RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Raadsels ;Deae raadsels behooren met bij «eö wedstrijd, maar zijn alle ingezonden door jon gens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De na men van de kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen oplossingen zenden, worden in hot volgend nummer be kend gemaakt). 1. (Lnge-zotndem door Jan Sou-ve- eeinj. jüjn geheel bestaat uit tien letters tn wordt gebruiikt bij heit schrijden Tan een brief. 2 3 is een viervoetig diier. 3 6 7 vindt men ill een vrucht. 7 8 9 10 steekt in zee uit. 1 6 5 is een zeer voedzaam eten 10 8 9 4 groeit dikwijls aan den oever in het water. 2. (Ingezonden door Martina Bruyn). Wie sterven den zoetsten dood 3. (Ingezonden door Alice David- Zoek nit onderstaanden afin een be graven plaats. Zacht liepen de kinderen in liet iand voort. 4. (Ingezonden- door Diik Boeré Zet' onder elkaar Een stad in Italië. Een provincie in Nederland. Een stad m China. Een stad in Portugal. Een werelddeel. Een land in Europa. Een rivier in Europa. De ibeginilietters vormen dan den saam van oen land in Europa. 5. (Ingezonden door Albertus War genaar). Ik word opgegetengebruik mij in een andere beteekenis, dan willen ve len nooit kennis met mij maken. 6. (Ingezonden door Piet, Bertha en Jo Mossinkoff). Zoek uit onderstaanden zin een be graven visch. Heeft je pa al een paard gfekooht 7. (Ingezonden door Corrie Ruy- per). De rammen loopen bij de schapen, maar welke rammen moeten voort geduwd worden-? 8. (Ingezonden door Roelof Beime- m-.i). Mijn geheel is een plaatsje in Gro ningen en bestaat uiit negen- letters-. 8 3 9 4 5 .is een verkorte meisjes naam. 1 9 7 is een verkorte jonigenfehaalm. 1 3 4 5 is ook een- verkorte jongens naam. 7 6 5 is niet droog. 5 2 4 is een insect. 9. (Ingezonden door Frahs en .To ran Egmand). Java is mijn vaderland; In Holland ben ik bruin gtebrnmd, •En in een molen fijn gemalen Dan voel ik heete waterstralen, En eindelijk voegt men melk er bij; Zeg, flinke radler-s, (kent ge mij 10. (Ingezonden do-'or Johaln B-usé). Wiie kan van het getal 191 een ge tal ond'er -de twintig maken, door er iets bij te doen en zonder elr ie-ts af te hemen De boterham en de melk smaken hem ei1 minder om, nu Moor niet mee kan smullen. Die arme Moor Zijn oogen staan izoo dof. Zijn neus is zoo droog. Zijn neusgaten zijn zoo verstopt. Wim maakt zie telkens met een veertje, in lauw water gedoopt, weer open. Dan is Moor voor een o ogenblik minder benauwd. Wim heeft zoo'n medelij den met Moor. „Wat vind ik liet toch- naar, dat hij niet zeggen kan, waai' li-ij pijn heeft", zegt Wim. „Als ik ziek ben, Averted ik alles, wat ik voel, en dan ;s het net, of het daarvan beter wordt. Het stomme dier motet zijn verdriet ma'ar stil dragen." Wim is altijd zoo goed voor Moor. Vóór hij naai- school gaat, schudt hij Moor's kussen eerst lekker op. Dan zet hij de mand achter de warme kachel. In het drinkbakje dóet hij frisch water. Als Wim n u uit school komt, loopt Moor" hem niet vroolijk blaf fend en kwispelstaartend te gemoet. Maar Wim kan toch aan de oogen van Moor zien, dat hij blij is. Des nachts komt Moor met de mand voor Wim's lied te staan. Vannacht, toen Wim wakker wierd, ging hij gauw even naar Moor kij- j ken. Moor was zoo koudtoen legde Wim zijn buisje over hem heen. Moor likte hem dankbaar de