NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. BEURSBERICHT Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON Over den Oceaan 25e Jaargang. No. 7438 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1907 B AARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! Voor Haarlem c 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers Ö.Ö2y» Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur i. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724; Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. VAN KERENS TIELEMAN Haarlem, 23 'September 1907. Aan onze beurs was men lieden riïet gunstig gestemd, en bleef de vraag aar Russische fondsen, ofschoon op scheiden voet, aanhouden. Zuid Amerfkaansche Staatsfondsen il met eene vaste, tendenz voor Pe- lanen. In tegenstelling met de ove- ge afdeelingien Verkeerde die der In de waarden heden in een weinig op wekte stemming. Zoo waren tatoaks- indeeleni niettegenstaande den gun- igen afloop van de Zaterdagsche. hing, meest allen lager. Vraagt men aar een verklaring daarvan, dian itwoorden wij, dat d!i!e in hoofdzaak zoeken is in gebrek aan affaires, aardoor het geringste aanbod in- oed op den koers uitoefent. Juist het ingekeerde als hij eene geanimeerde .emmling, waarbij de vraag gie/woon- jjk tot hioogere koersen leidt. De Patrél eum-aandee 1 en waren on- remnclförd. I Koninklijke, welkje op 269 pet. open ten, liepen later tot 274 A 275 pet. op. ia de mijnmarkt ging niets om, zelfs t< zoo berucht (geworden Kimberley- isndeelen bleven zonder handel van Waf de Aonerifcaansche markt be- jreft, schijnt er langzamerhand een hmstiger stemming te zullen door deken, welke in hoofdzaak te danken is aan die betere vooruitzichten, wei- re er ten opzichte dier geldmarkt hé- Haan. Wel is waar laat de monetaire bestand in sommige opzichten te jvenschen over en is het dan ooit te rerwachiten, idat gield in de eerstvol gende maanden gevraagd zal zijn, toch de vrees, welke langen tijd be- itaan heeft voor leen igeldcrlsis in het ia jaar en welke een der voornaam ste oorzaken ils gew'eest voor de ont- .temnaing op de beurzen zoowel in mierik a als haler, kan thans ten deele ils geweken beschouwd worden. De «ogenblikkelijke toestand stemt tot en meer optimistische beschouwing in in alle opzichten is de positie te lew-York dan ook belangrijk gun stiger dian verleden jaar. De betrekke lijke ruimte, waarin de geldmarkt zich op het oogenblik mag verheugen, is in de eerste plaats op de beleg- jingsmarkt tot uitdrukking gekomen, alwaar verschillende obligaties niet ^aanzienlijk in prijs konden Verbete ren en ook eeraige nieuwe uitgiften zonder moeite geplaatst konden wor den en in semrnige gevallen zelfs be langrijk overteekend werden. Zulks hebben wij nog onlangs ge zien bij de nieuwe leetoing der stad New-York en heeft het succes hiervan ook op d!e andere afdieeDingen van de beurs een stimuleerenden invloed ge had, Welke nog versterkt werd, daar thans uit het koersverloop blijkt, dat de bonds voor liet meerendeel voor bonafide belegging gekocht zijn. De koers is sedert de uitgifte belangrijk gestegen en noteerde j.l. Zaterdag 07 3/4 of ruim 5 pet. hooger dan ver leden week. De New-Yorksche markt heeft, zoo als boven reeds gezegd, een op-gewét ter aanzien, .al is het waarschijnlijk flat na. een zoo bewogen tijd als wij sedert het begin Van het jaar gehad hebben, het herstel langzaam zal zijn en ier geruimen tijd zal Verio open al- Torens het vertrouwen zal