NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OJVi ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7459 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 19 OCTOBER 1907 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: tfoor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) - 1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 lA de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels elke regel meer ƒ030. Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaann 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. ZATERDAG 19 OCTOBER. Vereeaxiging: Fee stc on eert D. I. N. D, U. A., 8 uur. Dei Kroon: Is tie Liederenavond Zalsmnn. (SchouwburgOperette-gezel sch r. p ,,De Arme Jonathan." Brongebouiw: T. O. N. E. V. O.: „Jan Ongeluk", 8 uur. No. 626 Dobbelend Nederland Terecht heeft dei schrijver van een I hoofdartikel fizn de Nieuwe Rott. Cou rant dezer dagen gezegd., dat we ons moeiten schamen. Schamen voor het j geweldig dobbelen in. Amerikaan sche sporen, waarmee we nu weer milili- oenen hebben verloren. Schamen niet omdat do speculation verkeerd zijn uitgeloopen, irnaar om het dobbe- j len zelf. Er is inderdaad iets beangstigends icn deze algemeen» zucht naar ,snel en gemaikfcelijlk verkregen winst. De Eranschen bonden den strijd aan te gen de afschuwelij ikje iabsinJt(h, de Duiitschers klagen over het overmatig gebruik vian bier in hun land, de En- gelschen zuchten onder het juk van de whisky en wij Nederlanders, diie ons al' te verdedigen h adden tegen de aanvallen van den jenever, zien bovendien hoe langzamerhand oo'k I het spel een volksziekte wordt. Belust op winst zijn we altijd ge- I woest. We sprelken van de dagen, der I Oost-Indische Compagnie als van on- I zen mooxsten itijfd', toen er veel geld verdiend -werd. Als we zeggen: ,,'t is een slechte tijd", dan bedoelen we daarmee, dat er weinig omgaat in zaken, weinig /winst wordt gemaakt. I Een volk van kooplui zijn we. Maar in die periode van schitterende win sten uit Indische zaken, Wenden de kooplui althans niet zonder inspan ning rijk. Ze werkten er voor, span den zich in, waagden wel zelf de lan ge en niet ongevaarlijke verre zee reis. En al waren de omstandighe den gunstig, melt 'Stilzitten wonnen ze het niet. Helaas, het is of langzamerhand de neiging tot zuinigheid, tot spaar zaamheid, die we vroeger zoto graag een nationale deugd noemden, ver dwijnen gaat. Niet zonder trots roemden we op onze soliditeit. Gnze voorvaders moeten toch wel die d/rie goede eigenschappen bezeten hebben: eenvoud, spaarzaamheid en geduld. Klein begonnen ze hun zaken, leef den zuinig, karig als het moest, breidden langzamerhand de affaire uit, overhaastten hun succes niet, overtuigd als ze waren, dat het langs dlezen weg toch /zeker komen zou. (Nieuwe begrippen hebben het klein beginnen in veel gevallen onmoge-* lijk gemaakt: de wijze van zaken dloen is veranderd en men moet groot- Scher dan voorheen optreden, om het publiek te lok/ken. /Maar wat nog ai- tijd voor een degelijk welslagen noö- dig /is: eenrvioudi in het leven en ge duld, die zijn va)ak verdwenen, 't Moet talles gauw gaan en wanneer dat niet lukt en 't lukt bijna nooit wordt omgezien naar 'andere' middelen. Dan is de effectenbeurs daar en die heerlijke Ameuika/ansahe sporen, die met theele en halve percenten op en neer gaan en1 wa.ar men dus zoo heerlijk in dobbelen kan. Dit is wel de groote fout: die men- schen hebben geen geduld meer. Steentje voor steentje het gebouw y<an hun welvaart 'optrekken, ze kun nen het niet meer. Het is zoo waar, wat ik een® een bekend oud Haarlemmer,, die zelf een vermaarde zaak geschapen heeft, hoorde zeggen: „daar is een men- schenleeftijd voor noodig." Maar 'daar wil het tegenwoordig geslacht niet van hooren. 