Weerbericht Thermometerstand Binnenland Sport en Wedstrijden MEDBDEET .TNGEN VAN HET KONINKL. NED MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 14 October 1907. Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te Horta (Azoren)laagste 741.1 m.M. te Stornoway (ten Westen van Schot land). Verwachting tot den avond van Windzwakke tot matigen Zuidelij ken wind. Gesteldheid van de lucht: meest betrokken, en regenachtig. Temperatuurgeringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 750 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 753 m.M- te Haarlem- Zondag 13 October Hoogste gisteren F. 60# Laagste heden nacht F. 48s Hoogste hed en tot 2 uur F. 57 Maandag 14 October Hoogste gisteren .F. 57* Laagste heden nacht. F. 47* Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 58° Zaterdagavond omstreeks half elf, kwamen twee heeren van Bloemen- Üaal naar Haarlem langs de KLeiver- lalan, met een prachtige Duits che dog bij zich. Bij: dien overweg waren de a-Muitboomen di'dht, daar een trein [wan Bloemenda-al. in aantocht was. De hond stalk zijn kop onder den afsluit boom, tilde dezen op totdat hij er Onder door kom, liep diem spoorweg op, j'Ur st toen de' trein dien overweg was ge naderd en werd1 door de machine ge grepen en ongeveer 20 Mieter ver mee-j gesleurd'. Toiem bleek het dier nog niet geheel dood' te zijn en werd door een aanwezigen.' politieman 'afgemaakt. SCHOTEN. De inspectie voor de verlofgangers dar Landweer zial plaats hebben in het lokaal der hulpsohool in de Gene- malal Gronjéstraat no. 139 op Woens dag 13 November 1907, des voorm. half tien uur voor de lichting 1903, des voorm1. half elf uur voor de lichting 1904 en des mam. half twee voor de licht 1906. Op 16 Nofvemb. des voor- (middags half tien uur voor de lich ting 10% en des nam. 1 uur voor de lichting 1907. HEEMSTEDE. Treurige oude dag. Zaterdagmorgen kon men op den Rijksstraatweg onder deze gemeente een vier-en-zeventigjarigen grijsaard zien, die in hoogst beschonken toe stand dien weg versperde. Deze ongelukkige was enkele dagen te voren uit de Rijkswerkinrichting Ontslagen, en maakte nu zulk een ge bruik van zijn verdiende penningen. Nog in het bezit van eene ruime hoeveelheid sterken drank, werd hij naar zijn woning gebracht. Door een conducteur werd Zater dagnamiddag medegedeeld, dat hij met de Noord-Zuid-Hollandsche tram te Iisse rijdende, een jongen had aan gereden, die poogde op de tram te stappen, terwijl deze in volle vaart was. Een der wielen ging hem over het been. Dienzelfden avond werd hij naar het ziekenhuis te Leiden overge bracht, alwaar hij te elf uur 'g avonds overleed. HILLEGOM. In de Vrijdag gehouden raadsver gadering werd de onderwijzer Van Groningen wegens vertrek zonder ver kregen verlof ontslagen als onderwij zer bij het heahalingsonderwijs en in zijn plaats benoemd de heer W. A. w. d. WtaL IDe begroeting voor de geineentte- giasfabriek, dienst 1907, werd conform het voorstel goedgekeurd. Te zijner tijd zal gesproken worden over pensi- öneering van gemeente-ambtenaren. Op voorstel der s traten commissi el zullen diverse wegen, ials Havenstraat en Weeresteinstraat bestraat en ge- rioleerd worden, mits de eigenaars der gronden, waardoor de riolen ko men ,te liggen, den grond, daarvoor benoodiigd, aan de gemeente afstaan of haar het gebruik ten allen tijde toe laten bij acte. Kosten van overdracht of contract voor rekening van de ei genaren. De kosten van de werken te dekken door een leening van 9500, aflosbaar in 40 jaar. De voorzitter dankte die straten com missie voor haar zorg in dezen. B. en