Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONIKKL. NED. MET. INSTITUUT. 'Opgemaakt worm. 10.50 uur). De Bildt, 15 Jan. 1908. Hoogste barometerstand 777.2 m.M. ie Muaohen (Duitschiand) laagste 751.7 te Stornoway (tem Westen van Schotland). Verwachting bot den avond vain 16 Januari Wind zwakke tot matigen Zuide lijken tot Zuid-Westelij kan wind. Gestokihóid van de lucht: bewol king, weinig of geen neerslag im het Oosten. Temperatuur's naohts Mchte vorst, overdag dooi weer. B.VROMETERST A XP TE HAARLEM. iBarometersiand) hedenmiddag te uur 768 m.U. Neiging tot achteruitgang Vorige stand: te 2 uur 770 m.M Usennometerstaad te Haarlem. Woensdag 15 Januari Hoogste gistören F. 83° Laagste hedennacht F. 27° Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 37» Bij den penningmeester H. van Wiel Hz. C. A 1U, kaartclub A. F. C. ƒ2.50, mejuffr. V. verjaardag-par tijtje ƒ1.50, \an eenige vrienden ge zellig bijeen in hei Poolsch Koffie huis ƒ8. HOLLANDSCH BLOESMBOLLEN- KWEEKEJtSGENOOTSGHAP. Alhier heeft plaats gehad de 20e ai- gemeene vergadering van heit Hob landsch BloemholLenkweekersgenioot- echap, ouder voorzitterschap van de a heer W. Th. Rodbard te H: 11e gom. Tegjanwoordlig 29 afdieeltogeo. Na het uitbrengen, van het verslag van den secretaris-administrateur over die werkzaamheden van het Ge nootschap in het afgeloopen jaar, so de verslagen van de recntsgeleerda oonsulenten, werd aan de or da ge steld de verkiezing van een voorz-'t- tex in de plaats van den heer Rod bard, die deze functie neerlegde. Als zoodanig werd gekozen de heer Kru- eeman, voorzitter der afdeeling War mond. Het lioofdbestuur werd gemachtigd een rechtsgeleerd consul«nt t» benoe men in de plaats van wijlen den heer mr. F. A Bijvoet, terwijl werd aange nomen het voorstel van het hoofdbe stuur om nog een consulent te be noemen. Een onderzoek zou worden ingesteld of die gevestigd zal zijn te Hoorn of te Alkmaar. In da vacature van mr. Bijvoet be- Tal de afd. Hillegom den heer mr. A H. J. Merens te Haarlem aan, ter wijl het hoofdbestuur dien heer mr. A C. M. Leesberg, eveneens te Haar lem, op het oog bad. Aangenomen werd het voorstel der afd. Hillegom, om de rechtsgeleerde consulenten telkens voor één jaar te benoemen. Mat 249 stemmen legem 44 ward) ver worpen het voorstel dier afd. Beu r- wijk oan aam elike afdeeling een ge drukt exemplaar van de notulen der algemeeme vergaderingen te zenden. Een voorstel van het hoofdbestuur om het salaris van den administra teur te verhoogen van 600 op 800 vond heel wat tegenkanting, maar werd toch met 167 tegen 68 stemmen aangenomen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd to de verschillende afideelingen cor respondenten aam te stellen voor het Kweekersblad. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen ean voorstel der afdee ling Katwijk dat het Genootschap po gingen zal aanwenden om te helpen bevorderen, dat voortaan de risico voor diefstal van in openbare veiling verkochte bloembollen zal zijn voor rekening van den verkooper. Dit werd aangenomen met dien verstande, dat deze bepaling geldt tot dan eersten opneemdag. Op voorstel van de afdee ling Heemstede zal het hoofdbestuur •tappen doen om te verkrijgen dat het gebeele bioembollendistrict door één telefoonnet wordt verbonden., Drenkeling. Dinsdagnamiddag omfëtreeks drie uur is een 15-jarige knaap, rij diende op schaatsen, op de Leidsche Vaart, voor de remise van de electrische tram. in een open walk gereden. Hij 13 met moeite gered door een toe schouwer, die daartoe een plank op het ijs had gelegd, en hem bij de harem van onder het ijs kom optrek ken. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. De gisteren gehouden collecte in de •gemeente Schoten heeft opgebracht 1155.52, ten voordeele van de weifk- loozen. Deze gelden worden aan het Haarlemsche Comité afgedragen, die aam alle werkloozen uit genoemde ge meente op dezelfde wijze en voor waarden zal uitkeeren als aan de Haarlemsche werkloozen, mits zij srich aanmelden bij den heer Van Ommeren, Nieuwe Gracht 1. Belangstelling voor den Hollandse hen winter. Hedem bracht een gezelschap En- gelschen uit Birmingham en Man chester een bezoek aan onze stad. Naar wij vernamen is dit reisgezel schap naar Holland getogen, om eens een echten Hollandschen winter en het schaatsen vermaak in vollen fleur te zien. Marken staat ook op het pro gramma. MILITAIRE ZAKEN. De sergeant Koning vam het le ba taljon 10e regiment infanterie, in garnizoen te Hoorn, wordt op 20 Ja nuari e. k. overgeplaatst bij het 4e bataljon van het korps alhier im gar nizoen. Morgen-. Donderdagmidd otgzal op •de Ijsbaan aan de Kleveriaam e~~ militair ijsfeest worden gehouden. De muziek zal den troep om 11/2 uur daarheen geleiden en zich gedu rende het feest op de ijsbaan doen faooren. Vakonderwijs Versohenen is (als bijvoegsel van de Staatscourant van 15 en 16 Dec. 1907, no. 294) het verslag van onzen stadgenoot, den heer P. Doorn, di recteur der Ambachtsschool, omtrent een door hemij in zijn 'kwaliteit van lid en secretaris der sub-commissie van het technisch onderwijs der Staatscommissie tot reorganisatie van het, onderwijs, aan enkele vakscho len in België gebracht bezoek. Het resultaat van zijn ervaring vat hij in deze woorden samen „AI het werk aan de door mij be zochte scholen maakt op mij den in druk, dat een voorwerp aan deze scholen vervaardigd en als resultaat „d'im bon goüt artistique" gestem peld, in ons land niet altijd als uiting van goeden smaak zal worden aangemerkt. Waar vormentaal en kleurencombinatie min of meer op den voorgrond treden, staat ons on derwijs zeker niet ten achter. Dit deel van het onderwijs is aan onze scho len beter verzorgd dan aan de door mij bezochte." Overigens zegt hij, dat „het Bel gisch stelsel van vak-onderwijs zoo wel in de nijverheids-scholen als in de beroepsscholen en cursussen voor volwassenen veel (geeft) dat de aan dacht ten volle waard is." Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond vergaderde de af deeling Haarlem van deze maat schappij in de tuinzaal van Café Brmkmarin. Het voorzitterschap werd waargenomen door den secretaris, den heer BolcLerdijk (de heer Joh. de Breuk was wieg ens ongesteldheid af wezig), die den leden een goed en voordeelig jaar wenschte. Hierna hield de tuinbouw-wandel- i leeraar de heer A Schubtevaer uit Nijkerk zijn derde en laatste cuflsus- j lezing over groenteteelt en bemes- I ting", die door de aanwezigen met aandacht gevolgd werd. Voor de onderlinge tentoonstelling J had de heer Ph. Deys 6 Primula ob- conica Arendsie Pax ingestuurd, die bekroond werden met een certificaat 1ste klasse. Gev. Voorw. Twee schaatsen, een rozenkrans, een Engelsche sleutel, een kinder bontje, een hond, een kinderzak, waarin een zakdoek en portemonnaie, een horloge," een (kerkboek, een huis sleutel. Uit de Omstreken SCHOTEN. Ouder voorzitterschap van den Burgemeester werd ten Raadhuize de vergadering gehouden van het comité tot steun aan werkloozen. Na een hartelijk woord van welkom aan de aanwezigen werd overgegaan tot •telling der collecte, die 133 bleek opgebracht te hebben, plus ©en gift van 25, totaal ƒ158. Deze gelden zullen aan het Haar- lemsch comité verantwoord worden. De voorzitter zeide den collectanten