Weerbericht TiermometerstaaJ Uit de Omstreken Binnenland Sport en Wedstrijden fC©?0n!io MBDEDEELINGEN VAN HET SONINKL. NED. ME7T. INSTITUUT. (Opgemaakt voorn». 10.50 uur). De Bildt. 2 Jan. 1908. Hoogste barometerstand 777.4 m.M. 1» Kopenhagen (Denemarken)laag ste 756.8 m.M. te Coruna (Spanje). Vervrachting tot den avond van 8 Januari Windzwakke tot matigen Ooste lijken wind. Gesteldheid van de luchtlicht be wolkt, droog- weer. Temperatuurstrenge vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 775 m.M. Neiiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. te Haarlem. Woensdag 1 Januari Hoogste gisteren F. 27* Laagste beden nacht F. 21 Hoogste beden tot 2 uur F. 27 Donderdag 2 Januari Hoogste gisteren F. 27* Laagste beden nacht. F. 20, Hoogste hedenmiddag 2 uur F. 24 Haar Öulpe en haar steam kwam hiêrn, Als God haar eens vtoocr all Haar dieujgd De blijdschap dohocnk van moeder vreugd, Dan Piet..... Piet: Komaan, wat Wil je oruwe? Cbkxmas: Voor haar 't WdJiheümjus van Nassauwe. Ben gemengd koor van. de vemeeni- ging D.I.N.D.U.A. achter de coulis sen opgesteld, zong nu dit Vadi irland- adhe lied. Hét publiek met den bur gemeester voorop, verhief zich van adjn zetels, en juichte dien wensah luide toe. (Ntag meer applaus ontlokte de wens oh teloor Pietemei uitgesproken voor den Prins tk wil den Prins mijn heilgroet bren gt, Kan», dBe nooit op den voorgrond 'trad, Die van 't gezochte populair zijn Steeds een afschuwelijke afkeer had, Hem, die zioh ecfciter door zijn daden. Daar aan den Hoek in het gevaar, Dan naam verwierf van Bestevaèr. Hem heil! Hem heil! Qp een de handen, Heil, heil den Prins den* Nederlanden. Thomas sprak toen dem wensoh toot de Koningin-Moeder, en daarop .•trad Piéternel naar voren om den Burgemeester als volgt itoe te spre- Heoft •U, Burgemeester van deez' mooie vaste ttdiju hulde, De taak, die gij nu dertien jaar ver vulde, Was lang niet altijd makkelijk en ge noeglijk, miaar... Geen roosje dat geen doorn bezat, voórwaari Ge hebt geijverd in 't belang van allen Moégf daarvoor <u hun dank ten dieeüe vallen, Kn gun mij dezé bede: Tot hedl der mooie bloemenstad. Moog u de hemel sparen, Nog lange, lange jaren! !Dé Burgemeester dankte voor de hem gebracht ovatie. Tat slot deed PiéternJed noig een wensdh voor den Raad en voor het Publiek. De toébootrdérs betuigden herhaal delijk met applaus hun instemming. JUBILé-VAN GEMERT. Woensdag, Nieuwjaarsdag, hebben •verscheidene buren van den heer Tan Gemert blijk gegeven van hun belangstelling in het feest van den bear Van Gesmart door de Vlaggien te doen wapperen. Tan den Bisschop van Haarlem was een telegram van gelukwens ehing in gekomen. DE GROENTENMARKT. Van heden af is de Koudenhorn Aangewezen als plaats voor de groen- tenmarkt Aan de Turfmarkt was wel groeten, maar ontbrak de plaats, hier aan den Kouderihorn is de plaats, maar ontbrak nu de groente Hoe dat komt? Wel, ten eerste om dat het Soaarne wegens desn ijstoe stand voor de kleine schuiten, die de groenten aanvoeren, niet bevaarbaar ia, en ten tweede, omdat er in dezen tijd van t jaar bijna geen versche groenten aan de markt te brengen is. Op eenige ingevroren schuiten lagen •ohter noe- stapels kool de kool eters kunnen dus nog terecht Anders was er niets dat aan een groenten markt deed denken. O Ja, toch nog iets Men was druk bezig het huisje van den marktmeester, dat eerst op de Turfmarkt prijkte, nu een plaats aan den