Weerbericht Thermometerstand Van 't Kantongerecht Uit de Omstreken Binnenland Letteren en Kunst Rechtszaken Financiëele Berichten MEDEDEEL!NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 19 Febr. 1908. Hoogste barometerstand 776.4 m.M. te Hcrta (Azoren)laagste 773.7 m.M. Ce Stockholm (Zweden). Verwachting tot den avond vam 20 Februari Wind: meest matige Noori-We>te- lijke tot Westelijken, wind. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking, waarschijnlijk re genbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Bamometerstaml hedenmiddag te 2 uur 758 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige -stand te 2 uur 748 m.AL te Haarlem. Woensdag 19 Februari Hoogste gisteren F. 43 Laagste hedennacht F. 87 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 43» „HARPE DAVIDS". Wanneer wij het Nederd. Herv. Zangkoor „Hcjrpe Davids" naar de eerste drie door haar Dinsdagavond In de Vereen igmg uitgevoerde num mers moesten beoordeelen, dan was de indruk bepaald slecht. Hoewel de nummers begeleid werden met piano werd er knapjes „tegenaan" gezon gen. Gelukkig kwamen echter de zan gers en z angei-essen spoedig „op dreef", zoodafi er later zelfs veel sdhoons ten gehoore werd gegeven. Psalm 84 mag wel als het best ge slaagd van den avond worden aange merkt, te meer daar de soli-gedeelten "zeer goed werden vervuld. Wat ons wel het meest geboeid' Weeft van dezen avond was de schoo ns zang van den bariton-zanger, den heer E. J. Hoefman, van hier, die met zijn krachtig sympathiek geluid meesterlijk de mooie aria uit EBias' „Es ist genug" vertolkte. Dat de heer Hoefman zich niet geheel aan de muziek wijdt, is zeer te betreuren, Wat zou deze heer als Oratorium- zanger een succes hebben Mevrouw D van DaaienMiaset wias door ziekte verhinderd haar me dewerking te verleenen, gelukkig deed <mej. Corvor van hier ter elfder ure nog toezegging haar te zullen vervangen, zoodat de afwisseling toch gebracht werd, die men zoo gaarne verlangt. Mej. Gorver had veel succes. Zij zong een aria uit Rinalda, Buslied van Beethoven, Sla- pedoe van F agel en een nummertje van Valerius. De heerdie heide solisten begeleidde en die zich bescheideniijk niet op het programma wilde ver meld zien. voerde uitstekend een Im promptu van Schubert uit. Deze heer bezit een goede techniek en mooie voordracht, en toonde zich alzoo goed solist en begeleider. De uitvoering werd gegeven tón; voordeele van de Christelijke School aan de Anthoniestraat, -alhier. De heer Van Dorp bracht aan het eind van den avond de bescherm vrouwe, mevr. Boreel van Hogedan- den, dank voor haar steun, en den heer A. van der Velde, den directeur, welverdiend hulde voor zijne uitste kende leiding. K. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. Donderdagmiddag vergadert, de ge- zondheidscommüssie in welke bijeen komst het verslag over 1907 zal wor den uitgebracht. MILITAIRE ZAKEN. Blijkens <Le bij het Dep. van Marine ingekomen lijsten model no. 22, be doeld bij art. 138 der Miliüewet, heb ben zich zooveel lotelingen der lich ting 1908 voor de zeemilitie opgegeven dat uit dat aantal de 400 benoodigde zeemiliciens kunnen worden aam gesteld, zoodat de loting, bedoeld bij art. 137 der genoemde wet, voor alle jcovinriën achterwege zal blijven. INLIJVING NATIONALE MILITIE. Uit de gemeente Haarlem zal van de lichting 1908, 17 Maart as., worden