zijn weer gekeerd en de marlet eenige meerdere «labiliteit zal Vertoonen. Voor het OLgenblik schiijnt een periode van rust, zoowel op industrieel als op handelsgebied hiervoor het meest ge- wtenschte middel te zijn en te hopen is het, dat de markt voor verrassihr gen, waaraan de laatste maanden zoo rijk zijn geweest, gespaard zal blij ven. Het Verloop der beurs van j.L Zater dag was uiterst kalm. Aanvankelijk brokkelden de koersen at, maar na hef verschijnen van den bankstaat, welke, de omstandigheden dn aanmerking genomen, bepaald gunstig is, volgde een algemeen herjstel en was het slot vast. Volgens berichten zal de Amalgama ted Copper iCo. en andere maatschap pijen hunne dividenden belangrijk re- dnceeren, doch de invloed op de koer sen der. betreffende aandeelen, was hiervan gering. Blijkbaar ils dé moge lijkheid eener dividend-reductie in de tegenwoordige prijzen reeds ten volle gedisconteerd1. Onze. Amerikaansc-he afd'eeling was heden vast gestemd, in navolging, van Lotnden. De hlandiel is echter in alle fondsen zoo gering, dat voor een spe ciale bespreking der verschillende soorten geen aanleiding bestaat. Dat in h'et .eene fondtg meer dan in het an- dere omgaat, ligt hoofdzakelijk aan gevoelsoverwegingen, maar door he- .paalde feiten pn cijfers .wordt het koersverloop thans nilei beheerscht. Steels blijven hier nog steeds 't meest gewilde speculatiefonds en daarvoor is veel te zeggen. Wel is waar onder vindt deze maatschappij eVen goed den terugslag van de mindere bedrij vigheid in de industrie, maar de fa brieken der Steel Trust Company Wer ken nagenoeg allen nog op volle ca paciteit en in den tegenwoordigen lcolers is zeker wel voldoende eene min dere bedrijvigheid gedisconteerd. Amalg. waren aangeboden op lage re koperprijzen. Geld 5 3/4 pet. Een strijd op leven en dood in. Op de weilanden terzij graasden vele schapen, d e veeteelt van Texel, zooals men weet, en daartusschen door zagi jé de mooie scholeksters, de .merels en de fraai gekleurde kemp haantjes' hun vroOlijk spel spellen. Op- het fiats- of wanidel(pad langs den eigenlijken rijweg, die theel zanderig is en diepe wagensporen heeft, wtas 't heel goed rijden, nu en dan met een wat lastig4 oversteken otvtelr cle zandsporen, maar overigens iriag ik hopen nooit slechter fiets wegen te treffan. De „berg", (waarbij nog een doolhof schijnt te zijn, als ik eien handwijzer daar ter plaatse gelooven mag, liet ik in letterlijken zin „links liggen" om kort daarna den straat weg te bereiken, die eveneens een wandelpad berzij heeft. Hier aan schouwde ik een allermodernste drijfjacht, een jeugdig varken werd door een jongen en een meisje, bei den per rijwiel, in 't rechte spoor ge'- hioud'en. De krulstaart keerde telkens om, doch zag blijkbaar geen kanis, om er tusschen uit te knijpen, ook ai niet omdat "twee mannen een eind verdér alle hoop op ontvluchting af sneden. Den Burg is een mooi dorp, miet aardige straten, knusse plefctjes, mooie winkeltjes. Maar, wat mij 't meest opviel, dat waren dé biljetten, op bijna eUc winkelvenster, ja zelfs bij partdéulieren aangeplakt. Eten winkel zelfs had er een voor de rui ten hangen. Op die biljetten stond STEUNT ALLEN dén nieuwen Helderschen S to ombootdienst Dat het daarmee ernst is, bletek me uit eik gesprek. In „Hotel Texel" waar men goed, al is 't niet al te goedkoop, naar me bletek, ©ten kan, greep ik naar de kranten. Zocht naar dé Texeische. Dé h'óiiélier vertelde me, dat er niets in .stond over de