 dagen hechtenis, 5 of 3 dagen hechtenis, 3 of 3 da gen hechtenis en 1 of 1 dag hecht H. J. v. d. S.. te Haarlem, overtre ding Pol. Verord. Haarlem, 2 of 1 dag hechtenis. H. Z. ie Velseroord, met een hond rijden zonder muilkorf, 0.50 of 1 dag hecht J. D. te Haarlem, en 24 anderen, rij den zonder iidhft, allen 1 of 1 dag hechtenis. W. M. O. en P. C. M. te Haarlem, (verzet vorige vonissen) beiden vorige uitspraak bekrachtigd. C. v. <L T. zwervend (verzet vorige vonnissen) verzetten vervallen ver klaard. Voorts werden er nog 33 personen wegens dronkenschap veroordeeld, resp. tot 3 weken, 14. 7 en 3 dagen hechtenis en tot geldboeten van f 5, 3 en 2 subs. 3 en 2 dagen ijfechtenis. Gev. Voorw.: Een kinderlijfje, een leerboek, een damesringetje, een bril in étui. Uit de Omstreken SCHOTEN. Gisterenmiddag had een meisje van ongeveer 15 jaar het ongeluk, tegen een trottoirband aan te rijden, waar door zij zoo hevig kwam te vallen, dat rij bewusteloos bij een bewoner in de Generaal Cronjéstraat is binnen gedragen. De politie heeft een onderzoek in gesteld niaar die diiven of dief van 't timmermansgereedschap Zondag ont vreemd en heeft daarvoor aangefhou- den eenijge opgeschoten knapen, die een volliaddgei bekentenis hebben af gelegd!. Het gereedschap is bereids in beslag genomen. AEHDE'NEDOUT. Dinsdagavond werd de politie al hier per telefoon er van in kennis ge steld, dat vier beruchte personen uit Haarlem zich in de richting van den Aerdlenhout hadden begeven. Spoedig was de politie op haar qui vive, kreeg het viertal spoedig in het oog en bleef hen zoolang achtervolgen, tot dat rij de buurt weer hadden verla ten. VOGELENZANG. Bij den veldwachter W. Lofkjecrse zijn inlichtingen te hekomen omtrent een postduif welke door vermoeidheid en uitputting aldaar is komen aan vliegen; op een lintje aan een der pooten staat 10/07, 1179. HILLEGOM. Vandaag hebben alhier de feestelijk heden plaats van de „Kpningin Wil- helmina-Vereeniging", die bestaan uit kinderspelen en eene ringrijderij met paard en rijtuig voor grootesn. BEVERWIJK. Door een hollend paard is gisteren aan de Breestraat te Beverwijk een ongeluk gebeurd, waarvan de vracht rijder Vellema het slachtoffer werd. 11 vilde vaart kwam dat paard een zijstraat uit hollen, juist op het o ogenblik, dat Vellema met een zwaar beladen houtwagen kwam aanrijden. De paarden raakten in elkanders strengen verward, vielen om en kwamen op den voerman neer. De man werd inwendig zeer ernstig ge kneusd en per vigelante huiswaarts vervoerd. HAARLEMMERMEER. De oogst in Haarlemmermeer is in vollen gang. Alle man is aan t werk. Er zijn handen te kort. De opbrengst der granen, benevens het st-roo, is boven verwachting en geeft over 't algemeen eene rijke hoe- veelheide Ook de aardappelen beloven veel: quaiiteit en quantiteit laten nlots te wenschen over. De op brengst in de tuinen, vooral van zo mergroenten, is mislukt en levert vooral aan hen, die anders de mark ten voorzien, groote schade. Bij W. Hartman aan den Benne- broekerweg te Haarlemmermeer is een daar tijdelijk aanwezig kleinkind te water geraakt en verdronken. IJMUIDEN. Postduif. Dinsdagmorgen werd uit zee opge-1 vangen een postduif gemerkt aan de linkerpoot A 789, aan den rechterpoot PB 07 1858. In de vleugels gemerkt L.H.L.O. Terug te