NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaa gang. No. 7438 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1907 A AARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: N^oor Haarlem1.20 Yaor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37)4 de omstreken en franco per post 0.45 SJiigave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i.—elke regel meer ƒ036. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie ec Administratie: Groote Houtstraat 55. Iatercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 25 SEPTEMBER. Raadsv ergaderi n-g, 1 1/2 uur. l'éigadiering liberale TJnie. OM ONS HEEN~ No. «10 Bidding bij brand. De verschrikkelijke gebeurtenis in Mamixstraat te Amsterdam, waar neven pensanten om (het leven zijin komen, vestigt opnieuw onze aan- iCht 'op ide mogelijkheid wan brand :de middelen om uit een brandend rceel te ontvluchten. Of bij bet na re onderzoek, idat zeker zal worden gesteld, blijken aal, dat de brand- uren die in sommige van die huur- aernie© zijn hangel egd, niet meer vaar dan veiligheid opleveren, om it tal van huurders deze deuren uiten of barricadeeren, omjdait zij nine medebew oners niet vertrou- en, is een quaestie, waaat »or wij (Haarlemmers onls vooralsnog ét warm behoeven te maken, Wij >nnen lin onze gemeente gelukkig der- jlijke woonkazernes niet. Be Haar- msche werkman woont in een afzon- «rlijlk huisje; waar hij heel weinig svaar loopt te 'Verbranden. (Grooter pvaar bestaat er in hooger (huizen, Doais diie op (Nlaissaupledn, in Kena.u- ark en 'Florapark, in winkelhuizen iet soms talrijke (verdiepingen. Mis- cbden ligjt in Haarlem het grootste pvaar in die huizen, waar beneden èn winkel of werkplaats 's gevestigd a het bovenhuis afzonderlijk ver- jiurd wondt, terwijl de ingang van ét bovenhuis niet door een muur, .aar door een houten schot of een and van rietplanken van de bene- mlokalem is gescheiden. Ontstaat er u beneden brand, dan is weldra de Jieidingjswand in vlam en de trap lor de bovenbewoners onbegaanbaar eworden. fa 't algemeen kan, wanneer in wo- imgen van meer dan één verdieping Rand ontstaat, ia(an de bewoners de eg door de deur iworden laf gesneden. Welke middelen bot' redding (blijven ern dan 'over len op welke inlander linnen zij> van buiten af wondien ge- ed? Laat ik vóóraf nog eens mieit nadruk ierop wijlzen, dat liet ganse/he vre.es- jke ongeluk dn de Marnaxstraat loogstwaarschijnlijk zou zijn voorko- wanneer dn de kamer waar de Pand uitbrak, een bluschapparaat aanwezig was geweest. 'Het vuur wam 'aan Idloor het. omvallen van een timpje en heeft zich. meegedeeld: aan et vloerkleed. (Hoe stoel dat ook ge- aan zij, ier is zeker (alle tijd geweest ra Ibet vuur met een geschikt appa- aat te dooven. Maar deze jtoést e-llen ijto te duur. Hoe kan men bij een etlterzetter, die (een loon heeft van imstreelks .13, (een Muschmiddel ver- vachten. dat 20 kost? Ik heb iMaan- tagmiddag in het Technisch Bureau 'an dien heer ID. de Cleroq te Bloemem- laal nog eens de 'Minimax gezien, Waarvan veel (goeds wordt gezegd en lie uiterst gemaikkelijlk kan worden gehanteerd1. Maar twee tientjes! Jla/, ils het eens twee gulden kon wezen Bn de (Staat, die ,op 't st.uk van wo ningbouw (eenmaol zooveel voor- ich,rijft, ook gelastte, dat. in elke lea ner een dergelijk apparaat aanwezig' moet izijn, dan zou de veiligheid een groote schrede voorwaarts hebben ge- ia an. (Inderdaad, waarom1 zou die Staat, die ons een Woningwet opliegt., in verband waarmee de gemeente al lerlei 'strenge bouw voorwaarden