W. zuilen op uitnoodiging van Öen Raad een salarisregellng maken ivoor (ambtenaren ter gemeente-secre- fcairie. Naar aanleiding van een missive van Ged. Stalen besloot de Raad in 'te trekken idle raadsbesluiten, <l.d. 7 Dec. en 11 Jlan. jvL, waarbij wijziging gebracht was in de Instructie voor de schoolhoofden .en onderwijzers. Ingevolge het voorstel der straten - commissie werd besloten, de Meer straat tie bestralten en haar 17 c.M. te1 verhoogen, zonder grondaankoop van de eigenaars van de Krocht. ■Op een adres der gezamenlijke ver gunninghouders om uitbreiding der kermis en om 'liet volksfeest te hou den des Donderdags van de kermis- week, wend besloten te antwoorden, dat de groote der kermis zal afhangen •van het aantal inschrijvingen, en wat liet tweede 'betreft, dat .eerst uitge maakt zal dienen te worden of er een volksfeest zal zijn, en tweedons of de gemeente het zal subsidieeren. Doet ze dit niet, dan heeft ze over den da tum ook geen zeggenschap. Tot lid van de stratencommissie werd nog benoemd, de heer Sluis, na dat de lieer Lammerse, die eerst be- 1 noemd was, bedankt had. De vergadering werd hierop geslo ten. VOGELENZANG. Het mond- en klauwzeer begint zich ook in deze gemeente uit te breiden. Reeds zijn drie hoeven daardoor aan getast en wel van A. van der Hulst, A. de Wilde en G. Meijer. HAARLEMMERMEER. Alhier is door de politie van Half weg eene jonge vrouw aangehouden, die wegens diefstal te Amsterdam in het Politieblad was gesignaleerd. De gestolen voorwerpen had zij in den tuin begTaven. SLOTEN. Van gemeentewege zal voorlooptg per jaar f500 subsidie gegeven wor den aan het Witte Kruis voor Wijk verpleging. CREMATORIUM TE VEL SEN. Omtrent liet crematorium door de Vereeniging voor facultatieve lijkver branding ontworpen op een gedeelte van de begraafplaats Westerveld, on der Driehuizen, gjemeente Velsen, vernemen wij, dat, wanneer het tot stand zal komen, een breede, monu mentale trap voert naar de voorhal, groot 12 bij 12" M. en 16 M. hoog. Daar in is o. a. een galerij voor een orgel door de hal komt men in een tweede zaal, waarin kansel en katafalk, waarop .een lijkkist wordt geplaatst en die automatisch naar beneden wordt gelaten om naar den oven te .worden gevoerd. Verder zijn er ver trekken voor de geestelijken, voor de familie, als rouwkamer. In een gedleelte der kelderverdie ping, waarin oven, enz., komt eene urnenbergplaats. In hal en in zaaf worden eenvoudi ge versieringen aangebracht, j („N. CL") UMULDEN. Ernistrilge aanvaring. I Tusschen dJe stJoiomtiralwIers Gamelia en Dhalia, bedde van die Maatschap pij' tot Beheer ,van stoomtrawlers te' IJnnuiden heeft nabij de vischgronden een ernstige aanvaring plaats gehad. De voorsteven van die Gaimeliia werd geheel verbogen en liet voorschip ■maakte water, zoodat ze; terug moest keeren. Ook ide Dahlia keerde terug met beschadigden voorsteven. We vernamen, dat de: Mij. Beheer haar Schepen in eigen verzekering (heeft. VISSCHERIJ. Men schrijft ons uit Ilmudden: De aanvoer van dloode scheèvisch is in de afgoloopen week buitengewoon groot (geweest. Niet minder dian 10688 •kisten van 50 KG. werden afgeslagen tegen 4234 kisten in de vorige week. Ook de thans aan de markt zijnde stoomtrawlers hébben buitengewoon veel schelvfLsoh -gevangen. Is het zach te, stille weer hiervan gedeeltelijk oorzaak, ook dé oververzadiging van de schelvisch aan haringkuit, (boet ze zoo .gemakkelijk met het trawlnet van gen. Ofschoon deze kuitvisch minder waardig is, worden toch nog hooge prijzen besteed en maken de meeste' stoomtrawlers goede besommingen. Zoo besomde de ..Balder" in