Wie zal het winnen? Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26e Jaargang. No. 7663 VEIJDAG 21 FEBRUARI 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDENt Vjaor Haarlem1.20 1#3Dr de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)«1-30 Franco per post door Nederland.1-65 AJaonderlijke nummers0.02H OöBiEfreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per reget. BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tol de plaatsing van advertentiën en reclames van buiter, het Arrondissement Haarlem in dit blad is uilsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Aanstaanden Zondag zal op het terrein aan den Schoter- weg worden gehouden de tweede voetbalwedstrijd tusschen de twee Haarlemsche eerste-klasse clubs, de H. F*. O. en HAAIILESM. De eerste in dit seizoen werd gewonnen door Haarlem met 31. In dien tusschentijd is H. F. C. evenwel sterker gewor den, dan het in den aanvang van 't seizoen bleek te zijn. Wie het dus Zondag as zal winnen, is onzeker. Wij willen daarom een proef nemen met de scherp zinnigheid onzer lezers en schrijven bij deze een kleinen wedstrijd uit, waaraan alle Geabonneerden en hunne huisge- nooten kunnen deelnemen. Daartoe worden drie vragen gesteld le. Wie zal den wedstrijd HaarlemH. F. C. op Zondag 23 Februari winnen? 2e. Hoeveel goals zullen van weerskanten gemaakt worden 3e. Door welke spelers zullen deze goals worden gemaakt? Voor de drie inzenders wier antwoorden het dichtst nabij den uitslag komen, worden uitgeloofd; ais eersten prijs HET BOEK DER SPORTEN door Jan Feith of een abonnement voor een jaar op de SPORT-REVUE, naar keuze; als tweeden prijs een jaarabonnement op de Sport- Revue of een paar Voetbalschoenen en als derden (troost) prijs een doos Cigaretten. Ieder inzender onderwerpt zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak der Redactie. Haar beslissing is definitief. Inzendingen kunnen tot uiterlijk Zondagmorgen tien uur worden bezorgd aan ons Bureau, Groote Houtstraat 53. Wanneer de wedstrijd wordt uitgesteld, geschiedt hetzelfde met deze prijsvraag. Aan deelnemers wordt verzocht het volgende lijstje in te vullen en aan bovenvermeld adres te bezorgen. Antwoord op vraag I Antwoord op vraag II Antwoord op vraag III Naam en Woonplaats DIT NUMMBR BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 21 FEBRUARI. Schouwburg: Muziekdrama „Op Üoop van Zegen", 8 uur. DE TOESTAND IN PORTUGAL. De correspondent van Reuter schrijft den 15en uit Vigo Op mijn zeereis uit Portugal hier heen had: ik gelegenheid, over mijm indrukken van de jongste gebeurte nissen van gedachten te wisselen met verschillende aanzienlijke lieden van de Engelsche kolonie te Lissa bon en Oporto, en andere passagiers, 'die qp do hoogte zijn van den poli- tiëken toestand. Ofschoon de zaken en het gewone dagelijksche leven weer hun gewoon aanzien hebben verkregen, is toch niemand optimistisch genoeg oon te Verklaren dat een blijvende toestand van rust is ingetreden. Het is algemeen bekend voordat lk Lissabon verliet, is het mij boven dien van volkomen betrouwbare zij de bevestigd dat koningin Am alia dreigbrieven, of liever waarschu- wingsbrieven heeft ontvangen, die haar aanraden den koning het land te doen verlaten, als het eenige mo gelijke middel om zijn leven te be schermen. Onder alle klassen der bevolking heerscht de vaste overtuiging, dat't complot, waardoor nu slechts de ko ning en de kroonprins gedood zijn, ten doel had de geheele koninklijke famtlie uit te roeien. Het is zeker, dat langs