Weerbericht binnenland MJSDEDEEL1NGEN VAN HET K0N3NKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voorn. 10.50 uur), Da Bildt, 5 Februari 190S. Hoogste barometerstand 781.5 m.M. te Valentie {Zuidkust Ierland1); laag- ate 740.0 m.M. te Bodo (Westkust van Noorwegen). Venwadfrting tot den avond van 6 Februari: Wind: meest awakke, Noordel. tot Noord-Weetol. wind. Gesteldheid van de luoht: afwisse lende bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: iets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 777 m.M. Neiging tot achteruitgaing'. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Woensdag 5 Februari Hoogste gisteren F. 42® Laagste hedennacht F. 36 Hoogste hedenmiddag te 9 uur F. 40 vonden? Dan blijft het geld in Haar lem, en daar is [fret om te doen. De VOORZITTER wijst er op, dat man eerst alleen bij gebrek aan logies naar Zandvoort zou gaan. Het houden van het feest hier üa een weldaad van. den A.N.W.B. en men moet niet vergeten dat die Bond .verplicht is tegenover zijn gasten good1 'logies te garaudeeren. De heer SCHIPHORST zegt, dat ata Utrecht de feesten al net er voor ston den als hier; men logeerde diaair uit stekend in Zatst en de Bilt. Bals zijn voor de wielrijders nu juist die groot ste attracties niet, zoodat die gasten wed tijdig naar hun Z andvoortsdhe hotels zullen gaan; ook de tram zal wed meewerken om de gasten des noodh iaat naar Zandvoort te bren gen. De VOORZITTER vraagt of er ho telhouders zijn die hun aantal bed den willen opgeven. Een der aanwezigen zegt dit reeds aan de consuls te hebben opgegeven! De heer SAR LET zegt, dat het Dag. [Bestuur van don Bond op zeer be hoorlijk logies gesteld is. De heer WAGTENDONK zegt: Aan pakken, saken doen, volhouden, aan namen de leesten, on dan af wenken! (Applaus). De heer MASS INK dringt er op aan de menschen zooveel mogelij|k <to Haamlom te houden. De heer WAGtNiER zegt: Ik ben ho telhouder, maar iik kan nu nog met zeggen of mijn kamers in de maand' Juni disponibel zijn! De beer CRQMMELINAis die con suls ze nu bespreken zijn ze toch be- Eet? De heer WAGNER zegt, dat er altijd kamers bezet zijn. De heer SCHOOLMEESTER beveelt be* huren van leegstaande huizen aan als „dépendances". De heer SCHREDERHOF zegt, dat in Juni de hotels altijd bezet zijn; het zou een schadepost wezen als de ho tels alle kamara moesten reserveeren. De heer MOST VAN SPIJK resumeert dat er in Haarlem 500 a 600 bedden trijn, in Zandvoort 800 a 1000, welnu, idam kunnen we tot den Bond zeggen: We hebben 1800 bedden! De fheer rrur. J. LIEFTINCK zegt, 'dait bij een beetje belanghebbende is om dat in Juli die Olympische spelen zul len worden gehouden. Hij vraagt ech ter of er geen grens is gesteld voor dien prijs van het logies, want er komen allerlei soort menschen op de Boudsfeesten. Wat is dus zoowat de prijs van de Kamers in Zandvoort? De VOORZITTER wijst er op, dat in Utrecht de logies-prijzen afwisselden van f 1.25 tot 3 per nacht. De heer SARLET zegt, dat de op gaven der kamers afwisselen van 75 cent tot f 4 per nacht. Men kan ze3£ kiezen wat men besteden wil. De heer DE VRIES zegt, dat die Eandvoorfsche logiesh ouders wel ge neigd zijn reductie toe te staan, Ze ker gelooft hij dat f 4 absoluut niet betaald zal behoeven te .worden. Ver leden jaar met ihet Muziekconcours bobben alle hoteliers voor dat doel die prijzen verlaagd, en spr. gelooft, dat men in Zandvoort dus ook voor ver schillende prijzen aal terecht komen, BeMs in 'het Kumhaus. Men zal echter te voren ©enigszins op het aantal lo gees moeten kunnen