HAARLEM'S DAGBLAD. TWEESL^ Stadsnieuws Binnenland FEUILLETON SPE&URS Onze Lachhoek. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. (Ongevallenverzekering). In de te Utrecht gehouden openba re terechtzitting had o. m. de uit spraak plaats in de volgende zaken Hooger beroep van P. v. E. te Zaandam en de Rijksverzekerings bank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, hou dende niet-ontvankelijkveiiklaring van eerstgenoemde in zijn beroep tegen de beslissing van de Bank, voorzoo- Ver de vordering eene tijdelijke uit- keering betreft en bepaling (met ver-1 nietiging van geanelde beslissing) dati de kosten der geneeskundige Verple ging van v. E. alsnog ten laste der Bank zullen worden gebracht en zulks ter zake van een ongeval. De Centrale Raad, niet overtuigd dast het lijden van v. E. gevolg is van een ongeval, vernietigde de uitspraak en hand haafde de beslissing van de Bank, waarbij schadeloosstelling werd ge weigerd. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissin gen van de Bank, waarbij aan G. v. N. te Haarlemmermeer ter zake van een ongeval werden toegekend de schadeloosstellingen, bedoeld bij artt. 19 en 67 dier Ongevallenwet 1901. De Bank is van oordeel, dlaJt getroffene het ongeval overkwam in het bedrijf van een aannemer en niet, gelijk <ia Raad van B or oen aannam, in dienst van den staf der genie en dus van den Staat. De Centrale Raad deelde het. gevoelen van den Raad van Be roep. doch vernietigde de uitspraak cm verklaarde de Centrale Werkge vers Risico-Bank te Amsterdam niet ontvankelijk in haar beroep, wijl zij niet het risico van den Staat draagt. Kegelen. Bij' het te Rijswijk gehouden natio naal kegelconcornrs, behaalde in den personteeleu wedstrijd A. Renemian, Haarlem, den Isten priijis met 41 pninten en D. Renemian, Haarlem, dien' 3dien prijs met 39 pun ten, De hoogste 'karpsgooier was iG. J. 'Martens, te Haarlem, van de kegel- club Waterpas, mot 45 pximten. Examens. Handenarbeid. Diploma A. Amsterdam. iGeex. $8 dandïdaten. Toegelaten 20. Afgewezen 7. Terug getrokken 1. Geslaagd o.m. de da mes: A. Kool, Haarlem; F. C. Mets, IJmuidm, J. Gool§, Haarlem, H. Mie- syerus, Haarlem, G. H. Punt, Heem stede; C. Molteer, BJoemendaal; T. Heuvel, Haarlem; en de heer C. War nier, Haarlem. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins verleenden W o.en'sdag middag: Nieuwjaarsreceptie in heit Paleis te 1 uur voor de Ministers, leden der Re- geermg d1 voorzitters der beddte Ka mers van de Staten-Generaal: de presidenten der Hooge Staatslicha men en den directeur van Hr. Ms. Ka binet te half twee uur voor de ledjen van Hr. Ms. civiele en militaire huis. De Koninklijke familie dineerde op Nieuwjaarsdag hij H. M. de Koningin- Moeder. Het- bal in gala, dat Vrijdag tor ge legenheid van het Nieuwjaar door H M. de Koningin en Z. K. H. den Prins rgeven wordt, begint des avonds te uur. H. M, de Koningin heeft de lste- •luitem-ants jhr. Van der Wijck en ba ron Van Heemstra, die wegens terug keer naar de korpsen der infanterie ophouden als ordonnance-officieren deel uit te maken van Hr. Ms. Mili taire Huis, onderscheidenlijk be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De ter hunner vervanging tot or- dannance-officier l>enoemde lste-Iuite- nants baron Van Voorst tot Voorst en jhr. De Beaufort hebben hun dienst aanvaard. ONDERSCHEIDINGEN. In de Orde van Oranje-Nassau tot commandeur Elie Mercadiier, direc teur iVani den telegraphisclVen dienst van „Havas" te Parijs; tot officier de heer II. vairt