NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Laehhoek, 25e Jaargang. No. 7557 Verschijnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 14 FEBRUARI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEM E.N TEN PER DRIE MAANDEN) Voor Haarlem1.20 Vooï de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland.1-65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 Yt omstreken en franco per post 0.45 üitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 5C Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f 1.—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tof de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 691. Nabetirschting ran den Gemeenteraad. Vutn de drie pas benoemde Rnadnv leden heeft de heer Krelage alleen Woensdag zitting genomen. De heer Huls-wit was zocrver, dat zijn geloofs brieven dien middag werden goedge keurd1, zoo dut iwij hem den volgenden keer wel zullen zien. verschijnen, en Mr. Tjeerrk Willinlk wacht nog een paar maanden melt bet inzenden van zij tv stukken. De heer Krelage dan was present en nam plaats op den zetel van den heer Gravestein, die naar dien over kant, tusschen de he eren Van Lyn- den en De Braai wlas getrokken. Zelfs voerde de heen Krelage, weliswaar" daartoe door zijn buurman, den heer Sneltjes, uitgelokt, het woord en (wat nog het allersterkste is) wist een voorstel met algemeene stemmen aangenomen te lcriigen. Als dat geen snel succèg is, weet ik het niet meer Veni, vidi, vied, zeidien de Latijnen. „Een vervroegde bólzei iemand in mijn buurt, met een toespeling op 'sheeren Krelagös vak van kweeker. Intusschen bleek, dat het jonge Raadslid zich zeer duidelijk en goed uiitdirukt, wat ik dan ooik trouwens al wel wist. 't Was bij het voorstel vian B. ein W. om voor ƒ200 een stuk gTond te hu ren, om daarop wat hoornen te plan ten. Terecht wees de heer Sneltjes er op. dat de Raad door dat aan te ne men, terug zou komiem op een vroeger besluilt, om niet zelf boomen te kwee- ken, maar die liever te koop en. Met zekere luchtigheid zed d'e Voorzitter, dat diit in. 1902 was gebeurd, en dat men toen ook wel groote oppositie had gevoerd tegen de plannen tot, reorganisatie van den Hout. Met an dere woonden„misschien denken jelui nu wel anders over de boom- kweekerij." Nu, de heer De Breuk handhaafde zijn oude Verzet, maar de lieer Winkler wees nadrukkelijk op de opinie van den heer Springer, die dan toch boomen plantte van Dokkum tot Eindhoven. En boven dien waren er blijkbaar tal van an dere deskundigen in de buurt ge weekt, want de heer Van Lynden had ze gesproken en de heer Krelage en de heer Winkler hadden er pdviezen van en al die bevoegde lieden waren het er roerend over eens, dat Haar lem een eigen boomikweekarij moest bezitten. Tegenover die eenstemmig heid leek zelfs op eens het stuk land, dat B. en W. voor 200 wilden huren, benepen en klein, zoodat dit voorstel werd aangehouden en B. en W. zul len komen met plannen voor een flinke kweekerij van bloemen en boo men, wiaardoor dan de twee kleine kweékerijtjes aan de Rolbuizen en dien Schotersingel zullen kunnen Verdwij nen. Of het veel geld kosten zal We zullen het afwachten. Het eerste punt op de agenda was dit evenwel niet. De Raad begon met.... keien en klinkers. Ja, ik kan 't heusch niet helnen. Hoezeer ik mij ook voorneem, den lezer daarmee vooreerst niet meer te vervelen, de omstandigheden zijn sterker dan mijn wij. De quaesrtie dan was, of het röeuwe kwartier aan 't Geldeloozen- pad zou worden geplaveid met het ©ene of met het andere bestratings materiaal. De heer Rihkema verde digde de keien, terwijl de lieer Wel- aenaar schuins achter zijn rug onte vreden zat te brommen en ten slotte losbarstte in de verklaring, dat klin kers, wanneer ze op een laag rivier zand goed gelegd "Worden, even lang duren ais keien, zoodat ze dan 100 procent goedkooper zouden zijn. dan deze. Een verzekering, die we overi genis zonder nadere toelichting had den te aanvaarden. Overigens vernamen we veel ge leerdheid over rivierzand. Van den heer LeVert, die de laag rivierzand, welke hij wenschte, ;n de gauwigheid even verdubbelde. Van den beer Van de Kamp, die „als logementhouder", zoo als hij zei, ook het. zijne over be strating in het midden wenschte te brengen. Vam den heer De Breuk, die do naargeestige mededeeling deed-, dal zoowel rivier- als duinzand door dveenlaag van onzen bodem heen- ziilkken, zoodat het er eigenlijk weinig toe doet of je het eene of bet andore gebruikt. Naar onze tegenvoeters gaat het toch En ten slotte van den heer Rinke- ma, die verklaarde, dat vele architec ten nog niet weten, welke soort van zand de beste is, een medledlecling, die door dein heer W-elsenaar niet een welsprekend„nou nou werd be groet. Maar ten slotte nam de Raad toch met groote meerderheid het Voorstel- Levent aan, zoodat de nieuwe gron den aan het Geldeloozenpad zullen worden bestraat met klinkers op een zandbed van 20 c.M. Koddig is het, dat nu besloten is, niet (ïe wegen, die op deze terrei nen gelegd zullen worden, te bestra ten, maar de gronden zelf. Zóó staat het namelijk in 't voorstel Werd het naar de letter uitgevoerd, dar: zou derhalve het gansche terrein één groot plein worden. Wat een Jus', der oogen zou dat zijn voor de klinkervrienden in den Raad De klinskarpartij is gebleken in den Raad overwegend sterker te zijn. De kansen voor de bewoners van den Wagenweg staan gunstig Bij deze discussie kwam nog een koddig incidentje voor. Verschillende sprekers verklaarden, dat die manier van bestrating in Haarlem hen vol strekt niét beviel en de beer Rinkema, id'te met zijn kaant als. lid dor Com missie wan bijistaind tot de gemeente lijke werken toegang heeft, had er zelfs aanmerking op gemaakt. Dat mocht die Commissie niet doen-, vond de burgermeester, ze kon de werken wel bezoiéken, maar die niet beoor- deelen. ,.Dan kan men mijn kaart wel te rugkrijgen", verklaarde de heer Rin kema, ondier gefluch van den Raad. Maar de Voorzitter deed hem opmer ken. dat bet zóó niet bedoeld was B. en W. zouden alle aanmerkingen, die een I'd van de Commissie meen ie te moeten maken, gaarne in overwe ging nemen. De voorstellen tot benoeming van een adjunct-directeur der Lichtfabrie ken (gasman) en van een ingenieur- electricim, veroorzaakten niet minder geruchte. Verschillende Raadsleden waren doodsbang voor wrijving tus schen .'die hoofden van deze bedrijven, drie grootte masten op één schip, zoo als de hleer Miedema ze noemde. Het koddige van deze gedachtenwisseling was, dat twee van de leden, de heer-en Loomleijer en Kleijnenbérg, dlooT den Voorzitter tot de orde geroepen wer den, omdat zij klapten uit de gehei me vergadering. Dat komt van die (liefhebberij om bij 't minste of ge ringste in comité te vergaderen. ,,'t Schijnt wel", zei Mr. Thiel, „of men denkt, dat de gasfabriek een in stituut is, waar in hoofdzaak ruzie wordt gemaakt." „Dat zal dat menggas wezen", zei een grappenmaker in mijin buurt, en een ander veronderstelde, dat daar van het gas soms zoo trillen kon. De wethouder kon ieder geruststel len, er heersehte een goede verstand- (hcuding op de fabriek. Als bezwaar werd iin den loop van de discussie dit geopperd, dat een geëxamineerd man bezwaarlijk kan staan onder :emand, die zichzelf heeft gevormd. Mij dunkt: als die geëxamineerde man tevens een verstandige man is Ct gaat niet altijd samen), dan zal hij juist des te meer waardeeren wat de zeflfgevorm de chef zonder schoolopleiding zich heeft weten eigen te maken. Juister leek mij de moeilijkheid, dat gate en electriciteit feitelijk elkanders concurrenten