HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Rechtszaken FEUILLETON KWARTJES ADVERTENTIES VRA AC-EN-AARBEOS ADVERTENTIE!*: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINCER f 0.50 BIJ VDQ8UITBETALIWC Haarlemsch Dagboek ni. 15 Januari. Mijn vrouiw maakte me van moirgiem iwoMter met dJe medledeeünig, d/at het stemdag was... of ik er om dlaciht... Natuurlijk dacht' ik er om, al sliep ik nog half. EJlk rechtgeaard kiezer denkt aan den stemdag als aan een jwinitigjo uit dJe loterij. Er zijn helaas! vele niet redhtgeaardenonder de zulken behoor ik niet.. Toch heb ik er over liggen naden ken of het behoorlijk is, dat een vrouw hanen man een deel van de tem toekomende aiadht- (zèg: oohtend-) rust ontrooft om hem te herinneren aan zoo iets als het stemmen, dat toch waarlijk geen a.l te veilhieffende bezig heid is. Ën ik heb me afgevraagd), hoe de toestand wel wonden, en hoe vroeg ik wel gewekt worden aoiu, indiien we «ens niet in ons rustige, Lieve,' ntot- ferg-voorrualtstirerveaijd Nederland' woon den; maar bijvoorbeeld in Denemar ken, waar pas het vrouiwenikiesredht voor de gemeenteraden ingevoerd is. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat eulk een maatregel enorme verande ringen in ons leven brengen zou. Je zoudt waarsohijnlijik kriesvereenagin- gen van vrouwen krijgen... En vrou welijke canJdii diaten,En aJLs mijn. can- didaaS, een andere was dan dien van de partij mijner vrouw, zou ze me waarschijnlijk 's morgans laten rus ten. Gezien hiet feit, dat vrouwen nog al eens in de contramine zijn, begin fk op al deze gronden -iets te voelen voor bet Beerische vrouwenfloiesrecfcit. Maar 'k imioet er nog eens over sla pen. Over de verkiezingts-inriohiting ben ik overigens maar sleahrt, te spreken. Een verkiezing in drie lokalen, en dan met éen ingang! Aan de Nassau- laan stond, je als ganzen op een rijitje, kwam je de 5e klas in, die 6e door, een aindfere deuir van de 5e weer uit. Walarom geen drie aflaondteriijlke lokalen, met drie ingangen? Bij druk te in de 5e klas badlt je dan kunnen gaan naar de 6de... Jawel, idle jeugd moet de scholen hebben! Zeker, maar er is ijs in 't water, en lichit dat m'n jongens ook eens plezier van 'n Raads verkiezing hebben. Als ze oud worden oudèr, bedoel ik, dloin krijgen ze er d)e last van! Zooails ik, ongelukkige kiezer, diie stemmende meer dan een half uur heb verknoeid, isttaamdle op de koude steenen van een tadhitdgen gang! „WELDADIGHEID NAAR VER MOGEN". Van 25 December 1907 tot 15 Jar nuari 1908 .-werden de volgende extira- •giften (Kerstmis- en» Nieuwjaarsgif ten) ontvangen N N. t 250. N. N., mevrouw wed. B. G.B., mevrouw wed. ,D. M.—G., miej. M. de B., mevrouw P. P., A. van R., ieder 100. II. H. B. 60. Mevr. Douairière Q. v. U., jhr. F. T. v. B., L. Graaf v. R., N. N., te 'Overveien; W. A. v. V., ieder 50. Jkvr. Q. van U., S. R. A. v. d'. M., D, J. v.an D., dames K., II. C., ieder ƒ40. Mevrouw II .de P. ƒ30. G. v. d. V., Douairière H.Van H., Mr. J. E., P. G., Mr. J. de C. vanW., mevrouw Van M., mej. C. A. van W. C„ mej. L. C. B. M., L. B., J. C. W., B. G. t. B., Douairière T. van B., H. A. J. de B. N., G. J. van W., ieder ƒ25. A. de C. 15. N. N„ mevr. wed. J. J. H,, Mr. Th. de H. H,, A. J. K., N. N., H. H. van W., W. D. H. -M., J. H. A. A. K., Douairière S., Mr. P. D., J. A. F., W- D., N. N„ A. D. de M. O., V. K, W, H. M., mevrouw wed. H. S., N. N.. Mr. A A. P., J. H. K., Mr. W. C. K., jkvr. t. van B., J. C. J., A. t. K. Jr., mej. L. P., H. P. M. A. V., J. C., P. H. C., domes H., Mr. A. A. van der