vragen bij H. Hof man, President Krugerstraat 54. ZANDVOORT. Naar wij vernemen, zal Vrijdag avond te 71/4 uur eene bijeenkomst plaats hebben van don Gemeenteraad alhier, waarin de heer J. van Stolk eenige inlichtingen zal verstrekken in zake rioleering dezer gemeente. Door den Burgemeester dezer ge meente is bekend gemaakt, dat het strand in de richting naar IJmiuiden onveilig zal zijn op 16, 17 en 27 Sep tember a.s., daar er alsdan schiet oefeningen zullen worden gehouden dcor de Infanterie uit Haarlem. De gelegenheid voor kosteloos ba den van wege de gemeente is thans weder gesloten. In het geheel werden 1104 baden genomen. Aangekomen badgasten Familie Hoffmann, Berlijn, Pension Paula, 7 p. M. Schuhmaciher, Bremen, Groot Badhuis. H. Harder, Bremen, Groot Badhuis. P. Dahlhaus, Bremen, Groot Bad huis. J. M. Menko, Enschedé, Groot Bad huis, 3 p. J. Huender, Enschedé, Pension Geer- truida, 4 p Ch. Wentz, Amsterdam, Swalue- straat 1. Baron Van Hardenbroek de Stoppe laar Blydenptein, Groot Badhuis. Uit het jaarverslag -fcan „Ons Huis" boekjaar 1906/07, blijkt, dat ƒ900 's afgelost op hypotheek van 15 Januari 1903. Door 80 scholen met 3519 ónde ren en 336 geleiders werd het gebouw bezocht. Er werden 8 lezingen gehou den, één muziekavond en twee uit voeringen met lichtbeelden. Binnenland DE AAN ST AAN DE KUST- MANOEUVRES. Naar het „Leidsch Dagblad" meldt, zal H. M. de Koningin ook de a.s. lTustmanoeuvres bij Noordwijk ge deeltelijk bijwonen. DE NIEUWE STUIVER. Blijkens eene mededeeling in het ,,U. D." zijn de kleine verschillen in giootte en zwaarte bij de nieuwe stui ver-stukjes afwijkingen, welke bij nieuwe munten van niet edel metaal wel meer voorkomen. De stcjf, waar van de munten worden gemaakt, is te goedkoop om zooveel zorg aan de af werking der stukken te besteden, dat allen dezelfdie dikte, grootte of zwaar- thebben. NIEUWE DERDE KLASSE RUTUI- GEN S.S. Wij vernemen, dat bij de Staats spoorwegen binnenkort een 25-tal nieuwe 3e klasse-rijtuigen in dienst zullen worden gesteld, die voorzalen zullen zijn van gasgloeilicht. („N. Ct.") VERGADERING VAN WERKLOOZE DIAMANTBEWERKERS. Door een werkloozen diamantbewer ker bijeengeroepen, kwamen te Am sterdam in „d'Goeivinck" Maandag middag ongeveer 50 werklooze dia mantbewerkers bijleen. Van Geelen vond het zeer treurig, dat de opkomst zoo gering was, ter wijl er toch zoovele slachtoffers rond- loopen van het „despotisch bestuur van den A. N. D. B.'" Er ontsjpint rich eeaxe discussie, waarin 'een aanwezige protesteert te gen het karakter der vergadering, dat hij tegen den A. N. D. B. gericht aicht. Wil men wat doen voor de werkloo zen, dan moet men niet over despotis me praten, maar zien wat er met een werküoozeaifonds of zoo iets kan wor den gedaan. De voorzitter, Van Geelen, betoogt, dat er in de Franschelaan misbruik wordt gemaakt van de macht, aan het bestuur door de diamantbewerkers ge geven. We verlangen ons geld terug, wat we dr' ingebracht hebben. Mijn heer Henri Polak zeit maar, dat het niet kan, dat er geen werkloozenikas afkan. We moeten een algemeene shipstaking hebben. Uit den toestand van thans wordt de onderkruiperij geboren. En nou, wat doen ze nou in de Franschelaan D'r wordt geheuld en gezeuld met de juweliers. We zijn verraje slachtoffers. Eerst zei Polak