Koudenhorn te geven. Dat en die schuiten was alles Het IJs, Wie was het otok weer^ was hot niet die hoer Geerlïnig? die ver klaarde dat het koeler worden van omze zomers, en hert minder hevig optreden van de winterkoude, wijst op een verandering in die goUs&roo- miingeai van den Atlamtiischen Oceaan? Wed mogelijk! In elk geval zullen de schaatsenrijders dezen goifstroo- man wed danikbaar zijn voor dezeh vriöskx>udecn winter, die in enkele nachten op Sloten en plassen en vaar ten een baan heeft gemaakt, waarop onze Holtandiscübe jongens en meisjes op de Vlugge schaats vliegen als meeuwen co-er spiegelglad water.Wel 'heeft dé (blazende Oostenwind, fel striemend, (rimpels en iwakken gebla zen, malar miemschenhlanid en baan- vogers-overlég- zorgen er wed voor, dat de natuur in dat opzicht gecor rigeerd wordt En zoo trekt dan oud en jong er op ujit, .de handen in de 1 zakken, dé schaatsen ondier den arm of aam den ijsstok, en krast het blin kende staal op 'alle ijsvelden in en buiten onze vesten. Op onze siagels werd gisteren hier i en daar al gereden, vooral op den bijna altijd mooden Kloppersingel, op tal van vaarten in dé omgeving der stad en op dé ijsbaan aan de Klever- ïaam. Wel blies de- Wind fel op het open terrein, en bood de schutting aan de oostzijde maar geringe be- s-chu'htinig, maar dé echte liefheb bers laten zich d/aiardoor niet af schrikken, en zwierden lustig op de maat van de muziek, van het 10de 'Vóór de tent stonden echter \eJen ce verkleumen. Het bestuur der ijs- club zal het dan ook zeker wel met ons eens zijn, wanneer wij beweren, dat die tent op de ongeschiktste plaats van het terrein is opgesWi Haar plaatsing aan de Oostzijde zou veel beter zijn. Dit liet li: stuur het volgende jaar daartoe moge be sluiten! En ook hedlen zal nog menigeen ge nieten van de vacan/tie-dagen na Nieuwjaar. Alsals., als tenmin ste deze strenge meester, de vorst, Hang regeert, wat volgens iet spreek woord, wal niet hét geval z«J zijn. Maar ook: een. spreek woord, is niet ■altijd een -waar woorcl. Onze corr. te Halfweg schrijft: Op den Nieuwjaarsdag werd op de Amsterdaimsche en Haarlemsche trek vaarten ook reeds gereden, maar (door den feilen wind bijna uitsluitend van de richting Amsterdam. Het ijs is, evenals elders, lang niét mooi, terwijl ridh daarin nog vele wakken bervisnderi, die noodzakalijik moeten wanden afgezet. Hat gedeelte tussóhén de Liebrug en Haarlem is al heel slecht; daar moésten de laatste dagen nog een paar schuiten door van de Haarlem sche gemeente-reiniging; bij de po gingen de vaartuigen dkw>r het ijs te krijgen is een paard 'in de vaart ge raakt en eerst na veel moeite gelukte het pas het rillende dier daaruit te krijgen. Was dat vuilnistransport zoo nood zakelijk? De stoomibootdiienisten door de ring vaart zijn 'gestaakt moeten worden. Heden komt in het Noordzeekanaal de ijsbreker in dé vaart. VROUW OVERREDEN. De stoomtram HaarlemAlkmaar heeft gisteren :een slachtoffer ge maakt. Naar men ons médedeelt werd te Castricum een ongeveer 50- jarige vrouw, huishoudster van een landbouwer aldaar, terwijl zij uit de kerk kwam, door de tram gegrepen. Haar beide boenen wérden afgiere den, zoodat zij in zeer zorgwekken der toestand werd opgenomen. Brood en Koffie. Deelnemers waren heden: 613 kin deren en 208 volwassenen. Ingekomen gelden: Bij den Heer H. London: Vain N.'N. 2.50, N.N. /len nage komen van de stelpiaats I, II, III, tendér werkplaats aan die C. W. P. der H: li. S. M., 3.64. Bij dien Heer F. v. d'. Vaairt, Van Z. Z., 2.50. 