HAARLEM'S DAGBLAD. BEURSBERICHT ERENS TIELEMAN Binnenland Stadsnieuws Uit de Arbeiderswereld FEUILLETON JQeopgeheven Vinger VAN Haarlem, 10 September 1907. Geld op prolongatie was neden aan erkelijk schuarsch en daarentegen tamelijk veel vraag, zoodat de ,ers zich op G 1/4 6 pet. stelde, om bier later weder ruim aangeboden blijven, toen de hooge koers in fdgeverskringen bekend was gewor- B- Intusschen had de stijging bo- ia 6 pet. waarschijnlijk Lij vele sps- latieve kooperte van lokale fondsen vrees voor herhaling der durg geld- riode van eenige maanden geleden en ontstaan en had dit in de meeste «ken aanbod met dalende koersen Dgevolge. Voor Cultuurwaarden deed zich bo ndien de «enigszins zwakke stem- ing voor suiker gelden, ofjsdhoon ne kleine reactie in de suikerprijzen el niet van merkbaren invloed op rt,resultaat der Indische onderne- Inigen zal rijn. totusschen bleven Vorstenlanden en andels Mij. 1 pet. lager. Aiandleelen Koninklijke Petroleum Moeara Enims liepen na tamelijk tste opening terug, vooral laatst ge -$amde, welke zonder bepaalde reden ï/2 pet. lager sloten. Waarschijnlijk geven sommige hou- ers de voorkeur aan verkoop boven .peling der kapitaals re d:u c ti e .deelen T arak an verbeterden 4 pet. de vooruitzichten dezer retol. onderneming worden gunstig «oordeeld en verwacht wordt, dat., jodra de negen in bewerking zijnd-. Dringen tot stand gebracht zijn, het iyalty bedrag voldoende zal zijn, om »n dividend van 4 pet. op de aan telen te betalen. In tabaksaandeelen ging zeer wei- ig om, hetgeen voor enkele soorten iet eene kleine koersreactie gepaard ing. Hetzelfde geldt ook voor Indi- ;he Mijnaandeelen, Welgelegen dUar- Btegen vast en 3 pet. hooger. In Northwestern Hyp. bank-waar- en is sedert een paar dagen de pe- jodiék terugkeerende hausse mani- clatie weder in gangeen werkelijke 'inleiding bestaat daarvoor meestal ojDe Aimerifcaanfsche markt is op- ïeuw in een stadium van stilstand *ekomen en de toekomst zal moeten leren, welke richting het koersver- op zal nemen. Over het algemeen kan men echter ggen, diat de grondtoon der mankt et ongunstig is en dat onvoorziene nstandigheden voorbehouden er ge- jegzaam redenen bestaan om een ge ldelijk herstel te mogen veuwaclh- WaiarsohijnJ.ijlk is biet, dat zullks cih, het eerst bij de aand, der di- rse spoorwiegem zal openbaren, ter ijl wiat .inidlusitrials betreft de voor- itzichlten nog immer te onzeker Mij- om zich aan een voorspelling te agen. Ofschoon het laatste rapport, straffende de staaldniduistrie niet be laid ongunstig luidt wijzen alle be- Schten er op, dlat de zaken in de me- mialmdui'strie vrijwel tot stilstand zijn ek'omeco. Nfieuiwie bestellingen zijn ui- LDrisit scha/ar,&cib tem niobtegens(Jaa:n|dle je noteeriugen van alle- métaaHsoior- «a den kaatsten tijki 'belangrijk ver- éagd zijn, bestaat er weinig of geen looplust. Zoo is de prijs van koper ultimo Juni teruggeloop en van 14 (cents) op 17, die van tin van 4350 ip 37 en die van ijzer van 25 op 20 ui afgaande op de New Yorksche be- fiobiten wordt een verdere reductie' -'(Olstrakt niet (onmogelijk geacht, heeft, de stilstand, welke in: de ndustrie is ingetreden en de daar- nee gepaard gaande scherpe deling 'm de metaalprijzen zijn goede zij- daar zulks het eenige middel is ■n tot een beteren tioestand op de «ldmarkt te geraken. De vraag is Bfatuurlijik of alvorenis deze beter- Bhap is ingetreden eenige minder onldérnlemtingen zich niet ge- zullen zien haar bedrijf te De vrees, dat de failliseemen- der laatste weken door andere ge- :gd zullen worden is dan ook eene iT voornaamste oorzaken dat de in- itrieele waarden in New-York op «•ogenblik