zijn, zoodat eer. splitsing van die twee bedrijven verschel ij k kon zijn. Daartoe zal het dan. naar we van B. en \V. verna men, ook wel {bomen, maar nu nog niet, eerst later. Een voorstel van den heer Sneltjes, om daarover nu al te beslissen, werd dan ook afge wezen. De Raad zal nu Verklaren, dat. hij da notarieel© archieven in gebruik en beheer wil nemen. Na een nieuw rap port van den heer Gonnet (als ge woonlijk weer zorgvuldig aan 't pu bliek onthouden) was ook de heer Van Styrum er niet langer tegen. Zoetjes aan was 't half vijf gewor den. Dan komen de sigaren voor den da-ren flikkert hier en daar in 't h'alf- dotnker van de zaal een lucifer op. De Voorzitter houdt daar niet van. Toch. zette Jhr. Boreel mat heldenmoed die vergadering voort. Lang en breed ivverd gepraat over het al of niet ver lengen van den slachttijd in het is!achthuis met één uur. De slagers verzochten dat. de heer Rihkema ver dedigde het, althans voor den Maan dag, maar het baatte niet. Met 16 te gen 14 stemmen werd zijn voorstel afgewezen. Tot bestuurders van het gemeente lijk werkloosheidsfonds wei-den geko zen de hearen Kleijnenberg, Jhr. Van de Poll en Modoo, de laatste bij twee- da stemming, daar de heeT De Braai den eersten keer evenveel stemmen verwierf. Toen volgden nog enkele ar.dere benoemingen eai ten slotte ging de Raad (alweer) in comité. Een van de kleine voorsitelletjes in den Raad vereischt nadere toelich ting. De rechtsgeleerde commissie stelde namelijk voor, de tweede zin snede van art. 18 van de Melkvaror- dening te laten vervallen. Dat voor stel is met andere aangehouden, maar men zal licht nieuwsgierig zijn te weten wiajt die 2a zinsmede bevat. Het is deze, dat elke overtreding der ver ordening, waarop een veroordeelling is gevolgd, -door B. en W. in een der plaatselijke nieuwsbladen wordt be kend gemaakt. Gedeputeerde Staten achten dit na melijk niet geoorloofd', omdat het vormt een z.g. bijkomende .straf, die niet mag worden opgelegd door een gemeentebestuur, maar door den rechter. Theoretisch een voordeel dus voor dknoeiers, maar praktisch niet, daar in onze verslagen van kanton- gerechts- en rechtbankzittingen toch publiciteit aan dergelijke zaken blijft werden gegeven. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TOESTAND IN PORTUGAL. Als dag, waarop die ontbonden Cor tes bijeen zullen komen voor de be- eodiginig vain koning Manuel wordt met leenige stelligheid 20 Februari a.s. genoemd. De Cortes zullen, zoodra de beëedi- ging is af geloop en, weer ontbonden wordien. Koning Manuel heeft als zijn wonsch uitgesproken, dat de regie ring geen invloed zal uitoefenen op de verkiezingen. Hij wil. dat de nieu we Cortes Werkelijk zullen zijn sa mengesteld uit de personen, waarin het volk vertrouwen stelt. HET NIEUWE MINISTERIE. Onder die maatregelen, die het nieuwe ministerie zich voorstelt spoe dig tot stand. te brengen tot herstel van den ouden toestand en tolt bevre diging vaai het land, behoort ook, be halve *de vergiffenis aan de muiters van die vloot, de inkrimping van de bevoegdheid der rechters van instruc tie. Aan de rechters van instructie had Franco een groot döel van de strafrechtspraak toegekend. Weldra zullen de rechters van instructie weer werkzaam zijn ter voorbereiding van strafprocessen, zondier zelf vonnissen te vellen. GEHULDIGD. Allans Costa, vroeger lid ran de Cci-tes, belangrijke figuur in de rc- publikeinsche partij, dis met de troons bestijging van* koning Manuel uit de gevangenis losgelaten. Dinsdag is Casta te Oporto aangekomen. Aan het station werd de populaire republi- keinsche staatsman door een gewel dige menigte opgewacht. Juichend werd Coeta naar zijn rijtuig gedra gen Hij werd bedolven ondier bloe men en kon niet heenrijden, vóór hij de menigte tweemaal had toegespro