rekenen. Wat de Olympische spelen betreft, ais die in het volle seizoen vallen, dan zal men. geen reductie kunnen ver wachten. ne heer VAN DE KAMP richt het woord tot de hotelhouders en dringt bij hen aan dat zij eenvoudig zullen accepteenen wat men ben bestelt In Arnhem zijn ook geen 800 hotelka mers. Men moet de ruimte eenvoudig bestellen! En dia® al komt er geen mecnsch ook betalen! De heer SARLET zegt.: Natuurlijk! De heer MASSIN-K zegt, dat als de hotelhouders hun kamers beschikbaar stellen, zij in elk geval de gaston krij gen! Verschillende hoeren boden nu nog een!ge kamers aan; er bleek alibijd nog verwarring over de vraag of die kamers, die de consuls nu vragen, metoen besteld waren. Maar die con suls moesten met een definitief ant woord koanen niet het Hoofdbestuur. De heer VAN DE KAMP vroeg of dé besturen aan die tafel, die nu die be spreking gehoord hebben niet aan do consuls kunnen geven de verzekering <ïat er plaats zal zijn voor 800 men schen, mdts binnen een maand na he den bekend zij' dat die kamers noodlig zijn. Als de drie vereend gingen dat zeggen hebben de consuls daaraan een brachttgen steun. Spr. voor zich zegt dat de menschen in Haarlem onder dak zullen komen! Het voorstel van den heer VAN DE KAMP, waarmee de consuls genoe gen namen, werd met 'bijval begroet en aangenomen verklaard. De VOORZITTER dankte de aanwe zigen voor hum opkomst en sloot de vergadering, .terwijl de heer Grom- malim den voorzitter dank bracht voor zijn leiding en de besturen voor hun iniMatietf. EIGEN HAARD. Donderdag geeft de Nederlandscho Tooneelvereeniging in onzen schouw burg een voorstelling van „Eigen Haard", het eerste tooneelwerk van de bekende schrijfster Mevrouw Anna van GozhKaulbach, dat juist een jaar geleden voor het eerst weid op gevoerd te Amsterdam en naderhand ook in Dan Haag een groot succes be haalde. De critiek wals over bet stuk des tijds zeer gunstig. Op dit oogenblik hebben wij alleen ter beschikking die van den heer Frans Mijnssen iin de Nieuwe Gids. waaraan het volgende ontleend is „Door haren roman „Rika" met zijn beeldenden dialoog, hadden wij het wellicht reeds eenigszins kunnen vermoeden, maar nu, na haar too- neelspel Eigen Haard", voor dieze auteur een eersteling op dit gebied mogen wij het wel als zeker aanne men Mevrouw Van Gogh is eem ge boren tooneed schrijfster. Is het niet merkwaardig, dat een vrouw, ails zij, dlie lange laren heeft gewoond in een plaatsje achteraf en daardoor o. a. niet dan zelden toon eel voorstellingen zal hebben bijgewoond, is het niet merkwaardig dat deze vrouw in. haar eerste proeve reeds bdijfc geeft van zóóveel plastisch Vermogen, het geen mede zeggen wil dat haar dia- loog niet lijdt aan een voor 't to on eel te veel aan woorden, en van zoo groot© macht al over de tooneel-tech- niek De vertolking door het gezelschap van de Nederlamdsche Tooneelveree niging, was, dunkt ons, over het al gemeen zeer naar den eisch. Ten slotte aan de tooneselschrijf ster van. GoghKaulbach een zeer ge meend Welkom Tot zoover de beoondeeling. Te verwachten is het dus, dat vefle Haarlemmers aanleiding zullen vin den het stuk van hunne stadgemoote (want dat is Mevrouw van Gogh Kaulbach sedert eenigen tijd) te gaan zfien. HAARL. BROODB. PATROONS- VEREENIGING. Dinsdagmiddag had in Café Bnink- inann de jaarvergadering plaats der Hnarlemsche Broodbakkerspatroons- Vereen'ging, ondier leiding van den president, den heer E. Felder Jr. U't het jaarverslag van den seore- (Utris, den heer G. H. Japikse, bleek, dat de vereeniging in bloeienden toe