NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Humoristische Scheurkalender BON 25e Jaargang. No. 7488 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1907 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: \/oor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0X)2K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement. Haarlem van 1—5 regels elke regel meer/OSO. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. latercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaaroe 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 22 NOVEMBER. Brcmgebouw Chr. Nat. Werkmans bond he-aing Dn. Weener. Schouwburg Italiaansdhe Opena „La Gioccmda", 8 uur. Zoolang de voorraad strekt is aan ons Bureau uitsluitend voor Geabonnearden op ons blad, te verkrijgen een zeep fraaie voor 1908, met keurig schild in kleuren, voor den prijs van «lechts VIJFTIEN CENTS mits afgehaald aan ons Bureau Groote Houtstraat 53. Onderstaande Bon moet daarbij worden overgelegd. DE ADMINISTRATIE voor eenfraaïenHumoristiseheiJ Scheurkalender als Premie voor Geabonneerden op Haarlem's Dagblad tegen be taling van 15 Cts. Uitsluitend af te halen aan ons Bureau. Buitenlandsch Overzictó DE DERDE RUSSISCHE DOEMiA. De Doenua is thans bezig met. het onderzoek der geloofsbrieven. Vrijdag zal ziji vermoedelijk, bijeenkomen tot bespreking van het adres aan den Tsaar. In dat adres, dat door de Oc- tobristen opgesteld is, wordt de Tsaar bedankt voor de verleenimg van ee»ne vertegenwoordigende vergadering aan Rusland, en wordt beloofd, dat de nieuwe regeeringsvorm, ingesteld bij bat manifest van 30 October, in het leven zal worden geroepen, dat maat regelen zullen worden getroffen tot herstel en handhaving der orde, tot eerbiediging van. de wet, tot opvoe ding van liet volk en tot vermeerde- rinig van de welvaart van. den staaf en de macht van hieit verteendgd Rus land Deze tekst iLs echter niet in den geest der rechterzijde. De genoemde berichtgever beslnit zijnie mededee- ling dian oo(k met de volgende woor den. „Het die-bat over het adres- zal mis schien beslissen over het lot van de Octobristen en misschien ook over dat der de acLen te mogen inzien, betrekking hebbende op het beheer deir vroegere ministers en weidde in den breede uit over- de nota's voor reiskosten. De president verzocht den Verdedi ger conclusies te nemen, maar Marti ni bleef voortgaan met de voorlezing der cijfers van de nota's. De president en ide senatoren drongen opnieuw aan maar Martini las daarop een\ verzoek voor om de verdediging toe te staan bij de Hekenkamer inzage te nemen van alle rekeningen en verantwoor dingen, betrekking hebbende op het beheer der overige ministers. De president ontnam het woord aan Martini, diie desniettegenstaande bleef roortspreken, maar zich wegens het rumoer niet verstaanbaar kon maken. Men schreeuwde „Nu is het genoeg!" De heer Gaëtani stond op en riep uit: „Mijnheer de presidentZorg., dat het. gezag voor het Hooggerechtshof geëerbiedigd worde De verdedigers stelden een profest op, dat. zij op de tribune en aan de penis overreikten, gaven de verdedi ging op en verlieten daarop de zaal. DE DUITSCHE KEIZERIN. De Dudtsche Keizerin is Woensdag weder 'te Potsdam aangekomen. BELGle EN DE VREDES CONFERENTIE. Met 68 tegen 53 stemmen benevens 11 onthoudingen nam de Kamer de