de vori ge week in twee korte reizen ruim 5100. De hoeveelheid schelvisch, dia he denmorgen werd aangevoerd is' wer kelijk overbluffend groot. Er zijn geen handen genoeg om te lossen. De qualiteit is over het algemeen zeer goed, terwijl de tot heden geno teerde prijzen varieeren van. ƒ22.50 de groote, tot ƒ1.75 de kleine z.g. pie pers per kist van 50 kg. ZANDVOORT. Terwijl de arbeider A. L., bezig was in een kipkar grond te rijden op het terrein van het in -aanbouwzijnde sta tion had hij het ongeluk met beide handen tusschen de kar te geraken,1 waardoor wijs- en middelvinger van elke hand zoodanig verwond werden, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. De onder deze gemeente door de eleotrische tram aangereden en in het gasthuis te Haarlem overleden Van den B., had Maandag j.l. de echtelij ke woning verlaten en eenige uren daarna een telegram aan zijn vrouw gezonden, dat zij hem niet levend te rug zou zien. Blijkbaar moet dus aan moedwil gedacht worden. De man laat een we duwe met 9 kinderen onverzorgd ach ter, waarvan het (jongste ruim 2 jaar is. PENSIONNEERïNG VAN GEMEEN TE-AMBTENAREN. Het „Weekblad van den Nederland- sohen Bond van Gemeente-ambtena ren" bevat een relaas van de audiën tie door een commissie uit den bond 'bij den voorzitter der Tweede Kamer, met het doel bij dezen aan te drin gen op een spoedige behandeling van de in hot begin van 1905 voorgestel de motie DruckerTreub, betreffen de een rijksregeling van de pens'on- neering van gemeente-ambtenaTen. De delegatie liet niet na te wijzen op het verlangen van du i zen dén in den lande naar verwezenlijking van die regeling en op de instemming., die de motie bij de verschillende po litieke partijen heeft gevonden. Jlir. mr. j. Röell beantwoordde een en ander door te verklaren, dat de zaak ook zijn belangstelling heeft, zonder dat 'hij nochtans in zijn hoeda nigheid van voorzitter der Kamer kan toezeggen, hoe hij bij een behan deling der motie zijn stem zou u't- brengen. Wat de aan de orde stelling be treft, wees hij er in de eerste plaats op. dat deze niet alleen van hem af hankelijk is; dat vóór het Kerst- recès van een behandeling der mo tie, met 'het oog op de begrootingsde- batten, wel geen sprake zal kunnen zijnen dat ook de eerste weken na het recès reeds zijn bestemd voor za ken, door de Kamer aan de orde ge steld doch dat het hem, zonder een belofte te kunnen doen, aangenaam zou zijn, indien de omstandigheden er toe zouden kunnen leiden, dat de motie nog in dit zittingsjaar aan de orde zou kunnen worden gesteld." GRONDWETSHERZIENING. Bij de Tweede Kamer zijn thans In gekomen de Regeeringsvoorstellen tot veranderingen in het Ille en IVe Hoofdstuk en de toegevoegde artike len der Grondwet. Als belangrijkste wijziging mag on middellijk genoemd worden d;e ,van art. 80. Naar voorstel der Regeering moet dit artikel, gewijzigd, aldus gelezen worden „De leden der Tweede Kamer „worden rechtstreeks gekozen „door de kiezers die de wet aan- „wijst." Bij dit artikel vervallen dus de in de Grondwet thans voorgeschreven kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken welstand en wordt geheel aan de kieswet-Wetgevers over gelaten, te bepalen wie al of niet tot de kiesbevoegdheid zullen worden toegelaten. In overeenstemming hiermede wor den ook de bepalingen betreffende de verkiezing van leden voor Provinciale Staten en Gemeenteraden gewijzigd. Voorts wordt in art. 128 een wijzi ging voorgesteld, strekkende om bij ontbinding van de Eerste Kamer ook onmiddellijk de Provinciale Staten te ontbinden. Zij, die nochtans gehoopt hebben dat