Bootkwestie, waarnaar iK nieuwsgierig zocht. Hij keek ont zet, toen ik vertelde, dat ik met die boot van Bosman gekomen was. Mijnheer, mag ik u vragen, komt •u hier om zaken te doen Hoe zoo? vroeg ik. Dan komt u hier nergens terecht, meneer", zei de hotelier. Waarom niet? Wel, we hebben onze eigen boot nu, daar heeft ieder Texelaar belang bij, en we doen al ons best om Bos man d'r uit té krijgen..,, dat is ons eigen voordeel Is «die boot dan een coöperatieve ondierneming Nou, zoo'n beetje, maar 't wordt een vennootschap, een maatschappij op aandeelen We hebben alle maal aandeelen, van vijf gulidten tot duizend en hoe beter dat 't nou gaat, hoe vooidéeliger voor ons Maar 't tarief is to'ch hooger, dat is geen voordeel Och meneer,, Bosman zou, als-de z'n zin kréég, de tarieven, dladelijk weer hooger gaan maken. Daarom ils 'it nou d'r op of d'r onder. En u zal geen een Texelaar vinden of hij Iwerkt mee. Dat hebt u aan al dié pa pieren wel gezien Ja, diat heb ik gezien. En de winkeliers Nou, die willen van geen reizi ger koopen alsde. met de postboot ge komen is Dat kun je anders aan z'n neus niet zien O hé, dat weet je gauw: genoeg. En d'r zijn aan alle firma's kaarten gestuurd, diite (hebt u zeker Wei zien Ja, die had ik gezien. Op die kaar ten staat ,,MD© door de ingezetenen van Texel in 't leven geroepen1 nieuwe Texeische sto ombootdienst Téxel— Nieuwediiep v.v. werd 15 Augustus 1907 geopend en wordt u bij dezen be leefd verzocht, wanneer u of iemand uwerzijds naar. of van Texel reist-, uit sluitend van onze Texeische boot gebruik te miaken. Voorloopig wordt door het solide zeewaardige s.s. „Baron Rengers" dé dienst vervuld. Voor vervoer van goederen via Nieu- wediep gelieve u ook uitsluitend van die boot gebruik te maken, daargoe- deren met de boot van de firma Bosman verzonden, geweigerd zullen worden. Op die conditie gelie ve u aan mij af te zenden en dan is ér ruiimite om dé bestelling te doen. Het spreekt wej Vanzelf, dat een handelaar na zulk. een bericht aan den wensch (eisch) van zijn Man- ten voldoet, zoodat de postboot geen vervoer van goederen meen- heeft Zoo wordt aller hulp ingeroepen om den strijd te winnen en niemand durft weigeren. Zoo vernam ik o. a. dat onze stadgenoot Dr. Timmer, die een Texelaar is, .althans daar veel grondbezit heeft, niet alleen zelf aan deelen in ide nieuwe boot heeft geno men, maar dat ook zijn dochters aan- dleelhoudsfers zijn. En voorts, dat toen die melk van zijn boerderijen op den 15den Augustus haar den Helder moest worden gebracht, half Ou de- schild uitliep 't zal wel een beetje overdreven zijn om te kijken of de mellc van.Dr. Timmer ook met dien nieuwen diénst zou gaan, terwijl er een gejuich opging, toen- dit inder daad het geval bleek te zijn. 'Het is, zei ik tot den hötelier intussch-en erg onplezierig voor den ouden heer Metz Ja, dat is spijtig, want Ihij lijdt er onder voor meneer Bosnian, Als 't om hem was zo.u ieder 't wel anders willen, want hij is heel bemind op Texel en heeft veel voor ons gedaan, da's wlaar. Maar Wat is er aan te doen, -meneer Hij weet ook wel dat 't teigen hem niét gaia-t. Kijk u's, we hebben 't lang genoeg geprobeerd met Bosman, maar zooals 't op 't laatst liep, was 't te erg. Zelfs de vrienden van de postboot kregen 't in de ga ten, en als 't zóó galat, dan springen ze hier allem'aAl op de ketting, zijn «ze solidair. En wat denkt, u nu v.an de histo rie, wat zal naar uw m-eening dte af loop wezen? Non, dat Bosman er uit