'Bij den heerM. van Ommeren: Van N. iN. 5.van een officier 5 en Centrale Werkplaats 9.20. Bij den heer H. van NieQ Hz., pem- nimgmeester Van N. N. 25. Brandjes. Woensdagavond te ruim 7 uur, heeft een begin van brand plaats ge had ten huize van mevr. de weduwe Van Lennep wonende Wagenweg 62, ontstaan in de keuken door het over koken van een pannetje met vet; een gordijn voor de glazen is ook in brand geraakt. De brand is door de bewoners gebluscht. De agenten van politie aan de Houtbrug waren nog uitgerukt met het slangenwagentje, maar hebben geen diensten ver richt. Ook is de politie Dinsdagavond uit-' gerukt, om een brandje te blusschen in de Haarlemsche Machinefabriek, en een dito in de Boerensteeg, beiden van weinig beteekenis. Kok Museum. Op de prijsvraag voor het jaar 1907 van het Kolomaal Museum te Haar lem, nl. bijdragen tot de kennis van den kokospalm in Nederland'söh Oost of Wesft-Indië (voornamelijk wat be treft het nuttig gebruik zijner voort brengselen, zoowel in dé inilandiscbe huishouding al9 voor de Europeescihe nijverheid), zijn tngekomern uit West- Indiiê éen antwoord en uit Oost-Indië twaalf antwoorden. Onder deze laat ste zijn er twee in de MateLsehie en één -in de Japnaamisdhe taai geschre ven. J ub:lé Mr. Gbook Koopmane<.j Een onzer geachte stadgeiiooten, die: heer Mr. N. C. Cnoop Koopmans, hetr- dadht gisteren en heden zijn zilveren jubiié als directeur der Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij. Dai zoowel zijn arbeid als directeur in die 25 jaren door commissarissen dear maatschappij niet minder gewaar- jdeerd wordt dun zijn humaan optre den als chef van het kantoor, bleek op ondubbelzinnige wijze. Op den Nieuwjaarsdag kwam het personeel 'den heer Cnoop Koopmans huldigen. Door twee groepen van beambten wer den bloemstukken en door een barer tegelijk een zilveren inktkoker aan geboden. Vandaag weid de jubilaris o.a. ge- lukgewenscht door een Comité uit de agenten, bestaande uit de heeren Ha mers an Heeger, hoofdagenten te Am sterdam, die den heer Cnoop Koop- mans hulde brachten voor wat hij ook in den omgang met de agenten altijd is geweest. Als blijk van harte lijke waardeering werd hem een on geveer 1 M. hoog Mercurius-beeLd aangeboden, dat op marmeren voet stuk in de directiekamer was opge steld te midden van een gracieuse bloemen- en tapijten decoratie. De heer Cnoop Koopmans dankte voor de ontvangen bewijzen van vriend schap en voor de hartelijke woorden, hem toegevoegd. Hedenmiddag werd de jubilaris ten zijnen bureele gehuldigd door com-, missarissen en door den mede-direc teur, den heer mr. C. M. Rasch. Door hen werd onder hartelijken dank; voor zijn arbeid in dienst aer maat-' .schappij aan den heer Cnoop Koop- mans oen prachtige pendule met cou pes aangeboden. Ook in zijne woning ontving de lieer Cnoop Koopmans zeer vele be wijzen van belangstelling. Doopsgezind Zangkoor. Vrijdagavond heeft in dé concert zaal der sociëteit Veraeniging hét con cert plaats van Doopsgezind Zang koor. Het hoofdnummer van het pro gramma is „Super flumina Babylo- nis", een omvangrijk werk van onzen stadgenoot Otto W. de Nobel, opge dragen aan bovengenoemd koor. Aan d i uitvoering- van dit gemengd! koor neemt behalve Doopsgezind Zangkoor eene mannenzangvereeniging uit Am sterdam deelAmstei's Harmonie. Het geheel telt ongeveer 250 uitvoerenden