ook een wijziging in de Grondwet zou zijn voorgesteld, waarbij aan de Eerste Kamer het recht van amende ment werd toegekend, zijn teleurge- 'steld. Art. '128 wordt voorgesteld aldu's „De Tweede Kamer heeft het „recht wijziging in een voorstel „der Koningin te brengen." Opmerking verdient voorts, dat uit artikel 84 is vervallen het woord „mannelijke", zoodat ook, volgens het Regeeringsvoorstel vrouwen tot lid van de Twieede Kamer verkiesbaar zijn. Volgens art. 85 worden de leden der Tweede Kamer gekozen voor vijf jaar, in plaats zooals thans voor vier jaar. Ook voor de verkiesbaarheid der le den van de Provinciale Staten en van de Gemeenteraden is het kenmlerk j .mannelijk" vervallen DE ZUIDERZEEVISSCHER'IJ. Verselienen is het rapport over on derzoekingen, betreffende die vis- scherij in de Zuiderzee in de jaren 1905 en 1906, door dr. H. C. Redeke, waarnemend wetenschappelijk advi seur in visscherijzaken, ingesteld1. Het rapport is verdeeld in vier hoofdstukken, waarvan het eerste de inleiding vormt en de volgende han delen over cle gesteldheid der Zui derzee visscherij en over de natuur lijke geschiedenis der visschenen over de traag, welke maatregelen kunnen genomen worden om de op brengst der Zuid'erz ee vissch er ij te vergrooten. De breedvoerige beschouwingen worden door, dr. Redeke in de volgen de conclusie saamgevat „Zoolang er geen periculum in mo ra is, zoolang de Zuiderzeevisscherij geen duidelijke kenteekenen van ver val toont, mogen er ook geen maatre gelen tot opbeuring van die vissche rij genomen worden, die een ernsti ge belemmering voor de visschers bij de uitoefening^van hun bedrijf vor men, gelijk zulks b. v. met een Ver bod van de kuilnatten het geval zou de zijn. 1 „Het schijnt mij wenschelijk, waar dit zonder ernstige belemmering van het bedrijf mogelijk is, door geschik te maatregelen, die verschillend moeten zijn in overeenstemming met de bijzondere levenswijze van elk der voor de Zuiderzeevisscherij gewichti ge dieren en de eigenaardigheden in de wijze, waarop de visscherij word* uitgeoefend, te trachten, de opbrengst der géheele Zuiderzee te vergrooten. „Ik acht het evenwel doelloos, zoo danige maatregelen uit te vaardigen, zoolang niet de bevissching van de Zuiderzee in dier voege is geregeld, dat de handhaving der evenbedoelde maatregelen gewaarborgd schijnt. „Een goede regeling der visscherij als indertijd door dr. Hoek aangege ven, is in mijn oog alleen mogelijk, (wanneer de Zuiderzee aan de publie- ge bevissching onttrokken wordt en aan de visschers gelegenheid wordt gegeven, zelf invloed uit te oefenen op den gang van zaken". LUCHTSCHEEPVAART, i Elf personen, meest officieren, heb ben het voornemen opgevat tot het oprichten van eene Vereeniging ter bevordering der luchtscheepvaart. Nude aëronautiek zich in nagenoeg alle landen van Europa heeft ontwik keld tot eene hoogst interessante we tenschap, wier toepassing op velerlei gebied inderdaad zeer belangwekken-1 de uitkom'sten heeft opgeleverd, is het, mieenen zij, zeker tijd', dat ook Nederland zich voor de luchtscheep vaart gaat interesse eren. Het zal wel geen nader betoog be hoeven, dat de belangen der lucht scheepvaart niet beter kunnen worden voorgestaan, dan door de belangstel lenden te Vereenigingen, ten einde door de zoo hoog noodige samenwer king te geraken tot het doel, beoefe ning en toepassing der luchtscheep vaart voor Nederland en zijne Kolo-' niën, voor wetenschappelijke, militai re, zakelijke en sport-doeleinden. Vooreerst zal het noodig wezen meer bekendheid en daardoor belang stelling betreffende de aëronautiek in