niet één leerling, en later verdedigt-ie twee duizend leer lingen. Spreker protesteerde verder zeer heftig tegen „die despotische bende" in de Franschelaan, en geeft een tech nische beschouwing ten betooge, dat met het soort werk, dat hier wordt gemaakt, de juweliers mede en de ar beiders tegengewerkt worden. Tegen zulk een bestuur moeit stel ling worden genomen, meent spreker, die den heer Polak ernsrtige verwijten maakt en uitschreeuwt, dat hij met het kapitaal heult. Een werklooze uit de zaal beklimt het podium om wat te zeggen, maar de voorzitter verwijdert hem, met den uitroep „Wij hebben geen abnormale man netjes noodög(De man in kwestie was „aangeschoten"). De voorzitter meent, dat een stil stand in de industrie, een shipstaking (weigering van slechte goederen) ver betering kan brengen, en hij legt dan verder uit, dat er eigenlijk geen werk- Icczen zijn, maar slachtoffers van het onderkruiperssysteem. Wij moeten stukers-uitkeering hebben, maar dat moeten we dat zoodje van de Fran- sche laan aan het verstand brengen. En onder steeds grooter stijging van zijn edele verontwaardiging, buldert spreker ten slotte uit „Trap ze weg, de ellendelingen, die ons verachte en verraje I" De heer Gans houdt een toespraak, die zulk een stroom is van verwarde uitingjen en voorstellingen, dat men het van lachen uitproest. Eendelijk zegt hij, dat wekelijks gestort moet w orden, voor een uitkeering bij werk loosheid. De heer De Jong wijst er op, dat deze vergadering een gek figuur slaat. Hij geeft toe, dat er vele grieven zijn, dat er honderden rondloopen, die geen cent verdienenmaar dan brenge men zijn grieven in de driemaandelijksche vergaderingen der vakgroepen, opdat de noodige voorstellen in zake een werkloozenfonds de jaarvergadering bereiken. Wat men thans doet, werkt df sorganiseerend en sorteert, zelfs bij de grootste opkomst, geen effect. Terwiel noemt Polak een grooten huichelaar en lasteraar, wanneer hij tegenover rijn leden den toestand als roskleurig voorfetelt. In de Fransche laan is het een dievenbende, die eet van het zweet en bloed, van de arbei ders. De heeren gingen naar St. Clau de en in het Weekblad kon je lezen, dat Jan van Zutfen in een automobiel door de bergen reed. Dat doet geen vakorganisatie, waarvan vele leden honger lijden, maar dit is het werk van eene organisatie van verkwis ters. Spreker wekt zijn gehoor op, om als v-orkloozen voor het gebouw van den A. N. D. B. te gaan drentelen. Van Geelen zegt, „zich bij t zaakje neer te leggen," Er is toch niks aan te doen. „Treurig genoeg", roept Terwiel, „zooveel genten in kas, en de men schen lijden honger Met welke schrale troost de verga derden uiteengaan. („Tel.") EEN GRAP Er is gemeld, dat 100 bootwerkers uft Rotterdam te Antwerpen zijn gaan arbeiden. De correspondent van „Het Volk" te Rotterdam, die er verwon derd over was, is op onderzoek uit gegaan en heeft ontdekt, hoe de vork in den steel zit. Een Rotterdamsche bootwerker, die te Antwerpen woont, heeft aan de patroonsvereeniging een poets willen bakken en den heer Steinmann, voorzitter van de Fédéra- t.ion Maritime, voorgesteld 100 man uit Rotterdam te leveren. Deze stemde toe, gaf een brief voor Rotterdam mee en de Rotterdammer zond dien op en sclireef er een en an der bij. Gevolg was, dat er 93 