't Moet vlot gaan en vlug. Marcheeren de zaken miet winst gevend genoeg (en wat kan dezen honger naar spoedigen rijkdom be vredigen?) dan woTdt getracht Vrouw Fortuna bij de haren te vatten, maar deze grillige dame die zij' is tikt "wie haar grijpen wil, meest gevoelig op de kneukels. Ik weet wel, dat het spel in 't al gemeen waarlijk geen hartstocht is van de laatste 25 jaar. Eeuwen en eeuwen lang hebben dei nxenschen de kaarten gehanteerd en de dobbelstee- mien. Maar meestal was dat na den maaltijd, wanneer de zware spijzen met flonkerende wijJnten het verstand (hadden verduisterd en het lichaam be|hoefte had aan nog scherper prik kels. Zoo schetst ons Jlacob van Len- mep in het verhaal' vjan Brinio1 den ondergang van' dezen rijken Kanine- faat. (Brinio is met eenige vrienden te gast bij den Riomieinschen land voogd M'assa en heeft reeds het geld, dat hij1 bij zich draagt, met dobbelen aan dezen verloren). „.Brinio, speel niet meer," fluister de Aqudlius, wien een geheim voor gevoel waarschuwde, dat men den broeder van Ada een strik spreidde. „Hoe kan ik spelen?" vroeg deze 'korzelig; „ik heb geen geld meer." „Maar gij hebt uw woord," zeide IMasSa; „ik heh.oef uw geld niet te zien. Wat dunkt u, zoo ik het geld, dat ik u afgewonnen heb, eens zette itegen eene uwer koieien, naar uwe keuze?" D'at ware niet kwaad," zeide VuJ- pes; „want de onze geven weinig melk meer." „Dat gaat.!" zeide Brinio: en ver loor. „Kom!" zeide hij, met een gedwon gen lach: „ik wil zien, of mijne hon den gelukkiger zijn, dan mijnie run deren. Vier beste hazewinden tegen uwe winst, Overste!" „De hazewinden hebben de koe achterhaald," zeide Vulpes, toen hij zag, dat Massa gewonnen had. „Vier paarden van het beste ras op dezen worp", riep Brinio', t rwijl (hij, als om zich zelve moed te geven, een vollen beker ledigde. „Hij maakt zich ongelukkig," zeide Coponius, het hoofd schuddende. „Brinio! wees niet dwaas!" fluister de Aquilius hem in. „Denkt gij, dat ik mij over eenng;e beesten meer of minder bekommer," zeide Brinio, terwijl de paarden den weg der honden gingen. „Uwe kudde wolvee!" zeide Massa, de steenen wederom schuddende. „Brinio! denk aan Ada!" klonk we derom de waarschuwende stem van lAquiJius'. De Kaninefaat wendde het hoofd om. „Gij stelt al veel belang in haar, zeide hij met bitterheid, .terwijl de speeldrift hem. vergeten deed, wat hij laan Aquilius verschuldigd was: en het vee was weder verloren. „Ik wilde wel weten, Primipilus!" zeide Massa: „wat gij den edelen Bri nio gedurig aan het oor ligt te me len, Zoo gij Ihem raad geeft, moet ik zeggen, dat die raad weinig deugt; want de man speelt hoe langer hoe ongelukkiger!" ,,,'Gij moest er waarlijk uitscheiden, Brinio!" zeide Markman: ,,de OVerste Ss u te sterk." „En waarom zou hij er uitschei den?" vroeg Hyaner, met een innerlijk genoegen de verliezen ziende, die Brinio onderging: „hij' is rijk ge noeg: en zulke verliezen zullen hem niet deren. Hij deed beter, door een fdkschen inzet zijne schade te (her stellen." „Gij hebt gelijk," zeide Brinio: „en daarom wil ik mijne weiden nabij Lauri tegen het verlorene zetlten." „Ik ken er de waarde niet van, zeide Massa: „doch bet zij zoo": en een nieuwe worp besliste de kans te zijnen voordeete. Bet zoude vervelend zijn, den voort gang van 't spel in ad zijin bijzonder- hedlen hier /tie willen nedcrschrijtven. Genoeg zij het, te zeggen, dat de uit slag daarvan niet anders was, dan zich verwachten liet. Met den laat- isten worp had Brinio al zijne have Nleen waarlijk, het is niet van van daag of gisteren, dat wij Nederlan ders aan kansspel doen. Brinio stelt, wanneer hij alles verloren heeft, den Romeinschen landvoogd nog, voor, dat hij zijn vrijheid tegen honderd goudstukken inzetten zal, maar Mas sa weigert.. -Hij1 gevoelt, dat hiji van zulk een slaaf geen genoegen zal be leven. Ook in dat opzicht is er niet veel veranderd. Of Is niet hij, Idle van de speculatie een gewoonte maakt, zijn vrijheid kwijt? 