Sanatogen Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KQNINKL. NED. MET. INSTITUUT. 'Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildit, 15 Febr. 1908. Hoogste barometers bamd 778.9 m.M. te Biarritz (grens van Spanje en Frankrijk! laagste 744.7 m.M. te Dunrossness (ten Noorden van Schot land). Verwachting tot den avond van 16 Februari Windmatige, tot kraohtigen, la ter afnemesiden Zuid-Westel. tot Wes telijken wind. Gesteldheid van de luchteerst be trokken, met regen, later opklarend. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 764 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. Thermometerstand t§ Haarlem. Zaterdag 15 Februari Hoogste gisteren F. 42o Laagste hedennacht F. 38 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 46 Stadsnieuws RAAD VAN BEROEP. In de Vrijdagmiddag gehouden rit ting van -den Raad. van Beroep inza ke de Ongevallenwet werden o. m. de volgende zaken behandeld. De Haarlomsche jongeling H. Dijk man. was op 19 Juni werkzaam in de meubelfabriek van de firma Noë aan de Bakenessergracht. Door een nood lottig toeval viel hij op dien dag door dien zolder en kwam op de straat te recht. Meer dood dan levend werd hij opgenomen, maar buiten ver wachting herstelde de gekwetste spoedig. Op 4 Juli ontsloeg Dr. Oot- mar hem reeds als genezen,, maar Dijkman kon toen volgens zijn ver klaring; den arbeid nog niet hervat ten, omdat het werken' op de trap- draaibank te vermoeiend en ook te pijnlijk voor hem was. De pabroon zei „Ga iij nog maar naar huis, eem half werkman wil ik niet hebban". Toien vervoegde do jongeling zich bij den controle erend geneesheer van de Rijksverzekeringsbank, die zei„Zoo jochie, wil iij nog een poosje va can- tie hebben, ach dat is ook wel zoo aangenaam als werken". Dijkman hield echter vol, noig niet te kunnen werken, .en bleef tot' 5 Augustus rusten. Zeker om den con- tro'leerend geneesheer t'e overtroeven ging hij on 5 Augustus, den eersten dag der kermis, weer aan het werk. De Rijksverzekeringsbank weiger de over het tijdvak van 4 Juli tot 5 Augustus een uitkeerfng te geven, daar, volgens haar zeggen. Dijkman toen reeds genezen was. Tegen deze beslissing was Dijkman in beroejp ge komen. 'Als^deskundige werd Dr. Ootmar gehoord, die verklaarde, dat 't vol strekt niet onmogelijk, ja wel waar schijnlijk was, dat Dijkman dien tijd nog niet heeft kunnen werken. De raadsman van Dijkman, Mr. Ribbius, lichtte het klaagschrift nog nader toe en uirong op een uitkeering aan. Dirk Boe'.e, timmermansknecht te Amsterdam, werkte op 4 Juni aan het krankzinnigengesticht te Castricum. Hij is' toen van een steiger gevallen en zeer ernstig verwond. Op 20 Oc tober verklaarden de geneesheeren {de particuliere arts en de contro leerend geneesheer) hem genezen. Boele houdt echter vol, nog niet te kunnen werken, en vroeg een uitkee ring, ook na 20 October. Als deskundige werd Dr. Van Lier te Amsterdam gehoord, die verklaar de. dat de medici geen verklaring voor Boele's klachten kunnen vinden en deze ook voor onwaar houden. Uitspraken over 14 dagen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zal aanstaanden Zondag ten toon gesteld worden een kleine, doch uitgezochte verzameling van Japansche werken in brons en andere metalen. De bijzondere zorg en de groote nauwkeurigheid, waar mede deze werkjes zijn uitgevoerd, zullen eiken vakman verbaasd doen staan, terwijl de artistieke hoedanig