HAARLEM'S DAGBLAD. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Binnenland Koloniën Sport en Wedstrijden FEUILLETON Over den Oceaan VAN Haarlem, 3 October 1907. De gedrukte en onbehaaglijke stem ming bleef ook heden ter beurze on verminderd aanhouden en aangezien iedere verlaging- van hielt koersmiveau tot nieuwe angst ver ko open of gefor ceerde .opruiiminigen aanleiding geeft, is het niet te verwonderen, dat de daling in lokale waarden grootere proporties aanneemt. Daarbij komt, dat in weerwil van de afwikkeling van speculatieve posities en daarmede ge paard gaande aflossing van prolonga ties, geld hier steeds duur blijft; blijk baar heeft het toenemend wantrou wen in bankiers- en handelskringen geleid tot een inkrimping van credie- ten, waardoor alle mogelijke instellin gen een ruime lcas moeten houden en groote bedragen, welke ondier andere omstandigheden uitgezet konden wor den, thans niet voor beleening be schikbaar zijn. Beleggers zijn blijkbaar ook nog wantrouwend en laten zich door de lage koersen van min of meer specu latief fonds niet tot aankoopen verlei den van daar dat alleen prima be leggingswaarden eene uitzondering maken op de algemeene tendenz verschillende staatsfondsen zelfs hoo- ger noteerden. Overigen® valt voor schier alle fond sen, zoowel Cultuurwaarden als ta bak-, petroleum- en Mijnaamdeelen eene min of mie er aanzienlijke daling te melden. Great Cobairs openden n,og 7 pCt. lager met, groot binnenlandsch aan bod, sloten echter met gedeeltelijk herstel, evenals Indische mijnaandlee- ïen, waarvoor nogal geforceerd lage openingskoersen gemaakt werden. Koninklijke Petroleum aandeelen verloren door opruiming van een ,paar belangrijke posten ongeveer acht pet. Tabaks aandeelen bleven meeren- tfeels aanzienlijk lager, daar de markt beperkt en daardoor uiterst gevoe lig is. Een zeer gedrukte stemming blijft over de Amerikaansohe markt han- ken en voorloopig zijn er nog geen merkbare lcenteekelnien van verbete ring waar te nemen. Een opeenvol ging van verontrustende berichten 'heeft -die geringe kooplust, welke eenilgen tijd geleden bestondgeheel •weg genomen en meer dian ooit staat die markt ondier invloed eener krachtige baisse clique. Ofschoon die- ze niet meer zoo overmoedig is als e enige maanden gieteden, zijn die. re- (prises niet in verhouding tot die da lingen .waardoor men van maand tot maand een vondiere inzakking van 't koersniveau karn 'coustateieren'. Het valt iop het oogenhlik dian ook moei- 1 ijk te zeggen, wanneer en van wel ke zijde "het 'herstal komen moet. Hat groote publiek, dat tot zoover geen belangen bij Wallstreet heeft gehad, voelt zich thans, dank zij de heerschen.d'ei geesjtl van verdachtmia'- king tegen diverse ondlerneminigien ih Amerika, minder dan ooit gedron gen zich financieel bij de beurs te inte-resseeren, en die machtige com binaties als de Standard Oil Co. e. a. bevinden zich, voor het oogenblik ;n vrijwel idieizel fdie omstandigheden als d!e kleine .speculant, dfile in hiet bezit van omvangrijke .posiftöes niilet bij machte is van den lagen koea-isstand "te profiteeren. Te vreiezen d® Sued, dan ook dat de malaise neg van langen duur zal zijn en die prijzen hier en daar nog verder zullen lafbroMceien, "Wiat de beurs van gisteren betreft was de opening vrij vast doch het ongunstige verloop der Londensche anarkt lalwaar eene dia- 'limg van meer dan 2 pd. st.. in den (prijis van koper ontstemmend werkte, verstoorde spoedig deze .eeniigszinis be tere tendenz. Ook de politieke berich ten betreffende de verhouding tus- sctoen Amerika en Jiapan waren min der .gunstig, terwijl een rijzing in den boers van call money tot 8 de on behagelijke stemming nog vererger de. Het slot' idler