en staat onder leiding van den heer J. de Nobel, directeur van Doopsge zind Zangkoor. Het mannenkoor zelf draagt voor „Panis Angedicus", van Bart Verhallen en „Sur Les rem- parts" van iSaintis, met welke beidé werken Amstei's Harmonie in den in- ternationalen zangwedstrijd in den zomer van 1907 te Amsterdam met d'ear eersten prijs is bekroond. Het programma belooft dus véél kunstgenot. NEDERLAND EN ORANJE. Heden (Donderdag) avond verga dert te 8 uur in die Groen van Prin- stererschool, o. a. tot bespreking der] Gemeenteraadsverkiezing, de Oven genoemde Kies ver eeni ging. FABRIEKS- EN HANDELSMERKEN iM dé Staatsoouronit zij/n opgeno men de fabriéks- en handelsmerken vooolhieen Cohen en Van der Laan; van de nlaaml. vanrn. Haarlemaner- oHiefabriek voorineen onder de firma G. dé Kaning TüEy, en van L. H. Danaeds te Bloemeaudlaal (aardewerk). Heden werd druk gerédén Oip het Ziuliidér-Buitenspaainnei, nabij de Lan ge Brug. Ook op dé Nieuwegrac-ht tusschen Kruis- en Jansbruggen wordt gere den. Het ijs van Lijnden tot Leeghwa- tor in Haarlemmermeer is nog wei nig betrouwbaar. Ten gevolge van den hévigen wind zijn er over dé gehieeHé lengte open gedeelten. SPOORWEGKLACHTBN. Wij ontvingen een tweetal klach ten over slechte tpestandeu bij de spoorwegen. Eén er van geldt den Staatsspoor weg. Trein 40, van Arnhem via Ede Amsterdam had hedenmorgen bij na geen enkel verwarmd rijtuig. De passagiers liepen in de wagens te stampvoeten van de kou, en van boos heid. Een ander beklaagt zich bij ons, dat een juffrouw die op bot Centraal station te Amsterdam aan 't loket van doorgaande reizigers (Holl. Spoor) een enkele reis-Medemblik vroeg en een rijksdaalder in beta ling gaf, ten antwoord kreeg Daar rneb ik niet van terug De reizigster werd gedwongen dit geldstuk aan de restauratie te gaan wisselen en heeft dientengevolge haar trein gemist. De klager vraagt ons of de Holl. Spoor weg-Maatschappij niet dient te zor gen, dat er voldoende wisselgeld, is? Ons dunkt van wel G e v. Vo or w. Een kinderschoentje, een zwarte hond, een schuitje van een naaima chine, een halsketting met Slotje, een armband, een kerkboek. SCHOTEN. Vergadering van den gemeenteraad op Donderdag 2 Januari 1908, nam. 7 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Benoeming directeur gasfabriek. Alph. voordrachtS. H. Bonthuis. L. E. Doornbos, M. Ruigetrs, M. van Waarde. 2. Toelage aan den veldwachter A. Heertjes. 3. Ingekomen s/ukken. 4. Afschrijvingen kohier Hoofdei. Omslag. AERDENHOUT. Door de reizigers van de electrische Dram wordt de laatste dagen her haalde Tr.alm geklaagd over den on gel ukkigen toestand, waarin het wachtlokaal van de tram bij dén winterdas- verkeert. Is het waChtLo- kaal op zich zelf al niet een van do sierlijkste des winters is eer in het geheel geen verwarming in, en de steenen vloer werkt zeer zeker niet mede tot gezellig en aangenaam ver keer. Het is zeer wensohelijk, dat de Maatschappij spoedig hierin verande ring brengt. HAARLEMMERMEER. Tijdens eene uitvoering dér .Qhr. zaaigvereentginig in hét Hotel De Beurs te Hofddorp, waren onder het publiek aanwezig 3 blinde kinderen van de familie Van Pelt alhier. Na afloop der uitvoering verzocht de fa milie dier onigetutkkdgen, of ook die kinderen eens mochten zingen voor 't publiek, wat met graagte werd' toe gestaan. Algemeen verkeerde het pu- bliék onder dén indruk van het sdhoo- ne gezang dier kindertjes en wérd! be sloten