weinig in trek zijn. •r spooowegfondaen bestond giste- kt eenige meerdere vraag doch het Lvaukelijk herstel ging later op den igToatendeels verloren door de rij- in den koers van Gall money in jerband met de laatste stort,ing op de Union Convertible bonds en de emis sie der 4| New Yorksche Ieening. Wiat deze laatste betreft schijnt een succes verzekerd te zijn al bestaat er in New York nogal kritiek over het reusachtige bedrag van 40.000.000 dol lars, dat de stad New York in deze ongunstige tijden wenscht te plaatsen. De markt sloot over het algemeen met betere tendenz of schoon met zeer geringe zaken. In onze Amerikaansche afd. waren ide koersen bij beperkte affaire na genoeg onveranderd. Gewone Gulf Shs. en Gars waren vast met lokale vraag, Steels daarentegen iets lager aangeboden. Van 4 Union Conver tible bonds blijft nogal eenige belang stelling bestaan; de koers was heden 85 Geld 6—6 1/4 NEDERLANDSCHE MAIL. Batavia, 914 Augustus; De overval in Tomboekoe Het „Bat. NwH." schrijft: De ófficieele bevestiging van onze telegrammen van Makasser brengt het volgende bericht van den gouverneur van Celebes, gasteren aan de regeering geseind Ik kwam den 3den dezer te Kolone daleh en vernam daar van kapitein Krapels bet volgende Luitenant Mat- thes w.°o den 8en Juli met een groep, sterk ti bajonertten, over Matandjo ga zonnen naar het gebied van To Pe- Vainbea, het stroomgebied van de Bo ven La-rivier, om een hoofd op te ha len, dat zich nog niet gemeld hakL Luitenant Matthes liet den 12den Juli te Matandjo van de groep éénin- londsch korporaal en elf man achter er. vervolgde den tocht met vijf ba jonetten. De achtergeblevenen werden den 19den Juli. 's morgens te half negen door de voor den wegarbeid opgeko men bevolking overvallen en ver- moord^terwijl een gedeelte in de ri vier baadde en een ander gedeelte aan het eten koken was. Veiligheidsmaatregelen waren niet genomen, zoodat van een verdediging geen sprake was. Luitenant Matthes, vergezeld van vijf bajonetten, had in- tusschen het hoofd To Pékambea ge vangen genomen en marcheerde den loden Juli terug naar Matandjo. Den 18den daaraanvolgende ont moette hij bij Ensa een patrouille on der luitenant Kies, sterk 15 bajonet ten welke in opdracht had te patrouil- loeren in het gebied van To Molijoa, eveneens aan de Boven La-rivier. Bei de patrouilles vereenigden zich, en kwamen den 19den in bedoeld gebied, waar zij een bivak betrokken in een door het hoofd aangewezen woning 'n kampong R'aimoitoli. Ofschoon zich den 20sten en 21stën Juli hüecr een groot aantal gewapen- den verzamelden, verwekte diit bij de officieren geen argwaan. Op laatstgenoemden datum., des middags te vier uur, zou de troep naar eene andere woning verhuizen, en begaf zich daarheen, wapens, 'e- dergoed en velduitrusting in de han den en onder den arm dragende, zon der dat eenige Vei 1 igh ei d^snua-atr egel genomen was. Doo.rloopende tuslschen de gewapen- d bevolking, viel deze plotseling met. de klewang den geheel weerloozen troep aan en vermoordde allen. Bij de overvallingen zijn vprmoord de 1ste luitenant H. J. Matthes, d'e2e luitenant R. E. Kiiee, de Europeesche sergeant Rewiersma no. 60252, de Europeesche fuseliers Bont no. 58300, Meinsterno. 59414, Goobsens no. 55585, Van Loenen no. 55539, Otte, no. 59972 of 617Q, Deykers no. 55535, Berben, no. 58295 en Lem, no. 56486; de in- landsche sergeant Toenggoel no. 26311, dc inlandsche korporaals Rali no. 60686, en Kramamenggala, no. 31946; de inlandsche fuseliers Kaxtoredjo, no. 68472, Karsokarijo, no. 6S296, Djo- dikromo. no. 52144, Gatoel, no. 51202, Pait, no. 49962, Sandinaja, no. 60189. Kromosemito, no. 60817, Redjovvikro- mo, no. 45124, Djaiosentika, no. 44034, Kartodinomo. no. 42460, Martodilkro- mo, no. 50077, Sandiman, no. 56343, Akibesar, no. 67950, Djojosemito, no 39119, Tjitroredjo, no. 65224, Kassan- dikromo, no." 56225, Atrnalmoeatarno. 