Leger en Vloot Sport en Wedstrijden Kerk en School INGEZONDEN Gemengd Nieuws hun kind even ongelukkig zal zijn als zij, óók doofstom wezen zal. Als het schreit, zien zij. het de lipjes krampachtig bewegen, maar of diit ge paard gaat niet het geven van geluid'? Zij weten het niet. Of het kind kan hooren? Hoe zullen zij, niet vertrou wend, op mededeelingen van omstan ders, en zelf niet in staat eenig geluid voort te brengen, kunnen onderzoe ken, of hun kind wèl geluid kan 011 derscheiden en dus niet doofstom is Niet pogend op eenige wijze de aan dacht te trekken, neemt de vader een bordje en een lepel, nadert omzichtig het wiegje, waarin de kleine ligt met suamgeknepen vuistjes en stül voor zich uitkijkend. Dan, op zij van het w iegje, even een paar tikjes met den lepel op het bordje. Zelf lioort de va der de klank niet. Maar het kind het kind beweegt plotseling, keert het hoofdje om naar de zijde van waar het geluid komt, verbaasd en verschrikt. Het 'heeft gehoord, weten vader en moeder nu onwrikbaar zeker. Zij, dooSstommen. hebben een kind, dat niet misdeeld is gelijk zijn ouders, dat is als andere normale kinderen, e-m1 kind, dat hóórt. Zelven waren zij m staat dit te bepalenalle vergis sing is buitengesloten. Hun kind hóórt!En in hun hart welt in nige dank voor zóó groot, zeldzaam, wonder gelukLouis de Vries dat kind geweest Bij de uitgevers S. W. N. van Nloofcen te Schoonhoven liggen 0.1a. ter perse en zullen in dit najaar "ver schijnen: Een nieuwe bundel Opstellen en Dichten van" Dr.. E. Laurillard. ge- tfiiteïd „HeidtóbloedT; een nieuwe ro man „De Vlam des Levens", naar het Duiteéh. van Karl FedJern. door H. A. Lesturgeon; een nieuw Verjaardagal bum Vonken van het Groote Licht". Gedachten van vele menschen, bijeen- zameld dJoor Margai-etha Plemp van (Duiveland en Henriëtte Rehrfr; de 3de, door dr. A. A. Fokker veel verbeterde druk van de Htoll-andsch-Mateiscihe en rvraleiech-Hblliandsche Samenspraken door A. H. L. Badongs; Laurillard's Scheurkalender voor 1908. 31e jaar- ga^- DE NIEUWE COMMANDANT VAN HET VELDLEGER. De luitenant-generaal A. Kool, se dert vele jaren chef van den Genera- len Staf, die benoemd is tot comman-: dant van het veldleger, heeft een langdurige en eervolle militaire loop baan achter zich. Hij genoot zijn opleiding tot offi cier aan de Koninklijke Militaire Aca demie, werd 4 Juli 1859, op 18-jarigen leeftijd, benoemd tot 2e-luitenant bij het. wapen der artillerie, en 2 Augus tus 1861 bevorderd tot le-luitenant. In dien rang diende hij eenige jaren bij het regiment rijdende artillerie en in 1866 is hij geplaatst bij den Generalen Staf en werkzaam gesteld bij de mili taire verkenningen. Bij zijne bevordering tot kapitein, den 2den Jul1' 1871, werd hij in de sterkte gebracht van liet korps rij dende artillerie en gedetacheerd bij de toen bestaande stafschool. Jn het vol gend jaar werd hij geplaatst* bij de Koninklijke Militaire Academie en twiee jaar later als leeraar aan de stafschool, later hervormd als Hooge- ro Krijgsschool. In 1878 is hij werk zaam gesteld bij het Departement van Oorlog en kort daarna weder opge treden als leeraar aan genoemde Krijgsschool. In 1878 is hij in het district Arnhem gekozen tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dientengevolge den 22sten April van dat jaar op non activiteit gesteld. In 1883 nam hij ontslag aks Pd dier Kamer en is hij 30 Augustus van dat jaar benoemd tot majoor bij den Ge neralen Staf en toegevoegd eerst aan den inspecteur der artillerie en later aan den Chef van den Generalen Staf, ook na zijne bevordering tot luitenant-1 kolonel, den 3den September 1S86. In het volgend jaar is hij benoemd tot hoofd der tweede afdeeding (Gene ralen Staf) aan het.Departement van Oorlog en een jaar later toegevoegd aan den chef van den Generalen Staf. Hij bleef als zoodanig werkzaam bij zijne