heeft jema-aikt, niet mieteen voorschrijven, er een Mioiimiax in huis poet zijn, evengoed lads een deur, een raam en een privaat? Waarom zou de Staat niet meteen zelf dergelijke apparaten vervaardigen ien voor den kostenden prijis verkrijgbaar stellen? Bat zou een maatregel zijn wan waarlijk prac tised! nut. Elke brand is (klein in den aanvang, kan dus gebluscht worden, als de juiste middelen daartoe inao,r bij de hand zijn. Maar laat onis 'aannemen, dat de brand is uitgebroken1, dat aan de be woners de aftocht iis (afgesneden, 't Is raacb|t, (zij. zijn op een bovenverdie ping, beneden brandt het... Er is geen co-mmunioafiedeur op den zolder, die gemakkelijk iopengetra.pt kan worden en toegang geeft tot- het huis van de buren. Waarom niet? Oppervlakkig schijnt niets zoo eenvoudig ais zoo'n branddeur. Althans voor wie fatsoen lijke bur,en heeft! Ja juist, maar die heeft men vandaag wel en morgen niet. En 'wanneer "t naaste huis leeg staat wat een gevaar voor inbraak! lEin boe moet het gaan, als men zelf de stad uit gaat? Kortom, tegen de ge meenschappelijke branddeur heeft een secure Hollander zóóveel bezwaren, dat die niet (gemakkelijk algemeene toepassing vinden zal. .Ik vroeg iaan een deskundige op for«andweeirgebded: walt zoodt gij doen -als uw benedenverdieping brandde en gij' zelf van de (bovenverdieping af niet kondt ontvluchten?" „Ik zou," gaf hij' ten lantwoorfd, ,,naar die veiligste plek vluchten en •wachten tot die brandweer mij ikwam halen.' Maar hij' is iemand', die weet wat de brandweer kan. Idat het huis, niet half afgebrand kan zijn vóór zij pre sent is en die misschien, lomdat h,ij zoo vaak branden heeft meegemaakt, kalm kan blijlven, wanneer die. uit breekt in zijn eigen huis. Miaa.r juist die kalmte verlaat bijna- iedereen te genover een brand. Wanneer we niet •verstijfd' zijin van schrik, dan hande len we zenuwachtig, overijld, ver keerd, We hebben geen ruist, willen iets idoen... IDaarop nu is die zoogenaamde afda ler gebaseerd, een hoogst eenvoudig, stevig toestel, waarin iemand gaat zit ten om zichzelf, al as (het van een hoogte van tien metier, naar beneden te laten, zoo snel en zoo langzaam als hij zelf wil. Achter het kantoor van den heer De iGlercq heb ik daarmee een proefneming bijgewoond: iemand van zijn .personeel liet zich uit een bovenraam van een pakhui sje rustig naar benedlen .zakken. Aanvankelijk ging het nieuwe touw wat stroef door de gaten van dier klos, miaar den twee den keer lulde dat beter en den der den ontbrak er niets meer iaan, zelfs daalde hij toen met een kameraad aan diat -één-e touw omlaag. Jonge menschen, die ni-et vervaard zijn, kunnen izieih, hiermee zeker ge makkelijk redden' en kinderen in een zak op den rug meevoeren, miaar voor oude lieden, gebrekkigen en dergelij ke is helt toestel minder geschikt. Een nieuw redldlingsapparaat is een lad- dler, die vanzelf uitschuift, wanneer 'men hem naar beneden houdt en op iedere hoogte kan worden geleverd, maar die wa9 op dit oogenblik toeval lig niet op het kantoor, zoodat ik hem niet gezien heb. lOnze brandweer bezit bovendien zelf mididejen, om personen ui t een bran dend huis te redden. Vooreerst de lan ge ladders, Idlan een touw met groote knoop en er dn, waaraan een dun touwtje met een kogeltje wordt vast gemaakt, om het den man, die in ge vaar verkeert, toe te slingeren. Hieeft hij eenmaal het, touwtje in handen dlan haalt hijl het dikke touw met knoop en op, maakt dat ergens vast en gaat naar beneden. Maar ook dat ver- ei Scht zekere vaardigheid en zelfver