Oordt, ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Rotiterdiam tot Naar het DuftsA van HANS HAYN. 36) Met elastischen tred en opgetwekt gelaat gtoo- v. Sandxat naar de mooie vrouw toe en zei, terwijl hij haar de blanke hand kuste Ik vraag u om vergeving, me vrouw, als ik vanmorgen in den die rentuin wat minder vriendelijk was, dftfn ik juist, tegenover u behoorde te zijn Maar zulke zwaarmoedige buien, waaraan ik dikwijls lijd, gaan spoedig voorbij en dan gen/iet ik des te meer van al het goede en scboone, dat mij het leven biedt Tegen één uur kwam de knecht binnen en gaf den markies die la GrandvilJière, die juist in de voorka mer was want de speelzaal zelf mocht, wanneer het spel in gang was, niét door de bedienden betreden wor den een kaartje, waarop stond John Francis Algenon Knowfching, Calcutta. ridder W. F. baron Snouckaert van! Schaubm®, voorzitter van de Nieuw» j of Litteraire Sociëteit te 's-Gravenha- geMouravief, attaché bij de Russi sche ambassade te Parijs; graaf Scou- valoff, attaché bij het departement van buiteniandsche zaken te Peters- burg: Egon Berger von Waldenegg, secretaris der Oostenrijksch-Hongaar- sche delegatie ter Vredesconferentie. Voorts bevorderd in de Oranje-Nas- sau-Orde tot commandeurde heer Charles Garbasso, secretaris dier Itali- aansche legatie, 2e secretaris van die tweede VredesconferentieA. Robot, secretaris dier Fransche delegatie, se cretaris der tweede Vredesconferentie. KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Uit het beknopt verslag betreffende dem toestand der Koninklijke Miiitni- r i Academie over 1907, blijkt, dat bij den aan.vang van het leerjaar 1907 1908 het cadiettenkarps bij de Acade mie een sterkte had van 329 cadetten. NAAMLIJST VAN BEKENDE OVER LEDENEN IN 1907. (Vervolg). In het buitenland zijn onder anderen overleden Theodoor Veretraele, Belgisch schil der. Moezaffer-ed-Dini, Sjah van Perzië. Maria van Salosen-Altenburg, oud- Koningin van Hannover. D. I. Mendelejef, Russilsch schaükuiv dage. G. J. Goschen, Engelsch staatsman, Ludwiig Tb/ui lie, Duitsch componist. Jenny Blicher-Clausen, Deen'sch schrijfster. Victor Henry, Fransch hoogteeraar en taalgeJieerde. Carducci, ItaJiaansch schrijver. Prinses Ciementine van Saksen-Ko- burg en Gofha. WiLh. von Bezold, directeur van het Kon. meteorologisch instituut te Ber lijn. Kolonel Henry Olcott, stichter der Theosofische Vereeniging. H. F. M. Moissan, Franscli schei kundige. E. G. Bostrom, oud-minister-presi dent in Zweden. Prof. dr. W. von Diez, Duitsch his torieschilder. J. Lovintiky, Oostenrijksch tooneel- spöl'er. J. Stang, oud-Noorsch minister. Arthur Cornette, Vlaamsch taal kundige. J. P. P. Casimir Périer, oud-presi- dient der Fransche republiek. Sir Thomas Hanbury, stichter van het Hanbury Botanical Institute te Genua en het Voorhistorisch museum te Menton e. Marcelin Berthelot. Fransch schei kundige. Graaf Lamsdorf, Russisch oud-mi nister. K. P. Podjedonostsef, opper-procu reur der Heilige Synode in Rufeland. PrOf. Von Bergmann, Duitsch chi rurg. Andiré Theurtet, Fransch schrijver. Dr. J. Wotson (lan Maclaren), En- igel'sch schrijver. J. K. Huijsmans, Fransch schrijver. Karl Blind, Duitsch journalist. Richiard Mühlfeld, Duitsch klari nettist. Alfred Newton, hoogleeraar aan de universiteit te Cambridge. Ad. Daens, Belgisch prïefeter en staatsman. Kuno Fischer, Duitsch wijsgeer. Burggraag Spoelberch de Lovenjoul, Fransch-Belgisch letterkundige. Sir William Perkin, Engelsch schei kundige. Théobald Char