benoeming tot kolonel, den 25en September 1889. Den 30sten April 1892 werd hij be noemd tot generaal-majoor en sous chef van den Generalen Staf, en belast met het bevel over de tweede divisie infanterie, hoofdkwartier Arnhem. In 1894 is hij benoemd tot chef van den Generalen Staf, den 12den November 1897 tot luitenanfcgeneraal en in dat zelfde jaar tot adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin. Den lsten April 1901 volgde hij den generaal K. Eland op als minister van Oorlog, welke hooge betrekking hij M echts vier maanden heeft bekleed, doch in welken korten tijd de Militie- wet, waarbij de plaatsvervanging; werd afgeschaft, en de Landweerwet: zijn tot stand gekomen. Den lsten Augustus 1901 t-raJd hij als Minister van Oorlog af en werd hij als zoodanig vervangen door den lu'te nant-generaal J. W. Bergansius. Na. zijn aftreden als Minister werd hij weder benoemd tot chef van den Ge neralen Stuf, welke betrekking gedu rende zijn Ministerschap onvervuld was gebleven. De generaal is 66 jaar oud. (,,N. v. d. D.") DE NIEUWE NAMEN DER TORPEDOBOOTEN. Tem opzichte van «ie dJoor Hare Ma jesteit de Koningin aan de torpedo booten G 5 tjm G 8 gegeven namen van „Roemer Vlacq", „Pieter Con stant", „Jacob Cieijdijck" en „Corne lls Janssen de Haan", valt de volgen-, de korte schets te vermelden van. de meest uitstekende heldendaden van den persoon wiens naam de boot; draagt en welke feiten op sierlijk be werkte metalen platen op de boot zal v/orden aangebracht. „Roemer Vlacq", zwaar gewond in het gevecht in de baai van Tabago op 3 Maart 1677, waarbij hij het aan zijn bevel toevertrouwd schip in brand steekt na het zoolang mogelijk tegen de overmacht te hebben verdedigd in 1703 met 5 schepen onder zijn bevel aangetast door een overmachtig Fransch smaldleel, weet hij zulken ihardnekkigen tegenstand te bieden, dat liet aan zijn zorgen toevertrouwd convooi van 100 koopvaarders ont komt hij sterft 17 Juli aan de in dit; gevecht bekomen wanden. „Pieter Constant", Zeeuwsch scheeps bevelhebber, in het jaar 1644 door elf Duinkerkers aangetast, verdedigt ach zoodan-'g, dat zij na een gevecht, van zes uur moeten afdeinzen. Jacob Cieijdijck", Rotterdamsch scheepsbevelhebber, gedraagt zich, manmoedig in dien -driedaagschen zeeslagin 1659 aangevallen dtoor vier Turksche schepen, waarvan twee hem aan boord leggen. Hoewel op zijn schip tweemaal brand uitbreekt, weet hij na een gevecht van vier uur die Turken te doen wijken. „Cornelis Janssen de Haan". Dwingt in 1633 zeven Duinkerkers de vlag te strijken en sneuvelt bij (het achtstte gevecht tegen twee schepen, waarvan het eene ronk en het andere op de vlucht ging, NiAlAIR OOST-LNiDIë. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht, zijn Hr. Mk torpedobooten. Krokodil, Draak en Zeeslang, respectievelijk onder be vel van de luitenants ter zee der 1ste klasse G. W. de Leur, F. C. W. Moor rees en F. L. Rambonnet, 25 dezer van Athene vertrokken, ter voortzetting van de reis naar Gost-Inidië. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 90 Onta per regel. 7ll7fllrlr0 kinderen, die hetzij linOAnC in lichamelijke ont wikkeling, hetzij bij het leeren eenigs- zins achterlijk zgn, zoowel als vroeg tijdig verzwakte volwassenen, die aan bloedarmoede of zenuw zwakte lijden, en zich daardoor af gemat of prikkelbaar voelen, gebruiken met uitstekend gevolg als verster kingemiddel Dr. H O M M E L's Haematogen. De eetlust wordt opgewekt, de verstandelijke en de lichamelijke krachten nemen snel toe, het ge- heele zenuwstelsel wordt versterkt. ABT Men vrage evenwel uitdruk kelijk het echte „Dr. Hommel's" Haematogen, en late zich geen der vele nabootsingen opdringen. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. POMME d'API. Vermeldden wij dezer dagen de overwinning van Hoilandsche hard dravers in Berlijn, thans kunnen wij melden, dat Woensdag te Dilbeek in België, PoTTxme d'Api van den heer W. F. Moder den Prix vendire, af stand 1700 M. won. Pontine d'Api was toevertrouwd aan dien Belgischen Creack, jockey Heappv. KORFBAL. Voor de vacaturen tengevolge perio dieke aftreden van twee hoofdbe stuursleden van den N. K. B. zijn in gekomen de oamdidatesn Nic. Broek- hu ijzen, J. M. v. d. Hoogt en J G'ode- froy. Daar de heer Broekhuij.zen als eenig oandidaiat voor vooorzdtter was opgeheven ds hij volkens art. 42 H.R. reeds gekozen en moet er stemming plaats hebben tusschen de beide an dere oandiidaten. Wegens het bedan ken van den heer Fick is er eene va- eature in het hoofdbestuur ontstaan, waarvoor de candidaten nog opgege ven moeten worden. De algemeeue vergadering, die dit jaar begin October zal worden gehou den. heeft plaats te Amsterdam in het American Hotel! Voor de schietwed strijden, die onmiddellijk na de Al- gemeen e vergadering zullen aanvan gen, wordt bij' genoegzame deelname door het hoofdbestuur een zilveren •palmtak beschikbaar gesteld. WELLMAN GEÏNTERVIEWD. Wellman heeft op zijn doorreis 'te Kopenhagen een verslaggever van Po- litiken te woord gestaan. Hij deed1 een lang verhaal van zijn weder waardigheden en zei ten slotte "We hebben een prachtig luchtschip en de volgende maal gebruiken wij het weer. Waren er van hét jaar daarginds geen stormen geweest zo-oals men ze er wein% kent-, dian was de America al in Augustus op weg naar de Noordpool gegaan', en <wte hadden nu een heel andere uit komst gehad. Dat geloof ik beslist. Ik zie, dat een Fransch luchtvaart kundige heeft gezegd Onze lucht schepen Lebaudy en Patri e hebben met hun weinig gewicht .maar 250 mijl afgelegd, en zou nu die gekke Amerikaan met zijn zware toestel 1500 mijl willen afleggen. Maar wij kunnen ver komen, omdat wij 2600 K.G. (L. benzine meenemen, en de andere ba'lons, düe voor snelle ver kenningen gemaakt zijn, slechts 600. Wij gaan langzaam vooruit, maar ze ker. Mijn laatste woord isEr is 50 of 60 pet. kans, dat wie in 1908 op de Noordpool komen. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Doctoraal-examen in de scheikunde de heer J. F. Born water. Utrecht. Prop. geneesk. E. v. d. Heijden. Leiden. Candida ais in de Genees kunde de (hoeren J. iC. Blok en A. Welc- kor, cum lande. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Candidaatsexamen bouwkundig in genieur F. J. K. Ghijsels, H. F. Kar- sien, H. MacJalne Pont, W. K. de Wijs; eerste gedeelte H. Th. Teeuwis se; propaodeutisch examen civiel in genieur N. F. Mertons, J. Redéker; bouwkundig ingenieur F. S. Loeb;; werktuigkundig ingenieur D. A. Bot je; scheikundig ingenieur A. W. Hage VRIJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal examen dn de rechten de heer H. Bijleveld. Van ingezonden stukken., geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, Sept. 1907. EEN SLAG EN EIGEN AANGEZICHT. M. de R.! Vreemder bericht dan ik gisteren in uw blad las, is mij zelden voorgeko men. Een van de warme voorstrijders der Zondagsrust de 2e voorzitter der aflcL Haarlem van de Neder]. Ver. tot bevordering van Zondagsrust, de heer Schram, zou voorgesteld hebben op den Zondag eenige beambten der ge meente meerdere werkuren te geven? Het klinkt ongelooflijk.. Het doel van bovengenoemde veree- ruiiging is; a. de volksovertuiging /te versterken aangaande het hoog belang van Zon dagsrust voor ieder in het bijzonder voor het huisgezin en voor de maat schappij; b. te bewerken, diait de Zondag voor zoovelen mogelijk een rustdag zij. De vereent ging staat op zuiver maatscSiappelijken grondslag, los van kerkbegrippen; zij houdt rekening met de maatschappelijke toestanden en vecht niet tegen windmolens; zij weet dat honderden moeten dienen om duizenden geen rustigen doch een on- rustigen dag te geven. Dat zit er een maal in. (Doch hoe het mogelijk is, dat ie mand