MMr. Dr. N. D. S., H. van W., Mr. A A. L., C. A. A. D. de W.. ieder ƒ10. N. N., mevr. wed. A. d. S., Ds. A. B. Sz.. .1. W., V. D„ W. H„ P. v. d. W., Dr. J. N. K., P. v. d. W., Mr. J. T. Th. v. V, H. L. J. v. R.,. H. M. v. B., Dr. J. p. J. G., mevr. wed. J. J. r. B, H, J. B. M. T, G. N. H. M.. H. C. K.. J. H. v. O., mevr. -wied. v. .R„ M. W. S., J, J, S., O. S. L. C. W., mej. J. G.. J. v. G., C. A. S. ,H. D. Tj. W., G. II. v, W., H. R. B.. W. R., hievr. Wed. A. R., W, J. B. v. B., ieder 5. Mevr. wed. Dr. v. di, C., S. R. S., Ds. G. J, P., J. P. L„ Dr. C. G. v. R.. F. C., J. d, V, N. N., ieder f 3. N. N. coupons 2.97. Mevr. wed. G.M., mevr. wed. A. .v. d. L., Dr. A, H, G., mej. L. P. II., E. V. Jr.. mevr. wed. C. A, T.V., j\r, A. G.W. B. Cz-, G. C, O.. D. H., L\, W. D. Mr. P. T., Jkvr. G. v. G., )J, J, S., V. L.. mevr. wed. A. B„ G. P. d. B., A. E, B., G, G.. mevr. Wed. v. d. K.. D. C. K., mej. B. P., A. C. IS., mevr. wed, L. W., R. Z., mevr. iwed. R. v. H., Ds. H. d. L, mej, C. W. M., ieder ƒ2.50. W. F. S., mej. C. J. P., mej. M. J. P., F. C. A. B., mevr. P. G. v. D.—H., jjkvr. J. W v. B., C. J. J. N., W. C. G., -mevr. wed. G.S., ieder 2. A. v. d. L. Jr., W. A. R, ieder ƒ1,50. A. S. v. L., mevr. wed. A. M. V., T. W. J. d. W. H J. D.. F. C. N., 'J. R., -Jkvr, E. v. B., Ds. J. G. B., J. B., G. B., mevr. H. v. id. C.H., mej. C E. J. K.. Ds. J. D. E. K., mej. J. iH. K., mevr, wed, L. K., J. L., A. v. <d. M., J. P. S-, Spaarpot van een te lgen alle verwachting hersteld kind", (F. E.. mej. A. P. B., N. N., mej, H. M. W., M. K, J. H. O., ieder ƒ1. Doctor's busjes 3.321/2. Totaal f 2413.091/2: 24 December 1907 zijn 1500 Kerst mis-kaarten in Haarlem en omstre ken verspreid. Vriendelijk dank aan de 174 personen, die ons door hunne milde giften verblijd hebben, hun goede voorbeeld imoge nog velen tot jriavOlging opwekken In dit koudie [jaargetijde zijn de behoeften zoo groot, helpt ons die zooveed mogelijk te lenigen. Het adires a an den penmixugmees- iter, den heer S. Cromimelin, is Sta ten Bolwerk 5. KleedingstuMcen en .Vi neen tius-b ons kutnnen aan het bureau Proveniershuis" bezorgd, of desvterkiezehde aan huift afgehaald worden. ZANDVÖORT. Naar wiij vernemen zal in het 'begin der volgende maand door dè Hoil. .Spoorwieg^Maatecfrappij eene aanbe steding woudlen gehouden voor het nieuwe station nabij die Zeestraat al hier. Deze werken 'bestaan uit grond en spoorwerken, het water van sohoei- ingen, toeermuren, bestratingen, het leggen van waterleidingen eniz. Het werk wordt geraamd op 118.000 TERUGKOMST VAN EEN RIDDER. Vermoedelijk Zondag of Maandag n. s. zal de sergeant der artillerie C. Zoin, met bet stoomschip „Vondel'" hit Oosftrlnidië terugkeereta. «n dooT dè muziek van het 7e regiment bij aankomst te Amsterdam aan de Han delskade worden verwelkomd. Zon keert terug ais ridder Militai re Willemsorde 3e klasse, waartoe hij benoemd werd op 5 Maart 1907, ter zake van op 25 Maart 1904 zidh te 'hebben 'Onderscheiden door zijtn ge drag bij -eene affaire te Moe-Lam Koemjet, bij welke (gelegenheid hij een hem gegeven opdracht., met groo te voortvarendheid en -moed uitvoer de, waaraan grootendeels het suc ces van dan dag te danken was. Op 1 Mëi 1903 onderscheidde hij ziclh als commandant eener patrouiL- le bij gelegenheid van een aanval op den vijandelijken kamponagitmd -op traject Koeta Beureumoeën naar Lam Memilo en waaruit hevig vuur Werd ontvangen. Hij was met noig 2 anderen de eer ste, die dan rand binnendrongen eni ■den vijand op de vlucht joegen. Aan Zijn kalm en