Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONIXKL NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur) De Bild/1 27 September 1907. Hoogste barometeratand 768.3 m.M. te Horta (Azoren); laagiste 748.2 m_-M, te St Mathieu (Frankrijk.) Verwachting ibot den avond van 28 September: Wind: zwakke tot matigen Oostelij' ken wind. Gesteldheid/ van de lujcht: waar schijnlijk licht bewolkt droog weer, mogelijk onweer in het Zuiden. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 759 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Vrijdag 27 September Hoogste gisterenF. 70° Laagste heden nacht F. 52® Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 73° De Illusionnist Chambly. Herinneren onze lezers zich nog de heer Chambly? Zijn laatste optreden hier is reeds eenige jaren geleden, maar wij herinneren ons nog zeer goed welk een indruk het maakte. De heer Chambly is wat men noemt „il lusionnist" en als zoodanig van de eerste kracht. Hij geeft hier Zaterdag-, Zondag en Maandagavond voorstellingen in het Brongebouw, met medewerking van mevrou/w ChamblyKardec. Kar- dec is, zooals velen weten, een in spi ritistenkringen zeer bekende naam. Wij laten thans volgen wat „de Pers" van deze voorstellingen zegt. In tal van binnen- en buitenlandsche bladen worden zij ten zeerste ge roemd. De „Echo der Gegemwart" van Aken zegt, dat zij op het gebied van het spi ritisme alles in de schaduw stellen wat te dier plaatse vroeger, trots mad. Fey, Cumberland, Merelli en anderen, werd vertoond. Het „Deventer Dagblad" schrijft o. a. De heer Chambly, een der grootste, misschien de grootste specialiteit in zijn eigenaardig vak, wekt niet alleen verbazing en bewondering door zijne buitengewone toeren op het gebied van magie en illusie, maar weet ook .als aangenaam prater het publiek ge noeglijk bezig te houden en zegt, wat hij te vertellen heeft, in goed en be schaafd Hollandsch. Van de voorstelling, in drie afdee- lingen gegeven, had het „Tai-za-W on der" of de Geheimzinnige Sarco- phaag, het slotnummer der eerste af deeling, een buitengewoon succès. Ook het optreden van mevr. Cham blyKardec, wier optreden met haar spiritistische experimenten de aan dacht boeide en belangstelling trok van 't begin tot het einde. De „Pxov. Dr. en Asser Ct." schrijft o. a. Alles wat door mr, Chambly ten uit voer werd gebracht, was onberispe- rijk. Na de pauze ging „Het geheimz-n- nige Amerikaansche Kabinet" of „Het Gebonden Medium", gevolgd door de vliegende tafel en den geheimzinnigen zeven maal verzegelden brief. Ook de ze nummers hadden veel succès, ge tuige net applaus van het publiek, dat daarna hoogst voldaan huiswaarts keerde. Was er dan ook maar één roep over 'de toeren, door Chambly verricht, zijn aangename manier van optreden, en het aardige praatje, dat hij er bij maakte, voltooiden dien gunstigen in druk. Oudheidkundige Tentoon stelling. Een onzer lezers bericht onjs tegenspraak met het bericht in ons vorig nummer dat er zich nog geen commissie voor de oudheidkun dige tentoonstelling heeft gevormd. Wel hebben er besprekingen plaats, welke het gevolg zullen hebben, dat er een commissie gevormd zal wor den, om de mogelijkheid er van te onderzoeken. Onze berichtgever houdt echter de juistheid van het door hem gemelde vol. Wel zijn nog niet alle commissie leden benoemd, maar de genoemde he eren hebben zich reeds bereid ver klaard. Het voorzitterschap is aangeboden aan den lieer J. Krol Kzn., terwijl ook getracht wordt Dr. Breclius in ide commissie zitting te doen nemen. Bovendien deelt onze berichtgever mede, dat de