die dit alles weet, voorgesteld heeft den dienist van eenige beambten uit te breiden, is een raadsel. Schrij ver dezes kent alle musea van betee- kenis in Nederland en geen enkel opfent haar dfeuren op den \Zonda.g voor het middaguur. Dat n i e t-tóden der vereeniging niet het minste gevoelen voor haar streven is jammer maar begrijpelijk, doch dat een waarnemend voorzitter eener aM-eeHn-g er ook niets van blijkt te begrijpen is hoogst bedroevend. Vermoedelijk zullen wij in de lijn der gedachten des h'eeren Schram thans ook een voorstel krijgen, om des Zondags het stadhuis te doen bezich tigen en de bibliotheek te openen het archief enz. enz. Al d'eze inrichtingen zijn zóó op voedend! Foei, foei wat hébben wij. voorstan ders van Zondagsrust bier een leelij- ken opstopper gekregen. Uit de stemming in den R'aad blij/kt, mij, dat verzwaring van Zondags dienst van beambten in het bijzonder een links zaakje schijnt te zijn. Dat is in elk geval de (nieuwe zijlde van het vraagstuk. Ik geloof echter lievof dat de heeren niet doorgedacht heb ben, want dan zouden zij aangegre pen hébben het zooveel eenvoudiger middel door u in de courant aange geven om aan de bezwaren van <s en heer Mod-oo tegemoet te bomen. Het bezoek des Zondags bedraari iu doorslag hoogstens 90 personen jaar m jaar uit. Daarvoor zijn drie uron toch volkomen voldoende?. Ik meen. dat de heer Schram k k geheel-onthouder is. Hoe dwaas j..u het klinken als hij voorstelde, den --m of ander op stadskosten een kwart maatjie jenever toe te dienen, slechte éénmaal per week. Onmogelijk zoo iets te veronderstel len, niet waar? Helaas! niet onmogelijk, want door allerlei drogredenen heeft die heer thans precies hetzelfde gedaan tegen over Zondagsrust. Elenfige uurtje® werk meer op Zondag doen volstrekt geen kwaad eu wordt immers toch al gemeen gezondigd tegen Zondagsrust! Eenige druppeltjes meer jenever doen geen kwaad, er wordt immers toch zooveel gezopen! Veel heil met dergelijke redeneerin gen. heer Schram, maar vele voor standers van Zondagsrust achten het een slag op het hart. een slag op het hart der vereeniging, dat gij aldus kondt optreden als voor- strijder voor iets, dat gij in uw ziel toch moet afkeuren. EEN LID VAN ZONDAGSRUST. VERKWISTING. Natuurlijk voeren de enorme Ame- rïkaansche vermogens tot voorbeel den van de zeldtzanmste verkwisting. „Chambers Journal" heeft een artikel over zulke „krankzinnigheden, der verkwisting" in het land der onbe grensde mogelijkheden. Een Califor- hisch milliardair, die ging trouwen en een feest gaf tot besluit van zijn jonggezellen-leven, toonde na tafel zijn verachting voor het geld door bij wijze van vernietiging van al hetgeen tot zijn vroeger leven behoorde, het echt Saksische servies met tafella ken en al tegen den grond te smijten. De gasten zagen daarin een teeken om het gcheele interieur van het huis te vernielen, de kostbare meubelen kort en klein te slaan en ten slotte in brand te steken. Na deze helden feiten ging men naar den champag- nekelder, liet den wijn over -den grond stro om en en nam er een ver koelend bad in. De spilzucht uit zich soms ook wel op meer verfijnde .minder beest achtige manier. Zoo liet de jonge vrouw- van Co nullus van der Bilt do zen zomer voor een soirée een geheel schouwburg-ensemble optreden. In baar park had ze daartoe een slechtsi vood- dezjeni avond bestemde tijdelijke' schouwburgzaal me.t toébèliooren la ten optrekken, die 60,000 gulden kostte. DE FRANSCHEN LM MAROKKO. De Parijsohe republilceinische bla den tooneau zich over het algemeen ,zeer weinig ingenomen mét de resul taten, die generaal Drude bij zijne' laatste expeditie bereikt heeft. Men heeft allen eerbied voor de flinkheid en die volharding der Fransche troe pen, maar vindt het onnoodig die troepen zoo te vermoeien, zonder meer te bereiken dan in Taddert en Sidi- Ibrahim