Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 11 October 1907. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Munchen (Duitschland)laagste 750.6 m.M. te Malm Head (Westkust van Engeland). Verwachting tot den avond van October Windmatige Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt, ■waarschijnlijk droog weer. Temperatuurgeringe verandering. BAROMETERSTAND TB" HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 7041/2 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Vrijdag 11 October Hoogste gisterenF. 60° Laagste heden nacht F. 49° Hoogste hedenmiddag 2 uur. F. 60* HET T00NEEL „DE INGEBEELDE ZIEKE", DOOR DE „NEDERLANDSCHE TOO- NEELVEREENIGING". De hedendaagsche leuze van 1' airt pour Tart" was aan Molière onbe kend, en had hij ze gekend, hij zou er wat om gelachen hebben. Hij was zedenmeester, zedlenschilder, en hij (schreef zedenspelen. Hij wilde den menschen hun gebreken ondier de oogen brengen, niet hatelijk of ver manend, maar lachend en gekschèe- rend. In zijn blijspelen wilde hij la ten zienb op welke wijze een gebrek, leen hartstocht, iemand belachelijk kan maken in zijn consequenties. En in den lach, den spot zag hij een wapen, dat prikt en zijn medemen- ischen de oagen kon openen. Zoo geeseldie hij met zijn spot in „l'Avare" den hartstocht voor het geld, die den mensch slecht maakt; in zijn „Bourgeois-gentilhoinme" dreef hij den spot met de hoovaardij en de aanstellerij, waartoe het bezit van geld zelfs den eenvoudigsten mensch kan brengenen in „Le Ma- lade imaginaire" gekscheerde hij niet met de dokters, zooals in het stuk zelf ook gezegd wordt, maar be spotte hij wat belachelijk was in de geneeskunde van zijn tijd'. Dat hij zich slechts in de tweede plaats om het artistiek succès van zijne .stukken bekommerde, blijkt wel hieruit, dat hij, als hij een nieuw wierk klaar htfd, het niet in de eerste plaats aan een kunstbroeder ter le zing en beoordeeling gaf, maar dat hij zich 't meest bekommerde om den indruk, dien 't op het publiek zou ma ken, en liet daarom aan zijne huis houdster voorlas, om te zien bij dit „mensch uit het publiek", of zijn stuk 't „deed". Ofschoon de toestanden, die Moliè re in zijn tijd in de medische wereld te geeselen en te bespotten vond, niet of zoo sterk niet meer voorkomen, laat ,,pe Ingebeelde Zieke" zich nu ook nog best aanzien, omdat de hu mor er in nog altijd op den lachlust blijft werken. En daarom was het gisteren geen verloren avond. Molière heeft ons nog leenige uren kunnen bezig houden, en amuseeren. De over 't algemeen goede inklee ding van het stuk door het gezel schap van den heer Van der Horst droeg daar ook 't zijrue toe bij. Ternooy Apèl met zijn schor en soms vettig geluid een aanwendsel bij het spreken, dat er hem maar al te gemakkelijk van ontslaat, om zijn geluid te cultiveeren en iets moo:s van klank te doen hooren leek ons als de Zieke een paar momenten erg nonchalant en als had hij maling aan 't komediespelen en de menschen een onhebbelijkheid, waar men hem meer op betrappen kan. Eerst in het derde bedrijf kwam hij op dreef eu liet hij zich meer gaan. Toen be zorgde hij Molière het succès, waarop deze aanspraak heeft. Een speciale vermelding verdient Van Warmelo, die de bijzondere gave bezit om van de kleinere rollen, die hij altijd krijgt, iet£ goeds, afs en origineels te maken; hij typeert steeds uitnemenden nu had hij van het doktertje Thomas Diafoirus weer een kostelijk typetje gemaakt, zoowel in grime als in spel, half zot, half niais. Het applaus bij zijn Jheengaan was dan ook welverdiend. Van alle overigen te veel om al len te noemen