marlot was zwak en op vrij/wel de laagste koersen. De verdere dialing te 'New York werd hier niet alleen .overgenomen doch de koersen vielen meerenidieels beneden pariteit .tengevolge van groot binnenlands-eb, aanbod; ten slotte bleef de stemming .ilnitusschien iets beter; al leen iS'outfbem R/ails .bleven tot dien laiagsten koers /aangeboden, nabeurs 14 latende. -Geld 6 HET BEZOEK VAN HET DUITSCHE KEIZERPAAR. M'en meldt uit 's-Gravenhage Het bezoek van het Duitschle, Kei zerpaar aan ons Hof zal. te 's-tGra- venhage plaats hebben tegen 20 Nov. na het ae'htdaagscih verblijf in Enge land. Een deel der vloot 'zal het keizer lijk echtpaar te Vlissingen begroe ten, vandaar vertrekken de Keizer en Keizerin, naar 'die residentie. Den eigen avond keeren de hooge gasten naar Berlijn terug. Het is een be leefdheidsbezoek aan cms Hof ter ge legenheid, dat het Keizerlijk echt paar het Ned'erlandlsehi grondgebied passeert. JOURNALISTENKRING. Zondag 29 September werd te Sclher venibgen in een der aaien van het Kurlhauis', dlaartoje door de directie welwillend1 beschikbaar gesteld, de jaarvergadering van dien Ned. Jour nal fstenkrimg gehouden, ondier lea ding von den voorzitter v.an het be stuur, den heer J. Doorman. Verschillende verslagen werden uit gebracht, waaruit van gestadige ver- meerderding van het ledental en voor uitgang van de financiën blee'k. N;aar aanleiding daarvan, werd de aandacht opnieuw gevestigd <op d'e totstaud gekomen pensioenv,erzeke- ring, die blijkens meded/eelingen uit de vergadering zelve, aanleiding heeft gegeven tot verblijdende verib©- terinig ,oip dit gebied' aan ©nikeflie bladen. Na de voorlezing der verscMlleucte verslagen bracht de voorzitter hartelijk woerd van dank aan de be stuursleden, die, hetzij perioidilek bladdien af te 'treden en ndlet herkies baar waren, hetzij dien- .wensch te kennen hebben geigeven van hun be stuursfunctie te worden ontslagen. Met name gold die danik den heer C. -II. Elout, die in de laatste- jaren het penningmeesterschap ineeft bekleed, na te voren zich met het secretariaat te hebben belast, in beide welke func ties hij zich jegens den Kring zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Met groote meerderheid werden bij eerste stemming in hef bestuur ge kozen de heeren J. W. Helmier, te Amsterdam, Mr. A. Meyroos te Rot terdam, Mr. L, J. Plemp van DuiWe- lan'd te 's-Gravenlhage, en M. A. Sip man te Arnhem. Wegens het bedanken van dfenhaer G. Keller Jr., werd de redactie-oom- missie van de ,MlededieeMng,en" aam- gevuld met den heer F. A. Anker smit. Tot leden der Commissie van Ad vies werden gekozen die heeren Joh. L. van de Pauwert te Middelburg, Mr. J. A. van Gil se te Arnhem, J. Boersma te Groningen, C. Nannies Gorter, te Alkmaar en F. G. van Fesch te Zwolle. Tot lid ..der Commi'ssde voor het Ondersteuningsfonds Werd herkozen de heeir D. A. Zoethout tie Amster dam. Daarna werden verschillende vak belangen besproken. MINISTER WENTHOLT. De Minister Van Marine, de heer J. Went/holt, vertoefde Maandag te Hel- levoetsluis, vergezeld van zijn adju dant, den luitenant ter zee le klasse A. Merkus. De Minister bezocht de verschillende inrichtingen van onder wijs, de marine-werf enz., vergezeld van den schout-bij-nacht, W. Römer en andere autoriteiten. Des namid dags vertrok de Minister naar Den Haag, tot Vlaai-dingen gebracht per torpedoboot „Goentoer". pen kunnen worden. Voor de lucht- schepen, die nog in het stadium van beproeving zijn, heeft men het wer pen van ontplofbare stoffen verboden" zoodat men minstens' had mogen ver wachten1, diat ten aanzien van mijnen, 'wtedken noodlottige ui tweaking mem kent, een .diergelijke beperking was aangenomen. .Tegenover de door Duitsahllamd