heden tot het uiterste worden opge voerd. Naast deze keurige verzameling van plastische voorwerpen werd op de standaards een aantal Japansche afdrukken van houtsneden, vervaar digd door de meest bekende Japan sche artisten, geëxposeerd. Deze verzameling werd welwillend ter expositie afgestaan door den heer D. Komter, kunsthandelaar te Am sterdam. Zondag is de toegang kosteloos. Aantal Baden. In het Douche Badhuis aan den Koudenhom zijn in de afgeloopan week 646 baden genomen; in dat o; het Leidsche Plein 667. BROOD- EN KOFFIE-UITDEELING. Deelnemers waren heden 844 kinde ren en 187 volwassenen. Ingekomen gelden bij den heer H. London van Twee Dames 5. Voröen. Doopsgez. Gem. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, betrekking hebbend op de verkiezing van 30 leden dor Beroe- pings-Commissie. De aankondiging geeft anodedeeliugen over de te ver krijgen stem biljetten. O. C. B. L E. De uitvoering dar Haagsche Too- neel-Vereeniging O. C. B. I. B. heeft ongeveer f 150 opgeleverd., zoodat elk der beide Voreenigipgen, te wier voordeele de uitvoering werd gege ven, ongeveer 75 in kas zal krijgen. DE FEESTTEN VAN DEN A. N. W. B. ,,De Kampioen", het orgaan van dén Alg. Ned. Wielr. Bocnd, geeft nu ook het cfficieele bericht van de Bondsfeesten, die „hoogstwaarschijn lijk te Haarlem zullen worden gehou den, en wel in de tweede helft van Juli". Het blad voegt Mar aan toe „Li verband met allerlei omstan digheden is de keuale der feeststad niet gemakkelijk geweestzelfs thane moeten nog enkele bezwaren uit den weg wordtin geruimd. Wij twijfelen ex echter met aan, of ook deze zuilen op bevredigende wijze worden opge lost.". Naar wij verder vernemen, zullen Maandag de besturen van de Hanze, van de Hamdelsvereemdging en van Vreemdelingenverkeer, voor deze zaak wader bijeenkomen. Onder dak. Reeds vroeger deden we mededee- lingon van een bejaard man te dezer Steele, zekeren K.. die allerzonder lingst deed en zich door iedereen overal heen liet zendon en alles deed wat men verlangde. Zeer tot 'ast dei' burgerij, werden pogingen aange wend hem in een gesticht te plaatsen, doch dit scheen blijkbaar niet te gaan. Alleen werd hem een onderstand ver strekt en moest hij vertoeven in een logement. Thans vernemen we, dat hij in het Bu'tenhuis ter verpleging is opgenomen. Zeer gelukkig voor den man die het slachtoffer was van i velen en diepe armoede leed. STORING OP DE ELECTRISGHE LIJN. De electrisohe tram naar Haarlem beeft Vrijdagavond pech gehad. Er scheen aan de bovengrondsche leiding -vermoedelijk tusscbem Sloterdijk en Amsterdam, iets defect te rijm; bijma alle wagens kwamen met verbogen beugels aam, de meesten zelfs bereik ten slechts met moeite de halte op het Spui. De beugels waren zoodanig ver wrongen dat ze niet meer bruikbaar waren. Telkens bij het contact ma ken met de bovenleiding knetterde een vonkenregen en een krachtig groen licht verspreidde zich, dat ver in den omtrek zichtbaar was. Een enkele wagen kon, tegen half twaalf vertrekken; een defecte wagen werd er achteraan vast gekoppeld. Op het dak van het tramrij tu)ig, bij den beugel, werd een der conduc teurs geplaatst. De reizigers voor Haarlem en Zamd- voort kon'dan dius toch nog weg, maar vlug ging de reis niet. HAARLEMSCHE INDUSTRIE. Wij ontvangen een uitvoerig stuk over een nieuwe boot, die de Tessela- ren laten maken voor den dienst tus- schen Nieuwediep en hun eiland, in