motie van den heer Woeste aan, om ovjer te gaan tot de orde van den dag, .gesteld tegen de motie van afkeuring van den heer Janson naar aanleiding van de interpellatie over de houding der Belgische gedelegeerden op de conferentie te 's-Gravenhage. Verder werd behandeld1 een ont- werp tot vergemakkelijking van hei Voltrekken van huwelijkeneen amendement, dat ook wouwen hel recht geeft om als getuigen bij de on- derteekening der huwelijksakten op te treden, werd aangenomen met 61 tegen 14 stemmen, nad'at die prealabe le quaestie, door den minister van justitie gösteLd, omdat het amende ment niet in overeenstemming is met- het burgerlijk wetboek, was verwor pen. Stadsnieuws UIT DE FRANSCHE KAMER. De Kamer heeft de bespreking over de verheurdvericlaring der kerkelijke goederen hervat In antwoord op hetgeen verschil lende sprekeijs te berde haddien ge bracht, verzocht minister Br-iand de Kamer met hem mede te gaan, wan neer zij van oordeel is, dat hij de wet uitlegt dn dan geest van den wet gever. Art. 2 werd aangenomen. De heer Gruppi verzocht de zitting voort te zetten. De heer Rabier wilde de meening der Kamer daarover bij stemming inwinnen. Er werd eene hoofdelijke stemming gehouden. De presidient Mef de zitting, op. Na her- i opening besloot de Kamer met 346 tegen 199 stemmen Donderdag de be handeling van het ontwierp op de ver beurt.verklaringen voort te zetten. Daarna, werd de zitting gesloten. HET PROCES-NASI. De beklaagde drong er Woensdag krachtig op aan, dat, gedurende den tijd, dat hij terecht staat, de politie post voor zijne woning wordt inge trokken. De prosident verklaarde, dat de prefect van politie meent voor de vei ligheid van den beschuldigde niet te kunnen instaan, wanneer de gewaag de maatregel wordt genomen. Nasi drong nogmaals aan, verkla rende dat hij niet kan dulden, dat. een dergelijke beleediging aan zijne familie wordt aangedaan. De verdediger Martini vroeg verlof „GOD IS MIJN LIED". Genoemde zangvereeniging gaf Woensdagavond in het .gebouw der Kaari. Jongeling® Vereenigdng eene uitvoering. In één opzicht is dezte uitstekend geslaagd, namelijk wiatde opkomst betreft, deze was zóó groot, dat velen zich met een staanplaats] e moesten vergenoegen. Men. zal den volgenden keer naar 'een gnooterei zaal moeten uitzien, of anders min der kaarten verkoopen. Dit drukke bezoek is o'ok oorzaak, dat we weinig van deze uitvoering zullen vertellen, daar we 't staan niet! langer .dan een uurtje volhielden. Waarom had men geen plaatsen voor de Pers gereserveerd Ook om oen andere lieden zijn we gedwongen kort te zijn. De voorzitter, de heer Joh. Visser, hield namelijk een openingsrede, die alle critiek den pas afsneed. Hij zei„Wij willen gaarne erkennen, dat onze zang nog niet onberispelijk is, zelfs, dat hij de trap van middelmatigheid niet te ho ven gaat.." Bij zulke zelfkennis kan- de critiek zwijgen. De enkele koornummers, die wij echter hoorden, gaven oins een goe den indruk. De directeur, de heer W.. ,H. Biele, weet met zijn beperkt stem men mat, er Laai nog veel schoons voort t,e brengen. „God is mijn lied" en) „Avondlied" werden keurig, helder en frisch voorgedragen. Hef groobe koorwerk „Psalm 42" van Mendelssohn Bariholdy, moet! oolc goed geslaagd zijn, terwijl did overige nummers eveneens te genie ten gaven. De heer Biele en eohtgenoote gaven' 'eenige stukken op orgel en piano., Het door ons gehoorde „Thème va- raé de la sérénade" was zeer verdien stelijk. De naam van de sopr aanzangeresi werd op het programma niet genoemd 'zoodat wij ook -deze bescheidenheid) izulien eerbiedigen. Het door dezeda- tme ten gehoore gebrachte behoefde echter die bescheidenheid nieh Be halve met eenige Duitsche Liederen, had zij veel succes met het lied vaM (den heer Biele „Denk aan mij". 