NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No 7429 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1907 A ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers OeïHustreerd Zondagsblad, voor Haarlem w 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBÖOM. 1.20 1.30 1.65 0.02 H ADVERTENT1ËN: Van S—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer 0,20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverientiën var- Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie ets Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BEAD. AGENDA ZATERDAG 14 SEPTEMBER. 114 uur: Tentoonstelling St. Vin- c entius-ver eeni-ging, Zoete straat 22. OM ONS HEEtö No. 603 Brieven van liet 34ste Raadslid. AAN DE KIEZERS. - Hoewel ik natuurlijk de drie nieu we Raadslieden, zoo-ais dat past, bij (hun eerste .optreden (al welkom- heb geheeten, wiil ik dat in 't openbaar, in mijn gewonen brief laian de kiezers, nog eens herhalen. Beiter kan ik ham niet toewenscihen, dan dat de functie ben bevredigen zal en dia-t zij op hun beurt de kdeizers zullen bevredigen. (Dan is alles op zijn mooist en zijn partijen van weerskanten -tevreden Ik zal niet zeggen, dat van de laatste omstandigheid, namelijk of een Raads lid de kiezers el dan niet voldoét, zijn herkiezing afhangt. In dit o-pzioht hebben wij, gij en ik, geachte (kiezers, /al sterke stukken beleefd en zullen wij er <nioig wel mieer van dezelfde (soort ervaren. Ik (heb menschen, die hun plaats in ons College in lalde op- jzichiten verdienden, zien vallen om- idlat ze in -één lenlkel opzicht een groot gedeelte van de kiezers niet voldaan hadden, op heit isituk namelijk -van de (belasting. Zoo is (bet nu eenmaal: gij- zult, gewaardeerde kiezers, veel Slik ken: dure .scholen, een nieuw mu seum, slechte banken en nog veel (meer, waarvoor gij ten slotte toch, be talen moeit. IMiaar als er ee-n verande ring -in de belasting komlt, waardoor gij ziet en veelt en tast, diat een paar gulden meer onoet Opbrengen, dan gaan de zon daars, die deze verandering hebben helpen tot 'Stand brengen, onverbidde lijk er nit. Indieildaad, kie-z-er, gij moogt be kwaam wezen- en knap en sc-herp- en helderziend, miaar wij. beigrijpe-n u niet. Het is bij-voorbeeld gebeurd, da-t er iemand aftrad, die wel geen kwaad lo-p belastinggebied had gedaan, maar waarvan toc-h niemand -ooit vernam. Idlat hij op ander gebied iets goeds had uitgerï.cht. E.n- zoo iemand, eerde (kiezers, hebt gij. dan. dikwijls met een belangrijk laiantal stemmen herkdizen. (Nu Wil ik bok tegenover u billijk -zijn. 't Is waar, het Strijdperk wiais Soms niet g-emiakkelijlk te -overzien en töie (strijdende l-egers behoore-n- hunne (aanvoerders te volge-n, anders loopt al spoedig de heel-e zaak in "t honderd. Die leiders, die besturen van onze kiesvereenigingen heidioel ik natuur lijk, hadden dan somtijds afspraken gemaakt en combinaties opgesteld, Idie w-el eens deden denken aan- pakjes (ongeregelde -goederen, die je wel eens (op een veiling verkoopen ziet, ..voet stoots", zooals er in de veilconditiën (staat, zonder -actie of refactie". Met öndere -woorden, dat je niets te re clameeren bad, wanneer er m het pak ket eens een jas zonder kraag zat of (een keitel zonder bodem. Natuurlijk moet ideze vergelijking niet al te let terlijk worden opgevat, da-ar het be swaar (tegen |somimdge Raadsleden niet is, dat ze bodemloos zijn, maar i-nteigendeel, dat ijle hun bodem te spoe dig ziet. 