ingelijfd tot en met lotingsnummer 273 en de aanvulling van de lichting 1907 tot en met lotingsnummer 415. BIJENTEELT. De Algemeene Vergadering der af- deeüng Noord- en Zuid-Holland van de vereemiging van „Bijenteelt" zal gehouden worden op Zaterdag 22 Februari 1908 in Hotel Lion d'Or a2- COMMISSIE A SCHOOLVERZUIM. In de gisteren gehouden vergade ring van de Commissie A tot wering van schoolverzuim is tot voorzitter herbenoemd de heer J. C. Burkens en tot secretaris de heer J. C. van Goud- oevér, LOGIES WIELERFEESTEN. Naar wij vernemen zijn reeds ver schillende aanbiedingen van graflis Jogtes (ten behoeve der L'ghal) inge komen De heer Schoehuys had het School pad te Heemskerk voor het publiek afgesloten en- moest zich deswege voor den kantonrechter verantwoor den. De getuigen verklaarden, dat het pad! steeds oen openbaar voetpad was Het O. M. vroeg 25 boete of 5 da gen. Jhr. Van Styrum pleitte schor sing der strafzaak, daar het hier een zaak van civiel recht geldt. Morgen hierover meer. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan W. J. IC, te OverveecQj, rumoer ver wekken, f 10 of 3 dagen hecht. J. v. E. te Haarlem, overtr. ML- em Rijwielwet, HO plus f5, subs. 10 plus 5 dagen hecht. G. S. te Haarlem, overtr. Wapen wet, f 10 of 10 dagen hecht. H. L. v. B. te Haarlem, overtr. Leerplichtwet, f 3 of 3 dagen hedht. A. K., te Haarlem, en J. v. D. te 's-Hertogenbosch, overtr. Jachtwet, resp. 5 dagen hecht, en 10 af 8 da gen hecht. J. C. IL te Amsterdam, en K. D. en T. D. te Velseroord, loopen over den spoorweg, resp. 1 of 1 dag hecht, en /3 of 3 dagen hecht. W. A. R. te Haariem en 13 ande ren, overtr. Wetb. v. Strafr.. resp. /I of 1 dag hecht, 2 of 2 dagen hecht, 3 of 3 dagen hecht, en 5 of 3 dagen hecht F. W. v. d. P. te Haarlemmermeer, een trekdier onbeheerd laten staan, vrijgesproken. A. F. v. D. te Schoten en 11 ande ren, overtr. M.- en Rijwielreglement, resp. f 1 plus '5 of 1 plus 5 dagen hecht., 1 of 1 dag hecht,, en f 0.50of 1 dag hecht C. W-, te Haarlem, en 3 anderen, overtr. A. P V. voor de gemeente Haarlem, resp. 0.50 of 1 dag hecht., 1 of 1 dag hecht, an f 5 of 1 dag luecht. J. Z. te Zand voort, dronkenschap 4e herh., f2 of 2 dagen hecht,, vrijgesproken ten aanzien van de her haling. Th. A. te Santpoort, dronkenschap (verzet vorig vanmis), verzet verval len verklaard. Voorts werden er nog 10 personen wegens dronkenschap veroordeeld, resp. tot f 10 of 3 dagen hecht., f 5 of 3 dagen hechtt ƒ3 of 3 dagen hecht, 2 of 2 dagen hecht, en 3 dagen hecht. W. S. te Wijk aan Zee en Du'm, overtr. Jachtmet, 1 raajamd tucht school, met een .proeftijd van 1 jaar. Aanihoudi ug. Dooi' de politie alhier is aangehou den zekere K., oud 19 jaar, loopjon gen, als verdacht van inbraak, in het kantoor van die firma A. Drost en Zn. in don, Veerp older, in den nacht van l.L Maandag op Dinsdag, waar ech ter niets is ontvreemd. K. is dezelfde, die <Le vorige wiaak is aangehouden in die Chemische Wafcsclierij van Lottgierimg, aan do Amsterdamsche Vaart. Te dier zake is proces-verhaal tegen hem opgemaakt., en ter zake huisvredebreuk. Gev. Voorw. Eten oorknopje, een fox-terrier, een winktelboekje, een bankbiljet, een breikous. BEGRAFENIS. Hedenmiddag had; .alhier die ter aardéhestólfimg plaats van heit staf- tel ijk overschot van den heer A. Ja- cobsou. De lijkbaar werd van het sterf huis aan het Houtplein gevolgd