tentoonstelling vermoe delijk gehouden zal worden in het huis van wijlen mej. De Haan in de Kruisstraat. BEDRIJFSBELASTING. (De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat het op den 23m September j.l. executoir ver klaard kohier no. 4 op de bedrijfs belasting dezer gemeente, dienst 1907- 3908, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht ziin hunnen aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. De Kleine Vereenig j'ng. Zaterdagavond wordt er in „De Kleine Vereeniging" voor het eerst een buiieawone tooneelvoorstedlnig gegeven, gevolgd door een bal. Het Rotterdamsche ensemble, onder d:- rectie van H. D. Nieuweühuijzen, zal opvoeren „De heer Lustig" en „De gevolgen van een kus". Het hal zal staan ondter leiding van de heeren De Haan en De Lange. Zondag wordit er weder een, spec'a- liteitenvoorslellling gegeven. VROUWENKIESRECHT iDe 'Wereldbond voor Vrouwenkies recht, waartoe in 1902 te New-York het initiatief werd genomen en waarvan de oprichting plaats had in 1904 te Berlijn, hield in Augustus 1906 eene algeaneene vergadering teKopenhagen en wensciht in de tweede helft der maand Juni van het jiaar 1908 opnieuw samen te komen. „De Nederiandsohe Nationale Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht heeft den Wereldbond uit- genoodigd, die samenkomst te houden in ons land, meenende, 'dat van eene dergelijke internationale besprekink groote kracht kan uitgaan voor de Nederlandsche vrouw in de ernstige dagen, welke tengevoge van de voor genomen Gfrdndiwetób&rziening haar wachten." iDe Wereldbond heeft die uitnoodiging aangenomen; en op hare jaarvergadering van 16 'December ,1906 te Rotterdam heeft die Vereeniging v. VirouwenMesreoht, die dus nu als gastvrouw zal optreden, de voorberei ding eener waardige ontvangst van zoo vele uitnemende vrouwen van on derscheiden natiën wier naam enwerk reikt ver buiten de grenzen van eigen land en volk, opgedragen aan een Centraal Comité van zeven leden. Dit Comité vraagt aller medewer king en financiieelen steun. Te Haarlem is een Isub-comité ge vormd door de dames: Mejuffrouw Hoevenaar, presidente; -mevrouw Kalff—Rutgers v. d. Loeff; mevrouw SprengerLambrechtsen; mevrouw RoordaDijckmeester en mevrouw TlhielW-ehrbedn, secr.-penning. Schieten. 0(p den Zondag 22 Sept. jl. gehouden schietwedstrijd van de vereeniging „VoorVaderiand en Koning" met weer M. 95 in de duinen te över- veen, werden de prijzen behaald als volgt: KhmpioensmedailleH. Smink. Personeele baan: le afdeeling, ach tereenvolgens door J. Baardse, D. N. H Twisterling. D. Feekens, C. van Zalen, K. Hollander, J. Groet; J. P. de Klerk; Duisi^rhof, J., L. van Dort; B. A, Gas&ée, II. Simdnk, O. Birandse, P. Mijiksemaiar; D. Salia, G- Vermeer, F. A. Boerêe, J. AartSen. 2de Aifd.: achtereenvolgens door A. Joustra; J. J. Zwollo, A. A. van Zan ten; I. W. Ides, J. Röbken, W. van Gunsteren. Rozenwedstrijd, door C. van Zalen Jr., J. Viets. D. N. H. Twisterling, D. Teekens, J. Groet, G. Vermeer, H. Smink, J. P. de Klerk. B. A Gas J. L. van Dort, J. J Zwollo, A A. van Zanten en D. Sala. Raad van Beroep. In de zitting van den Raad van Be roep inzake de Ongevallenwet werd hedenmorgen de zaak behandeld van de Plaatselijke Commissie, die in be roep gekomen is tegen eene besliss'ng van de Rijksverzekeringsbank betref fende den workman P. J. Verhoeven te Schoten. Deze werkman heeft in de stereoty pie van de firma Enschedé een onge luk gekregen, tengevolge waarvan een arm zeer ernstig werd gewond. De Rijksverzekeringsbank heeft eerst een volle uitkeering gegeven, maar deze later verminderd tot 14 