verband met het geschil met de firma Bosman. Wij hebben daarover inder tijd zulke uitvoerige medodeelingen gedaan, dat wij het ons nu gezonden stuk, 'dat bovendien niet van eenzij digheid valt vrij te pleiten, veilig 'ach terwege kunnen laten. IntussChen is er een gedeelte, dat ons als (Haarlemmers interesseert en ■wel dit, dat de nieuwe boot zal ge bouwd worden op de Werf Hubertrima van de firma Jacobs alhier. In de af- igeioopen we,k is de kiel er voor ge legd, in Jund of Juli moet het schip gereed rijn. Het wordt, zoo lezen wij, een prach tig schip, voldoende aan alle eischen, zelfs aan de nieuwe, nog niet eens aan genomen, wet op de sdheepvaart. De goede naam, dien de firma Ja cobs zich reeds, ook in het buitenland, verworven heeft, is er borg voor, dat het een goed, solied, sterk schip zal rijn. Het wordt gebouwd onder toe zicht van „Veritas", volgens ongeveer dezelfde plannen als een vorig op die zelfde werf gebouwd soh'ip, dat voor Deensohe rekening besteld was. (Dit schip w.as gebouwd als ijsbreker en voldeed zoo goed, dot er dagen zijn geweest, dat de eenige boot, die in den winter in Denemarken vosr, de Hol- landsdhe boot van Jacobs was. Toch was het ijs soms zoo dik, dat het over de verschansing heensohoof. Geen wonder dus, dat op deze boot nog in hetzelfde ja$r twee nieuwe bestellin gen van ongeveer gelijken inhoud volg den. Alweer dus een bewijs, dat men voor goe dwerk nog niet naar het bui tenland behoeft te gaan, en dat onze nijverheid ook in dit punt haar onx- den roem glansrijk heeft terugvar- overd. Benoemd. Bij Koninklijk besluit is met in gang van 1 April, benoemd tot klerk bij het Rijks-srchief in Noord-IIol- land, de heer H. L. Driessen, te Haar lem, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. J. H. Daudey Pzn. Vrijdag is in het Diaconessenhuis overleden de heer J. H Daudey Pzn., als timmerman, aannemer en make laar hier ter stede bij velen bekend. De heer Daudey, die dan leeftijd van 56 jaar bereikte, was lid van den grooten Korkeraad der Evang. Luther- sohe gemeente, alsook bestuurslid van de Bografenisbos „De vrijwillige liefde-compagnie". De teraardebestelling zal Dinsdag te 1 urutr plaats bobben. Haarlemsch Dagboek 18. 15 Februari Het is met roem toch een vreemde geochdedëttis. Roem is eigenlijk niets, en raean is alle®. Voor den kunste naar be toekent roem nietts alfc hij hem niet heeft, een kunstenaar werkt om de kunst, niet om roem. Dte is van belang als hij apod is. Maar als hij raam wint bij zijn leven, dan is dat ook èlLe®Zie Israels, de Marissen, en anderen.... Hun werk wordt niet goud betaald," en hun rOem straalt over de heele wereld. Maar daar is ook geweest Vincent van Gogh. Jong gestorven. Veel ge werkt en geteekiend, zoodat er nu bergen schetsen van hem ziijn. Hij leefde in bekrompen omstandigheden en stierf, slechts bekend bij weine gen. N u worden zijn teekeningen, zijn onvoltooide schetsen, in Duitsckland met 1000 mark betaald, en rijn roem wordt in de Kunst-periodieken uitge bazuind. Wat hééft de man er aan, nu? Een beetje anders ging het een an deren nu veelbesprokene, den compo nist Grelinger, die „Qp Hoop van Zegen" van Heyermans tot een mu ziekdrama heeft omgeschapen, en daarmee een werk van Nederland- sche kunst heeft gegeven." Ik herinner mij den jongen com ponist, zoon van een Hollander, die jaren in Parijs toefde, als de beschei den dirigent van een circus-muziek- troepje. Bij de opening van het cir cus te Zand/voort stond hij als zoodanig den heer De Hondt Chevaüier de Horudtter zijde. Toen was Grelin ger een onbekend man, en hij had ook niet de pose van een beroemd heid of toekomstige beroemdheid Daarna kwam hij met zijn muziek drama. 