door bijna het geheel© personeel van de groote sigarenfabriek döor wijlen dien heer Jacobs on te Amsterdam gedre ven. VOLKSWEERBAARHEID Zaterdag a. 6. zal wederom een velddienstoefening worden gehouden door de vereenigdngen Volksweer baarheid-, af dealing Haariem, en Bloe- mendaal-Commando. De oefening- vangt aan te 81/2 uur n.m. bij het station Overveen, heeft plaats in die richting van Vogelen zang en is te 12 uur 's nachts go ed ndigd. SCHOTEN. De raad besloot een 4 pel leeming aan te gaan van f 250.000 voor de te bouwen gasfabriek. Naar vernomen wordt is tot nu toe alleen een aanbiedüng gedaan door de Maatsdhappij voor gemeemte- crediet, doch tegen 4 1/4 pet. Een beslissing werd nog niet geno men. Bij Ged. Staten van Noord-Holland is een bezwaarschrift ingekomen, -v an den heer Gerdsessen te Haarlem, te gen den bauw der gasfabriek van Schoten aan het Spaansoh vaartje, omdat een perceel grond van den heer G., daarnaast gelegen, daardoor dn waarde zou verminderen. Door de politie üs procesverbaal opgemaakt tegen een fabriekseige naar wegens overtreding van de ar beidswet Door Ged. Staten is aam het ge meentebestuur kennis gegeven, dot zijn verzoek om oprichting van een gasfabriek is ingewilligd, zoodat nu met grooten spoed aan het werk kan worden begonnen. AERDENHOUT. Thans is ook de onooglijke steenen vloer in het wachtlokaal der electri- sche tram door een houten vervan gen en heeft men alzoo binnen een week tijd er een heele verandering aan gemaakt, zeker ten gerieve van l>et reizend publiek. VOGELENZANG. Tegen den landbouwer C. V. al hier werd door de politie proces-ver baal opgemaakt wegens overtreding van het motor- en rijwiel-reglement bij nacht. SANTPOORT. De voordracht ter benoeming van een hoofd der openbare school alhier besftaat uit de heeren 1. A. v. d. Hor. hoofd o. L school te Haarlemmermeer. 2. D. H. Prins, id. te Grosthuizem. 3. H. de Jong, id. te Haarlemmer meer. Het stoomschip Rhipeus vertrok 18 Febr. van .Amsterdam naar Java BEVERWIJK. Men schrijft aan het „VoLkisdg." Zaterdagavond had er voor de siga renmakers op de fabriek van Gehr. Majoor een minder aangftna mo ge- beurtenis plaats. Toen de werklieden hun geld ontvingen., werd hun ver zocht, zich naar het pakhuis te be geven. Nadat zij allen in het pakhuis aanwezig waren, werden rij door een poli tie-agent en een veldwachter ge visiteerd. Nu is het gewoonte van de sigarenmakers, om, wanneer zij een slechte sigaar maken, deze niet weg te weipen, maar voor rookertje hij zich te steken, hetgeeai natuurlijk uiet geoorloofd is, Bij 10 van de 40 ar beiders werden van 1 tot 6 natte roo- kertjes gevonden, waarna bun naam, geboortedatum en woonplaats werden opgeschreven. Hoe dit zal afloopen, weten wij nog niet. HAlARLEMMERMEER. Bij S. te Nieuiw-.Vennep ontjstond, doar het onvoorzichtig neerzetten van een petroleumlampje, een begin van brand. Het gelukte door eigen hulp de brand te blusschan, zoodat verdere onheilen werden voorkomen. Het aantal brief- en telegrambe stellers wordt te Haarlemmermeer met 7 vermeerderd. DE TUCHTSCHOOL TE VELSEN. De bouw van de tuchtschool te Vel- sen nadert zijn einde. Eigenlijk was het gebouw voor eenige weken reeds gereed, maar daar het te klein bleek voor de be hoefte waaraan moet .worden vol daan, is men thans begonnen er aan de achterzijde nog een vleugel bij te bouwen. Even Voorbij de katholieke kerk