pet. De vertegenwoordiger Mr. Merens vroeg eene volle uitkeering van 70 3ct. van het loon, omdat de man ge- ïeel niet in staat is te arbeiden iets te verdienen. De firma Enschedé heeft hem dan ook ontslagen. Uit de behandeling der zaak bleek ook, dat dè Rijksverzekeringsbank la ter weer de uitkeering tot 40 pet. ver hoogd heeft, maar ook daar kan de betrokkene zich niet mede vereenigen, zoodat later daartegen beroep zal wor den aangeteekend. Uitspraak 18 October. In een kapperswinkel. Reiziger van een parfumeriefabriek komt aanbieden Hier meneer, hebt u een fijne odeurBlauwe Tulp. Blauwe Tulp? Dan is u je tijd, vooruit, meneer, zegt de winkelier Blauwe Tulpen zijn er nog niet. Reiziger verontwaardigd Maar meneer, u denkt toch niet, dat we u een odeur aanbieden van een bloem, die niet bestaat? Ik heb ze nog nooit gezien, houdt de winkelier vol. Dan moet u in 't voorjaar maar eens op de velden gaan kijken, de reiziger, niet bedenkend, dat hij in Haarlem is. U zult heele velden vol blauw zien Juist, maar dat zijn hyacinten De reiziger af, zooveel flora-kennis is hem te machtig. DICK. Uit de Omstreken UIT SCHOTEN'S RAADKAMER. Zelden hebben onze vroede vaders een vergadering gehouden, waarvan zoo weinig is te rapporteeren als Donderdagavond'. De magere agenda en het ontbreken van twee der vijf Raadsleden (de heeren Stut en Nel is) voorspelden dit al. Gelukkig brachten de ingekomen stukken nog wat leven in de brouwe rij. De vereeniging van huiseigena ren in net Schoterkwartier had een brief gezonden, waarin heel wat werd gezegd. Allereerst een huldebe tuiging aan den Raad voor het mooie besluit tot stichting van een eigen gasfabriek ten tweede het verzoek om het aanzicht der gemeente wat aangenamer te maken door het aan leggen van een plantsoen op enkele pleinen ten derde een aanmaning om zich tot de Regeering te wenden met het verzoek in Schoten een post en telegraafkantoor op te richten. De huldebetuiging werd natuurlijk voor kennisgeving aangenomenmet het tweede verzoek zal bij de behan deling der gemeeiiiehegroo'ting reke ning gehouden worden, en het adres aan de Regeering zal verzonden wor den. De discussie liep over dit laatste punt. De VOORZITTER achtte zoo'n kan toor beslist noodig, vooral nu ervan een hulpkantoor in 't gebouw der Handels vereen! ging aan den Jans- weg niets komt. De heer HOOY had gefhoord (of in d'e courant gelezen dat er een hulp postkantoor wordt gemaakt in het nieuwe stationsgebouw. Dit is voor de Schoter-mensohen een kwartiertje dichter bij, maar het ideaal is zelf een kantoor en daarom het adres zonden. Ook constateerde deze heer met genoegen, dat dit de eerste keer is, dat de inwoners den Raad voor lichten, en dit blijk van belangstel ling in de gemeente-zaken vonld, spre ker zeer aangenaam. De Vereeniging „Koninginnedag" vroeg subsidie en B. en- W. stelden voor f22.50 te geven. Geen der hee ren, behalve- de heer VINK had daar bezwaar tegen, dus werd dit goedge vonden. De heer Vink zei„Meheur de Bourgemèster. ikke vint het veuls, veuls te veul. Hier in Oud-Schoten hebbe de keindere ook feust gevierd en zonder subsidie, dat hadde ze in 't Klooster óók maar meute doen." Een ander belangrijk ingekomen stuk was de mededeeling van Ged. Staten, dat zij het besluit to-t aan gaan der geldleening voor de gasfa briek hebben goedgekeurd. Dit w-as natuurlijk voor de Raads leden en ook voor onze lezers geen nieuws. Toch werd de mededeeling met applaus begroet alleen de heer Teeuwen applaudiseerde niet Door B. en "VV. werd de begrooting voor 1908 aangeboden. De eindcijfers zijn 38.094.301/2, met