trouwen'. daarom is w ©en ander reddings middel: het brandzeil, 't Is een lap zeildoek van 3 bij 3| meter, waartu®- schen reëpen leer. zijn genaaid, om bet scheuren te vóórkomen. Tien man vatten het bij dle- ooren en houden het strak, terwijl de iinensciien uit het brandende huis er een. voor een in springen. Springen tm goed, dan ko men ze er istellig heelhuids -af, (want het brandzeil breekt Iden val volko men. Springen ze er naast, ja dan is een noodlottig resultaat te voorzien. Eu hoe üahit lean dat niet gebeuren, vooral bij nacbit en onzeker licht, ter wijl de springer angstig is en wel de oogen zou willen sluiten, wanneer hij den 'sprong waagt... 'Een derde Reddingsmiddel van de brandweer is een afdaler, ongeveer zooads de heer De'Clercci die levert. -Genoeg om te doen zien1, dat een brand .altijd een ernstige izaiak lean zijn in hare gevolgen. Jammer dan ook, dat de bluschapparalen niet wat goedkooper zijn. want het iis toch al tijd beter om tiet vuur in den beginne tie stuiten, dan wanneer het uitslaat, op middelen tot redding te zinnen. Wel is waar geeft de Haarlemsehe huizenbouw niet tot veel rampen aan leiding. Bij. zeer booge pereeelen be gint men. reeds maatregelen te nemen: zoo kaai het personeel van de firma Vroom en Dreestmian. in geval van nood. .vluchten op het (dak v.an het. naaste huis in ide 'Korte VoorstraatIn een vrij lang tijdsverloop zijn niet meer don drie gevallen van branden, die menisohenlevens kostten, voorge komen. Het eerste was in een perceel in de Kruisstraat, waarvan twee be woners toen 'ze er nog gemakkelijk uit konden komen, terugkeerden om zich aan te kleeden; het tweede was in 'de Frans Halsstraat, waarbij eveneens twee (menschen omkwamen en bet derde in de IHeerenlstraat, waarbij een kind rampzalig in de rook is ge stild. Dat zijn noodlottige feiten, maar ziji wijzen niet op een algemeen ver keerden toestand in onzen woning bouw. Toch is het zaak, om ook hier lie ver pnetvenltief dan repressief pp te treden., liever te voorkomen, dan te genezen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE STAKING TE ANTWERPEN. OVer den strijd in de haven van Antwerpen kan worden medegedeeld, dat de burgemeester nogmaals tot de stakers het verzoek richtte den arbeid op de vroegere voorwaarden te her vatten, in de overtuiging, dat binnen veertien dagen alle stouwersWerklie- den een mindtoum-loon van frc. 5.50 zullen bekomen, de vreemden binnen acht dagen weggezonden en de werk- c-Tntracten afgeschaft zullen worden. Bet stakers-comité besloot het voorstel Ihedennamiddag te onderwerpeai aan de algemeen e vergadering der sta kers. Te Hamburg had Maandag een dooi de Vereenlgiing van Hamburgsohë reeders bijeengeroepen conferentie plaats van HambungSche en Bremen- s-che reedierls, belang hebbende bij het bedrijf te Ahtwerpen. Uit de- ge houden discussies hl eek, dat de Duit se he reederij-en de moaiijegelen van de Antwerpsclie Federation maritime ten volle goedkeuren, terwijl zij. te vens zkhfbereid verldaaild'en de noo- d'gie middelen tot voortzetting van den strijd toe te staan. DE TOESTAND IN MAROKKO. De1 Fransche regeeriiug heeft bericht ontvangen, dat nai een Zondagavond gehouden bespreking met generaal Drude, de drie voornaamste stammen hunne onderwerping hebben aange beden. De vijandielijkheden zullen van heden af ophouden. De generaal zal verkenningen kunnen doen. op het on derworpen gebied'. De stammen heb ben beloofd"alle gewapende benden t.e verjagen. Verder, hebben de afgevaardigden der stammen zich verbonden de be