den geheelen weg mannen ge plaatst waren, om het vreeselijke moord Werk ten einde toe te volbren gen de poorten van het Arsenaal echter hebben een tijdelijke veilige haven geboden. Mem gelooft algemeen, dat déze mannen door het lot iwaxen aangewe zen, Wel eigenaardig iis, dat gedurende de twee dagen vóór den moord) een zekere onrustige toestand in Oporto heerschte, als had mem een voorge voel, diat er iets ernstigs moest ge beuren. Alle zaken stonden sü'L Het is natuurlijk mi et te voorspel len of de aanslagen zullen herhaald worden, maar de eerste keer, dat ko ning Manuel in het publiek zal ver schijnen. wordt met belangstelling, te gemoet gezien. Vóór de verkiezin gen kunnen plaats hebben, zal het carnaval gewerd wordenbet is nu maar te hopen, dat die feestelijkhe den de gedachten wan de menigte zullen aflegden van politieke vragen en de publieke opinie tot rust kunnen komen. In tusschen kunnen dom liberale maatregelen van verzoe ning de vijandschap van de partijen, die het tegenwoordige regime slecht gezind zijn, doen vewndnderem mm zal echter altijd rekenschap moe ten blijven houden met eemige omver- zoerilijiken. HET RUSSISCHE VLOOTPROGRAM. Het vlóotprogram, dat thans aan de Doema is voorgelegd^ omvat de aanvrage van credieten voor den aanbouw van vier pantserschepen va'n 21,000 ton, wiaarvan de kosten geraamd worden op 21 millioen roe bels. Hiervan worden voor 1908 11 millioen Roebels gevraagd. Voorts wil de regeeriug drijvehde versterkingen aanbouwen, waaarvan de kosten treraamd worden op 3 mil lioen Roebels, en waarvoor in 1908 700.000 Roebels worden gevra'agd vijf hmgzeetorpedöbo'oten van 7001 ton, die elk een millioen Roebels, eml drie ondierzeesche booteh, van 450 ton, die elk drie millioen Roebels zul len kosten. Voor het jaar 1908 worden in het geheel 14 millioen Roebels voor scheepsbouw gevraagd. HET PORT-ARTHUR-PROCES. Te Petersburg wordt de uitspraak in het geding wegens de overgaaf vain Port-Arthur iederen d!ag verwacht. Generaal Stössel heeft voor het laatst het woord gevoerd. Hij ver klaarde, dat hij, en hij alleen, voor. de ovepgaaf verantwoordelijk was geweest. ..Indien mem dit met bloed wil vergelden, laat het dam met mijn- bloed zijn. PortrArthur had het nog maar een lelein aantal uren kunnen uithouden en daartoe had men 20,000 mensahen moeten opofferen. Gene raal Reiss heeft gezegd, dat hij er zich .toe bepaald heeft, aam de hem' gegeven bevelen te gehoorzamen. In- cfiep dat strafbaar is, dan moet men mij veroordeelen. Ik vraag geen ge nade." RUSLAND EN TURKIJE. Er schijnen bestuur,sveranderingen in den Kaukasus op til te zijn, naar niien gelooft tengevolge van de hou ding van Turkije. Uit Petersburg wordt ml. bericht, dat in don oorlog,sraiad is besloten, dat generaal Zaroebajef, die zich in d)e gevechten bij Moekden heeft on derscheiden en de beleende kozakken- generaal Remnenkampf naar den Kaukasus zullen worden gezonden, de eerste als civiel bestuurder en de andere als bevelhebber dier troepen, terwijl de 'betrekking vaar onderko ning voorloopig wordt afgeschaft. NOGMAALS JAURèS OVER MAROKKO. Jaurès heeft mrbister Pichon doem weten, d'at hij hem die volgende vra gen wil stellen 1. Welke maatregelen heeft de Ma- rakkaansdhe Staatsbank genomen., om zeker te zijn, dat de door haar, verleemde 21/2 millioen ook werke lijk zulIIen besteed worden aan het onderhoud der politietroepen in de havens 2. In welke bewoordingen is die me- dedeeling van Moulay Hafid aan het diplomatieke korps te Tanger ver vat 3. Welke zijn de voorstellen