NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7442 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 30 SEPTEMBER 1907 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER H5RSB MAANDEN) Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.G2H Geïllustreerd Zondagsblad» voor Haarlem 0»37H de omstreken en franco per post 0.45 CJItgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTSÉN; Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie; Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Haarlemsdie Handelsvereeniging fccedgek. bij Kon. Beal. van 12 Nov. 1899 De Haarlemsche Handel avereeni- gmg hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd Wiel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden, en dikwijls met groot snccès. Jiaimmer echter, dalt men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- giing toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, alp doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren Leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie tvlan 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsdhe Handel&Veneeni- gitaig bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden t* bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen, en informatiën voor hen in t.e winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in procedurem en faillisse menten graiib voor hen optreedt, natuurlijk alleen voor zaken betref fende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerd adviseur der Veree niging is de heer Mr. Th. de Haan Hugenholts, Spaairne 94, alhier, die vcor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des namiddagh is te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Kruisweg '30 rood. Voor incasso'te door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pot. der vordering be rekend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen De kosten van informatiën naar buiten die stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie plus 5 cts. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 cts. voor porto vergoeding i's toegevoegd. Ruim 1748 taformialiiën en rechts geleerde adviezei} werden Sb het afge- loopen jaar gegeven. In Juni en Juli 1907 zijn 52 vorde ringen tot een bedrag van f 1831.28 be taald; 10 vorderingen worden afbe taald 14 vorderingen zijn udtgefeteld. Men wordt geraden alvorens te e- veren aan A. L. Corver, Kennemer- PLein 3, J. K. van Kampen, timmer man, Plein 33, J. van Kammen, Leid- ficheplein 47 rood, oolk wel adres op gevende van Kranenburg, Sobouw- tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemondaalsche Weg 209, Bloemen- Üaal, Mejuffrouw De Rooij, Nic. Be ets- straat 14 rood, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgdps art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclam s öf wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar 'dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemferkt, dat men ecms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar informa tiën kan bekomm en brengt nu nog maals en uitdrukkelijk ter kennis, dat alleen aan leden der Vereeniging in formatiën door haar worden verstrekt en dat voor informatiën op bier ter stede woonachtige personen nooit be taling mag worden gevorderd. HET BESTUUR. Binnenland ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit is ter beloo ning van personeel van het leger in Nederlandsch-Indië, dat zich onder scheiden heeft in de Zuider- en Oost-er afdeeling van Borneo, hoofdzakelijk gedurende het eerste half jaar 1907: 1. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Niassau: de kapitein der Infanterie L. S. Fischer; 2. de aan de orde van Oramje-Nas- &au verbonden medaille verleend: 'a, in zilver: aan de sergeanten der Infanterie J. Otten (algemeen stam boek no. 51432), G. Geldof (algemeen StarnJboekno. 53491) en K. E. O. Sper ling (-algemeen stamboekno. 58160); h. in brons: aan den korporaal-zie- kenverplegter B. Beekman (algem. stiaanho-ekno. 52993.) (S-t.