'Men moet mij: nu niét naar nonnen vragen. Ik wil niet lo-ptr.edien als cen sor van mijn collega's, vont hoeveel we ook op elkaar miogen hebben af te (dingen, tegenover die buitenwereld, Waartoe ook gij, -geacihte (kiezers, be hoort,, trekken we gezamenlijk eene lijn, in zooverre dat we het Raadslid maatschap hoog houden. Overigens Is een zekere concurrentie ons niet vreemd. Min of meer gaat hot ons als Pp het tooneel, waar ledier graag een indrukwekkende, wat je noemt een dankbare rol wil spelen. Zooals (Bouw meester, Tartaud, Tourniaire en al de anderen dol zijn op een pakkend (oogenblik, zoo hebben wij ons hart ge zet op een motie die doorgaat of een amendement, dat aangenomen wordt. (De-ze edele wedijver moet door u, ge waardeerde kiezers, ongetwijfeld ge prezen worden. Men beweert zelfs, dat ze wel eens zoo ver is gegaan-, dat wanneer een van de collega's halfluid een (denkbeeld had uitgesproken, een (andere /c-ollega, dlie biinnlen geboor- iwijdte w.as geweest-, daarvan zonder verder overleg een voorstel heeft in gediend. Wat zu'ien we tot al deze di-ngen zegge»?- In verband, bedoel ik, dnet de dj ie nieuwe collega- s, die we in ons midden hebben mogen begroeten, iwamt daarover begon ik dan toch de zen brï-ef. Het helste zal zijn-, hun zelf over -te laten hiérvan en v,an zooveel andere aangelegenheden zelf ervaring op te doen, waarbij ik collega Middel koop uitzonder, dié immers in de Leeuiwiarider vroedschap al Raads-3e- vonswijisheid heeft kunnen verwerven. Onder andere deze, dat de enkeling i-n een Raladsbij'eenkomst weinig, de commissie iets, maar de helft plus een alles Is. -Dat mogen de twee nieuwe lingen igrdf toegeven, doorgrond', door voeld, doorzien zooals- wij- 'ouderen hebben ze' dat nog niet. Maar er iets anders, dat mij- laltijd beklemt, wanneer ik nieuwe Raads- broeders -voor de eerste maal zie gaan ma-ar de hun /aangewezen plaatsen. Dat is h-et gebrekkige va,n o-nze verga derzaal. Zooals een gastheer, die een gast ontvangt in een ontredderden boel, zijn verontschuldiging behoort te maken, zoo zou ik haast excuses (willen aanbieden aam nienwie colle ga's voo-r 't vertrek, waarin we hen ontvangen. iDlat ik het tot dusver niet gedaan heb, vindt zijn grond hierin, dial het- onderwerp niet op de agenda Staat en ieir altijd' een-ig geva-ar laan verbonden is iom te spreken over een 'ondier werp, dat czöioiaills de officie-el-e term luidt, vreemd is aan de orde van dien dag. Wanneer ik du,s nu van- de gelegenheid gebruik maak, dan is dat om onzen drie nieuwe collega's toe te roepen: neemt deze zaal voor lief, w.e hebben geen bétere. Wel is- ze in een warmen zomer om te smoren van de hitte en in een, nog niet eens kou- den, winter om -er te sneuvelen van kou, wel houdt ze- wat de verhouding hiarer afmetingen betreft, het midden tusschen teem taarte- on een lucifers- do ois, maar op dit oogenbldk kunnen we er niets aan veranderen en au de tio.e/komslt gloort- ,e-en nieuwe dage raad. Zd od ra. hiet nieuwe muse-um ge opend is en de schilderijen daarheen zijn overgebracht, kan het Stadhuis worden verbouwd en een nieuwe Raadszaal .daarin ingerichtEerst de schilderijen, idlan wijWegens de' kost baarheid van de Halsen behoeft de volgorde niet vernederend te zijn. Maar dat we zoover nog lang niet zijn, moet ik meteen dien nieuwen, col lega's op lief ha-rt binden. Vooreerst zal geduld on.s dus- goed te stade komen. Helt denkbeeld name lijk, dat een uwer, geachte kiezers, tn-ij dezer dagen .aan de hand deed, om namelijk de Raadsvergaderingen te houden, in