't Werd in Amsterdam opge voerd... ternauwernood honderd men- schen in den Schouwburg, 't Drama verdween, en met het drama de com- ponist. Naar 't buitenland. Daar werd het, meen ik, niet opgevoerd en wèl geprezen. Nu is Grelinger teruggeko men en nu roemt men óók in ons land zijn werk. Geluk er moe, Gre linger Maar 'it is toch wel zonder ling, dat roem zoo vreemd omwandelt op deze aarde OBSERVATOR. NIJVERHEID. Woensdag vergadert het departe ment Haarlem der Maatsch. van Nij verheid, in welke bijeenkomst de heer W. C. van de Volckare te Vlissimgen eene lezing zal houden over Stralen de materieradium en radio-activi teit. In de pauze zal plaats hebben de verkiezing van een lid van het be stuur wegens de periodieke aftre ding van den heer P. Goedkoop Dzn. (niet herkiesbaar) en van een pen ningmeester en een secretaris we gens aftreding van do heer en Régo Veth en Mr. J. C. L. Vlaanderen (bei den herkiesbaar). KAMERS VAN ARBEID. Naar iwlj vernemen, heeft de lieer Mr. J. L. Vlaanderen, op uitnoodii- ganjg Van het bestuur der Kamer van Arbeid voor de Metaal- en Houtbe werking, zich bereid verklaard, de werking van heit Arbeids-contract uit een te zetten, in verband met de taak der Kamers. Genoemde Kamer heeft thans de andere Kamers Mem ter ste de uitg-enoodigd tot een vereenigde vergadering op nader te bepalen da tum'. MILITAIRE ZAKEN. Maandag a. s. zullen de bij het 10e regiment alhier nieuw aangekomen officieren aan den Commissaris der Koningin worden voorgesteld. De staking te Krommenie. Tegen zekeren S. en V. is door de Haarlemsche Rèchtbank reeliitsingang Verleend met gevangenneming en in structie, ter zake van geweldpleging tegen ni et-stafken de werklieden te Krommenie Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. 'Doctoraal examen in de Rechtswetenschap de (heer A.R He ringa. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. Baldadigheid. Zekere A. T. M. en J. P., beiden wo nende te Haarlem, jongens van 18 jaar, hadden Vrijdagnamiddag de aardigheid, op den Duinlustweg al hier, de isoleerpatten van de aldaar staande telefoonpalen met steenen stuk te gooien. Dit werd opgemerkt door den jacht opziener G. de Veer, wien het geluk te het edsele tweetal in handen te krij gen en proces-verbaal tegen hen op te maken, zoodat rij zeker hun welver diende straf niet zullen ontgaan. De smidsleerling C. Koster alhier, had bij het z.g.n. centeren van gaten in een stuk ijzer, het ongeluk met *n zwanen hamer op den duim van zijn linkerhand te slaan, en kneusde dien zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, en hij niet in staat was rijn werk voort te zetten. Niet goed afgeloopen. Toen de negen en dertigjarige tim merman Jan Schaap, gehuwd en va der van eem gezin, op een ladder klom naar de kap van de in aanbouw zijnde villa van den heer Bunge in Koeduin te Aerdenhout, kwam van daar eefn toogmagel vallen en viel zoodanig op een zijner schouderbla den, dat hij genoodzaakt was het werk te verlaten, en rich onder ge neeskundige behandeling te stellen, waarschijnlijk was dat lichaamsdeel belangrijk gekwetst. HAARLEMMERMEER. De wielrijdersvereeniging „De Zwa luw" te