-Ct.) BUITENLAN'BSGHiE JOURNALISTEN TE MOLENDAM. lM)en meldt aan de Tel. dato 26 Sep tember uit Dien Haag: Verschillende journalisten van de Vredesconferentie waren gisteren dc gasten van dr. Vian Ho ogerw-oerd, ge nera al-gevolmachtigde voor Neder land van de Nbrddeutsche Llo yd, die. zoo als bekend-, tijdens die Conferentie een zeer gewaardeerde lees- en con- versafciezaal in het Hotel de Tiwee Steden heeft ingericht. In een stoet van automobielen de tocht werd ook medegemaakt door le den van de Turksclhie dielegatie en den Turkschen consul-generaal te Rot terdam vertrok de gastheer met zijn genoodigden gistermiddag op 'n vrij' laat uur in den namiddag, met het doel een avondtoclht naar .Volen- dam te ondernemen. De weg, dien men volgde, na te Am sterdam met automobielen-stoet en al Over het IJ te zijn gezet met de be kende pont, lavend® een tooveracbti- gen aanblik op in vrouw Luna's schijnsel. Te Voiendam was de kermis in vol len gang en men begrijpt welk een bekijks de late gasten daar hadden van de in kermisstemminig verkeeren- de leuke Vol endamm-e rtjes en hun „meissies", Na te ongeveer half tien te Amster dam te zijn teruggekeerd en daar te hebben gedineerd, werd te ruim half twaalf uur de terugtocht n-aar Den Haag aangevangen, waar men te kwart voor twee uur aankwam. BRANDEN Te Koegras (gemeente den Helder) is vermoedelijk tengevolge van hooi- broei. brand uitgebroken in de boe renhofstede, bewoond door den land bouwer J. VoottJhuij®en. Het huis ging met den bannengelha.alden oogst verlo ren. De schade wordt door verzeke ring gedekt. Te "Wiaarle is de wioning van den landbouwer N. S., alsmede een schuur, geveild met graan, doorbrand vernield. Het vee is gered, terwijl de inboedel verbrandde. Alles was slechts liaa-g verzekerd. GUNSTIGE BELASTING- BEPALINGEN. Een der pastoors in de provincie Noordbrabant heeft een poging in het werk gestéld om voor bedienaars van den godsdienst, die een paard houden „in de uitoefening der bediening," ge lijke gunstige belastimgbepalingen te verkrijgen aLs aan geneesbeeren en veeartsen zijn toegestaan. ONGELUKKEN. Die landbouwer K. V.. die te Arnbt- Almelo achterover van een ladder viel is aan de gevolgen overleden. DE DIEFSTAL VAN TAFELZILVER TE MIDDELBURG. De drie in larrest gestelde muzikan ten zullen naar 's Bosch worden over gebracht oiii. voor den krijgsraad te recht te staan. heeft van 175 Meter, meteen snelheid van 311/2 K.M. per uur was gere den. De automobilist werd dus voor het kantongerecht te Utrecht gedagvaard. Hij ontkende het hem ten laste geleg de en beweerde binnen Utrecht met matigen gang te hebben gereden, zon der evenwel te kunnen opgeven, met welke snelheid in kilometers uitge drukt. Hiertegenover bleef de agent van politie, als getuige gehoord, bij het geen hij in zijn proces-verbaal had vermeld. De snelheid had. hij op den secondewijzer van zijn horloge gecon stateerd en op de vraag van beklaag- de's verdediger, hoe hij wist, dat de bedoelde straat 175 mieter lang was. gaf hij ten antwoord, dat die straat door de ambtenaren der gemeente werken te Utrecht nauwkeurig was opgemeten, en dat hij de voormelde maat van hen hiad vernomen. De verdediger betoogde na, dat de getuige niet uit eigen wetenschap ver klaard had, doch> afgegaan was op hetgeen andere gemiëente-amibtenalren hem hadden medegedeeld, De kantonrechter vereenigde zich met dit betoog, en sprak den beklaag de vrij, als zijnde het ten laste geleg de fedt niet bewezen, Immers zegt het vonnis de in het proces-verhaal opgegeven snelheid berust op eene gissing van den relatant bij redenee- ring opgemaakt naar aanleiding van de hem door derden opgegeven lengte der Wi tte-vr ouw entetr a at. Voor den beklaagde was als verde diger opgetreden mr. D. E. Lioni, ad vocaat te Amsterdam. bezorger, bekende. De diefstal was in brooddronkenheid gepleegd. Dien vol genden dag had hij met' zijn makkers overleg gepleegd op welke wijze het horloge aan den ouden man terug te bezorgen, doch de man wais niet te ■vinden, Toen had hij het verkocht vo or f 7 en de opbrengist is onder het viertal verdeeld geworden. Het O. M. jhr. mr. Qnintus, eischic een jaar gevangenisstraf. Mr. Keuls schreef