de gymnastiekzaal van die nieuw© Boogere Burgerschool, kan bij (gezette overweging mijn instem ming niet verwerven, zoodia.t dan ook van mij een voorstel in die richting niet te verwachten is. Wel is waar zou de beschikbare ruimte meer dan vol doende wezen en kan ook op.Woens dagmiddag vrijielijfc over de zaal wor den beschikt, maar die .aanwezigheid va-n de werktuigen zou minder pas send wezen. Kunnen bo-k en handbrug ook verwijderd worden, zou de ma tras nuttig kunnen worden gebruikt Voor t publiek, dat daarop zeker zach ter zou zitten, dan in de banken van Idle tegenwoordige Raadszaal, de te genwoordigheid van rekstok, ringen, (klimipalen en wat dies meier zij1 zou eigenaardig storend o-p de debatten kunnen inwerken en aanleiding geven tot spotternij, die lik met h:et oog op de waardigheid onzer functie, niet dan terloops wensch aan te roeren. Het moet dus tegenover -onze drie nieuwelingen bij de -oetui ging va-n goeden- wil blijven. Zij zullen en ik zonder alweer collega Middelkoop uit die een man is van ervaring wel langzamerhand gewaar worden, dat de wetgever blijk gaf van groote wijs heid, toen hij de installatie van nieu we leden o.p den eersten .Dinsdag in September bepaalde. Daarmee krij gen zij de vervelendste vergadering van lalte (en- dat wil wat zeggen) het eerst en ontvangen kort daarop hun vuurdoop hij de behandeling van de begrooting. Zoo worden ie om zoo te zeggen midden in ons leven en stre ven gezet en laveren v.oor ons, oudere Leden, liet voordeel op, dat wij voor de opmerkingen, die wie gewoon zijn elk jiaar onveranderd in d-e afidieelin- gen te mak-e-n, althans een paar toe hoorders- krijgen, die er met aandacht naar willen luisteren. Ik wil inder daad niemands geluk benemen, wan neer ik onze nieuwe collega's verwit tig, dat het wensch el ijik is een kl-eine studie te maken van de onderwerpen: evenredig school geld, subsn.dLeveirhiooiging aan de H. B. S., overleggen van een lijst van voorgenomen bestra-tingen en eemige andere. Er komt wel niet van, mia-ar als ,z-ij toornen daar iets van te wéten is, diat plezierig voor diegenen onder ons, die nu al zoolang elk jiaajr deze punten in de afdeelingen ter tai-el brengen. Ho-e de nieuwe Raadsfono-eders geze ten zijn hiéb ik al in. deze courant ge lezen. Evenwel is eT nog niet de aan dacht op gevestigd, dat de heer Vis ser de harmonie in die S-rij heeft ver stoord. Daar zaten namelijk de hee- ren Snéltjés, Van Styrum, Sltolp en Sabelis. De V. van Visser valt uit het al-phabet. Wiel ös waar heeten die an dere heeren ook niet Sgravestein of iSmidid-elkoO'p, zoadat de Secretaris, die de plaatsen aanwijist, het niet hel pen kan. Ge ziet, geachte kiezers, dat we dén volgenden keer, voor de symmetrie dus een Raadslid melt een S. noo-dig hébben. Laat uw gedachten er maar eens over gaan. Meit vrdendel'ijlken groet, HET 34ste RAADSLID. Voor kopie conform,, J. C. P. Buitenlandsch Overziet,: DE TOESTAND IN MAROKKO. Generaal Drude is volkomen her steld van zijn koortsaanval. Dinsdag middag kOïThij opstaan en reedis aan stonds is hij weder aan het werk ge togen,, hetgeen wel blijkt, uit het vol gende telegram van Casablanca, dato 11 dezer ,,De Frahschen rukten hedenmor gen om 6 uur uit in t«wée afdeelingen, elk van 6 compagnieën infanterie met 2 batterijen veldartillerie, vier stuk ken berggeischut -en twee mitrailleu ses, benevens alle cavalerie. Genie- raai Drude voerdie het bevel. Na een reeks schermutselingen met de Ara bieren, die niet talrijk in aantal wa