bereikt üs. Hoe gering de ge leden verliezen ook zijn, toch acht men ze nog niet in verhouding tot het re sultaat der opmairschen. In verband hiermede seint de cor respondent van den Temps" belang rijke mededeeiingen omtrent den toe stand der troepen. Volgens item is de grens van het; weerstandsvermogen dier soldaten te gen vermoeienis bereikt, en zal men in de toekomst niet zonder groot ge vaar den cirkel van 18 K.M. om Casa blanca kunnen overschrijden. Ander zijds is het echter bijna zeker, dat de vijand met een grooter troepenmacht zich niet nader bij Cajsablanca wagen zal. Het zeer geringe aantal Marok kanen, waarmede men Zondag te doen had, en hun zwakke verdediging be wijzen, dat zij er genoeg van hebben de Franscheh zonder succès aan te vallen. Zoo zal de leege kring tus schen de beide partijen steedfö breeder worden, en de strijd ophouden bij ge brek aan strijdende partij en. De weinige strijdlustigheid van den rij and is evenwel volstrekt geen bewïjjs, dat hij bereid is zich over te geven, integendeel. De Marokkanen bemerken, dat de Franschen hen „niet krijgen kunnen" ze hebben er dus volstrekt geen belang bij hen aan te vallen eenerzijd® of om vergiffenis •te vragen anderzijds, en wachten nu maar kalm een gelegenheid af om hun vijanden afbreuk te doen, zonder er Zelf te veel bij te wagen. De „Temps"-correspondent ver wachtte, dart. de operaties zich voor taan zouden beperken tot het uitzen den van patrouilles over een omtrek van 1015 kilometer, die bijna steeds zullen terugkeeren zonder een schot gelost te hebben. Dat kan een gewel digen tijd duren, en men zal dusdoen de 5000 man voor Casablanca werke loos moeten laten, wat maandelijks eenige millioenen francs aan onder houd kost, terwijl de jaarlijksche han- delsomzet te Casablanca slechts 24 miillioen francs bedraagt. De correspondent is van meening, dat een vliegende colonne, die on barmhartige verliezen aanrichtte in het Chauja-gebicd, veel meer zou uit-, werken. Het is niet onmogelijk, dat deze meening ook in de Fransche re- ge eringskringen heerscht. Uit eenigie verklaringen van minis ter Clemenceau tot een medewerker van den „Petit Parisien" en uit uitla-. tingen van invloedrijke bladen in ver band met het vertrek van nieuwe troe- pen-afdéelingen, mteeut men namelijk te mogen opmaken, dat de regeering eveneens teleurgesteld is door het tot dusver bereikte, en grootere en meer gewaagde expedities beginnen wil. Het gerucht loopt, dat de regfeering aan generaal Drude reeds verlof ge geven heeft tot het ondernemen van (expedities, die mleer dan één dag vor deren; het aantal troepen bij Casa blanca zou daarvoor echter waar schijnlijk met grootere troepenzendin gen moeten worden aangevuld. VLAAMSCHE HUMOR. De wereldberoemde missionaris pa ter De Smet, kwam eens uit Amerika te Antwerpen hij was in simpele bur- gerkleeding en ging alzoo bij een rijken heer, zijjnen besten vriend a'an bellen. Is mijnheer thiuis, vroeg hij aan den knecht, die kwam open doen. Ja, mijnheer is thuis, maar hij is nog boven. Zou ik hom niet kunnen spreken.? Dat weet ik niet, ik zal het gaan vragen wie mag ik aankondigen Pere De Smet, als 't u belieft. Goed, wacht hier maar wart, ik zal eens gaan hooren. Mijnheer, zei de knecht op die kamer van zijn heer toegelaten; er is daar een struische vent binnen ge komen, die u geerne zou spréken, 't is een peerdesmet (hoefsmid) zegt hij. Zeg aan dien peerdesmet, Jan dat ik belet ben dat Ik met hem geen uitstaan heb. Vriend, zei Jan beneden geko men, mijnheer doet zeggen van maar stillekens voort te gaan, dat hij gee- nen tijd heeft om bij u te komen. Ga zeggen, als 't u belieft aan uwen mijnbeer, zei pater De Smet. dat zijn beste vriend hier is. Mijnheer, zei Jan, boven terug gekeerd, de peerdesmet van daar on der doet zeggen, dat (hij u absoluut moet spreken, dat hij uw beste vriend is. Daarojp