bran, Fransch schil der: Hintze Ribeiro, hoofd van de con servatieve partij in Portugal. Prof. Karl Vogel, directeur van liet astrophysisch observatorium te Pots dam. Joseph Joachim, viool-virtuoos. .Mb. Kampten, oud-directeur der Fransche nationale musea. Eimin-es-sulfcan, Perzisch grootvi zier. Edviard Grieg, Noorsoh componist. Sully Prudihomme, Fransch dichter. J otief Engl, Duitsch illustrator. Ignaz Brüll, Oostenrijksch compo nist. Fredemik 1, groothertog van Baden. Alfred Reisenauer, Duitsch pianist. Prof. dr. Furtwangler, directeur der Münchensche glyptotheek. Prof. Loewy, directeur van de Pa- rijsche sterrenwacht. G. F. Bodley, Engelsch bouwkun dige. Wilhelm, prins von Wied. Ch. van Lerberghe, BeLgisch-Franlsch dichter. Charles Wilson, Engelsch reeder. Georg Engels, Duitsch tooneelispe- i Ier. De markies gaf het kaartje aalm zijn echtgenoote en deze gaf het aan den heer v. Sandxat, die de kamer uitging en dadelijk daarop met een lichtblonden, naar de modle geklee- dten heer terug kwam. Mr. Knowthing, uilt Caflcutita stelde v. Sandrat voor en nu kwa men de enkele heeren, die in de ka mer waren, en noemden ook hun. na men. De anderen moesten later maar met den nieuw aangekomene kennis maken, die hoofdzaak was, dat hjj: door een der goed bekende clubleden gelegitimeerd werd. De mijnheer, die weinig en slechts heel gebroken Duitsch sprak, raakte dadelijk iin gesprek met den Span jaard, die Calcutta kende en pro beerde den vreemdeling wat aan de tand te voelen. Maar de Engetschman toonde na ettelijke, zeer passende antwoorden, lust in de speelzaal te gaan, waar heen v. Sandrat hem begeleidde. Bij de komst van een nieuwen gast hield Baranco nooit de bank. Hij bef- spiedde hem .eerst een heele poos, leerde zijn gewoonten bij het spel kennen om hem dan des te beter On der handen te kunnen nemen. Op 't oogenblik had juist de boek handelaar de bank. Hij had naar zijn gelaat te oordeelen, gewonnen, Sir Lewis Morris, Engelse he dich ter. Dr. Moncure Con-way, oud-teeraar der Ethicisten in Amerika en Enge land. Prins Robert van Bourbon, hertog van Panna. Theodor Bertram. Wagne/rzanger. Markies van Montebello, Fransch diplomaat. Oscar II Frederik, koning van Zwe den. William Thomson, Lord Keivin, En gelsch natuurkundige. Prof. Ot-flcar Lassari, hoogleeraar aan de universiteit te Berlijn. Prof. J. Janssen, 'Sterrenkundige. J. Coxfnély, Fransch journalist. REISKOSTEN VAN TWEEDE KA MERLEDEN. In de „Standaard" vinden we een pleidooi om hij een komende Grond wetsherziening, oo(k in art. 89 een wij ziging te brengen. In dit art. is be paald, dat de leden der Tweede Kamer f 2000 schadeloosstelling genieten, en voorts reiskosten eenmaal gedurende elke zitting. Zooals dit nu geregeld is, schrijft hot blad', schept dit een groote onge lijkheid tusschon de leden, die in Den Haag wonen, en hen die metter woon in Friesland of Limburg geves tigd zijn. De eersten genieten hun 2000 ge heel en hebben er niets af ite trekken voor reiskosten. Zij daarentegen, dié eiken Zaterdag huiswaarts keeren, hebben ongeveer 30 maal de reiskosten heen en terug daarvan af té trékken wat voor wie woont in een verafgele gen provincie, een aanzienlijk be,drag vertegenwoordigt. Gevolg hiervan is, dat wie kan, in Den Haag kond wonen, en dat zoo doende het levend contact tusschen cfe Staten-Generaal en het volk in zijn onderscheiden provinciën al meer te loor gaat. Reeds Buys wees op dit gevaar, en wierp daarom het denkbeeld op, om aan de heeren die in Den Haag wo nen, slechts 