Nederland te verspreiden, hetgeen zal kunnen bereikt worden door: het' aanschaffen en in circulatie brengen van buitenlandsche aëronautische literatuur. Het houdlen van lezingen, en voordrachten, zoo mogelijk opge luisterd door fotografieën en licht- heelden. Het beleggen van vergade ringen, waarin de luchtscheepvaart- belangen zullen worden behandeld. Het uitgeven van een tijdschrift. Is eenmaal de belangstelling voor de luchtscheepvaart meer algemeen geworden, dan mag verwacht wor den, dat de aanstaande vereeniging zich dermate zal hebben ontwikkeld, dat tot de aanschaffing van aëronau- tifech materieel zal kunnen worden overgegaan, teneinde o. m. ballon- tochten te ondernemen, waarbij me teorologische en andere waarnemin gen zullen kunnen worden verricht. Ter gelegener tijd zal samenwer king gezocht dienen te worden met verschillende gezaghebbende licha men, zoowel binnen- als buitenlands. Voorts stelt de aanstaande vereeri'- ging zich voor, döèT le nemen aan het Internationaal onderzoek der hoogere luchtlagen en aan internationale bal lonwedstrijden. 'T CIRCUS SCHUMANN TE AMSTERDAM. Het specialiteiten-seizoen in het Circus Carré zal op 31 December ein digen. Dan m</3t de heer Frits van Haarlem plaats maken voor he't Cir cus Schumann, dat eenige maanden in het circus aan den Amstel schitte rende voorstellingen komt geven. Ook het groote ballet, dat dezen zomer te Scheveningen zulk een succès was, zal hier worden opgevoerd. EEN GETRALIEDE KRAAM KAMER. 't Geschiedde te Eindhoven. Eene zorgzame huismoeder had veel last van de ratten en zette dagelijks haar groote val. Dezer dagen werd een mooi dier gevangen, en waar één rat gevangen is, had onze huismoeder wel eens gehoord, daar komen er meer. Het beest bleef dus in de gevangenis en bad Zaterdagmorgen veel bekijik|s. Geen wonder. De rattenmoeder had zes jongen geworpen in de valEen zonderlinge kraamkamer, die het moederb'eest blijkbaar ook minder be viel. Tegen de tralies sprong zij haar blanke pootjes in 't bloed en trapte dam onmeedoogend de kleine kraam kind j es dood1. Wat (een uitkomstlachte de huis vrouw, van die heele rattenfamüie verlost. Nu wordt jacht glemaakt op den rattenvader. („Tel.") HET FINANCIEEL BEHEER VAN HET N. A. S. De fraude. Voor de op Zondag uitgeschreven drie m a and'el ij ksche vergadering van het Nationaal Arbeiders-Secreturiaat stond op de agenda mededeelingeii van de commissie, benoemd om de beschuldigingen van gepleegde cor ruptie in het financieel beheer te on derzoeken. Nadat was uitgemaakt, die corrup tie-kwestie in het openbaai; te bjhan- delen, verkreeg het woord een der commissieleden, de heer De Jong, tot voorlezing van het zeer uitvoeri ge rapport, bietgeen ongeveer ander half uur in beslag nam. De commissie bestaande uit de heeren De Jong, Kruze, Mater, Hen- nieke en Van der Velde is tot de er varing gekomen, dat er inderdaad fraude is gepleegd. Nauwkeurig alles nagaande en af dalende in allerlei detailpunten, bet vat het rapport een feitenmateriaal, inhoudende, dat de secretaris, G. van Erkel, die zijn mandaat in handen van liet bestuur heeft gesteld met de gelden van het N. A. S. niet juist heeft gehandeld. De beschuldigingen door den vroegeren penningmees ter J. Baak tegen Van Erkel toenter tijd geuit zijn in 't algemeen waar bevonden, echter blijkt tevens, dat ook de beschuldiger zich aan verkeer de handelingen heeft schuldig ge maakt. Uit de, in het rapport opgenomen, gevoeixle carrespondentiën, komt voorts aan het licht, dat Van Erkel in verscheidene gevallen bekend heeft verkeerde handelingen te hebben ge daan. „In 't belang van het N. A. S." en „tot sparing van zijn vrouw en kinderen" werd door hem dan stil zwijging verzocht. Het zou te ver voeren alle de ver schillende feiten hier te noemenwij doen slechts een greep uit de bevin dingen van de commissie, vermelden de. dat Van Erkel zioh schuldig zou hebben gemaakt aan het „knoeien" bij het innen van contributieshet onrechtmatig innen van postwissels; het niet „boeken" van ontvangen gel den het maken van telfouten in die boeken; het aanwenden van N. A. S.