een post van 372.081/2 als onvoorziene uitgaven. Op de voordracht voor onderwijze res stonden mej. Keers te Santpoort en mej. De Clercg te Haarlem. Met 4 van de 5 stemmen werd mej. Keers benoemd. Hiermede was dè vergadering af- geloopen. Bij 't einde kregen de hee ren Vink en Teeuwen nog een ge schil over den slechten toestand van een terrein, sloot, greppel of weg (dit bleek niet) toebehjoorende aan des heeren Teeuwen's broeder. De lieer Vink oordeelde, dat de eigenaar ver plicht was, daar verbetering in te brengen, en de heer Teeuiwen zed „Dat is in zijn eigen beleefdheid", ei mopperde er voorts op lo-s. Hedenmiddag werd ten nadeel e van den heer D. een rijwiel ontvreemd, dat hij eenige minuten voor een café öp den Schoterweg had laten si Later op den middag werd het rij wiel door de politie opgespoord en te Bloemend-aal in beslag genomen. Kiesvereeniging. 'Alhier is opgericht een soc.-dem. kiieisvereenagi-ng. HAARLEMMERMEER. Het voorgenomen bezoek aan de ge meente Haarlemmermeer door Z. Ex. den Commissaris der Koningin in N.- Holland zal Dinsdag a.s. plaats heb ben. IJMUIDEN. Onze correspondent schrijft Menschen tr an sport. Donderdag arriveerden per stoom schip „Prof. Buy's" van Huil eenige Russische terugkeerende emigranten, Gedurende de gansche reis, die van 20 tot 30 uur duren kan, heeft men die arme menschen zonder eenig vcedsel of drank gelaten. Waar morgen, Zaterdag, weder door bemiddeling van hetzelfde stoomschip eenige emigranten naar Huil gebracht zullen worden, hopen we, dat het Amsterdamsche Comité menschlie-vender zal zijn dan het Eu- gelsche, en er voor zorgdragen, dat die ongelukkig,en van eenige spijjs en drank worden voorzien. Z ANDVOORT. Woensdagavond werd onder voor zitterschap van Dr. C. A. Gerke de al- gemeene vergadering gehouden der afdeeling Zandvoort van het Witte Kruis. Deze vergadering was hoofdzakelijk belegd tot behandeling van den be schrijvingsbrief der 49ste algemeene vergadering, 1 October te Amsterdam te 'houden. Tot afgevaardigde werd gekozten dè beer C. Kniysmuildier, tot plaatsver vangend afgevaardigde de heer J. ten Ilouté de Lange. Den afgevaardigde werd vrijheid ge laten bij het kiezen van leden van het hoofdbestuur en van de commissie van beheer van Heideheuvel. Ten aanzien van het voorstel West woud zal hij zich te richten hebben naar de zienswijze, neergelegd in het praeadvies van het hoofdbestuur. een be Hoie (hert. genoegen van 'groot aantal kinderen licht dorven kan worden, dagen hier wederom gebleken. Uit de ingezetenen had zich eene com missie gevormd, om aan de Zand- voortsehe schooljeugd, die altijd kin deren naar Zandvoort ziet komen om daar te genieten, eens een prettigen' buiten Zandvoort te bezorgen. De commissie wilde hen in staat stellen een bezoek aan den dierentuin te Am sterdam te brengen. Zij riep daartoe de medewerking in van B. en W. om aan de schooljeugd vrijaf te geven, en vond een goed onthaal; alleen werd aanbevolen om dit te regelen in over leg met de hoofden van scholen. Toen nu de Commissie bij deze heeren kwam, en hen bleek, dat de leden der commissie zelf het geleide der kinde ren op zich zouden nemen, en hunne' aanwezigheid dus niet werd vereischt of gevraagd, hebben de heeren hoof den van scholen besloten de kinderen niet vrij te geven... tenzij heen dit ge last werd. De commissie, die daaruit onaange naamheden vj-eescüe. heeft toen het geheel e plan bij' besluit van de meer derheid der commissie opgegeven. Binnenland HOFBERICHTEN. De hoofdofficieren der marine en de opper- en hoofdofficieren van leger met hunne adjudanten, die