hand. Vandaag is Moor gelukkig wat be ter. Gisteren is de dokier er ge weest de veearts. Die schreef poe ders voor. Moor lust de. poeders vol strekt ni-eit. Wim moei. met hulp van vader oen poeder in Moor's bek laten glijden. Dan Zegt Wn"m „doorslik ken, MoorEn Moor slikt de leelij- ke poeder door. „Gehoorzaam beest, beste hond", roept Wam dan. „Hij ih nog knapper dan Lk zelf", zegt Wim. „Weet Vader nog wel, diat ik den lepel draaak weer uitspuwde, toen ik ziek was?" Wim is dol blij, dat de poedere Moor al een beetje beter gemaakt hebben. Hij vindt den veearts zoo'n aa-rdige-n rnan. Wim zegt „Als ik groot bon, wil ik ook vee arts worden. 1-k zal het prettig vin den, de stomme dieren weer beter te maken; als ze ziek zijn." Nu zal Wim maar eerst den vee arts meehelpen, om Moor weer beter te maken. „Ik heb een goede hulp aan jou. Vent", ziegtt de veearts. „Een, zieke goed! verzorgen helpt net zooveel als poeders en dlrankjes." Wim's oogen stralen van pleizier hij diie woorden van den veearts. Wat zullen Wim's oogen. stralen,, als Moor (eerst weer heelenaaal beter is. En Moor's oogen dan En wat zal die Moot veel van Wim hioudten veel veel meer nog dan vroeger. K. L. Moor is ziek. Wim's bepte hond, Moor, is ziek. De ftakkerd heeft nergens lust in. Hij komt de- mand niet uit. Een stukje *an Wim's boterham lust hij niet. Hij wil Wina's melkbeker ook niet aidtlikken. Dat vindt Wim zoo naar. di rij blijft steken. (Voorzeggen mag niet). Dan tel je heel langzaam tot drie, om 'hern nog tijd tot denken te laten, maar weet hij het dan nog niet, dan heeft hij zijn beurt gemist en dan komt in plaats van den nieu wen -naam, dien hij op moest noe men, het woord „Schaapskop". En dan gaat wie op hem volgt weer ge woon vender. Je krijgt langzamer hand dius zoo ietsNapoleon, De Ruyter, Alva, Rembrandt, Willem de Zwijger, Vondel, Tromp, Jan de Wit, Balthasar Gerardfe, Claudius Civilis, Schaapskop, Jan Steen, Oldenbarne- veldt, Karei de Stoute. Schaapskop, Schaapskop, Julius Gaes-ar, enz. enz. Wie driemaal schaapskop is, is af, en wie 't langst overblijft, heeft het spel gewonnen. Kijk nu maar eens wie de grootste (of kleinste) schaapskop is Brievenbus (Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling mooten gezonden worden aan Mej. M. C. van Doorn. Wagen weg 88, Haarlem). WILLEM H. Ik vind het heel plezierig dat je ook aan onzen raad selwedstrijd meedoet. Nu duurt het niet lang meer of de raadsels moe ten ingezonden zijn, hè? Natuurlijk wil ik je ook wel een boek leenen, en alS je dus Woensdagmiddag tus- sehen 1 en 2 uur ikomt, zal ik Iets moois voor jie uitzoeken. Het raadsel dat je me stuurde ds goed; ik hoop, dat ik er eens gauw een plaatsje voor heb CORNELIS B. Wel gefeliciteerd met je verjaardagIk ben wed een toch wel, dat ik zoo gauw maar niet boos word, is 't niet? NELLY B. Een heele week niet naar school geweest door een dikken wang Dat was» een akelige geschie denis, Nel Daet die ieelijke kies je nu geen pijn meer? Je raadsels wil ik wel plaatsen, maar ik heb er nog een heelabuel van deze soort, zoodat ik je niet beloven kan, dat ze zoo heel gauw aan de beurt zullen zijn Dag, Nel HUBERTUS B. Ja, ik weet wel, dat het nog een heel en tijd duurt vóór dat je weer jarig bent, maar dat is niets erg. Van den winter zul je met de doos platen, die je al voor de tooverlantaarn hebt, nog