- gelden ten eigen gebruike het z.g. „Ieenlen" van gelden aan personen, „die inmiddels gestorven zouden zijn", enz., enz. Na voorlezing van dit bezwarend rapport, werden op verlangen der vergadering de verschillende vra genlijsten voorgelezen, die door de commissie, tijdens haar onderzoek, aan de betrokken organisaties en personen zijn verzonden. De besprekingen over het rapport werden vervolgens aangevangen en wel tot het vaststellen van een con clusie. Eenige aanwezigen wilden de vergadering thans huishoudelijk ver klaard zien, maar met overgroot© meerderheid werd besloten de bij eenkomst openbaar te doen blijven. De commissie heeft gieen conclusie getrokken, maar, aangezien het de-! bat daar nu over aanving, wilde het commissielid De Jong doen uitko men, dab het niet valt te betwijfelen, dat Van Erkel contributie-gelden heeft achtergehouden, bijgedragen door den Meubelmakers- en Metaal-1 bewerkersbond en andere organisa ties, tot oen totaal bedrag van 300. Voorts, dat Van Erkel indertijd geld heeft genomen van het Comité van Verweer. Het commissielid Kruze meent, dat Van Erkel geen functie in het N. A. S. meer zal kunnen vervullen eeni ge aangesloten organisaties hebben hem wederom candidaat gesteld voor het nieuw te kiezen bestuur daar Van Erkel het bewijs geleverd heeft, te weinig verantwoordelijksheidsge- voel te bezitten. Anderzijds werd beweerd, dat nie mand kan aantoonen, dat Van Erkel één dubbeltje gestolen heeft, terwijl weer anderen de handelingen van den beschuldiger, Baak, critiseer- dn< Nadat de gekïachtenwisseling nog eenigen tijd was voortgezet waar bij allerlei conclusies van verschil lende strekking werden voorgesteld werd ten slotte in stemming ge bracht en niet 29 stemmen vóór, 10 tegen en 4 blanco, aangenomen de volgende, door den Landarbeiders- bond ingediende Conclusie „De vergadering, gehoord het rap port van de commissie", enz. „is van oordeel, dat door Van Er kel en Baak beiden fraude is ge pleegd. ten nadeele van dfe organi satie voorts, dat krachtens die fraude, dè candldatuuT van Van Erkel n i1 e t kan worden gehandhaafd". Aan de orde kwiann alsnu een inge komen schrijven van den Glasblazers- bond, waarin wordt verzocht die uit betaling van een bedrag, groot ƒ620, welke schuld nog steeds op het N. A. S. zou rusten, in verband met dje fraude-kwestie. Het N. A. S.-bestuur is van mee ning, dat volgens het reglement men het recht heeft deze schuld niet ti erkennen, nu de toestand gewijzigd ie. Na eenig debat word deze zienswij ze met algemeene stemmen! goedge keurd. Nadat was benoemd een commissie, tot controleeren van de in te komen gelden voor de dekking van de schul den en besloten samen te Steil etn een commissie, tot het indienen van voor stellen yoor reorganisatie van het N. A. S., wierd tegen half vijf over gegaan in huishoudelijke zitting. (D. C.) HULDEBLIJK Dr. KUYPER. Op 29 October, den 70sten verjaar dag van Dr. Kuyper, zal in Den Haag eene bijeenkomst plaats 'hebben, waarin hem een huldeblijk zal wor den aangeboden. DOOR STERKSTROOM GEDOOD. Toen hedenochtend de hleer B. 01- dogs, ingenieur der