man uit Rotterdatn vertrokken, met een kaartje enkele reis naar Antwerpen, daar aten, logeerden, op hun aan dringen nog geld kregen ook en, toen het er op aankwam te gaan werken, een lied aanhieven, ennaar de vergaderzaal der stakers trokken. De Rotterdarnks che correspondent van „Het Volk" noemt dat een grap Wij laten de staking te Antwerpen voor wat ze is, maar als een spoor kaartje aannemen, kosteloos eten en geld in den zak steken voor werk, dat men blijkbaar nooit van plan is ge weest te gaan doen, een grap moet heeten, dan weten wij niet" meer, wat dan eigenlijk een gemeene streek is INBRAAK. In de coöperatieve sto^mzuivelfa- briek „Recht en Plicht" te Spmndel. hij Roózendaal, is Maandagnacht in gebroken. Ruim 200 K.G. boter werden medegenomen. Een enkele fabriek uitgezonderd, hebben thans alle fa brieken in het Zuidwesten van Noord- Brabant in dit jaar reeds bezoek van inbrekers gehad, zonder dat het tot nu der politie gelukt is de daders te ach terhalen. OPGEPAST Wat er tegenwoordig al niet uitge dacht wordt Een nieuw stuiverstuk]e even op de tramrails gelegd, de motor er over heen, en de gedaanteverwisseling doet neenig bijwerken aan een kwartje denken; vooral bij schemerdonker. Een ieder zij dus op zijn hoede voor derge lijke praktijken. („N. v. d. D.") TEKORT IN EEN GEMEENTEKAS. Omtrent het vermelde tekort in de kas van den overleden gemeente-ont vanger te DodJewaard. meldt de Arnih. 'Ot" nog het volgende: Burgemeester en wethouders heb ben zich ingevolge art. 118 der Ge meentewet naar de woning van den overleden ontvanger begeven, ten einde de gemeentekas op te nemen en in bewaring te nemen. Aldaar werd (hun op die vraag, de kas te willen ■overdragen; eerst geantwoord, dat er geen kas was; later, dat de overledene een zekere som had afgedragen om -daarvan eventtueele betalingen, voor de gemeente van te doen. Na een be taling en een ontvangst voor de ge meente bedroeg het restant f 190. Dit bedrag, zijnde een deel der gemeente kas, werd door ons zoo deelde de burgemeester aan den Raad mede in ontvangst genomen. Nu was het kassaldo op dezen tijd door samenloop van omstandigheden bijzonder groot; toen de kas in Juli opgenomen werd1, was het saldo slechts ongeveer 1700. Thans moet er ongeveer 1800 meer in kas zijn dan de borgtocht, welke 2000 bedraagt. Na aftrek van den borgtocht en de f 190 blijft er dus nog een tekort van pl.m. f 1600. A3 valt nog niet uit te maken wat er van dit bedrag nog terecht zal ko men, er zal evenwel zorg voor gedra gen worden, dat de gewone betalin gen voortgang kunnen hebben. DOODSLAG TE KAATSHEUVEL. M. Dam en, die Zondag bij een vechtpartij te Kaatsheuvel levensge vaarlijk verwond werd, is overleden. In verband met dien doodslag heeft de justitie te 'is-Hertogeribofedh zich naar genoemde plaats begeven, om al daar sectie te doen houden op het lijk van den verslagene. (De vermoedelijke dader van de mis daad, zekere G#rardus Netten, mede te Kaatsheuvel woonachtig, bevindt zich in voorloopdge hechtenis. ONTVLUCHT UIT HET DOOR GANGSHUIS. Men meldt uit Amhéan aan de Dord. Ct.: Gistermorgen heel in de vroegte verliet de koloniale reserve uit Nij megen, gedurende de manoeuvres ge kampeerd op de heide onder Hoeu- derloo, het kamp en trok voorbij het aldaar gelegen doorgangshuis. Dat was