NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 1 No. 7446 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 4 OCTOBER 1907 DAGBLAD te* ABONNEMENTEN - PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Akonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fis—elke regel meer OJ0. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentlën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij; Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 4 OCTOBER. Schouwburg: Itialiaaauscihe Opera: La Bohème, 8 uiu/r. OM ONS HEEN No. 617 Politiehonden. De malbijlhiedid van Airojsitendaim be zorgt Haarlem gewoonlijk veel kwaad volk. Dieven en inbrekers zijn gesteld op een groote stad, waar ze den bult vlug kunnen kwijtraken en, wanneer diat nuttig mocht wezen, zelf voor een poosje verdwijnen. Dat is de reden, waarom sitedien als Groningen en. Arn hem minder leden van hielt girijpgild plegen te tellen, dan Haarlem.. Onze politie is daarvan, wel' doordron gen, houdt de heerien goed in het oog en gaat zelfs zoover, dat zij de over heid van andere gemeenten waar schuwt, zoodra zij weet. dat onge- wenscfhte gasten daarheen vertrokfken zijn. DSit is dan ook wel zeker, dat den [dief zijin beroep niet gemakkelijk ge maakt wordt. Met minder inspan- ruing zou hij als eerlijk man kunnen f leven. Toch zijn de bestaande maiait- regelen in de oogen van de voortdu- j rend bedreigde maatschappij nog niet voldoende en daarom, heeft zij' een nieuw miiddiel van verweer uitgeven- den in den vorm van den politiehond. Twintig jaar geileden, zoo schrijft C. Siegfried' in een Dunlsdh weekblad, werd daarmee voor het eers't te Gent een proef genomen. Vlooral in de bui tenwijken ihdielden zich daar destijds allerlei verdachte kerels op. die door Ide gedresseerde honden werden opge spoord en beertlgepaklt, totdlat hun meester genaderd was en den man in hechtenis naan. Verdedigde zich de ke rel, dan stond de hond zijn meester getrouw bij'. De resultaten waren zóó gunisitij dat andere Belgische steden, waaron der ook Bruiseel. dat voorbeeld volg eden en de dressuur van de dieren een onderwerp van voortdurende studie uitmaakte. In Duiftschlamd1 gebruikte reeds in 1896 de politie te HildeShedm twaalf honden voor den nachtdienst en toen de vereeniging voor herders- honiden zich de zaak aantrok, ging zijl met snelle schreden vooruit, zoo- dat in telkens meerdere gemeenten in IDuiltscihiland de' hond optreedt als bondgenoot tegen de boosdoeners. Toch is hier geen gemakkelijk op fee lossen probleem, gesteld. Vooreerst, omdat natuurlijk niet iedere hond voor den politiedienst geschikt is. Groote honden zijn bijvoorbeeld on bruikbaar, omdat diezen den mensch idliien zij vervolgen doodelijk kunnen verwonden. De besten zijn de Belgi sche en Duiibsche- bierdershondlen en -de Airedale-terriers, maar ook daar onder zijn ongeschikte exemplaren, ■IdJie onmiddellijk tier zijde moeten worden gesteld. Wat. er van den po- ïfiMiehond' gevergd wordt is dan ook niet gering. Dapper en moedig moet (hij: zijn, verder zijn meester zoowel aan liet koord als las goed volgen, op bevel voorwerpen bewaken die men Iaat vallen, op commando blaf fen en een uitstekend apportieur we zen. Weggeworpen zaken moet hij' uit het water kuurden halen, springen over schuttingen van minstens ander- faalven meter en over siooten, op 1-ad- ■diers klauteren, bo.schj.es doorzoeiben en personen die hem aangewezen wor den, de vlucht beletten, zonder hen te bijten. Daarbij moet het dier schot- Wast wezen, dat wil zeggen zich. niet ■door