door Moulay Hafid aan den heer Houel gedaanwelk antwoord stelt de re geering zioh voor hierop t)e geven? De lieer Pichon verklaarde in be ginsel bereid te zijn op deze vragen te antwoorden; om dit volledig te kunnen doen, moest hij echter eerst nog een naar nadere berichten af wachten. UTT MAROKKO. Door middel van de draadlooze te- Iegraphie is uit Casablanca gemeld dat kolonel Taupin Zondag en Maan dag gelukkige gevechten leverde te gen de trui anders. De troepen gaven van veel toewijding blijk. Vele aan val'len van den vijand werden ge keerd met de bajonet. Generaal, ci'Amade heeft Zondag Settat bezet,, waar hij zijn bivak opsloeg. Hij le verde Maandag een gevecht bii Mdia- kra„ waarvan het verlóóp niet be kend is. Admiraal Philibert seint, dat gene ra's! df Amade. na zijn vertrek uit Settat bij Oued Samazer een ontmoe ting had met de Medraka's. De sta'm der Mzab, die zich den vorigen dae- aan generaal d'Amade had onderwerpen steunde den aan val onzer troepen. De Meddraka's le den gevoelige verliezen. Admiraal Philibert seint verder, dat kolonel Taupin na verschillende gevechten een Marokkaansche afdee- ling uiteen sloeg, die zijne colonne aanviel in het défilé van Rebbah, 25 K.M. van Fedala. De Fransche troepen gedroegen (zich uitstekend zeven malen sloegen zij de Marokka nen terug. De Marokkanen leden zeer belangrijke verliezen aan: Fransche zijde werden twee officieren en eteni- 'gie .manschappen gedood, drie oiffh eieren en 24 soldaten gewond. V. V. V. V. V. De afdeeliing, Haarlem van de Vër- eenigimg voor verbetering van Vrom- wemkleeding, hield Woensdagavond een harer w.interbijeenkomsten ta 'die bovenzaal van liet Brongebouiw. Voor die nog al talrijke aanwezigen meest diames hield de heer Gust van de Wall Perné uit Amsterdam een lezing „over maatschappelijke en geestelijke invloeden, welke de klee- d'ing hebben beheerscht bij versciMl- lenide volken dm historische tijd perken". Allereerst ging spreker na, hoe de kleeding ontstaan is. De mensch, oor spronkelijk in de tropen wonende, be dekte zich gedeeltelijk voor versiering, en later, toen de volkeren meer noord waarts trokken werd de Meeding ook niet toegepast uit gevoel van schaam te, maar alleen om zich tegen de bou de te wapenen. De lust om zich te versieren heeft den mensch eigenaar dige parten gespeeld, men behoeft Slechts de portretten der opgesmukte breedgerokte en dwaasgekapte dames van Napoleonsfijd te zien, en men begrijpt, dat het oorspronkelijke be ginsel, om 2kh te kleeden tegen het kiLïmaat, bijna geheel uit het oog ver loren ia,- Nadat de spreke ngewezen had! op de schoonheid) der Grieksdhe kdee- derdrachten, kwam hij tot decondiu- dat ook onze 'Meeding moet zijn licht en gemakkelijk, zoodat zij' wed de 'kouUc w-oent. maar toch' ook die sierlijke lichaamsvormen tot tirun recht doet komen. Veed ontbreekt er thans nog aan onze 'Meeding, en voor die vereetniginig ds het een sdhoone roe ping om hierin verbetering te bren gen. Eear serie mooie llichtbeeldlem ver duidelijkten dó voordracht. JACHT OP LOODDIEVEN. Eenige dagen geleden zag een agent die .surve'lleerde in die Dubbede Buurt een zes-.tal jongens, waarvan éetn 19 jaar én de andere nog geen 16 jaar oud waren, die bezig Waren vani een huisje, staande op de strook grond aan het Zuider Buiten Spaarne ach ter de Dubbele Buurt-, het lood en zink af te trekken. Toen zij onraad bemerkten zetten zij het op een loo- pen. Zich achtervolgd ziende, draaf den zij verschillende landen over, om ten slotte een bootje te nemen en zoo de