geleide oppositie wijizig- de onze vertegenwoordiger zijne voor- stellen, maair zelfs deze werden ver der verminkt. Wiat ten slotte werd aangenomen, is nauwelijiks het noe men waard en zelfs dat wordt nog waardeloos gemaakt door het Duit- sche voorbehoud." OCTOBER. iMlen schrijft .aan ide P. G. Cf.: Het geldt .algemeen als een gunstig teeken, jails die. maand October donke re regenachtige diagen gieeft; 'im.iners het 'heet: „.Heeft dje maand October veel regen gebracht, Dian 'heeft ze ook .goed akker bedacht' Mlef de rrupsenplaag is 't ras gedaan, Brengt October maar voldoende regen aiaca." Donder en bliksem gedurende deze maand' voorspelt weinig goeds -en even min brengt .een koude October gewin, want: (October ruw, Jlauiuani luw", Aan veel zonneschijn gedu rende deze maand (hebben ook ve len oen ibroehtljie dood, want in den volksmond heat 'loet: „I's in October het weder beL(der). Dan brengt het ons den winlbea* isnel." Over het geheel geiden voor deze maand de volgende regels: „Zilt het loof vast 'aan de boomen, Daai zal er istrenge winter komen. lOok Wanneer de veldmuizen naar huizen en ischuren verhuizen, wordt dat als 'een voortiodie van ,den nade- Ircnden winter beschouwd; ,zoo ook wanneer de haas zijhi wint)erpeüs. reeds draagt. Enkele dagen hebben ook hun be paalde beteeikeuis.: „Valt het loof vóór 'hoedegaar (2 Oct.), Dan volgt gewis een vruchtbaar jiaar. „(Simt iGlalLen (16 Oct.) Laat de sneeuw vallen." „iïs Siimt Hallen nat, Oan komt er veell wijn 'in 't vat." V.an iS/iint Lucas i(18) tot St. Simons Vier/stooTlt fde iru^enniestenpliagen „Wolfgang (31) regen, Belooft een jaar van zegen." DE TIMlEiS OVER DE VRjEDES- CONFERiENTIE. In een lang artikel getiteld: „De hiudcheliarij! in Den Haag" geeft de Ti mes aan hare ontstemming lucht over de geringe resultaten van de vredes conferentie in heit algemeen en van de bespreking over de zeemijnen in het bijlzonder. Wanneer het alleen op wo or dien aankomt, dan weet men op welsprekende wijze uiting te geven aan menschiievende gevoelens', maar ols het om diaken te doen is, dan gaat het mis. Zelfs d'e in een afgelegen ge deelte van de wereld gevoerde Rus- sisch-Jlapamsche oorlog heeft immers, voldoende aangetoond, hoe gevaarlijk dergelijke mijnen voor neutrale sohe- EEN ENGELSCHMAN OVER ONS LAND. Een medische kennis vestigde pas mijn aandacht op een reisbeschrijving over ons land in een der vorig© num mers van „The Medical Magazine". Je kunt hier onmogelijk alles lezen, zoodat er wel eens iets aan je aan dacht ontsnapt. En om te weten, wat er in de medische wereLd van dit landi voorvalt, heb jie genoeg- aan de „Lancet". Ik heb mij door mijn nieuwsagent het onderhavige nu/maner even laten bezorgien, en hoewel wat laat, wensch ik toch nog evien melding te maiken van dr. Henny Bundle's „Holiday re collections and impressions" van ons vaderland, al was het alleen maar ten hewijze van de istijgende belangstel ling hier te lande voor het bezoeken van Nederland, schrijft de Londen sche correspondent der „Tel." ...Holland is juist het land", Schrijft dr. Rundie, „voor een mystige, op zijn gemak door te brengen holiday. Op korten afstand van Londen gelegen, is het gemakkelijk te bereiken, en het biedt veel behaaglijks en belangrijks. Men kan gerust zeggen, dat dit land van duinen en dijken, van tallooze windmolens en kanalen, van uitge strekte, groene weiden, waarin dui zenden zwartbonte koeien in rustige tevredenheid .grazen, in deze dagen van snel reizen en koortsachtige rus teloosheid niet overtroffen kan wor den als een „happy hu/nting ground" voor den gewonen reizen'den Engelsch- iman, -die zijn geest en lichaam door eene ruistige vacantia wenscht te ver- fri^schen." En dan geeft de dokter