Maatschappij „Electra". zijn gewone inspectie deted aan bet kabelhuisje op den Sin gel bij de Torensluiis te Amsterdam1, wérd' hij door een alec^rischen stroom van 2000 voits getroffen. Onmiddel lijk schoten voorbijgangers too, dié hem zagen vallen, en brachten dén blijkbaar beiwustelooze binnen in hief. koffiehuis van den heer Denekjé. Te vergeefs beproefden de in allerijl ge waarschuwde doctoren Oh. Bres, D. Drielsma en C. J. Mijnlieff de lévens* geesten weder o<p te wékkenna ruim een uur arbeid gaven zij hun nutteloos pogen op. De overledene was een nog jonge man, naar wij vernemen 33 jaar oud. Omtrent de oorzaak van het onge val konden wij hedenochtend geen inlichting verkrijgen; Men was met een onderzoek bezig en zegde ons tegen( hedennamiidld'ag een officieel© opgave toe. De brandweer, onmiddellijk na het treurig ongeval gealarmeerd, kon weinig uitrichten. (Hbld.) YELOClTIASHF. C. Dit was een spannende, interessan te, mooie en ook., komische wedstrijd! Even over twee werd door den •scheidsrechter Stempels „aanvangen" gefloten. De omstandigheden voorspel den toen een naren vervelenden strijd, want het terrein vos zeer glibberig, en nog steeds droop een motregen, po gende de onbespeelbaarfieid van het terrein te (bewerken. Een troost was de goede opkomst der clubs. 'H. F. C. verscheen met: Schippers, \V. v. Waveren, en Stom, H. Francken, Oheriex en BolLee, Btoissevain, fM. Francken, ter Spill, v. Gogch en Benny. Velocitas stelde daartegenover: Van Weel, Colenbrander en v. d. Berg, Becking, de Bruyn en Akkers-dijk. Van Galen Last, Lufz, Blume, Trie bei en de Pauiw. De eerste 20 minuten waren beslist voor de Cadetten. Zonder bepaald overwegend sterker te zijn, toonden de aantaandle officiertjes zioh toéli veel vaster, kwieker, jen doortastender in het spel. Bun samenspel was veel be ter, en de aanvallen waren veel ge vaarlijker. Reeds dadelijk had de 'Baarlemsche verdediging volop werk, en moest Schippers al reddend optre- den. Stom en Van Waveren, waarvan •als backs zoo-vieel verwacht werd', pres teerden weinig en muntten élk op hun beurt uit door... te missen. De voorhoede der onzen was al even slecht, laks in liet aanvallen en bitter slecht in het schieten. Van Waveren zorgde er voor, dat VeJocitas de leading kreeg. Via dien Velocitas-man Lutz trapte hij met een weeromstuit in zijn eigen doel. Dat was 10 voor Velocitas. Dadelijk was het ook 20! Boe het 'kwam weet niemand. De Haarlemmers 'trapten af, de Ca detten .gapten" den bal af, een storm- loopje, een schot van Triebei en Sdhip pers mocht en moest visschen. 20 voor Velocitas!... Dat begon er raar uit te Zien. Misschien waanden dr- militairen zich al zeker van d,e Overwinning. Breeroo heeft gezegd: „Bet kan ver- keeren." En bij wist het! Er gebeurde iets heel, heel wonder lijks wat dat was?... Een mysterie!.... 't Was of een oude Egyptische too- venaar de B. F. C.-lui betooverd had, want plotseling werden de bordjes veriiangen. Zóó slecht als de Baar- lemmers tot nu toe waren geweest, zóó best weiden ze nu. Wat een spel. De voorhoede zoo vlug als water, niet te weerhouden in den aanval, de mad- denlinie goed voedend en schier on doordringbaar, en de achterhoede to- taal ongenaakbaar. 