Nieuw-Vennep gaf in café- Stapel, aldaar, haar bweede voor- drachtenavoiKl in dit seizoen, die door vele leden en belongs tellen den werd bijgewoond. Het welverzorgde .programma, be vattende 12 nummers van de nieuw ste voordrachten, word tof het einde toe met nauwkeurigheid uitgevoerd, hetgeen door het publiek tem zeerste word geapprecieerd. Vooral het tooneelstukje „Zet je petje af" verwierf een onbedaarlijk applaus. Te omstreeks 12 uur werd de bij eenkomst door den 2en voorzitter ge sloten, waarna een geanimeerd bal velen tot laat in den nacht bijeen hield. HEEMSTEDE. Dit jaar missen alhier 278 personen hun kiesrecht, omdat zij hunne be lasting niet of niet ten volle hebban betaald. SLOTEN. Evenals Spaarndam, zal ook deze gemeente met Haarlemmerliede c. a. een overeenkomst aangaan, tot we derkeer igo hulp bij brand. VOGELENZANG. De Bond van Chr. Zangvereemigin- gen in Nederland zal op 15 Juli a. s. op het landgoed Leijduin bij Vogelen zang, daartoe door dan heer Van Lemiep afgestaan^ een zangersfeest houden. Als directeur zal optreden de heer J. Godefroy, te Steenwijk. VELSEROORD. lieden, Zaterdagmiddag, te vijf urn- wordt de Burger Avondschool te Vel- seroord officieel geopend. 1JMUIDEN. Brutale inbraak. In het pakhuis van den heer Klugt en het aangrenzend kantoor is heden nacht ingebroken, waarbij vermoede lijk van valsche sleutels is gebruik gemaakt. Ontvreemd werden postze gels, plakzegels en een ril veren me daillon. Geld werd niet gevonden, d'aar de eigenaar voor eenigem tijd de brandkast naar diens woning had laten overbrengen. Daarna is, vermoedelijk door de zelfde daders ingebroken in den ouden houten visohhal, waaruit eenige vaatjes boter zijn ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Traankokerij. Bij B. en W. dei- gemeente Velsen is Vrijdag- namens „de burgerij" te LTmuiden eem adres ingediend, voor zien van ruim 200 handteekeningen, om te verzoeken de aanvraag der heerem Molenberg en Dekker, om tie IJmuiden een traankokerij to mogen oprichten, n'et in te willigen. Het adres ging vergezeld vam beschei den, behelzende de geschied emis van eem dergelijke nu afgebrande fabriek te» Zaandam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cta. per regel. door meer dan 5000 Doktoren uit alle beschaafde landen schitterend beoordeelt als het best werkende versterkings- en opfrisschingsmiddel Geelt het lichaam kracht Versterkt le Zenuwen Verkrijgbaar In apotheken en drogisterijen. Brochures gratis en franco van den Cen. Verleg: B HARRENSTEIN. 276 Heefengracht,Amsterdam Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moedor woonde Vrijdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te VGra- venhage het populaire concert vam het Residentie-orkest bij, waarin als soliste optrad mej. Eve Simony. Z. K. H. de Prins heeft Vrijdag den Mimister van Bimnenlandsdho Zaken, mr. Heemskerk, tem gehoore ontvan gen. BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Het „Centrum" weet te melden, dat voor burgemeester van Utrecht „vol gens sommigen" vooraan staan: mr. N. de Ridder en mr. P. Rink, afge treden minister van Binnen!andsohe Zaken. Wat laatstgenoemde betreft,, moge het waarheid bevatten, maar wat mr. De Ridder betreft, bleek ons ter be- voegder plaatse daarvan niets be kend1 te zijn. (U.D.) KIESRECHT-GEKNUTSEL. Zoo hééft dan toch de Liberale Unie, onder leiding van Mr. Goeman Borgesius beslist voor „algemeen" vrouwenkiesrecht. nevens „alge meen mannenkiesredht. Doch.... do vrouwen zullen moeten zijn 25 jaar en.... ongehuwd. Gehuwde vrouwen zullen dus vol gens het besluit van de Unie-libera len geen kiezer mogen worden. Immers, die hebben zich met hun gerin bezie te houden, cm worden ge acht geen tijd te hebben voor „kran ten-lezen" Gehuwde vrouwen hebben geen „verstand van de politiek 1" Komt dus de kiesrechtregeling vol gens den hartewensch der Unie-Libe- raLem tot stand, dan zullen uit een zelfde gezin mijnheer en dienstbode en groote dochter heel genoeglijk naar de stembus gaan Maar moeder moet thuis blijven. O, Mr. Borgesius, Wat rijt ge toch een knutselaar En toch van iemand die „spron gen in liet duister" doet, en dan te gelijk aanspraak blijft maken op-den naam van „leider", is niet veel be ter dan een knutselwerk te verwach ten. Vader, dochter en de dienstbode naar do stembus, maar moeder uitat Is het niet om te schateren (Rott.) ONGELUKKEN. Een treurig ongeluk greep gister morgen te Driebergen plaafts. De 75- jorige landbouwer De B. was berig meit zijn hi/ttamwagen mest te rijden. Toen hij met zijn leegen wagen het weiland naasi Lindenhorst -wilde op rijden, schrok het anders zoo makke paard en s'oeg op hol. De wegen sloeg om en die bestuurder kwam meit het hoofd tegen, een muur terecht. Be wusteloos bleef de ongelukkige man liggen. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer constateerde hersenschud ding. De B. is reeds aan de gevolgen overleden. LU. D.") SMOKKELAARS. Even over de grens nahij Overslag viel oen bende smokkelaars met vee in handen van de Belgische doua niers. Een verwoed gevecht ontstond, waarbij een der tolbeambten zooda nig werd geslagen, dat hij bewuste loos naar huls moest worden ver voerd. Met achterlating van een koe ■wist de bende te ontkomen. LM. Ct.") DIEFSTAL Donderdagnacht hebben rich te Roermond dieven, door uitsnijding van een aiasruit toegang verschaft tot de woning van de wed. J., Vemlo- schen weg aldaar, en pl.m. 500 Mark ontvreemd. GOEDE VONDST. Omtrent die vondst van 11 gouden muntstukken in een steenen potje te Grathem (L.), meldt men nog, dat dezie plaats had bij de ontginning op de landerijen van notaris P. H. A. Rutten, te Heijthuyzen. De muntstukken, die diateeren uit de 16e eeuw, hebben een grootte resp. van een hal ven gulden en een rijks daalder. COKES TEGEN VERMINDERDEN PRUS. De gemeenteraad van Raam heeft de cokes der genreentegasfabriek te gen verminderden prijs verkrijgbaar gesteld voor het werkloozen-comité en de armbesturen. KAMERVERKIEZINGEN. SLIEDRECHT. Naar wij vernemen is liet zeeT twijfelachtig, of de oud minister dr. Kuyper bereid zal zijn een candidatuur voor Sliedreeht aan te nemen. Zelfs worden reeds ande re namen, als die van mogelijke can didates genoemd, o. a. die van het oud-lid der Tweede Kamer voor 's-Graverihagö, den heer Krap. (Gemtx.) TIETJERKSTERADE'EL. Naar wij vernemen moet de antirev. partij in Tietjerksteradeed er ernstig aan dien- kon den 'heer Talma opnieuw te can- diideeren voor het lidmaat schap der Kamer. (Volk.) CORRUPTIE Wij lezen in het „Volksdagblad" Wij vernemen, dat de penning meester van den Rott, Bestuurders- bond een tekort in kas heeft vtan vier-en-1.win ti gl londierd gulden (zegge f2400). De man was tevens penningmeester der Federatie van de S. D. A. P. en van de arb-muziekve.reeniging „Ex celsior", en moet. het geld blijkbaar van