't Was dus een welgeslaagde uit voering. Besm. Ziekten. ïn de week van Woensdag 13 tot en met Dinsdag 19 November zijn te Haarlem voorgekomen 2 gevallen van' roodvonk en 1 geval van diphtheriüs.. Te Haarlemmerliede 1 geval van roodvonk. Te Haarlemmermeer 1 geval van 'roodvonk en 1 geval van diphtheritis., Te Beverwijk 1 geval van roodvonk, Het St. Nicolaasfeest der kinderen De leden d'er afd. Haarlem van den Rond van Ned. Ondenvijizers zullen Op het a. is: Sint Nicolaasfeest den 'jongsten 11 eenlingen van de kostielooze en tusschensoholen alhier, naar, ma te der bijdragen, die kindervrienden S'nzenden of ingezonden hebben, een feest bereiden. We mogen zeker wel zeggen, dat (tlot. de edelste (genietingen behoort, kinderen vreugde te verschaffen. Wait is het stralen van blijde, geluk kige kindergezichten een angeëvenre- digd groote beLoon/ing voor het feit Voor de kleinen iets te hebben get- 'daan. We behoeven zieker niet uitvoerig uiteen te zetten van hoe groote ettón .sche en paedagogische beteekenis het is, d'at door zulk een feest de band! tuaschen onderwijzers 'en kinderen, de band in 't algemeen ook tussohen- school en huisgezin versterkt wordt) Een feit is liet, dat door zulk een; feest van weerszijden een waarden- ring ontstaat, die voor de goeds vruchten van het -onderwijs onbere kenbare gevolgen heeft. Gelegenheid om een goed werk tie doen,, raag geen uitstel of afstel vinden. Wij van onzen kant zullen zeeh dankbaar zijn en die kleinen, die op! dien gedenkdag van den Kinderhei lige een .echt, reoht-prettag feest zul len vieren, die zJekier ih die eerstel 'plaats, 'zullen in hun hartjes, voort goede indrukken zoo vatbaar, wel driedubbel dankbaar zijn. Giften zullen gaarne ontvangen warden bij de permingmeelsteres. Mej. A. van der Broek, Oude Groen markt 2, alhier. BAUER—CASALS. Wie onder onze muzikale stadge- nooten z'n Woensdagavond in de con certzaal van „De Kroon" heeft door gebracht, izal daarvan geen spijt'heb ben. Twee kunstenaars van grooten en welverdienden roem de pianisti Harold Bauer en de cellist Pablo Ca^- saLs waren daar aan het woord en voerden 'het volgende, programma uit: Sonate van Joh. Brahims, op 99 (F-dur) en Sonate van J. V-alenti- bi, beide voor violoncel en piano Bob. Schumann's „Fantasi'estücke" op. 12, voor piano-solo Saraban de van Bach, „Sicilienne" en „Pa pilion" van Fauré, voor cello en pia no Prélude, Fugue et Variation" van Franck-Bauer en „Polonaise- Fantasie", op. 61 van Cho.pin, voor p-'anonsolo. Over elk van deze nummers;, die alle zonder uitzondering met verbluf fend meesterschap werden ten gehoo re gebracht, iets te zeggen, zal wel) niet van mij gevergd worden. Het goede en voortreffelijke in een mu ziekstuk of een muziekuitvoering be schrijven is heel wat moeilijker dan de onvolmaaktheden daarin aan te wijzen. Allen, die bet concert van Woensdagavond bijwoonden moe ten gevoeld