Koloniën zetrten wat ze wisten: mannen van ijive rigen dienst en keunigen condjuite- [Stiaa/t, in plidhümartage inferioriteit buigend voor gezag, toen hadden we 'n oogenbük het zelfbewustzijn der slachtoffers willen oproepen. Zij had den hun g«Ld gestort; zij hadden de kasten van 'n groot e reis zidh ge troost; zij hadden al gediaan walt ze konöJen om 'n ,„ip(a,piar" mfexshltöig tie worden, diait hun 'n jaarlijlksclhen steun kan geven, van 'n twintig gul den-emolument, en diaarvoor mochten ze worden... geëxamineerd. En... dlaar is ons minder gebleken, wat de examinandi niet wisten d'an hoe hoog wij de wetten-kennis der po- iitie-autoriteit hebben te schatten. Wij bedoelen, dat tekortkomingen in we ten en kunnen niet verholen bleven, al mogen we niet ontkennen, dat ook op zeer gemoedelijke wijize en in lo gisch natuurlijken gedlacbtengang werd ondervraagd. We kunnen be grijpen, diat ook deze oamdSdaiten hun keuze hebben in dezen zin, dat ze den eenien exammiajtior verkiezen boven den ander. Is examendoen 'n groo- fce moeilijiHheiid, examineeren is het met minder.. En vooral bij dit exa men moeft bij de examen-commissie de hooge ernst voorzitten van 'n te gemoetkoming, dat de examinandus de eerste is en de examinator de twee de. (Overigens natuurlijke uitingen van ontevredenheid als: ,.Weet je dat óók al niet?" en „dan maar weer wat anders' zijn zoovele ontmoedigingen, die den man geheel van streek bren gen. Een examinandus pijnigend te vermoeien met het opsporen van het negende mindstrieele departement of 'n „vergeten" besmettelijke paarden- ziekte maken hun examenziek.) Bedenken we t'odh, dat 'n examima- tor-jvolifiecommassaris of inspecteur ^door zijn superiorendienst dikwijls voor li moeilijkheid wordt gesteld van meest pénibele kwesties; dat hij alleen en de inferieure politiebeambte zelden de geheel verantwoordelijke persoon is voor wat gedaan wordt of nagelaten, dan gaat het toch waarlijk niet op aan zoo inferieure politieman nen als deze diplomajagers den eisch Ee stellen van beslist weten bij! zelf standig optreden eventueel in ons be dunkens zeldzame gevallen. We heb ben vragen gehoond o.m. over het toe laten van militairen tot openbare ver gaderingen (gewapend of ongewapend in vergaderingen met of zonder debat) dat wij heusch 'n niet volervaren in specteur z'n ,,>kaster Hencke' er nog op zien naslaan. Hoe men "n superieure betrekking krijgt bij' de politie zonder eenig diploma begrijpen we heusch ook niet recht. Wiji willen hiermee zeggen, dJait de eriscben van dit examen ons hoog voorkomen. De tijd is voorbij', dat hij de beste politieman is, die heel wat in z'n mouw heeft. De heer van Waning burgemeester van Ouderkerk en voor zitter der examen-commissie heeft het in zijn werkje: „Het gezag der politie" zoo duidelijk gezegd. Maar worden dan ook niet in hooge eisahen 'n slag boom geieigd voor lust en ijver! Ons werd ook inzage gegeven v-an het gemaakte schriftelijk werk, dat besttlond in het maken van een rapport (vrije opstellen komen zelden voor) en het maken van een eenvoudig en moei lijker proces-verbaal. En gaarne ver klaren we. dat dit werk ons zeer is meegevallen. Dat vele candidaten op gespannen voet staan met werkwoor delijke vormen en met de woordge slachten en alles wat daaraan vast aait; ook zncih élechit kunen verstaan met de genaturaliseerde vreemdelin gen in onze taal daarin is veel te vergoedlijken en er is ook veel vergoe lijkt en terecht. De kantjes van de la gere school zijn d'r bij deze menschen af; maar 'n proces-verbaal en 'n rap port „liep', den rapporten-stijl waren de meesten wel machtig; enkelen