ren, rukte de tr.oap steeds voorwaarts in de richting van Tadder-tal wat -tegenstand b-ood weird mét d'e bajo net verdreven. Toen Taddert in het gezicht kwam,, werd de beschieting geopend,. Na een kort bombarde,ment Van de Arabische tenten werd de in fanterie tegen het vijandelijke kamp: afgezonden. De vijand vluchtte met 'achterlating van een aantal dooden. Heit kamp werd' volkomen verbrand. De Franschen, die slechts geringe verliezen hadden geleden, keerden toen naar Casablanca terug," DE INDRUK VAN DE OVERWIN NING TE PARIJS. De N. R. Ct.-correspondent seint „Het succes van generaal Drude, liet veroveren en vernielen van het kamp van Taddert, heeft daar zeer veel indruk gemaakt eh wordt als zeer belangrijk beschouwd. De bijzon dere correspondent van de Temps te Casablanca zegt wel in zijn telegram da.t men de beteékenis niet overdrij ven moet, maar in haar hoofdartikel werkt de Temps de beteekenis uiten wijst er vooral op, dat het een d eik eer en der zaken qp dien norma len 'Weg voorspelt. Naar ik van goéde zijde verneem, heeft men ook in regeerdngskringen hoop, dat het .succes een, goede stap is op den weg van bevrediging. Men weet door zekere berichten., dat een minderheid van de stammen reeds voor het jongste gevecht van verde ren strijd af had willen zien men hoopt-, dat dit jongste gevecht die minderheid belangrijk zal hebben vergroot. In da-t geval zou men na- dér gekomen" zijn tot het eigenlijke doel van Frankrijk op het oogehbliik namelijk het vestigen van haar over wicht in Marokko, zonder in het avontuur ©ener werkelijke expeditie te geraken. Men legt er verder ech ter nadruk op, dat het gevaarlijk is zich te snel tot voorbarig optimisme te laten verleiden, DE TOESTAND IN ANTWERPEN. De Handelékamer heeft Donderdag avond vergaderd; alle leden, een 40- tal, w-aren aanwezig. De verwachting dat uit deze vergadering iets zeer be langrijks zou voortspruiten, is- be schaamd. Mét algemeen© stemman heeft de Kamer ©en oproep tot de Antwerpsche dokkers gestemd, waar in dezen aangezet wtorden den arbeid te hervatten. Ziehier de voornaam ste plaatsen uit het manifestWij wenden ons tot u (doikwierkers) zon der vóór nooh tégen wie het ook zij partij be trekken, zonder andere be weegreden dan ons verlangen naar verzoening en vrede. Wij vragen u niet, dat gij v'an uwé eischen zoudi afstand doen wij -bespreken dit zelfs niet. Volgt onzen raad en gaaf te rug aan den arbeid, geeft aldus aan uw moederstad den vréde en dé vei ligheid terug, maar herstelt vooral' in uw eigen belang uw verhouding tégenover de bazen, die ui verwijten op onregelmatige wijze uwe verbinte nis verbroken ta hebben. Wij willen niet onderzoeken of ze gelijk hebben of niet; dusdoende zal de openbare meening niet alleen u danken v-o:or de hedaring, die gij te Antwerpen zult bewerkt hebben, maar zij zal u steu nen als gij v-an de bazen een ems/big en welwillend onderzoek van uw) eischen en uw grieven zult vergen. Ten slotteGaat terug aan 't werk marmen. stelt uw eischen in webtelij- ken ten vreedzaroen toon, niemand kan noch mag weigeren ze eerlijk en viel willend te onderzoeken. Dusdoen de bewijst gij een dienst aan de Ant- werpsche haven en al uw medebur gers. (w. g,) De voorzitter der Han del skamer Gt. Gorty.