1000 per jaar uit te kee ren. Een op zichzelf afdoende voorslag maar dié het nadeel heeft, dat het daardoor nog moeilijker zon worden, om menig gewenscht man tot de aan neming van de candiidatuur te bewe gen. Stellig zou het daarom beter doel treffen, indien aan hen, die buitenaf wonen, Vergoeding van reiskosten', eenmaal per 'week, zoolang de zitting duurde, verzekerd werd. Eerst zoo zou er weer gelijkheid ko men, en de billijkheid eischt dit toch. Er mag op het wonen in de Residen tie geen premie worden gesteld. En althans gaat het niet, om juist die le den die, gelij k gewenscht is het levend contact met- het land in stand hou den, hiervoor in de beurs te straffen. Te veel ontvangen de leden van de Tweede Kamer ten onzent zeker niet, e» dit hoeft ook niet. Vroeger kregen ze 4000. Terecht is dat op ƒ2000 te ruggebracht. Maar 2000 in 1848 staat stellig met 3000 voor nu gelijk. Blijft dus de schadeloosstelling op ƒ2000, dan is dit feitelijk toch al be duidend minder dan hun in 1848 was toegedacht. Maar daarvan moet dan ook niéts afgaan. En oim dit doel te bereiken, ware vergoeding van reiskosten, ten minste elk» week eenmaal, het Lest doeltref fend middel. Het woordje „eens" moest uit art. 89 eerste lid uit. ZELDZAAM. Als een zeldzaam fait dient vermeld dat bij den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand der gemeente Goor gedurende de laatst verloopen vier weken geen enkele aangifte is gedaan noch van geboorte, noch van overlij den of huwelijk. GESNAPT. Den liaaitsfcear tijd werden herhaal delijk op versahMendle plaatsen te 's-GraVemhag.e telegraaf- en telephoon- d'r-adien afgesneden. Verdacht zich aan deze feiten te hebben schuldig ge maakt en de afgesneden draden te 'hebben te gelde gemaakt, zijn een tweetal personen door de Haagsche politie aangehouden en na verhoor overgebracht naar het Huis van Be waring, ten einde ter beschikking van de justitie te worden gesteld. VEREENIGING VOOR PAEDAGO- GIEK. Bovengenoemde vereeniging hield te Utrecht haar 51ste algemeene ver gadering. De voorzitter, de heer G. Meyer, opende haar met een toespraak', waar in hij eemiige rnededeelingen deed over den toestand der vereeniging. Het ledental is sedert de vorige vor- toen kwam die Engelscbman naderbij, vroeg na een diroog „Good bij, sirs om kaarten en begon te spelen. Hij won. Niet veel, maar de boek handelaar. die niet graag zijn wiinst weer zag verdwijnen,- deed afstand van de bank1. En heel merkwaardig, had geen der heeren veel last haar over te ne men. Ten slotte werd zij verloot en de Spanjaard kreeg haar, ditmaal ge heel zonder zijn toedoen. De Engelschman legde hem dade lijk het vuur zeer na aan de schieman. En al liet dé hidalgo zich niet gauw meeslepen', 'toch raakte hij langza merhand in vuur. De nieuweling had ook werkelijk te veel geluk 1 Maar zijn inzetten bte ven voortdurend heel klein. Plotseling echter 'streek hdj goud en zilver van de tafel in zïjn broek zakken, haalde zijn portefeuille tei voorschijn en legde eenige banküoten van vijftig pond op de tafel. Hij won vlug achter elkaar vijf duizend mark en zei, toen de Spanjaard een visite kaartje met de lakondsche opmer king Voor tienduizend in de pot legde, plotseling: Va banque I De nu volgende feiten speelden zich gad'ering :ets toegenomen. Het be draagt op het oogeablik 227. Door den heer dr. J. H. Gunning uit Amsterdam werd de beteeken is uiteengezet van Fróbel voor de lagere school. De heer dr. G. A. M. van Way en- burg uit Amsterdam sprak over „Pae- dagoog