een. interes sante beschrijving van de door hem bezochte plaatsen, .in de omgeving van Amsterdam en Den Haag, waar hij zijn intrek had genomen. De ©enige fout, die wij bij 'hem konden vinden, is ©r een ,die hier meermalen wordt. gemaakt, namelijk, dat Den Haag on ze hoofdstad wordt genoemd. Het volgende zal den lezer wel in- teresseeren „Van alle indrukken, die Holland; bij den vreemdeling achterlaat", schrijft de dokter, „is de indruk van zijn wei- va renden toestand het duidelijkst. In de 9teden vindt men geen krotten, geen overbevolking, geen bieekwangi- ge, 'hongerlijden uitdrukkende ellen- dïgen, zooals men die te Londen, Pa rijs of Madrid vindt. Daar is geen el lende en weinig werkelijke .armoede; klaarblijkelijk is er volop weak voor allen. De Holland^che natie is een der fijnste van Europa. Haar leven is een onvermoeide strijd om het bestaan te gen den Oceaan .gewieest, levende in .een land, dat haar tot ijverig werken dwingt, om zich. in letterlijken zin, boven water te houden. En het was ook een strijd, om hare onafhankelijk heid te handhaven. Karakter wordtin een natie door strijd en adoptatie voortgebracht, vandaar dat de Hollan ders ©en dapper, vastbesloten en op zichzelf vertrouwend volk zijn, dat vc or meer dan een eeuw den handel der wereld in handien heeft gehad en de pionier van haast iedere branche van kennis is geweest." Voor de Amsterdammers is dit teréssant. Sprekende over Krasna- polsky (uit welken naam de letters „ras" werden vergeten), merkt oi dokter op „Op ieder oogenblik van den dag en wat dat betreft, ook van den avond zijn de waardige burgers van Am sterdam met hunne cosmopolitaansche bezoekers1, .aldaar te vinden, zich over gevende aan de genoegens van de ta fel (in welke oefening zij onder de na ties plechtig uitsteken), of het nieuws van den dag besprekende, rookend, en Jyuui sterke' brouwsels met groote teugen drinkend. (Daar staat„quaf fing tilileir weird1 concoctions", maar ik heb den dokter de letterlijke verta ling van dat woordje weird" ge- tepaard, want dan had ik „noodlotti ge" of „hovenaardsche" dranken moe ten schrijven. Doch het kan ook zijn, dat d'e dokter het Amstel- of Heine- keris bier betooverend vond, en dan heeft hij geen ongelijk). Hij meende ook een paar poditieke opmerkingen te moeten vermelden. Zoo had men hem in Den Haag blijkbaar gezegd, dat er op een ze ker moment in onze toekomstige ge schiedenis wel eens een krachtige, re- publikei.nsche beweging het hoofd kan opsteken, want de Hollanders vreezen bij' Duitschland te zullen worden in gelijfd. Hijj noemt Duitschland onzen „meest gevaarlijken vijand", en vindt,, dat wij zeer veel met zijn landgenoo- ten gemeen hebben. Wij kennen dat liedje, maar willen ier hier niet over twisten. Hij gaf ons een) aardige reis beschrijving van onjs land en voegde daaraan .een twintigtal aardige illus traties toe. CELEBES. De secretaris van Makassar seinde 2 Sept. aan de regeering: De kapitein der infanterie P. van Gendieren Stort overviel mot een groep dien 20en Augustus in het heuvelterrein nabij Ladangkassa, in Mam.oedj.oe, de poenggawa's van Ma- Mo en Atjo de manaandling. Beidle hoof dien zijn gesneuveld, terwijl twintig bendeleden met hun. gezin nen wierden gearresteerd. De buit bedroeg vier achter- en negen voorladers. Onzerzijds sneuvelde idle Europee- sdhe fuselier Pulles, alg. st. nlo. 56596levensgevaarlijk werd ge wond de inKandsche korporaal De- min, hlig. st. no. 58387, die sedert aan zijn verwondingen is overleden; •licht de fuselier De Vries, alg. st. no. 56535 en 'twee inlandsoWe fuse liers. De volgende dagen onderwierpen zich de. familieleden; van. hleddie hoof den, zoomede 12 bendeleden mlet hun 'gezinnen, die inleverden 5 achter- en 