stand verkeerthet ledental is thans 36. Ook de fimancieele toestand is gun-; saig. De heeren G. H. Japikse, secretar's. en Berkemeijer, vice-voorzatter, wer den als zoodanig herkozen, terwijl de heeren Japikse en Van Leeuwen wer den herbenoemd tot hoofdbestuurslid en plaatsvervanger. Besloten werd in het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel mel ding te maken van den gedrukte® toe stand in het bedrijf gedurende 1907, en van den strijd met de Haarlem- sche Broodfabriek, die, niettegen staande de meelprijzen van 10 op 15 verhoogd zijn, de bakkers in de zoo noodzakelijke prijsverhooging niet steunde. Eindelijk werd nog besloten 15 uit te trekken voor het Nationaal Comité tot afschaffing van den nachtarbeid, dat op 20 Februari a.s. een spreker voor dit doel zal doen optreden. i JUBILé G. MOERBEEK. Het 40-jarig ambtefeest van den heer G. Moerbeek als directeur van de Bank van Leaning, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, is heden in den kleinen kring van per soneel dei- Bank een vrienden, maar met hartelijke sympathie herdacht. Vanmorgen om even vóór 9 uur kwam het personeel der Bank, bene vens inbrengers en inbrengster» en de jongie meisjes, dlie aan de Bank werkzaam zijn, den directeur geluk- wen sc hen. De heer Bakker, boekhouder, voer de daarbij het woord namens het personeel, een fraai gasomament aanbiedend', als bewijs van waardee- ring en achting. De inbrengers voegden daarbij een gouden lorgnet, de jonge meisjes- helpsters een korf met bloemen, en ook do concierge kwam met eene bloemenhulde, in den vorm van een bloeiende Azalea. Terwijl in den middag de commis sarissen van de Bank den heer Meerbeek kwamen gelukwenschen, (ontving hij ook uit den kring zijner vrienden nog menig blijk van belang stelling. ZUID-AFRIKAANSCHE AVOND. 't Is met de belangstelling in Zu?d- Afriikaansohe zaken eigenaardig ge steld. Tijdens den oorlog was ze groot, onmetelijk. Na de nederlaag daalde ze tot onder nul en nu is ze se dert eenigen tijd weer klimmend. Mis achten was de eerste sympathie iet wat opgeschroefd en onnatuurlijk, de daarop volgende terugval was stellig onbillijk en we hebben wei goede hoop, dat de nu weer stijgende belang stelling beklijven zal en toenemen in een gestadige ontwikkeling van ons stamverwant gevoel. Daartoe is een voordrachten- en iie- der.enavand, zooals morgen (Donder dag) luet izooge-n-aamde Ronnpel-kwar- tet hier geven komt zoo dienstig. Men. wieet wie het zijn: de heer en me vrouw Erederik Rumpel, Mej. B. Gros souvv van Amsterdam, zang en Mej. L Krak van den Haag, begeleiding. De heer Rumpel zelf geeft een inlei ding en zijn echtganoote draagt Zudd- Airiikaansohe prozastukken en ge dichten voor, met onberispelijk Zuid- Afrikaan sahe uïiispnaak; Mej. Gros- sou w- zingt van die geestige liedijes, waarvan onze stamverwanten er zoo veel hebben. Wilt ge er een liooren? Griet mijn skat en weet jij wat Die mense nou weer praat? Dat ek en jy dalk ander maand Nog voor dl' preekstoel staat. Elk weet na et wat jou plan lis ni, Maar myn is diank ad klaar. En als jy net di woordje së Dan trouw ons met mekaar. Griet mijn skat en weet jij wat, Di huis is al gebou, En mooie meubels is gekoop, 'k Wag alles net op jou Eén ding ontbreek en niks mankeer, Word jy maar net mijn vrou, Dan is die hele wereld reg En 't zal jou nooit berou. Griet mdjn akat en weet jij wat Die mense vierder sê 1 Omtrent die honderd pond van jou, Wat in die spaarbank lê? Hul sè: dit is net om jou geld. Dat ek jou het gevra; Maar was dit nêen en neêntig maar, Sou