'Slaaf i® hij geworden, slaaf van zijn hartstocht. De eenvou dige vreugde van het leven bestaat Voor hem niet meer, 'hij wil den scherpen prikkel van heftige vreug de, wanneer hij wint en van diepen wanihoop als hij verliest. De beurs is het middelpunt v,an zijn denken, en de effectenlijist zijn eenige lectuur geworden. Brinio behield in elk geval zijn vrijheid en... hij speelde om wait hij bezat. Zijn nakomelingen dobbelen om wat ze niet hebben. Met duizend gulden koopen ze voor tien duizend 'gulden waarde en wagen de kans. Zóo zijn we zelfs isedert den tijd waarin de Kaninefaat leefde, achter uit gegaan. Er zullen wel weinigen onder mijn (Lezers zijn, die de geschiedenis van OBrinio niet hebben gelezen. Zij zul len misschien zeggen, dat de verge lijking niet opgaat omdat de dobbel- siteeinen, waarmee Massa speelde, ViaXsch waren. Maar ik vraag: heeft dan de hedendaagsohe speculant een eerlijke kans? Zijin daar niet in Ame rika geldkoningen, die knoeien en konkelen, naar willekeur de markt omhoog of omlaag doen gaan, kort om zich bedienen van allerlei machi naties, waarvan de ongelukkige Ne derlandse he speler niet het minste inzicht en waarop hij geenerlei oon- tröle beeft Cn waartegen hij zich in geen enkel opzicht kan verweren? De eenige ware welvaart is die langzaam groeit! J. C. P. RECTIFICATIE. De welwillende lezer ,zal wel heb ben opgemerkt, dat ik in mijn vorige een vergissing heb begaan. Van het cijfer f 144 heb ik nog eens f 60 voor schoolgeld afgetrokken, die er vroe ger al afgetrokken waren. De ge- imeentekias draagt dus voor eiken leerling niet f 84, maar f 144 hij en voor de 141 leerlingen van buiten derhalve f 20.304, waartegenover een Rijks-subsidie staat van f 7000. De daaraan vastgeknoopte be schouwing verliest evenwel geenszins hare waarde. RUSSISCHE TOESTANDEN. Het is te Odessa, zoo wordt uit Odessa aan de Frankf. Zeitung ge schreven, haatst geen leven meer. Dieven en rooviers hebben, dank zij hun lidmaatschap van den Bond van het Russische Volk, het recht revol vers, messen en dolken te dragen, en (daarmede gewapend, doen zij voort durend overvallen op de weerlooze bevolking, in het bijzonder op de Jo den. Dagelijks bevatten de bladen tal van berichten over aanvallen door leden van de „Zwarte Honderd" op rustige wandelaars. Maar op Zon- en feestdagen spelen de bandieten in het bijzonder den baas. Zij rijden dan door de stad, schieten met hunne re volvers op de voorbijgangers, doen in vallen in Joodsche winkels en plunde ren naar hartelust. De driestheid der leden van den Bond bereikt baar toppunt bij begra fenissen van politi a-beambten, die door de hand van een misdadiger zijn gevallen. Dan begeleiden zij den lijk stoet tot op het kerkhof, maar treden daarna als Ihieeren en meesters der straat opgeen voorbijgaande Jood is veilig voor hen, zij schieten als wilden in het rond, slaan ruiten van winkels en woningen stuk, en maken zich meester van a)l hetgeen hum voor de hand komt De politie, die weet, dat de Bond van het Russische Volk zich in de hooge bescherming van generaal Kaulbars mag verheugen, blijft steeds werkeloos. Zoo gaf op 6 October de overbrenging van het lijk van den door anarchisten vermoorden inspec teur van politie naar b'et station (de overledene zou te Petersburg worden begraven) weder aanleiding tot woes te toomeelen in de straten der stad. Het rooven en plunderen duurde voort tot 's avonds zes uureerst toen achtte de gouverneur het noodig pa trouilles op bet gepeupel af te zen den. De straten waren toen echter bijna ontvolkt, daar ook Christenen zich niet aan het gevaar van een ont moeting met de bandieten durfden blootstellen. Het optreden- van den Bond zal den totalen ondergang van de stad tenge volge bebbenkooplieden' uit de pro vincie hebben geen lust gevaar te loopen gewond en uitgeplunderd te worden en mijden derhalve de stad, buitenlandsche en zelfs Russische kooplieden weigeren aan