ken. BEGRAFENIS DER KONINGS MOORDENAARS. De twee gedoode koningsmoorders en de ongelukkige handwerksman, die ma den moord bij vergissing :s afgemaakt op de straat, zijn begra ven. Geern enkel incident deed zich daarbij voor. FRANCO IN ITALIë. Joao Franco, de Portugeesche dic tator, is meit zijn gezin, komende van Marseille, te Genua aangekomen. Franco weigerde op eenig onder houd itn te gaan, maar zei de, dat hij vast besloten was de politiek te ver laten. Franco maakte den indruk neer slachtig en vermoeid te zijn. FRANKRIJK EN SPANJE. Het blad „El Mundo" meldt, dat de mil 'ister-presïdent Maura in den mi nisterraad medeidieelitng deed van de nota der Fransche regeer ing, waarin deze verzoekt, dlat Spanje op krachti ger wijze dan tolt nog toe zal mede wier ken in Marokko, door het zenden van eon troepenmacht, die meer doen kan, dam gedaan wordt of werd door de Spaansche troepen te Casablamca. Lri ministers hébben geruimen tijd over dit punt beraadslaagd, en beslo ten, dat Spanje zal voortgaan zich te bepalen tot de organisatie der politie macht, waarmede het, evenals Frank rijk, in die Acte van Algedras werd belast. Met het oog op het buitengewone belang der beslissing van den Minis terraad gaf Maura er rekenschap van aan de leiders der voornaamste poli tieke partijen. UIT MAROKKO. De „Kölnische Zeitung" bevat een telegram uit Tanger, meldende, dat dï Framschen de door hen geleiden verliezen in de gevechten om Sietlat zooveel mogelijk geheim houden. Zij zoi-iden 's nachts hun gewonden ver voeren en hum dooden in alle stilte begraven. De nieuwe tocht naar Sefctat is vol gens het telegram het gevoög van het roeven van vee der Mzamza door de Framschen'. Dewe vielen de troepen aan en mam en hun vee terug. De Framschen hebben hierbij zware verliezen geleden en moesten zelfs 2 mitrailleuses in handen der Marok kanen achterlaten. Generaal d'Amade seint, dat de twee colonnes een bivouac betrokken heb ben bij de ikasbah Desouletde tegen stand der stammen schijnt gebroken, talrijke kaïds zijn gedood. De „Times" merkt ironisch op, d ut er tusschen de beide sultans slechts dit onderscheid schijnt te bestaan, dat Abd-el-Azis goede bedoelingen heeft, die hij echter nooit ten uitvoer brengt, terwijl Moulay Hafid slechts kwade bedoelingen koestert, die ech ter al evenmin werkelijkheid wor den. HET NOORWEEGSCHE IN TEGRITEITS-VERDRAG De „Norddeutsche Allgemeine Zei- ftung' publioeert den teket van de op 2 November 1907 tusschen Duitscli- land, Frankrijk, Engeland, Noorwe gen en Rusland afgesloten en door alle betrokken mogendheden gerati ficeerde overeenkomst tot waarbor ging dér neutraliteit van Noorwegen'. In die overeenkomst verbindt Noor wegen zich aan geen enkele mogend heid voor welk doel ook, iets van zijn grondgebied af te staande vier groo te mogendheden verbinden zich van hare zij die de integriteit Van 't Noor- weegsche grondgebied te zuMen eer biedigen en zoo deze mocht worden bedreigd of geschonden', Noorwegen, zoo het dit wienscht, te zullen onder steunen voor de bescherming er van. De tijd van duur van het tractaat is op 10 jaren bepaaldzoo niet min stens twee jaren voor het eindigen van dien termijn de opzegging van de eene of andere zijde geschiedt, wordt het tractaat telkens stilzwijgend voor lien jaren verlengd. UIT DE RUSSISCHE DOEMA. De Doema heeft het voorstel aange nomen van den voorzitter der com missie voor de landsverdediging, om in zekere gevallen de zittingen der commissie met gesloten deuren te doen plaats hebben. Toen Miljaekof in de jongste zit ting bij de debatten over de verdedi ging des Rijks het woord wilde voe ren. haalden de leden der rechter zijde couranten voor den dag en gin gen die zitten lezen, aldus Miljoekof latende voelen, dat men naar hem niet wilde luisteren. Men weet, dat