drijvers van de aanslagen van 30 Juli tegen de Europeanen, uit te leveren. In afwachting van de veroordeel tog zullen hunne bezittingen verbeurd worden verklaard1 en verkocht, onver- minderd het recht op schadeloosstel ling van de stammen. De Gliaomos zullen twee miillioen betalen; ze zullen gijzelaars stéllen, ten einde de uitvoe ring van het verdrag te waarborgen. De mankt te Casablanca zal van 25 September af weder gehouden wor den. Op dit bericht afgaande zou men der toestand beter mogen noemen, doch een dadelijk daarop volgend te legram voorspelt een nieuw gevaar. Dit luidt „Uit Marakesj wordt bericht, dat Mouley Haf id Donderdag is vertrok ken met 6000 fanatieke volgelingen en kanonnen in de richting van Shawia; een district niet ver van Casablanca. Dit is het antwoord op de zending van een deputatie van den stain der Sha- wi a'., die MouLey-Hafid om hulp had verzocht tegen de Franschen. Onzeker is- het nog, of deze strijd macht bestemd is om op te trekken te- gen de Franschen dan wel tegen Sul tan Abd-iel-Azis, maar de Shawia's verklaren, dat Mouley Haf id tegen ge neraal Drude moet ageeren, zoo hij prijs stelt op hunne huilp." Inderdaad zal de toekomst wel lee- ren, dat Dr. Henri de Rothschild die op eigen kosten een model-holspl- taal te Casablanca heeft ingericht gelijk heeft, met zijn schrijven a-aoi den Figaro, waarin hij, na allerlei men schen gesproken te hebben zegt „Het is mijn overtuiging, dab dit hier lang kan duren. Om alleen in Casablanca de veiligheid der Europea- •nen te verzekeren, is een garnizoen van 2000 man noodig." RUSSISCHE TOESTANDEN. Volgente ambtelijke berichten wordt met het herstellingswerk aan de ,,Stjondart" (die, gelijk men weet, vlot gemaakt is) goede vorderingen ge maakt. Men denkt dat het jacht bin nenkort weer in orde zal' zijn. Uit nadere berichten blijkt, dat de Wip, Waai-op de „Stjandart" liep, op de nieuwste kaarten van den marine staf wèl staat aangegeven. Op de Stjandart" gebruikte men echter oude kaarten, waarop de klip nog niet was aangeduid. De rneenvermelde loods Bomkwist mbeit goed geadviseerd hebben, maar men sloeg zijn raadgevingen in den wind. Zoo had hij o.a. den raad ge- gjcvien, de „Stjandart" door schepen an grooter diepgang te laten vooraf gaan, maar men deed het niet. Ver der had Bomkwist, die eigenlijk de plek heelemaal had willen vermijden, geraden zeer langzaam te varen, doch ook deze raad werd in den wind ge slegen. UIT JAPAN. De Keizer heeft Zaterdagochtend de c Igend'e onderscheidingen verleend, voor diensten, tijdens den oorlog be wezen de markiezen Ito, Jamagata en Ojama zijn in den prinseniStand verheven, de graven Inoej© en Mat- hciekata tot markies gemaakt. Admi raal Togo is graaf en generaal Te- rautsji burggraaf geworden. Verder zijn de generaals Nodzoe en Kakoera -tot markies, admiraal Jamamoto, de 'generaals KoerotoL, Okoe en Noigi en de gezant Komoera tot graaf, gene- raaid Fo-ekoesjimia en de admiraals Saïto en Jamanoesji tot baron bevor derd. Om en op het Oorlogsveld, 23 Stadsnieuws WIE'LRIJDEN. Maandagavond vergaderde in de bovenzaal van De Kroon „De Haar lemsehe Wiel r ij ders-Vereen iging' Na ceniige mededleelingen van huis- houdedijken aard en b'et verkiezen van twee afgevaardigden naar eene •Vergaderning op Maandag 30 dezer te Amsterdam te houden tot oprichting van een Noord-Hoüandsch Bondsbe- lang in den geest als de alxius ge naamde Toeristenvereeniging to Zuid-Holland (waartoe wierdlen geko zen de he-eren D. Bljieveld en Joh. G. P. Sabel) werd het woord' geigieven aan den beer