daink voor hun moeite. Daarna werden door den secreta ris de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en KXnverandierlijk goedgekeurd. Besloten werd de com missie uit te breiden met de heeren J. v. Gijn en J. v. Halen. •Verder besloot men, dat de com missie een rapport uit zal brengen, wat het meest geschikt kan geacht werden in voorkopneu.de gtevallen te doen, HEEMSTEDE. IJsclub. Hedenavond 8 uur zal in hert, Wapen van Heemstede eene bijeenkomst wor den gehouden, ter bespreking van de oprichting van een ijsclub, die zich ten doel stelt, het in orde brengen en houden van banen, ter bevordering van het ijsvermaak. De oproep gaat uit van de volgende ingezetenen: Jonkh. Van Citters, Jon/kb. Van Coehoorn van Smdnia, Dr. E. A M. Droog, R. M. van der Hart, J. G. Jan sen Hendriks, P. Kuiper, Mej. C. van Lenmep, P. Neiis, H. P. Schönrock, A A Swolfs, Mej. G. M. Tiboel, P. M. Tromp, D. F. de Wilde, L. de Wil de, Mej. N. van Wijk. De burgemeester verklaart (met hert bovenstaande plan geheel in te stem men. Bdj de gehouden onderlinge ten toonstelling van pluimvee en konijnen op 11 en 12 Januari 1908 van de pluim- vee-veneenigimg De Eendracht te Heemstede, waren 81 nummers inge schreven, waaronder pracht-exempla- ren te vinden waxen. Als keurmees ters fungeerden de heeren J. Boeree voor de afdeeling hoenders; P. J. See ling voor de konijnen en A. C. van Nikkelen Kuijper voor de binnen- en buiten! amdsohe vogels. Aan de inzendingen van heeren A. A v. d. Linden, J. van Domselaar, G. v. d. Eern, O. Kooreu, H. J. van Ves- sem, A Verdonschot, A Kies, J. J. Vrugt, J. G. te Roller, J. W. van der Linde, J. C. Tolêdo, Joh. Kramer, A P. van der Linden, Joh. Kram, A. Kra mer, P. J. Klaaren, T. Sluiters, Ghr. v. Opzeeland, J. Kramer, Joh. Welters H. Burggraaf, J. Uvenhoven en P. F. Adriaanaohe, werden prijzen toege- De eereprijs, uitgeloofd voor de grootste inzending hoenders, werd toe gekend aan J. van Donselaar. iDe eareprijs, uitgeloofd voox de grootste inzending konijnen, aan A P. van der Linden. Eereprijzen werden nog behaald door de heeren J. van Donselaar, J. G. te Roller, A. P. vander Linden, H. Burggraaf, G. van der Eem, P. F. Adriaansohe en T. Sluiters. HAARLEMMERLIEDE. De gisteren reeds kort vermelde hardrijderij had tot uitslag, dat van de 30 deelnemers de prijzen behaal den H. Verkaik te Osdorp, K. Hart man toe Spaarndam, D. Beversluis te Santpoort en A van Loon alhier. Aan evenveel gezinnen als deelne mers werden bons voor levensmidde len en brandstoffen verstrekt. SPAARNDAM. Vanwege de IJsclub „Nova Zam bia" alhier werd Dinsdag een ripg- rijderij voor paren uit deze en aan grenzende gemeenten gehouden. Prijzen (kunstvoorwerpen) bethaal- den A Kok, N. J. Tijburg en P. Zwaan en de dames M. de Vries Van Vliet. M. Tij burg—Vink en J. Juskes, allen alhier en te Spa ar n- woude. Er waren 33 paar deelnemers. De banen waren mooi, ca* was veel pu bliek. HAARLEMM ERMEER. Als een bewijs, dat het hulppost- kantoor ie Nieuw-Vennep niet tot 't kleinste behoort en menig klein post kantoortje naar den kroon steekt* blijkt wel uit de volgende cijfers. In het jaar 1907 werden aldaar ontvan gen 27179 brieven22821 briefkaar ten 216071 gedrukte stukken en 6119 dienstbrieven. Het getal inlagen voor de Rijks postspaarbank bedroog 700 tot bedrag van ƒ23644.34, terwijl er uitbetalingen geschiedden tot een be taal bedrag van ƒ27829.28. Cijfers dus, die spreken. De rijwielhandelaar K. te Nteuw- Veiraep geraakte met zijn motor en volgwagentie, bij het uitwijken voor een boerenwagen op den Venneper- weg, in den langs dien weg gelegen tocht. Gelukkie was zijn vaart