65292, de infanterist dea- 1ste klasse Soerowidlojo alias Sontotaroeno, no. 38101, de inlandjsche soldaat zieken verpleger Sarpan, no. 53140, en tien dwangarbeiders. Verloren gingen 28 geweren model '95, met ledergoed en munitie, drri geweren met munitie zijn terug ge bracht. Aan de moordpartijen namen hoofd zakelijk deel de onder den Makole Maroendoe staande Berg-Tomories, waardoor de houding van Maroendoe, die voortvluchtig is, verdacht voor komt. De Kust-Tomories onder den Makole Ede blijven ons goedgezind. Aanleiding tot het gebeurde was in de eerste plaats het ruw optreden der scldaten jegens de bevolking, waarbij nog kwam ontevredenheid over de gevangenneming van het hoofd To Pekambea, door de patrouille van Matthes, daar dit hoofd na de aan komst der patrouille in zijn giebied zich onmiddellijk bij den patrouille comandant gemeld had. Door totaal gebrek aan waakzaam heid en het achterwege laten van el- ken veiligheidsmaatregel konden de patrouilles zich niet verweren en zijn geheel weerloos als 't ware geslacht. Een marechauJssee-colonne, onder kapitein Heyligers, rukte heden over Tompira door het gebied van den Ma kole Ede naar Sowoka op, om, na Ver- eeniging met een patrouille uit Malili. in hét gebied der Berg-Tomories te- ageeren. Ik blijf voorloopig in Mori, om de actie te leiden. De nog beschikbare marechaussee-brigades zijn door mij naar Mori ontboden. De beide gesneuvelde officieren, le- luitenant H. J. Matthes, gedetacheerd \an liet Nederlandsche leger, en de 2e-lud)tenant, R. E. Kies, waren beiden jonggehuwd. Het lot van den oorlog \'RBDESCOXFERENTIE. Een internationaal prijzenhof. De tweede subcommissie van de eerste commaaaie vergaderde Dinsdagoch tend ove<r de vestiging van een inter nationaal pirijlzenlhof, daartoe Werd besloten met 26 tegen 2 stemmen en 15 onthoudingen. BE OPENING DER STATEN- GENERAAL. De stoet, waarmiede H. M. de Ko ningin zich naar het gebouw der Tweede Kamer zal beigeven, op Dins dag 17 September, om de zitting der Sltaten-Genenaial te openen, zal den volgenden weg nemen: Noordeind'e, Heulstra'at, Lange Voorihout, Korte Vijverberg. Binnenhof. Langs denzelf den weg zal teruggekeerd' worden naar liet Koninklijk Paleis in het Woordeinde. HINDERWET. en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6 der Hinderwet Doen te weten, dat van heden op alle erkdagen, van des voormiddags te 9 tot des namiddags te 2 uur, tot 24 September e.k., 's namiddags te 1 uur, ter gemeente-secretarie (7de Afdee- ling) ter inzage is nedergelegd het in gekomen verzoekschrift met de bijla gen van P. C. Moonen om vergunning tot oprichting van eene koe-k- en ban ketbakkerij, in het perceel aan dePie- ter Kiefestraaf No. 57, Kad. Sectie A No. 1629, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 27 September e.k., en wel des namiddags te 1 uur, op het Raadhuis der gemeente de ge legenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren te gen het oprichten der inrichting in te brengen. Concert. Niaar ons wordt bericht zal onze -vroegere 18-jarige stadgenoot Henri A. Wilhelmus, leerling van den heer Jiohan Wijsman te Amsterdam in de maand October a.s. in Haarlem een concert geven met medewerking van den heer J>ac. van Kempen, tenor, te RloememdaaJ CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongeval! enverzekering. In de te Utrecht gehouden openbare tereclhtteiifitJing hiad o.m. die uifslpnaJak plaats in de