rustijg optreden was het te danken, dat de patrouille die een .aantal zieken transporteerde, daar na rustig haar weg kon vervolgen. Zon werd eervol vermeld bij Kon. Besluit van 24 Mei 1897 en benoemd tot Ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse bij Kon. Besluit van 30 Sep tember 1903. VOORWAARDELIJKE INVRIJHEID STELLING. Het Wkbl. v. Ih. Recht schrijft: „Meermalen hebben wij: er aan de hand van de cijfers der statistiek op gewezen, dat van het instituut der 'voorwaardelijke inrvrijlhètdistelling bij ons met groot e spaarzaamheid wordt gebruik gemaakt.. Reeds dooi- de wet telijke bepalingen is de toepassing be perkt; de praktijk is nog beperkter, doondat aan vele gevangenen, die ■voor de invrijlheiidstelii'ng in aanmer king konden komen, het nemen van een proef met hen geweigerd wordt. In Dultscfiland schijnt het zoo wat te gaan als bij ons; vooral over Prui sen wordt in dat opzicht zeer ge klaagd. Van versohillendè zijden wordt dus aangedrongen op verrai- minig der wettelijke grenzen en op ruimere toepassing. In de December aflevering van het Monatssdhrift für Kriminalpsychologie vonden wij twee artikelen van die strekking van den Staat ariwalt dr. Ktihlewein en van dr. Poliitz, Strafanstaltsdirektor te DusseMorf. Van een uitspraak van den eersten schrijver namen wij met groote instemming kennis, cxmdat zij zoo volkomen onze eigene meening uiuhukJt. Hij komit er tegen op, <£at de maatregel wordt beschouwd als een 'gunst jegens den gestrafte. De crite ria voor de al dan niet toepassing mo gen alleen zijn, of de maatschappelij ke orde door de voorwaardelijke, in vrijheidstelling al dan niet aan ge vaar wordt blootgesteld en of de voor- waardieljjikle vrijlating voor den ge vangene een steun en een leiding kan zijn op den weg naar de vrijheid, waaraan hij ontwend is. De invrij heidstelling onder voorwaarde moet worden beschouwd' als een onderdeel van de tenuitvoerlegging der straf, dienende om de goede werküuig dtier straf zooveel mogelijk te verzekeren.' DUUR LIDMAATSCHAP. Het is bekend, dat bij de meeste vereenigingen of corporatiën van de nieuw inkomenden een entree gevor derd wordt in een of anderen vorm. Maar dat zulk entree soms zoo hoog is, als we detzer degen lazen van een parochiaal koor .was ons niet bekend; daar toch gaven drie nieuwe leden ais entree., een koe en volgens het geen wie van 't beestje vemarmten, was het een prachtbeest dat die collega's te verorberen kregen.. (Nbr.) moordaanslag te amsterdam. Naar men nader mededeelt, heeft de moord-aanslag op mr. Vnoesom de Haan zich als volgt toegedragen Er had juist eene confelrentüe plaats tusschen dézen en den lieer A. Beekmanin wiens faillissement (wlaarin mr. V. de H. curator was), Woensdagmorgen de homologatie van het accoord door het Gerechts hof te Amsterdam wajs geweigerd, om middelen te beramen op welke wijze de liquidatie van den. .boedel zou geschieden. Na 'eeniigc oogen blikken tbad een zwager van gefail leerde, zekere I. Richter, de kamer binnen, opgevende dat (hem vergun ning was gegeven liet kantoor bin nen te gaan. Mir. V. d. H. gaf diezen jpersoiop^ die zich reeds meermalen ongevraagd had meenien te m'aètien mopigjen tn de zaken van zijn zwager, te lteninen, dat 'zijne 'tegenwoordig heid! niet werd vereütscht, en ver zocht Ihem dus het kanitoor te ver laten. Achteruitgaan die hiaaldle gelniocmde Richter daarop plotseling een revol ver te voorschijn, en loste bout po riant vier schoten op mr. V. dl H., met het bekende gevolg. De heer Beekman heeft toen don getroffene op