willen we alleen nog mevrouw Van der Horst memo- reeren, die van het dienstmeisje Toi- nctte een aardig, vif, schalksch fi guurtje had gemaakt; zij amuseerde en hield bezig. Welk een veelzijdig talent heeft deze vrouw toch In hoe- voel rollen van den meest uiteenloo penden aard hebben we haar bij dit gezelschap al gezien, soms den eenen keer beter dan don andere, maar toch nooit slecht; het minste appreciatie woord voor haar werk luidt toch nog altijd „verdienstelijk". De „Ceremonie" van de inhuldi ging van den nieuwen dokter, waarin de spot wordt gedreven met den zin- ledigen omhaal en den mallen vor mendienst van die dagen, was wel aardig in elkaar gezet, maar had toch wat joliger en bombastischer kunnen wezen er had wat meer overdrij ving tn kunnen zitten. Maar, we zeggen 't nog eens, de voorstelling was over 't algemeen goed en verdienstelijk. FRANS NETSCHER. NEDERLAND EN ORANJE. De a.-r. Kiesvereenigikig „Neder land en Oranje" hdeld Donderdag avond eene ledenvergadering in het gebouw St. Bavo. In deze vergade ring werden breedvoerige besprekin gen gevoerd over de kiesrecMvooro stellen vaji het Ceivtraal -Comité., Daarbij bleek, dat verschillende le den den tijd voor het nemen vaneen (beslissing op sommfcge déelen dier voorstellen nog niet rijp nchtten. Inzake het capaciteiten-stelsel werd den lajflgefaaarcfsgdeai opgedragen op uitstel aatn te dringen, doch alleen dan voor bei stemmen, indien hjertj Cenfcr. Comité aamtoonen koen, dat uitstel ongewenscht was. Tot Mgevaairdigdfen weerden bev noemd de heeren A. Gravestein (pri mus) en H. B. Weyland (secundus). Omtrent de Prov. Staten-verkie- zing werd nog geen beslissing ge nomen, maar werd aan het Bestuur zekere vrijheid gelaten, om, in ver band met de keuze van andere can- d/idaten', wier namen ter verga dek ring onder geheimhouding werden' genoemd, al dan niet een nieuwe lei den vergadering uit te schrijven. AANBESTEDING. Op Donderdiag 7 November zal door den Commissaris der Koningin in de provincie Noordiholland, aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur te Haarlem, worden aanbesteed: de voor ziening der boorden van het Noord- HoUandsoh kanaal, in drie perceelen. Raming. Perceel I f 10.000; perceel II 6500; perceel III f 4500. Massa der drie peröeelen 21.000. Vacantie. De Herfst-vacantie aan de lagere (scholen zal dit jaar zijn van a.s. Maandag tot Donderdag. G ev. VO'Orw.: Een damesbottdne, een nijptang, een koperen dop van een motorrij tuig, een zakmes. Leger en Vloot Naar gemeld wordt, zal luit.-gen. A. Kool, in verband met zijn benoe ming tot commandant van hert. veld leger, eervdl wiorden ototlhqven als voorzitter der permanente militaire spo orw eg-commissie. (Vad.) Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Donderdagavond omstreeks 8 uur ia te Bloemendaal een rijwiel: ont vreemd van den telegrambesteller Offenberg. Het rijwiel, dat hij in bruikleen had vain liet Rijk, was, evenals al die rijwielen, gemerkt P. T. Van den dader is nog niets be kend. Vanwege hat Gemeentebestuur worden dezer dagien Verschillende opmertimgen gedaan voor verbreeding van den Vogel en zangschen weg. De ze verbetering zou zeker door velen -met blijdschap worden begroet. De 'heer Tideman heeft Dondbrdag in deun Gemeenteraad eene opmer king gemaakt, die allte aaindaclhjt iverdlieaiu Hij Weefe er m.1'. op, dati rondtrekkende jvehters eoi beidlelaars zoo vaak die tüssdhienpersonen rijpi voor inbreker® en dieven, dite rrtet deze rondtrekkende kooplui m obscure logementjes bun intrek ner men. Vroeger kregen die lieden hier alleen gelegenheid om hun waar aan deal man te