handelaren te Odessa verder krediet te verloenen en vele inwoners Verlaten dè stad', om elders een rustiger en veiliger ver blijfplaats te vinden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat het beurscomité zich tot minister Stolypin gewend heeft, temeinde diens tusschenkomst te verzoeken voor het herstel vazn normale toestanden in de stad. UIT DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD. In den ministerraad deelde de mi nister van buitenlandsche zaken, Pi- chon, medley welke maatregelen door den Sultan van Marokko zijn geno men, om troepen uit te zenden tegen de vijandige stammen. De minister van financiën Caillaud diende de begrooting van 1908 in, waarin het 'evenwicht verkregen wordt zonder nieuwe belastingen of de uit gifte van obligatfen op korten ter mijn. UIT MAROKKO. Nu Sultan Abd-el-Azils liet uitzicht is geopend op geldelijke hulp, begint hij weer luchitkasteel'en te houwen. Hij hoopt, zoodra het verwachte geild is ontvangen, aan Moulay Hafid een van diens krachtigste 'steunsels, de stam Dehamina, te kunnen ontnemen. Deze stam moét wel geneigd zijn Moulay HafldTs zijclie te verlaten, naar wordt voorgegeven, omdat deze in gebreke is gebleven den heiligen oorlog af te (kondigen, maar waarschijnlijker om dat ook hij geen geld heeft. Als lei ders van die beweging tegen Moulay Hafid worden genoemd de kaïds Gun- J i en Aissa ben Omar, die verklaar de vijanden zijn van Hafid's gunste ling El Güaui en diienls broeder, den bevelhebber van Moulay Hafid's strijd macht. De verdeeldheid onder den stam Rehemna ip oorzaak gewieest, dat de tegen-sultan nog niet heeft durven trekken naar de stad Mogador, die zich nu eens voor Abd-el-Azis, dan weder voor Moulay Hafid verklaarde Nu rukt naar de stad op een Sultan's mehalla van 8000 man, jloor welker bijstand Abd-el-Azis hoopt haar voor zich te kunnen behouden. Evenwel blijft de Sultan voorzichtig en heeft hij aan een Fransch artille rie-officier opgedragen Rabat te ver sterken. OVERSTROOMINGEN IN HET BUITENLAND. Het schijnt wel een bijzonder nat najaar te zijn. Frankrijk en Spanje zijn reeds zwaar door overstroomïn- gen geteisterd en nu komt ook nor h,et bericht, dat het Zuiden van Schot land ernstig heeft geleden door wolk breuken. Spoordijken zijn gedeeltelijk weggespoeld, onder de kudden scha pen is groo.te_schade aangericht. De akkers zijn er ook slecht afgekomen. In Catalonië zijn. tot dusverre twaalf menischen verdronken. Veel we verijen en spinnerijen in het dal van de Lobregat zijn verwoest, de spoor weg BergaManresa is vernield, een spoorwegbrug is weggeslagen, 19 wag gons zijn in de rivier gestort. De Spaansche regeering zal aan d.e Cortes (een ere diet van 1.200.000 pese ta's vragen om de slachtoffers te hulp te komen. En de regen duurt nog altijd voort, melden d'e berichtgevers. DE DREIGENDE SPOORWEG STAKING IN ENGELANXL Richard Bell, de voorzitter van het groote verbond van spoorwegperso neel, heeft op een vergadering van spoorwegmannen in Paddington (Lon den) gesproken. De Vergadering nam een besluit aan, verklarende, dat de eenige weg, dien den spoorwegbe ambten'nog openJstaat, de afkondiging van een staking is. Te Haarlem en Omstreken vóór honderd jaar. XXV. 1926 October 1807. Van deze week valt zeer weinig te vertellen. Opgeroepen werden be langhebbenden in zake de boedels van wijlen Aaltje R'ijsigetfs, l|aatst weduwe van Hendrik Tweeliuijizen, overleden be Overveen en van wij'len Jan de Raat en zijne nagelaten we duwe Geertruid. Klinkenberg te 'Spaa/mdam. Rutgert van Velthuysen, die 21 No vember 1804 onder curate ele was ge steld, werd hiervan weder ontheven. Geboren werd o.a. 20 Oct. eene dochter van Johanna Maria Bevel en Abr. Bender, terwijl 22 October Ger- rit Willem Immerman, oud 76 jaar, overleed. Ten slotte zij nog vermeld, dat erf genamen werden opgeroepen van Ni- col a a.s Kok. die alhier 5 Oct. 1807 was overleden. W. P. J. OVER/MEER. R. K. MIDDENSTAND. Te 's-Gravenlhagei werd Dinsdag middag een vergadering gehouden van „De Hanzenbond v.an R. K. ve-r- eenigingen van den BandeldrijVen- dea en industrieel en middenstand in het bisdom Haarlem. De vergadering werd geleid door den voorzitter den heer J. A. A. Ver beek, van Rotterdam. Aanwezig wa ren o. a. d'r. Nouwens, en de afdee- Qingen 'Alkmaar, Bovencarspel, Delft, Haarlem, Hoorn, Krommenie, Oude- water, Rotterdam en VI a ardin gen. Met kennisgeving was afwezig Pur- merend; zonder kennisgeving Am sterdam. 