volgende' zaken: hooigeir beroep van de Rijfcsverzelke- ringisbanik tegen de uitspraak van den, Raad van Bernoep te Haiarlem, waar bij met vernietiging ©ener beslissing van de Bank is bepaald dat aan L. E. te Uitgeest voor wijlen zijn zoon Jiacoib zal worden toegekend eene ren te van I 0.70 per werkdag van 10 No vember tot 29 December 1906, terwijl de Plaatselijke Commissie te Bwar- wijik niet ontvankelijk werd verklaard in hare vordering tot- vergoeding der begrafeniskosten van getroffene. De Centrale R'aad bevestigde de uit spraak wat het laatste betreft, ver nietigde die voor het overige en be vestigde de beslissing der Bank wijl niet de overtuiging is bekomen dat de ziekte waaraan v. d. E. is overle den hefc gevolg is geweest van een ongeval; hooger beroep van de Rijksverzeke ringsbank tegen de uitspraak van den (Raad van Beroep te Haarlem, waar bij met vernietiging eener beslissing ivan de Bank. houdende weigering van schadeloosstelling, aan D. S. te Zaandam is toegekend van 3 tot en met 15 December 1906 en van 20 tot en met 29 December 1906 eene rente van f 0.70 per werkdag ter zake van een ongeval, waardoor hij aan den rechtervoet zoodanig werd getroffen., dat hij terstond het werk moest sta ken. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. CELEBES. De „N. R. Ct."-correspondent ie Batavia seint .,De gouverneur kwam gisteren te Makassar terug. Het verzet in Mori is geëindigd." Het blad teekent daarbij aan Men zal zich herinneren, dat de gou verneur van Celebes, onmiddellijk na het bekend worden van de overvalling en afmaking op 19 Juli van een halve groep infanterie bij Matandau, in het gebied van Makole Maroendoe, hoofd van Petasia en voornaamste vorst van Mori, met een af deeling marechaus sees naar Mori ging. (Zie Tweede Blad). Later word bekend, dat patrouilles onder de luitenants Kies en Matthes door de bevolking waren vermoord, 21 Juli. Hoe barbaarfech het .daar is toege gaan, kan men uit ons artikel in het Tweede Blad zien. Een zware bestraf fing kon dus niet uitblijven. Eerst meldde een regoeringtelegram dat Tinoengai genomen was, en dat daarbij 37 vijanden sneuvelden. Toen berichtten onze correspondent te Ba tavia en een regeeringfetelegram, dat versterkte kampong Woelanderi den 17<fen Augustus genomen' was, dat de vijand in verschillende gevech ten 31 dooden bekwam, en dat. de reeds meermalen genoemde Makole Maroendoe gesneuveld was. Tevens boorden wij toen, dat vele hoofden m onderwerping kwamen en vuurwa pens inleverden. Dat wees er op wij gaven dit reeds aan dat het verzeft wel spoedig geëindigd zou zijn. Van 17 Augustus af tot de eerste dagen dezer maand iis de toestand nu zoo duidelijk verbeterd, dalt de gou verneur naar Makassar is terugge keerd en het verzet als geëindigd wordt beschouwd. De marechaussees zullen er nog wel een tijdje blijven, Inderdaad was de macht, waarover kapitein Krapels te beschikken had een 70 bajonetten, wel wat erg gering Voor zulk een uitgestrekt gebied. E'r is intuisschen in Mort weer vlug werk gedaan, en een toestand in het reine gebracht, die duidelijk doet uit komen van hoeveel voordcel het kan zijn, als in dergelijke roerige gewes ten het burgerlijke en het militaire gezag, in één hand vereenigd zijn. LOODVERGIFTIGING. Door den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel zijn aan de be sturen van ziekenfondsen en aan de Kamers van Arbeid inlichtingen ge- viaagd omtrent aan hen bekende ge vallen van loodvergiftiging bij schil ders. het voornaamste goud en zilver mee genomen. De familie G. J. Oomen, wonende op de Jacob Catskado 64, te Amsterdam, vertrok Maandagmorgen zeven nur voor een dagje naar Bussum