brengén, indien zij in 't bezit waren van een metalen plaat, die hun ten Gemeeartehuize wend ver strekt. Doch de hoeren en dames heb ben dat zeker wat lastig gewonden en zoo ontbreekt thans alle toezicht op de vaak zeer onvertrouwbane men schen. De burgemeester zeide toe. deze zaak te zullen ondlerzoekJefn, (zoodat zeker wel eenige strenge maatrege len te wachten zijn. UIT SGHOTEN"s RAADKAMER. Donderdagavond waren onze vroe de vaders saamgakomen -om de be grooting voor 1908 te behandelen. Jongen! jongen! het heeft wat ge kost, om dat werkje klaar te spelen. Schier bij eiken post had een der hee ren wat te vragen, te zeggen, of te klagen. En 't mooiste van de zaJak is. dat ook na lang over- en weer ge praat, de meeste posten toch nog on veranderd werden vastgesteld. Eigen lijk was al dat praten dus overbodig geweest, en... T had de vergadering (die nu bar vervelend en saai was) niet tot in 't oneindige gerekt! Alleen de heer Hooy had met enkele zaken succès. Zoo werd op zijn voor stel besloten, om binnenkort, als de reinigingsdienst in werking treedt, een paard aan rte schaffen. Nu dat is dan ook ,geen overbodige luxe! Een andere poging van de heeren Hooy en De Grtiaff, om het salaris der onderwijzeressen van f 500 op 550 te brengen mislukte. Alle oud-Sahote- naars stemden „teuge", zeggende, dat de verhooging best kan wachten tot de nieuwe school in gebrurk genomen wordt. Wanneer is dat? zoo riep de heer Hboy als in wanhoop. Nu wij hooren in den laatsten tijd niets meer van het te wachten school gebouw, men vecht zeker nog altijd met den Minister over een verhoogd subsidie. Ook krijgen de darmes elk jaar een gratificatie, verleden jaar van 50, dus 't is voor hen hetzelfde, aldus de oud-Schotenaare. De burgemeester: Dat is toch. óók vast, de raad zal die gratificatie ook voor de volgende jaren wel toestaan. De heer H-qpy: Pocht daar maar niet op burgemeester, 't zon meer ver toond zijn, als de Ralad zóó gek deed! De onderwijzeressen kregen dus geen verhooging. Na het besluit wil de de heer Hooy nog iets in 't midden brengen, maar de Raad besloot hem niet meer over deze zaak het woord te geven. Wel kras! Op voorstel van denbeer Hooy werd f 50 uitgetrokken om een chef-veld wachter aan te stellen, die dan over de andere politiemannen het toezicht heeft De heer Teeuwen: Wie zal dat zijn? Heertjes? Oouwenhoveu? Stoffer?.... Je maakt maar ecöieeve gezichten als je de een boven de andere uitsteekt! Voorzitter: 'Ik zal als hoofd der po litie de bekwaamste benoemen. Wie weet ik öog mkt Trekt er een 'n lee- lijk gezicht wel nou, dan moet-ie dat maar weer gauw recht trekken ook! Gelach! Ook werd goedgevonden, dat er nog een politieagent wordt aangesteld, terwijl elk der agenten 25 gulden ver hooging werd gegeven voor hun ver worven politie-diploma, en er een ver zekering tegen ongelukken voor hen gesloten zal worden. Voor de bestrating werd 3000 uit getrokken en voor het plantsoen f 600. Betrekkelijk hooge sommen, maar.... dlie de Binnenlandsche Exploitatie- maatschappij betaali, dank zij de be palingen voor het overnemen der stra ten. Plantsoen zal worden aangelegd op het Pretoriaplein en de entree van de Cronjéstraat. De heer Hooy wilde nog boomen plaatsen langs de Schalk- burgerkade en Paul Krugerkade, maar dit voorstel werd niet onder steund. En hiermede is het belangrijkste uit het begrootingsdebat gememoreerd. Onder de ingekomen stukken was zoowaar al het verzoek der onderwij zeressen, om een gratificatie van min stens 50 te ontvangem De oud-Schotenaars vonden f 25 ge noeg. De heer Hooy: iZie je nou wel, daar heb je het al! De lieer Teeuwen: Ik wil het verschil deel en f 37 J. .