te Driehuis den Zeeweg inslaande, ligt het gebouw daar op, door baron-Van Tuyll van Serooskerke aan het Rijk afgestane gronden, zooal niet in een der mooiste, dan toch in een der meest geschikte en gezondste deelen van de Heide, die naar IJmuiden leidt. Het gebouw heeft een zeer vriendelijk aanzien. Van opsmuk geen sprake. Het geheele gebouw is opgetrokken van baksteen, hier en daar een hard- stieanen rand daar tusschen, alleen in deai hoofdgevel eenige zandsteen en in profielsteen naam en jaartal van bouw. Het bestaat uit een hoofdgebouw, waarop twee gangen loodrecht rijn uitgebouwd en aan het einde van die gangen zijn twee flinke woningen waarvan een voor den. directeur en de andere voor het personeel. Binnen in het hoofdgebouw overal elders de grootst mogelijke eenvoud. Aan de achterzijde van het hoofdgebouw cesn aantal vertrekken, voor de verpleegden. Al die vertrek ken zijn geheel door glas omgeven, behalve aan de zijde, die het eene van het andere scheidt. Daarboven de slaapvertrekken met ijzergazen omwandingen. Verderkeukens, wasch- en schoollokalen, ook strailo- lcalen, enz. Overal centrale verwar ming en, zeker in verband met de te Vel sen te bouwen gasfabriek, d'e buislei din gen daarvoor in de gehee le inrichting En er omheen een uit gestrekt teTrein, voor tuinbouw ge schikt. Wanneer de school zal worden in gebruik genomen staat nog niet vast. Wel is de directeur op 1 Februari reeds in dienst getreden. (N. R. Ct.) IJMUIDEN. Caecilia. Dinsdagavond hield de Operette- vereeniginsr Caedlia een gezellig sar memzijn, om bij een ouderlingen zang- en reciteerwedstrijd de ver schillende krachten te leeren kennen voor het a. s. seizoen. Een tiental meer en minder fraaie prijzen wer den uitgereikt en de voordrachten af gewisseld door een dansje Caecilia geraakt uit de vergetel heid en is dunkt ons, op dien goeden g om populair te worden en te gaan bloeien. ZANDVOORT. Een kindje van C. F. alhier had het ongeluk in een pot met kokend wa ter te vallen. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. De kleine bleek gevaar lijke brandwonden bekomen te heb ben. TOURNIALRE ONGESTELD. Tourniaire is zoozeer aangegrepen door de aandoeningen van rijn juibd- leumscampagDje, dat hij op advies van den dokter een rusttijd van oenli- ge maanden zal doormaken. INGEZONDEN MEDKiDEELINGtEN 80 Cts. per regel. Emser Pastilles 50 CENT PEH DOOS. Misschien hebt gij het en weet gaj het niet. Nierziekte is verschrikkelijk, lees hoe ge ze genezen kunt. De Heer N. Uitendaal, Ambacbtstraat 8 te Hillegom, deelt on}s mede: Twee jaar heb ik ongeveer geledien aan een onophoudelijke pijn in den rug en lendenen. Veel had ilk te lij den van duizelingen gepaard met hoofdpijn. De urine was veelal troebel en vuil en thans na het gebruik van de beroemde Foster's Rugpijn Nieren Pillen is zij weer geheel helder ge worden. Niet dadelijk bij de inname bemerkte ik beterschap, doch de be handeling Averd vol moed door mij voortgezet Na een tweede doos geledigd te heb ben, kon ik zeer goed bemerken, dat de genazing op handen was. Ik kan daarom met genoegen verklaren, dat u wpillen een uitstekende uitwerking bij mij gehad hebben, want van rug- en hoofdlpijn bemerk ik niets meer. Ik gebruik uw pillen echter nog een poos voort om van een volkomen her stel zeker te zijn. Ik ondergeteekende verklaar, dat U bovenstaande waar is en" machtig n het