en medicus bij de opvoeding van het kind". EEN ONDERHOUD MET JOHN STOL Wij hadden heden het genoegen met John Stel, den kramigen over winnaar van den zesd'aagsche te New-York, eetn onderhoud te hebben., 't Is dezen 'koenen rijder wel aan te zien, dat hij over een behoorlijke do sis energie beschikt. De levenslust straalt 'h m uiit z'n pientere kijkers. En hij weet zoo smakelijk te vertellen van den zesdaagsche, zoo eenvoudig en onopgesmukt, als gold het de na tuurlijkste zaak ter wereld, schrijft de- Tel. Alvorens iets over desn wedstrijd zeiven te verteilen, wilde 'hij beslist tegenspreken, als zou Mac Donald ten gevolge van het over-gebruik vara opwekkende middelen, die een zeker gif bevatten zijn overleden Mac Do nald is gestorven aan de gevolgen van zijn ernstigan vaJ. 't Was in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, tegen 1 uur, dat, in waai ervorm verspreid, drie der concur renten over de [kleine, smalle baan reden. Toen kwam Mac. Donalld Van' achteren met een flinke vaart opzet ten. Er bleef nagenoeg geen ruimte voor hem over, zoodat hij tegen de balustrade reed. Daardoor raakte zijn trapper tegen een riiggel. Hij werd als 't ware opgelicht, eerst tegen den hoek van een loge gesmakt en isloeg daarna tegen den lager gelegen grond. Dadelijk werd hij opgenomen, doch slechts even herkreeg hij rijn bewustzijn. Eene onmiddellijke ope ratie werd noodig geacht, doch aan de gevolgen dezer operatie is dé rij der" gestorven. Met kracht wenschte Stol te protesteeren tegen de uitla ting. als zou Donald door een over matig gebxuilk van vergiftige, opwek kende middelen, zijn overleden. Wat Stol betreft, hij is van mee rling, diat men best zuLk een wed strijd kan voleindigen, zoinder op wekkende middelen te gebruiken. Hij nam alleen zwarte koffie, om zich voor inslapen te behoeden. De baan vartx Madison Squaré is wel erg klein, 165 meter lang. Op het laattst kon hij met de oogen dicht wél rondtollen. Toch werd hij' wat een buitenstaander rich niet kan begrij pen nimmer draaierig of duizelig. Heel zoo'n' wedstrijd zoo zeidfe hij is een kwestie van energie. Je moet j:e vermoeidheid door energie over winnen. Wanneer je zoo na een uur tje slaap weer op 't zadel moet, voel je je soms geneigd, om den- heel en boel maar te laten Waaien. Maar vooral tegen zoo'n gevoel moet je jé verzetten. In den beginne losten Rutt en ik elkander om 't half nur af La ter werd dit om 't uurechter noig later reed Stol wel eens 2 3 uur te gen Rutt 1 uur natuurlijk voorname lijk met- 't oog op de finish. Ook is eigenaardig de wijze, waar op onze landgenoot geleefd heeft in die zes dagen. Ik at als ik trek had:, zeide hij. Altijd, ais ik van de ma chine kwam had ik trek. Waar Od van geleefd heb? Van rijst, eieren en nu en dan een flaschje Pale ala Typisch is 't, dat van 's avonds 8 uur tot 's morgens 3 uur 't hardst ge reden werd. Dan was er ook het meeste publiek nachtvlinders «n vi- veurs kwamen geregeld onzen wed strijd bijwonen. En dat publiek is 'f uitbundigst. Dat vuurt je zoo Keen lijk «aan Van 25 >en van 812 uur was er muziek. Dal gaf on<s wel eens een! leuke afwisseling. Om 11 uur 's avonds was de wed strijd afgeloopen. We zijn toen met z'n allen naar het hotel gegaan, heb ben wat gegeten, vrij wat pret ge maakt en toen om 1 uur naar bed. 's Morgens om 9 uur was ik er al weer uit. Ik voelde mij alleen nog wat stijl in de be enen. Overigens was ik volkomen normaal. 