13 vopataders, Den 17en Augustus "werd door die in Mo ri age erende colonne, waarbij zich de .civiele en militaire gouver neur van Celebes bevimdtt), helt ver sterkte WoliamidJeri vermeestend. De 'vijand toekwam bij; dii'e gelegenheid 14 doodeai, waaronder Makole Ma- roendoe, die blijkt het hoofd van ver zet in geheel Mori te zijn geweest. De buit bedroeg 2 geweren model '95 en 12 andere vuurwapens. Zwaar ge wond werden d'e Ëuropeesch'e ser geant Van der Waarden, alg. st. no. 56196, en de Amboineesche sergeant 'SaJawomo', alg. st. no. 45165. De versterking Libto weid den 18en Augustus onbezet gevonden. Dan 20en Augustus werd het ver sterkte Toen tob© door de marechaus see genomen. De vijand toekwam dooden. Onzterzijds wetrdlen gewond 3 minderen. Het hoofd van Tomolioa met 60 volgelingen heeft zich gemeld, Inle verende 4 geweren onedel '95. Door de patrouille, onder hevel van kapitein C. G. H. Krapels, zijn in het gebied van Topekaimtoia 5 vij anden gedood. Een patrouille, ander bevel van den le-luit. der inf. C. J. Bach heeft den 24en Aug. het ver sterkte Legira genomen, waarbij de vijand' 7 'dooden bekwam. De gouverneur bevindt zioh te Wo- wontoade, waai* vele 'hoofden hunne onderwerping komen aanbieden. In geleverd werden aldaar 7 geweren modtel '95. INDISCHE PENSIOENEN. Bij Koninklijk toesluit is bepaald I. In het reglement op 'bent verlee- rxen van pensioen aan Eupapeesch© burgerlijke ambtenaren in Nedler- lartdscb-Indië, laatstelijk gewijzigd bij Kon. 'besluit van 14 December 1904, wordt als nieuw artikel 22 in- gedascht „Wij toehouden ons voor pensioen te verleenen aan Europeesche bur gerlijke ambtenaren, die, ondier bui tengewone omstandigheden in Neder. landsch-Ind'ischen dieaist getreden1, dien dienst verlaten nadat zij ten minste vijf jaren daarin we/rkzaam zijn gewieest, volgens de bepalingen van dit reglement een diensttijd van ten minste tien jaren voor pensioen in aanmerking kunnen brengen ten minste 50 jaar oud; zijn. Diit pensioen kan onafhankelijk van die bij dit reglement gestelde re gelen vastgesteld worden. Ook behouden wij ons voor in an dere bijzondere gevallen, Waarin bij d(i(t reglement niet is voorzien of waarvoor het geen voldoenden, maait- staf ter bepaling van helt pensimen oplevert, het pensioen afzonderfijk te II. Artikel 22 van 'het sub I genoem de reglemlent wordt' artikel 23. III. Het laatste lid van het sub I vastgestelde artikel 22 kan- toegepast ■worden ook ten' aanzien van hen, iie den dienst r,eedis vóór het in wer king tredlen van dolt toesluit hebben verlaten, doch nog niet in het genot van pensioen zijn gesteld'. (St.-Crt.) de EEN VREEMDE HISTORIE. Een vreemde historie deelt „Makassar" mede Op eien van de posten in de Moluk- ken, waai- een posthouder troont, was door dezen een uitklarimgsbrief aan een Chineesch handelaar uitge reikt. Na ontvangst vain den brief ging die Chinees maar zijn goed bela den prauw en gaf dier manschap last om zeil te hijschen. Dit geschiedde, weldra blies de wind de zeiltjes bol en die prauw voer weg. Doch nauwe lijks was er va-aait in het scheepje gekomen, of de posthouder schreeuw de en ,wuifdie aan het strand om de prauw terug te roepen. De Chinee- scho handelaar vatte er niets van. Wat moest dat toch beduiden, want zijn uditklaringsbiief was immers in orde En dan, eenmaal ondier zeiil, zou 't hem roegi voorspellen, als hij ge volg gaf aan den wensch van den posthouder, die hem niets meer van belang te zeggen "kon hebben De prauw bleef het zilte vocht doorklie ven. Niet verder echter dan een tien tal vademen, want geweervuur knal de aan het strand, rechts en links van de prauw sloegen die kogels en de schrik sloeg om het 'hart dier opvarendlen. Het zeil werd