de eene kas door de andere „ver werkt" hebben, om zoodoende het dé ficit zoo lang mogelijk te kunnen dek ken. Hij moet olsnu weigeren de boeken af te geven, die hierom per deur waarder-exploit zullen worden opge- eischt. Zeer merkwaardig had de ti tularis kortelings zijn particuliere zaak op naam van zijn zoon doen overschrijven. Met spanning zien wij de ontknooping van dat „moderne dé- bacle" tegemoet. BOFFERS. Veertien loopers van „De Residen tiebode" te VGraverihage, die een z.g. loterij club vormden en samen een tiende lot. hadden genomen^ trok ken de f 30.000 en de laatste f 1000 uit de Ned. Staatsloterij. Een buitenkansje voor de men- schen, die elk met ƒ189 naar huis gingen. En voor moeder de vrouw* niet minder I Een deel van de 30,000 is ook ge trokken door 20 werklieden aan d'e Aschstaal aldaar. Deze hadden samen een kwartlot genomen, zoodat rij elk ongeveer f 320 krijgen. CHRISTELUK-HISTORISCH OF LIBERAAL 'Verschillende bladen hebben gestre den over de vraag tot welke partij de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken, jbr. De Marees van Swinde- ren, behoort. „De Nederlander", die het weten kan, schreef, dat bij Ghristelijk-historisch is. Nu komt ech ter in de .Enkhuizer Courant" een schrijven voor van „Prins Jocris", alias den heer A.. Roodhuyzen, secre taris van de Liberale Unie, en rech terhand van mr. Goeman Borgesius. En de heer Roodhuyzen, die het óók weten kan, schrijft: „De heer Ma- rees van Swinderen is echter zoo beslist liberaal, dat mr. Goeman Bor gesius hem in 1905 de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aanbood, die hij toen om persoonlijke redenen weigerde." Ook generaal Sabron, de minister van Oorlog, 'S volgens den heer Roodhuyzen, Liberaal. Het wordt zoo doende 'n grappige geschiedenis, schrijft de Tel. SOCIALE WEEK. Woensdag vergaderde, aldus meldt „De Tijd", te Utrecht de Centrale ver gadering van de K.S.A., onder meetr tot voortzetting van de besprekingen omtrent de te houden Sociale Week Met algemeene stemmen word be sloten voortshands niet tot reorgani satie van de Sociale Week over te gaan, doch deze, behoudens enkele, ntetdngrijpende wijzigingen, te blij ven organtseenen. zóó, dat zoowel het norsptronkelijik karakter als de duur behouden blijven. Van een finale afschaffing, dor Soci ale Week was noch in deze, noch in de vorige vergadering sprake, Zoo spoedig mogelijk zal Wonden gepubliceerd, in welk Bisdom en in welke gemeente die Soefiade Week dlit jaar aal gehouden worden. Naar „De Msb." vernoemt, rijn on derhandelingen aangeknoopt om dat jaar de Socdale Week te Rotterdam te doen plaats hebben. HOOFDCOMMIES DEPARTEMENT VAN LANDBOUW. De 'Minister van Landbouw, Nijver heid en Handiel brengt ter kennis dat hiet voornamen bestaat aan de afdiee- Irêng Nijverheid van rijn Departement aan te stellen een hoofdcommies, op eene aanvangsjaar wedde van f 2400, welke hoofdambtenaar zal worden hel ast met de behandeling van za ken het Mijnweaen betreffende. Voor de vervulling van deze betrek- king komen alleen in aanmerking zij die den graad van doctor in die rechts- of Staatswetenschap bezitten. Sollicitanten hehooren zich vóór 22 Februari a.s. bij gezegeld adres te wanden tot Hare (Majesteit de Ko- nïngin. (St.-Ct.) EEN GOEDE VANGST. Te Nieuwesdhans (Groningen) werd in den nacht A an Woensdag op Don. dordag in zeven huizen ingebroken On werden gelden en allerlei voorwer pen ontvreemdt Als verdadhte daarvan werd te Win schoten gcA'ardkelijk binnen gebracht en na verhoor van den rechter-com missaris naar het huis van bewaring overgebracht. 