publiek te maken op elke wijize die u goeddunkt Een der zékerste teekenen van niar- Biekte is een waterachtige zwelling der leden en voeten of onder de oo- n, schele hoofdpijn, .rheumatiek, lendenjicht, matheid, duizeligheid, slapeloosheid, slecht bloed, puisten ïïn het gericht, hartkwaal. Al deze ver schijnselen komen van de urinaire onzuivertiieden in het bloed!, kfie door rieke nieren niet voldoende afgevoerd worden. Wanneer ge gezond wilt zijn, moet ge uw nieren gezond' houden. Voor dit doel bestaan Foster's Rug pijn Nieren Pillen: Let er op dat gij die échte Foster'è Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke echte doos voert dien naam voluit, be nevens de handteekeniLnig van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar J .van. Gullik, Zijlstraat 98, J J. iGöppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één of 10 voor zés doezen. BOUWMEESTER DJ DUITSCH- LAND. De Köln. Ztg. meldt, dat Louis Bouwmeester Dinsdag 25 Februari in het Scbauspielhuis te Keulen een gast- vcorsteiling zal geven met zijn ge zelschap van „De Koopman van .Venetië". De K. Ztg. voegt aan deze- mededee- ling toeBouwmeester in de meest beteekenende en meest geëerde too- r.eelispeler van Nederland. Hij zal HOFBERICHTEN. H. M. do Koningin-Moeder heeft Dinsdagnamiddag don Minister van Dmnaniandische Zaken, mr. Heems kerk, in audiëntie ontvangen. TWEEDE KAMERVERKIEZING. Naar wij vernemen heeft mr. M. Mondeis te Utrecht bêdandct voior tiè hem aangeboden Kamer-candlidatuiur voor TLetjerkstar adeel en Sliedmeciht. D.) MINISTER HEEMSKERK. Minister Heemskerk, wiens familie voorloopig te Amsterdam blijft wonen, zal van 20 diezer af zijn verblijf ves tigen in een woning aan den Nieuwen Uitleg, no. 21, te 's-Gravenhage. GEEN CORRUPTIE Naiar laanleidling van een bericht in „Het Volksdagblad" en „De Vrije Communist', waarin medegedeeld! wordt dat onze penningmeester tekort in kas heeft van 2400 en zijn boeken per deurwaardersaxploit wor den opgevraagd verklaren de bestuur ders: dat na de reorganisatie van Bestuurdersbond boeken en kasgeld in goede orde door den ter op het kantoor zijn gedeponeerd en daar worden bijgehouden. Het een noch het ander te waar, waarom door den penningmeester te gen beide bovengenoemde bladen een rechtsvervolging is .ingesteld. MENINGITIS. Op den z.g. Wulpenhak, eene buurt onder Hoek (Z.), waar slechts huisjes staan, zijn twee gevallen van meningitis (nekkramp) geconstateerd bij twee kinderen uit één gezin. LM. Ct.") WERKLOOZEN NAAR LIMBURG. Door bemiddeling van de Arbe:ds- beurs te 's-Gravenhage vertrokken een viertal gezinnen naar Heerlen. De mannen zijn diaar geplaatst ais mijnwerkers bij de Staatsmijn. Het heeft moeite gekost liefhebbers te vin den. Voor goede woningen, uitrusting enz. is gezorgd. Men wil aldus een proef nemen met •het te werk stellen van Haagsche werkloozen in de Staatsmijnen. Mocht blijken, dat hier menschen zijn te vin den, die voor dat werk geschikt zijn, zoo zou het wellicht een volgende maal minder moeilijk vallen gegadig den te vinden, dezen aan een goede broodwinning en de Staatsmijnen aan arbeidskrachten geholpen zijn. MOLLENVANGERS IN FRIESEAND. Dagelijks komen te Doezum een groot aantal mollemiamgers per rij wiel aan, om, vergezeld van een hun- dierbaar moLlehondje en gewapend hiervoor de eerste maal in een Duit- met een spade, een groot aantal moL- schen