komt d'e heer beneden, cu rieus nog om dien zoo zonderlingen peerdesmet te zien. Nauwelijks hnd mijnheer Pater de Smet gezien of hij loopt hem tegen en vliegt hem om den haJs en heette hem uit ganscther har te welkom. Jan wist niet wat gezeld van ver wondering en verstond niets van al wat hij zagen als hij naderhand hoorde, diat die Fransche Père de Smet de Vlaamsche Pater de Smet was Bah, zei Jan, als onze paters met Fransch Mappen peerdesmet worden, ze moeten dan maar Ylaamsch spreken mot de knechten. INTERNATIONAAL PERSCONGRES. Op het internationale perscongres te Bordeaux, dat Dinsdag begonnen ia, werden de jaarverslagen van de 1 nternationale Pers-Vereeniging" uitgebracht door don secretaris Vic tor Taunay uit Parijs en den pen ningmeester Schweitzer uit Berlijn. Daaruit bleek, dat de toestand der Vereeniging zeer gunstig is17 lan den met 95 vereenigingen en 13.800 le den zijn thans aangesloten. Et worden referaten gehouden over de inrichting van beroepsrechtban ken, hét journalistieke beroepsge- iheiim, de ondersteuningsfondsen voor de pea's en hare verdere ontwik keling, on over verdaging van post en telegraaf tarieven. Onder luid applaus van de Fran- schien werd besloten het volgend jaar te Berlijn bijeen te komen. BRANDSTICHTING. Te Mertemheim bij Rastenburg iu Posen werd in den nacht van 24 op 25 September een loods in brand ge stoken, waar Russiseh-Poolsche ar beiders sliepen. Acht arbeiders kwa men in de vlammen oan en een groot aantal anderen werden gewond. Waarschijnlijk heeft men loer aan .eene wraakneming te denken, daar er een twist had plaats gehad tus schen de Poolsche en de andere ar beiders. HET DRAMA TE VENETIë. Een Italiaansch (blad verneemt, dat de politie te Weenen achterdocht hééft gekregen, dat ook de vrouw* van graaf Kamanofski door toedoen vian de grarin Tamotfska om 't leven is gekomen. Deze (werd met gravin Kamiarofsiki bevriend en vergezelde (haar, toen zij ziek was. naar een sanatorium te Dresden. Spoedig daar na stierf de ziekedat wlas verleden jaar. Mén vermoedt nu, dat Tar- nofska haar vergeven heeft. Hét lijk zal opgegraven worden. DE OVERSTROOMING TE MALAGA. was ontstaan dtoordat de rivieren Guadial en Medina buiten hare oevers traden. Onmiddellijk werden de klok ken van de kathedraal geluid en schoten de nachtwachtén hunne re volvers af om de bewoners te wekken. De naar de andere zijde van de ri vier leidende bruggen wierden wegge slagen, eén aantal hujizen stortte in en andere werden zwaar beschadigd. De bladen kunnen niet verschijnen, daar de drukkerijen grootendeels ver nield zijn. De stad is grootendeels zonder licht. De bakkerijen wordlen belegerd, daar er gebrek aan brood is. Bij de ontvangst van het laatste 'belicht waren er 50 lijken geborgen, vermoedelijk echter zijn er nog meer slachtoffers gevallen. Ook de omlig gende plaatsen zijn zwaar getroffen. Te Colmenar- kwamen 32 personen om, te Velzmalaga 16, te Ben am ar gota 8, te Riogordo 3. De spoorweg- en andere verbindin gen zijn verbroken. VOOR WERKGEVERS EN ARBEIDERS Op voorschrift van de directie der „Halberger Hütte", een hoogoven in Duitschland, is daar sindjs December 1905 ih dè caritine, zoowel overdag als 's nachts, warme melk van uitstekende kwaliteit tegen matigen prijs beschik baar gesteld. Eerst wilden de arbei ders er niet aan, men vond het kin derachtig melk te drinken, hield zich liever ouder gewoonte aan brandewijn en bier. Maai- al spoedig nam het aan tal melkdrinkers toe en reeds na eeni gie maanden werd gemiddeld 300 Liter per dag door d'e 3000 arbeideirs van den hoogoven gedronken, terwijl het gebruik nog steeds stijgende bleef. Daarentegen ging het'bierverbruik steeds achteruit en brandewijn werd slechts weinig meer verkocht. De arbeiders gebruiken de melk zoo wel bij het middagmaal, als bij ande re maaltijden en ook daarbuiten, een voudig als