had den daarbij, zelfs n zeer goede woor denkeus. Het schrift was over 't ge heel vrij goed, in handteek eningem de grootste variëteiten van onduidelijk heid1. Dat is 'n fout van niog meer ge zaghebbende mannen. En dan die wetten; 'n twintigtal goed geteld! Van die alle werden de geheimenissen in een uur opgespoord: Grondwet drie minuten; boterwet weer drie; vreemdelingenwet idem enzoovoort. Wij spraken 'n candddaat, die vroeg om tijd wat wij' met hem wenscfoen om af te komen van vraag- en antwoordenspel. Dat spel is 'n rékslag voor z'n kansen. Het geheu gen is op dien leeftijd zeer verstom.pt, het woord-geheugen namelijk. Wat zullen de mannen hebben moe ten tobben om d'r in te krijgen, wat er in moest; hoeve!en zullen er na ge wonen, zwaren dagtaak de politie dienst is zwaar hun rust bij hebben ingeboet, ook om den vreetze van af- wiijeng bij al hun goed-villen. En dan wordlen ze, dat zijn alleen de geslaag den', ten voorbeeld gesteld aan de an doren, ook met keurigen conduite staat en ernstige plichtsbetrachting, die om niet ver te zoeken re niet konden. Wij hebben grooten eer bied voor studieiust, als waarvan dit examen ons getuigde, maar béloonen we dan toch ook de waarde, die wij hebben leeren kennen in dit diploma. Er moge in abstracte geredeneerd worden over moreel en invloed van den bezitter op z'n collega niet zoo lukkige; het gaat toch: bij allen om het materieel belang. En meerdere be kendheid met de beteekenis van dit examen en dit diploma moge dan ook tot meerdere waardeering leiden, fi nancieel allereerst. Wij althans ach ten dit diploma van meer beteekenis dan smalend publiek daaraan hecht ONGELUKKEN. Donderdagmorgen is te Belmerm.ee r (N.-H.) de zesjarige A. Daalder, in een sloot bij de ouderlijke woning verdronken. LOODHOUDENDE VERVEN. Door 'het hoofdbestuur van den Ne- dierlandsdhen Schildexsbond is aan de Koningin, aan de-Staten der provin ciën en aan de Gemeenteraden een (aidirtes igezondleu, waarin wordt ver zocht het gebruik te verbieden van loodhoudende veitven voor werken van provincie of gemeente. 1 Ben uitvoerige memorie vergezelt het adres, waarin o.a. aan de hand van verslage nvan de inspecteurs van den arbeid gewezen worxit op het ge vaar, dat door het bezigen van dfie verven voor de werklieden ontstaat. 'Gewezen wordt -op den voorloopigein uitslag van de proefnemingen der in 1903 door den toemmialigen Minister van Rinnenlandsche Zaken benoemde staatscommissie. Deze bracht in Octo ber 1906 een voorioopig verslag uit, hetwelk door het departement van Landbouw onlangs werd gepubliceerd Zij komt, op grond van uitgebreide^ met veel zorg voorbereide proeven tot de conclusie: „dat bij gebruik van de loodwit- en zamkwitverven, zooais die waarmede de commissie hare proeven genomen heeft en dus practisch zeer goed [verwerkbaar bleken, het zink wit zeker in geen 'enkel opzicht in diek- vermogen bij loodwit ten achter, ja zelfs eerder nég iets beter dekkend kan genoemd worden. Hieraan voegt de commissie nog toe: „dat die zink- witverf bij gelijke of betere diekking, en maar de thans geldende prijzen nog iets goedfcooper is dhn de loodiwitverf. DE BRAND EN DE STRAATZANGER. De liedjeszangers hebben zich mees ter gemaakt' van het treurig onheil, en in droeve coupletten, die altijd bij het volk inslaan, bezingen ze den brand. Woensdagmorgen klonk het met langgerekte stemmen in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam „Daar klinkt een kreet vol angst en schrik en smarten, Huiverend door de stille Van de nacht, De schrik doortrilt een leder men schen harten, Brand, brand roept men; roept men uit alle macht, De