niet groot en had het ijs voldoende weerstands vermogen dat het de motor kon houden en deze er niet doorzakte. Persoonlijke ongelukken kwamen daardoor niet voor alleen eenige ma terie el e schade aan den motor. In het noordelijk gedeelte dezer gemeente zullen vanwege die dist- trictcxrganisatie van Patrimonium „Haarlemmermeer en Omstreken" pogingen in het werk worden ge steld aldaar een afdeelrng op te richten van Patrimonium. Men verwacht van deze pogingen Wél succes. HALFWEG. De IJsclub „de Volharding", jaren geleden alhier bestaande, is thans definitief weder georganiseerd. Dins- dajgavond werd een bestuur gekozen bestaande uit de heeren D. Holwer- da, J. Cos. H. D. Kerkhoven, J. B. Lijnkamp. A. J. E. de Voogd, C. {Bergman en W. J. ten Dam Ham. De vergadering benoemde tot baan commissarissen da heeren P. C. Bot telier, .T. C. Stork, B. Meegdlesi, W. iComelisaen en H. N. Koning. Donderdag is er wedstrijd. DPOLDER. lederen dag geraken op het Noord- zeekanaal stoombooten defect, door dat zij op het vaste ij® loopen, of vto of schroef breken in het zware ijs, zoodat meestal passeerende boo ten te hulp moeten komen. Dinsdag geraakten er maar liefst drie on klaar. DE VELSERPÖNT. Mieu schrijft aan de Tel.: Door de vorst uit het zuiden wordt er weer heel wat ijs gemaakt en heeft zich dit in het Noordzeekanaal an dermaal vastgezet. De stoompont komt daardoor in nieuwe moeilijkhe den, en houdt de vorst aan, dan zul len de middelen, die aangewend' wor den om de communicatie te behou den, blijken te falen. De kefhondjes, Jzoo noemt de bevol king de watorstaatsbooten, dlie dag nacht liggen te malen en een onafge broken kef-kef" doen booren), werken fmil speed, om de vaargeul open te houden. Het in dienst gestelde materi aal'. zoo goed als de pont zelf, heeft van deze ijs-campagne veel te lijden. Oppervlakkig beschouwd, vermoedt niemand, hoeveel schatten verkwist worden om den boel maar loopend te houden; men stoort zich daaraan niet De schatkist is er goed voor en dui zenden worden 's wekelijks besteed, om tooh maar force majeur door te werken. Aangenomen, dat de stoom pont niet is een ergernis-wekkende hindernis, zooals in de Tweede Kamer terecht genoemd werd, dan nog kan rij geen bevredigende uitkomsten van, omdat 's land's gelden hier op er gerlijke wijze verslonden worden en als in een bodemüooze put worden gegooid- Zonder de rente van het ka pitaal te rekenen (f 2.000.000), dat *t stoompontverkeer van aanleg gekost heeft, bedragen de kosten van onder houd en exploitatie jaarlijks minstens f 100.000. ITMUIDEN. Het ij afleest' Dinsdagavond alhier gegeven, is uitmuntend geslaaigd, schrijft onze correspondent, wiens Uitvoerig verslag morgen geplaatst •wordt. Desertie. Het stoomschip Betsy Anna werd Dinsdag te IJmuiden opgehouden, omdat de e ere te stuurman gedeser teerd was met medeneming van. ©en sorn gelds. Bij de politie werd aangifte go daar. ?n direct maat.regslsn getrof fen om den deserteur zoo spoedig mogelijk te doen vervangen. De Betsy Anna vertrok des avonds te elf uur. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koniiugm-Moadlsr had Dinsdag o.m. te dineeren graaf de Sé- lir, gezant van Portugal; baron Gull- laume, Belgisch gezant en mevrouw; den gezant van Perzië en Jhr. Vege- llin van Claerbergiemi, dlirecteur van het kabinet dar Koningin. HOFBERICHTEN. Den 27sten dezer heeft ten Hove een diner olaats voor de hoofden der bij ons Hof geaccrediteerde ge zantschappen me: hunne dames. DE CRISIS. Dinsdagavond had te 's-Gravenha- ge weder eene bijeenkomst plaats van de heeren Heemskerk, Kuyper» TaQma en leden de Katholieke Kar merolub. EERSTE