wel ple zier hebben, en 's zomers zal de too verlantaarn wel opgeborgen blijven. En als je don met ie verjaardag weer Het Schaapskop-spel. Het spel, dat ik jullie nu vertellen gil. kun je spelen met net zooveel personen als je zelf wilt; je kunt het ook wel in 't donker spelen even-goed a-ls bij 't licht. Een van de medespe lers begint met den n-aam op te- noe- •meu van een beroemd piert-oom-, b.v. Napoleon; wi'e na-ast hem zit, noemt dezen naam nojg eens op eai zegt er oen tweede bij, b.v. (De Ruyter; wte dau volgt noemt, weior de twee- oude na-men en zelf weer -een nieuwe, en zoo ga jo den- heelen lering rond, wde aan de Peurt i-s noemt «elf weer allo oudie namen op en één niexuwe erbij. Heeft iedier een beurt gehad-, d'an is wie het eerst -een naam -heeft opge noemd weer aan de beurt, en hij noemt weer alle oude namén op en een nieuwe er bij, en- zoo ga je door. Nu krijg je langzamerhand een heel lange- rij namen, cn daardoor komt het dan wel, dat iemand midden in Wedstrijdberichten. In raadsel 51 van -den raadselwed strijd: ©en fout gekomen bet raad sel moet zijn Ik ben de naam' van eeai- on deugend kind neem mijn voorste letter w-eg, dan word- ilk d'e n-aam van een lief Mud. Nu zal het Zeker wel duidelijker zijn Verder moet ik je vertellen, dat ik jullie nog een paar dag-en langer tijd zal ge-ven om j-e wedstrijd inzen ding aan mij- te zenden-, want i.k merkte wel-, dat jullie door bet ij-s allemaal weinig tijd hebt gehad. Aks j-e nu Woensdag 22 Januari je -inzen ding brengt, is het vroeg genoeg, maar dan vooral ook niet l'ater dan Woensdag, hoorIk geef je dan Za terdag 25 Januari al de oplossingen van ,den raadselwedstrijd, dan kun je zelf vast zien, hoeveel je er goed hebt gehad, en dan volgt Zaterdag 1 Februari de uitslag vaai den wed strijd. week. Toen Waren j-e hersens ntog niet door zoo'n onzinnigen angsübacdl verpest, dite nog honderdmaal gevaar lijker is dan alile vleescth- en groen- fcenbacLLlen, die in je ingewanden rond duikelen, pardon, geduikeld, hebben! Hiermede nam ik afscheid en be gaf me weer naar die stamtafel. De toestand van dén düklke verwek te een algemeen meewarig hoofd schudden. De vraag, hoe men hem hielpen zou, wend Jlevenlcïig bespro ken. -Ik stelde voor twee sterke man nen naar zijn kamer -te sturen, om hem met gewold naar de- stamtafel te sleepen. Het was een wanhopig voor stel- en werd dan ook met algemeene stemmen verworpen. De eernige, diie niet aan de debatten Öéeimam, was de redacteur Feistel een Ijoezemvrfend van den dikke en door zijn magerheid en zijn lengte als het ware zijn tegenhanger. Deze brave jongen zat den heelen avond in Siep gepeins verzonken. Twee dagen later was onze zanger weer present Somber en van een ei genaardige bleekheid als de Vliegen de Hollander. De vreugde dier stam tafel was groot en Wolfram von Eschenbaoh, onze bariton, begroette bem-met de woorden: „O, keer terug gij koene zanger! Want wat men ook van 'n melkkuur ziet, Eij maakt weDddht het leven langer, Maar gelukkig, August, maakt zij niet. Zwijg over melk, zei Tanhhauser, de dikke. Frans, aannemen! Kalfsco- teletten met aaperges! Je sohijnt je levenswijze opgege ten te hebben, morkte ik op. Ingewandsziekte, antwoordxfe bij, ingewandsziekte is ongetwijfeld goem prettige kwaal, maar eer ilk lac- leritus wil hebben...r Eer je wat wilt hebben? 