brandweer komt, hier ijlings aangevlogen En stort haar stralen op de vuur gloed uit? De zwarte rook Verblind een Ieders' Geef hier uw redding., o God, roept leder uit. Refrein. Ziedaar die vlammen, zij klieven zich te zamen, En kronk'len zich om hunne offere hleen, Help hen, o God, die hier om 't leven kwamen, In stille nacht hoort men hun droef komt de eerste vrouw, om de schaap jes te melken, en vindt ze uitgemol ken. En nu is de gort gaar. Want als ze na eenigen tijd met den loop van 't zaakje bekend wordt, ontstaat er eene hooggaande ruzie, waarbij bei den zich dapper van hare tong bedie nen. Ieder meent natuurlijk recht van spreken te hebben en denkt er niet aan de schuld te schuiven op den man, d;e het vuurtje heeft aangestookt. We ho pen voor de buurtjes, die overigens goed met elkaar overweg kunnen, dat deze schapenmelk, het bloed niet lang warm moge houden. (,,Pr. Gr. Ct.") enz., enz. Eenigszins uit den toon valt de noot onder aan het gedicht, waarin ver meld wordt, dat de dichter „ook zuigt op bruiloften en partijen". (Tel.) ONGEVALLENWET. Verzekering van personen werkzaam in het Zeevisschersbedrijf tegen gel delijke gevolgen van bedrijfsongeval len. Ingediend is een nota van wijzigin gen ter zake van bovengenoemd wets ontwerp. De wijzigingen in het ontwerp Zee- visschers-ongevallenwet zijn aange bracht naar aanleiding van de volgen de ingediende wetsontwerpenOnt werp Zeevaart, ongevallenwet 1908 ontwerp van wet tot wijziging der on gevallen wet 1901 en het ontwerp vis-, scherijwet zooals dit luidt na de daar in bij de Memorie van Antwoord aan gebrachte wijzigingen. Voor zooveel noocfiig is het ontwerp tevens in over eenstemming gebracht met de bepa lingen der ongevallenwet 1901. In afwijking van art. 11 van het ont werp van wet tot wijziging der onge vallenwet 1901, worden zij, die verze kerd zijn krachtens het ontwerp Zee- visschers-Ongevallenwet van den dag na het ongeval af schadeloos j door de Rijksverzekeringsbank. UITVINDINGEN EN RTJKS- EIGENDOM. De Tijd deelt mede. dat bij mondste- rieele beschikking is bepaald, dat uit vindingen en verbeteringen, al dan niet toegepast in de RijlkswerkpLaat- sen en magazijnen, die in het leven zijn geroepen met medewerking van den burgerlijken ambtenaar van de airtiiEerie-ic^idhtiingen., worden be schouwd te zijn Rijkseigendom. De vergunning tot het toepassen of het doen toepassen van bedoelde uit vindingen of beteringen elders dan in voormelde Rijksinrichtingen, is den burgerlijken ambtenaar slechts ge oorloofd met machtiging van den mi nister van Oorlog. EEN TWIST. Toen 't avond was had een slager te Stedum eenige vette schapen naar een kampje groenland gebracht even bul ten het dorp. „Ge moogt ze wel melken, morgen vroeg", zei hij tot eene dicht daarbij wonende vrouw, '„t Is de moeite nog wel waard." En ons vrouwtje, blij met zoo'n bui tenkansje, bedankte den man daar voor. Maar, wat nu niet heel mooi van onzen slager was, hij zoi het ook tot hare buurvrouw. En deze, gewoon vroeg op te staan, ging met haren man den volgenden morgen reeds bij het grauwen van den dag van het pas geschonken recht gebruik maken. En het was dan ook wel de moeite waard ARRESTATIE VAN DEN PRETEN DENT SULTAN VAN ATJEH. Het door Reuter geseinde bericht van de Straits Times is toch juist ge bleken. De Deli Crt. ivan 80 Augustus meldt omtrent de arrestatie van den Fretenident-fèultan van Atjefti het vol gende: Telephonisch was den Pretendent- Sultan Mohamad Daoed Sjah verzocht zich even te vervoegen op het kantoor van den ladsistent resident en toen de ze verscheen begreep hij spoedig waar het om te doen