gaat, of hij moét er vijf en twintig mil boen voor over hebben. Dan kan hij; nog wel een jaartje varen. Maar als u er alles van weten- wil, gaat u dan eens met onzen dokter praten. Dat heb ik toen gedaan. De arts Wagémaker is een beweeglijk man, .een stievige vijftiger met drukke ma nieren en een vlugtongighéid', die hem tot den geschikten man maakt om een vergadering tot het nemen van teen besluit over te halen. Overigens bekeek hij, mij de zaak uitleggend, alles 'heel nuchter en za kelijk. De Machten over vervoer enz., izoo-als ik die m 't rapport gevonden heb, werdén mij door hem Uog eens herhaald, en met eenige feiten ge staafd. En de boot is er nu, en hij blijft Bosman moet weten wat'-ie doet. W ij blijven varen. Over heel Texel hebben wij een ketting gelegd .en wile er zijn schakeltja uithaalt, be nadeelt zd'ch zelf. We boycotten nie mand, maar we hebben 't .recht niét om1 iemand te benadeelen, maar wel om hen te bevoordeelen dite óns bevoordeelen. Ons, dat is ónze bóót. Ein al-s de Texelaars nu niet ademhal idioten zijn en dat zijn ze niet, ge looft u d*At maar! dan zullen ze; inüet om een paar dubbeltjes voordeel nu weer gaan varen miet Bosman Ja, met kapitein Mets, dat spijt ons allemaal, ik ben heel go.ede vrin den met 'm, maar daar is nou een maal niks aan te doen. Kondien we hem de moeilijkheden sparen, dan was er geen mensch, die 't ndielt grAAg doen zou Is het waar, dat aangevraagd is het postvervoer met de nieuwe boot te doen geschieden Neen, officieel niet. Wij hébb'en ér Wel onze menschen voor. doe er over spréken zullen (blijkbaar werd Mr. Z. van den Bergh, afgevaardigde van het kiesdistrict, den Helder, be doeld) maar officieel is er niets ge vraagd, en dus ook nileits afgewet- zen Dat gaat ook maar zóó niet, het Rijk heeft natuurlijk con tract. En zijn uw uitkomsten van dien aiard dat u de exploitatie kunt vol houden Dat is no,g niet te zeggen. Maai' dit is zeker, dat wij een verbinding hetotoén, die subsidie waard is; en dat o'-ok wel zal krijgen. En dén zijn we heelemaal Maar. - Het is anders geen concurrentie, op dieze wijze zei ik. Neen, 't is een zuivere oorlog. lO'veriigens bestaat dé boot van Bos man voor ons niet meer. Wij leggen hun niets in den weg daar zou 't personeel maar last van hebben-, en daar Magen w© niét over, maiar we nemen er geen notitie van. Maar is er nu geen kans op een compromis Ik geloof dat die tijd voorbij is, tenzij de heer Basman met aanneme lijke voorstellen zou komen. Wij heb ben de plannen voor een te bouwen boot al met een scheepsbouwmeester besproken, ©n kunnen dus maar niet zoo gemakkelijk terug. Volhouden- is nu de kwestie. Verliezen wc 't nu, d'at heb ik ook op de vergadering zégd dan is er in eeuwigheid geen kans meer op een verbetering ih den toestand, 't Is nu er op of ©r on der Wie ik ook sprak, het algeméén oordeel op Texel luidde niet anders. En daarmeê vertrok ik. De diligen ce was me al voor, en ik kon per fiets de boot van 3 uur net nog halen. Nu vertrok de .