e-n Hil versum. Des avonds half elf thuisko mende, vonden zij de straatdeur ge opend. Zulks was niets vreemd, daar de buren wellicht de deur hadden kun nen laten openstaan. De kamerdeu ren waren behoorlijk gesloten. Men vilde zich tegen half twaalf ter ruste begeven, toen mejuffrouw Oomen nog iets uit de linnenkast moest halen. Deze openend, bemerkte zij, dat onge- noode gasten den boel omver hadden gehaald. Alle gouden en zilveren sie raden hadden de dieven medegeno men een blikken trommel met effec ten is eveneens ontvreemd. Ontvreemd zijn drie Rijkspostspaan-- bankboekjes, en een spaarbankboekje der stad Amsterdam een viersnoerig granaten collier; een driesnoerig ko ralen collier, bedde met gouden slot; een zilveren dooisje en dito nnjxlden- koker, twee beursjes met geïa de brandpolis en levensverzekeringspolis- pen, ja', zelfs de geboortebewijzen der oudjers en drie kinderen en de trouw akte werden medegenomen. De buren hadden geen onraad ont dekt. De 60-jarige C. v. L. te Lienden had Vrijdag het ongeluk uit een pruime- boom ie. vallen, waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Deze mooht niet baten; Zondag over leed hij aan de gevolgen van dien val. Een treurig ongeval had Dinsdag morgen op de spoorbaan tusschen Woerden en Gouda plaats. Van af da machine van een stilcstaanden trein werd een groot stuk uitgebrand siteen- kool weggeworpen, dat met kracht te gen een ruit van een wagen van oen anderen trein terecht kwam. De juist daarbij staande remmer van het Hol!. Spoor, P. de Haan, wonende te Rot terdam, kreeg de scherven van de ruit op het hoofd; één daarvan drong in de hersenen en veroorzaakte een vree- selijke wond. In hoogst omstigen toe stand werd de man naar Gouda ver ve erd en aldaar, na door den militai ren arts "dr. Cocnen voorloopig te zijn verbonden, in het ziekenhuis opgeno men. ROBBENVANGST. Men meldt uit Texel De visscher, die in de voorgaande week met zijne nieuwe vangwijze 14 robben bemachtigde, heeft er in de laatste dagen nog 5 weten te krijgen. Verscheidene personen wülen trach ten op deze wijze iets te verdienen. DRENKELING. Dinsdagmorgen om 5 uur werd door een waker van deen particulieren vei ligheidsdienst te Rotterdam in de pe troleumhaven, voormalig Ghnrlois, drijvende gevonden het lijk van een 65-jarig onbekend man. Op hem werd bevonden een notitie boekje, waarin voorkwam do naam van J. P. C. Meijer Jr., woonplaats Korte Bleekerspad te Amsterdam. Het lijk is naar Crooswijk overge bracht. DIRECTEUREN POST- EN TELE GRAAFDIENST. Zondag hield de Vereeniging van Directeuren bij den post- en telegraaf- nst te Utrecht eene buitengewone vergadering ter bespreking van de voorgestelde reorganisatieplannen der regeering. Over den inhoud van een ontwor pen adres Werd eene levendige ge- diachtenfwisseüng gevoerd. Ten slotte werd het in hoofdzaak goedgekeurd. Een commissie van vijf leden zal be spreking der zaak bij den minister aanvragen. EEN POLITIE-QUAES TIE. Eenigen tijd geleden hebben afge vaardigden van een organisatie van politie-ambtenaren te Amsterdam tot driemaal toe te vergeefs getracht na mens die organisatie door den hoofd commissaris in gehoor te worden ont vangen. Ten slotte heeft men zich, met voorbijgaan van den onmiddel- lijken chef, tot den Burgemeester, den heer "Van Leeuwen, gewend, die de afgevaardigden wèl in gehoor ont ving. Zooals men weet, werd den hoofd- ccmmissaris juist dezer dagen onbe paald verlof wegens ziekte verleend. INBRAAK. Te Zaandam is ingebroken in den goud- en zilversmidswin-kel van den beer Jan Luijt, firma C. van den Vel de, aan den Hoogendijk. Een aantal horloges, kettingen, armbanden en ringen wordt