'In stede van te antwoorden, haalde bij een uitknipsel uit een courant t9 *oorsahijrn Met. een dikke, blauwe da-g te -Iaat, maar ik 'hoop, d'at je- d)at niet zoo heel org zult vinden. Hoe is het met jullie allemaal, en profiteer ■je fliinlk van 't .schaatsenrijden? JO P. Het deed me plezier, diat je zoo'n echt prettoigen verjaardag gelvad he bit, en dat je de kaarten ooik leiuik vornidtWat ben je goed miet presenten- bedacht, zeg't Was een lueel rijtje dat j'.e opnoemde, en eigen lijk geloof ik, dat -het niet zoo heel kwaad is, dat er tenminste één weuscli onvervuld is gebleven, geloof je ook ni-eü? Miaar misschien diat het nu bij -een volgende gelegenheid wel komtDie klleine Bets met. de koffie Ze had het nogal slim bedacht, vind ilcHoe is het met de vijf brieven, die je nog schrijven moiest? Zijn ze allemaal klaar gekomen Heel veel groeten voor jullie tweetjes, hoor. JAN S Dat was de eerste volledi ge wedstrijd'inzmdi-ng, die ik kreeg, Jan Vind je dat niet leuk? Wat zou liet prettig zijn, al'S je ze allemaal goed hadNee, ik had in een heelen tijd niets van je gehoord; dat kwam zeker door de sneeuw en het ijfc Heb je prettig schaatsen gereden? Boos? Hoe kom je daar nu bij Je weet nieuwe platen krijgt, kun je den Vol genden winter weer met nieuwemi moed1 aan het vertoornen gaan. Vind je dat -geen mooi plan? Dat boek, waar jij zoo druk piano uit speelt, heb ik ook gehad-ik v-emd het nu ook niet -zoo heel prettig, maar daar moet je toch doorheen; later wordt het wel prettigerMaar als je aan de viool denkt, zul je zeker ook wel vlijtig studeeren, is 't niet? Staat er al dikwijls „goed" in 't boekje? Je mag mij net zoo lang brieven schrij ven als je zelf wilt, is het nu goed? Ik heb wel op de Amsterdamsobe Vaart schaatsen gereden, en ik heb nog naar je uitgekeken- ook, maar ik -zag niets van jojammer, hè Dag, HubertuiS Tel nu- maar flink bij 't pianospelen, hoor! MARIE on ANNIE VAN Z. Of-ik het prettig zou vinden, als jullie; weer ieien prijjs verdienden Nou, ik zou erg Wij voor jullie zijn, hoorIk hoop, dat jullie heel veel raadselop lossingen gevonden hebt en dat je dus een beetje kans hebt. op een prijs»! Een beetje vroeger vrij wilde je ze ker toch wel hebben, al rijd je ook geen schaatsen! Of zitten jullie lie ver op school? Het raadsel is heel mooi, dank je wel TINUS B. Mijn hartelijke geluk- wenschen met je vér jaardag 'i I- wel een paar dagen te vroeg,, inaa mijn wenüchen zijn daarom toch even goed gemeend, hoorEn is t lang verwachte cadeau o nee, da weet je nog niet, maar dat vertel je me dan Woensdag misschien wek al jij of Sieger de boeken komt ruilen Veel groeten voor Sieger en voov jou JACOBA S. Voor ik Hilda ga ant- woorden op haar brief, wil ik jan toch odk nog even fel Lei teer en met jo verjaardag Veel plezier, Coba, fk hoop, doit 1 een prettige dag zal zijn JOHAN B. Leuk, dat je ai veel raadseloplossingen gevonden hebt. Doe nu met de laatste nog maar een- flink je best! Je raadsel is goed, ilt wil het graag plaatsen. Vind je het nieuwe boek mooi HILLEGONDA S. Ja, ik had do verjaardagen, opgeschrevenik ben niet zoo knap, dat ik dat allemaal uit mijn hoofd weet, hoorLeuk, da Anode Bos een vriendinnetje van je is. Nu ikuu jullie samen nog een.- over onze rubriek praten, hè Dan' Hilda! JAN G. Wat was ik blij met jo mooien kalender en liet bakje en d-- agenda's! 