revolverschoten laten afschrik ken. Van onbekenden moet hij niets aannemen, zelfs het lekkerste hapje niet en evenmin iejts eten, dat bij op straal, vindt, want hij1 is bij de inbre kers dubbel1 gehiaat en als zij kun nen, brengen ze hem. door ver,gif om het leven. Ten slotte moet het dier een fijnen neus bezitten en oraver- (moedden speurzin. Dtt alles is geen kleinigheid, maar het schijnt, dat in Duliitschland al goede resultaten worden verkregen. EZelfs besltaat er een tijdschrift onder den naam De Politiehond, waarin de politiebeambten, die zich met de dressuur van deze honden be zighouden, elkander hunne ervarin gen meedeelen. Een van de beste, die tot dusver gedresseerd werden, is Hurrais, die door den inspecteur Buissenlius is opgekweekt. Dit dier heeft o.a. goede' diensten bewezen in de zaak van den meiisjesmioordemaiar Wilhelm Du we, een boerenknecht op Hagenhof. De mian ontkende van de ■misdaad te weten, maar toen men hem dezelfde Meeren liet aantrekken, die hij' op dien dag van den moord (had gedragen en Harras had laten snuffelen aan de Meeding van het ge dooide meisjie, vond' de hond 'hem her haalde malen te midden van andere aneinscben uit en greep hem telkens Vc^st. terwijl helt beest ieder andier voorbijging. Dit maakte op Duwe zulk een diepen indruk, dat hij een volle dige bekentenis aflegde. De Zfwiitsersche 'herdershond Grittli apporteerde ©en kous met geldstuk ken, nadat men het dier sokken, schoe men en andere Moederen van een ver dachte bad laten ruiken. Die gevulde ko uis vormde de buit. Ook hierop volg de de bekentenis van den beklaagde. Maar wat- nog belangrijker is: meer mallen hebben politiehonden op hunne nachtelijke ronden inbrekers en die ven verrast, vervolgd1, en vastgegre pen. zoodat hunne arrestatie mogelijk was. Vaak staan zij' den politiebe ambte bij,, waar deze te doen krijigit met landloopers en misdadigers. Te Dieissan bijvoorbeeld' trof een nacht waker in het park op een bank ié mand slapende aan. Toen hij' den man wekte, viel deze hem woedend aan, waaruit een hevige worsteling ontstond. Terwijl hij in groot gevaar verhedrde, gelukte het den politieman het noodsignaal te geven. De politie hond Ajiax, die met een anderen be waker op vijfhonderd meter afstand walg, 'kwam blaiksiemsnel aangerend, greep den zwerver in den nek en dwong Iheim los te laten:, waarna de arrestatie vo'lgen kon. .Eten anderen keer werd een poldtie- 'agent door drie met móssen. gewa pende Italianen op den grond gewor pen. Reedis knielde eon hunner op zijn borst neer, om hem een doodelij- ken stoot toe te brengen, toen de poli tiehond hem zóo geiwieOdig in de hand beet, dial hij .zdjn plan moest opgeven en onverridhtenzakie met zijn makkers aftrekken. Maar er is nog iets anders, waar voor de politiehond met succes kan worden gebruikt, namelijk het redden van menschen. In een kouden Decem- bemacht sloeg in de omgeving van AOlona de politiebond Pax voor een aandigroejve aan. Toen de ogenlt de groeve inging vond hij, daar een dron ken m.an, die in zijn roes de zandgroe ve voor zijn bed' gehouden, zich er ontkleed en te slapen gelegd had. De man was reeds half verstijfd en zou zonder den- speurzin van Piax stellig om Ihet leven zijn gekomen. Te Dusseidorf vond een politiebond itijldlems eeai sneeuwbui' diep in een bosch. ver van den weg af, een man, die daar verdwaald was en zijn be- iwusitzijn reedis verloren had. Met moeite loon hij in het ziekenhuis weer <t|Oft helt leven teruggeroep.en worden. Een derde geval deed zioh voor te Hamburg, al kon de hond