ten hunnen behoeve- onder de aanwezigen een codütócte te houden, diie 40 O'pbraclijt, weOike som voor dlie ongelukkdlgten aan dé famaJüe werd' overhandigd. SLOTEN In de chocoladefabriek „Deli" is weder ingebroken, doch niéts ont vreemd kunnen worden dan eenig cho coladewerk ZANDVOORT. Woensdagmiddag werd in Bahtvéld alhier een voetbalmatch gespeeld tus_ schen Z. V. V. van hier eni Vios van Hillegom. Met de rust was de stand 5—0 voor Z. V. V. Ook bij afloop was het voor-: deel aan de zijde der Zamdvoorters gebleven en wonnen dezen met 100.: Vele be 1 angstellendon woonden de-< ze match bij. De ijsbaan gelegen aan de Brede ro de straat is geopend. Vele liefhebbers van schaatsenrijden maken dan ook ruimschoots daarvan gebruik. Door de Feestcommissie alhier zijn lieden dé verpleegden in het Diaco niehuis der Ned. Herv. Gémeente ont haald geworden. Dinsdagnamiddag viel de werkman in dienst der gemeente, A. Koper, ter wijl hij zijn werkzaamheden ver richtte, op den openbaren weg ineetn en bleef bewusteloos liggen. De in middels geroepen geneeskundige con- 1 sxateerde den dood. DE CRISIS. De eerstvolgende vergadering van den Ministerraad is bepaald op he den, 2 Januari. DE TWEEDE VREDESCONFERENTIE. Naar men verneemt, zajn naar aan leiding der gehouden Vredesconfe rentie benoemd tot Ridder in de Orde van dén Nedérlandschen Leeuw H J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage en D. E. C. Knuttel, rijksbouwmeester aldaar tot officier van de Orde Oranje Nas sau mr. L. J. Plemp van Duivelamd, voorzitter der Haagsche Journalisten- vereeniging, hoofdredacteur van de Nieuwe Couranttot Riddér dieij Ordé, N. C. Wen te opzichter le kL der Landsgebouwen. DE KONING WILLEM III. Uit Londen wordt bericht, dat vol gens een telegram uit Port-Said het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, sedert Woensdagnacht 11 u. 15 m. in het ka naal aan den grond zit en het verkeer verspert. Een tweede telegram meldde As sistentie is gezonden het kanaal is niat méér versperd. Een derde tele-' grfam van de lading moet gelost worden voor het schip kan vlot ko men. Met de lossing is men reedis be gonnen. BLOEDVERGIFTIGING. In hét gasthuis te Steenbergen is een 11-jarig jongetje, aan bloedvergif tiging overleden. Het jongetje had een zweertje opengekrabd en spoedig daarop zwol zijn heele lichaam op met bovengenoemd noodlottig gevolg. OPLICHTING. Dezer dagen kwam een deftig be jaard heer in een goud- en zilverwin kel van de firma Wessels aan die Haarlemmerstraat te Leiden en kocht een gouden horlogeketting voor f 48. Hij nam den ketting mee-, maar be taalde niet. Hij gaf voor in pension te zijn bij. bekende dames aan de Hoogewoerd en gaf een naamkaartje af, waarop stond J. G. v. d. Bosse, oud-officier art. O. I. L. Leeraar wis kunde. Op 3 Januari a. s. kon aan het opgegeven adres over het bedrag worden beschikt. Nad'at de kooper den winkel had verlaten, kreeg de winkelier argwaan en gaf er der po litie kennis van. Aan het opgegeven adres kende men den man niet en hoewel een nauwkeurig onderzoek in de stad werd ingesteld, bleek de vo- geL gevlogen. Hij moet echter thuis hooren in Den Haag en reeds meer oplichting hebben gepleegd. WERKLOOSHEID TE ROTTERDAM. Te Rotterdam werd een vergade ring gehouden van werkloozeu uit de bouwvakken bijeengeroepen door een comité van de bouwvakvereeni- gingen en den BestuurdersboncL De heer Spiekman bekleedde het voor- zitterschao en