vermist. De eigenaar, die niet in zijn woning slaapt. EEN VOORBEELD. DAT NAVOL GING VERDIENT. Naar men uit Den Haag meldt, zijn door (tusscbenkomst van het bestuur van het departement "s-Gravenioage van de Maatschappij voor Nijverheid 29 Haagsche ambachtslieden, mceren- deels timjmerliiedein en smeden, in aanmerking gebracht oim met eene toeüage van de commissie te Amster- diaan leen. bezoek te brengen aan de internationale tentoonstelling amfbachifewerktuiigen aldaar. Behalve de toelage voor reis- en ver- blijtflkiasitien, wordt vrij entrée [bene vens een catalogus verstrekt en zul len hun .tijdens hun bezoek ook door een speciaal djaarvoor .aangewezen commissie de nooddge inlichtingen worden gegeven. DIE GEVAARLIJKE „MILITAIRE GIDS" In de Septemben-aflevertng van dit tijdschrift lezen wij, als noot onder een der opstallen ..Toen de schrijver dezer regelen ëen der redactieleden voor enkele dagen, e,en beleefdheidsbezoek bracht' laan een luitenant in een der voor kampen ten onzent., én bij die gele genheid aan den kapitein-comiman- diant werd voorgesteld, deed deze hem de vraag of hij particulier kwam, dan wel als redacteur van ,,De Mili taire Gids"in het laatste geval had hij hem den toegang tot het kamp moeten ontzeggen. Nader verklaarde deze kapitein, dat een dergelijke uitsluiting niet in het bijzonder gold voor den redacteur van dit tijdschrift, maar voor een ieder, die zich uit den aard zijner betrek king geroepen mocht achten de or ders zijner chefs te critiseeren. Daar toe mocht hij niet medewerken I" Waarneer men van den militairen domper spreekt, die licht wil weren, is men dan anti-militair had ONGELUKKEN. Te Zuilen is een 4-jarig knaapje, H. S., te water geraakt en verdronken. Voorbijgangers, die op het oogen- blik dat het ongeluk gebeurde, pas seerden, hadden niets opgemerkt. GENEESKUNDIG ONDERZOEK. Men meldt uit Leiden Van regeeringswege wordt in deze gemeente een onderzoek ingesteld naar loodvergiftiging bij allen, die loodwit of menie verwerken. Met dit onderzoek zijn belast de heeren dr. A an Embden, dr. Wintgens en mej. dr. Kleerkoper. In samenwerking met de afdeeling Leiden van den Nederl. Schildersgezellenbond en de Schil ders- en Behangersvereeniging Steun z'ij ons Doel, waren schilders, behan gers en anderen in de Kleine Stads gehoorzaal opgeroepen, ten einde door genoemde geneeskundigen te worden gehoord en onderzocht. PLUNDERAARS. Uit Roermond meldt men Een 600 Hamburgsche dokwerkers, op reis naar Antwerpen, kwamen hier Zondagavond in dronken toe stand aan en veroorzaakten op de per rons van het station groots opschud ding. Het vervterschingswagentje van den stationsrestaurateur wisten zij tot op den bodem leeg te plunderen, zonder dat zij daarin verhinderd kon den worden. STAKINGEN. In zake de staking aam do Deven ter Katoen-MaiaJtscibaflpij verneemt de Tel.. dat die tot op bedien onveranderd! Er zijn tusschen bedde partijietn, sdinds het. uitbreken der strike, geen besprekingen of diergelijke gehouden. Er wordt nu gepost bij' do fabriek, doch de directie heeft naar aanleiding hiervan te kennen gegeven, dat zulks onnoodig was, daar zij niet van plan was, andere werklieden aan het werk te zétten. Het reeds gemelde over het stopzetten v,an het bedrijf, wordt nu weer niet officieel bevestigd, in tegen deel moet de directie te kennen héb ben gegeven, dat zij beslist cnikelo werklieden, wevers en blauwververs, wan wie enkele reeds 40 dienstjaren achter den rug hebben, aan den ar beid zal laten. Zulks wordt ecSiter door de stakers ondoenlijk geacht, daar de groote fabriek onmogelijk ter wille van die enkelen zal kunnen doorwerken. Beweerd wordt verder, dat