iets voor de in het gesticht ver pleegd wordende jongens, die op de heide hun morgenwandeling deden. Een groot aantal wist aan de gelei ders te ontkomen, en liep met de mu ziek van de naar het manoeuvre-ter rein marebeerende troepen mede. Eenigen der jongens werden door het personeel van het gesticht spoedig naar (het huis teruggebracht, do Th aan een vijftal gelukte het te ontko men. Alle pogingen, die in het we^k gesteld (werden om de ontvluchten op te sporen, bleven vruchteloos. Zij. zijn afkomstig uit Amsterdam, Dord recht en Utrecht. Vermoedelijk heb ben zij naar deze plaatsen hunne schreden gericht. Of zij die plaatsen zullen bereiken, valt nog te bezien. (Misschien zullen zij door honger en uitputting genoodzaakt zijn zich on derweg reeds aan het een of ander po- Mi e-bureau aan te melden. EEN NIEUW SOORT RIJWIELDIEF STAL? Dinsdagmiddag had in de Hobbema-' straat te Amsterdam een ongeluk' ■plaats. Een heer en damve kwamen daar met hun fietsen in botsing, waar bij de damesfiets beschadigd werd. De iheer bood aan het rijwiel voor zijn rekening te doen repareeTen, welk aanbod werd aangenomen. Hij heeft evenwel tot nog toe verzuimd de fiets •terug te bezorgen. VERMIST. Sinds Zondagnamiddag wordt te .Sehijnded vermist de 17-jarige Mar- tinus Broks. Daar er geen enkele re den voor zijne vermissing kan wor den opgegeven, vermoedt men, dat (hem een ongeluk is overkomen. IDlIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. In den nacht van (Zondag op Maan dag zijn uit een wedde onder Wijk aan Zee, (ten niadeele van den lieer Waterschoot van der Gracht, aldaar, vijf vaarsen ontvreemd, alle gemerkt op de ooren met O. V. BRANDEN. Te Zondert (N.-(Br.) is Maandag door onbekende oorzaak het huis met schuur en stalling van W. van der Bloot geheel afgebrand. Het vee be-, nevens een gedeelte huisraad kon nog gered worden. Het verbrande is laag' verzekerd. Maandagochtend is te Tern Ai den (N.-Bt.) de wasscherij met strijlkia- richting van den heer Blommers tot den grond afgebrand1. Verzekering dekt de schade. Gisternacht is op den Laurijsdijk erder Steenbergen, de woning van v. d. W. tot den grond toe afgebrand. De bewoners moesten in nachtg>v"„.i 't brandende perceel verlaten. Niets kon gered worden. De oorzaak is onbe kend. ONGELUKKEN. Men meldt uit Noordwijk: Dinsdagmiddag is het zeilbootje, dat met een drietal dames en een jon getje tot een pleizdertoclitje was uit gevaren, omgeslagen! Gelukkig lag de roeiboot ter bewaking van de baders te wiater on slaagde men er in, dank rij de vrij: rustige zee. spoedig allen te redden. LIJK GEVONDEN. Te Etten is in een delfpuit, door eenige koewachters in de Bermden (Hoevenfeche, Ettensche en Oudeobos- sche lage landlen, behoorende tot een geheel onder dezen naam), het lijk gevonden van een man van ongeveer 40 jaar. PLECHTIGE UITREIKING DER MILITAIRE WILLEMS-ORDE. Maandagvoo rmidtdiag had aan boord van het Wachtschip te Am sterdam de plechtige uitreiking plaats van de Militaire Willemsorde 4e klas se, 'bij Kon. besluit van 28 Maart 1907 toegekend aan den luitenant ter zee 2e lel. J. W. Bloem, ter zake van zijn gedrag bij d(e krijgsverrichtingen in Gelebes gedurende het tijdvak va.nl9 Juli 1905 tot 1 Augustus 1906. De plechtigheid had plaats in te genwoordigheid van officieren, subal