- Het is eén mager resultaat en te vreözén is, dat dé arbc/sders er niét in zullen (treden. Wd/e tusschen de, re gelen leest, merkt eT echter in, dat ■dé patroons vast besloten zijn e-en éi-nd'e aan dien toestand te stellen en dat men iets dóen zal voor de werk lieden alleen moeten dézen zlich eerst onderwérpen. Stefoma-nn en De: Vo's gingen arm i-n arm huiswaarts. RUSSISCHE TOESTANDEN. Zeer heftig uit zich de correspon dent van idet JVossische Zeitung" te Petersburg over die voorvallen te Odessa, waarover de thans ingeko men nadére medle'deelingen het mo gelijk maken een oordeel te vellen. Men ziet daaruit, zegt hij, dat Odessa, een groote stad waar al ge- i'uimen tijd de staat van beleg heerscht, gewapende benden van 50 tot 100 man drie dagen lang vreed zame burgers overvallen en misShon- deldi, huizen bescho ten en winkels ge plunderd hebben, zonder dat de po litie en de in de stad vrij talrijke troepenmacht eeniige ernstige- poging hebben gedaan oim aan dezen ontzet- tenden toestand een eind te maken De correspondent wijst er op, dat de anti-semitische pers yun te voren op Jodenvervolgingen, had! aangedron gen, dat de gouverneur van Odessa, Glaigolef, de schuld van alles op dei Joden wierp, die „die gerechtvaardig de woede de® volks hadden opge wekt", en dat, njadiat .die onlusten dlnie dagen- geduurd haddien en dié gasthuizen vol lagen met gewonden en verminkten, slechts enkele belha mels gevangen genomen werden. De- -zen zullen nog bovendien niét voor 'n rechtbank gebracht wordten, maar langs administratie ven weg mét ©eni ge dagen hechtenis worden gestraft. Op grond van dit alles betoogt de schrijver, dat de staat van be-leg, die te Qdéssa heerscht, den toestand niet heter maar integendeel slechter maakt, daar hét .generaal Kouibars, wiens optreden berucht is, en- zijne- officie-ren in staat stelt den georc" den toestand door willekeur en par tijtrekken voor het „Verbond van het -Russische volk" te vervangen. Dat na afloop der onlusten dit verbond nog db driestheid had om den Joden een groot aantal „vredesvoorwaarden" te stellen, bewijst wel tot welke onge hoorde- toestanden het tegenwoordige militaire bestuur van -Odessa geleid lie eft. Ex is echter thanls een- nieuwe- ste delijke commandant pgetreden en deae heeft dadelijk beked gemaakt, dat hij: het als zijn eersten plicht be schouwt aan de stad dé rust te her geven. De politie moet ten allen tijde op Straat de baas blijven en imag on der geen omstandigheden toelaten, dat wie dan ook zich eigenmachtig po- liflebevo-egdJh-eden aanmatigt. Boven dien heeft bij direct krachtige maat regelen genomen tegen herhaling der ongeregeldheden DREIGBRIEVEN. De voornaamste kooplieden en fa brikanten te Lodz hebben dreigbrie ven ontvangen, ge teekend door b°t revolutio-nnaire comité, waarin som men gelds van ben igeëischt worden onder bedreiging met dén dood, in geval van niet-betaling. Hoewel de politie de leden van het comité kent, durft ze ben niet te arresteeren uit vrees voor wraakoefening van de zij de der revolutionnairen. Verscheide ne rijke ingezetenen hebben Lodz reeds verlaten. EEN INTERVIEW MET MINISTER ISWOLSKY. De „Neue Freie Presse" bevat een interview met den Russischen .minis ter Van buitenlandsch© zaken, die op het oogenblik te Karlsbad vertoeft. De minister zégt daarin, dat de we reld nog zelden oen zoo vreedzamen aanblik heeft aangeboden. Alle bij eenkomsten van vorstelijke personen uit den la'atsten itijd (hebben grnoto beteekenis gehad vo-or de handhaving en de bekrachtiging van den vrede-. De bijeenkomst te SwimemündJe be doelde slechts een dié-r gebruikelijke bewijzen te geven van de vriend schappelijke betrekkingen die tus schen Rusland en. Buitschland be staan. Wat betreft het bondgenootschap