gestreken, de prauw keerde terug en de man schap ging aan wal, zoo gauw mo gelijk, zonder anker of wat te laten vallen, om natuurlijk voorioopig niet meer terug te komen. De priauw bleef drijven, sloeg op het strand door den inmiddlel'e op gestoken wind, leed schipbreuk en drie duizend' guldten aan war,en gin gen verloren. Welk motief die posthouder aan voerde voor zijn daad, wordt ni/et vermeld. Het blad, waaraan wij bet verhaal omtleenem, veronderstelt een geval van aberratie. Maar dat neemt niet weg, dat door, dien Chinees ,een eisch 'tot schadeloos stelling is ingediend', groot f3000. HET RISICO VAN HET BEROEP. Tijdens liet. Hippodrome te Malang zijn af scheidsvoorstelling gaf, had, volgens een correspondent van het „Soerab. Hdstol.", een incident plaata dat nog betrekkelijk goed afliep. De dieren\temmer was bezig, een paar (halve tonnen te verplaatsen midde lerwijl liefkoosde zijn jeugdige, blon de eohtgenoote den zwarten beer, die evenwel in een toooze bui bleek te zijn. Althans met één slag van zijn zwaren klauw sloeg hij de jon ge vrouw tegen dien grond, stond in een oogwenk met alle vier pooten op haar lijf en sloeg zijn fel wit gelbit in het meest vleezige gedeelte van 't' bovenbeen der temster. Doodstil bleef zij liggenop hetzelfde oogen blik stond' de temmer voor het dier, dat den kop ophief, en zijn voorpoo- ten op de borst der vrouw zettende, hem wild aangromde. Een geweldigo slag met het looden handvat van zijn zweep was voldoende om het ver scheurende dier te doen afdeinzen en schuldbewust als een bal te doen in eenkrimpen. De ferme vrouw stond op, doodsbleek, maar 'bleef aan Ie vertoonihg meedoen Hot het einidè toe. Toen was zij een bezwijming na bij. Den volgenden morgen droeg men d'e gewonde in een ge reserveer den 1ste klas waggon. TIMOR. De resident van Timor seindle van den 27en Augustus aan de regeering: Volgens bericht van den colonne- comrnamdant werd van dien 16en tot den 24en Augustus geageerd in het gebergte tusschen Tome en Nanga- pandan, waarbij 21 vijanden sneuvel den en 10 geweren in onze handien vielen. Twee vijandien werden gear resteerd, zo-om ede 3 vrouwen. Een der hoofden van Tombé ondert- wierp zich met 500 volgelingen, na dat beslag was gelegd op zijn voor raden in het' gebergte'. Onzerzijds sneuvelden de Aimtooi- neesdhe marechaussees Masi, alg. st. no. 54375 en Tuatenta, alg. st. no. 37046, terwijl zwaar gewaaid werd Ferdinandus, alg. st. no. 81496, die sedert is overleden. BERGEN. De Keniuemer Sportclub hield Woensdag haar voorlaatste meeting in dit seizoen. Er wais tamelijk veel publiek, dat flink bezette velden met interessante eindstrijden te zien kreeg. De baan was in uitstekenden toestand. Aangevangen werd met een handi cap-draverij voor Nederlandsche paar den, waarin Roelf ondier de kleuren van diens nieuwen eigenaar, de heer Ockhorst, door Doelemam ter overwin ning gereden werd. George, door Bakker gereden, was tweede met zóó'n gering verschil, dat de tijdopnemer voor beide paarden eenzelfden tijd gaf. Miss Maggie was derde. Van deze drie eerstaahkomenden •kan gezegd worden, dat hun gaan niet schitterend was. Roelf galop peerde nogal, George draafde ook niet heel mooi en Miss Maggie deed het nog slechter; doch het was maar een 3de klasse draverij en daarvoor kan men niet altijd zijn easchen te hoog stellen. In de tweede course voldeed ons Doeleman beter. Juno, die zijn Amerikaanschen vorm weer terug schijnt te krijgen, behoef de niet alles te geven, om zeer ge makkelijk het eerst over de streep te gaan, en verbeterde twee record seconden. Varro w*as tweede in geen onberis- pelijteen gang en Achdlles derde. Intendan/t, gereden door den heer J. de Jong, ging bij het vallen van het ■schot