hebben hoe zij hier za- 'ten tegenover twee der hoogst be voorrechte onder de bekende uitvoe rende kunstenaars, en hx>e die kun stenaars met groote liefde en ernsti ge overtuiging zich wijdden aan d<e vertolkine der voorgedragen mees terwerken. Maar met dat al zo,u het bij twee mannen van zoo krachtige individualiteit volstrekt niet onmo gelijk geweest zijn dat de opvattin-i gen hier én daar uitéénliepen, zoo dat wel 'het werk van ieder in 't bij- zonder een .waarachtige kunstuiting ware gebleven, maar, bij gebrek aan eenheid in dé uitvoering, de totaal indruk voor den hoorder zijn diepte) en scherpte, zijn klaarheid en duur-i zaamheid zou hebben gemist. En difl nu was in deze voordrachten juist een der eerst en meest, opvallende hoedanigheden de volmaakte een heid in beweging, kleur en karakter. •Voortreffelijker samenspel dan hier, b.v. in de Sonate van Bnahms gege ven werd. heb ik, bij mijn weten, nooit gehoord. En wat moet ik nu verder gaan zeggen van Bauer's wonder-weUui- d'end spel, toen hij met zijn toover- vingers ons de schatten van poëzie ontdekte, die Schumann in een van .'zijn gelukkigste scheppingen neer legde Of van den heerlijken, einde-, loos geschakeerden toon en de schit terende teohniek, die een Casals tem dienste staan, wanneer hij ons in den/ geest heenvoert, langs de geheimzin nig belichte paden van Brahms'* droomenland, of straks ons het hart verfrischt door den oolij'ken humor, dien hij uit een twee eeuwen oud! Allegro weet te doen opspranke- 'len I Neen het wijste is, dit alles stil letjes te laten rusten in de herinne ring van wie het genoten heeft. PHILIP LOOTS. TEYLER'S LEZINGEN. Woerisdagavand zijn de gewone vvinteriezingen van Teyler weder be- gcntoen. De eerste lezing werd wederom gie- ihoudan door Prof. Eng. Dubois, die ditmaal de afplatting en den vorm' ider aarde behandelde. Die afplatting w.erd vastgesteld door den beroemden Newton, nadar onderzocht door Ca.s- sin'i, en geëxperimenteerd dóotr dé .slingerproef van Fouoanlt. Intusschen zijn nog tal van onderzoekingen daan over de vraag of ook andere afwijkingen in bet a.a.rd-o(ppervlakl (bestaan, en inderdaad -zijn die afwij kingen aangetoond, terwijl eveneens, door die proeven, bijzondere uitkom sten zijn veria-,egen ten opzichte van de zwaarte van het vasteland! in ver houding tot den zeebodem, en ten op richt e van'de dikte van de aardkorst. Prof. Dubois, daarna de oppervlak te van den aardbol beschouwend^ zooals wij bijvoorbeeld' de maam-op- pervlakie zien, wees er op, dat in de verdeellong van land en zee een tref fende regelmatigheid heersdht. Beij land' is opgehoopt, op de boven- (Ncvord-) helft vart .den bol, het wa ter op de andere helft, zoodat men van een antipodale ligging van zeé en land kan spreken. Voorts valt op. te merken, dat Noord-Ameriha mef Zuid-Amerika, niets te maken heeft, aangezien eerst in de allerjongste ge schiedenis der wereld die twee izamen gevoegd zijn, en dat elk vaste- 'lamd een eigenaardigen, bijna altijd driehoekigen vorm h'eeft, waarvan de smalle punt in hert Zuiden -ligt, en ten derde, dat door elk vast eiland als 'ware e'en breuk loopt. Ve.nd.er valt een opschuiving van de verschillende •deelon naar het Oosten ap te mer ken. Die eigenaardige breuk-zóne, dia door de verschillende landen loopt, heeft men verklaard uit de middel