een canapé gelegd, en is daarop weggegaan, waarschijn lijk met liet doel om hulp te halen. Mr. V. de II. had die tegenwoordig heid van geest onmiddellijk naar be neden te sraan, en zijne huisgeniooten te verzoeken de hulp der politie in te roepen, met hot gevolg, dat die naast bij zijnde oolitie-agelnt dadelijk ter plaatse was, en na opgave vain het signalement van .den dader, dezen op de Keizersgracht bij peroeel 253 ar resteerde en na confrontatie metmr. V. de H. overbracht naar het bureau PietershaL Het is gebleken, d!at die dader d'en revolver, waarmede het misdrijf is ggpleegd, eenige uren van te Maren bij een winkelier in dè Utrechtse he stra at had gekocht. De getroffene begaf zich met bij stand van inmiddels toegeschoten belangstellenden naar het Binnen- 'Gasthuis, waar de wonden voorloo- pig werden verbonden, en hem daar ZATERDAG 18 JANUARI 1908 gedurende eenige jaren, althans ten deele, te herleven in de „Vaudeville francais'' op het Singed werd de Fransche SoltouwbuTg op de Erwten- markt verkocht, en vestigde zich in datzelfde gebouw de in zijn tijd welbe 'kende pnedüker Schwartz, vooir zijai Christelijk bekeerdngswerk onder Is raël. Natuurlijk moest het iawendlige van liet gebouw ver ander ingen on dergaan; maaT trch zijn die verande ringen niet zóó groot geweest, of, vie tegenwoordig het kerkje binnentreedt, kan zoowel door dien eigen aardigeüi toegang naar de gaanderijen als door den vorm dier gaanderijen zeiven, zach nog gemakkelijk het vroegere interieur voorstellen. De kerk van Schwartz wekte in die jaien groote belangstelling bij velen, maar eveneens feilen tegenstand bij menig 'Israëliet; een jonge opgewon den zoon heeft zich dn dien tijd zelfs laten verleiden tot een moordaanslag op den prediker tijdens een Zondag- CKhtend-godsdienstoeferi Lng. Dit moet geweest zijn in 1858 of 1859 (het juiste jaar is ons op 'toogenblik ontschoten); stellig niet later, want Da Cost azelf Teeds jarenlang bekeerd' Israëliet, leefde toen nog en heeft den overspan nen jongeling in die dagen bezocht en toegesproken. Was het binnenwerk van liet ge bouw betrekkelijk slechts weinig ver anderd, de voorgevel nog minder; al leen werden toen bovenaan de kroon lijst als opschrift geplaatst de woor den: „Predikt het Evangelium allen creaturen". Een Framsch handelsreiziger, die dikwijls orts land en onze stad be zocht en dan 's avonds vaak naar dien schouwburg op de Erwbenmarkt ging, kwam het volgende jaar ook weer te Amsterdam. Hij Wist niets van de ver andering sedert zijn laatste bezoek: en toen hij, van den Kloveniersburg wal komend, over die Halvemaans- brtig liep, bleef hij even staan om de woorden te ontcijferen, die men se dert zijn vorig verblijf daarboven ge steld (had. Daar hij geen Holland och kende, begreep hij natuurlijk niets van den zin; maar tot een vri'end, dlie naast hem liep, zeide hij:,,Wat is dat Hollandsch toch een omslachtige taal; datzelfde zeggen wij immers in het Framsdh veel korter: Théatre Fran- ONGELUKKEN. Te Oude PekëLa is de werkman E. d3 J. tusschen het drijfwerk van de co.rtonfabriek „Albion" geraakt. Met gescheurden schedel werd de onge lukkige gevonden. Zijn toestand i9 zeer zorgwekkend. Sedert Dinsdag wordt uit de ouder lijke woning aan de Reclitör Rcrtte- kade te Rotterdam vermist een knaapje van 31/2 jaar. Mén ver moedt, dat het kind op de Rotte door het ijs gezakt en verdronken is. BRANDEN. De fabriek van wollen stoffen van de firma G. Bogaers Zn., in de Tuinstraat te Tilburg, is geheel af gebrand. Enkele afdeelingen, o.a. het kantoor