F. H. Keihlenbrink, die een etn ander zou m ededeel en o ver een door hem gemaakten rijwieltocht door de Eifel (een gedeelte van het 'Mederirhe i'nisches Bergld en e'en ge deelte van Luxembung. Zooals spreker terecht in zijrtDe irtr leiding opmerkte., is 'het geVen van eene redsbeschrijvinjg zeer lastig, voojral wannoea- men niet wil verval len in ©ene al tie da-oge opsomming van feiten. Doch niet zoo de heer Kohlenbrtok. Zijne lezing, diie aanving met eem'- ig© zeer interessante en wetenschap pelijke miededeeilinigen betreffende de ze eigenaardige bergachtige streek, was één bo-eiend verhaal, dat met de grootste aand-achit door do aanwezi gen tot liet eind wlard gevolgd. Kaar ten en een reeks zeer mooie .pbent- briefka anten koniden- het genot ndiet vetmeerd e-r e n. Deze lezing was op zich zelf mooi en zoo ti'effend eenvoudig en begrij pelijk, dat 't soims- was als zag je al les voor je. Een daverend applaus beloonde in spreken- en namens de vergade ring sprak de voorzitter ©en hartelijk woord van dank, er op wijzende hoe De H. W. V. niet alleen hare leden wenscht te amuseeren op aangename maar ook op eene nuttige wijze. Hij verwees naar de nuttige en aan gename tochten o. a- naar de werken der Ned. Heide-Mij., enz., reeds ge maakt, naar de lezingen verleden jaar gehouden, o. a. die van den hoofdconsul van den A. N. W. B., met talrijke mooie lichtbeelden en gaf in liet vooruitzicht nog een of twee le zingen door leden binnenkort te hou den. Gaat de II. W. V. zoo voort, dan wordt zij een der nuttigste Toeri/sten- vereenigingen. R. K. Onderwijzers. Er is opgericht een „Bond van R.-K. Opeinjhare Onderwijzers" in het Bis dom Haarlem., die in hoofdzaak ten doel heeft het godsdienstig onderwijs, ook in de openbare school te bevor deren, voor zoover dat binnen de lij- nen, getrokken door art. 35 van de wet op helt lager ondérwijs, mogelijk is. Onder de middelen, waarmee de Bond. dilt doel zal trachten te berei ken, behoore-n o. m. alle politiek uit den Bond' te houden en tijdelijke fe deratie mei andere katholieke onder wijsbonden voor bijzondere doelein- dfen. Aan verschil lende katholieke hoofden en onderwijzers aan openbare scho len is een circulaire met verzoek tot toetreding verzonden. Men schrijft ons van Maandag September Vund'aag was het de groote dag der kustmanoeuvresie zeeslag bij Kijk duin. Gegeven de heerlijk-frissehe tempe ratuur en 't eenig-schoone weder, kon geen beter tijdstip dezlen gewichtigsten der dagen begunstigen. Kijkduin le verde dan ook een levendig schouw spel, duizenden in bonte groepjes op en langs de duinen geschaard, turen de naar de blanke zee, die roerloos bij na gierimpeld lag onder het blauw des hemels. Recht voor Kijkduin onze twee (slagschepen, de Noord-Brabant en de Piet Hein, geflankeerd door een 5-tal torpedo's. Dat alles, opgeluisterd door die aanwezigheid van H. M. de Ko ningin en den Prins, die reeds half 9 's morgens uit Den Haag waren komlein, en hadden post gevat bij den seinpaal, waar ook de leiders der ma noeuvres en vele hoofdofficieren ston den, vormde een geheel, dat aller- minst de gedachte aan oorlog kon voe den, maar meer dieeid denken aan een revue van vloot en troepen. En toch. het w-as ernstAan boord van de ge noemde slagschepen bevonden zich de landingstroepen, die gereed stonden voet aan wal te zetten, daartoe ver hinderd door langs den duinenzoom iii 't, gr-a® verschuilde infanteri'e artillerie. Maar hierover straksuw berichtgever had u in het vorige num mer geleid tot 's nachts twee u-ur, en van dat