deelde mede, dat een telling heeft plaats gehad uitsluitend voor de bouwvakken, waarbij wer den aangegeven 636 werkloozen met 1155 kinderen beneden 16 jaar. Te za- men zijn zij 4831 weken of j>er per soon gemiddeld 71/2 week werkloos geweest. Deze cijfers zullen vermoede lijk thanis hooger zijn. De burgemeester heeft toegezegd, dat verschillende gemeentewerken zoo spoedig mogelijk uitgevoerd zul len worden, terwijl dé véreeriigimg „Armenzorg" rich bereid heeft ver klaard deze zaak als een afzonderlij ke te behandelen met assurantie van enkele personen uit de vakvecreecni- gingen. INBREKERS OP HET DAK. Op het dak van een gebouw in de Jodenhouttuin'en, hoek Markensteeg te Amsterdam zag men Maandag avond twee mannen met lantaarns wandelen. Dit trok spoedig de aan dacht van verschillende personen, die in de richting van het dak bleven staren en alarm begonnen te maken. Toen de mannen op het dak dit be merkten. bluschten zij dadelijk hun lantaarns zoodat zij aan het oog van het publiek wérden onttrokken. Iutusschen groeide die menigte steeds aan. De j?olitie werd gewaar schuwd en ook de brandweer werd! opgebeld. Hoe men echter ook zocht, er was geen spoor van de mannen op het dak te vindén. Toen ging men op straat zoeken en de karrenloods van den heer Bezemer inspecteeren, doch ook daar vond men' niets. Het publiek, dat rich bij honderden had opgehoopt, maakte hert der poli tie nog al moeilijk, zoodat deze een charge moest uitvoeren, oan ruim' baan te krijgen. Tot laat in den avond bleef hét ru moerig in die volkrijke buurt. INBRAAK. Maanaagvoonmiddag is bij een aan- ztenilijke faam lie te Nispen ingebroken en een niét onbelangrijke hoevéelhrid gouden en' zilveren sieraden ont vreemd. De maréchaussee speurt naar de daders. („D. v. Ni") DE TRAM DOOR DE JORDAAN TE AMSTERDAM. Blijkens mededeeling in den hieu wen tram gids zal de mot or-omnibus- lijn door de Jordaan in Januari a. s. in exploitatie komen. Het zal echter wel de tweede helft van Januari wor den eer de „teammotoihussen" gaan rijden. VERMIST. Uit Eindhoven meldt men Twee bakkersknechts van bakker v. C. alhier, beiden afkomstig uit Til burg, zijn Zondagmiddag uit wande len gegaan en sedert niet' terugge keerd. Alle nasporingen omtrent hen ook te Tilburg, zijn vruchteloos gé- bleven. Men vreest dat hun een onge luk is overkomen. STOP GEZET. De stoomstroocartonfabriek „Ceres" te Ulrum (Gr.) -s stop gezet en wordt hoogstwaarschijnlijk naar Oude Pe-' kei a verplaatst. Voor de ruim 50 ar beiders, die nu reeds allen ontslagen zijn, is 't met den invallenden win ter een treurig vooruitzicht. BRANDEN. Maandagnacht is er brand ontstaan, in de sigarenfabriek van dien lieer Bak te Woensri toen men Dinsdag morgen in. die fabriek lcwom waren reeds twee zolders, onder en boven, schier heelemaal verteerd met eene groofce hoeveelheid sigaren. Het on-' heil, dat in de droogkam;e<r ontstaan is, kon door vereende krachten van. patroon en arbeiders gélukkig nog bezworen wordien. De schade is aan zienlijk. Alles is verzdkérd bij beuirsi- polis. Ware men een kwartiertje la-: ter gekomen, dan had men de pas gebouwde fabriek niet meer kunnen redden- Dinsdagochtend in de vroegte ge raakte op de spoorbaan bij Gijzerihrug oetu waggon met kapok in brand. Er was een heele lading in 3 wagens van 120 balen. De brand was fel. Op een afstand' scheen het, alsof een boerderij in brand stond. Alle aankomende trei nen, sneltreinen en