't Was een echte verrat - toen ik het pak openmaakte, en ik vind het, -erg aardig van je, dat j m# dat alles kwam brengen, hoor Wat zul je op het ijsfeest veel pre hebben gehad Heb je prettig gen den op de nieuwe schaatsen? Jetwe- Raadsels zijn goedik zal ze in d courant zetten. Ben je Woensdag - miidd-ag ook op de speelplaats-ijsbaan geweest JOHAN W.Het doet me pleizieo dat je de vorige boeken zoo moei vondt, en ik hoon dat de twee nieuwe ook weer naar jullie zin zijn! Uit je brief merkte ik, dat je met het op schrijven van de raadiseloplopsinge-i nog niet klaar gekomen was, dus n - zal ik er maar on rekenen, dat ik ze Zondag van je krijg! Ja, het is lang en breed vroeg genoeg Ik kan merken., dat jullie van, de week wel aan iets anders te dentoe n had dan aan brieven schrijvende brievenbus is nu tenminste al ho-l kléin, vind je niet? Maar ik kan me best voorstellen, dat de jongens en meisjes liefst zoowel mogelijk van ij's en van schaatsen rijden wilden profiteeren, en dat er toen van bra ven. schrijven niets kwam. Miaar dat Schaatsen rijden is ook een heerlijk werkje, hè Is Wilhelmima ook me geweest? De groeten- voor jullie tweetjes ALICE D. Wel, Alice, lijikt dit spel je niet nogal leuk Ik hoop, dht je het nog niet lce.nde Als je gele genheid hebt om de boeken op te zoeken, wil je me „Een lief gezin" cn „Peter die Groote" zeker wel eens la ten brengen., is 't niet? Begin je; op school al weer een beetje in te ha len M. C. VAN DOORN. Uitgeleende Boeken. Graag zou (ik de volgende boekon Weer .eens terug willen ontvangen ..Zonneschijn na Regen" en „Be mint elkander", op 16 October 1907 uitgeleend aan M. en II. van B. Goudsbloempje", op 23 October 190? uitgeleend aan A. G. streep er ondier stoadi daar: „Een nieuwe ziekte," en diani voigjdé: Een tot nu toe onbekende zi'ektte is in -DuitseMand -ontdekt. -De daar door aangetasten krijigen angst-aan vallen, waardoor zij bevreesd, wor- dan vleeseïi en groenten ,te nuttigen. In het verdier verloop der ziekte ko men daar verschrikkelijke pijnen bij. De wanvoorsf el togen nemen grooter omvang aan: de zieke meent, dat hij een koe is en eet alleen gras. De hon gerdood is bet ein'dle. Professor Tho mas Muller, onze bakende bacterio loog, schrijft de ziekte toe aan bet overvloedig gdbrUik van melk en ■meent den bacil, diie de kwaal veroor zaakt reeds op -het spoor te zijn. Om reden, dat die ziekte in hoofdzaak een -gevolg is van vermeiking der herse nen, heeft hij haar laateriHjis ge noemd. (Een rilling liep mij over den rug. Arme vriend, zei Ik, als dat dé uitfwerkimig van jé levenselixer i's... Nietwaar?.... viel hij mij in de rede. Denk je dat ik als een gras-etend dier aan mijn eind wil komen? Als ik toch aan het eten en drinkn ten gron de moet gaan, dian kies ik tenminste gerechten-, die mij goed smaken; d'an houd i)k mij; liever aan onze goede, oudie ingewandsziekte. Kellner, een halve liter! Wat! Beu je ook tot bier terug gekeerd? Zeker. Als tegengift voor dé ver nielende werking van de melk. Lees maar, professor Muller (berweejt het beslist aan. Wat zegt je! Die professor Muller söhijnt een verstandige kerel te zijn. •Het is te hopen, -dat het middel ook in ernstige gevallen werkt, want om de waarheid te zeggen, de afstand tus- schen jou en het herkauwend dier was niet groo tmeer. Prosit, di'kke! Leve de ingewandsziekte! Weg met