met Frankrijk dit is en blijft de grondslag van de buitenl-andsche po litiek van Rusland1, maar verhindert volstrekt niet het onderhouden van de gebruikelijke vriendschapsbetrek kingen met Duitschiand. Ten aanzien van. de Mar.okkaian- sche quaestie, zeid.e de minister van overtuigd te zijn, dat het optre den van Frankrijk slechts strekken zal tot uitbreiding van beschaving en vitede. DE OPSTOOTJES TE VANCOUVER. De laatste berichten uit Vancouver luiden, dat de opwin-ding bedaard is en dat een groot aantal Aziaten i-n dé hotels en eethuizen wleer aan het weirlc zijn gegaan.- Uit Victoria, wordt gemeld, dat daar het stoomschip Monteagle is aangekomen mét 900 Indiërs, 149 Chi ne ezên en 114 Japanners, die alLen voor Vancouver bestemd zijn,. In een der Japnns'che hoof-dbiadén, de „Asahi", komt ©en bespreking voor van do -troebelen te Vancouver. Hét blad raadt aan geduld te oefenen. De Japanners moeten geweld niet met geweld beantwoorden, maar trach ten zich zoo te gedragen, dat zij geen aanleiding geven tot rassen/haat. En ten si-otte wordt hun op het hart gedrukt vertrouwen te steilten in de Engelsolie autoriteiten, die de noo- dige- maatregelen wel zullen nemen. DE VREDE HERSTELD. Het gezantschap van Salvador deelt mede, dat de gezanten van Midden- Amerika, die te Washington geaccre diteerd zijn, Maandag a. s. het pro tocol zullen teéken-en, waarin hand having van den vrede wordt verze kerd. Stadsnieuws EEN NUTTIGE BOEKERIJ. Oe verzameling boek- en plaatwer ken, di-e aan heit Museum- van Kunst nijverheid verbonden is, en die op .het gebied der versierde kunsten en kunst lambiachiten de besfte /voorbeelden en eene uitgebreide literatuur bevat, heeft zich in de laatste jonen aanzien lijk uitgebreid; zoodat voorziening in die noodige lokalen, ten einde de boek werken, di-e door het geheele land kos teloos worden uitgeleend onder te brengen en belangstellende de gele genheid te geven de boeken in de Boe kerij te raadplegen, een dringende eisch werd. In deze behoefte kon wegens de uit breiding. die de a:an het Museum ver bonden Saho-ol heeft o-ndérgaan, wor den voorzien, zoodat de boekerij op het oogenblik lover drie goed verlichte lokalen beschik-t. Lezer dagen ontving de iniriohtiing ten geschenk© van Jbr. BrnSt van 'Loon te 's-Gnavenhagei eene keurige verzameling boekwerken, betrekking hebbend© op de textielkunst, die (z-eer dankbaar werd aanvaard 'De Directie van het (Museum ver oorlooft zich het groote nut, dat deze afdeeldng van het Museum vo-or het geheele land sticht in h.et licht te stel len en haar bij bemiddelde landgenoo- ten, die belang in de bevordering der kunsten en ambachten stellen; ten zeerste aan te bevelen. R.-K. KERK. De bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Rotterdam (H Antonius van Padua) pater M. R. Schoenmaeckers en. tot kapelaan te Haarlem (H. Antonius van Padua) pater C. II. M. Caminada en C. J. van der Valk, beiden uit het klooster te Woerden. Arbeidsmarkt te Haarlem, Omtrent den toestand der arbeids- maakt in de maanden Juni en Juli te Haarlem worden de volgende gegevens ontleend aan het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de statis tiek. BLOEMBOLLENTEELT. In de maand Juli, de drukste van het seizoen, worden de bollen geoogst en wordt reeds een begin gemaakt met het pakken en verzenden. Slapte en weifldoosheid komen dan ook niet voor. De verstandhouding tusschen pa troons en werklieden onderging geen verandering. CONFECTIEBEDRIJVEN. De toestand in de