aan de kustoefeningen hebben deel genomen, zaten Woensdag als gasten van H. AL ten Hove aan. Alvorens aan tafel te gaan, ont ving de Koninklijke gastvrouw de heeren in cercle. Het aantal genoodigden bedroeg omstreeks 50. De Koninklijke Militaire Kapel speelde gedurende dit militaire diner. TWEEDE KAMER. Een regeling van werkzaamheden heeft tegenwoordig heel wat om het lijf. Vroeger was dit het werk van een o ogenblik, thans besteedt men er een verloren ochtend iaan. Vóór dat de Kamer aan den be- grootinigsarbeid begint, wilde de Voorzitter haar een reeks wetsont werpen -laten afdoen. Zij werden reeds vroeger medegedeeld. Op het lijstje kwam niet voor het ontwerp tot regeling der visscherijen. Datnvs- haagile den heer Van den Bergh uit Den Helder en hij deed gisteren het voorstel, dit ontwerp nog in ieder ge val aan de agenda toe te voegen. Kon het niet meer behandeld' worden-, dan stond 'liet althans nummer één voor een nieuwe agenda na, het Kerst- •rec-ès. De heer Duymaer van Twist, die, naai- zijn eigen verklaring, nu reeds drie maanden voor behandeling van dit ontwerp strijdt, wilde het in de eerste plaats behandeld zien-, dus laten voorafgaan aan het lijstje van den Voorzitter. Maar deze wilde daarvan niets weten. Er zou, meen de hij, tot in den treure over het wetsontwerp gepraat worden van 't overige kwam d'an niets tere chit d'an de Kamer mioest minstens één week overhouden om zich voor te be reiden voor de begro otingsdebatten Daarbij kwam dat Minister Veegens nog steeds wacht op een rapport van den adviseur voor de visscherijzaken over de Zuiderzee-visscherij en vóór dat dit er was, moest men het ont werp niet behandelen. De voorstanders der behandeling waren het daarmee volstrekt oneens. Het ontwerp was in staat van wijzen. Had de Minister daartoe niet zelf meegewerkt door de indiening zijner -memorie van antwoord Op een rap port kon men, waar de zaak zóó ur gent was, niet wachten. De heer Van Kol kwam ten slotte met een tusschenvoorstel. Hij wilde eerst d'e zoogenaamde Mijnwetten be handelen en dan de Visscherijwetten, en ten slotte de andere aangekondig de wetten. De Kamer heeft ten slotte di-t voorstel- verw-orpen en is meege-- gaan met het voorstel van den Voor zitter. Alleen de 'lieer Van den Bergh kreeg zijn zin, het ontwerp Visscherij-wet komt aan het slot van de agen wat zooveel zeggen wil, alsde be handeling is voor gerutmen tijd uit gesteld. HedenVragendag. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit: is bevorderd tot luitenant-generaal de generaal-majoor W. F. Ridder van Rlappard, mi ni ster van oorlog. HOLL. HYPOTHEEKBANK Men verneemt, dat het cassatiebe roep van jhr. De Geer op 1 October e. voor den Ho ogen Raad zal behan deld worden. S. VAN DEN BERGH. Naar men aan L. en V. mededeelt, zal de heer S. van den Bergh, afge vaardigde voor district I te Rotter dam, in de Tweede Kamer, wegens an dere drukke bezigheden o. a. als direc teur van Van den Bergh's Ld., zich bij eene eventueele tusschentijklsche of bij de e.k. -periodieke Kamerverkie zing, niet meer beschikbaar stellen. Mr. J. P. MOLTZER. Het lid van den Raad van State mr. J. P. Moltzer, is Donderdag, na zeer geruim en tijd ziek t.e zijn we est, overleden en wel te Doorn, alL waar hij tot herstel van zijn gezondL heid vertoefde. De heer Moltzer, die van 1881 tot 1S95 hoogleeraar was te Amsterdam, -werd in laatstgenoemd jaar benoemd tot lid van den Raad van State, waar hij zitting had zoowel in de afdeeling geschillen van bestuur als in die van "ustitie. Ook was de overledene vroeger lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland'. Wijlen mr. Moltzer bereikte den leeftijd van 57 jaar. Zijne vele ver dienstens jegens het land werden o. erkend door zijne benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw. Het stoffelijk overschot zal Zater dag a. s. te 's-Graveuhage op de al gemeene begraafplaats worden ter aarde besteld. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. (Vervolg). Uitvoerig werd gesproken over de mogelijkheid om binnenkort te 's-Gra- verihage een nationale en internatio nale tentoonstelling van tuinbouw te houden, welk voorstel werd aangeno men. Als hoofdbestuursleden werden ge kozen de heeren E. Th. Witte te Lei den en baron Van Pallandt. Een voorstel van Enschedé, om aan te dringen op een wijziging der Vo- gelwet. werd aangehouden. De volgende vergadering zal te Doorn gehouden worden, de win ter- bijeenkomst te Utrecht en de vriend schappelijke bijeenkomst te Arnhem. Hierna werd de vergadering door den voorzitter ges-loten, nadat hij de heeren W. H-eyb-roek en E. H. Krela- ge bedankt heeft voor alles wat zij1 voor do Maatschappij hebben gedaan. -Hierna ging m-en naar de kweek e- rijen van de heeren Geerl-ings en Al sche te Velp. De dag werd besloten met een ge mteönsohappel ijken maaltijd in de Oranjerie van Baron van Pallandt wan Roozendoel. MET VERBANNING BEDREIGD. De „Vorwarts" deelt mode, diat on ze vroegere landgenoot Antoon Pan- nèkoek, die aan de sociaal-democra tische partajsdhool te Berlijn onder richt geeft in de sociale theorie en het historisch materialisme, alle kans heeft bij hervatting van zijn les sen uit Pruisen verbannen te wor den. Een ander buitenlander, Rudolf Hilterding, ook leeraar aan die school, is reeds door de politie aange zegd, dat hem uitwijzing wacht, zoo hij' zijne lessen aan die school mocht hervatten. BRANDEN. Even vóór tienen Woensdagavond, brak brand uit in een complex pan den aan den Vogelenzang 6/8 te Rot terdam, twee verdiepingen hoog, waarin gevestigd de huidenzouterij dor firma J. van den Berg en het klompenhuis van A. J. Erken-diep. Bij wie de brand ontstond, is niet kunnen blijken, daar beide panden die binnen door communicatie heb ben gelijktijdig brandden. Het vuur deelde zich mede aan de d'akon van het belendende tabakspakhuis dier fir-m'a C. Brugelman en Zonen en het drogistpakhuis en de zeepfabriek van P. W. A. de Vries. De brand weer trad zeer krachtig op met zeven sectiespuitén en twee stoomspuiten, zoodat reeds o-m 11 uur het gevaar voor uitbreiding geweken was. Twee verdiepingen van de huidenzouterij en de klompenmakerij zijn uitge brand', terwijl het tabaks- en het drogisipaMiuis -alleen waterschade bekwamen. De oorzaak is onbekend. Op den ronden gloed in deze bevolk te buurt waren velen komen toesnel len, die door de politie met de sabel verdreven moesten worden. Alle fir ma's waren verzekerd. Tegen midder nacht kon de brandweer grootendeels inrukken. GEEN LIEFHEBBERS. Men schrijft aan de Avdp. Het gemeentebestuur van Aalten is niet gelukkig met zijn oproepingen voor sollicitanten aan de openbare la gere 'school aldaar. Ondanks her haalde oproepingen heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld'. Het D. B. heeft zich daarom verplicht ge zien, het salaris met f 100 te verhoo- gen en te brengen op f 1450 plus vrije woning. Het is zeker een bewijs, dat er nog geen overvloed is van onderwijskrach ten in het bezat van de 3 taalacten. HOLLAND OP ZIJN LEUKST. Aan een winkelier in dassen, boor den en manchetten, enz., die lid van het A. N. V. is, werd gevraagd, waar om hij zijn uitheemsche opschriften voor zijn winkelraam niet verander de. „Och, dan ergert er zich nog eens een lid A. N. V. aan, en die loopt mijn winkel binnen met dezelfde vraag, en als hij weg gaat, heb ik een klant meer", was zijn antwoord („Neerl.") AFSCHAFFING NACHTARBEID VAN BAKKERS. (Tweede dag.) Heit eerst werd heit woord gevoerd door Dr. Kuyper, die sprak over: „de nachtrust in het bakkersbedxijf geno men tegenover de ordonnantiën Gods. Bij elk bedrijf gestaan, aldus zei de ze spreker, tegenstrijdige belangen, zoo ooo in. 