en de machinekamer, zijn gespaard gebleven. VOORBARIG. Uit Helmond verzoekt men aan de „N. R. Ct." mede. te deelen, dat haar bericht omtrent de sluiting der Ko ninklijke Nederlandsche Cacaofabriek ministens genomen voorbarig is. Men hoopt de fabricage van helm es cao en chocolade op eene andere manier te kunnen voortzetten. VERLOFHOUDERS. Volgens eene mededeeling, die aan de „N. R. Ct." gedaan wierd, zouidm er te Rotterdam verlofhouders zijn (namen werden niet genoemd), die, om de drankwet te ontduiken, aan de binnenzijde yan hun jas een zak hebben, gemaakt van varkensblaas, met een rand van zeemleer. Dooreen afvoorpijpje worden dan de glazen uit dien zak gevuld. Hij, die het blad deze mededeeling deed, voegde er bij, dat cLeze nieuwe rinding den verkoopers van flesschen met een melkkleur, hij sommige ver- lofliouders wel bekend, wel eens een niet onbelangrijke concurrentie zou kunnen aandoen. ZONDAGSSLUITING VAN CAFé'S. Met 8 tegen 7 stemmen besloot de gemeenteraad van Ede afwijzend te beschikkien op een adres van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, gesteund door verschillende andere corporaties, om de café's met vergun ning des Zondags geheel of voor een gedeelte van dien dag te sluiten. SLAAPZIEKTE. De vrouw van J. van Doorn te Ha- zorswoud'e is op 59-jarigen leeftijd overleden, na 9 dagen slapende te hebben doorgebracht, CLUB INTERNATIONAL DE BIENFAISANCE. Vierde Datg. Woensdag zette de 5e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank te behan deling voort van de zaak tegen de bestuurders der Club International de Bienfaisance, beklaagd van het deelnemen aan een bij de wet verbo den vereoniging. Ook nu waren alleen de beklaag den Politzer en Galinojn verschenen. Allereerst werd nu overgegaan tot Wet verhoor van cretuige A. Th. E. Vroom, makedaar te Amsterdam, be zoldigd secretaris van de Club.' Roussoeuw zeide getuige, dat hij een Hollander noodig had om de zaak der Club o«p te stellen. Getuige heeft dai aanvaard, omdat hij op dat oogenblik niet (gelukkig in za ken waf? seweest. Uit de statuten van de Club de Bienfaisance beige ea de societett ..Onder ons" uit de Kal- verstraat stelde hij de statuten voor de Club Internat ion al de Bienfaisan ce samen die hij in vier exemplaren twee in het Hollandsch en twee Dn hiet FTansclh naar Den Haag op zond ten einde de Koninklijke (goed keuring te erlangen. De statuten werden in de Duitsche, 'Fransche efr Engelschfe taal ver- taald, de Eneelsche en Fraïisdhe op zeer correcte wijze- RJousseeuw verzond de statuten »aah Verschillende kennissen. Later vernam -getuige, dat ook circulaires [zijn verstuurd, waarvah hij niets /wist, hoewel zijn naam als secreta ris er onder st'dnd. Twee dagen vóór de opening kwam de roulette, later gevoegd door een. tweede. Er werd van meet af gele genheid gegeven tot spelen. Daarme de had getuige echter nBets be ma ken, want de chef daarvan wals Pi- raux. Getuige hield verschillende boeken bij, ook boekte hij uit de maandsta ten, die Rousseeuw hem te<r hand stelde, de giften, welke (geschonken wier den. Met het. spel bemoeide hij zich niet (er werd 'behalve roulette gespeeld schaak, dam, trictrac en dominé en ook verder gebiljart). Getuige gaf een uitvoerig overzicht van de formaliteiten, verbonden aan het verkrijgen van hot 'lidmaat schap. De eandidaat-leden moiesten minstens <lrie dagen blijven voorhan gen de leden konden die ballotage aanvragen, wat nu en dan. gebeur de. Er werd door hèt bestuur ge ïnformeerd naar de moraliteit, den stand en het vermogen