uur af alleen kan 't verslag volledig heeten. Jammer, dat toen te twee en 31/2 uur gealarmeerd werd, bleek „loos alarm" te zijn geslagen, zooidat, de 3d!e én 4de compagnie ver plicht was -van 35 uur in den kou den herfstnacht te staan wachten 5 uur was het uur van aantreden; het werd 9 uur eer men op marsch ging Dus ter ve'rlslerking voor den strijd van 29 uur doelloos gewacht Maar toen .ging' het dan ook, majoor Giel voorop, in vluggen pas naar zee, v, aar de manschappen achter de duin koppen -Werden gelegerd, om den vijand met welgemikt schot de lan ding te beletten. Onder een oorver- doovend, langdurig geknetter der ge weren, en mitrailleuses, werden een drietal Sloepen naar land geroeid, en ontlaadden hun inhoud op eenigepas- ®en afstand van hot strand, zoodat matrozen en mariniers tot de knieën dcor het water hadden te waden. Heel mooi was die landing: de zee was spiegelglald, du-s waren de troe pen spoedig op het strand opgesteld, er werd een tegenvuur geopend op de landstroepen langs het duin. Intusschen waren onze Koningin die liet amazone-gewaad droeg, er do Prins, in genieraals-uniform, fc paard gestegen, en reden het strand op, gevolgd door een schitterenden sitoet van hooge militairen waarna zij getuige waren van het weer inla den der matrozen, ter terugtocht naar hun schepen. Ook hier moet gewag gcn/iakt van het treurig feit, dat tot (wee keer toe bijna een matroiob ver dronk, waren makkers niet te hulp gesprongen. Dit had z'n oorzaak in de vrij sterke branding vlak bij 't strand' zcodat cle sloepen niet dicht genoeg kondien naderen. De golfslag was dan dicht bij de sloep te hoog. zoodat een keer een matroos en een keer een ma- rinieT werd neergcslagon. en niet- meer opkwam. Toen weerklonk, een angstig Help Help Makkers spron gen hem; na, en ondersteund d-oor drie hunner lew-am hij, w'eer op het strand terug. IT. M. de Koningin en de Prins, afgestegen, beklommen te voet het duin en Keerden na eenïg gesprek met de generaals, ealz., naar Den Haag terug. En hiermee was het gewichtig moment geëindigd na in krijgsraad (.e hebben vergaderd, reden ook de bevelhebbers der verschillende troepen 'ia Loosduinen naar Den Haag. Verondersteld, wordt nu, dat de vijand geland is, en onze troepen naar het Noorden terugdrijft door de duinen. Dit eindigt bij Leiden, waar een groote revue der troepen plaats heeft door tl. M. de Koningin. Hoewel de prikkel, die de werkelijk heid van oorlogstee®tand zou kunnen geven, ontbrak, was er onder die man schappen toch een opgewekte stem ming merkbaar; merkwaardig dat ten opzichte van bestemming, verloop en einde van den slag een volledige on verschilligheid aan den dag treedt, die sober afsteekt bij de ernstige wij zet, waarop in hoogere militaire kringen de oorlogstoestand wordt waargenomen en besproken. Voor zoover men serieus meent, dat deze manoeuvres van werkelijk belang zijn voor het defensief vermogen van ons land, mag wel gezocht worden naar de oorzaak, die tot genoemde hou ding aanleiding geeftdie is inder daad niet alleen te zoeken bij hen, wier streven anti-rnilitairistisch wordt genoemd-. Iloe 't zij, dilt vertoon van 'slands weerbaarheid is weer geschiedmoge blijken, dat de enorme onkosten ge dekt worden door solide waarborgen van mannen en wapens. En of di'e er zijn TEOHN'ISOHE SCHOOL. Al een maand o-f drie (geleden lieeft het dep. Haarlem der Maats, van -Nij verheid een request bij den Raad' in gediend, betreffende de oprichting van een 0. B. S. met 3-jarigen cursus, verbonden met een 3-jarige middelba re technische school. Nia dien verna men wie er naetls meer van. Het bleef bij' de bloote vermelding, dat het stuk was ingekomen. Dé inhoud werd niet voorgelezen, zoadat op dit oogenblik buiten den IRIaad feitelijk nog nie mand weet, wat o-ns Nijlverheidsdiepar- tement eogemlijflt wil. (Oim de aandacht op de -zaak te ves tigen, die daarvoor belangrijk genoeg is, laten wij lider het- adires in zijn ge heel volgen. Aan den Gemeenteraad van Haarlem. 