het geeburde aan brooddron kenheid1 toe, het voornemen om het (horloge te stelen heeft geen oiogenblik bestaan. Zijn verzoek om bekl. uit dte voorloopdge hechtenis te ontslaan, werd door de Rechtbank afgewezen. Tegen een dier personen, die f 1.75 uit de opbrengst van het horloige aan nam en die vroeger een jaar gevange nisstraf onderging wegens valsohheid in geschrifte, werd 6 mlaanden ge vangenisstraf geëischt ter zake van heling. Mr. Mensdng van Gharante ■pleitte clementie. Rechtszaken AUTO-OVERTREDING. Utrecht is een ivan de weinige groo te gemeenten in ons land, die gebruik gemaakt hebben van de bij de Motor en Rijwdelwiet verleende bevoegdheid) om de snelheid, waarmede binnen de bebouwde kom met motorrijtuigen ge reden miag worden, te beperken. De politieverordening bepaalt na melijk, dat binnen de Singelgrachten de maximum snelheid 10K.M. per uur bedraagt en aan die verordening wordt streng de hand gehouden. Op verschillende punten stationeeren po litieagenten, die de snelheid, waar mede gereden wordt, controleeren cn bij overtreding proces-verbaal opma ken. Zulk eene bekeuring trof een Noord- Hollandsch automobilist, die op zijn weg van Amsterdam naar Arnhem, Utrecht passeerde. De gewone route volgende reed hij,, uit de Voorstraat komende, door de Wittevrouwenstraat in de richting De Bildt. De vóór de Wittevrouwenstraat geposteerde poli tieagent constateerde da.t de automo bilist den afstand tot de Bildtsfraat had afgelegd in 20 seconden, zoodat, uu eerstgenoemde straat eene lengte EFFECTEND IEFSTAL. Men meldt uit 's-Graverihage Naar aanleiding van den in 1903 te Brussel gepleegden effectendiefstal, werd voor de rechtbank alhier ge pleit. Men herinnere zich hoe in 1903 op de Boulevard Bisschofsheim een post wagen door een drietal nog altijd on bekenden was uitgeplunderd, tal van effecten en gelden daardoor aan hun rechtmatige eigenaars waren ontno men. Een gedeelte van den buit was in 1904 hier ter stede ontdekt en in be slag. genomen, eenige personen, van wie de jutetitie vermoeden had, dat zij meer dan deze zeJf van den diefstal afwisten, waren gevangen genomen, doch later door de rechtbank vrijge sproken. Intusschen had de Belgische staat bij den griffier der rechtbank, alwaar de, ten dienste der justitie in beslag genomen effecten zich bevonden, daar op beslag gelegd en ditzelfde deden ook die bestolen eigenaars der effec ten. De griffier werd nu gedagvaard zoo wel door den Belgischen staat als door de eigenaars, om de effecten aan de respectieve eijseEerfs af te geven. De griffier hfeld zich er buiten en refe reerde zich aan het oordeel van den rechter, terwijl nog bovendien zoowel door den staat als door de eigenaars voor de rechtbank waren geroepen de twiee personen, bij wie de effecten door de politie waren in beslag genomen, teneinde de afgifte door den griffier, hetzij aan den staat, hetzij aan de eigenaars „fe geheugen en te gedoo- gen". Een van hen, bij wie de effecten wa ren in beslag genomen, was intus schen gefailleerd, zijn curator refe reerde zich eveneens aan het oordeel van de rechtbank, zoodat thans de strijd liep tusschen den Belgischen (staat advocaat jhr. mr. W. M. de Brauw, de eigenaars (vroegere) ad vocaat mr. J. H. Teldfers en een der beslagenen, die beweerde thans eige naar der effecten te zijn advocaat mr. Tors uit Amsterdam. De strijd liep natuurlijk over de vraag, aan wiie van de drie de rechter de effecten heeft toe te wijzen, en die ■'.Taag houdt weer in hoofdzaak nauw verband met de uitlegging, te geven aan art. 2014 B. W. bezit van roer. goed geldt als volkomen titel" en „de gene aan wie ontvneem# ils kan gedu rende drie jaar het ontvreemde terug vorderen als zijn eigendom van hem in wiens handen hij hetzelve vindt." Officier van justitie mr. Modderman zal over 14 dagen conclusie nemen. BROODDRONKENHEID. In den avond van 26 Augustus ston den een viertal jonge mannen, eenigs- zins onder den invloed, op het Hekel- veld te Amsterdam, toen een oude man de Spuistraat afkwam met een bloemruiker in de hand. Dit wekte do VToolijikheid van het viertal op. De ou