KAMER Dinsdag hield de Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer voor die hoofdstukken der Staatsbegroo- ting, waartoe behooren de algemee- ne beschouwingen, zitting. De andere commissie kwam reeds in een der vorige dagen bijeen. EEN KRAS MAN. De 85-jarige heer J. Nauta te Hee renveen maakt nog aUe dagen een tochtje per schaats. De grijsaard rijdt nog met een flinke streek. EMIGRATIE NAAR KANADA Wij hadden een onderhoud met e'en der leden van het hoofdbestuur van het Leger des Heils, -n verband met de dezer dagen van regeerings- wege gegeven waarschuwing, om niet naar Kam ad a te emigreer en. On ze zegsman, de heer Van Geer, ver zoekt ons eveneens bedoelde emigra tie met klem af te raden, vooral in dit jaargetijde en ondier deze om standigheden. De Grand Trunk Pa cific Railway onderneemt groote Werken, maar wanneer deze tenge volge van het weer blijven stilstaan, worden de werklieden niet uitbe taald. Ook is er'een bepaling in 't contract, die zegt, dat de menschan op staanden voet kunnen worden ont slagen. Bovendien, men zal op moei lijkheden stuiten, waarvan men niet droomt. Daarom moet emigratie naar Kanada beslist worden ontra den. PROF. H. SNELLEN. Sedert eenigen 'tijd is prof. H. Snellen, onze groote oogarts, die het professoraat eenige jaren geleden, heeft neergelegd, ernstig ziek; hij 'lijdt aan Longontsteking. De toe- ietand van den zieke gaat op en neerdezer dagen was hij zeer ern stig, thans gelukkig iets beter. Maar door de groote zwakte van den ge leerde blijft de toestand zeer ernstig. Prof. Snellen is 73 jaar. DE AMSTERDAMSCHE SALON. Naar men verneemt, zal de ope ning van de tentoonstelling van automobielen en motor-rijtuigen Vrijdagmiddag a. s., vermoedelijk om 2 uur. in een der bijzalen van het Paleis van Volksvlijt plaats heb ben. De openingsrede zal worden ge houden door jbr. mr. Saindberg tot Essenburg, voorzitter van de Neder- landsche Automobiel-club. DE AMSTERDAMSCHE WERKLOO- ZENBOND. De Axnsterdamsche Warkloozen- bond, waarover in den laatsten tijd ook in de bladen zooveel geschreven is, heeft den strafrechter niet kun nen omtloopen. Dinsdag stond vaar den kanton rechter terecht de heer A. A. van Mui der, penningmeester van den Bond, ter zake dat hij in het eind van De cember j.l. een lijst had l'aten rond gaan langs eenige woningen aan den Overtoom, ten einde inschrijvingen te verkrijgen voor de werkloozen. De pol'tie had den man, die met deze lijst rondging, ondervraagd, en naar aanLeiding van dit verhoor had de ambtenaar van het 0. M. een vervol ging ingesteld tegen den penning meester, die deze lijst geteekend en in circulatie gebracht had. Beklaagde verklaarde, dat hij de lijst niet liet rondgaan voor zichzelf, maar als vertegenwoordiger van den Bond. Noch dte Bond, noch hij. ech ter hadden daartoe vergunning kregen. Het O. M. wees er op, hoe in den laatsten tijd, o.a. oök in de dagbla den en door den penningmeester van het Comité uit de Burgerij, gewaar schuwd is tegen de collecte van den Amsterdamschen Werkloozenbond. 't Bestuur van dezen Bond heeft zelf op eene vergadering medegedeeld, >dal hert een deel van de ingekomen gelden gebruikt om zichzelf te saia- rieeren. Daarom meent spreker, dat eene strenge straf noodzakelijk is en vraagt hij tegen bekl 6 dagen hechtenis. Beklaagde voerde nog aan, dat het bestuur van de vergadering de vol komen macht'ging verkregen had'om met de ingekomen gelden naar gc dunken te handeilen en vroeg aan het O. M. bewijzen voor de bewering, dat die gelden ten eigen bate van de be stuursleden werden benut. Dat die echter ieder één gulden per dag daar van opstaken, gaf