puntvliedende kracht. In 1875 werd! door den Engelschm'an Green d'f 'theorie opgezet., dat de aarde, thans, als hol den grootst mogelijken inhoud met 'het kleinst mogelijke oppervlak vereemigd, bij 'h.aar steeds sterker wor dende afkoeling neiging zal hebben om juist den tegenovergestel den. vorm te -siaan aannemen, waa/rbij de ldednst mogelijke inhoud mét gróótst, mogelijke oppervlakte wordt ■vereenigd. Deze theorie, eerst onop gemerkt voorbijgegaan, heeft thans veler belangstelling gewekt en wordt ook door spr. als aannemelijk be schouwd, gelijk hij breed uiteen zette. Ook twijfelt men er tegenwoordig "hiet meer aan, dat Europa en Ame rika vroeger dioor een vasteland wa ren verbonden, gelijk de paleontolo gie heeft geleerd. Ook tusschen Zuid- Amerika en Afrika meent men een •dergelijke verbinding te kunnen aan nemen. Eerst in het midden der ter tiaire perioden vormden zich dé At lantische Oceanen, die ,wij thans ken nen. Het diepzee-onderzoek der Laat ste jaren bevestigt de theorie van! (Green, al Is dan ook niet aan te ne- jrnen, dat de verbindingen tusschen' de vastelanden werkelijk landen zijn geweest, maar wel verzamelingen van eöïanden en schiereilanden. Ten slotte besprak de heer Dubois de theorie, die die aaide als een peervorm beschouwt, waarmee onder zoekingen van Huxley en Emiil Hauch omtrent de ontwikkeling van de loof- planten en de dierenwereld schijnen overeen te stemmen. Afdoend zijn al die verklaringen niet, maar men heeft althans iheoriën gevonden, die zeer aannemelijk zijn, waaronder, dde van Green vooral belangrijk kan worden genoemd. Proza en Poëzie. De heer Carel Phlippeau heeft be dankt als directeur van de vereeni- ging „Proza, en Poëzie". DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Een zeer belangrijk concert zal dioor „Doopsgezind Zangkoor" gege ven worden in iden loop der maand! Januari 1908. Zooals dit blad reeds' eerder meldde, werd dóór den heer' Otto W, de Nobel aan genoemde ge mengde Zangvereeniging opgedra gen zijn jongste opus„Super Fla- jnima Babylonis", een zeer omvang-1 Tijk en zwaar toonwerk. Om dit eene, goede vertolking te verzekeren werd! ,de medewerking ingeroepen en ver kregen van Amstels Mannenkoor! „Harmonie" te Amsterdam, onder di rectie vam den heer J. die Nobel, di recteur van Doopsgezind Zangkoor» 'alhier. Op Vrijdag 3 Januari a. s. nu zat In Haarlem de eerste uitvoering van dit werk plaats hebben op een con cert van Doopsgezind Zangkoor, ter- .wijl Zondag daaropvolgende hetzelf de werk ten gehoore zal gebracht worden in Amsterdam, tijdens -concert van Amstels Harmonie in het Paleis voor Volksvlijt. Het koor telt alsdan ongeveer 250 uitvoerenden en is sinds eenige maanden met grooten ijver bezig zichl Voor te bereiden. Ook de betide aan „Doopsgezind! ZaJugkoor" opgedragen composltiën) vah onzen stadgenoot Willem Anj driés sen r „Het viel eens hemels dau- we' en „Ik segh adieu" zullen op hetj programma voor het concert te Haar lem voorkomen. Uit de Rechtszaal BELEED rGING. „Je bent een geméeme haverddef", aldus zei de koetsier B. M. Lammerse, o,p 11 September ih de Spaarnwou-I ;derstraat tegen een wagenmaker. Dit mag niet 1 Daarom eischte bet O. M. Wegenis eenvoudige beleediging 1 gulden aft 1 dalg hechtenis. ■MISHANDELING. De 21-jarige R. Mulder en P. Mar iens hebben op 15 Sept. o.p het Ver- wuift J. Bos en J. J. Keyzer mishan deld. De beklaagden, idie blijkbaar dron ken Waren, stelden zich woest aan. Het O. M. vond het feit nogal ern stig en eiischte 3 weken gevangenis straf. (Beklaagden vroegen om een geld boete. Ook de 25-jarige werkman Adr. Jasp'erse te Velsen stond terecht Wer gens mishandeling. Hij heeft J. Kaan van IJmuiden eenige trappen, slagen an stompen gegeven. 