jij mos ok s&: ja De toegang tot dieze uitvoering is gemakkelijk genoeg gemaakt. Leden der afd. van het Alg. Ned. Verbond en de Z uid-Afr ikaansche vereeniginj( hebben met hunne dames vrijen toe gang, fret publiek kan binnenkomen voor één kwartje. OASINO-BAL. Het eesrte Casinobal zal dit jaar plaats hebban op Vrijdag 7 Februari in Hotel Fumdkler. VOLKSBOND. Door de afd. Haarlem v. d. Volks bond tegen Drankmisbruik ward Dins dagavond in de bovenzaal van „De Kroon" een goed bezochte bijeenkomst gehouden. De "hear F. W. Drijjver uit Na arden hield een voordracht, waarin hij de schadelijke gevolgen van het drank misbruik uiteenzette voor fret men- sOhelijke lichaam en (hoe alleen, vol gens Prof. Pekelharing, de aiodhol geen vergift is ais het voedingsorgaan er niet door gestoord wordt. Ook voor 't uitzetten der ademhalingsorganen zou alcohol bij een zeer matig gebruik opwekkend en heilzaam zijn. Daarom wordt een barrel dikwijls een hart versterking genoemd. Matigheid betoogde spr., kon mooat schadelijk zijn, doch voor iemand), die niet buiten- a-Lcibol kan, acht spreker geheel onthouding noodzakelijk. .Spreker wekte allen op om den Volksbond te steunen, daar fret geld dlaarvoor zeker goed besteed is en zij geboren .is om uit diepgevoelde naas tenliefde het kwaad te bestrijden, Zoekt gij, igeheel-ontihouders, het langs anderen weg, (het is ons goed, wat wij niet vinden, vindt gij, zegt spreker. Tot gTOote teleurstelling van. publiek en van dien speaker zelf, waren de llamaampleatjes weggebleven <afr kon dus igieen 1 ichtbeelden-vertoonaing plaats hebben. In plaats daarvan wer den nu eemige gewone platen ver toond. LIEFDADIGHEIDSUITVOERING Naar iwaj! vernemen, zal binnenkomt op initiatief van den beer A. J. Meije- rink alhier eene Liiefdlad/ighridsuat- voering plaats (hebben, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het zgn. Lighalfond^. De gymn- en schermvereen. Con cordia heeft hare medewerking aange boden, terwijl nog eenige toezeggin gen tot medewerking zijn gedaan. ARBEIDS-ONG EVAL. De werkman J. Eeken, werkzaam aian de fabriek van den heer Beijnes had fret ongeluk van een stelling te vallen, waardoor hij een niet onbe duidende wond aan het achterhoofd bekwam, zoodat hij zijn werk moest staken. Aan idé fabriek wencü hen! het eerste verband: gelegd. Jubilé. Onder vetól blijken van belangstel ling herdacht heden de heer D. dJe Jong, stoomframerdlrijver aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waaro-p hij vóór 25 jaar bij genoemde Maatschappij in dienst trad. Namens de kameraden werd den jubilaris een fraaie regulateur- klok aangeboden. Door den opzich ter werd hem namens de Maatschap pij een enveloppe met inhoud en een diploma aangeboden. ONDERSCHEIDING. Onze stadgenoot dé heer Carel Phlip- peau is door de Opera-vereeniging uitgenoodigd om op 11, 12, 13, 15 en 17 Februari te Amsterdam, den Haag en Rotterdam dé partij van Kunas Vo- gelgesang te zingen tn de opera ,;Meistersinger" van Wagner. Op 10 en 11 Maant zal de heer Phïóip- peau optreden voor de af deeling Toon kunst te Den Helder, en in Februari en Maart een tournée maken met den violisten den lieer L. v. d. Tand en den organist den heer J. H. Besselaar Jr. uit Rotterdam. Gevonden voorwierpen: Een verwonde hond', een Sbfriil, een h/andSschoen, een partemommade met eenig geld), een kirtoertbaindischoen, een. rol nuamgelgoed, een damesbont, een rijfwielllanitaam, een- diik touw. WIENER OPERETTEN-ENSEMBLE. Het Wiener Operetten-Ensemble komt toch te Haarlem. Als datum was eerst vastgesteld 11 