(Gelach). Het voorstel van den heer Hooy, om 50 te geven, werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Hooy, De Graaff, Nelis en van Schie. De onderwijzeressen, die op de tri bune zaten, in hun schik! En hiermede was deze praakverga- dering geëindigd. Poging tot inbraak. Donderdagmorgen werd bij de< poli tie aangifte gedaan, dat geprobeerd was in te breken aan de Jamifiabriek, ondanks de strenge controle van po litie en de aanwezigheid van twee particuliere nachtwakers. Deze laaJts/ten zagen een man op het hek klimmen, terwijl de ander met een lantaarntje hem bij' lichtte. Op de komst der nachtwakers gingen zij op de vlucht. Een vervolging had geen resultaat. AERDBNHOUT. Ten nadeele van dien heer G. J. van Tienhoven was voor ie enige d'a- gen een prachtige zilver-fasant ge stolen. De politie werd er méde in kennis gesteld. 'Dit heeft den düef ze ker bang gemaakt, althans was Don derdag de fasant weer over het blek van de buitenplaats geworpen. HEEMSTEDE. Naiar wij1 vernemen zijn door den heer W. A. Dolleman, aan den ge meenteraad plannen ingezonden, voor de exploitatie van gronden tegenover het nieuwe Raadhuis, als bouwterrein O.a. bestaat het voornemen een flin ke verkeersweg aan te leggen, loopen die in Noordwestelijke richting van de Kamplaan af naar het Plein bij de ijzeren brug. HAARLEMMERMEER. Donderdagmiddag werden op aan wijzing door de Rijkspolitie te Haar lemmermeer, 2 personen gearresteerd en gevankelijk naar Hoofddorp ge bracht, die pogingen tot inbraak ge daan hadden op de boerderij van Jansen aan den IJ weg alhier. Er schijnt niets ontvreemd te wezen. Op de veemarkt te Hoofddorp, Don derdag. j.l. waren aangevoerd 22 koeien, -Allen verkocht. Prijzen van f 150 tot 180. SLOTEN. Tot poldermeester van den Middel- veldschen Alkerpolder is gekozen de heer P. Hoogvliet, thans hoofdinge land. iDe werken der drinkwatervoorzie ning voor de stelling Amsterdam in den Riekerpolder alhier, zullen van Rijkswege worden uitgebreid; voor de daarvoor benoodigde landerijen is ge boden f 4500 per H.A., waarmede de eigenaars edhter geen genoegen ne men. VELSEN. Bij de te Wijkeroog (Velsen) ge houden aanbesteding voor den bouw van een gedeelte eener nieuwe R.-K. kerk was laagste inschrijver H. W. Duyn te Beverwijk voor f 32.330. HMUIDEN. Vreemd. Onze ooit. schrijft: Donderdag had in de gemeente Vel sen de loting plaats voor de Nationeu- le Militie. Onder de namen van de 184 lotelingen werden o.m. afgelezen Smit en Baak, die beiden reeds voor gerui- men tijd overleden Waren. Nochtans werd bij ontstentenis der af geroepenen of een der ouders, ra or deze afwezigen door den burgemees ter geloot, waarbij voor Smit een dienstplichtig, voor Baak een vrij' nummer getrokken werd. Dat voor twee do oden was geloot, gaf te IJmuiden een geduchte beroe ring en algemeen werd beweerd, dat zoodanige loting niet geldig kon zijn en nietig verklaard moest worden. 1 Groote vreugde onder de raak gelo- ten, grooter ontsteltenis nog onder de vrijgelaten, waaronder enkele kost winners van gezinnen. Ten einde in deze schijnbaar duistere en moeilijke zaak meer l'cht te krijgen, vervoeg den we ons ter aangewezen plaats om inlichtingen. Werkelijk bleek voor twee jongelie den geloot te zijn, waarvan het over lijden voldoende vast stond, doch ver zuimd was'een aote van overlijden te doen opmaken door den ambtenaar van den burgerlijken stand, wat door tusschenkomst van de rechtbank had beton oren te geschieden. Smit was na melijk voor ongeveer vijf jaar van het s.s. Betsy over boord geslagen en verdronken en Baak was voor