hier het le ven van den verongelukte niet meer redden. Daar stortte een nieuwge bouwde woning in, waaronder elf personen verongelukten. Tien werden door de brandweer onder de puinhoo- pen vandaan gehaald, maar dien elf- IdJem, een. iTbailiiaanlschen metselaar. Ikon zij niet vinden. Ten slotte werd een politiebond "baiangetbraloM: Eerst snuffelde' het dier een tijdlang tus- ischen de bouwvallen rond en begon itoen op een bepaalde plek op den grond te krabben. Het dier werd weg gebracht en weer terug gevoerd, waarop het1 weeir na/ar dezelfde plek terugkeerde. Tom men op deze plaats ging zoeken, werd inderdaad het lijlk van den Italiaan daar gevonden. In Duitschland wordt van deze hondendlreissfuur geen geheim ge- mauikit, integendeel houdt men daar telkens in het openbaar een soort van wedstrijden, waarbij de mededingen de honden voor een jiury verschillen de opgaven moeiten uitvoeren: sprin gen over siooten en hindernissen, küd/mmen op lacUders, sporen vervol gen van' landloopers en dieven enz. Natuurlijk zijn deze' taatsten maaT gefingeerd en hebben alls voorzorg begten mogelijke beten, een zwaar ge watteerde Meeding aan. 'En hier is, naar het mij voorkomt, even de bdbadfuvczjjlbe van het ge bruik van den politiehond aangewe zen. 'Loopt namelijk ook de onge vaarlijke burger, die 's nachts wiat J aat over straat gaat, niet gevaar van door den politiebond te worden aan gevallen? Zóóver aal het hondJenver nuft toch wel niet gaian, dat het beest hem voor eien schuldeloos ingezetene herkent. Terecht zegt dan ook Sieg fried, dat de autoriteiten hunne groo te verantwoordelijkheid in deze volko men inzien, zoodat zij' dan ook zeer voorzichtig zijn in de keus van de honden en die van hunne begeleiders. Bovendien bestaan eir nog verschil lende meeningen over de marnier, waarop de hond moet aanvallen, of hij een muilkorf moet dragen en zoo meer. Maar als mettertijd meer erva ring is opgedaan, zal de hond in den strijkl tegen dieven en boeven een kos telijke helper kunnen zijn. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht ARM KOREA. De Köln. 'Ztg. publiceert een be langwekkend schrijven uit Seoel, ge dateerd van begin Augustus, waarin nadere bijzonderheden worden mee gedeeld over de bloedige onderdruk king der 'onlusten in idle hoofdstad bij gelegenheid van 'de afdanking der Koreaansche troepen. Aan den brief in de Köln. Ztg. is het volgende ont leend Terwijl 'de Japans dhe officieren, miet behulp der Japansche troepen, de Koreaiansoho soldaten ontwapen den, 'had' in een 'der kazernes -een KoraaamscTi officier zelfmoord ge pleegd. Dit deed de verbittering rtv ner soldaten ten top stijgenzij kwamen in verzet en er ontspan zich een wfoiest straatgevecht. Na eien' strijd van 'drie uur bleven de Japan ners meester v'an het terrein. De Korenniem hadden met groote onver schrokkenheid gestreden; malar het opraken der ammunitie Lab hum ge noodzaakt, het verzet op te geven. Velen Wildten zich echtter door de vlucht te redden. Treurig izag het er na het gevecht uit in de kazernes en de onmiddelliji- lce omgeving,. Het geklaag en. .ge ween der gewonden was hartver- scheur.end. Toen 's middags rust en; orde. waren hersteld, kon het Roode Kruis zijn werk beginnenvooral Amerikaansche zendelingen maakten zich daarbij verdienstelijk. Blijkens de officieele berichten waren de ver liezen der Japanners drie doodanen 22 gekwetsten. De Koreanen hadiden aan dlooden elf officieren en 57 man verder aan gewonden 100 man. Eerst na afloop van het geVechit edhit°r kwaim het groote ischahdlaal. De