'Dr. Nouwens sprak over het groote nut, dat een arbeidsbeurs stichten kan, wanneer op alle plaatsen, -waar vereenigimgen zijn, een correspon dent werd aangesteld, die in verbin ding staat met den directeur der op gerichte arbeidsbeurs der „Hanze", ón het bisdam 'stBe-rtogenbosch, den (heer Schoenmakers te Geertruidën- berg. De heer H. J. Visser leidde de be spreking in over een informatie- en incassobureau'. Hij' wees op het in formatie- eai incassobureau te Haarlem, dat zoo uitstekend en tot groote tevredenheid werk te. .Spreker drong tot oprichting van zulk een instelling aan. Door verschillende afgevaardigden werd aan spreker om inlichtingen gevraagd, welke alle werden beant woord. De voorzitter gaf in overweging om als proef de uitvoering van dit voor stel voorloopig toe te vertrouwen aan de correspondenten der arbeidsbeurs, •welke toch spoedig in alle plaatsen zullen zijn benoemd. De heer Jaoobsen, van Alkmaar, stelde voor de vereenigingen vrij 'te laten in de te nemen besluiten; (hij w.ilde, dat iedere 'afdeeling de han den aan het werk zal slaan, op wel ke manier dam ook. Na eenige discus sies werd hiertoe besloten. •Als plaats voor de volgende centra le jaarvergadering werd Haarlem aangewezen. ORGELBESPELIN G in d'e Groote: o.f St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 22 October 1907, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezcrman, Progiramtma No. 1. Prélude eti Fugue, C. Saintr Saëns. No. 2. Adagio, Haydh—Ritter. No. 3. Festsonate, W. Volckm'ar. a. Andante, Allegro moderato. b. Andante con moto. c. Finale. No. 4. Andante (4de Syrophonie); Mendelssohn. No. 5. Aria uit „De Schepping" Haydh. Eervol ontslag is verleend aan E. van Kammen, op zijn verzoek, als 2e-luit'. bij het korps, gevormd uit de a/fdeeding Haarlem der 't.e Utrecht gevestigde Nederland- sehe Weerbaarhei'dsvereeniging te Haarlem. Reclame. D/e heer J. Geijlvoet de bekende handelaar in naaimachines in de Doelstraat geeft aan zijn clientèle een brieventasch cadeau, t Is behal ve een aardige wandversiering ook een practisch. reclame-middel, dat wel zal pakken. STRAATSCHENDERIJ. Gosterennjaimiddag omstreeks half vijf is in de Groote Houtstraat door een agent van politie aangehouden een 14-jarige kna'ap, M. J. v. d. K., die een 'oaomtdho u c-k ammetje met een brandende lucifer had aangesto ken, hetgeen eene groote vlam ver oorzaakte, met welk brandend voor werp hij tegen eene voorbijkomende dame is geLoopen, waardoor haar j ai- pon reeds vlam had gevat- Spoedig werd het vlammetje door haar zelf gedoofd. Zij was echter he vig ontdaan, en kon haren weg niet vervolgen, zoodat zij zich een/igen tijd heeft moeten ophouden aan het hulp- bureau van politie aan de Houtbrug. Die knaap is naar het Politiebureau overgebracht en tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. Voordrachte n'-wèdstrijd. De Nationale Voordrachten-wed strijd. uitgeschreven door de Rederij kerskamer „Vriendenkring" te Ze venbergen, werd voortgezet mét de afd. van Uitnemendheid. Hieraan werd door 10 hee*ren deelgenomen. Onze bekende stadgenoot, de heer Georg E. Voiget, behaalde hierin den len prijs met algemeens stemmen. Het aftreden, van Mr. De Haan Hugenholtz. De heer De Haan Hugenilioltz heeft het volgende schrijven aan den Raad! gezonden „Het is uwen Raad bekend, dat "k reeds weken