de kadettan-leide-r Miljoekof zich vele vijtinden heeft gemaakt door de din gen, die hij op zijn reis in Amerika over de toestanden in Rusland gezegd heeft. EEN AANSLAG. Op den nieuwbenoemden commissa ris van politie te Bakoe, Buschen, is al dadelijk na zijne, benoeming een af-jislag gepleegd. Toen hij uit den schouwburg kwam, werd een bom naar hem geslingerd. De dader, een gymnasiast uit Tiflie, werd neerge schoten. HOE KAN RUSLAND WORDEN GERED vraagt de reactionnaire „Roesskoje Snamja" en het blad antwoordt op die vraag in een artikel, dat wenscht de lijfstraffen weder in te voeren. „Vqeiii, de lichamelijke tuchtiging v eer in", zagt het blad van den be- ruchten Dubrowin„doet het spoe dig an wiel in overeenstemming met de mate van schuld en dén ouderdom der beklaagden. Eerste graad: 25 riet- slagen, zonder beperking van rech ten. Tweede graad 50 rietslagen met beperking van enkele rechten. Derde graad75 knoetslagen en verlies van alle bijzondere rechten, Vierde graad 1U0 'knoetslagen en verlies van alle rechten. Vijfde graad dé doodstraf. „Wendt straffen aan zonder acht te slaan op stand, geslacht of beroep en gij zult zien, dat in Rusland spoedig w eer alles rustig wezen zal „Verbanning is absoluut onnoodig. Als rechtbank moet een militaire krijgsraad optreden, uit drie officie ren bestaande. Een hunner wordt be noemd door den gouverneur, de be: de anderén aangewezen door het be stuur eener monarchistische vereeni- g-ng...." Duidelijker kan het niet Als de rechters worden aangewezen door den Bond der Russische Mannen, en alle andersdenkenden worden afgeranseld of gedood, zal in Rusland weldra een wonderbaarlijke eenstemmigheid heerschen. De „Roesskoje Snamja" moet nog oon stap verder gaande eenige straf in Rusland uitgesproken vcoir alLe vergrijpen door met-leden van de „Zwarte Honderd" gepleegd, moet zijn de doodstraf. Als vergrijp ook te rekenen het zich niet aanslui ten bij den Bond van Russische Man nen..... Dan gaat de „redding" van Rus land nog iéts gauwer. Uil DEN FINSCHEN LANDDAG. De gewone zitting van den Land dag is Woensdag geopend. De gou verneur-generaal heette de volksverte genwoordigers welkom namens zijn souverein. De voorzi tter antwoord de in deFin- stóhe taal. Het Finsohe volk, zoo zeide hij, wacht met ongeduld op verwezenlij king der hervormingen. Met terzijde stelling van de wetten des lands is een der hoogste betrekkingen in Fin land toevertrouwd aan een persoon, die actief heeft medegewerkt om het regeerings-stelsel weder :n het land in te voeren, dat door den Tsaar- grootvorst bij manifest van 4 Novem ber 1905 was afgeschaft. Het volk van Finland is z:ch er van bewust, dat de van de voorvaderen geërfde wettelijke regelmg onvoorwaardelijk noodzakelijk is voor een ongestoorde binnenlandsche ontwikkeling van het land. Mede namens den Landdag sprak hij gevoelens van diepen eer bied uit voor den Tsaar. (Levendige toejuichingen). Het presidium van den Landdag blijft hetzelfde. ONDERWERP VAN GESPREK. Waarover moet ik met mijn da me spreken Over lvaar schoonheid 1 Maar als ze nu eens niet schoon is? Dan vooral l EEN VEELZEGGEND BEGIN. Een bankier staat op zijn kantoer tegenover K., zijn aanstaande» schoonzoon on de jonge man zal gaan opbiechten, wat hij zooal voor schulden heeft, Neemt ir mé niet kwal ijk, zoé begint hij maar zouden we er niet Kever bij gaan zitten ALTIJD KUNSTENAAR, RechterIk begrijp eigenlijk niet, hoe gij, een kunstenaar an dus eem beschaafd mentsch, er toe hebt kun nen komen den aanklager zoo té slaan BelclaaedeMaar edelachtbare, tld hiéb hem heusch naar alle regelen dér kunst een pak slaag gegeven UIT DEN GOEDEN, OUDEN TIJD. Kapitein Wat is dèt 1 Muller staat verkeerd. SergeantMet uw verlof, kapitein, dat kan niet anders vanwege tljo buik. Andiers krijgen we nooit een rechte front-lijn. Rentenier (bij den fotograaf) Neen, het portret bevalt me nietik zie er minstens een millioem armer op uit dan tk ben. VERJONGING. 