Ja pansche overhead liet de z. g. ..sosji" hutn sl.ag slaan. Onder „sos- ji" dient hier verstaan een troep Ja- ipanlsoh janhagel, dat reeds in het eigen land veel wandaden heeft be dreven. Deze mlet knuppels, degen stokken, ijzeren staven enz. gelwa/- peube lieden trokken in 'n bende van ca. 80 a 100 man door de straten van' Seoel. De on gelukkigen, die hun in handen vielen, werden vreeselijk mishandeld en dikwijls bloedend en bewusteloos op de straat achtergel'a- tien. Den blanken, die dleze ransel partijen aanschouwden (biet its nog steeds die berichtgever van de Köln. Ztg., die hier aan het woord is) kook te het bloed in de .aderen. Wie zou echter 'hebben durven wageto, de woedende bende in den weg te tre den De Japansche politie zelf scheen machteloos tegenover d/ezei lieden. Pas 's avonds laat weerden een veer tig dezer „aosji1", diiie (zich aan dief stal' en plundering hadden schuldig gemaakt, opgepakt. De Times verneemt uit Tokio, dat de Koreaansche opstand zoo goed als gedaan is. Men schat de verlie pen van de opstandelingen, sedert zij begonnen, op 800 dooden en eeni- ge duizenden gewonden. De twee Ja pansche regimenten, ^ie tegen hen in 'het veld zijn geweest, verloren 15 dooden en 40 gewonden. DE TOESTAND IN RUSLAND. Tot welke kleinzielige middelende Russische regeerimg haar toevlucht neemt oim personen, wier invloed zij vreest, te treffen, bewijst wieder haar optreden tegen idten leider der kadet- iten, prof. Milj.otekof. De autoriteiten te Petersburg 'hebben ml. voorgesteld hiem van de Mezerslijst te schrappen daar hij weliswaar een woningte Petersburg heeft, maar deze eerst in September van het vorige jaar heeft betrokken, en daar dus vijf dagen minder dan een jaar had gewoond hij heit Officieele begin van de Mes- periode. Werden de desbetreffende bepalingen steeds zeer nauwkeurig toegepast, dan zou men ook Hierte gen nieits kunnen inbrengen, het merkwaardigste is echter, diait tot dusverre nog nooit een kiezer con deze reden van cte lijst wteird ge schrapt. He.'t volgende telegram uit Sebasto- •pol, te Londen ontvamlgen, beiwijst, dat men de -onlusten in die plaats op ih Rusland niet ongewone wijze heeft onderdrukt. In de haven is die rust hersteld. De deelnemers aan de muiterij zijn voor leen krijgsraad gebrachtdiile hunner, van het Briest-regiment, zijin ter -dood gebracht. De bemanning van het pairtsersohip ,,Ssdnop" houdt ziclh rustig. Patrouilles 'trekken door d'e stadin de haven en op het sta tion wordt niemand zonder verlof toegelaten. DE OVERSTROOMING IN SPANJE. Volgens een telegram uit Malaga schatten de ingenieurs de slik, dite> zich in de straten van die stad ten gevolge van de overstrooming heeft opgehoopt, op 10,000 kub. M. Op som mige plaatsen ligt het 90 c.M. hoog; het ontruiiningswerk gaat zeer lang zaam, da,ar de móldlder tot in die hui zen is doorgedirongen en slechts m'et groote moeite verwijderd kan wor- UIT MAROKKO. Te Parijs ontvangen telegrammen bevestigen het bericht dat Sultan Abd-el'-Azis zijn legerbevelhebber Bouhta-ben-Bagdaidi opgeldragen heeft, ai'öh aan het hoofd' van een méhlallia naar het (gebied der Ohau- ja/s te begeven en daar met de stam hoofden der nog oproerige stammen onderhandelingen te openen,, die een (herstel van 'rust en olnd'e ten gevolge moeten hebben. Men verwacht hier van in Frankrijk veel, maar vreest, dat deze pogingen door Moulay Ha- fi'd beilemmierd zullen worden. Stadsnieuws Rubriek voor Rechtsvragen Abonné's van dit blad mogen KOS TELOOS vragiein doen, betrekking hebbende op BURGERLIJKE RECH