't Zal Jasperse een maand kosten, althans als de Rechtbank zich met den eisch van het O. M. vereenfigit, VERNIELING. De olieslagers Dihk Vogel en Franc. J. Snak te Zaandijk hadden1 de baldadigheid om eenige glasruiten yan het pakhuis van den heer Pieper in be slaan. De eisch luidt. 14 dagen. MISHANDELING. Op de Zaandamsclie kermis giebeur- de het, dat J. Blees J. IJkes, die herd nog wel twee centen voor de glijbaarf «gegeven had, op den grond heeft iworpen. Het O. M. eischte 10 gulden of 101 dagen hechtenis. BELEEDIGING. Er was in Zaandam een belangrij ke Raadsvergadering, en het publiek vocht om een plaatsje op de tribune. Bij die gelegenheid heeft G. Mulder oen poli tie-agent uitgescholden. Eisóh 1 week gevangenisstraf. (VERNIELING EN MISHANDELING. Ook J. Beyer te Ediam bezondigde rich aan het inslaan van een ruit, maar bovendien verzette hij zich t'e- gen de politie wegen® dronkenschap. Het O. M. eischte wegens vernieling en verzet twee maanden gevangenis straf. Beklaagde heeft een agent in de (hand gebetenwelke wonde zeer ern stig is gaan zweren. UITSPRAKEN. \V. H. van Slooten, zonder beropp, te Haarlem, diefstal, vrijgesproken. J. W. T. Krabbe, werkman be Sant poort, mishandeling, /5 boete of 1 week plaatsing im een tuchtschool. H. Ros. werkman te Bloem endaal, verduistering, 10 maanden gevange nisstraf. 1 C. H. L. Rust, iglazenwtasscher te Zaandam, opzettelijke beschadiging) van in beslag genomen goederen, 4 maanden gevangenisstraf. A. Beentjes, tuinier te Heemskerk! mishandeling, een nader onderzoek! gelast. T. J. Lourenberg, timmermans knecht te Haarlem, opzettelijke ver nieling, 5 dagen gevangenisstraf en f9 schadevergoeding. W. Dolieslager, las werkman té Haarlemmermeer, wedersparmlghedd1 14 dagen gtevangenisstraf. G. Westerveld^ visscher te Aals meer, verduistering, 14 dagen gieivan- genisstraf. A. SchaiLekamp, suikerwerker té Amsterdam, diefstal, 14 dagen gevan genisstraf. G. Groot, werkman te W'ormerveert wederspannigheid en mish., 14 dagen gevangenisstraf. EEN DURE GRAP. De Zaandamsühe grappenmaker, die weigerde belasting te betalen, en ;aUe goederen vast, spijkerde om den deurwaarder het verkoopen lastig te maken, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De eisch was zeven maanden. HAVENGELDQUAESTIE. Men herinnert rich, dut op 7 No vember de zaak werd behandeld' van twee schippers, dié geweigerd had-' den havengeld te betalen te Zaan dam. Zij werden bijgestaan door Mr.i Mouthaon Jr. te Amsterdam, die o.. m. aanvoerde, dat de gemeente geen havengeld voor de Zaan mag eischen, wijl zij haar eigendomsrecht daarop niet kan bewijzen. De Rechtbank, die heden uitspraak zou doen. oordeelde dut het1 onder hoek niet volledig is geweest, en daiti op 12 December nog als getuigen ge hoord zullen worden de bungeinees-» ter en de havenmeester van Zaan-1 dam, bénevens de Rijksarchivaris C.i J. Gormet. Plaatsgebrek noopt ons, het höofd- art/iked Stroopers tot het volgen