van dengieen, die zich voor het lidmaatschap aan meldde. Werd eetn lid aangenomen, dan kreeg hij een gedrukt formulier van Itennisgofving d'aarvan, Kwlam hij dan binnen, dan moest hij zich legi- timèeren, in den regel door het ver tonnen van reispassen of door het plaatsen van: zijn hahdt-eekenang. Volgens zijn meening is het mooit voorgekomen dat iemand zonder for maliteiten werd toegelaten. Tn Juni 1905 Werden' door de Elec- trische Drukkerij biljetten gedrukt en formulieren ter invulling vasn de aanvraag voor het lidmaatschap, en tevens kleinere biljetten met het woord „roulette". Deze biljetten wer dén met de- statuten toegezonden aan persorien die naar de verscMUen- di© condities vroegen. VoorzitterWanneer ze ex mi et om vroegen. Werden de biljetten ook ver zonden met het briefje „roulette" Getuige Er zijn niet zoo voel bil jetten van verzonden. Er werden. 300 exemplaren van gedrukt etn 150 zijn, er maar verzonden. Het O. M mr. Van Dam Er zijn volgens opgave van de drukkerij 1U.000 van gedrukt. Getuige houdt vol, dart. de biljetten alleen gezonden werden aan hen, die om inlichtingen vroegen of hun ver- longen te kennen gaven, lid der Club te worden. Er werd geen geheim van gamaakt. dat er roulette gespeeld werd Sinds de vorige procedure kwamen verschillende aanvragen m.- Beklaagde PoMtzer kan niert, zeg- gen hoeveel biljetten er geleverd zijn Naar het Duitsch. Wat, riep Rolling, hem bij den eersten blik herkennend, ben je niet verder dan tot hier gekomen, Mat- scla Een treurig nebulta'at van je zoogenaamde groote dapperheid Waar is de Indiaan Ik weet. 'het nrtet.. Misschfien al Wood Wij kregen twist en zijn twee dagen geleden al van elkaar gegaan. kerel is door en door een schurk. Dat geloof ik niet. Waarschijn lijk wilde hij zijn woord gestand doen en naar het fort gaan en jij «ebt geweigerd met hem mee tè ■gaan. Dat zal de oprzaak van de -twist zijn geweest. Laten wij aannemdn, dat het' 2oo is, antwoordde de vreemdeling onverschillig op spottenden toonis «e toestand bij u wat beter gewor den, sinds ik weg ben Neen, integendeel, het is bij ons v'-el erger geworden. Gottfried Tre- vdr heeft typhus, en is hoogst ge vaarlijk ziëlt. De dood schijnt oris allen te be dreigen. Daarom zou ik graag met uw vriend ruilen, die waarschijnlijk (onbewust van deze aarde zal schei den. Erger is het de langdurige, dn •todh zoo korte uren te berekenen, die tusschen ons en onze vernietiging •staan. Rolling keek half spottend, half ■meelijdend op het verweerde, harts tochtelijk vertrokken gelaat neer. Je ziet dus niets aan de aindére zijde van het graf? vrogg hij. f Neen. antwoordde de vreemde ling kortaf. Kun je mij helpen den weg naar onze hut terug te vinden Neen. ik dacht er mijlen van af te zijn. Het schijnt dat ik ineen kring heb geloopen. Waar heb je den Indiaan gela ten? Ik weet het niet. In dezie wil dernis kan men niet zeggen „waar". Plotseling werden de blikken van (Rolling, die in den diepen sneeuw oven ronddwaalden, waarvan ieder (plekje door het groote vuur helder -verlicht werd, geboeid door een ■voorwerp, dat zijn nieuwsgierigheid opwekte, eenige beenderen, die half verbrand door de vlammen [gelekt ter zijde lagen.