ruim twee jaar buitenlands te Canada ten gevolge van een ongeluk overleden. Waar van geen van beiden een aote van overlijden was opgemaakt-, werd gehandeld alsof heiden afwezig waren en zal de doode Smit zelfs voor da Militie worden opgeroepen en de doo de bij natuurlijk niet verschijnen als deserteur worden aangemerkt. iWe nemen aan, dat hoe vreemd ook, dit alles wettig is en dus zullen de vrijgeloten gerust kunnen zijn en de ingeloten zich in hun lot moeten schikken. We vernemen evenwel, dat ze zulks niet vali plan zijn, doch nie tigverklaring der loting zullen aan vragen. 't Is zeker een vreemde geschiede nis. Hiaat gevangen, Door den schipper van de blazer- schuit Urk ai werd Donderdagmid dag een groote haai te IJmuiden aan gebracht, niaar beweren, levend ge vangen nabij de kust tusschen IJ muiden en Zandvoort. Het monster, dat ongeveer 450 pond weegt, zal naar Amsterdam worden opgezonden. ZANDVOORT. Donderdagavond is te Zand voort brand uitgebroken in hert. manutac- turenmagalzijn „die Ooievaar" van dé Wed. Kruse gevestigd in e'en perceel achter de Kerkstraat. Niettegenstaande de beide spuiten onmiddellijk aanwezig waren en wa ter gaven:, is het geheéle benedenper- ceel uitgebrand. De burgemeester, alsmede de. beide wethouders en eenige raadsleden wa ren ter plaatse aanwezig. Door de jachtopzieners G. die Veer en J. P. van der Veldt te Blöemem- daal', is proces-verbaal opgemaakt te gen A. K., arbeider te Haarlem, we gens het stellen van wildstrik ken in de duinen: ondier deze ge meente. Veertien strikken werdén in beslag genomen. Aan het politie-bureau alhier zijn op werkdagen tusschen 10 en 12 uur des voormididags inlichtingen tie be komen omtrent een levend konijn. Binnenland KONINKLIJK BEZOEK AAN ORANJE-NASSAU-OORD H. M. de Koningin-Moeder bracht Donderdag een betzoek aah Oranj'e- Nassau-Oord en werld hierbij verge zeld dioor jhr. De Raiifltiz en etene hofdame. Omstreeks één uur kwam H. M. per salonwia'geoi van de N. C. S. aan het station 'te Rhenen en be gaf het hooge gezelschap zich per rijtuig over de Grebbe en Wagenin- gen naar Oranje-Nassau-Oord. Om vijf uur had het vertrek weer op de zelfde wijze plaat®. Bij aankomst en vertrek werd H. M. begroet dioor den burgemeester van Rhenen, jhr. G. J. A. Schimmelpenninck. TWEEDE KAMER. De Kamer behandelde gisteren o. m. hei wetsontwerp tot toekenning van een voorschot ten behoeve van eene stoomvaart-verbinding tus schen Nederland, Brazilië en Argen tinië. De heer Van Kol betoogde dat hier protectie werd verleend van de on handigste en lichtste soort. Kunst matige bescherming van de scheep vaart deed de scheepvaart niet in bloei toenemen. Het was niet de taak van den Staat noodlijdende Maatschappijen met staatsgeld te "helpen. De heer Van Bylandt achtte be scherming- van een nationale lijn wel degelijk gewenschl Het geldt hier een vraag van prac-tische poli tiek. Spr. drong er echter op aan, dat spoedig een milder postc/totract met de Maatschappij Zeeland zal geslo ten worden. De heer Van dén Bergh (Rotter dam) was principieel en practisch te gen dit ontwerp. Sübsidiën als het onderhavige beschouwde spr. als een afwijking van het gezond levenspro ces. Bovendien was dit subsidie on- nood'ig en ontijdig, nu'immers de machtige Handelmaatschappij haar schouders onder de zaak had gecet, terwijl de toestand dier Maatschappij (de Zuid-Amerika-lijn) overdreven ongunstig wordt voorgesteld. De heer Van Vuur en bestreed uit voerig de geopperde bezwaren, wij zend "o(p de no'odizakelijkheild vah vlagvertoon, in den vreemde, ook in het belang van onzen handel. De heer Hubrectat verdedigde