TEN EN VERPLICHTINGEN, of over HANDELS- en PROCESRECHT, STAATKUNDIGE RECHTEN en VER- PIJCHTINGEN, ECONOMISCHE en SOCIALE AANGELEGENHEDEN, als mede de RECHTEN en VERPLICH TINGEN inzake ZEGEL, REGISTRA TIE, SUCCESSIE, HYPOTHEKEN en dergelijke onderwerpen van dage lijks voortkomenden aard. Wanneer deze vragen KORT en DUIDELIJK zijn gesteld, van genoeg zaam belang worden geacht, en voor oplossing vatbaar schijnen, worden zij zoo spoedig mogelijk, beknopt en du'delijk, beantwoord. Naam en woonplaats van den vrager worden niet gemnen van de stiptste geheimhouding kan men zich verzekerd houden en wan neer de gedane vragen naar de mee ning der redactie niet bij haar, doch elders thuis behooren, wordt zulks medegedeeld. Vraag: Wat is de eenvoudigste en goedkoopste wteg om tbt boedel scheiding te geraken Kan zulks op een gewoon zegel of is 'daarvoor be slist een notaris noodig? Antwoord: Wianneer de erfgei- namen allen meerderjarig zijn, kun nen zij de 'scheiding tot stand bren gen op zoodanige wijze en doormid del van 'zoodanige aicte als zij goed vinden. Anders moet 'de scheiding bij notarieele akte ten overstaan van dien kantonrechter plaats hebben. Maar van de kosten kunnen wij u niets zeggen, da ar dit geheel a-fhangt van dien aard des boedels b. v. of er vaste goederen zijn, of zi'ch vele be stan ddeelen in den boedel bevindten, of de toestand ingewikkeld' is, enz., enz. Spoo-rwegwerlcen; te Haan- Lem. Het Hbld. geeft weder een over zicht van dte sipotorwegweriken te Haarlem. Eene opmerking mag even Wel niet achterwege blijven schrijft 't blad namelijk, dat het verfraaien en vervtrooiijken van Le(t stationsplein door het aanbrengen van plantsoen en bloemen welke op vielie stations zulk een prachtig gezicht opleveren, in Haarlem tot de onmogelijkhedeai behooren. Het voorplein heeft voor hot verkeer dte weinig beschikbare ruimte noodig en mist bok idoor de particuliere daaraan gelegen gebou wen, den veneisch'ten aanleg. LEGER DES HE1LS. Wat te schrijven over de eerste der reeks samenkomsten, die het Leger des Hei Is Woensdagavond georganiseerd had, ter herdenking van zijn 20-jarige werkzaamheid te Haarlem 't Is zoo uiterst moeilijk voor den buitenstaan/die onbevooroordeeld - te schrijven over het Leger des Heils. Een samenkomst van deze menschen maakt zoo'n eiglenaardigen indruk, die aanblik van de zaal op het platform de igeuniform.de Heilsoldar ten, de vrouwen in 't stemmige blauw, de gezichten half verscholen onder de groote hoeden, de mannen in hun roode truien, het op den muur getschi1" fdierde wapen van het Leger met de spreuk „Bloed en vuur", de eveneens op den muur geschilderde spreuken ,De bezoldiging van de zonde iis de dcod", en „De begenadiging Gods is het eeuwige leven", dat zingen elk spant z'n longen in, om toch vooral maar veel geluid voort te brengen, welk geluid nog versterkt wordt idioor handgeMap, itambourijn-getingel, en trompetgeschal, tromgeroffel en piano, getokkeldat bidden één gaat voor in het geBedl, terwijl de geknield lig gende toehoorders mede bidden, door op eiken wensch en verzekering van den voorganger „amen" of „hallelu ja" te roependat spreken of preken waarbij idle redenaar ook geregeld igente rrompeerd' wordt met de woor den „amen" en „halleluja", wat moet beteek enen, dat de hoorder^ van harte instemmen met het gezegde. Eerst komt er onwillekeurig een glimlach op het gelaat van den vreem deling bij de 'aanschouwing van deze levendige drukte, die echter al even spoedig verdwijnt. Hij merkt op, met welk een vast, haast kinderlijk