- Je hebt gehik gehad op de jacht, (naar ik zie, zei hij, naar de beende ren wij,zend1. Hoe heb je dat zotnder buks .klaar gespeeld Een mes is dikwijls even goed een buks. antwoordde die vreemde ling zonder op te kijken den langen >iiagerep arm uitstrekkend, om d'e 'overblijfselen van zijn buit in het vuur te schuiven, maar voor hij er <op verdacht was, sprong Rolling boe, •knielde neer en trok met zijn han den de botten uit dè vlammen. Moordenaar duivelriep hij uit, den vreemdeling vjol afschuw aankijkend. Dat. zijn meaischenbeen- de ren, dat is de bovenarm van een man. Dat is niet. waar. Ik heb een wolf in een val gevangen en hem met een nies doodgestoken. Dat zijn menschenbeenideren verklaarde de arts met kalme be- <?li-rilheid. Je bent een moordenaar geworden om zelf den dood te ontko men. Ik heb erg veel lust je als een wolf neer te schieten, want je bent nog gevaarlijker dan zoo'n beest. Doe het maar, ik hieb er niets tegen. De honger kent geen mensche- lijke wetten. Ik heb niets anders ge daan, dan wat voor mij reeds hon derden schipbreukelingen gedaan hebben', wat u zelf in mijn plaats eveneens niet gelaten (zou fhebben. na werd toegestaan naar huis terug te keeren. Eén kogtel is ddorgedfrongen in de Lendenen, en zou vermoedelijk heden warden verwijderd, terwijl een a/nde- re is afieestudt top hiet col-bert vatn den getroffene, en de twee overige kogels ap het kantoor zijn terugge vonden. Daar 'geen enkele reden is Dia te speuren, waarom de dader een bij- wipulomefli wrok tegen <l!en curator vaal zijn, zwager izou Labben, (last men omtrent de motieven die k>t dit feit geleid kunnen hebben, in het duister. De -toestand van (kjn getroffene was Donderdagmorgen bevredigend. HISTORISCHE HUIZEN. Binnenkort zuilen te Amsterdam twee historische perceel-en in veiling gebracht worden: het Oudo-zijds-II rcnlogement op de Keizersgracht en de Schotscüue Zendingskerk op dien Amotel bij de Halvemaansteeg. Over beide geeft het N. v. dl D. een paar opmerkingen en herinneringen. Amsterdammers van de jongste ge neratie, die het verkooploka-a! „Hee- ren-Logement'' nooit andiers hebben gekend dan op de plek waar het nu staat, hebben zich misschien wel eens afgevraagd hoe dat huis aan zijn naam is gekomen, en of daar vroeger inderdaad een logement heeft ge staan. Indien zij echter die vraag ook gedaan hebben aan ietwait oudere stadlgenooten, zulten- zij spoedig heb ben vernomen., djai nog niet zooveel tientelièn jaren geleden het Oudezdjds Heerenlogement op een ganscJh, ande re pJek van Amsterdam en inderdaad aan cle Ou/die Zijde te vinden was. In de eerste helft der 17e eeuw, toen liet hotelwezen, ofschoon waarschijn lijk niet minder ontwikkeld dan el ders, nog maar weandg te beteëkenen had, wenden van staxiswege vier loge menten opgericht, waaronder ook het Oudé Heerenlogemiant. Herinneringen van anderen aard verbinden zich aan het tweedle der bo- venigenoemidè gebouwen, de Schot se he Zendingskerk. Tot even aver dè helft der 19e eeuw had dit gebouw een geheel andere bestemimiiing; het was de Fransnhe Soliouwburig, waarin door Fransche gezelschappen zoowel tooneelspelen als opera's werden opgie/vioerjd'. Aan dfien schouwburg op dè Erwtenmaakt (zoo heette in die dagen dat gedeelte van den BinnenKAmtstel) iwijjdlt o.a-. Potgieter eenlige woordien van dank bare 'herinnering ih zijn „Leven van R, C. Bakhuizen van dien Brink".Over de te Amsterdam bestaande schouw burgen in diens jongelingstijd spre kend, zegt hij: ,,'Méhiui, BoieLdti'eu, Aulber het in nige mogt zich op de Erwtenmarkt oninldteir doen getlldlen dan Ihet geestige, welk eene verscheidenheid van genot! de kunst bleek een even getrouwe Spiegel van den volksaard als de let terkunde. Al iwlerdl d[e basdhiaaifldè 'kring,, dlie eeris in deze haJLcons dien toon had' gegeven, steedis kleiner, tot 'vvetglkrimpens toe, toch bleef die co terie nog Qret voorbeeld gaven