Febr., doch daar er dien avond tevens Badh-eoncert is, oordeelde de Directie van den schouw burg het beter het Ensemble later te doen optreden. De juiste datum zal per advertentie worden bekend ge maakt BOUWMEESTER IN DEN SCHOUWBURG. A. s. Maandag komt Bouwmeester in den schouwburg wederom eene opvoering geven van „De Koopman van Venetië". MILITAIRE ZAKEN. Dinsdagavond werd door de reser ve- en militie-officieren een' kader- oefening p-ehouden onder leiding van dén kapitein-adjudant Schönistedt, van be>t 10e regiment Infanterie al hier. De milicien A. B. K. vain! hét 10e i<egimemit infa'n'terie is door dien] •krijgsraad te Haarlem veroordeeld! tot acht maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen gedu rende 5 jaar, wegens diefstal gepleegd] toen nog p-een 5 jaren waren verloo- pen sedert hij een tegen .hem uitge sproken gevangenisstraf wegens dief stal geheel had ondergaan. Wegens plaatsgebrek blijven de rubrieken ..Om Ons Heen", Haar- lemsch Dagboek en andere copy ach terwege. VERKOOP HARDDRAVERS VAN DEN HEER WICKEVOORT CROMMELIN Heden had op de Cruquius-baan bovenstaande vertkooping plaats. Er was veel oubliek en er heersohte een aangename stemming. Verkocht ver dien ..Lieveling" aan .1. Boerstra, te Stiens, voor 2600. ..Lancier" aan L. E. v. d. Bergh te Tilburg, voor 4300. „Lazuur" aan W. Jochems, te Den Haag. voor ƒ2800. „Locomotief" aan firma Kuys, Den Haag, voor ƒ2600. De veulen-merriën werden opgehou den. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Uit de Omstreken SCHOTEN. Gasfabriek. De vereeniging van neringdoenden in fret Noorderkwartier houdlt een openbare vergadering. Als spreker zal optreden dé heer Hooy, lid van dén gemeenteraad met het onderwerp: Gasfabriek; dait zal met teekeningen worden toegedacht. BENNEBROEK. In 'het café van de wed. Leusen al hier is door de heeren Roes en Goe- mans weder een tentoonstelling van bloeiende bolgewassen georgani seerd. Er zijn 42 verschillende bloed ende tulpen te bezichtigen, meest zeer mooie exemplaren van vroege soorten en eenige late, waarvan de Isabella buitengewoon prachtig is. Vooral voor vakmannen is déze ex positie zeer de bezichtiging wiaard. Dimsdiag sloef het paard, bespan nen voor den melkwagen van L. de Groot door het breken van de leidsels op hol. In dolle vaart rende het dier dé Bcmnebroekeriaan af naar dé wo ning van dén eigenaar, twaax het met zijn voojfDOorten over friet hek te recht kwam .Uit deze benarde positie geholpen, bleek, dat het een zijner adhterpooten had' verwond'. Dé wa gen was slechts licht beschadigd. HILLEGOML Door den architect C. Verkoren, alhier, is Dinsdag aanbesteedHet bouwen van een burger woonhuis met bijbehoorende werken, aan den Sta tionsweg alhier. Ingeschreven werd als volgt J. Kroon van Diest, Haarlem 10530. G. M. Gnodde, Santpoort ƒ9718. J. J. Koning, Haarlem, 9230. Cornelissen en Kreuger, id,, ƒ8960. J. Kraaij en Co., Hillegom, ƒ8500. J. v. d, Bosch, id., ƒ8146. J. v. d. Jagt, id., ƒ8130. F W. Fivma, id., 7862. H. Visser, Haarlem, 7820. De vermiste jongertó zijn terecht. SLOTEN. De voorja'arspaardenmarkt, vanwe ge dé Hollandsohé Maatschappij voor Landbouw, zal alhier gehouden wor den op Dinsdag 3 Maart a.s. IJMUIDEN. JUBILé P. VERMEULEN. Onze correspondent schrijft van Dinsdag 4 Februari Velseroord is in feesbtood Lustig wapperen de vlaggen in den frisschen morgenwind en voor het schoollokaal der Christelijke gemeen te, verdringt zich een dichte drom van menschen. De heer P. Vermeulen viert heden zijn veertigjarig jubilé als hoofd der Christelijke