de man werd in de maling genomen en toen hij uit dien kring zijner kwel geesten bevrijd was, miste hij zijn gouden horloge. Beklaagd1 van den diefstal stond thans een der jonge mannen voor de 4e Kamer der Rechtbank te Amster dam terecht. De beklaagde, een brood het ten laste gelegde gewoontemis- dirijf geen enkele overweging is ge wijd. Met het oog op het ongunstig verle den van bekl., die reeds 16 jaren in do gevangenis doorbracht en wiens naam telkens en telkens voorkomtin groote misdrijfzaken, meent spr., dat de Rechtbank terecht het maximum toepaste. We hebben hier te doen miet (heling in haar meest emstigen vorm. Spr. vraagt vernietiging van het vonnis en opnieuw rechtdoende op legging van zes jaren gevangenis straf, met aftrek van 2 maanden Voor in opi ge. hechtenis. Mr. I. Goudeket betoogde, d'at de bekl. toen hij de goederen kocht, niet wist, dat ze van misdrijf afkomstig warenhoogstens kon hij dit slechts vermoeden. H. E. v. d. DOOL. Bij vonnis van 28 Mei 1.1. veroor deelde de 4e kamer der Rechtbank te Amsterdam den berucht,en koopman H. E. van den Dool:, oud 64 jaren, tot zes jaren gevangenisstraf, ter zake van ,,ihet eene gewoonte maken van het opzettelijk koopen van door mis drijf verkregen voorwerpen". De beklaagde dreef o. m. in de laatste helft van 1905 en 1906 onder een firma-naam, anders luidende dan de zijne, een handel in verfwaren en ■aanverwante artikelen. Hij liet voor zijn „firma" zelfs commissionnairs reizen. De zaken gingen best-, totdat aan het licht kwam, dat er artikelen vierden verhandeld tegen lagere prij zen dan waarvoor ze gewoonlijk ver kocht werden, artikelen voorts welke alleen aan den heer D. H. Vette win- kel wierden geleverd. De polütiie, in de zaait gemengd, ving a.an te onder zoeken en nam groote voorraden kwasten, verfwaren, loodwit, meme, terpentijn, vernis, plemuurmessen n toeslag, artikelen, die door een vier tal werklieden der firrna Vette winkel uit het pakhuis aan d;e Prins Hen drikkade weggenomen en aan bekl. Van clén Dool verkocht bleken te zijn. De diefstallen werden in den loo.p der jaren 1905 en 1906 gepleegd en betroffen zeer aanzienlijke, door dé firma. Vetlewinkel grootendeels met te controleeren hoeveelheden goede ren. De waaide van het gestolene 's niet te schatten, maar het Loopt ;n de duizenden. De werklieden kregen betrekkelijk geringe straffen, maar Van den Dool, die in meer geruchitma; kende zaken betrokken is geweest (hij onderging reeds 5, 10 en 1 jaar gevan genisstraf), werd, overeenkomstig den eisdh van het O. M., veroordeeld tot die bovengenoemde zware straf. Hij ontkende en teekende Ihooger toeroep aan. Thans werd dit Voor het Gerechtshof behandeld. Beklaagde zegt van de werklieden wel te hebben gekocht, maar wat hij gekocht heeft, weet hij niet. Op het o ogenblik, dat hij kocht, wist hij niet dut 't gestolen goed was. President mr. Vogel Elr is zooveel tegen u, uw verdediging is zoo wei nig raak en zoozeer in strijd met de verklaringen dor getuigen, dat er bijna geen beginnen aan is om u te ondervragen. De advocaat-generaal mr. Pleyte Waarom hebt u vroeger ontkend van de menschen gpikocht te hebben Beklaagde (die zelden een pertinent antwoord geeft)Ik moet gekocht hebben. Mr. Pleyte Hebt u van hen ge kocht of niet? Beklaagde Waarschijnlijk wel. Later geeft bekl. toe van een dier werklieden o. a. drie vaatjes menie te 'hebben gekocht. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat alleen aan kwasten voor f 2000 werd gestolen en dat de goederen door Van d.en Dool voor 25%. 40 A 50 lager te koop werden aangebo den dian de gewone prijs. Advocaat-generaal mr. Pleyte ver klaarde in zijn requisitoir dat de taak van het Hof zeer Is vergemakke lijkt door bet uitvoerige en minitieu- ■ze onderzoek in eersten aanleg. Be klaagde is eenigszins afgeweken van zijn oude pad. In de instructie hield hij vol de menschen van wie hij kocto/t, niet te kennen. Thans zegt hij dat hij van de werklieden verscha lende goederen kocht. Spr. acht het gewoonte-misdrijf van heling bewe zen. Toch zal z. i. het vonnis moeten worden vernietigd, lo. omdat er geen voldoende rekenschap in gegeven is, dat ten aanzien van de goederen die gestolen zijn, de diefstal is voorafge gaan 2o. omdat in het vonnis aan HOOGE RAAD. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Voor den Ho ogen Raad werd behan deld het cassatieberoep van M. C., koopman .te Hilversum, door het ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot zen maanden gevangenisstraf, we gens valschheid in geschrifte, en op zettelijk gebruik maken van het valsch geschrift als ware het echt en onveivalscht. Requirant had een aanvrage tot het bekomen van een abonnementskaart voor reizen tu(sschen Amsterdam en Hilversum bij de Hoillandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij ingediend, welke aanvrage door hem was onder teekend met den naam van zijn broe der A. S. C., terwijl het portret van hem, requirant, werd overgelegd, waarna ook door dezen op de vervol gend op naam van zijn broeder gestel de abonnementskaart werd gereisd. Beklaagde beweerde mot machtiging van zijn broeder, voor wien de kaart aanvankelijk bestemd was, het stuk met diens naam te hebben ondertee kend. Mr. L. W. van Gigch, advocaat te Amsterdam, voor den requirant op tredende, stolde in deze zaak in de eerste plaats een cassatiemiddel voor, den vorm betreffende, en1" wel op grond. Jat. het Hef wettig en overtui gend bewezen verklarende, dat be klaagde het gejschrift valschelijk met den naam van zijn broeder heeft on derteekend, niet heeft onderzocht, of beslist rnet welk geval van valschheid, in idle wet genoemd, men hier te doen heeft, namelijk het valschelijk opma ken of wel met het vervalseden van een geschrift. De rechter had, volgens pleiter, hier in iecCer geval moeten beslissen, welk der beide genoemde gevallen aanwe zig was. Als hoofdmiddel van cassatie ont wikkelde pleiter daarna schending of verkeerde toepassing van art. 225 van het Wetboek van Strafrecht. En hier bij betoogde hij in de eerste plaats, dat men hier niet te doen heeft met ieen geschrift, dut volgens de wet be stemd was om tot hewijte van ©enig feit te dienen. De onderhavige aan vrage tot bekoming van een abonne mentskaart was een eenzijdige ver klaring, wélke tot niets bindt. Tot staving van deze meening beriep pleiter zich o.a. op een arrest van den Hoogen Raad van 1904. Bij de behan deling van de zaak te Amsterdam was wel beweerd, dat de Ilooge Raad in 1906 op die beslissing van 1904 zou zijn teruggekomen, maar dit was, naar pleiter betoogde, onjuist. Immers 1906 betrof het een aanvraag tot b.e- koming van een werkmnnskaari, wel ke aanvraag eene verklaring inhield, onderteekend door een persoon als werknemer en door een ander als werkgevoT, en welke moest dienen om te bewijzen, dat er een betrekking be stond tusschen die beide personen. In het thans behandelde geval was van zoodanige bestemming om tot bewijs van eenig feit te dienen, geen sprake. Het gold hier slechts een voorbereiden den maatregel om een overeenkomst tot. vervoer aan 'te gaan, niet eene overeenkomst zelve. Uit de aanvraag kon nooit eenig recht of eenige ver bintenis ontstaan. In de tweede plaats trachtte pleiter aan te toonen, dat hier ook van de mogelijkheid van nadeel geen sprake kon zijn. De kaart werd niet afgege ven dan tegen betaling van den prijs en van een waarborgsom. Conclusie O. M. over 14 dagen. Letteren en Kunst OPERA ITALIANA. Men schrijft ons Signor G-ino Pucef.ti, de chef d' or- chastre der Opera Italiana van ..-het aanstaande seizoen, heeft zijne opleï ding genoten te Florence, onder den beroemden theoreticus Mabellimi, de buteerde te Siena in de Ballo in Ma- schera van Verdi, werd vervolgeus ge ëngageerd aan het Reggio en het Vit- torio Emanuel Theater te Turin, Pagliano-theater van Florence, Na pels, enz.overal met het grootste succès. Hij maakte" drié malen een tournée door Amerika, waar hij o.a. te New- York, Rio Janeiro en te Montevideo met de beroemde prima-donna Bar- rientos optrad. Zeer jong was hij reeds groot musi cus, en buitengewoon pianist, de meeste opera's worden door hem zon der partitie uit het hoofd gedirigeerd. Woensdag had de eeiiste repetitie va.n hel orkest plaats. Reeds dadelijk bleek, dat de dirigeeristaf door mees terhand gevoerd werd en het orkest uit zeer goede krachten samengesteld is. Alles liep dan ook uitstekend van stapel, zoodat het orkest ten zeerste ingenomen is met zijn nieuwen lei der niet alleen, maar ook Signor Pu- cetiti zeer tevreden is over liet orkest, allen Hollandsche musici, leden der Amsterdamsche Orkest-Vereeqiging. 