bij toe. Het O. M. „Past u maar oper zijn nog meer vervolgingen tegen den Amsterdamschen Werkloozenbond in bewerking." Uitspraak Donderdag over acht da>- MISBRUIK VAN GEZAG. Een weinig voorkomend geval. Eenige weken geleden was beklaag de reeds één maal gedagvaard voor een of andere overtreding. In die zaak moest zijn bediende als getuige optreden. Beklaagde, die nog nooit een zit ting van het kantongerecht meege maakt had, meende althans vol gens zijn eigen verklaring dat zijn zaak ook dadelijk om tien uur, het aanvanssuur van de zitting, zou voorkomen. Daarom had hij uitgere kend, dat zijn bediende om half 12 weer in „Kras" zou kunnen zijn om ieen vaste karwij uit te voeren. Maar natuurlijk liep het tegen half twaalf, en zijn zaak was nog niet voorgeko men, terwijl de deurwaarder hem ook niet helpen kon. Toen heeft hij, ge bruik makend van zijn gezag als baas den knecht gelast de rechtszaal te verlaten en naar zijn werk te gaan. Daarvoor stond hij nu voor de Am- stardamsche Rechtbank terecht. liet O. M. meende, dat hier termen aanwezig waren voor het „uitloMocn van een •strafbaar feit" en vroeg tegen dezen beklaagde 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. USBERICHTEN. Rotterdam. De rivier is gehee' met zwaar ijs overdekt. De stoomboot Vreeswijk, die Maandag nog een reis maakte, is Dinsdag niet aangeko men. Naar beneden zijn het alleen nog de booten van Pernis en VIaar dingen, die den dienst, hoewel onge regeld, volhouden. Dordrecht. IJsto estand onver anderd. Ales vast. Scheepvaart ge stremd. Texel. De zee is vol ijs. De stoexm- verbinding ondervindt belemmering. N ij m e g e n. Tamelijk veel e zwaar ijs. Dienstverbinding met Lent gestaakt. Pontons weggenomen. Kampen. Ijsbezetting onveran derd. De ijsvlet met de post voor Urk is Dinsdagmorgen vertrokken tot Schokland, waar de Urkers met de post per vlet komen, om de posten te verwisselen. IJsdikte op den IJsel on geveer 14 c.M. Wageningen. De verbinding met de Betuwe geschiedt thans voor voetgangers door middel van een pad over den Rijn. Het vervoer van goe deren geschiedt nog per ijaschuit. Culemborg. Ei- wordit hier met wagen en paard over het ijs van de Lek gereden. EÉN MIDDEXEEUWSCH VEER! Men meldt uit Tholen De communicatie met de Brabant- sche zijde wordt in gew-one omstan digheden onderhouden met een veer pont wat voertuigen, en een roeiboot wat passagiers betreft, maai* met ij's- gang komen dadelijk allerlei moei lijkheden, hoe ijverig de bediening overigens mag geschieden. Voor Tho len geeft genoemd veer heel wat ba ten, want de pacht beloopt bij. den laatst'en pachttermijn bedongen, niet miiinder dan ruim 6000, w.eLk bedrag' geheel in de stadskas vloeit. Dit veer werd reeds in 1462 door Philips van Bourgondië geschonken, maar wel dra ontstonden daarover ernstige verwikkelingen met Jan van Glimes. Heer van Bergen-op-Zooim, waarbij als eisch werd gesteld, dat aan den Thoolschen kant een gelijke aanleg plaats werd gegeven, als die van Tho len aan de overzijde bezaten, en tot de bediening van het Veier van zijn kant met pontons, schepen of schui ten tot vervoer van personen en goederen van het vasteland van- Noord-Brabant naar Tholen; benevens uitkeering van het rechtmatig aan deel van de opbrengst van het veer sedert de uitgifte geïnd. Lange jaren heeft deze quaestie tus- lachen de stad Tholen en de .heeren van Bergen-op-Zoom een onderwerp van proces geweest, maar Tholen is daarbij meester gebleven en to Latere jaren, hoewel de revenuen uit het veer voortvloeiende, steeds grooter werden, is het recht van bezit niet meer aangevochten. Alleen wordt er gemopperd, vooral