geleden, toen er een diep gaand verschil van opvatting bleek te bestaan tusschen mij en de overige leden van het College van Dagelijksch Bestuur, mijn voornemen heb te ken nen. gegeven, het College te verlaten, zoodra de zaak, tengevolge waarvan eene. samenwerking tusschen mij en het College verder onmogelijk was geworden, aan den Raad zoudie zijn medegedeeld, en in den Raad zoude zijn behandeld. Thaps is het oogenblik gekomen, om aan den Raad (artikel 88 Gemeente wet) mede te deélen dat ik mijn ont slag neem uit het College van Burge meester en Wethouders dezer Ge meente." Aan het slot dankt hij voor het ver trouwen, dat hij gedurende ruim twaalf jaren heeft mogen genieten. (Reeds in een groot gedeelte van on ze vorige oplaag vermeld). HAARLEM" 'S NIEUWE TERREIN, Zooals bekend is, slaagde de H. F, C. „Haarlem" er eenige maanden ge- ledlen in, om, zij het ook door niet onbelangrijke financieelo offers, een nieuw speelterrein aan te koopen, waardoor zij de eerste Voetbalveree- n'ging in ons land werd, die zich be roemen kan op het bezit van een eigen speelterrein. Natuurlijk viel nog zeer veel het terrein te veranderen en te ver beteren eer het tot een goed' speel veld kon gerekend worden, waarom! „Haarlem" dan ook Von den N. V, B. toezegging verkreeg, dat de eerste wedstrijden van het seizoen uit-wed strijden waren. Nu a. s. Zondag zal op het nieuwe terrein de eerste thuis-wedstrijd ge speeld worden en wel tegen de kam pioenen van verleden jaar, de H. V, V., een wedstrijd, die de laatste jat ren steeds een zeer spannend ver loop had. Daar de tram-loop zoo geregeld is, dat om half twee (stadstijd) een tram' van het Kennemerplein vertrekt, en' om 3.55 een tram van Schoten naah Haarlem terugkeert, beüioeft de iets grootere afstand dan tot het vorige veld voor niemand een bezwaar te zijn, om de wedstrijden van „Haar lem" te gaan hij/wonen. Bovendien heeft het „Haarlem"- bestuur uitgebreide maatregelen ge nomen voor bewaring van het te ver wachten groote aantal rijwielen, waarvoor op het veld een afzonder lijke ingang is gemaakt. De ligging van het veld zelf is een •groote vooruitgang vergeleken bij die van het vorig», daar hat terrein aan 3 zijden geheel voor den wind be schut is, en ook de omgeving een veel aangenamer indruk maakt. Het match-terrein is door de goede zorgen er aan besteed (het is o. m, geheel afgegraven en gelijk ge maakt) prachtig vlak geworden, zoo- dat het te dien opzichte met de besta onzer terreinen zal kunnen wedijve ren. Ook de afmetingen (60 bij 105 M.) zijn meer dan. de vroegere in overeenstemming met de tegenwoor dig gestelde eischen gebracht. Evenals het vorïgei jaar is een der zijden van het veld gereserveerd voor leden en donateurs, terwijl tevens speciale toegangsbewijzen en sei zoenkaarten er voor verkrijgbaar zul len zijn. Op dit gedeelte zijn tot meerder comfort dier toeschouwers banken, en een plankier aangebracht, Wil het weer dus Zondag wat me dewerken, dan kunnen we ieder aan- radhn de eerste verrichtingen van „Haarlem" op haar nieuw terrein te gaan bijwonen. O p e r a-C once x't. Zondagavond zal in het R)ron.ge- 'bouw een Opera-Concert gegeven worden door <Le Dam.es Irma Lozin, Mevrouw Wdlilielmine van der Hbeck en de heeren Aug. v. d. Hoeok en F, van Duinen. Het programma bevat trio's en duo's uit Oarmen, Herodiade, Mig non en de proloog uit Paljias. De heer van Duinen zal bovendien drie Vüaarnsche lied,eren van Van der Einde ten göhoore brengen en „Ont waken" van Godfried M.ann. (De heer C. van Dokkum, de beken de kapelmeester der Ned. Opera, heeft de begeleiding op zich genomen. Mishandeling. Hooger beroep is aangeteekend door A. Dral, te Oostzaan, tegen het von nis der Arrondissements Rechtbank alhier, waarbij hij is veroordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf, ter zake van mishandeling.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1