School aldaar. Voor de school is een fraaie eere poort van wit en groen aangebracht Nauwelijks de school binnengetre den, ontwaren we eene keurige ver siering van een der schoollokalen. Daar zal ie half elf de officieel e ont vangst van den jubilaris en zijne fa milie plaats hebben. Tegen dat uur verzamelt zich van heintle en vereen groote groep van dames en lieeren, •die weldra'het geheele lokaal vullen. Onder hen merken we in de eerste plaats opden freer Hovy, van Am sterdam, lid van de Eerste Kamer, een der grondleggers van de school den heer Roodemburoh, van Haar lem, di'Strictsscho o lopzi ener; het hoofd der gemeente Velsen, burgemeester Weeriis; de beide wethouders, de hee ren Uy tend aal en Ne tscher; dén ge meente-secretaris, vele laden van den raad, dé hoofden der openbare en bijzondere scholen van Velsen en IJ- mudden, bestuuixteren en adviseurs van de afdeeling Velsen van liét W:i- te Kruis, enz. enz. Binnen de keurige omlijsting van groen en bloemen lezen we op een der schoolborden „Dat 's Heeren zegen op u daal'op het andere bord „Welkom Bij het betreden van de feebtzaal zingen de schoolkinderen dien jubi laris een welkomatliyd toe, en houdt de heer A. Taammun, onderwdjzer, voorzitter van de feestcommissie, een keurige toespraak, daarbij in korte trekken 'herinnerend aan wat de heer Vermeulen voor Velseroond en de Christelijke School heeft gedaan hij schetst dé groote moeilijkheden, door denbeer Vermeulen overwonnen orn in het bezat van dieze model-school té kermen, terecht tot opschrift dragen de „Eben Haèaer", Tolt hiertoe heeft de Heai" ons geholpen, Daarna opent de heer J. Pott, voor zitter van fret schoolbestuur, o deze fea-telijke bijeenkomst met gebed en zingt, het kinderkoor weder een lied, waarna den jubilaris namens de leerlingen een fraaiien zilveren inkt koker wordt aangeboden. Namens fret personeel wordt den heer Vermeulen het jongste werk van Dr. A. Kuyper in prachtband ge schonken „Om de wijde wereldzee", waarna treffend en eenvoudig Psalm 13i vers 3 wordt aangeheven en door alle aanwezigen medegezongen „Dat 's Heeren zegen op u daal' Nadat de schoolkinderen het lokaal hebben verüaton, om zich eldeis ont haald te zien, voert het eerst het wcoid de heer J. Pott, voorzitter van het schoolbestuur die den "jubilaris als noeste en vlijtige arbeider in den wijngaard des Heeren herdenkt en hem :een gouden remontoi r-horl oge met inscriptie overhandigt namenB de SclioolViereeniging en haar bestuur. Daarop spreekt de heer. Rasmussen nonnens die oud-Leerlingen hun be mind schoolhoofd een kort wooa-d toe. en bi edit hem namens hen een fraai cylinder schrijfbureau met toebehoo- ren aan. In een hartelijke, treffende rede herdenkt daarop de heer Schreudex, en.d-onderwijzer, rijn chef, roemend zijn eerlijke overtuiging, zijn stand vastigheid en zijne humaniteit, te vens dankt deze spreker den aanwe zigen heer Hovy voor zijn vele- en aar.zienlijke geldelijke offers voor de instandhouding en verbetering der Christelijke School. De heer Weerts, burgemeester, fret woord voerende, wenscht dien alge meen geachten jubilaris namens eene commissie uit de ingezetenen van Velsen hartelijk goluk met dit zeld zaam jubilé en biedt hem namens die commissie als cadeau aan een .antie ke, .eikenhouten boeikenkaist, daarbij den wensch uitsprekende, dot de ju bilaris nog vele jaren gebruik daar van moge maken. De heen* Uy ten daal herdenkt hun beider langdurig samengaan in dé gemeente Velsen en d'e heer Wynoldy Daniels dankt den jubilaris voor alLes wat hij voor de afdeeling