't Is zeker ook wel vermeldens waard, dat Stol tot de weinigen be hoort, die heel den wedstrijd met de zelfde machine heeft gereden. POLITIEPOSTEN VOOR EENE SP EE LGELEGEN HEID. Sedert Zondag is voor het sigaren magazijn „De Blauwbrug", Amstal- straat, 'hoek Arustel, te Amsterdlom, met een ongelooflijke snelheid af. De Spanjaard, die alléén op den „grooten slag" gewacht had, liet rijn linkerhand losjes en als onwillekeu rig zooals altijd van de tafel glijden om de kaart, die v. Wanderlich hem zou toeschuiven, op te vangen. Maar de ..hand" deed haar plicht niet. Wamdesrl-'ch had weer een zij ner tegenwoordig dikwijls voorko mende zenuwachtige buien en het '6 oogenblik voorbij gaan. Daarom moest de Spanjaard, die dezen kans niet wjlde laten voorbij gaan, zalf in zijn assistentzak grijpen. Terwijl hij dat deed een oogien- blik keek Mj daarbij als droomerig vóór zich uit legde tot ontzetting van iedereen plotseling de Engelsch man zijn vuist, waarin een zware re volver, op de groene tafel en in vlot Duitsch sprak de verkapte commis- sa ris van politie Verroer u niet, mijnheer dl Ba ranco, ik neem u in naam vait de wet gevangen wegens valsoh spel Maar de Spanjaard kende geen vrees. Zijn Stoel achtarovergocaend eai zoo onder de tafel verdwijnend, wilde hij achter de stoelen van zijn medespelers om den uitgang zien te bereiken. Ihtusschen kwam de commissaris om de tafel heen en deed rijn best een politiepost gezet, omdat in een achterkamer van dit gebouw door een huurder gelegenheid tot spelen was gegeven. De sigarenhandelaar Ter Plecht, die van dezen maatregel enor me schade ondervond, had rich reeds Maandagochtend, persoonlijk tot den burgemeester gewend, met het ver zoek de posten Ln te trekken. Hij had, volgens rijn voorgeven, met de speel- geLegenhetd niets uitstaande. Daarom toch was liet onbillijk, dat bezoekers, die uitsluitend sigaren kwamen koo- pen en er zelts geen flauw; vermoe den van hadden, dat óene apeelgele- genheidi achter den winkel werd geëx ploiteerd door de politie den tcne- igiung werd belet, 's Zaterdags had de heer Ter Plecht voor 29 verkocht en Zondag nog voor geen 4 Heit. is ook inderdaad eene lastige 'kwestie. Immers, men heeft hier niet te maken met een sigarenwinkel, diie tot dekmantel eener speelgelegenheid dient. Inderdaad is de zaak van den lieer Ter Plecht er een, die reeds ge durende 3 jaar bestaat, zegt de „Tel." Het bezoek bij den burgemeester blijkt in zooverre resultaat te hebben gehad, dat, hoewel de post niet is in getrokken, men toch vrijen toegang heeft tot het magazijn, zander dat de geposteerde agent onderzoek doet naar naam of woonplaats van den bezoeker. Tevens heeft de eigenaar der siga renzaak een eisch tort schadevergoe ding ingesteld wegiens die schade, w elke hij im dieze dagen doom de geno men maatregelen heeft ondervonden ONVEILIGHEID. 1 n de Dapperstraat 23 te Amsterdam heeft de heer G. Haas een boekhandel tevens zaak in galanterieën, bijoute rieën enz. In deze dagen is het zeer druk met den verkoon vanprentbrief kaarten en toen nu Maandagmiddag tegen hialf drie op klaarlichten dag dus, de winkel vol volk 'stond, hebben d<- heeren van het gilde der langvin- igers hun slaig geisla gen De hi-er Haas heeft buiten het win kelraam eene vaste étaleer-vitrine. Het is als 't ware een groote bak van zeer dik hout. van twee Engelsc-hfe'slo ten voorzien. Deze vitrine Ligt vol met allerlei artikelen. Tegen half drie stonden dirie mannen van circa 20 jaar zou het soms het beruchte trio geweest zijn? voor de étalage. Eon der heeren haald.e een beitel en breek ijzer voor