„Baron Rengers' eerst, met vrij veel passagiers. Ik was iop de boot van Bosman weer de ©enige. De concurrenten voeren dicht ach ter elkaar, kwamen met gering tijd» verschil aan. De postboot vaart nu vlugger dan vroeger, zoo wérd me verteld', 't Rost natuurlijk meer kolen, ma a rdat is de concurrent5 ,,'t Is eigenlijk geen concurrentie, meneer", zei- de kapitein, ,,'t Is ver moorden". En hij zette er een beden kelijk gezicht bij. Waar hij gelijk aan had, zoo scheen 't mé toe. Want bij de aanlegplaats- van de nieuwe boot was drukte en- vertier, lossen- en laden en lawaai van passagiers, op dé postboot was alles stil'. Afgehaald werd alleen de post. Hoe 't einde wezen zal, óf er een einde, een oplossing komen zal, dan wel of beide bo'oten, zullen blijven va ren ,kan alleen de toekomst leeren. KLOOSTER te NIEUWE N1EDORP. Maandag is fdoor den bisschop van Haarlem 't nieuwe klooster en de ka pel der Franciscanen te Nieuwe Nie- dorp ingewijd. Het nieiwe Moo'ster verrijst eVen buiten het dorp, geheel uit baksteenen opgetrokken, zonder bijzondere ver- (sitering, geeft den indruk van eenvoud en degelijkheid, doch kan slechts fraai genoemd worden als type van kloosterbouw. De voorgevel vertoont links het front van de kapel, 20 M. hoog, 12 M. bieed, waarboven zich een torentje van 33 M. hoogte verheft. Binnen en kele dagen komt boven den ingang in een nis liet meer dan levensgroote beeld van O. L. V. Onbevlekte Ont vangenis, aan Wie het Mooster is toe gewijd. Rechts steunt tegen de kapel het klooster, 32 M. breed, 38 M. diep en 15.5 M. hoog. Weer rechts daarvan bevinden zich op eeni-gen afstand de bi.igcbouwen, die zich 50 M. naar ach teren uitstrekken. Om het geheele terrein, met tuin, 2 1I.A. 20 A. groot, is een gracht gegra ven bovendien sluit een ijzeren hek, met baksteenen voeting en stijlen, den voorkant af en wordt de tuin om geven door een 21/2 A M. hoogen muur. Het Mooster bevat in het geheel 33 cellen. Op liet station gezien. 's Avond® half negen. De tredn van 8.12 G. T. naar Amsterdam is te laat. Veel reizigers wachten. De trein van Den Helder komt aan de Noordzij aan; een stroom van reizigers stort naar ds Zuidzij om den juist binnenkomen den trein naar Amsterdam te bestor men. Een mieneer met een dame opent 't portier van een damescoupé, helpt er de dames uit, en staat dan voor do open deur om zijn dame binnen te loodjsen. Maar, drie groote, dikke, ge armde dames zijn in de meerderheid, duwen en dringen, en bijten den me neer toe 't Is dames-coupé, meneer Ja, dat weet ik wel Gaiat u dan op zij 1 AOls mijn vrouw binnen is... Denkt u, dat 'k voor een ander portieren openmaak? Meneer mag praten wat hij wil, hij: bezwijkt onder den aandrang, zijn dame staat nog op 't perron. Komt de conducteur Voor Amsterdam vooraan, Am sterdam vooraan De heer vliegt nu met de dame naar voren, zoekt en vindt nog een behoor lijk plaatsje dames-coupé.... Geschreeuw en zenuwachtig gezoek langs de wagens. Instappen, instappen Er wordt ingestapttot zelfs In de goederenwagens. De meneer, die niet mee moest, staat op het station en ziet niet zon der leedvermaak, dat dé drie dikke, groote dames, nog altijd gearmd in den beestenwagen vervoerd wor den DICK Handboogschutters. Op het concours te Amsterdam be haalden nog een prijs in den vrije- baan-wedstrijd de lxeeren Duin te Haarlem en Klouwers, te Santpoort. HAARLEMMERMEER. In tet&at gesteld door vele liefdegif ten, zoowel van in als buiten de ge meente, zal Donderdag a.s. het 25-ja- rig jubilé van de opening der Chris telijke Bewaarschool te Hoofddorp feestelijk met dé kinderen en belang stellenden herdacht worden. HOFBERICHTEN. iH. !M. Ide (Koningin vei0 Maandagavond laan tafel jhr. van dJer Staal, igezant te Brussel, en mevrouw; graaf van jRoahteren fLimpurg, ge zant te Bern, en mevrouw; den heer van Riiet, minister-resident, tevens consul-generaal te Buenos Ayr es. en mevrouw; baron Gevers, gezant, te Berlijn; jlhr. van der Wyck, gep. lui tenant-generaal, oud-commandant v.