terne officieren, machinisten, onder officieren en mindere schepelingen der landmacht, de moeder, bloedver wanten en vrienden van den gerid derde, en geschiedde door den schout bij-nacht, directeur en commandant der marine J. H. L J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Allereerst las de schout-bij-nacht de ministerieel e beschikking voor, waar bij hem werd opgedragen aan dien luitenant ter zee J. W. Bloem die Mi litaire Willemsorde 4e klasse uit te reiken: Deze hooge onderscheiding, voor den militair van onschatbare -waarde, was luitenant Bloem, deelde de schout-bij-nacht mede, door H. M. de Koningin toegekend ter zake van hot met takt en voortvarendheid aan voeren van een landingsdivisie bij de krijgsverrichtingen in het rijk van Boni en ondanks het hevig verzet van den vijand, geholpen door zijn onder staande sectie, in 'hooge mate mede werken dat dé vijandelijke borstwe ring in onze handen is gevallen. De schout-bij-nacht noemde het een eer en een voorrecht geroepen te zijn deze onderscheiding te mogen uitreiken. Het voorbeeld, dat die jeugdige officier en kameraad aan allen, oud en jong, hoog en laag, ge geven heeft is zeer navolgenswaardig. Hij noemde het een voldoening voor zich te zien een zeer jeugdig officier, die in de eerste geleden-en van ware plichtsbetrachting heeft blijk gege ven, en een troost, dat in de marine, waarin wel eens misverstanden plaats hebben, officieren zoo in hoog plichtsbesef te zien voorgaan. Laat u ,zeide de schout-bij-nacht, Iaat u nimmer van de wijs brengen door al lerhande looze en niotsbeduiden ie voorspiegelingen, enkel geschikt om u om den tuin te leiden en om uw waarde hls militair te verlagen en uw waarde als mensch tevens, en uw trouw te verminderen jegens Ko ningin en vaderland. Integendeel, leg u steeds toe in tijden van vrede en rust om u voor te bereiden voor de hooge roeping om, wanneer de tijd daar mocht zijn en een beroep op u allen gedaan zal worden, gereed rijn om met 'kennis van zaken di sten te doen jegens Koningin en dferland. Daarna zich meer in 't bijzonder den luitenant ter <ze© Bloem richtet wenschte hij dezen van harte geit evenals mevr. Bloem—De Wit, moedor van den geridderde, en bloedverwanten en vrienden. D< niet alleen dozen, maar ook do 1 ninklijke marine, dat zij in ha midden heeft een officier, die getoq heeft doordrongen te zijn van j besef wat hij aan Koningin en 1 deriand verschuldigd is, en die dx een hooge opvatting van plichtsj traohting (blijk gegeven heeft ajj over te hebben voor Vorstin en i deriand. „Dat", riep d'e schout-I dacht ten slotte uit, „dat zij otj leus Leve onze Koningin j Nadat deze uitroep met een di werf hoera was beantwoord, v zocht de schout-bij-nacht de ban openen en hechtte hij luitenant Blw de Militaire Willemsorde op d'e bol en nam hij hem .dien eed af, waaj .twee ridders, die die plechtigheid woonden, hem de accoui'ade (riddi slag) gaven. De plechtigheid was hiermede af) loepen. De schepelingen haddien. ter van dén ridder .een. vrijen dag. INBRAAK. Te 'Zwollerkerspel is hedemmax inbraak gepleegd in de woning v 'baron P. G. J. Qiuarles de Quaries het Spoolderpark 130. De dieven ben den gaten in de deur der serre ■wisten op die wijze binnen te komé De overige kamers worden voldoen afgesloten, zoodat zij