dén dag en begon kalmweg de vitrine te bewerken, terwijl de an deren hem als 't ware deleten, door tegen, hem aan te gaan staan. Het hout gaf niet mee en een der sloten evenmin. Met het andere slot waren zij gelukkiger en met hun gereed schappen gelukte het dit geheel te verwijderen. Zij konden nu met cle hand de voorwerpen bereiken en ge stolen werden 1 leeren portefeuilles, 4 leeren sigarenkokers, 4 nikkelen si garettenkokers, 4 pijpen, meerschuim met barnsteen, een doos imitatiarin- gen, 5 messen, sigarendoovers, siga ren knippers, enz. De hteer Haas kon de waarde van het géstolene niet precies opgeven, maar een 20 bedraagt het zeker. Toen de dieven bemerkten, dat men ze in de gaten had, vluchtten ze zeer snel, nagezet door een der bezoekers van den winkel, wien het echter niet ge lukken mocht ze te achterhalen. („N. v. N.") DE MOORD TE ZEIST. Wij hebben gedurende eenigen tijd geen rnededeelingen gedaan omtrent het onderzoek in de Zeister moord zaak, omdat bij den tegenwoordigen stand van zaken, publicaties het werk van de justitie zouden kunnen bemoeilijken. Nu aan een en ander echter rucht baarheid schiint te zïjn gegeven, be staat er voor ons geen reden meer te verzwijgen, wat ons reeds Langen tijd bekend was, n.l. dat Van Vaalen se dert zijn opsluiting in het Huda van Bewaring verschijnselen vertoont, die aan .krankzinnigheid doen denken. Of men hiér te doen heeft met waarach tige verstandsverbijstering, dan wel met voorgewende krankzinnigheid, is echter op het oogenblik moeilijk te zeggen. De man staart wezenloos voor zich uit en geeft den indruk het denkvermogen verloren te hebben. Met het ooe daarop is aan deskun digen een medisch onderzoek van Van Vaalen opgedragen, waarmede dezer dagen is begonnen en dat vermoede lijk tangen tijd in beslag zal nemen Het spreekt vanzelf, dai dit het vooronderzoek van de zaak bemoei lijkt, zoodat wél maanden zullen ver loopen eer het einde van de instruc tie kan worden tegemoet gezien. (U. D.) Hoe komt het Thomas, dat je dien hoeden Woensdag bent weggehLerven? Ik was ziek, mijnheer. Ziek op een dag in de week' Eo wat doe je dan wel op Zondag? t Was doodstil in bfuis, toen de dok ter ar hin nwnkrwaim en haastig naar dte kamer van de patient góng. Zijn gelaat drukte medelijdén uit. Mevrouw, zei hij, het spijt mij' u in zulk een .teestamid te vinden. Wat is er gefoourd? Is u overreden door een automobiel' Met groote moeite en pijln bracht de zieke uit: „Neem, diokter, ik ben alleen flauw gevallen en weetr bijge bracht door vriendinnen, die een curraus hebban bijgewoond voor eer ste hulp bij ongelukken. Een poelter had oen paar ondeu gende jongens afgeranseld. Ze beslo ten zich te wreken. Op een Zaterdag avond, toen de. winkel vol klanten was, kwamen ze binnen, legden twee doode katten op tafel en zeiden kalm. maar luid: „Coinptóment van vader en dit rijn dé laat sten van' de twaalf Gndér dén aigameenén schrik gin gen ze satmten (heen. De weduwe van aan Duitedhém offi cier vérvoégjde zildh bij: dan betaafl- meeeter om (haar pemisiloeui em omecr- hanidiigdé daarbij dé varklaring van de gémeeaiteMjike autoriteit, dat ril nog iin leven. was. Dit papier is niet in orde, zei de ambtenaiar. Wat mankeert er aan? Hét is gedateerd op 21 Sept. en uw penlsiioien was verschuldigd op den 15dén. Ik moet dsus een verklaring .hebben, dat u op dien 19dén nog in léven was. Toen aan een RussLschem profes sor, die twee zoons aam de opera had em twee in do geneeslkumdle, werd' gevraagd), wat tiijin .kinderem