locaaltreinen stop ten reeds op een. afstand. Mét behulp der brandweer van Voorhout, die spoedig gearriveerd was, werd men' dien brand meester. Het was op het station een ongewo-' me diwkte geweest. Maandagavond omstreeks zeven uur ontstond door onbekende oorzaak brand in het huis, staande in de kom: van het dorp Wierden, O., bewoond door en in eigendom toebehoorende aan Bern. Nijhuis. De brand, die zach eerst ernstig liet aanzien, met het oog op de beneden den wind gelegen wo ningen en de op een meter afetand ge plaatste stooincarroussel van Vale, bleef tot het eene perceel beperkt dank zij de groote massa water,, die uit. twee slangen der brandkraan van cle waterleiding in het brandende perceel, werd geworpen. Een koie, een kalf en twee varkens werden gered, alsmede een groot gedeelte van het meubilair. Verzekering dekt de geleden schade. („Zw. Ct.") Te Steenwijkerwold brandde dooit onbekende oorzaak de woning af, be woond door H. Velner. Vermits do bewoners zich reeds ter ruste hadden begeven en de vlammen snel om zich gTepen, kon van den inboedel niets gered worden. Ook het huis werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. ONGELUKKEN. Het zesjarig jongetje van den vrachtrijder Feenshra te Sneek is door het 'ijs gezakt en verdronken. Een lljarige zoon van A. R. te Leek! is door het ijs een er poldersloot gé- zakt en verdronken. Een negenjarige knaap, L. de Kok genaamd is Dinsdagmiddag in de Fortgraoht te Helder door het ijs gé- zakt en verdronken. Op den Oudendijk te Rotterdam, is Woensdagavond de 13-jarige scholnor R. B. Noorduyn, komende van de ijs- club, bij het springen op de electri sche tram, van lijn 5, onder de tram geraakt en hem hot rechterbeen af gereden. De knaap is naar het rieken- huis overgebracht. VOETBAL. Op Nieuwjaarsdag speelde aan het Molenpad de H. F. G Kermemeriand tegen H. F. C. Swift. Met de rust was de stand 00, na de rust 10 ten voordeelo van Kennemeriand. WIELRUDEN. Door de National Cycling Associa tion is de Fransche renner Jacquelin tot nader order geschorst. Een en ander als oorzaak van Jacquélin's gedrag gedurende den. aesdaagsche te New-York. IJSSPORT. Hardrijderij te Joure. Te Joure werd reeds een hardrijde rij gehouden voor heroepsrijders op do korte baan. 34 r'ijders verschenen aan den.' start, waaronder het puikje onzer profs. Er werd verbazend vin nig gekampt, menig verschil wias niet meer dan 1/2 meter. De einduitslag was 1. Aren/d Poep- jee, te Lemmer2. Holst, te Amster dam, 3. C. de Jongh, te Leeuwarden.; Het Verschil tusschen Poepjes eni Holst was bijna niet te zien. Arend Poepjes en Holst zullen dus ook de zen winter waarschijnlijk weer de snelste professionals op de korte baan 'rijn. De bekende hardrij dertsf amilie Poepjes was door niet minder dan vijf leden op deze wedstrijden vserte- 1 genwoordigd. NiEDERLANDSCH GYMNASTIEK- VERBOND. In café „De Kroon", fe Amsterdam, waren dezer dagen de afgevaardig den der na\olgende vereenigingen, behooreaide bij het Nederlandsch Gymnastiekverbond gewest Noord-Hol land, bijeen Halter, AlkmaarAm- istendaim Amsterdams eh G. V. Am- si els G. V., HoLlandiia., Hygiëa, Lycuir- ges Achilles, Kracht en Vlyghead Kracht en Vriendschap; Olympia; Piaito, Spartacus, Tonido, allen van AmsterdamWestfries, Barbinger- horn Hercules, BeeinsterF. L. John, Ed.aanBato, Mars, HaarlemTavenu Heer HugowaardU. d. I. v. O., HoornSimson, Koog Zaandijk, Ly- cuiigus, S-hagen Kracht door