de nummer uit te stellen. De inbrekers. In verband met het feit, dut liet de Bloemendaalsche politie is mogen ge lukken liet kader van de Haarlemse he inbrekers achter slot ein grendel te krijgen, zoowel als- eenige groene jon- gjenis (wat in de inbrekers-wereld be- teekent nog geen geraffineerde misda digers), heeft zij vooral met de aan houding van den slager W. B. en J. van A. een goede vangst gedaan, voor al wat eerstgenoemde betreft, daar d'eze sbeiedfe buiten schot wist te blij ven, en laatstgenoemde door zijn arg listig werken maakte, dat de politie hem niet gemakkelijk voor goed te padeken kon krijgen. Hij deeidie aan de veldwachters Smi.ts en Louisse zelfs méde, dat wan neer, hij op inbraak' uitging, hij steeds een revolver met patronen bij zich droeg om, wanneer de politie beambten' hem op heeterdaad moch ten arrestieeren, lien eerst neer te leggen en dan zich zelf, daar hij geen zin had' om de gevangenis weer in te gaan. Gelukkig wisten de beide veldwach ters hem zonder bloedvergieten te ar- resteeren en te maken, da.t A. zonder te schieten toch de ka®t inging. Niettegenétaanidie de politie H. groot ste stilzwijgen in deze zaak in acht neemit, is het den beiden veldwach ters toch gelukt, het een en ander machtig te worden. Steeds wordt met kracht, het onderzoek door hen voort gezet. H a a r 1 e m's Zang genot. In de Maandagavond jl. gehouden vergadering van de liedertafel „Haar lem's Zanggienot" zijn wegen® ver dienste voor d'ie mannenzangvereenlj ging tot eereleden benoemd mej. Do rothea Schoon en die heer Willem An- dri essen. Reclame De Noord-Brabantsche Schoenen- compagnie, die haar winked in d» Barteljorisstraat heeft, geeft haar) clientèle thans een aardige wandkas lender tan geschenke. Zeker oen doeltreffende reclame Opbrengst T u rfcollectte. Het R. K. Parochiaal Armbestuur van Haarlem deelt <xns mede, diat da opbrengst der gehouden Turf collecte bedraagt idie som van f 720.731/2. Standbeeld C ha*. Huygens. De Haagsohie briefschrijver der „Prov. Gron. Grt." meldt, d)at dé Haagsche schilders zich tot de direc teuren der Boll. Maatschappij van) Wetenschappen te Haarlem hébben gew'end, om hen onder het oog te ibrengen, daJt dr. Bleekrode, over zijn lievelingsdenkbeeld met Jozef Israël3 pratende, duidelijk en herhaaldelijk! over een standbeeld voor Christ. Huy- igens sprak. Bij den erflater was dué geen sprake van een gedenkt eek en, •een monument, maar uitsluitend van een beeld, een standbeeld, dat in houding en uitdrukking den genialen uitvinder zou kenschetsen. Er mag dus ook van niets andere sprake zijn.. Jozef Israels en anderen, met wie dr. Bleekrode er meermalen over sprak, getuigen, dat de erflater al rijn zinnen op een standbeeld, een schepping oils Spinoza's beeld, had gezet. A a n,h 0 udingen. Door den agent van politie Sanders is gisteren op het Kennemerpledn aan gehouden een zenuwlijder, die in het gesticht Sint Johannes de Deo alhier werd verpleegd' en in een onbewaakt oogenblik aan-de achterzijde uit een raam was geklommen en ontvlucht. Hij is naar genotemd gesticht terug- gcbrach.t Voort/s zijn door de politie aange houden twee jongens van 14 en 18 jaar, genaamd H. en D„ verdacht van diefstal van lood van de Waalsche Kerk, in vereeniging met den jongen Z., die gisteiwi is aangehouden.

Haarlem's Dagblad | 1907 | | pagina 1