de lacteritis? Op dit o ogenblik kreeg ik een stomp in de zijde. Wat heeft mijn la, teritis jou ge daan? fluisterde Feistel. Jouw lacteritis? Wel zeker. Die kwaal is van mij; mijn uitvinding. Ja, men doet al wat uit vriendschap! EEN N-OORWEEGSCH KAMPER STUKJE. Op een stroompje in het land schap Hard anger vaart een ikileine stoomboot, die eenigen inwoners der stad Odda toebehoorde. Toen op ze keren dag de ketel moest worden ge repareerd. wilden de goede men- scben in Od'da dat zelf doen, om het zoo goedkoop mogelijk gedaan te krijgen. Zij namén den ketel uit de boot, trokken hem op het land en maakten de beschadigde platen los. Toen wilden zij met het nieten der nieuwe platen beginnen, maar de kliftiknagéls lieten zich niet nieten;, zonder dat :emand van binnen in dén ketel ze tegen hield. De goede rnen-sohen van Odda krabden zich' ach-tar de oor-enmaar daarofpeens had een hunner een prachtig idee Ik kruip door de opening in den ke tel, neem den hamer mee n-aar bin nen en houdt dien daartegen, zei de hij. Ja, dat vonden allen voortreffe lijk en d'e -man kroop in den ketel. Vroolijk en blij gingen ze aan het werk en 's avonds waren ze-einde lijk klaar. Zij zochten -hun geneed schappen bij eikaar en -wilden naar huis gaan. dat wil zeggen allein be- diaüve hii die binnen inzat. Hij kon er niet uitkomen hij zat opgeslo ten. De nieuwe platen kon men zoo spoedig niet weer los krij'gen. De duisternis Was gevallen en door het gat voor de pijp kon men hem er ■niet uitkrijgen. Ze besloten ten slotte hem tot den volgenden dager in te laten zitten, reikten hem sp'rjs fcn drank toe en troostten hem zoo •goed 'ze kenden- Do geheele voor middag ging met. beraadslaging én Weeklagen van den gevangene voor bij. Een der lieden deed het voor tstel 'hem zoolang v?an voedsel te •voorzien tot hij pöt scheepsgelegen heid naar Bergen kon worden ge zonden. Daar kon dé ketel in -dé fa briek geopen'd worden; zonder dat hij werd vernield. Allen vond'eto. dat goed, behalve oen, die binnen zat Hij wilde er uit. Voor (dé derde anaal was goede raad duur en voor de der die maal krabden: de brave Heulen zich achter de ooran. Eindelijk had éen de gedachte. „Hij moet zijn kloeren uittrekken en ons toereiken dan wordt hij dunner, -wie geven.hem groene zeep, waarmee hij zich. dan insmeert.dan wordt zijn lichaam, glad en wij trekken hem door het jgat naar buiten. Allen vondien dat uitstekend. De man kleedde zich uit, smeerde zich in met zeep en zijn ka meraden trokken wat ze konden. Ten slotte kregen ze hem er uit. Maar hij was meer dood dan JeWend. Thans is hij weer heter, maar hij is men- <schenschuw geworden. Hij -haat al les wat ketel heet en men zegt, dat •hij geen stoomboot meer zien kan. DAMRUBRIEK. Verantwoordelijke redacteuren H. E Lantinga, C. F. Vïsse, C. II. B. Tollenaar en C. P. Kraaij. Oplossingen in te zenden aan den heer H. E. Lantangia, Barendsestr. 41. No. 36 17 TER MEDEDINGING. Zwart 1 2 3 4 6 46 47 48 49 50 Wit Wit: 11. 21. 26. 27, 31, 36, 37, 38, 41, 42, 44, 45. 46, 48, 50. Zwart6, 8. 9, 10, 12, 18. 19. 20, 28. 