was. Onze maréchaus sees waren .thans van hun .taak inge licht, zij kenden het teetoen nia het welk zij den sultan onder hun hoede moesten nemen. Niu duurde het niet lang of zij zochten het station op, waar nog meer bekenden van den sul tan, vrouwen, mannen, werden op gewacht om gezamenlijk te vertrek ken naar hun verbanningsoord. At- jefa's sultan en zijn verwanten waren dus gevangen. Waarom? Het antwoord zou kort kunnen zijn. Bewezen is na melijk dat de sultan c.s.onder wie (de /Voorniaamlslten zijn diens oom Toengfcoe Oeisen, die ofschoon tot de tak behoorde van des sultans familie, die vroeger met den sultan in onmin leefde, diaar deze menig koopje van hen had ontvangen, toen zij nog in Fidië verkeerden, thans saamgesmeed heeft met zijn neef. Sinds 1882 woon de hij' te Koeta Radja schijnbaar rus tig. Een vos verliest wel zijn baar, maar niet zijn streken en zoo heeft deze Atjeher de verzoeking niet loun- nen weerstaan om de „Kiomipende" een kool te stoven, waaraan hij nu echter ieelijk zijn vingers heeft gebrand. Teungkoe Djohan van Lomnjong is' het derde lid dn dit triumviraat. Ook deze persoon speelt een rol in Atjeh's geschiedenis, maar toch te weinig be langrijk om deze hier te melden. Bewezen nu is, diat de Sultan in dertijd last heeft gegeven aan Renf- jhi iSeuman en zijn bendefje om Koeta Radja te beschieten'. En ofschoon bet verslag van At/joh c.a. over de maand Juli meldt dat .de aanslag op Pieufcam Bada, de woonplaats van T. Radja Itam, ook nog geweten kan worden aan godsdienstig fanatisme, bij> vele jongelieden .opgewekt door den Teung koe di Eumpië Triëng, toch schijnt nu zeker te zijn dat ook deze aanval voor namelijk op rekening van den sultan geschreven mag worden, evenals nog enkele andere .weinig beduidende ge beurtenissen. Wat het doel van. deze gevaarlijke kuiperijen was, waarbij dus alles op het spel gezet werd? Zij hoopten door dergelijke handelingen het verzet gaande te houden, opdat, wanneer de zoon van den Sultan. T. Ibrahim, die thans zijn opvoeding te Bandoeng ge niet, meerderjarig zou zijn, misschien aan hem een plaats als Sultan zou worden, bereid met dezelfde rechten bevoegdheden als die van Deli of Stak. Dat de pogingen van den Sultan succes hadden, blijkt wel hieruit, dat de bevolking in Groot-Atjeh in den laatsten tijd haar afkeer tegen ons niet verbloemde en den deelnemers aan de laatste aanslagen voortdurend haar steun verleent, waardoor het voor onze troepen bijna ondoenlijk is de aanvallers te pakken te krijgen. Tot mijn verwondering moet ook T. Tjd Peureula in 't complot begrepen: zijn. Daarom is ook bij' gevangen ge-, nomen en zal hiji den 'Sultan op diens reis naar Java gezelschap moeten houden. De grootste voordeelen, die hij uit de petroleum trok, deden tooh zeker ontstaan, dat deze persoon zich niet tegen het Gouvernement zou keeren. Zijn weerzin tegen ons en de invloed van uit Groot-Atjeh schijnen echter machtiger geweest te zijn dan zijln be kende geldgierigheid'. Aan den Gou verneur komt de eer .toe deze zaken ontward te hebben. Slechts twee of drie personen buiten hem wisten iets van deze dingen af. Wel werd ver moed. dat de beschieting van Koeta Radja geen bloote ontevredenheidsbe tuiging was van de bevolking en dat er nog wel wat meer van deze geschie denis zou uitlekken, doch van nie mand hoorde ik het vermoeden, dat Sultan de hoofdoorzaak van al de ze dingen was. Weinigen hadden de zen persoon, die verslaafd aan opium een liederlijk leven leidde, in staat ge acht tot eenige onderneming tegen bet (bestuur. Overigens .is men vrij zuinig met bet geven van inlichtingen. Men zegt, dat