bij ijsgang, tegen den last, die daarvan ondervonden wordt, en komt telkens opnieuw de vraag op den voorgrond of overbrug- ,ging niet gewenscht zou zijn. Onge twijfeld zou overbrugging, waarvoor meermalen plannen zijn ontworpen, in vele opzichten in het belang van het publiek zijn, maar een vraag blijft hert', waar moeten de kosten vandaan koanen en moet Tholen ver goed worden voor gemis van inkom sten uit bet veerrecht. Eenige jaren werd concessie ge vraagd voor aanleg van een tram door het eiland- Tholen en in het plan daarvoor was ook overbrugging be grepen, maar uit gebrek aan vol doende medewerking van polders en gemeenten is dit plan in den doofpot 9 ding 5.17 nCt. 20—29 verbinding, l.oj pCt. 3039 verbinding, 0.85 pCt 40 Hi '•9 verbfndihg, terwijl 0.42 pCt. 50 ge meer keeren aangesloten verlang te worden. Lr waren op aea laatsten November 8031 aaugeelote nen34 meiyscben warnn dus veeieischend BRANDEN. Maandagavond is door onbekende oorzaak, tijdens afwezigheid der be woners, brand ontstaan ten huize, van den heer J. C. Rarnouw aan de Op. Part te Rotterdam. De woning heel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Nu vraagt men nog steedte voor al vreemdelingen wamneeT zal dit midldeleeuwisch veer voor goed ver dwijnen MET EEN REVOLVER GESCHOTEN. In aansluiting aan het hericht, uit Heexenveen gemeld, schrijft men uit Steenwiik Zondagavond ontstond te Wetering, gemeente Steenwijkerwold, een vecht partij, die zoon ernstig verloop nam, dat Van der Heij gebruik maakte van zijn revolver en daarbij twee personen ernst'g verwondde. Eten der getroffenen kreeg een schot in den linkerslaap, de andere in den hals. De verwonding van beiden is van zorgelijlcen aard, zoodat dr. Hettema te Blokzijl opneming in het zieken huis te Zwolle noodig achtte. De dadier beweert uit noodweer ge handeld te hebben, wnt door verschil lende getuigen wordt tegengespro ken. Door den veldwachter Jonkheim opgespoord en to arrest genomen, be kende hij voor den burgemeester de schoten gelost te hebben. UIT VREES VOOR STRAF I Een 11-jarig mets je te Edam (dat kwaad had gedaan) durfde niet huis waarts gaan. Toen zij *s avonds laat nog niet teruggekeerd, noch gevonden was ondanks alle nasporingen, ver keerde men in ongerustheid. Den vol gendfin morgen werd zij, verkleumd van koude, aangetroffen in de R.-K. kerk te Volendam, waar ze zich den vorigein avond had laten insluiten. KLEINE AMSTERDAMSCHE STATISTIEK. De telefoonjuffrouwen brachten op 30 November jl. 73106 verbindingen tot stand, overdag, en 's nachts 1865. Van de abonmé's vroeg 9.30 pCt geen verbinding, 50.45 pCt 1—9 ven- btodtog, 32.20 pa. 10—19 verbin dt Te Baardwijk (N.-Br.) is een huis, bewoond door drie gezinnen. gehe«i afgebrand. De brand was ontstaan in de woning van den koopman p /an Geene, wiens gezin afwezig w Eer de brandweer ter plaatje waa lag alles reeds tegen den grond. Door de vorst kan de brandweer toch nieb uitrichten. Assurantie dekt de schade. ONGELUKKEN. Uit Nee die meldt men Terwijl d'e zoon van don hieier H. alhier de vorige week op .een. citer speed de, soremig er eene sin aar tegen een zijner oogen. Volgons e<em be richt, ontvangen uit Utrecht, waai hij behandeld wordt, -zal (hij hert oog moeten missen. Maandagmorgen had hert zoontje! vt van den lieer Van G. te Diemen hét Y< ongeluk, terwijl zijn ouders afwezig waren, te dicht bij de brandende ka- chel te komen, waardoor zijn kleeren vlam vatten. Het kind vloog de straat 81 op, waar de lieer P. K., die het zag, A' het kind onmiddellijk in zijn over- jas wikkelde, waardoor de vlammen gedioofd werden. Gelukkig kwam he) kind er door