verschillende be drijven gedurende de maand Juli wordt als volgt aangegeven Dam és-ho ed enmaïc eri jen algemeen e slapte in verband met het gevorderde seizoen. De modisten zijn of gaan met vacantie. Schoenmakerij en scire enlapperïj over het geheel slapte. Stoffieuvcrverij bevredigend. Bontwerkerij heeft geen reden tot klagen, doch van drukte is evenmin sprake. Er wordt gewerkt aan voor raad voor het komende seizoen. Zadelmakerijen houden geregeld en voldoende werk. Dames-kleermakerijen slap. Heeren-kleernnakerijen tamelijk veel werkloosheid, nog vermeerderd door het aanbod van gezellen van elders (Amsterdam). Confectiefabrieken en magazijnen. De toestand is ovér het algemeen niet rooskleurig. Er bestaat in ons lebd een te scherpe concurrentie, waardoor de klein-industrie gefnuikt wc-rdt. Vele arbeiders gaan, zoodra zij het vak verstaan, voor winkels of par ticulieren werken (huisindustrie), te gen minder loon dan voor fabrieken, welke bovendien de risico vun slijtage aan machines enz. dragen. De grond stoffen moeiten, wegens de hooge in voerrechten, in hoofdzaak hier te lan de worden betrokken, hoewel de kwa liteit te wenschen overlaat. In één fabriek hier ter stede wordt slechts 42 uur per wéék gewerkt, hetgeen voor dit seizoen abnormaal is. Dat zoo spoedig tot huisindustrie wordt over gegaan is voor een groot deed ook toe te schrijven aan de gemakkelijke voorwaarden van afbetaling, waarop do werksters zich naaimachines kun nen verschaffen. Brei-, wasch- en strij-kinrichtingm hadden geen reden tot klagen. De ver standhouding tusschen patroons en werklieden gaf der Kamer geen aan leiding tot bijzonder mededeelingen. METAAL- EN HOUT BEWERKING. Scheepsbouw- en machinefabrieken.- Ui.' deze beide bedrijfstakken der me taal-industrie was voldoende werk. 'Terwijl in één onderneming de ar beidstijd in den aanvang van Juni met twee uur was verkort, werd aan het einde dier maand weder de gewone arbeidsdag gemaakt- In eene andere onderneming begon de drukte einde Juli te verminderen.- De loonien bleven stationnair en con flicten kwamen niet voor. Rijwiel- en automobiel-industrie. Tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid waren de werkzaam heden in deze bedrijven niet zoo over stelpend druk als in andere jaren wel het geval was. Verscheidene perso nen, met reparatie-werk bekend, zijn werkloos. Bekwame vaklieden kun nen echter wel geplaatst worden. Burgersmeden. Er heersohte slapte wegens weinig w^erk in de bouwvakken. Goud- en zilversmeden. De werkzaamheden waren zeer vol doende. In loonien en arbeidstijden kwam gieen verandering. Houthandel. Er hieerschte slapte. Meubelmakers. Terwijl erin dit bedrijf eenigen tijd geleden gebrek aan werkkrachten be stond, konden in het begin v-an Juli personen, die in Juni ontslagen wa ren wegens slapte, geen werk vin den. Kuipers. Er was voldoende werk in het eeni- g*i te Haarlem bestaande kuipersbe- drijf. Koperslagerij- en electro-galv-anie. Het was niet bijzonder druk, zoodat epersoneel werd ontslagen wegens ^gebrek aan werk. Stoffeerderij. Over het algemeen wa£ er geregeld werk. Einde Juni en begin Juli heerscht© zelfs een tamelijke drukte, welke tegen het einde van Juli weder verminderde. Voedingfc- en genotmiddelen. In geen der onder deze Kamer res- sorteerende bedrijven heerscht© werk loosheid. De toestund bleef geheel on veranderd in koek-, suiker- en banket bakkerijen en slagerijen. In brood- en beschuitbakkerijen, wel-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1