de Sultan verraden is door zijn handlangers, die teleurge steld omdat hij in plaats van 1000 door hem beloofd, aan deze slechts f 300 toekende, zijn intriges hebben aangebracht. Zeer geloofwaardig lijkt mij' dit niet, daar het onderzoek di rect in deze richting schijnt uitgegaan te zijn. Wat echter onzen Gouverneur in deze zaak licht heeft aangebracht, is mij. nog onbekend. Niet onwaar- ischijnlijk heeft zijn waakzaamheid ons gespaard voor mogelijke onheilen, die wij van dit opgewarmd fanatisme De Java-Bode van 28 Aug. bericht: Hedenochtend zijn per gouverne- ments-stoomschip Java van Lho Seu- mawe .alliier aangekomen Sootan Toengkoe Mohot Daoet en Pangeran Hoesin met hun gevolg, totaal 12 per sonen, van wie in ons telegram uit Koeta-radija van den 23en Augustus bereids melding werd. gemaakt. Zij werden begeleid' door den arisisrtenit- resüdent L. F. J. Rijckmans, den len- luitenant P. V. M. F. Atmiot en een detachement militairen. Zij /zullen hier blija-en lot tijd en wijle hun een verjbannlngisoord zal zijn aangewezen. De op Pintoebesie geïnterneerde Atjehsche grooten zijn héden in Ver hoor geweest, meldt de „J.-B." van 29 Aug. Hun zaak wordt onderzocht dé or den resident van Bataria, voorge licht door den adsistent-r esikïent L F. J. Rijckmans, die den sultan en pangeran Hoesin op hun reds hier heen vergezeld heeft. Eerst nadat de Regeering kennis zal hebben genomen van het thans bewerkt wordende rapport, zal een beslissing worden genomen in zake de verbanning der Atjehsche grooten. De ex-Sultan zal waarschijnlijk ge bruik maken van zijn recht, om bin nen zeven diagen eten memorie van Verweer in te dieöen. De andéren, zoo deelt men ons mede, hebben van dit recht geen gebruik willen ma ken. die bet omtrent hunne candidaten niet eens konden worden. Er ontstond een geweldig straatge vecht met messen en revolvers, waar bij veertien personen deels gevaarlijk gewond werden en één man dood bleef liggen. AUTO-ONGELUK. Eén der leden van het ®che ministerie, de minister van fi nanciën Costinescu, beeft een ernsti ge verwonding gekregen bij een auto- mobiebongeluk. Hij reed met zijn fa milie nabij Sinaia toen feet stuur de fect raakte, en de auto onderste bo ven in een sloot terecht kwam. Den minister werd het eene been zooda nig versplinterd, dat men vreest het 'te zullen moeten afzetten. NOG MEER ATJEHSCHE BALLINGEN. Bij gouvernementsbesluit van den 28sten Augustus is, krachtens artikel 47 van het Reglement op het beleid dér Regeering van Nederliandisch- Indië, dn bet belang der openbare rust en orde in het gouvernement At- ];eb en ondérhoorighedJen en in het bijzonder in de onderafdeeding Meula- boh der afdëelrng onderiioorigheden van Atjeh van genoemd gewest, aan de thans in 's lands gevangenis te Koeta Radja gedetineerde inlanders 1. Teukoe Ali, geboren te Koeta Niboeng (Tripa), oud naar gissing 24 jaar, zonder beroep, laatstelijk woon achtig te Meulaboh 2. Teukoe .Hadji Ben, geboren te Ranto-Pangjang (Tripa), otud naar aanzien 65 jaar, van beroep hoofd! van het landschap Peureumeu, laat stelijk woonachtig te Peureumeu 3. Hadji Machmaed, geboren te Meusengit (Tripa), oud naar aanzien 30 jaar, van beroep handelaar, laat stelijk woonachtig te Peureumeu; 4. Pentoelia Banta, geboren te La- da, moekim Aloeë Bate (Keumangan) oud naar aanzien 76 jaar, zonder be roep, laatstelijk woonachtig te Pa- dang Rangkïli, de hoofdplaats Poer- wakarta der afdeeling Krawang, dé residentie Batavia tot verblijf aange wezen. ERNSTIGE ONLUSTEN IN EENE GEVANGENIS. De gevangenis van de Russische stad Koepgank is het tooneel geweest van ernstige onlusten. Onder