het motief van het wachten', een der grootste grieven der stakers, on mogelijk kan gezocht worden in het niet in voorraad hebben van katoen, 'daar nog Maandag een aanzienlijke hoeveelheid in de fabriek is gebracht, Er wordt op dit oogenblik druk m et tnteekenlijsten gewerkt, waarop hoo ge bedragen toegezegd wgjden. Er zijn verscheidene arbeiders, die voor f 1 teekenden, een voor hen zeer hoog bedrag, waaruit de groote sympathie met de stakers kan worden afgeleid. Geruchten loop en, dlat de fabriek zou wonden verkocht of dat enkele firmanten zouden uittreden. Bevesti- (Naar het Engelsch door „Rita"). 41) Zij kuste hot arme, arutnoerrde meis- h'eel hartelijk, en verzocht haar laar best te doen te rusten en niet te leuken. Maar toen zij de deur achter zich sloot, w'st zij, dat haar raad niet izou worden opgevolgd, j Wat zal het einde hiervan zijn •vroeg zij zichzelf af. Ik ben er bijna evenzeer van vervuld als Su!e zelf. Ik c«zo.u bijna wienschen neen, dat doe i'k ook niét, ofsohoon I Wat zon een vrouw kunnen Geheimzinnigheid en gjintrigues zijn eenmaal levenselixer voor ons. Maar ik zou er wat voor wtllen geven, mijn nieuwe diaman ten collier bijv., als ik er bij tegen- Iwoordig kon zijn, wanneer Sue den' 'indringer het nieuws van haar ont- Jékking bekend maakt Lady Sue had met een gevoel van verlichting gezien, dat de deur ach- ter haar vriendin toe ging. °i Er zijn «ogenblikken in: het leven, dat iemand genoeg heeft aan zich zelf. Als de hartelijkste sympatie kwetst, en troost of goede raad even- min begeieird worden. Op dit oogenblik moest lady Sue zichzelf onder een nieuwe hoedanig heid beschouwen. Zij was niet meer het schitterende, (geestige, zo.iiglooqe meisje voor. wie vreugde en afwisseling gefluk beitiee- kemde. Zij had met zorgen en moc'- lijkhjeden te kampen. Zij had iets te •zii'em gekregen van die koertzijidle des leivens, dat zij tot nu toe als eien aan eenschakeling van pmtjes had be schouwd. De schok 'had haar verrast en tot inkeer gebracht. Maar. de grootste verrassing van alles Was, hetgeen zij in (zichzelf ontdekte. Zij vroeg rich in groote verbazing af, Waar datgene verborgen was geweest dat zich nu als eon belangrijke fac tor in dit drama deed gelden. Er vaas een crisis op handen. Dat was niet, meer te vermijden. Zij had1 geweigerd er aan toe te geven, maar nu werd zij gedwongen. Zij had met haar gezicht in de han den verborgen na te dénken, om ebt probleem op te lossen. Alle geluiden waren buitengesloten. Zij was geheel alleen met zichzelf en haar gedachten. Vreemde bedden gingen haar oog voorbij. Beelden uit haar kinderja ren, en jonge meisjestijd. Zij zag zichzelf en Ronnie als speelmakkers, als vrienden, als het twistende, ver wante ongelijke paar jonge men sehen, wiaiarop het huis Edensoire zijn hoop - gevestigd had en waarmee het rekening hield. De plicht sta aide haar ernstig en onverbiddelijk aan. Het oude leven, de oude zorgeloos heid en onverschilligheid omtrent de gevoelenis of wenschen van anderen, waren voor goed voorbij.. Zij was zoo eerlijk tegenover zichzelf aJs een vrouw meit mogelijkheid wezen kan. Zij mocht uu niet langer op' twee ge dachten hinken Zij schilderde zichzelf als zij koud, uit de hoogte en volv minachting een medemensch vroeg naar d!e redenen van zijn listen en schaamtelooze be driegerij. Zij zou genadig, hartelijk en zusterlijk rijn als zij een ander zijn verstand ên daarmee het Leven' weergaf. Zij zou dien armen ver woesten geest helpen Weer den ouden te worden zij zou het droevige, lij dende lichaam verplegen, welks mee lijwekkende geschiedenis haar tot diep in het hart had getroffen. Zij voelde een innige sympathie voor