't bakkersbedrijf. Is er ordinantie Gods omtrent, dit punt? Er is omtrent deze vraag niet een zoo be- ■sd/DsIt ianlt|wooaxl te geven als op de vraag omtrent de insitelling van den weke-lijik scheen rustdag. Spreker her innert er aan dat in het Gei vers van het 7e hoofdstuk van Hosea staat: „De bakker slaapt den ganschen nacht. Dit is geen ordinantie Gods, maar er blijkt uit dat de bakkers in Jeruzalem reeds zoo gelukkig waren vrij te zijn van den nachtarbeid. Voorts betoogde spreker, dat het vol strekt niet noodd-g is, dat er 18.000 menschen in Nederland hun nachtrust opofferen-. Wanneer men eens een ple bisciet uitschreef in ons land en men vroeg aan het publiek of wij- nu nog iBanger ter wille yan een gewoonte den bakkers in ons land de nachtrust willen ontnemen, dan gelooft spreker dat niet één den moed zou hebben, met zijn naam onderteekend ja te zeg gen. Spreker besl-oot zijn rede met te zeg gen: God wil het en daarom zullen we overwinnen. Daverende toejuichingen volgden op deze rede. Hierna sprak dr. A C. A. Hoffman, arts te Gouda, over het verband van den nachtarbeid en de gezondheids leer. Deze spreker betoogde, dat ook de gezondheidsleer de afschaffing van den nachtarbeid gebiedt. Die middagvergadering werd door Mini-ster Veegens bijgewoond. De heer W. H. Nedierhoed van Leeuwarden sprak een opwekkend woord tot de vergadering. De (heer Nederhoed sprak ten slotte den wensch uit dat het bestaande comité nog mag blijven bestaan. Op een circulaire betreffende de afschaf fing welke spreker voor enkele dagen heeft verzonden aan verschillende pa troons in Uns land zijn nu reeds 31 betuigingen van instemming ontvaa gen. Luid applaus werkJonk toen spre ker zijn toespraak had .geëindigd. Minister Veegens sprak daarna kort woord voordat hij de vergade ring ging verlaten. De Minister heef met veel beJIanglsteJ-ldng de vergade ring vo-or een dieel bijgewoond, t-erwij de heer Kuyper, linspecteur van dei arbeid, het o-vierig deel bijwoonde. D voorde-eie-n van- de afschaffing uit eei hygiënisch en moreel oogpunt zijn o zeer duidelijke wijze o-p id-it oongre uiteengezet. De Minister deelde mede dat d zaak reeds in onderzoek was voorda dit Congres bijeenkwam. Indien he ministerieel leven, dat zoo als bekeni broos is, hom dit veroorlooft, zal he spreker "zeer verheugen lets te heb ben kunnen bijdragen tot de vervve ze-nlijiking van het ideaal dat dit Con gres voorstaat. Donderend applaus weerklonk toei de Minister had gesproken. De Minis ter verliet hierop de vergadering. Ten slotte voerde nog het woor< mevr. Herwerden uit Rotterdam, dii dien nachtarbeid een vloek noemd< wo-or de kinderen uit, de gezinnen vai patroons -en gezallen. Spreekster be ival de vorming aan van 'een agitatie comité vain, vakmannen en nie>t-vak mannen. De Voorzitter dankte de spreekster Het geheel e comité verklaarde ziel hierop bereid werkzaam te willen blij ven. De Voorzitter zeide, dat hij nie uit de school mocht klappen, maai wel wist hij te zeggen, dat met he onderzoek door den Minister bedoek veel haast wordt gemaakt. Nadat ook de heer Kuy-per, inspec