dorststillend middel. Wan neer het warm weer is, kunnen ze ook op ijs afgekoelde melk krijgen. Een werkman, die vroeger nooit melk had willen drinken, maar door het voor beeld van zijn kameraden er eindelijk ook toe was overgegaan, was in een maand tijds vier pond zwaarder ge worden en verMaarde, dat hij nooit, weer iéte anders bij zijn eten wilde hebben, aangezien het hem niet alleen zoo goed bekwam, maar hij buitendien nog goedkooper uit w.a)s, dan bij zijn biergebruik. Als men ook in ons land, waar de melk zooveel goedkooper en beter is dan in Duitschland. in arbeiderscan- itines, in fabrieken, werkplaatsen, postkantoren, kazernes, stations eens dit voorbeeld volgde Wie weet welke mooie resultaten er, zonder eenitgen dwang, waren te bereiken. DE STAKING IN APULIë. De staking der landarbeiders !n Apulië breidt zich op verontrustende wijze uit. De arbeiders in de omgeving van Train en Molfeta hébben zich er bij aangesloten, en in Bitonto Ruro en Terlizzi hebben de stakers ernstige opstootjes vierooreaakt. Een stoom tram en een postwagen werden aan gehouden en de troepen, die tusschen- bedde kwramen, werden met steenen geworpen. Een honderdtal arbeiders is in hechtenis genomen. Duizend man infanterie en honderd- twintig cavaleristen zijn naar het be dreigde land gezonden, om het te be zetten. AL VIER JAREN GELEDEN TER DOOD VEROORDEELD. Al voor vier jaren ter dood veroor- deeild geweest te zijn en dan nog eens weer voor de rechtbank zich te moe- tkn verantwoorden, zoo iets buiten gewoons gebeurt eerstdaags met een fabrieksarbeider te Berlijn, Paul Lippke genaamd. In Juni 1902 had'de man zijn echtgenoote doodgeschoten. In het huis van bewaring trachtte hij zich van het leven te berooven en werd toen gedurende zes weken ge observeerd, ten einde een onderzoek naar zijn geestvermogens in te stel len. Hij maakte toen den indruk van een zonderling, geesteskrank mernsch te zijn. Volgens verklaring van zijn moeder was hiij in z'n jeugd acrobaat geweest en was toen verscheidene ma len op zijn hoofd gevallen, en zijn vader, die een afkeer had van het acrobatenberoep, moet hem herhaal delijk tegen het hoofd geslagen heb ben. Nu werden er nog vier deskundi gen benoemd, die een nader onder zoek zouden instellen, die op grond van dit onderzoek tot de slotsom kwa men, dat de aangeklaagde geestelijk minderwaardig, miaar niet ontoere kenbaar was. Dientengevolge werd Lippke door de gezworenen ter dood veroordeeld. Intussen en maakte de geestestoestand van den aangeMaag- de het noodzakelijk, dat hij herhaal delijk hi een gesticht voor zenuwlij ders opkenomen moest worden en daarom komt nu de zaaik van Lipplk nog eens voor 't gerechtvier jaar, nadat hij reeds ter dood veroordeeld was. BEN ONGELUKKIGE LEVENSLOOP. Miss Regina Goldiner uit New-York is zeker die ongelukkigste vrouw der. wereld geweest. In 1905 riet, tijdens haar slaap, he>t plafond van haar slaapkamer in en werd zij geheel be- dolven. Zij Meef drie diagen lang,zon der de minste hulip, daar dé andere bewoners van het huis afwezig wa ren. Eindelijk werd zij gevonden en naar een hospitaal overgebracht. Toen zij hersteld was, wilde zij een bezoek brengen aan haai- zustér,. Bij het stappen in1 een tram viiel zij en brak een been. Zij werd naar hét hospitaal teruggebracht. Opnieuw ge. nezen, nam zij een rijtuighet paard door een auto verschrikt, slóeg op hol en het rijtuig werd tegen een te legraafpaal verbrijzeld. Miss Gold- ner werd zwaai- aan het hoofd ver wond en keerde ten derde male naai het hospitaal terug. Tijdens hare riekte failleerde de bank, waarop rij haar Mein vermogen had uitstaan, zoodat zij nu straatarm was. Toen 'ging zij dienen als meid, Daags na blare in-dienst-treddng vond hare meesteres haar op ha:ai bed uitgestrekt, bijna gestikt dooi ontsnappend gas. Voor de viercU maal naai- hét hospitaalDiaama werkte de