Oefe ning, Weesp Jahn, Westzaan Her cules, Worm-ervoerIJmuid'en, IJmui- denConcordia, Victoria, Zaandam. De voorzitter, de heer R. D. C. Bor- niemaiin heet den aanwezigen te kwart voor elf uur welkomspreker con stateert, dat het jaar 1907 voor velen helaas ongunstig, voor het gewest gunstig te noemen is. Uit het jaarverslag van den secre taris, den lieer L. J. A. van Ekeren, blijkt, dat het gewest bestaat uit 73 v^reenigingen (toename 6) met 2060 werkende leden (toename 250) 198 eereleden (afname 7)24 leden van verdienste (.toename 5)2225 on dersteunende leden (toename 261) 1343 adtspirant leden (toename 95); 346 meisjes (toename 43)118 leden van volksklassen (afname 33). Het aantal damesleden is van 300 1 tot 450, dus 50 pet., het aantal der heerenleden slechts met 6 pet. geste- giein. Die penningmeester, de heeir W. Boe- k'e, brengt verslag dér financiën uit. Het jaar 1907 sluit met een naxieelig saldo van 145.521/2totaal der uitga ven is 1445.55 1/2. De begroeting voor 190S sluit met een totaal van 700.521/2, waarin be grepen een nadeelig 'saldo van ƒ0.521/2. Bij het vaststellen der begroeting outwikkeit zich eene lange discussie, betreffende het verleenen van subs?- diën. Nadat twee voorstellen afge maakt zijn, wordt het bestuursvoor stel met groote meerderheid aange nomen, d. i. Technische Commïss'e 325Amsterdamsche Turnbond, f 50, en Zaansche Turnbond 25. Tot leden der commissie, belast met liet nazien der boeken, worden de heeren H. van Hall; A. Staalman en KI. de Vries gekozen. Het bestuur wordt herkozenalleen wisselen de penningmeester en een commissaris hun functiehet bestaat dus uit de heeren R. D. C. Bornemann Amsterdam, voorzitter; L. J. A van Ekeren, Am-sterdam, secretaris; C. S. Jaring, Den Helder., penningmeester; W. Bneke, Koog' Zaandijk, J. C. van 'de Poll Jr., Pui-merend', Jb. Rogge veen, Scliagen, II. A. Sindrain, Hoorn, H. A. Valkenburgh, Weesp, eommis- ka rissen. Ais plaats der volgende jaarverga dering wordt Amsterdam gekozen. De technische commissie wordt her kozen, onder dankbetuiging voor de .uitnemende wijze, waarop rij in 1907 haar taak vervuildezij wordt boven dien met 1 dame I'd uitgebreid en be staat uitmej. B. de Jong en de hee ren H. N. van Leeuwen, J. Ploeger, J. Teengs, F. J. Verlaan. DE INBRAAK IN 'S LANDS KAS TE D JOK JA. Voor den raad vajn justitie te Se- marang stonden 3 Dec. terecht de beklaagden Vons. oud 18 jaar, Kühn, oud 34 jaar, en Prügel, oud 28 jaar, beschuldigd van diefstal met braak in 's lands kas te Djokja, in roreeni- ging gepleegd. Do drie beklaagden werden, zoo' meldt de Locomotief", tusschen half 9 en 9 uur onder sterk militair en politiegeleide, geboeid, van de gevan genis naar de gerechtszaal geleid, Kühn en Prügel droegen hun militai re uniform. De beklaagden' gedroegen' zich zeer kalm en gaven op de vraag1 van den president, of zij schuld be kenden aan het hun ten laste geleg de. elk een bevestigend antwoord. Als verdedigers traden op mr. A. W. Hartman voor Vons, en mr. K. J. Bijl voor Kühn en Prügel. (Aan mr. L. J.. P. J. Jeekel aanvankeliik voor der den beklaagde aangewezen, werd toe gestaan. mr. Bijl in zijne plaats te doen treden.) De feiten, waarvoor het drieman schap zich te verantwoorden had, zijn overbekend, zoodat het noode- loos is, die hier nogmaals op te som men. Spannende momenten leverde de terechtzitting niet op. Vone, die het

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2