zicii bepaald tot het onderzoek van dit ééne v< trek. Hier werden opengebroken e secretaire, een dientafel en een gro< kast, waarin zij als buit vonden e partij tafelzilver en gouden broche. Het huis was bewoond. De edgena ontdekte hedenochtend zelf don di' stal. De schade wordtt door verzei ring bij Mercurius gedekt. RECTIFICATIE. In onis Tweede Blad komt voor e bericht„Een Politie-Quaestie". c» leend aan gegevens in het „Alge: Handelsblad". Deze courant 9pa-eekt nu de do haar aanvankelijk gedane med'edx lingen besdist tegen, verklaart, dat geenerlei verschil bestaat tussch den burgemeester en den hoofdcoi missaris, en dat de eerste bestuua leden eener politievereeniging oi ving op persoonlijk verzoek van d> he ofdeommi'ssaris. Rechtszaken FLOiRilS VOS. Door den officier van justitie 1 de anroud/isseimenit&rechtban'k te Au sterdam is hooger beroep aarugete (kend tegen 'it vonnis der redhtbau van. 20 Aug.. 1.1. in de strafzaak teg< Floras Vlos te Naardien, Van Nes, iHiJiversaiim; Hofman te Naariden Vian Houten te Naardien. Maandag dit bevel aan de veroordeelden; d ook in hoioger beroep zijn gegaan, t teekendi INBREKERS. In den nacht van 3 .op 4 August! werd er in de onbewoonde villa va den heer S. aan den Velperweg 1 Arnhem ingebroken. Ontvreemd we den een groot aantal gouden en rt veren voorwerpen, o.a. twee goud? ceintuurgespen, waarvan een ti waarde van 300. Kort da arna meldde zich zekere I Boos bij de politie te Rotterdam a dader van d'ezen diefstal aan, terwi nog eenige dagen later de tweede dJ der, H. ..Buur, in Den Hang werd gi larresteerd. Beide beklaagden, die Dinsdag t. rechtstonden, bekenden volledig. H: igestolene hebben zij in Aims' erdac Rotterdam en Den Haag van dp hen gezet. Het O. M. schilderde beide lie lil. ai een paar beroepsmisdadigers, di reeds meermalen veroordeeld zijn, T. (R. o.a. driemaal door de AmsteaStea sche rechtbank en require erde vei oordeeling van ieder tot 5 jaar. OUDE BEKENDE. Voor de rechtbank te Arnhem stoi dien wegens verzet tegen de politie ti recht vader en zoon O. uit Nijmevei Papa is al 68 maal veroordeeld, dé 21 jarige zoon pas 8 maal. Iin verban met deze getallen eischte het O. M. t< gen ieder 2 maanden gevangenisstra! HOOGE RAAD. 'Koppelarij. Voor den Hoogem Raad werd doo mr. L. S. Hollander, adv. te Rotte] dam, gepleit in de zaak van G. E. A M., huisvrouw te Rotterdam, door d riecfhftbank aldaar veroordeeld tot jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens le. koppelarij en 2e. bedrei ging met eenig misdrijf tegen het 1< ven gericht en in hooger beroep doo het Hof ffe 'is-Gtnavenbage met vrij ispraak voor het onder 2 genoemde dus alleen wegens de koppelarij evenleens tot U jaar veroordeeld. E&i Öer cassatiemiddefcÉi was gericht te gen het opleggen, in hooger beroep van een zwaardere straf dan waart» beklaagde in eersten aanleg werd ver beklaagde in eersten aanleg werd ver oordeeld. Conclusie 23 dezer. HET GEHEIM VAN DE WORST. Een slager-worstfabrikant te Rotter dam was des avonds in een werk plaats druk bezig met het fabriceerer wan zijn worst. Hij "had vergeten hel gordijn voor de deur dicht te schuiver zoodat van de straat gezien kon wor den wat er binnen gebeurde. Een erg nieuwsgierige tuurde dool

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2