dien hulploozen gebroken man. Als zij zich voorstelde, hoe dit ongeluk kig wrak van een mensch dezelfde was, die zij een paar jaar geleden als een vroolijke, levenslustige jonger ling had gekend, dan scheen niets haar een te groote opoffering toe als zij hem maar weer tot het leven, de liefde en de herinnering mochFterug- brengen. En over twee weken zon het in haar macht liggen hem deze din gen terug te geven. Twee weken. De dokter had hoopvol gesproken van jeugd, lichaamskracht en veer kracht. Als hij eenmaal maar weer teruggebracht was in de bekende at mosfeer van zijn jongensjaren, de be kende (geluiden,, aangezichten: en om geving, dam was ér hoop, dat rijn! geestvermogens zich zouden heristel- lien. Er zal veel geduld bij moeten, had de dokter ten slotte gezegd. Hij moet zeer ernstig geleden hébben 1 Heel ernstig geleden. Die woorden achtervolgden het meisje voortdurend. Zij liet haar han den vallen, en zag haar eigen gelaat in den spiegel, toen zij het ophief. Zag het weerkaatst in -al zijn bleek heid. Plotseling welden er tranen in haar oogen op en zij kon zich niet meer goed houden. Medelijden met hem ging over in medelijden met richzielf. Zij voelde rich op dit oogenblik zoo ongelukkig, zoo alleen en was meer dan ooit overtuigd, hoe een vrouw geneigd is ernstige misslagen te ver geven. Na die eerste pToefweek was de zieke steeds meer in beterschap toege nomen. Hij werd sterker. Hij toonde belangstelling in <zijn omgeving. Hij at en dronk met buitengewone graag te, en w*as uiterst geduldig en ge- dweo. Toen het kruliLendie haar groeide, zijn holle wangen wat gevulder wer- don en rijn oogen ihiun angstige uit drukking verloren, toén werd de ge lijkenis tusschen hem en dien zooge- naamden Ronald, graaf van EdJenso re. steeds grooter. Na ieder dagelijksch bezoek Was lady Sue meer verbaasd over de bui tengewone gelijkenis. O'Shea had zich als een vertrouwbaar en harte lijk verpleger doen kennen en de diensten van de verpleegster waren niet meer noodig. De lor bedacht tel kens iets anders can den patiënt te amuseeran en deft bracht niet weinig tot zijn herstel bij. Maar geen moeite, hoe zorgvuldig ook bedacht, kon hem zijn geheugen teruggeven. Voor lady Sue bleven de uitstekende hoedanig heden van O'Shea niet onopgemerkt, rijn onveranderlijk goed humeur, zijn onvermoeid geduld en nooit fa- Lende pogingen om die stomp gewor den hersenen te amuseeren. In al dien tijd bad zij lady Anne nog mets bericht van hetgeen er was voorge vallen of nog zon gebeuren. Telkens en telkens was zij gaan ritten om een brief te schrijven, dte tot nu toe nog niet geschreven was. Telkens en telkens weer had' Mrs. Ebury haar verzocht die taak nu eindelijk te volbrengen. Er waa i'ets, dat haar er van terughield. Zij kon het niet andiers noemen, dan instinct, een geheimzinnige kracht, die haar scheen vast te houden, die haar dwong er rekening mee te houden. Maar, zoo als Mrs. Ebury beweende, de moeilijkheid werd er niet. minder om en te een of andéren tijd zou men toch rekening dienen te houdefn met de gevoelens van lady Anne. Telkens besloot zij het „morgen" te doen, maar eindelijk was „morgens- de dag van haar eigen vertrek en toen had zij nog slechts te kiezen tus schen een telegram of niéts. Daar een telegram toch geen uit legging kon rijn, scheen er niets an ders meer mogelijk dan onaangekon digd te komen of na een eenvoudig Verzoek om de noodige kamers. Mrs. Ebury kon dezen keer niet van de partij zijn. Haar eigon maat schappelijke en huishoudelijke be moeiingen kwamen ito strijd met haar wenschen. Het was jammer, maan onvermijdelijk. iWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5