de toekenning van' subsidie aan deze Maatschappij als gewenschlt, waar de oprichting dier Maatschappij, na 30 jaren van roekeloosheid op na tionaal stoomvaartgebied, een kloe ke daad was en de bevordering der nationale scheepvaart een Neder- lamdsch belang mag heeten. Spr. hoopte, dat de Kamer door elen daad zal toonen te beseffen bet be lang van een lijn, ecouomisdhl zelf standig en onder Nederlandse he vlag. De heer Van Citter® betoogde, dat het in het belang van ons land is, dat we hebben een vrijen bancLeï, e;an eigen nij veiheid, een eigen scheepvaart. Daarom zou spr. vóór di,t ontwerp stemmen. Heden elf uur voortzetting. Tot leden der Commissie voor de Verzoekschriften zijn benoemd de heeren Van Vliet, Blooker, Van De venter, Thomson en Ruysch de Bee- renbrouck. SCHIEDAM. De uitslag van de verkiezing te Schiedam geeft aan de anJtir. „Rot terdammer" aanleiding tolt de vql- gende opmerking „De Christel ij k-historischen zullen, naar wij hopen, nu toch wel eenigs- zins hebben ervanem, dat er onder de anti-revolutionaire partij zeer groo- to ontevredenheid1 w"as over hun hou ding. Ook onder de anti-revolutionairen, die op De Geer stemden, togen er velen ter stembus met lood in hun schoenen". De Katholieke „Gelderlander" daarentegen merkt op Wie de coalitie sterk wil zien, moet voor de eigen partij geen. overdre ven eischen stellen, mia'ar weten op te offeren, En wij noemen hjet een overdreven eiscb der A. R. prijsge ving te vragen van een vasten C. H.- zetel. Ook al was het dan ter w'lle van dr. Kuyper. Waar van anti-revo lutionaire zijde tot dusverre nog geen offer werd gebracht om den eminenten leider weer in het Parle ment te brengen, ging hleit niet op zulk een offer thans wèl van de christelijk-bistorischien te vergen. STATENVERKIEZING LEEUWARDEN. Tot lid van de Provinciale Startien van Friesland is te Leeuwarden ge kozen de heer P. G. Halbertsma (lib.) te Grauw, met 3319 .stemmen. De heer J. D. Krijgsman (soc.Alem.) verkreeg 3081 stemmen. EEN VALSCH BANKBILJET. Te Zeist is door een ambtenaatr ont vangen en aangehouden een bank biljet van tien gulden, da.t blijkbaar nagemaakt is. De vleugel' bovenaan tusschen de figuren van Arbledd en Welvaart zijn bijgewerkt, die lert/ters Nederland'sche Ba.ik zijn minder scherp en regelmatig, terwijl ook de vrouwenfiguur in het gelaat eenijge afwijking vertoont. EEN WOESTELING. Een zekere v. d. B. bracht Woens- dagdvorad de Slotlaan te Zealst in rep en ro;er. Nadat hij eerst zijn eigen fiets had Stuk getrapt, verschillende personen had aangehouden en gesla gen, is hij 'het huis van den lieer B. aan de Slotlaan binnengedrongen. De heer B. werd zoodanig afgeran seld!, dat hij bewusteloos bleef 1%- gen. V. d. B. is toen geboeid naar het bureau van politie getransporteerd. LASTIGE DUITSCHERS. De Rot/terdamsche berichltgever van 't Hbld. sle-int 'Donderdlagnamiddag half vijf zijn 365 van de Duitsohe werklieden, de vorige week overgekomen, weer naar huis gezonden. Alvorens te vertrek ken werden zij door de politie, ge- adsiötieerd door een detachement ma riniers met geladen geweren, gefouil leerd!, waarbij een groot aantal re volvers en andere wapens op hen werden bevonden, die bun werden ontnomen. Eerst daarna gingen zij onder gewapend geleide per sleep bootje naar het MaasstaitioED. De ex- tratrein waarmee zij verboerd wer den, zou alleen te Utrecht stoppen, waarheen een telegraphiscbe waar schuwing was overgebracht. De overige Duitschens vertrekken Zaterdag. De berichtgever te Arnhem seint Aan het station was Donderdag avond een sterke politiemacht opge steld. Behalve de commissaris en vier