schouwburg een gastrol ver vullen. Aan Het N. v. d. D. wordt uit Keu- Ier geseind, dat Bouwmeester nog verder een touraée door Duitschland zal maken. len aan de landerijen te ontroovan. Dat de boeren dit niet beletten! Men vertelde, dat het rainnlmium- aantal mollen, diat ieder per week vangt, circa TO bedraagt. Bedenkt men, dat deze diertjes 8 cent „in het kosten, dan (ijs Ibert .miiiryirmn-imi weekloon dezer menschen 5.60. Dat de vangers veel van hum hond je* houden merkt men aan het feit, dat zij gedurende de reds per rijwiel, geborgen worden in een grooten mand die voor aan het rijwiel te vastge maakt. (Leeuw. Ct.) DE TWENTSCHE WONDER DOKTER. Men schrijft aan de „Tel." uit Al melo De Twentsche wonderdokter, dié hier den omtrek onveilig maakt, wordt met den dag beroemder. Van heinde en verre stroomen thans de patiënten naar hem toe en aangezien hij don gouden stelregel huldigt, van' boter hij de vtech, maakt hij prach tige zaken. Zoo waren er van de week op een dag een 180, den volgen den dag een 200 patiënten. Een enke ls maal heeft de dokter geen zin in het uitoefenen der geneeskunst, en stuurt de lijdonde menschheid, die in zijn wachtkamer naar zijn wonderen zit te snakken, zoo maar naar huis. De knecht komt het ze dan zeggen dokter heeft vandaag geen zin Kom maar eens op een anderen keer. Verschrikkelijke verhalen van won derbaarlijke genezingen doen de ron de. Zoo kwam er een patiënt bij den dokter, die vertelde, dat geen der ge leerden hior, die ham behandeld had den, vist wat hem eigenlijk schortte. „Klee je maar uit, vriend", zeidede wonderdokter. De maat nwd bevoeld en beklopt, en niet lang diuurdie hert, of dokter's knecht werd geroepen. „Manus of Toon ik weet niet hoe hij heet graaf eens een flink achter in den tuin Manus aan 't graven. Toén hij klaar was, verscheen dokter en ach ter hem aan kwam de patiënt, moe der-naakt. De bibberende kerel werd in den kuil gezet, dokter haalde een gieter on beigoot den stumper, die van do kou een keel begon op te zetten, „Hou je gezicht", brulde de kneipp- arts, en na enkele geheimzinnige ma nipulaties, smeet hij triomfantelijk een lintworm op het gras, dié inden volksmond' nu al aangegroeid is tot de lengte on diïkte van een Amster- daansdhen heipaal. De patiënt is ge nezen. Iemand, die in geen zeven jaar van zijn bed was geweest, kreeg uit diok- ter's mond de geruststellende verze kering te Ito o ren „Binnen zes wéken ben je vaai je bed." Het kwam uit. Za>- terdag is de man begraven. In een der dorpjes hier in. de buurt wonen naast elkaar twee oude heeren. Dokter werd bij een der twee geroe pen, en aangezien dokter van tijd tot tijd zeer verstrooid is hij' is het «oms zóó erg, dat hij met paard rijtuig was uitgereden en. te voet thuAsi komt liep hij bij dien verkeerde bin nen, diie toevallig, niet lékker zijnde, eek in bed lag. Dokter hekeek don patiënt, die zeer verwonderd was den beroemden mo dieus aan zijn 'spande te zien, en brulde „Beroerde, auwo kerel, beid.... wie je wil, maar mij niét. Je bont net zoo min ziek als ik." Daarop verdween 'hij, zag, dat hij verkeerd was en liep het huis van den buurman binnen. Daar vond hij den weikelijlkem zieke, bekeek ook dien, en zei toon op zijn bekende, minzame wijze „Niks meer aan te doen. 