't Was een reu zenelftal geworden! j Vraag niet wie het best speelde, .'vraag ook niet wie slecht speelde, dat is niet te zeggen. Alle 11 speelden uib stekend en ga.ven zich geheel 't Was een lust, dat spel te zien - die prach tige vlugge rennen .en ongeëvenaarde overzetten van Benny dat zuivere schieten van ter Spill dat aardige samenspel van M. Francken en Beis- sevain dat spel van Van iGogh, die door zijn mooi centeren het één-zijn der voorhoedle volmaakte dat mooie afnemen en don weer aan zijn spelers overgeven van B. Francken en Bollee dat plaatsen' door Stom1, altijd productief, die ver-keien van v. Wave ren en Oheriex, die alles zuiverden da-t mooie keepen van Schippers, zoo vast en zoo zeker, als stond Beeuav- kes of Van Braam daar tusschen de palen. Bet B. F. C.-elftal sloot nu als een bus. Dat was weer de combinatie van; eenige 'jaren her, in 'den glorietijd, toon elk voor de hlauw-witte Baar- lemmers de vlag moest strijken'. Dé Cfadietiten bleven hetzelfde spel toonen, maar moesten' in spel-quali- teit nu ver 'achterstaan. Bet spel deed dienken aan zoo iets als heit gekibbel van een reus tegen een dwerg, van een mlain tegen een kind; Als echte volbloed soldaten hielden de Cadetten stand, weerden zich mé Ibeidenmoedi, ma-ar... alles tec er ge efsah. Er was totaal geen houden meer aan. De eene aanval v-an B. F, iw-as ïi'O'g ndtet gekeerd, of 'een an dere, nog gevaarlijker volgde. De arme Cadetten-keeper. 'Bij werd de man van dé rekening, want zijn' doel werd met kogel® beschoten. Bet •Was bét beleg .vain Port Arthur in mi niatuur. Bijl móést 'maar visschen en nioig eens vissclien. Eerst voor een schot van Van Gogh, dat was 12. Toen voor een dito van Ter Spill, dat was 22. Wéér Ter -Spill, èn weer, èn weer,! èn weer, tot 62. Toen door IM. Franc-ken, dat wai 7—2. Weer M. Francken, dat was 82. Wéér Ter Spill, dat was 9—2. En hiermede ikwam het einde, en' kunnen we dit verslag wel afbreken daar een beschrijving van deze aan vallen op bet doel van Velocitas al f-ijld op hetzelfde mooie overzet bei en zuivere schotten zou neerkomen. 'Alleen zij nog vernield', dat de rus! inging met 42 voor B. F. C. Eigenlijk hadden de Cadetten voo: bun volhouden nog wel een punt) verdiend, misschien wel twee. 't Wias jammer, dat er slechts wé ndg kijklustigen waren. S-PARTA—BAARLBM 4—0. ...Met 'n volledig elftal, 't zelfde da de vorige week van B. F. C. had ge wonnen, trok Baarlem Zondag welga moed naar Rotterdam, 'n Overwitt ning scheen vrij zeker in 't vooruit zicht. Maar... 'Baarlem is Baarlem K Baarlem zal altijd Haarlem blijven Baarlem is niet "t zwakste team va! de eerste klasse, niet 't sterkste, nie 't middelmatigste het is eenvoudii liet merkwaardigste. En deze laatst •uitslag is weer een sprekend bewij er voor. Eerst spelen de Roodbroeken tegee H. F. .C. en winnen, bijzonder moe. miet 31, daarna gaan ze er tege Sparta met 40 in en niet doordfi ze zooveel slechter speelden oei neen! „Sparia had geen sterk elftal' zal men zeggen. Bet is wel eigenaai dig, maar dat maakt heelenriaal gee verschil. Elfmaal, elf ja-ar dus. is Baarlec te Rotterdam in deze ontmoeting uii gekomen, behalve de eerste maal - toen met 1—0 werd gewonnen wa een nederlaag altijd het resudtaa Dat is tenminste iets constants. Maar ik bemerk daar, dat mijn b leiding te lang wordt, en ga dus t( den wedstrijd zelf over. Als we op 't Spartaveld arriveer# is er nog weinig publiek, langzame; hand kernen de liefhebbers echter (X dagen, en bij den aanvang is het ove al vol langs de lijntjes. Baarlem is zooals reeds gezegd, vc ledig, de Rotterdammers missen Vs Hasselt en Eshuys. (Joncquière speé'. naar we vernamen niet meer). Sparta: Blom, Olree, Konert. De Vries, De Korver, Vermeulen, v. d. Wolk, die Groot, R-u ff else, Bo* dam, Van 't Hoff. ■Haarlem: Haak, v. ld. M)ey, de Wolff, v. d. Berj Gorter, Veen, Seidel, Healy, De Koek, Stol, Utermaik. Het begin is voor Sparta. Onihii

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 2