teur van- den arbeid, een kort woor< Ih-ad gesproken werd het congres me de gewone plichtplegingen gesloten. BEN SNUGGERE In een der Overmaasche dorpen hoerschten de mazelen, zoodat bijna elk huis gemerkt was met liet etiquetj „besmettelijke ziekte, mazelen". Een niet al Le snugger boertje zou een bezoek aan een familielid bren-| gen, dat hij in geen jaren gezien had] Eensklaps blijft, hij voor dieps wo| n-ing staan en zegt bij zich zeiven ls' zeker naar een ander dorp vertrokken] want hier woont Mazelle. Verder wan delende ontmoet hij tal van dergelijk^ waarschuwingen, wat ons hoertje aanleiding geeft uit te roepen „Bè gordjen. ze schijnen 'm alle] maal gesmeerd te zijn, want g& hoor» of ziet niks als Mazelle, Mazelle". („Geld.") DE EIGENAARDIGE VLIEGER. Den 3de.n dezer maand werd ons uit Corn werd gemeld' de eigenaardi ge vondst van een Engelschen vlieger tusschen Zurich en Co-mwerd. Men herinnert zich, dat die vlieger op een aanmerkelijke hoogtte in de lucht: zweefde en dat het vliegertouw beves tigd was aan een telegraafpaal. Aan het verzoek om bericht naar Saltburn; bij Hull werd door den vinder ge volg gegeven. Thans meldt men ons uit Corawerd dd'. 25 Sept. De vlieger, dSe onlangs een reisje maakte naar dJe Friesohe kust is, o-p verzoek, naar Engeland -terugge keerd. Het verzoek was gekomen, den vluchteling, die den afstand- naar hi'er binnen, de 24 uur aflegde, terug te zenden, waarna voor den gevonde ne gaarne een andere zou worden overgestuurd. Aldus geschiedde zoo kwam hier lieden noc 2 aan, in alles de gelijke van zijn voorganger. (Leeuw. Crt.) HULPBETOON. Men (schrijft aan die N. R. öt. uit iSchevemlingen: Eén -aardig geval van hulpbetoon o-p -zee had dezer /dagen plaats met de bom SGH 211. 'Men had de netten ge haald en de vangst .was goed. De la ding heistond nu uit ruim 19 last en men zette -zeil op voor de thuisreis. Echter wtas er geen zuchtje en van vooruitkomen was geen sprake. Eén Engelscihe (kotter, idle zuidwaarts op zeilde, zag h-e-t tobben van de logge plompe bom en presenteerde haar o-p sleeptouw -te nemen. Een flinke tros werd door de bom gegeven, die steeds maar werd ingehaald door den kotter, wel dertig -vaam. en toen eerst vast gemaakt een het sleepen begon. Zoo king het een kwartiertje goed. heel goed zelfs, toen plotseling de tros brak of 'lever afgehakt werd en de En- gelscbiman baalde het touw aan .boord en veranderde van koers. Nu- wilde 't toevallig gebeuren, diat een Belgisch oorlogsschip op Ikwam, slboo-men. De bom zette vlaggen op. en weldra was er een stoep van het Belgisch schip naast haar. Het geval werd medege deeld en in minder dan geen tijd was de (kotter ingehaald -en zonder veel praten werd de 'kabel van boord ge haald en weder aan de bom overgege ven. Daarmee was de hulp nog niet voltooid. Het Belgisch schip stelde nu voor de bom te sleepen, ,en niet ongaarne maalden de Scheve-ningers de sleeptros vast. Zoo werd de bom in vliegende vaart, zóó dat twee man het roer houden .moesten, zeven uur achtereen gesleept en los gelaten vlak bij onze haven. De Belg had meteen eens geïnformeerd waar de pot uit be staan had voor de bemanning der bom en gelegenheid gehad h-aar te laten proeven wat men aan boord heeft op een oorlogsschip. EEN ACTIE TEGEN DE BELASTINGAMBTENAREN. De heer Henri Polak deelt in het laatst verschenen Weekblad van den A. N. D. B. mede, dat er pogingen aangewend worden door de diamant bewerkers om een gemeenschappelij ke actie op touw te zetten tegen de belastingambtenaren, die den d>a-

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2