'Meine Scheper van SteenwijkerwoM', gedomicilieerd te Heerlen (Limburg). Sport en Wedstrijdeo ZEILEN. Voor de jaarlijksche internationale zeilwedstrijden van dé Royal Yadht Squadron, de bekende Engelsdhe eeil- vetreeniging, alleen open voor leden vam dien Hoogen Adel, welke in Au gustus te Newport, eiland] Wigihij, plaats vindt, is dkxxr dien Duitschen Keizer een .kostbare beker als prijs aangeboden, welke verzeild moet worden in de Amalgam atedwkll'a^sen van het internationale reglement. AUTOMOBILISME. De reuzen1 tocht is dhs begonnen. 'De stand der wegeax was op Donderdag ochtend ongeveer zoo: de Thomas, da Zusten die Dion Bouton bevonden rich rich te Hudson, op 185 KM. van New- York. De Protos had het pas tot Poaughlkec-psie gebracht, op 118 (KIM. van New-York, de Motobloc en ids Niaudim tot Pedkshilt, 70 KM. van N.- York. De Matin betoomt zich verwonderd, over die omstomdligtheid, dat de Duit scha wagen, die 40 p aarden krachten Leeft), zoo buitengewoon langzaam op schiet, terwijl de Dion-Boston, dlie maar over 30 paardenkrachten be- Schiet, terwijl de Dion-Boutom, dis iedereen door zijn snelheid verrast. Dat kam imtusschen nog wel veran deren. De tweede ét ape" wals reeds touittieo- gewocn zwaar, daar eem geweldige sneeuwstorm da .wagenvaerders" bij na verblindde.. De drie wagens, die als het ware de voorhoede vormen, d« Thomas, de Zuist en de Dtion Bouton, die W oemsd agocfntemd om 7 uiur uit Hudson Vertrokken, waren, kwamen ■eerst om 11 uur te Albany aan, G) K./M. verder gelegen. Overal worden de deelnemers met geestdrift ontvangen. De .Motohloc (bestuurder Godard), mett den Matim-man Paroutaud aan boord, heeft dem eersten dag al oot zettend met de sneeuw te kampen ge had. Op een gegeven moment raakte de wagen van den weg, en in een mat 1^ meter sneeuw gevulde sloot, waar uit hij pas na uren lang getob en ge- werk me-t dommekrachtente Jvoiolfj schijn kwam. En toen hij er eenmaal uit was., vond de dappere 'Mattn-mam het wel letjes, pakte den volgenden, mongeo mot den trein naar New-York en liet Godard vertier in zïjm eigen vet gaar smorar als dit beeld bij die feüi kou te gebruiken is. De laatste berichten melden, dat de 3 voorste rijtuigen te Patersonville, op 271 KM. van New-York, rijn aangeko men. De Sizaire-Naudin rit op 9 KM. van Peedehlll in de sneeuw, met eem gebro ken gangwissed... (Teh Gemengd Nieuws DOOR EEN LAWINE BEDOLVEN Uit Salzburg komt het bericht va» een ongeluk in de bergen, waarbij vier mensehen werden gedood. Bij Bad Fusch werden n.l. 9 skiloopen door een lawine verrast. Vier er van werden onmiddellijk gedood. De an dere vijf konden na veel moeite uK de sneeuw worden gehaald. Onder laatstgenoemden bevond rich ook eec dame uit Weemen, juffrouw Hieber. Onder de dooden zijn drie bestuur* iedlen van de Alpenvereeniging Fusch. Vrijdag Was men van Ch&niondxuii op reis gegaan. Zaterdag bereikte men de vluchthut in het Löckertal. Kort daarna zette men den tocÜ voor, om over het Münchjoch bij <te Bergli-hütte te kometn. De sneeu* scheen zoo vast, dat men er zonder gevaar overheen meende te kunnen gaan. Reeds waren een drietal tocht- genooton over de gevaarlijkste plek ken heen. toen opeens Wolff, de vooé

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2