Velsen van h.et Witte Kruis heeft tot stand ge bracht. Daar rijst de grijze, vriendelijke heer Hovy van zijn zetel, om onder diepe aandacht zijn vriend en broe der in den geloove te huldigen. Spr. gaat in een keurige rede den levensloop van den jubilaris na en de daarmede samengaande ontwikke- lingsgesohiedenis der Christelijke School. Het heeft mij altijd zoo innig goed gedaan uit den mond des Heeren Van der Ven, den vorigen districts schoolopziener, te mogen hooren ge tuigen „De heer Vermeulen s/taat hier op eene gewichtige plaats en hij staat hier met eere", en met innig ge noegen heb iik én uit den mond van den heer Roodenburch, den tegen- wcordigen schoolopziener, èn van. dien heer burgemeester alhier, die uit spraak volkomen hooren bevestigen, en dankbaar herinner ük hier aan den ontslapen medestrijder ds. Doe- des. Namens een comité van vrienden en bekenden uit IJmuiden, die niet achter willen blijven om den hoogge- aebten vriend en hoofdonderwijzer te huldigen biedt de heer R. de Croes, van IJmuiden, namens dat comité onder hartelijke en waardéeremde woorden den jubilaris een smaakvol bewerkte pendule met coupes.aan en: huldigt ds. Creutzberg als Hervormd pred'kant den onvermoeideri strijder voor dé Calvinistische leer voor rijn onbevangenheid en ruim inzicht. Hiermede is het officieele gedeelte afgeloopen en vangt het riteer intieme feestelijke samenzijn aan. De verschillende toespraken werden afgewisseld door toepasselijke liede ren, terwijl de onvermoeide jubilaris allen sprékei's hartelijkien dank be tuigde, meer nog voor hunne harte lijke wenschen dan voor de "kostbare cadeaus. Toen we ons na de offici'eele plech tigheid verwijderden, waren we er van doordrongen, dat van den heer Vermeulen kan gezégd wonden „Wel is zijn lot benijdenswaard, Die na een nuttig, werkzaam leven., Met blijdschap op de vruchten staart, Die hem rijn vlijt en zorgen geven. En als men dan daarbij gedenkt, Hoe vaak zijn taak hem moeite baarde. Dan zeker heeft 't dubbele waarde, Als de uitslag hem genoegen schenkt; Voldingend heeft hij trouw bewe zen." Bij Koninklijk besluit is aan den op richter bij 's Rijks kustverlichting te IJambid'-en, den freer E. Horsman, op rijin vercoek, wegens meer dan. 55-ja- rigen ouderdom, met ingang van 1 April a.s., eervol ontslag uit eijne be trekking verleend. HALFWEG. Donderdagavond zal alhier in open bare vergadering optreden de heer Tb. Langenhoff van Haarlem, met eene Ie- zing, toegelicht door lichtbeelden over kippen teelt en aienhandel. TWEEDE KAMER. Bij de opening der vergadering vaa gisteren, zeilde de Voorzitter Mijne Heeren, „Ik vertrouw uiting te geven ook aan uwe gevoelens, wanneer ik van deze plaats, met otsoüuw den aan slag herdenk, die met zoo noodlotti ge gevolgen tegen het Vorstenhuis eenor bevriende natie werd beraamd en uitgevoerd. Deernis met de Hooga slachtoffers daarvan paait zich aan deed neming in den diepen rouw hun ner Koninklijke Betrekkingen; zei- ven ternauwernood aan het dreigend doodsgevaar ontkomen. De verontwaardiging 0001- deze euveldaad opgewekt, beperkt zich niet binnen de grenzen des lands waarin zij werd gepleegd, doch daar in wordt ik houd mij daarvan ver zekerd ook door ons Volk, in' zijn onderscheidene geledingen ten diep ste gedeeld. Ik heb de eer u voor te stellen, Mij. ne Heeren» Zijne Excellentie, dea heer Minister van Buitenlandsche Zaken uit te noodigeu; rijn tusschen- komst te willen verleenen, opdat de door mij uitgedrukte gevoelens, als die van de Nederlandisöhe Tweede Ka. mer der Staten-Generaal aan