1882 1907. HET A. S. ZILVEREN FEEST VAN DEN HEER STRIENING. Naar aanleiding van het feit, dat het 21 Augustus 11. 25 jaaT geleden was, diat de heer Jan G. Striening aan onze Leidsche Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst tot' leeraar voor viool werd benoemd, hebben commissarissen, leerlingen en oud-leerlingen gemeend dit feit niet onopgemerkt te mogen liaten voorbij gaan. Zaterdag 5 October zal dc heer Striening worden gehuldigd, daar 21 Augustus juist in de vacantia viel, en daardoor velen alsook de jubila ris zelf uitstcdig waren. Vóór de heer Striening te Leiden werd benoemd, was hij als 1ste vio list verbonden aan- de indertijd zoo beroemde Duitschie Opera te Rotter dam, waar hij ook op de „Eureditio- concerten" meewerkte. Later speelde 'hij op de „Diligentia-concerten" tri Den Haag1 mee, en in 1905 was hij lid van het voor eenige jaren opge- riohte „Residentie-Orkest". De heer Striening ontving zijn eer ste muzikale onderwijs te Deventer, zijn geboorteplaats, later van Frans Coenen, te Amsterdam, en volgde van" 1879.tot 1881 de lessen van de K. K. Hodhschule fiir Musik, te Berlijn. Als solo-violist staait hij goed aan geschreven. vooral om zijn mooien icon en voordracht. Te Leiden gaf hij sodrées voor ka- meivnuziek, eerst met den pianist Tli. Enderié en die cellisten Locker en RehJ, later met de pianisten Sikera ei- er en. Wirtz en dé cellisten Bonman eii Prill. Van zijn composities zijn eenige in druk verschenen. In 1898 compo neerde hij een Sonate voor viool en piano, en een concertstuk voor viool, met orkest, dat hij te Haarlem met orkest onder Kriens, en te Leiden met ihet Utr. Stedelijk Orkest ten géhoore bracht. In 1901 werd zijn zangspel „Doornroosje" met succes opge voerd. Dc heer Striening is bij zijn leer lingen zeer bemind, ten eerste om zijn uitmuntend! onderwijs, en ten tweede om de prettige wijze, waar mede bij met. hen omgaat. Tal van oud-leerlingen genolten dan ook van zijn lessen en zijn hem er dankbaar voor. Sedert jaren treedt, de heer Slrie)- ning op verzoek van de Commissie der Volksbij,eeiikomsteri' met zijn schare op en is hij daar een populair persoon. Het kan dus niet, anders of het 25- jarig jubileum van zulk een man moet bij allen, dile met hem im aan raking kwamen of op andere wijze zijn verdiensten lierden kennen, warme belangstelling wekken. LOUIS DE VRIES. „Op de Hoogte", dat weder een keur van fraaie illustraties brengt bij korte en langer opstellen van den meest verscheiden aard, heeft o. m. een zeer waardeerend getuigenis om trent den tooneelspeler Louis de Vries, door L. van de Cappelle. „De Vries zoo staat daar is nu 34 jaar en sinds zeven jaar aan het toonieel. Hij begint pas zijn loopbaan.- En als men daarop let, verbaast men zich over wat hij al getoond heeft te kunnen doen. Hij is iemand gewer den, met wien beslist rekening gehou den moet worden en met wen dat dan ook al terdege geschiedt. En als men zich wel eens afvraagt,, wie der jongeren ooit aangewezen kan wor den, om eenmaal Bouwmeesters plaats in te nemen, d/an is er nie mand, die niet in de eerste plaast aan Louis de Vries denkt. Deze verwach ting gewekt te hebben in zoo korten tijd en onder voor hem zelf zoo be zwarende omstandigheden, waarlijk, het schijnt mij een zeldzaam resul taat. Bovendien een, dat m. i. volko men en eerlijk verdiend is." Aan den novellist Lamberts Huxrel- brinck heeft De Vries een mededceling gedaan omtrent zijn jeugd, door de zen tot een vertelling verwerkt, ver haal van een doofstom echtpaar, aan wie kort geleden een kind geboren is. Hevige angst bezielt de ouders, dat

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5