inspecteurs, ongeveer veertig manschappen met hét oog op de komst van een trein met vierhonderd bootwerkers uit Rotterdam. De trein passeerde te zeven uur in snelle vaart het station in de richting Em merik. Ongeregeldheden hadden niet plaafs. ONGEREGELDHEDEN. Te Amedde hébben Woensdagavond in verband met de afschaffing der kermis en het inkrimpen der ge oorloofde unem van openblijven der koffiehuizen', ongeregeldheden plaats gehad. Bij den wethouder V., den predikant v. Gr., mej. Kr. en in een 10-tal kleinere woningen, zijn de ruiten stukgegooid. Donderdagmorgen vroeg, bij dien aanvang der paardenmarkt, sneed de ruim 80-jarige veehouder S. de markttouwen afde rijkspolitie bracht hem deswege voor den burge meester. JUSTITIEEL ONDERZOEK. Het parket uit Arnhem heeft te Rhenen een onderzoek ingesteld naar het Zaterdag aldaar voorgevallene, waarbij na een jachtpartij een der drijvers zooveel sterkten drank heeft gebruikt, dajt hij nog des avonds overleed. GESNAPT. Herhaalde malen 'kwamen er dief stallen voor in de 3e klasse wacht kamer van het station te Apeldoorn. Gisteren werd er igeld uit d<e kas gemist. Da chef stelde zich verdekt op en betrapte op heeterdaad den spoorwegarbeider van P. Deae wist zich edhter door ontvluchting uit de voeten te maken. (Ned.) GEHEIME CONTROLE. In „De Eendracht", het orgaan der handelsreizigersvereeniging van dien naam, vindt men het volgend inge zonden stuk van „eenige reizigers" „Maandag 12 Augustus j.l. reizende op de lijn SteenbergenAnna Jacoba- polder, stapte een persoon in dien trein, gekleed als marskramer. „Op zichzelf is dit niets bijzonders. maar wel toen bedoelde persoon her kend werd door eenige reizigers. „Dezen herkenden in bedoelden marskramereen controleur der R. T. M., gekleed in oude jas, versleten hoed, doos bij zich, waarin poetspo- made, en het gelaat vermomd door een baard. Wie zou in dezen persoon een controleur der R. T. M. herkend hebben „Dat de maatschappij zich zou ver lagen om met zulke middelen haar personeel te controleeren, kunnen wij slecht gelooven. Wel, dat I>edoeldo persoon dit op zichzelf doet om zich verdienstelijk te maken. Wij echter vinden dit feit een unfaire handeling van dezen controleur. Controle is noo- dig, maar met eerlijke middelen. Wij hopen, dat de maatschappij dit ook inziet, zoodat het publiek van zulke ergerlijke staaltjes van dienstijver 'n het vervolg verschoond blijft." De redacteur van de „Trambeamb te" deelt over dat geval nog mee „Ben ik goed ingelicht, dan moet de bedelaar ontmaskerd zijn op het oogenblik, dat hij een conducteur een ongeldig biljet opdrong. Een der pas sagiers bemerkte dat z'n „baard" was losgeraakt en waarschuwde den con ducteur „Denk er om, dat it je con troleur H." VERBODEN HAiNDEL(?) 'De Tel.-correspondent te Alkmaar meldt: Woensdagavond was bij enkele boekhandelaren alhier verkrijgbaar gesteld het kohier vain den gemeen telijken hoofdelijiken omslag in boek vorm. De boekjes waren gedrukt bij de Firma Koster en Co. Donderdag morgen werden ze echter, naar mij een der boekhandelaren mededeelde, op last van dien uitgever (die niet be kend. was) teruggehaald, daar de po litie er beslag op zou leggen. Een zon derlinge geschiedenis! POGING TOT MISHANDELING. Te Dussen, ontmloette Woensdag avond de arbeider J. A. Lz. den bur gemeester en gooide naar hem met leen schop. Hij werd dadelijk opgebor gen. ALS DAT WAAR IS In de „Dordfeche Courant" van 11 en 12 September j.l. komen ingezon den stukken voor, waarin verhaald1 wordt, diat op het gemeentehuis te Pa- pendlrecht een ruit was ingeslagen, waarvan zékere H. Garsthagen werd