deze spoedig verleende hulp er zonder ernstige brandwon den af. Dinsdag had' de arbeidier Hultink, idle behulpzaam was bij het vellen van hoornen op de „Kol'khof' bij Hei- no in Overijsel, het ongeluk onder een vallenden boom te geraken, waar door hij zóó erafetig werd getroffen, dat hij naar het ziekenhuis te Zwollj moetst worden vervoerd. De ongelukkige is bezweken. Te Midwolda is de 90-jarige Tig- gelaar met de kachel in aanraking gekomen efn verbrand. Men meldt uit Wemeïdinge: Maandag gingen bier van de sluis een drietal personen er op uit mei een roeibootje om buiten te trachten d'e premie te verdienen voor het op vis sahen van door den ijsgang weg- gedreven bakentonnen. Juist hadden zij er een gevonden, toen het bootje door een groote ijsschol werd omge worpen. Ean van-hen, A Schouw© naar, verdronk onmiddellijk, de twee anderen kondien zich aan de ton vast houden en werden op hun noodg© schreeuw door eenige moed/ige man nen meer dood dan levend gered. TREIN 8.28. Verschenen is 'het 4e jaarverslag ij 1906'07, van de Weldadigheidsveivh. eenigimg Trein 8.28 H. I.T. S. M. He) (gewaagt, van den blijvendon voor uitgang der vereeniging, zich af spiegelend .ito .-een .sterke leden-toe name en oen gunstiger toestand dergc financiën. Et werden 147 kinderen uitgezonden, tegen 90 in 't vorigefre jaar. De verpleeskostern, met tobe- igrip van reiskosten, bedroegen 3824.91. De kinderen werden in 9 'afdeelineen uitgezond'm. Het uitr roerige verslag geeft over een en ander allerlei bijzonderheden. De uitgaven der vereoniging be droegen f 4372.431/2. Er is een saldo, getrokken op de kapitaal-rekening, /vam ƒ513.641/2. h; MAATSCIIAPPU TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Tot leden van 'het hoofdbestuur zijn gekozen die heeren D. H. de Vries te Amsterdam en mr. L. A. Bijbau te Delft. Het. hoofdbestuur ontving van de gekozenen bericht dal zij de benoeming aannemen. DE VLTSSINGSCHE REDDERS GEHULDIGD. Maandagavond werdiem te Vlissim- gen de dapperen gehuldigd, die de schipbreukelingen van dien Engiel- schen dlriemastscêwiener Doris, op de Ram onder Wetlkapehe giestnand, red hebben. Oan half aciht had die pllech/t/iighleid plaats in die sociëteit van liet Neder- landisah loodswezen, voor zoover be treft d'e bemanning van de reddings boot Koning Willem III. Vele belang stellenden waren daarbij aanwezig. De voorzitter, van het comité, d« heer H. C. Beöjerman, drukte er zijn leedwezen over uit, dat de huldiging van de bemanning der redditogsbooi en van de familie Schnoevers niet ge lijktijdig bon plaats hebben, tenge volge van een samenloop van om- standigjhecteii, dien hij nadiar uiteen zette en welke een gervoig is van ge- schrijf, dat de reddingboot zich min der verdienstelijk zou hebben gemaakt dian de Sohroeviers. De heer Be-ijlen- man wees er daarom uitdrukkelijk op diat heit te Vlalssingen gevormde comi té die meening niet deelt en overtuigd is dat door allen heldenwerk is ver richt. In een kernachtige toespraak bracht hij vervolgens dank aan de bemanning der reddingsboot, zijnde die schipper F. H. Jilleba en de roeier» J. Kamermans, L. Jilleba, J. Jobse, W. Burgers, J. de Buck, D. J Baljé eo C. F. de Smit, voor hun heldenwerk Vervolgens overhandigde hij' allen een oorkomdJein lijst. Behalve deze oorkonde ontvingen dleae redders ieder nog een emvelopp# inhoudende 50. Na driewerf hoera van alle aanwe zigen en fanfares van het muziekge zelschap Ons Genoegen, dat de plech tigheid opluisterde, bedankte schip per Jilleba, namens de bemanning van de reddingslxoot. voor dit hulde blijk. ri !e

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2