omhoog, doch als een ervaren pikeur beduidde de heer De Jong den hengst met de zweep, dat hij dergelij ke grimassen achterwege behoorde te laten, en wel kwam Intendant laatste binnen, doch maakte overigens een zeer goede course. Glendme won als outsider den An- na-prijs, waarin Kundry en Goudmijn druk gespeeld werden. Kundry werd in den beginne zeer sterk, misschien wel te sterk, inge houden (Kundry liep over de 2195 M. 3.391/5, is 1.40 per K.M. Voor deze en dergelijke gevallen te beoordeeten zou het zeer wenschelijk zijn, overal eenzelfde jury te hebben, nu kon Si- derius zich blijkbaar goed verdedi gen. De rijder van Goudmijn reed in het sulkey van George, doch alles liep goed af. Berdina won in een tijd van 1.48 zeer goed den Anton-prijs, waarin Roelf wederom favoriet, was, doch slecht ging, en gedisqualificeerd werd. Bravo had een rij dei', die blijkbaar thuis zeer goed rijdt, doch in de cour- Naar het Duitseh van Arthur Zapp. 13) En de vriendelijke, knappe blondi ne zet zich zonder tegenstreven voor de piano en speelt heel aardig „Trau- merei" van Schumann, waarop zij een wals van Chopin laat volgen. B(e;- de stukken brengen haar een eerlijk gemeend, hartelijk applaus. Onder een derde stuk gaat Miss Hillyard' weg naar haar hiut, zoodat luitenant Von Magdëwitz tot zijn spijt baar niet meer kan bewegen eene voordracht op de -viool te laten hoo- ren. Daarop gaat do vroolijke vrouw uit Wieen-en aan het klavier zitten, en zingt twee liederen, waarbij zij zich zelf begeleidt, met veel gloed en ge voel, zij het dan ook niet een eenigs- zins dun orgaan, Als zij nu een der de, ernstig lied aanheft met het re- fiiete O du, mem Oestenreich, o du mein Vaterland dan wordt zij door haar gevoel over- stelpt en met tranen in de oogen moet zij ophouden. Nu Miss Blechsmdtlizegt de heer Rasch aanmoediigend' tot zijne buurvrouw. Kom, Kitty zegt ook de heer Blechsmith. Nu is het jouw beurt De Dui fcgch-Amerilk aa/nsche glim lacht beschaamd. Als u mij rrtaar niet uitlacht, mijnheer Rasch, zegt zij coquet, dan zou Ik lnöel boos op u zijn. Maar, waarde juffrouw, hoe kan u zoo iets denken zegt de heer Rasch galant. Ik ben overtuigd, dat u ons allen zal betoovenen. Mr. Blechsmith knikt. Kitty heeft muzikaal talent. Dat is ook de meenilmg van den heer Schuttledown. De heer Schutitledoiwn vraagt de grondiedgeinaar, terwijl Kitty Blech smith opstaat en onder algemeene aandacht en verwachting voor de pia no gaat zitten. Ja, zegt de Duits ch-Amerikaan ir.itu'sschem tot zijn buurman. De heer Schuttledown is, moet u Weten, eer ste komiek in mijn etablissement In uw etablissement? Ja, mijnheer, zegt de heer Blech- srhiith en fronst gewichtig zijn wenk brauwen, terwijl hij zich over den baard strijkt. Ik ben eigenaar van „People's Garden", in New-York. U kent People's Garden" toch Helaas neenIk ben nog nooit in New-York geweest. De heer Blechsmitib herinnert het zich. O jaDat ijs waar I U is nog nooit in Amerika gewieest. Als wij daarginds zijn, moet u eens in mijn etablissement komen. Daar is veel grappigs te zien. Drie clowns, twee zangeressen, een gooebelaai*. Alles eerste klas». Verleden jaar winter had ik oök minnezangers. U zult u bij ons goed amuseeren, Mr. Rasch. Mijne artiesten zijn -allemaal Duitschers. De heer Rasch heeft wel is waar maar de helft van het koeterwaalsch verstaan, maar hij knikt toestem mend. Zijn blikken zijn. op d'e piano ge vestigd, waarvoor Miss Blechsmith heeft plaats genomen. Maar haar hand/en ruisten zonder iets uit te voe ren op de toetsen. Ploifiseling keert zij zich om. Wat wenscht u te hooren, Mr. Rasch? vraagt zij, als is zij van plan, alleen vooir heni te zingen. Wil u iets grappigs of iets ernstigs hooren Zooals u wilt, Miss