verdacht. De ruit was ingeslagen Zon dagavond 8 September j.l. Daar ge noemde inwoner van Papendrecht volgons de mleening der politie aldaar de schuldige moest zijn, werd Zon dagavond 8 en Maandagmorgen 9 Sep tember overal naar hiem gezochit. Den 9d<en September meldde Garst- hagen zichzelven aan. Hij had zich schuil gehouden, omdat 'hij, volgens zijne verklaring in het stuk in de „Dordtsche Grt." „absoluut geen lust had om stevig geboeid, ten aan- Bchouwe van de bevolking „opge bracht" te word'en." "Wlat den lileer Gairsthagen na zijne aanmelding igebeurde, wordt in het stuk aldus beschreven „De ontvangst, ten gemeentehuize was in één woord heestachtig. Bijna onmiddellijk, na zijn binnentreden kreeg hij van den gemeenteveldwach ter, genaamd De Meïj, een geduchten stomp op zijn neus. 't Bloed stroomde uit de toegebrachte wonde op den vloer. Voornoemde veldwachter kwam met een handdoek opdagen en dreef de brutaliteit zóó ver, dat hij nota bene aan den verwonde gelast om zelf het bloed op den vloer weg te nemen. Deze groote handdoek was evenwel in lang niet voldoende om de hoeveel heid te verzwelgen. Een tweedehands doek moest er aan te pas komen, waarmede hij toen zelf de sporen van zijn misdrijf trachtte te verwijderen blijkbaar vond hij zijn bevel aan on- dergeteekende bij nader inzien wel wat al te onbeschaamd. 's Avouds van dien dag perste het bloed weder onder de aangebrachte pleister uit. Zoowel de burgemeester, die bij de mishandeling tegenwoordig was, als de gemeente-veldwachter De Meïj voornoemd, alsmede de rijks veldwachter Van den Berg, verklaar den vlak in zijn gericht, dat zij zeker wisten, dat ondiergeteekende de be wuste glasruit had vernield. Zij hiel den zulks zóó hevig vol, dat onderge- teekende ten einde raad maar uitriep: „slaat mij dan maar dood". De rijksveldwachter Van den Berg heeft zelfs den treurigen moed gehad,, om ondorgeteekende, nadat hij reed® zoo herig bloedend verwond wals, nog een paar extra stompen in het aange richt toe te brengen. Ten slotte bekmde een ander de ruit vernield te hebben." De man, die de ruit werkelijk had stuk geslagen, is Jacob Kwakemaat, eveneens van Papendrecht, en die zich over zijn wedervaren aldus in de „Dordtsche Crt." uitlaat „De politie had van terzijde verno men, dat het waarschijnlijk was, dat ik de schuldige was. 's Avonds (Zon dagavond) te ongeveer 11 uur, werd er op mijn buitendeur geklopt. Ik lag reeds te bed. Onmiddellijk stond ik op en opende de deur en even onmiddellijk sloegen de rijksveldwach ters en de gemeente-veldwachter mij de boeien om de polsen. Zooals ik was moest ik mee; zonder bovenbroek, bar revoets, blootshoofds, niettegenstaan de ik hun herhaaldelijk vroeg om toch even de noodzakelijkste kleedingstuk- ken aan te mogen trekken. Zóó werd ik over een afstand van 25 minuten gaans naar het gemeentehuis getrans porteerd. Aldaar aangekomen, werd ik op de krib geslagen en toen ik daarna er in slaagde om op die krib te gaan staan, teneinde mijn hoofd tegen de elkaar opvolgende slagen en stompen te be veiligen, schreeuwde men mij toe „leggen, zeg ik", en toen ik aan dit bevel, beducht voor erger, niet ver koos te voldoen, sloeg men mij een voudig de beenen onder het lijf van daan én viel ik versuft van pijn neder. Toen liet men mij met rust, aan hun bevel was voldaan, zij het ook nolens voLens. Aan mijn linkeroog ben ik op heden nog blauw, mijn linkerbeen vertoont nog een versche scheur en mijn ach terhoofd bulten en is nóg bloederig. Ik heb tijdens bovenstaande behan deling en ook 's morgens niet durven

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2