van be- valiüijge manieren en zuiveren smaak!' Toen omstreeks 1855 of 1856 die kleiner wioildende kring 'zoo goed: als geilieieü. wias -weggekrompen oan wiee.r ^VaeSaHawB Wij hadden letterlijk in rijf dagen niets te eten géha'd, toen ik hem met een bijl neervelde. Ik sneed hem een arm af en begroef de rest daarginds onder de sneeuw. Toen ik het deed, was ik half waanzinnig, en toch was liet barmhartigheid den ongelukkige uiit zijn ellende te verlossen. Als hij een blanke geweest was, don zou ik met hem sreloot hebben, wie van ons beiden moest worden opgeofferd met een roodhuid meende ik het niet zoo nauw te moeten nemen. Nu is de beurt aan mij. Schiet mij maar neer als zoo'n rampzalige heer u nog een schot kruit waard is, en ik zal u er dankbaar voor zijn. Neen ik heb het recht niet mij als wreker op te werpen. Ik laat je aan je eigen geweten over. maar waag het niet ooit weer over onzen drempel te komen, met welk plan je ook komt. ik schiet je neer als eetn hond, wees daarvan verzekerd De doordringende oogen van Mat- schi volgden de verdwijnende gestal te van ziin aasiklager, en zijn lip pen vertrokken zich tot een grijns lach van triomf. Je hebt vergeten mij naar het geld te vragen, vriend, dat de In diaan bij zich h'ad. mompelde hij. Ik Wil liever voor een kannibaal dan voor een dief gehouden worden. Meft dait geld kan ik weer een nieuw le ven beginnen, als het mij gelukt vei lig uit deze wildernis te komen. Pas toen liet begon te <ftagen, kwam Dr. Rolling niet zijn buit be laden in de hut aan en tot zijh on uitsprekelijke vreugde vertelde een enkele blik hem, dat er bij zijn vriend eetn verandering ten goede was in getreden. Van een deel van het buffelvleesch kookte hii een krachtige bouillon, die hij Gottfried lepelsgewijze toedien de.' Aan Dagobert Holm vertelde hii zijn avontuur in het woud. Als de vent weer honger krijgt, riep Dagobert, fzal hij komen omi ons op te eten. Hij zal niet over onzen drempel komen. Denk je, dat ik zou verdra gen, dat zoo'n verscheurend dier bij het bed van onzen zieke kwam Be heb hem gezegd, wat hiem te wach ten staat, als hij het waagt haer te komen. Hij weet welk lot hem dan wacht. Zou ie hem dan dooden Wis en zeker En je zoudt gelijk hebben. Het is een alleronaangenaamste gedach te opgegeten te zullen worden. De genezing van Gottfried Trevor maakte langzame maar voortduren de vorderingen. Dr. Rolling waakte iederen nacht bij het bed van zijn zieken vriend met het geladen ge weer in den. arm. In den derden nacht na zijn terug keer uit het woud was er eenig ge rucht voor de hut. Een ongoduldtige hand rammelde aan de stevig srtogrerH del dé deur. en toen zij weerstand bood aan het slecht inelkaar zitten de venster, dat na oen heftigen stoot krakend in de hut viel, terwijl in de opening een hoofd: rneit verwarde, zwarte haren en magjere schouders zichtbaar wend. Ik sterf van honger, nep een schorre stem, de stem van Matschi. Geef mij dakverblijf en wat te eten, het is mijn laatste kans op redding.- Julius Rolling nam zijn buks op, legde aan en mikte. Ik heb je gezegd, wat je te wach ten stond, als je het waagde hiertieen te komen, riep hij en vuurde. Matschi viel ruggelings ter aarde, een stuk van het vensterkozijn met zich meetrekkend. Zijn hand hield het a/gespleten stuk hout nog in deoi dood krampachtig omsloten. Een wilde Noordoosten wind huil de dooT de hut, maar Dr. Rolling merkte er niets van. Groote goedheidkreunde hij als van schrik verlamd, was dat een moord (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5