dédénl voor, dé kost, gaf hij .ten antwoord: twee huiilllem en twee beélemi, maar dé huilérs verdienen viermaal zooveel ad» de heelers. Is het kind niet liet evenbeeld van zdjm vadltr? Precies. Hetzelfde gebrek aan utt- dinUkking, dezelfde rootte neus, geen tanden en niet noemenswaard! g haar. Slager, Ibeb je een schapenkop? De slager, die grappig wezen wil: néén, alléem mijn eigen. Die is niet .góed, moeder heeft er een uoodig met bergenia er in. Vertoornde boen. Hei daar, je visclht in mdjtn visohwater, .gééf mij af, wat je (hébt opgedaan. Hengelaar: Mét pleriér. Ik héb Hier een ewriire 'koru en eem hheuimaJH- scliie aaridJoetUimg npgedaiam en je kunt ze met genoegen van me krijigém. VERWARRING VAN DENK BEELDEN. Heb je gehoord, dat dé jocage Jan sen geen succes heeft gehad in de grap, döe hij met dé brandverzeke ring-maatschappij Heeft uitgehaald? Hoe doen? Wel, hij verzekerde 500 sigaren, rookte ze op en, verzocht om schade vergoeding, omdat ze tïoor brand ver- niéhd waren. Lachten' ze hem uiit? VoüJgfcreikt cnteb, ze diendén éan klacht (tegen heem to, ap grond vam moedwillüigje brandstichting. Piapa, ik Heb een giroote ontdek king gedaan. Wel, wait dan, jonsgen? Ik heb uitgevonden, dat hét zware etirudte van een lucifer bet lioht-elmde 's .Mans naifhemd was ver vasb vlekkeloos en jast en vest waren be dekt met vét, maar op de lapel waa een bauquetje vastgemaakt Hoe vind je dié hloemen?" vroeg bij. a.n een kennis, ,/waar denk je, dot ze van daan; ikarruetn?" „Ik weeft Het niet," zei de anidfer.- „Zij/n ae daar misschien gegroeid?' den Spanjaard, die zich woedend ver weerde, te boeien Aile aanwezigen waren van hun stoelen on gesprongen, en staarden als versteend naar den goep bij de deur, naar den met den commissaris 1 wostelenden Spanjaard, die ook door, v. Sandrat werd vastgehouden, toén, er plotseling een kreet van ontzetting door de zaal weerklonk. Daar was de buurman van déni Spanjaard, v. Wunderlich, langzaam van zijn stoel gegleden an op het! tapijt terecht gekomen, waar hij nu met dem dood worstelde. Hij had het fleschje vergif, dat hij! steeds bij zich droeg in' een teug ge ledigd. Toen, terwijl de Spanjaard mét op dén rug geboeide handen eaa door v. Sandrat, bewaakt daar weerloos/ stond, knoopte de commissaris het! vest van den val ach en speler los enl toonde den aanwezigen, dien nog met kaarten gevulden „assistentzak". En nu verzoek ik den heeren vriemdeliik mij hun adressen te wil- Ten opgeven. Dat .gebeurde, alleen éen persoon, die de commissaris nn juist wilde zien, was in weerwil van al het ge zoek ndet meer te vinden. De mar kiezin de Ia Grand vil! ière, wier echt genoot in den kleinen, bekoorlijken sa lon op een der roze atlasfouteuile lajs} en vergeefsche pogingen deed zicfl daaruit op te heffen, toen de commis saris van politie binnen kwam r r Een beroerte had hem getroffen. De overige spelers gitote11 ïui ring heen. Toen v. Sandrat zich bij den heer Ohio wilde aansluiten; had deze plot seling bijzonder veel haast. En ook de andere heeren meden zïjn gezel schap. Met een bitter lachje ging hij alleen wy. Op de trap haalde de aria Eberiua hem in. Jammer, zei de oude heer, dat had u toch niet moeten doen, baron 1 Aan wlen zullen wij n/u ons geld! kwijt raken Martin Mdndérstedt Had twintig mark in zijn zak, toén hij in dieni laatstem speelnacht, die aan de op heffing van de club door de politie! vooaf ging, het huis in de Burggra- fenstrasze verliet. (SkA volg!.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5