29, 30, 34. ZELFMOORDEN AAR S-BUREAUX. In een opstel Van-dag-tokDag'in het „Hbld." wordt melding gemaakt van een nieuwe onderneming, door „generaal" Booth en zijn Heilsleger op touw gezet, namelijk de „Antï- zelfmoordbure-aux", die thans tie Lon den, Berlijn, New-York, Chicago en Melbourne sedert een jaar bestaan. Dli. Booth deelde dienaangaande op Nieuwjaarsdag het een en ander mede. De bedoeling is, dat zij, dié van plan zijn zich van het leven te beroo- ven, daarvan vooraf mededeeling doen aan liet bureau. Dit lijkt dwaas, maar het blijkt, dat 't zulks niet ie. In 1907 zijn alleen te Landen 1125 mannen bet kantoor binnengegaan. En 75 pet. van hen zijn afgehouden van de ontzettende daad, dde zij zich voorgenomen haddenhun wils kracht is met Gods hulp gestaald, of ze zijn uit of door hun moeilijken toestand geholpen. Een vierde van hen was niet te redden van zichzel-; ven, en ze zochten den dood Op twee merkwaardige feiten ves tigde generaal Booth de aandacht lo. De menschen, die radeloos hulp kwamen \Tageu, behoorden niet tot de armstem, tot de havelooze, zooge naamde „submerged class". 2o. Tien man tegen één vrouw wae de evenredigheid onder hen, die liet leven onduldbaar achtten. Zoover als generaal Boo Ui kon na gaan waren d'e oorzaken, waaraan de ongelukkigen hun radeloosheid toeschreven-, zeer verschillend. Financieele zorg ein hopeloo- ze armoede 609 Drank, morphine en pijnlijke ziekten 121 Droefgeestigheid, ten gevolge van alleen zijn en smart 105 Misdaden, alsdiefstal, val- sche hand teek en ing, misbruik van vertrouwen 54 Onheilen, ziekten en teleur stellingen 236 1125 De meeste ongelukkigen waren ho peloos geworden in den strijd niet al leen voor dagelijksch brood, maar ook voor de handhaving van hun fat soen, hun naam. Velen kondén gered worden door de helpende hand, even bijtijds nog hun toegereikt. Het is wel mogelijk, dait onder de 1125 mannen, welke zich te Londen als candid/aat-zelfmoordenaax opga ven, er ook wel geweest zijn, die dit niet ernstig meenden, maar hun aan gifte gebruikten als een middel om te spoediger hulp te bekomen. Maar de overgroote meerderheid zal wel tot de rampzaligen hebben behoord, die in de uiterste wanhoop verkeer den. EEN SCHILDPAD OP REIS. Tm da haven van San Francisco werd Zondagmorgen een reusachtige schildpad opgemerkt, die daar kalm rondzwam. Het beest -werd gevangen; en toen bleek dat aan zijn poot een plaatje bevestigd was, waarop zon derlinge letterteekens waren aange bracht. Het was Ohdneesah schrift en bij vertaling bleek, dat de schildpad thuisbehoorde in de keizerlijke vijvers te Peking en daa/r als heilig dier was •beschouwd. Hoe komt hu düt beest in de baai van San Francisco? Men houdt het or voor, dat d: eschildpad te Peking ge stolen en met een schip naar .Amerika is gebracht, maar ergens nabij de kust overboord is gevallen. Sommdge Ghineezen in San Fran- oisco gelooven vast en zeker dat de schildpad den Oceaan is komen over zwemmen. NATIONALISTISCHE HAAT. In den zomer van 1907 hadden een aantal huzaren bij de manoeuvres in het Comitaat Szeben, toen zij 't dorp Krereszt-eny-Sziget binnenrukten, de daar wonende Roemeensche boer- u overvallen en eenigen van hen ernst!;: gewond. Tengevolge van deze uiting van nationalislischen haat werd- n de schuldigen voor den krijgsraad gebracht, die na een langdurig cr. nauwgezet onderzoek uitspraak deel. Een wachtmeester, die de huzar- i had aangezet tot de daad, werd ver oordeeld tot degradatie en een jaar gevangenisstraf, veertien huzaren tot gevangenisstraffen van zes weken tot zes maanden.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 13