't Zou zonde van 't drankje wezen. Ajou En .weg was d'e. Is het wonder-, dat de menschop naar zulk oen heelmeester toestroo men Omtrent den wonderdokter te Bor ne, vroeger officieer van gezondheid in Ned. Indië, meldt de Hengalosche cor respondent van „Het Valk" thans, dat genoemde dolkter Ban de gewone trucs der kwakzalvers toepast, en vooral oen vereerder van Bacchus blijkt te zijn. Hij' moet destijds niet eervol uit den dienst zijn ontslagen VALSQHE MUNT. Tegen J. K. N. S., 26 jaar, rijwiel- horstellor en P. H., 44 jaar, sigaren maker, beiden woonachtig te Gouda, doch thans gedetineerd, is door de Rotte rdamsche rechtbank rechtsin gang verleend met last tot instructie en gevangenhouding. Beiden worden verdacht muntstukken te (hebben' ge maakt en uitgegeven. Laatstgenoemde heeft, zoo men weet, reeds bekend te weten, dat het uitgegeven geld vajsoh waa. GEEN AIORFINE-VERGIFTIGING. Bet onderzoek dier justitie betreffen de het overlijden van den heer R. v. d. B., te Ochtten, heeft overtuigend be wezen, dat deze rijn natuurlijken dood gestorven is. ONGELUKKEN. Een tweejarig zoontje van den boot werker J. B. is te Rotterdam van de zoldertrap gerold en met gebroken schedel opgenomen. Een half uur, na dat geneeskundige hulp was ingeroe pen., trad 4e dood reeds dn. BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Als aanstaand burgemeester van Utrecht worden, reeds verschillende namen genoemd. Dezer dagen kon men in verschillende bladen de na men lezen van mr. De Ridder, burge meester van Leiden, en van mr. F. ink, den afgetreden Minister van Binnenlandse he Zaken. Thans loopt het gerucht, dat benoemd zal worden jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer, uit Amers foort. en Duitschland. Zaterdagavond oven- wel1 is een gedeelte der bende door de Lanaekenteehe gendarmen gearres- teerd, op het ©ogenblik dat rij goeden sier waaien aan 'hot maken in een !ier- berg, nadat er eten verdaoling der winsten had plaats gehad. Twee mac- non en twee vrouwen w.erdeu aange houden, die bekenden saccharine tg hebben gesmokkeld, in kolossale hoe veelheden. Zij alLen zijn goede bekenden der Belgische justitie. In Maastricht had den -allen valsche namen opgegeven. .Als bevijo, dat de zaakjes good mar cheerden-, diene, dat ruim 30.000 frs. op een bank waren gedeponeerd t« Maastricht. Een beruc-ht lid der ben de ils ontvlucht. vMsb.) 10.000 IN EEN LATAFEL. Eene alleen wonende oude weduwe van den netten stand, wonende in eeo plaats in het oostelijk deel onzer pro. vineie, werd riek. De buren moesten er bij te pas komen, want zij kon ai<4 niet meer helpen. Met èen glas water en een haring vonden rij haar te bed liggen. Een buurman, die hare f ami- he moest schrijven, moest ook voor haar de contanten uit hare latafel verwijderen, en dat was me zoo maar eventjes een 10 duizend gulden, welke daar renteloos lagen, 't Is ongeper mitteerd, dat er in onzen tijd rto$ dergelijke lui worden aangetroffen en dan djurven zulke lui 'hunne nood druft er niet van nemen. (Avondster). BLOEDVERGIFTIGING. Men meldlt uit Budel dd. 17 Febr.: Heden overleed de ZeerEenw. heer A. van Nes te, rector aan de zinkfa- briek tje DoTpLein, tengevolge bloedvergiftiging. Het openkrabben van een nietig puistje op dén ammwa* die oorzaak VALSGKHEID IN GESCHRIFTE Een koopman in verliahblngsartik»- len, te Rotterdam kreeg in 1907 ge malen bezoek .van den colporteur J. R., van het weekblad' „Buiten", die pogingen deed om den koopman te be wegen te adVerteeren