- het N.-T. leger; den (heer Aidivocaat, consul-generaal te Sjanghai. H. M. de Koningin woonde Zondag d? namiddag-godsdienstoefening bij iin de Regentessékerk te Den Haag, onder gehoor van den Hofprediker ds Van der Flier. Naar het Duitsch van Arthur Zapp. 41 Neem mij miet kwalijk, Mr. PlechsckmUh, mlaar er is toch eem'g onderscheid tusschen. Een eigenaar vain een riddergoed heeft toch eenige privilegiën boven een anderen grond eigenaar. Vroeger hadden zij zelfs geen belasting te betalen, kondten tot zekere grenzen zelf recht, spreken, hadden jacMrecht, enz. Wij behoor den tot de stenden en hebben nog hedén het recht bij feestelijke gele genheden, bijv. wanmieer wij bij de manoeuvres den koning opwachten, een uniform te dragen, een roode rok mét vergulde knoop en. ep'auléttes er. een degen. Roode rok? zei de Aimérikaansche met onverholen bewondering haar buurman aankijkend. Dan zul je :r prachtig uitzien, Mr. Rasch'. Je hebt die roode rok toch' zeker hij je, Mr. Rasch Tot mijn spijt niet, mejuffrouw. In Amerika zou ik er toch niéts aan Neen, zei hij in een Duitsch- 'Ahrerikaansch taaltje, waarbij hij de woorden der buide talen bonlt door een muemgdlej, een rloocLen rok dlrag.en onze farmers niet. Zij dloen hun werk in h'eandsimóuwen. De heer Rasch fronste de wenk brauwen. De. ruwe manieren van dien Amerikaan hinderden hem geweldig. Om zij,n ongenoegen te verbergen, Igreep hij naar den schotel, die voor hem stond en presenteerde zijn buur vrouw. Miss Bleehsmit'h bedankte echter. Haar bord was reeds met al lerlei lekkernijen beladen. Ook de heer Rasch had flink toegetast. Zoo'n keur van spijzen wais hem nog nooit voorgezet. Behalve twee warme; wa ren er nog van twintig tot dertig kou de gerechten op tafel. Zoo'n overvloe dig ontbijt zou zeker dén keizer zelfs niet voorgezet worden. Na de lunch geleidde dé heer Raisoh zijn tafelbuurvrouw naar het dele. Bijna alle passagïérs waren hier verr z'amekl. Velen rustten op gemakkelij ke stoelen en op banken. Andteren wandelden heen en weer op het voor de kajuitspassagiers gereserveerde dek van het achterschip en maakten elkaar op de hen bekende plekken, van de kust en o,p vo orbijzeiJendte vi's- scherspinken en kleine stoombootem opmerkzaam'. Aan beide zijden van dé boot spoot hét door dén scherpen boeg in tWee- en gescheiden Water in dé hoogte, als doorkliefde men éen z,ee van edele champagne. In het kielwater van de boot déken meeuwen, begeerig naar de restjes van h'et eten, die door tusschendeks- passagiers in hét water geworpen werdén. Witte wolken trokken aan den ho rizon voorbij, 'en hén schafiuw g,af aan de glinsterende golven hiler en ld.aar een donkere kleur. De boeg ging in de deining, zacht Wiegend op en neer. Om vijf uur riep de Iuid'e Manic van de gong de passagiers van de eerste kajuit naar de eetzaal om te dinee- ren. Luitenant von Magdewitz had zich wel voorgenomen spaarzaam te le ven, om zooveel mogelijk van het beetje geld, dat zijn vader hiem als laatste liefdegift had meegegeven, mee te nemen in ihét (nieuwe vader land1, maar tegenover deze overvloe dige tafel vielen al zijn goede plan nen in duigen. Hij bekeek vol aan dacht de veelbelovende spijskaart, die ook het meest royale menu, dat op 's keizers verjaardag in het Casmo van zijn garnizoensplaats werd voor- gediend, nog ver in de schaduw stel dé. Het water liep hem in den mond, terwijl hij met schitterende oogen l as Koninginnesoep. Lendénstuk. Spaansche malcreeOen