jonge vrouw bij een naai- ster en reeds den eersten dag prikt* zij zich met een koperen speld in dei duim. Er volgde bloedvergiftiging ei een nieuw verblijf in het hospitaél waarbij zij bijna vergiftigd wen dioor bij vergissing van een ver ike-erd flesdbje te drinken. Maar alles was niets in vergelij Mng met wat er nog komen zou Nauwelijks luad de ongelukkige hiel ziekenhuis verlaten, of zij werd dooi de justitie gearresteerd wegens béde Jarij wat achteraf nog onjuds •bleek ook. In haai1 wanhoop kochl Regina Goldiner vergif en wildé z1 cl van het leven berooven. Dat wen ha air bijtijds verhinderd en zij wer< gearresteerd wegens- poging tot zelf moord, die in Amerika strafbaar i( gesteld. Zij werd in de New-Yorksch( „Tomben" opgesloten, waar zij deze dagen bij een val van een sralerij dei nek brak EEN AANSLAG OP TOLSTOI. In dén nacht van 19 op 20 Septem bei* zijn er schoten gelost op- het woon huis van Tolstoi in .J asn a j a -Pol jan a Tolstoi's zoon Andreas deed den gov verneur mededeeling van het gebeur de, die daarop een aantal speurder naar Jasnaja-Poljana 'zond. Er wei den huiszoekingen gehouden bij bo< ren-, om te zien o'f zij. in het bezit va: wapenen waren, en drie boeren zij daarop in hechtenis genomen. Ee; hunner werd intusschen, op voor spraak van Tolstoi, weder op vrij voeten gesteld'. Wat mén van dit geval d'enkë moet, weet men niet recht. Het schijn echter, dat het Tolstoi's eigen boere zijn geweest, die dé schoten geloi hebben. Tolstoi, die eens van plla was zijn gansclie land onder de bo» ren te verdieelen, werd dioor zijn fami lie, die hem bedreigde hem onder ci rateele te zullen laten stellen, daa van teruggehouden. Zijn fanr'li dwong hem het landgoed van Jasrrw ja-Poljana notarieel aan zijn vroui en zrtjjn kinderen te vermaken, zo( dat hij thans niet mieer de besohM king over zijn land heeft. Hij tree< wel dikwijls bij zijn familie in hét. b lang der boeren op, maar niet altij met succes. Er worden van de bo ren hooge pachtsommen gevraag Waardoor de verhouding tusschen, c boeren en Tolstoi's familie niet al goed is. Of nu de geloste schote slechte een eenvoudige demonstrate zonder meer dan wel een formeel aanslag zijn geweert, is nog niet u4 gemaakt. AUTOMOBILISME Hét Britsche Museum heeft van de automobilist (Edge de tuf gekoch waarmede hij' onlangs op de autobaa te Brooklnnds -in 24 uur 1581 Eng. mi heeft gereden. Die zal in het muse-in bewaard (worden. Het is een zes cvlii der-wagen met 60 PK. Edige (had uitgedaagd wie maar wo om tegen hem 'een auto-we detrijid t houden iom ilO.OOO pd. st. Eten Itaidaaj sche auto-fabriek heeft de uitdugic voor de komende lente aangenomen VESTINGOEFENING EN DUITSCH LAND. 'Zaterdagochtend om aéh-t uur is vestingoefening die in tegenwoordi heid van den keizer bij Posen is geho den, geëindigd. De Keizer prees a houding van de troepen. De oefen-in was zoo dicht mogelijk naar de wei kelijikheidi gevolgd: ex werden 400 scherpe schoten gelost en vijf mijne ontstoken, waarvan er een een trei van het veldspoor vernietigde. II sclhie-ten is goed geveest. DE SOC.-DEM. PARTIJDAG. In de slotzitting van den Dui scnen sociaal-democratischen parti dag is het woord gevoerd door d« Belgischen sociaal-democraat Mille die gekomen was om d-en Duitecbe gezellen te verzoeken de stakers I Antwerpen te helpen. Hij schilden de groote macht van de Oceaantrus die met zijn kapitaal van ruim vie honderd millioen eéh gevoelig« (druk uitoefent, op alle organisatie: In Hamburg, i.n Londen en in Ro terdaim, zo o zeide Mill es, hebben havenarbeiders dit jaar haar macl reeds gevoeld nu moeten ook «ie Ar worpenaars er onder. Uit alle la den, ook uit Duitschland, waren 0 'derkruipors naar Antwerpen toeg stroomd het lag daarom op den \v< van de Duitsche partij om de stake ook materieel te steunen.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 6