in diit week blad, hetgeen- hij echter had. Niettemin produceerde de ooljpoir- teux een insc,hrij|vingsbiljet ixij de fir ma, welke hdj vertegenwoordfigdè, waarbij. dJe koopman uit Rotterdam ziéh' vehbond tof het adverteeren ia 'hét weekblad „Ruiten", voor een1 c kei- aantal regels. De koopman betwistte ooit een in- sdhrijivfimgshilj ét ontvangen of getee kend te hébben, en nu rees het ver moeden tegen dien colporteur, dat hij 'het biljet had! ingevuld en ondertee kend. Deswege werd -de man. dam ook vervolgd' en had Ihij' ctfilcb voor de Haajgsche retch/tbank te verantwoor den. Die koopman bleef bij zijne veaM'ar rinlg, 'dat Mji nimmer een imscibrij:- vimgsbilj'et, ontvangen of geteekemid had. De colporteur van zijn kant ihliieM vol, dat de koopman het biljet in rija» tegenwoordigheid op diens kantoor t# Rotterdam .gëteekend had. Maar nu deed zich het opmerkelijke geval" voor, dat in de handteekenfnig, dié dan door «dien koopman zelf plaatst zoude rijn, één S. te v voorkwam. 'Ook de zoon betwistte, dat de bandteekeniing, op het biljet voor komende, die van zijn vader zoude zijn, en de deskundigen, in deze ziaalk benoemd, waren het met beslistheid eens, dat de handteekening door be klaagde was geplaatst, wat deze bleef ontkennen. Hij had meneer (den koop man) het biljet op diens kantoor cai- geteekend voorgelegd' en het getee- 'kend terug ontvangen. Dat was de waarheid. Subst.-officier vam justitie, mr. van Gteuns, achtte vaststaande, dat de hdervoren medegedeelde feiten vallen onder art. 225 W. v. S. Rest de eenige vraag, of deze bekl. feitelijk heeft ge handeld. En ook dit achtte het O. M. voor geen twijfel vatbaar, al staan wij hier voor een man, die met groo ten kalmte rijn onschuld blijft volhou den. Geëischt werd één jaar gevangenis straf. De verdediger mr. T. E YMelander •Hein concludeerde tot vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging, subsi diair clementie Jhr. LE FèVRE DE MONTIGNY. Naai' de „Tel." verneemt, is jhr. Le Fèvre de Montigny in de strafge vangenis te Utrecht lijdende aan dia- betis. (Suikerziekte). DE RAMP (MET DE SCHELD EST ROOM. De Raad van Tucht zou Dinsdag avond uitspraak gedaan hebben in zake de scheepsramp, in den nacM van 7 op 8 December 1.1. bij Folkesto ne overkomen aam de Scheidestroom, van de Hollandsche Stoomboot-Maat schappij. 'Bij de opening der zitting werd echter medegedeeld, dat naaf aanleiding vaan nieuwe ingekomen stukken thans geen uitspraak zou vot gen. dodh het onderzoek zou wordeD heropend en. in een nader vast te stel len zitting zou worden voortgezet. SMOKKELAARS. Reeds eenigen tijd was het te Maas tricht een publiek geheim, dat er zich een bende smokkelaars mannen en vrouwen, uit BeLgië geweken had gevestigd, die ontzaglijke hoeveelhe- vrecenheid opleverde, Besloten word den saccharine importeerden en daar- n& afschrijving van alle orabosteü, na weer uitvoerden naar Frankrijk l van een gedeelte der oprlobtthgskoé- NEDERLANDSCHE SPAAR- EN INLAS SO-BANK, TE AMSTERDAM. In de heden gén ouden jaarlijkse!» alr-'-meene vergadering van aandeel houders van 'bovengenoemde naartt- iooze vennootschap werd bij monde van de directie verslag uatgebractoS over het afgeloopen boekjaar, hetwelk ondanks de ongunstige tijdsomstan digheden in het. algemeen In aanroer- king genomen alleszins redenen tot te-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2