de ge vangenen, die zich blijkbaar wape nen hadden weten te versohaffen, brak een opstand uit, waarbij zes cipiers met revolverschoten gedood •werden. De militaire wacht moest van .hare wapenen gebruik maken, maar slaagde er tooh in dé orde te herstel len vóór een ontboden detachement infanterie hulp had kunnen brengen. Nauwelijks scheen echter dé rust Wedergekeerd, of het bleek, Idlat een der gevangenen hét gebouw in brand! gestoken had. Nu begon het gevecht opnieuw, en werden drie gevangenen neergeschoten. Eindelijk slaagde men er in de opstandelingen weer imhun cellen terug te drijven en het vuur te blusschen. CELEBES. De gewestelijke secretaris van Cele bes en onderhoorighe den seinde 29 Au gustus Bij eene patrouille van Watampone is op 27 dezer de sergeant Van Kom mer no. 519(0 doodgeschoten door dén inlandschen fuselier Sarmasik, 67834de redtenen van deze daad zijn nog onbekend. VOETBAL. Het programma van den Necferland- schen Voetbalbond vermeldt o.m. voor Zondag de volgende eerste en tweede klasse wedstrijden in district I Eerste klasse afdeeïing SipartaAjax, RóttercRnh. H. V. V.—Quick. Den Haag. H. F. C.—D. F. C., te Haarlem. HerculesVelooitas, te Utrecht. H. B. S.Haarlem, in Den Haag. Tweede klasse afdealing A A. F. C.—Achilles, in Amsterdam. A. F. H. C.D. V. S., in Den Hel der.. Ed'o—Hercules II, te Haarlem. AUTOMOBILISME. Op dé autobaan te Brooklands in Engeland heeft Lee Guinness met een Dorracq van 200 P.K. over een afstand ran 400 M. eene snelheid bereikt van 185.6 K.M. in het uut. Dit is de groot ste snelheid, tot nog toe in Engeland vorkregen. Te Oostende heeft Guin ness zelf verledten jaar al 189 K.M. ge reden. In Florida (Veneenigde Staten), te Ormond .Beach, heeft in 1906 Marriot een Engelsche mijl (1609 M.) gereden met een gemiddelde vaart van 205 K.M. in het uur. DE KASDIEFlSTALTE KOETA-RAJDJA Aan de Jarva Bode word 30 Augustus uit Badang geseind: De beklaagde A. van (Daalen werd heden door den waarnemend officier van justitie mr. J. C Beijming en het lid van den Raad van Justitie A. van IJpereni, wan boord van de Maetsuyo ker per rijtuig afgehaald en naar de gevangenis getransporteerd. Hij1 was op reds voortdurend neer slachtig en bleef Steeds in zijn hut. Den laatsten nacht weende hij voort durend. geweest. Maar een klein uur daarna hadden kunnen verwachten. Gemengd Nieuws GRAVIN MONTIGNOSO, die nu, mag men wel zeggen, ko ningin van Saksen zou zijn, had! zij niiet vijf jaar geleden den knappen Belg Giron als onderwijzer harer kin deren in huis gekregen, is Woensdag dan toch getrouwd met den Italiiaan- schen pianist Toselli. Sedert zes we ken hield de gravin verblijf in En geland, waar zij trouwens in de laatste jaren op Wight b.v., herhaal delijk is geweest. De laatste veertien dagen had zij en haar man intrek genomen in het Norfolk-hotel in de 'Surrey-street te Londen, maar nie mand in het hotel wist wie zij was. Woensdagochtend zijn zij burger lijk getrouwd. Drie Engelsche vrien- dietn van de gravin, twee heeren en een dame, woonden als getuigen het huwelijk bij. Een hunner was de schrijver William Le Queux. In het trouwboek staat het paar ingeschre ven als volgtMarie Antoinette Loui se, gravin van Montignoso, vroeger aartshertogin van Oostenrijk, onge huwd, oud 37 jaar, gescheiden vrouw van Frederik August, kroonprins van Saksen, nu koning van Saksen, Enrico Toselli, oud 24 Jaar, jongeman muziekleeraar, zoon van Alberto To selli, taalleeraar. Na het huwelijk, dat in eenige mi nuten gesloten was, reed het gezel schap naar het hotel terug, en later op den dag verlieten de heer en me vrouw Toselli, zooals