'Geeft met versehulddgden eerbied te kennen. Het Bestuur -van Ihet departement Haarlem der Maatschappij van Nij verheid, dat het mét belangstelling kennis nam van het besluit van Uw College van 3 April 1907. no. 14a, om, inge volge het voorstel van de heere-n Bre da Jüeynenberg, Rascii en Loosjes, bij' ■de Regeering aan- te dringen op stich ting van Rijikewege van een Hoogere (Biurgtrschool met 5-jarigen cursus; dat ziji uit de toelichting meenen te mogen lezen dat liet, wanneer de Re- geering hiertoe zou overgaan, de be doeling is van gemeentewege een twee de Hoogere Burgerschool met 5-juri- gen oursuis te Stichten; dat zij de oprichting van een twee de dergelijke s'chool ten zeerste zoude betreuren, idlatar (h. i. één Hoogere Burgerschool met 5jarigen cursus voor onze Gemeente en hare onmid dellijke omgeving ruimschoots vol doende is, wanneer zorg gedragen wordt voor een voldoend middelbaar onderwijs op andere leest geschoeid'; dat zulks inderdaad het geval is, en waarschijnlijk reeds door de op richting van een enkele Hoogere Bur gerschool met Snjarigen cursus een voldoende ontlasting der bestaande (school zal worden verkregen, blijkt uit (het vergelijkend! overzicht, vam verschillende steden, dlat zij zich ver oorlooft hierbij over te leggen: dat de Hoogere Burgerschool met 5- 'jurigen cursus -in hoofdzaak alleen vooahereïdienld ondérwijls aan hen, die in hoogere technische of ad ministratieve richting hun studie wil len voortzetten en dus in geen en deele voldoet aan de 'behoefte van de groote middelklasse onzer maatschappij, wel ke in het middelbaar onderwijs ha-ar eindopledidiing mioet vinden; dat aan deze bezwaren tegemoet te kom en is, door de oprichting van een- Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, verbonden met een 3-jarige middelbare technische school en even tueel met cursus voor voortgezet han- delsonderw'ij-s; dat er "toch in ons land een groote (behoefte beslaat aan middelbaar technisch onderwijs, ten doel hebben de de (opleiding van hoofden van klei ne Ondernemingenbedrijfchefs in; grootere fabrieken, constructeurs, uit voerders van werken, opzichters, werkmeesters, enz. dat, terwijl in bet hooger technisch onderwijis door de Technische Hooge- school te Delft en in het lagere door. talrijke Aimbaühtsschol en in ruime inlate wordt voorzien-, ©r van een mid delbaar teclmiisch ouderwijs, behou dens aan enkele kleinere inrichtingen, in het geheel niet kan gesproken wor den en ihet dus uiterst bezwaarlijk <"s voor bovengenoemde betrekkingen een -opleiding te 'vinden, dat in dlit (bezwa-ar kan worden voorzien door de oprichting van Ge meentelijke of desnoods Provinciale scholen, die zich aanpassen (aan de lo cale industrie, dat, waar in onze gemeente en ha re omgeving reeds een groote Indus trie bestaat, zij' als van zelf voor de oprichting eener dergelijke school is -aangewezen. Redenen waarom zij zich met het eerbiedige verzoek tot Uw College wendt om de i-nriediting van Gemeen tewege van een dergelijke school in overweging te wallen nemen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1