met pikante saus. Jonge doperwten, Lamsvleesch. Aardiappelpuré. Kalkoensche ha.au in gelei met pikante saus. Patrijzen. In gemaakte vruchten. S lierasperges. Roomijs, Bitterkoekjes-vla. Dessert. Koffie. Zo,u men zooveel heerlijkheden mis schien met gewoon water begieten Dat zou zonde en jammer geweest zijn. —Hofmeester Een flesch Chateau Lafitte commandeerde hij, en hief, nadat hij had ingeschonken, zijn glas op miet een beminnelijke glimlach te gen zijn mooie tafelbuurvrouw. Op een gelukkigen over tocht, juf frouw En toen. nadat Ihij het edele drui vennat met waardeering geiprioefd had, wierp hij den heer Rasclh, die ,aan d'en anderen kant Van de tafel naast Miss Blechsmith. zat., eten blik van verstandhouding, die dé stille groet van zijn hutgenoot met stra lende oogen beantwoordde. Zij be grepen elkaar ook zonder woorden. Naast den kapitein van de boét, die aan tafel presideerde,, had Ematnuel Martini, zich zeer van zijn gewicht bewust een plaats weten te verove ren. Met luidklinkende, doordringen de stem en levendige gebaren vertel de hij van zijn triomfen in Dessau en van zijn plan den Yankees eens té laten zien, wat ware tooneelkunst is. Heelemaal beneden aan de tafel zat die lieer Muller met een iSegrim- mig gelaat en spoelde verdrietig de heerlijke gerechten met een glas wa ter naar binnen. Zoo'n verkwistingbromde hij tot zijn buurman, een ouden heer, die hém een willig oor leende. Wie moet dat allemaal opeten? En daarom zijn de prijzen zoo hoogAls ik niet zoo ziekelijk was, dan zou ik als tus- schendekspassagier .zijn meegegaan. Maar ik dacht zoo, liever met leege handen in Amerika komen dan ziek... Heb ik gelijk of niet? IL Ter zelfder tijd verkwikten die pas sagiers van het in het voorste deel van de boot gelegen tusschendek zi'ch aa-n hun middagkoffie, dlie van zoo'n kwaliteit was dat zelfs éen maar wei nig verwend passagier er moeilijk van kon genieten. De meesten waren door de halve duisternis én de moeilijk te heischrij- ven lucht, die boven heerschte naar boven gedreven. Staandte, zittend; en liggend aten de tnsschendekspassa- giers hun karig avondbrood. Bijna alle Duitsche Staten eri pro- vinciés waren hier vertegenwoordigd. Van 'Maas tot Memel en van de Alpen tot de Oostzee waren hier alle 'dialec- tén te hoeren, het gemoedelijke Saksisch, het breede Zwaabsch, en het platte Berlijnsch. Even verschil lend waren de redenendie oude. en jonge mannen, vrouwen en meisjes bewogen hadden tot de landverhul- zibg. Velen dreef de lust tot- avon tuur over die zee, anderen de pobtiek, weer anderen waren, om lichtzinn'gie of andere, redétnlen genoodzaakt gte»- weést weg te gaan, hetgeen nu in het groote verbeterhuis Amerika getoöefc moést) wérden. Tegen dien avond, toen er eten frie- sehe Stories opkwam men was Cux- hatven al gepasseerd en stoomde in de Noordzee gingen toch dé meea ten haar de slaa/pruünte, die in drie afdeelingen verdeeld waséen voor d> huisgezinnen, de tweede voor on getrouwde mannen en de derde voor alleen reizende vrouwen en meisjes.- Slechts enkelen, die óf de langwerpige in twee rijen boven elkander getim merde houten doozen, die hier de plaats van bedden moesten vervullen* niet behaagden, öf terug schrikten voor de benauwde lucht, die er heerschte, bleven boven en hulden zich zoo dichit mogelijk bij den warm te verspreidenden schoorsteen, geze ten in hun dekens. Op kleine afstan den van elkaar zaten drie mannen.- (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5