het paar voort aan zal heeten, de stad, op weg naar Italië. Beiden hebben aan een verslagge ver gezegd, dat zij zioh niet van prinses Monica Pia, de dochter van Giron en mevrouw Toselli, zuilen la ten scheiden. Zij zeide nog, dat haar huwelijk haar op 't verlies van geld te staan komt, maar de genegenheid van haar man heeft zij er voor in de plaats. VERKIEZINGEN IN AMERIKA. Bij de verkiezingen die op het oogeublik te New-York gehouden wor den, is het tot een herige botsing ge- konten iusschen Tammany-mannen, Sport eo Wedstrijden schopt, met een stok geslagen en ai de leidsels gerukt hebben voor rnj handeling van een dier in het ope baar, ieder veroordeeld tot ƒ14 boe of 14 dagen hechtenis. De eisch was veertien dagen geva genasatraf. BRANDSTICHTING. I De Rechtbank te Tiel véroordéelc Jolts. H. van E. te Afferden wegei twee brandstichtingen en het schri ven van brand- en dreigbrieven', t 6 jaar gevangenisstraf. De eisch was 8 jaar. W. C. H-, huisvrouw van W. van I te Ravenswaay, werd wegens opzett» lijke brandstichting veroordeeld tot half jaar. i De eisch tegen haar wois anderha! jaar gevangenisstraf. OPRUIEN TOT SABOTAGE. De rechtbank te Rotterdam verooi deelde den colporteur Kloosterman wegens opruien tot Sabotage, tot zei maanden gevangenisstraf. VALS CI HIELD IN GESCHRIFTE. Het O. M. bij de rechtbank te Maas tricht eischte tegen E. van K., ti Houthem, hoofdinfepecteur der Noord en Zuid Nedleriandsche Levensverze keringsbank te 's-Hagé wegens valsch béid in geschrifte, ten nadeele dien bank gepleegd, eene gevangenisstra! voor den tijd van ééni jaar. Uitspraak 9 October. MISHANDELING MET DOODELIJ- KEN AFLOOP. Tegen den 16-jarigen knaap uit Lei den, die een paar maanden geleden een jongen met een knipmes een steek toebracht, tengevolge waarvan deze overleed, werd döor het O. M. bij de Haagsche rechtbank een jaar tucht school gevorderd. Overeenkomstig de bepalingen van de Kinderwetten werd de zaak met gesloten deuren behan deld. AUTEURSRECHT-QUAESTIE. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij de officier van justitie met-ontvankelijk werd verklaard in zijne vervolging tegen Jean Jacques Frangois de Vriendt, tooneelspeler, wonende te Ekeren bij Antwerpen.» en Samuel Suisman, zich noemende Soes man, directeur van hot Casino Varié té te Rotterdam, beklaagd van opzet telijke inbreuk op het auteursrecht van Herman Heijermans Jr., die aan Henri de Vries voor 10 jaren het uit sluitend opvoeringsrecht had afge staan van zijn tooneelstuk „Brand in d-9 Jonge Jan". De niet-ontvankelijkverklaring werd uitgesprokens op grond, dat niet door den heer De Vries de klacht was inge diend. Voor het overige waren de be' klaagden vrijgësproken. Kerk en School NED. HERV. KERK. Aan Os. H. Speekman te Eenum(Gr.) is na 40-jarigen diensttijd eervol emeritaat verleend' met ingang, van Nov, a.s. Beroepen te Garderen de heer J. H. F. Remmes, cundidaat te Rijswijk _Z.-H.)te Diemen ds. K. Eekhof te te u veen. Beroepen te Brielle ds. J. Eerdmans te Spijkenisse; te Hornhuizen en Kloosterburen (toez.) de heer G. de Leeuw Jr., fcanJd. ite Groningen; te Grave c.a. door het classdkaal bestuur van 's-Hertogenbosoh, doende aldaar wat des kerkeraads is> de heer C. Struick 'Posthumus, cand. Aian Idén heer J, van Konijnenburg, predikant ibe Rellingwolde, is op zijn verzoek, na meer dan 40-jarigen dienst eervol emeritaat verleend met ingang van 10 Nov. a.s. EVANG. LUTH. KERK. Aan ds. L. Garschagen, predikant te Nijmegen, is tegen 1 April eervol eme ritaat verleend. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de (rechtswetenschap, de tueeron H. La- iminrn Trip, géb. te 's-Gravenhage, en C. H. RoosegaaTde Bisschop, geb. te Batavia, beiden op Stellingen. Amsterdam. Met gunstig gevolg h afgelegd; het 2e natuurkundig exa men door de he eren J. Rüdelsheim, B. Lbhman en J. H. J. Vos. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap „Op Stellingen" de heer R. J. M. Verheyen, geboren! te Nij megen. Utrecht. Het eerste natuurk. exa men is met goed gevolg afgelegd door de dames M. A. A. Wolters en J. Wolters. Groningen. Geslaagd voor het prop. med. examen de heer W. Renssen. Rechtszaken BEROOVING. Voor de Rotterdamisobe Recliitbank stonden terecht de twee nachtsnor ders, Janse en Remirie, die 30 Juli den landbouwer C. L. uit Hoeve (N. B.), die in de Zandstraat verzeild was geraakt, in een open rijtuig hadden meegelokt en ter hoogte van het Park afranselden, een portefeuille met 520 ontnamen, en daarna uit het rijtuig wieme n- Doot het actief optreden van een paar inspecteurs van politie werden beiden nog denzelfden nacht gearres teerd en al het gestolen geld in beslag genomen. De eisch luidde voor ieder één jaar. DIERENMISHANDELING. De rechtbank te Leeuwarden heeft de paardenkoopers Jan D., oud 23 jaar, te Tzum, en Andreas G., 23 jaar, te Welsrijp die 2 Augustus j.l. te Engelum het paard, dat voor hun chaU gespannen was, zonder eenige aanleiding, op wreedaardige wijze ge- ING® ZONDEN MEDEDEELENGHN 30 Cents per regel. Kinkhoest wordt spoedig en afdoend verdreven door SCOTT'S Emulsion van levertraan en hypophosphiten van kalk en soda, en de wangen van de kleintjes zullen spoedig de kleur van rozen terug krijgen. Dit welbeproefde geneesmiddel heeft de buitengewoon genezende en herstellende kracht in gevallen van*- kinkhoest te danken aan de fijne kwaliteit en zuiverheid van de bestanddeelen en aan het volmaakte SCOTT proces waardoor deze bereid zijn tot een weismakenden en yerteer- baren room. Bij alle apothekers en drogisten. Eisch altijd de Emulsie met dit handelsmerk „DcVisscher'- liet merle van het SCOTT proces. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: H. Kierits, koopman en agent van buitenlandsche huizen, Claes de Vrie- fcelaan 17. te Rotterdam. Curatormr. A. Hijman, advocaat en procureur te Rotterdam. Jacob van Toledo Tzn., te Oostvooir- n<e. Curator mr. P. H. Hermans, ad vocaat en procureur te Brielle. Rechter-comml^saris in beide faillis sementen mr. K. W. Brevet. Mac-Mel Vos, schoenmaker, Joost van Geelstraat 70 te Rotterdam. Cu rator mi. W. A. vtin Traa, advocaat en'procureur te Rotterdam; rechter commissaris mr. G. W. baron Van der Feltz. Geëindigd Nac. de Zwart, landbouwer te Nïeu- werkerk aan den IJsel. S. P. Terpstra, Franéker. W. Klijhsma, koopman, vroeger te Goutuim, thans te Leeuwarden. („St.-Ct.") Opgeheven B. J. Gerdes, rijwielhandelaar, te Amsterdam. („Hbld.") Stoomvaartberichten Het stoomschip Djocja, van Rotter dam naar Java, arriveerde 25 Sep tember te Southampton en zette 26 Sept. de reis voort. Het stoomschip Prins Willem I arri veerde 23 September van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Celebes arriveerde 26 September van Shields te IJmui- den. Het stoomschip Ceram, van Batavia naar Amsterdam^ arriveerde 26 Sept. to Suez. Het stoomschip Java, van Amster dam naar Batavia, vertrok 26 Sept.- van Suez. Het stoomlschip Koning Willem II, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Sept. van Perim. Het stoomschip Nieuw Amsterdam,- van New-York naar Rotterdam, pas seerde 26 September, des middags 1.45 LizaTd. w Het stoomschip Prins Willem Hl vertrok 25 September van Paramaribo naar Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6