de Por- tugeesche Regeering, mogen worden kenbaar gemaakt." (De leden hoorden dieze rede staan de aan.) De Minister van' Buitenlandsche Zaken, rich namens de Regeering hiérbij aansluitende, Verklaarde aan dé opdracht te zullen gevolg geven. De Kamer steldé haar afdeelingen opnieuw samen en verleende den heer Van Deventer verlof om op een na der te beoalen dag te interpelleeren oveir 'het voltrekken van doodvonnis sen in de residentie Semarang op 3) November 1907. Hedien behandelde dé Kalmer de Crédiiétwet voor Oorlog voor 1908 en de verhooging der Vestinghegrootllng voor 1907. Men seint ons uit Den Haaig Bij de behandeling der Credieltlwet voor Oori'og kwam de Minister op tc-gen d'e beschuldiging, door den heer Van Ictsinga terzake van da Conduitestaten in de „Telegraaf" ge richt aan het adres van twee cava- lcriechefs, die ingevolge opdrachi ovor den overste Roemer hadden ge rappoitteerd. Waar hun ongunsti| oerdeel werd afgegeven ingevolge een opdracht, hadden deze chefs be klag ingediend bij den Minister, die den Minister van Justitie had Uitg*- •noGdigd, na te gaan of er reden was om den heer Van Idsinga te vei- volgen. Voorts zette de Minister met cijfers uiteen, dat hot zoek raken van de be dragen voor verhoogde soldij aai sergeanten en instructeurs een legen de was en dat cle betrokkenen ook ds verhoogd!© soldij hadden ontvangen, Dit laatste bleef de heer Van Twisi bestrijden, doch de Minister hield vol, dat, wie aanspraken op verhoog de soldij- had, ze ook gekregen had. Dg heer Van Idsinga hield vol. dal de betrokken oavalerie-chefs een ver keerde handeling hadden gepleegd, door buiten overste Roemer om on gunstig' te rapporteeren. Hij stelde vast, dat de feiten niet werden be twist, en dat de Minister inpLaatsyöi hem te attaque eren, blaam daarover had moeten uitspreken. Op verzoek van den Voorzitter were het debat niet voortgezet, omdat ha onderwerp nog aan de orde moet ko men bij een behandeling van 't adres van overste Roemer. De Credietwet en de suppletoir* vestmgbegrooting werden goedgf ki-urd. Da Kamer ging tot nadere bijeen roeping uiteen. AIAN BEN GROOT GEVAAR ONT SNAPT. Men méldt .udtt iSteenwijk aan d« Tel.: De heer L. F. 'Duym aer van Twisi, lid dor Tweedé Kamer voor hét dis- trlot Stefemwijlk, iis -héden aan ee» groot gevaar ontkomen-. Te Vollenh» ven -een idfudlker zullende bezichtigen begaf hij zich daartoe op het ijls Dit bleek echter niet meer betrouw baar to rijn het brak onder zijn voe ten weg en onze afgevaardigde ver dween in de diepte. Met levensgevaar mocht men er in slagen hem te nedda Burgerlijke Stand ONDERTROUWD 5 Februari. P. T. Servaas en W.H de Vogel. II. Dijkman en A. F. d. Linde. T. J. Mertens en A. M.7 d. Erf. H. M. v. d. Berg en MJ Groen. W. Schaars en R. Eleveld Telegrammen DE KONINGSMOORD IN PORTUGAL MADRID, 4 Febr. (Reuter.) De O respondencia meent te weten, dw Joao Franco morgen alhier zal aa®1 komen. MADRID, 4 Febr. (Reuter.) Volga* „El Muncïo" h-eerscht er te Lissabd óngérisstheid onder den schijn- val rust. Men ducht de inmenging van' leger en de marine in de geschild welke het land verdeeld houden- De republikeinen beweren, dat a® rniraal Ferreira de Amaral, prenr» en minister van binnenlandsche ken, impopulair is en brengen herinnering, dat bij het oproer matrozen van de „Vasco de Ganw Amaral zijn belofte van gratie aas de schuldigen niet gehouden keen- Bevestigd wordt, dat de eerste oaa» van koning Manuel II zal zijn eenw langrijlk gtratiebesluit-, terwijl Affl»*

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2