't Is mooiToen zij drie jaar geleden trouwde, noemden ze haar eene oude-vrijster en nu een Jonge weduwe. INGEWIKKELD. Echtgenoot© Jan, i'ki verbied jé voor de toekomjst, dat je in mijn te genwoordigheid over mijn verleden praat. HuisvrouwJe moest je schamen.- Alle mensehen moeten werken. Bedelaar: Ja: mevrouw, zoo ia mijn roeping om koude keukanresfc- jes op te ruimen. Professor (tot slordigen huisknecht): Lees Cicero's boek over den plicht en poets den volgenden keer mijn laar zen beter. Stadsnieuws RAPPORT STAALWATBRBRON. Door dein Raad! werd op voorstel van B. en W. einde 1905 en begin 1906 een Commissie benoemd1, bestaande ruit de lieeren Jhr. Oh. F. van de PoH, A. van Rossum, N. Leven/kamp en J. Schreudecs( met Mr. D. Talma, dés- tijd® commies-redaoteur als secreta ris. Toen déze naar den Haag vertrok, wend hij door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk vervangen. Zij had de opdracht om te onder zoeken, in hoeverre de Mij. tot Expl. van. Staalw aterbronnenook in ver band met de plaatselijke omstandig heden voor de toekomst kon worden geacht levensvatbaarheid te hebben. Thans is haar rapport bij den Raad ingekomen en wij vertrouwen, dat düt nu eens niet voor de Raadsleden al leen zal worden gereserveerd:, maar gedrukt zal worden, opdat wij en dus de (ingezetenen daarvan kennis kun nen nemen. Overigens kunnen wij onze lezers niet met dé hoop vleien, dat dé Com missie kans zal hebben gezien aan de idee „Haarlem Staalbad" nieuw leven In te gieten. Reeds wéken geleden kwam ons ter oore, dat zij i® gekomen tot een ONGUNSTIGE conclusie. Als 't rapport verschijnt zullen we er meer van hoorem. MUZIEK- EN VOORDRACHTAVOND. Het welslagen van dit Toynbee- avondje is bijna geheel te danken aan mej. Sophia C. Udo. Deze Haagsch» dame is voor ons Haarlemmers lang geen onbekende meer; nog kort ge leden bewonderde men haar, ais de vertoKqster van een der hoofdrollen in het sprookjesspel „Een dag khadif- en is ons geheugen juist, ook in „Goud sprookjes-tooverlied" Ook nu heeft ze met haar liefelijke stem aller harten in verrukking ge bracht, Die heerlijke stam viel zoowel bij haar zang als voordacht te genie ten, ook al moet men o.i. haar zang kunst nog boven haar reoiteer-vermo- gen stellen. Heerlijk klonken die on deugende minneliedjes: Van een her derin, van Dr. Pijzei, Het breistertje,; van HutsclhenirruitOTj terwijl het stem- miiige lied! van Vetrh allen Verbeidend!, het luahitiigé Jubelliedlje van Cath. van Rennes en nog enkele andere stukjes heel goed1 tot haar reelat kwamen. Haar voordrachtkunst' diet meij.- IJdo blijken 'bij het lezen van Heijer- niaps' Twaalf uurtje, een schets dié inderdaad1 heel wart. meer van de ver tolkster eischt, dan goed lezen. De aardige gedichten van Holtrop, De speelpop en Het gebed; werden ook op verdienstelijke wijze voorgedragen. Geen wonder dan ook dat het pui- bliek niet karig met zijn applaus was, maar de zangeres en voordraagster een ovatie bracht. We schreven reeds het succes was „bijna geheel" te danken aan deze Haagsche dame. Toch hebben nog en- - kele dames bet hare bijgedragen, tot liet welslagen van den avond. Meg.- Marie van Hove begeleidde de zange res op de piano en kweet rich zeeq* loffelijk van deze taak. Onze stadgenooten de dames Marie Warnier en R. Oostenbroek gaven ee- nlige piano-nummers ten beste; ook uitstek eind! Vooral het vierhandig ge speelde concert vanMendelssahn werd prachtig vertolkt Zoo was dilt een welgeslaagd avond- Je. Jammer, dat het getal bezoeker» minder groot was dan gewoonlijk) waarschijnlijk door de late bekend making.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1