geloof en vertrouwen deze Heilsoldaten bid den, en vooral dat gezang oefent een eigenaardige bekoring, 't Klinkt zóó opgewekt, zóó gevoelvol, je krijgt den indruk, dat de zangeris meenen wat zij zingen. „Voor ons is zoo zei een Heilsol daat mij zingen en bidden gelijk. Als wij zingen, bidden wij ook Zoo hoorden wij een lied zingen met het volgende vers als koor Des Hollands liefde beeft mijn hart Veranderd, Hem zij. de eer Nu leef 'k voor God en voor den strijd En voor mij zelf niet mteer. Nu is het een feit, da.t zulke open bare samenkomsten niet den meest sympathieken kant van het Wierk van het. Leger des Heils laten zilen, dit toch zijn de werken der barmhartig heid. Welle een heenlijken indruk geeft o.a. het i's een voortbeeld udt velen zoo'n Kerstmaaltijd: in het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam?.. ALs men daaraan denkt, schaamt ■men zich clen glimlach van zooeven, dandan ilcrijgt men eerbied voor deze Heilsoldaten en hun werk van edelmoedige zelfverloochening en naastenliefde. Om weer tot de Woensdagavond- samenkomst terug te keeren, na veel gezang en gebed kwamen er getuige nissen. Vele oud-Haarlemmers gingen één voor één op het platform, om daar te spreken, hoe zij in het! Leger geko men waren, en hoe ze daar hun God en Heiland gevonden hadden. Een jongeling sprak een eenvoudi ge, maar toch indrukwekkende getui genis. Ziet, mijne vrienden, drie jaar geledon haalden eenige kameraads mij over. om naar het Leger des Heils te gaan, daar den boel wat op te scheppen en op stelten te zetten. Maar toen ik in de Leger-samienkomlst kwam kon ik niet spotten, ik luisterde stil', naar die blijde boodschap des Heils, ik werd gedwongen te gaan naar de zondaarsbank, om daar voor Jezus mijn zonden te belijden. Zoo werd ik Heilsoldaat, en leef nu in en met Christus onuitsprekelijk gelukkig. Amen Halleluja zoo riepen de hoorders. Uit deze getuigenissen kwamen we ook wat te hoor en van de geschiede nis van het Leger, van de moeite en Strijd, die het gekost heeft om hier in onze stad vasten voet te krijgen. De eerste samenkomsten waren zeer ru moerig, de Heilsoldaten zeiden wel eens „Er zijn vanavond zóóveel stoe len en zóóveel harten gebroken." Een groot verschil was er echter tusschen beide getallen, eens waren het 57 stoelen en 3 harten. Mogen zoo mierkte een Heilsol daat komisch óp mógen er nu vele harten en .geen stoelen gebroken wor den. Ook in de weken die onja wach ten Er zullen ter herdenking van het j aart eest ditmaal vele samenkomsten gehouden worden. Eiken avond: lcomt een bekende officier over, waaronder ook enkele oud-Haarlefnmers. Zaterdag en Zondag komen die heer en mevrouw Govaars. R.-K. K i e s v e r e e n i g i n g. A. s. Mlaandhg zal die R. K. Kies- VereeulitgiTXg vergaderen over de ver kiezing der Provinciale Staten al hier. Sportfeest. Wanneer de plannen tot uitvoering kunnen komien, wacht Haarlem in het voorjaar van 1908 een aardig Bportfeest. De heer F. W. baron Van Tuyll van Serooskerfcen, regcerings- commissaris voor de Olympische spe len te Londen in liet volgende jaar, heeft het gelukkige denkbeeld gehad, om te trachten de Nederlanders, die daaraan dleelnemen, te bewegen voor af in hun eigen land wedstrijden te houden. Andere sportbeoefenoarts zul len dan worden uitgenoodigd, hun partij te geven, en zoo zullen concour sen warden georganiseerd, die met een dit voordeel oprevereh, clat zij min of meer voor proefwedstrijden kunnen dienst dóen. De burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. Boreel van Hogelanden, wenschte