Blechsmith GoedDan zal ik eerst een heel ernstig lied zingen. Zij lie gin t met het sen timen teele „Home, sweat home" te spelen en te zingen. Ieder der aanwezigen schijnt verstijfd. Wel heeft niemand der aan wezigen veel van de prestaties der Duitseh-Amerik aan|sche verwacht, maar op zoo'n oorverscheurend, ze- nuwtergende klankenchaos heeft nie mand zich voorbea'ei-d. Het is niets dan een piepende kinderstem, die zond-er ©enig gevoel een lied ten beste geeft. Daarbij -grijpen) de weinig geoefen de handen telkens verkeerd en bren gen de afschuwelijkste dissonanten ten gehoore. Men ziet elkaar met lange gezichten aan, glimlacht verstolen, trekt de Wenkbrauwen op en wisselt veelbe tekenende gebaren. De gevoeligsten zoeken in een stillen aftocht hun heil. Maar Ma*. Blechsmith straalt van genoegen en schijnt heel trots op het geen zijn dochter ten gehoore brengt. Zij. zingt en speelt met edele vol harding tot het einde door. Toen draait zij zich lachend om. en vraagt coqulet Wel, mijnheer Rasch, hoe is het u bevallen O, heel goed, Miss Blechsmith heelgoed, stottert de grondeigenaar, dien h.et angstzweet op het voor hoofd1 parelt. Da.t doet mij genoegen, Mr. Rasch. Zij knikt tevreden. Maar plotseling let zij op de stilte om haar heen en met pruilende lip pen vraagt ze Maar waarom heeft u niet ge zachtjes slaat zij haar handen tegen elkaar geklapt? De grondeigenaar zou zich op dit oogenblik hoog boven op een d;er mas ten zeker meer op zijn gemak gevoeld hebben als hier in dien pronkerig- moQÏen, lichten en warmen salon. Pardon, stamelt hij. Het prach tige lied hlad mijr zoo meegesleept. Niet waar, ja het is mooi MaaT nu zal ik eens een grappig lied zingen, mijnheer Raisch. Zal ^k? Het gezelschap heeft de grootste moeite ernstig te blijven. De grond eigenaar heeft den moed niet luid zijn bijval te betuigenhij buigt slechts Migs Blechsmith begint een bekend New-Yörksch straatlied Als ook dit lied uit is, 'is zij alleen nog maar met haar vader en den heer Rasch in den salon. Is liet niet alleraardigst, mijn heer Ra De naam besterft, de vragende op de lippen, als zij behalve haar vereer der, niemand meer ziet en zij weet niet. wat daarvan te moeten den ken. Ook de 'heer Blechsmith trekt op het eerste moment een teleurgesteld ge zicht, maar dadelijk daarop lacht hij weer. Dat heb je knapjes klaar ge speeld, Kitty, zegt hij, nu zijn wij gelukkig alleen. Kom, speel nu eens den negerdans, dien ik meermalen gedanst heb. Kitty gehoorzaamt, de heer Blech smith grijpt met zijn. duimen tusschen zijn vest en geeft, met de hakken stampend, een lawaaierigen, wilden dans ten beste, tot de chef-hofmeester met verschrikt gelaat binnenstormt en verzoekt, of hij toch dadelijk wil ophouden, omdat de andere passa giers reeds naar hun hut zijn gegaan om te slapen. HOOFDSTUK V. Om negen uur voormiddag^ van den volgenden dag gaat de „Chamis- so" weer in zee. De lucht is weer op gehelderd en alle passagiers zijn op het dek, om zoo lang mogelijk de Fransche kust in het oog te houden.. De heer Hillyard gaat naar het voor dek van de boot, waar de tusschen- dëkspassaigiers verblijf houden. Hier zcekt hij den violist op, stelt zich voor en zegt den jongen man eenige vrien delijkheden over zijn spel. Dat doet hij zóó fijngevoelig en met zóóveel tact, dat Hans Meinhard zijne teruggetrok ken houding steedis meer laat va ren. Ook mijn zuster, gaat de Ameri kaan voort, is verrukt over uw spel. Zij kent. de moeilijkheden van het in strument, want zij speelt zelf sinds jaren viool. Zij heeft één jaar in Leip zig en één jaar in Berlijn muziek ge studeerd. Het spijt haar zeer, dat zij het onderricht tijdelijk heeft moeten staken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 5