gaarne dit sportfeest te Haarlem ge houden te zien en heeft daartoe Mr. J. Lieftinck uitgenoodigd, pogingen te doen. Aanvankelijk is diens werkzaamheid reeds met goeden uitslag bekroond. De H. F. C. heeft haar terrein afge staan, haar bestuur is bereid mede te werken en het plan is, in November onder leiding van baron Van Tuyll eene vergadering te houden, waartoe de voorzitters van de verschillende sporttvereenigingen in Nederland zul len worden uitgenoodigd, om de zaak te beispreken en de bijzonderheden nader te regelen. Het plan is aldus wedstrijden te or- gainiseeren in hardloopen, springen, gewichtenwerpen, boogschieten, scher men, voethal, lawntennis, roeien, schieten, zwemmen, worstelen, enz. Prijzen zullen voor de winners wor den uitgeloofd. Naar schatting zal het feest wel drie idlagen duren en ongeveer half Mei' worden gehouden. Wij juichen dit voornemen zeer toe.- Haarlem is de plaats, waar veel aan goede sport gedaan wordt, die tal van verdienstelijke beoefenaars heeft op geleverd. Met de beschikking over het zoo fraai gelegen Haarlemsche veld kan het niet anders, of het feest zal slagen. Met belangstelling wachten wij dan ook de verdere ontwiMceling van de plannen af. Spoedig zullen een bestuur en een eere-comité wor den opgericht. OPSTIJGING LUCHTBALLON. Zondag 6 October a. s. zal de heer W. Potturn in helt Park van het Brongebouw opstijgen met zijn Meu- w'en reuzenballon ,,Quo Vadïs". Be halve voor den Leer Pottum beslaat er nog gelegenheid voor twee perso nen die opstijging, mede te maken. In gevail -eir zich1 slechts één per soon aanmeldt, om de reds mede te maken, zal mejuffrouw W. Bultman uit Rotter daan mede lopstijgen. Zij, die met den heer Pottum deze reis willen doen, kunnen zich diaar- voor vervoegen aan ihtet bureau van het Rrongebouw, waar hun d'e con ditiën zullen worden medegedeeld. Het. vullten; van den. luchtballon vangt -aan ides middags één uur, ter wijl (precies half vijf zal' wondjem op gestegen. Op 1000 Metiers hoogte zal de 'heer Pottum een parachute laten nederdalen. Tevens is aan deze opstijging een fotografische wedstrijd verbonden. Er zal voor de 'beste fotografische op neming van den ballon vrij in de lucht een medaille worden -beschik baar gesteld of ƒ5 in contanten. Wij veronderstellen, d!at bij gun stig weder deze (attractie zeker een groot aantal bezoekers naar het Park van het Brongelbouw voeren zal. NEDERLAND EN ORANJE. De a,-r. Mesvereemiging vergadert Vrijdagavond a.s. ter bespreking van idle Statenverkiezing en van de voor stellen voor de buitengewone Depulta- 'teiwergaxiering. VOORDRACHTEN Dr. VAN DISSEL. Evenals den vorigen /winter zal Dr. Van Dissel in het a. s. seizoen cursusavonden en lezingen houden in de ofcL Natuurkundig gezelschap van het Dep. Haarlem der Maats, van Nijverheid. De Icurtsusavonden. ztullem ifiot on derwerp hebben lage temperaturen, electrische stro omen, magnetisme en electro-magnetisme, inducties trtoo- men en dynamo. Op de lezingen wordt behandeld lage temperaturen en toepassingen daarvan, electrische motoren en de klos v.an Rhumkorif en toepassing daarvan. Bij cursussen ,eni lezingen zullen vele interessante proeven gegeven worden. Wij gelooven niet, dat hiervoor verdere aanbeveling noodig Is. De voordrachten wan Dr. Van Dissel hebben in "den atfgeloopen winter zooveel belangstelling genoten, dJat stellig ook in hert komende seizoen de leden en hunne dames niet zullen mallaten bun kennis -door de bijwo ning dharvam te verrijken.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1