Zomervaart over te steken. Daar. stuitten zij op een hek, uitkomend aan de Dyseriükstraat. Nadat dit was 0 verg ©klommen, kwamen de jeugdige dieven in de Romolenstraat, alwaar zij door de politie gegrepen werden. Door de Rechtbank is bevel tot ge vangenneming verleend. Zij zijn naar het Huis van Bewaring overge bracht Jubilé. Woensdag herdacht de lieer A. J. P. de Zwart, ploegbaas aan 'die Centrale Werkplaats der H. IJ. S. AL, dm dag waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Door ongesteldheid' was d)e jubilaris verhinderd aan de werkplaats te ko men. Door velen Werd gebruik ge maakt van de gelegenheid hem in zijn •woning te feliciteeren. Namens de wagenmakers werd dien jubilaris een 1 fraaie leuningstoel aamgebodén, i Den 2en Maart as. hoopt de heer T. Bakkér, machine-bankwerker aan da Centrale Werkplaats dér H IJ. S. M., den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij .genoemde .maait-- «schappij in dienst trad',. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 12 tot en met Dinsdag 18 Februari is te Haar lem voorgekomen 1 geval van Rood vonk. Te Hillegom 1 geval van Diphtberi- «is, INLIJVING MILITIE. De Majoor, Provinciale Ad(jndant al hier, zal van 3 tot en met 19 Maart a.s. zijn standplaats verlaten, tot het bij de militie inlijven van de loteMm- gen der lichting 1908 en aanvulling lichting 1907. Set Happart vm de Staalbron-Camiaiseie Zooieven/ is het rapport in diruk Ver schenen van. de Raadscommissie, be staande uit de heeren Jhr. Ch. F. yan de Poll, A. van Rossom, J. Schreu- öens, C. G. Loomeijer Jr., en N. Le- venkamp, met Jhr. A. W. G. v.an Riemsdijk als secretaris, aam. wie bij besluit van 10 October 1905 werd op gedragen te ondlerzaekein, in hoe verre het dioel der Maatschappij tat Exploitatie van Staalwaterbronmen ook in verband met de plaatselijke omstandighedenvoor de toekomst Ikon worden geacht, levensvatbaarheid te hebben. Hét is een uitvoerig rapport, met niet minder dan 21 bijlagen. In ons nummer van 14 Februari ;s meegedeeld, dat wij toen wéken gele den hadden, vernamen, dat dé con clusie van het rapport ongunstig was. DezJe rnééedeeling is juist gebleken t9 zijn. Aan het slot van het rapport zegt namelijk de Commissie woorde lijk het volgenkïe Is c-r van Haarlem een bad plaats te maken in don ruimsten zia? Daarop meent onze Commissie in anikennenden zin te moeten antwoorder», na de gegevens, haar verstrekt. Ook spreekt de Commissie haar onderzoek ter beantwoording vam de vraag, in hoever het doél dor Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen ook im verband met de plaatselijke om standigheden voor de toekomst geacht kan worden levensvatbaar heid! te hebben, als hare overtui ging uit, dat het doel van meer- genoemde Maatschappij in ver band met de plaatselijke omstan digheden, voor de toekomst geen levensvatbaarheid meer kon wor den toegedacht. Hoe As de Commissie tot déze, in derdaad zeer teleurstellende, conclir siën gekomen De eerste vraag,, die ziji zich stelde, was cteZeMoest aan Haarlem als luxe-bad of als geneeskrachtig bad gedacht worden? De meerderheid der Commissie was voor het laatste. Door tusscihicnkomslt van B. en W. werden mededeelingen verkregen over de Veihouding van de gemeentebestu ren van Schwalbach, Pyrmont, Nouenabr, Eisenach, lvreuznach en Franzrensbad stonden tot de baddirec- tiën aldaar. Aan de Maats, tot Expl. van Staalwaterbronnen worden ge gevens verzocht over hare wijze van 'werken en inzage van liét contract met de Viotoriabrom. Sommige leden waren van oordeel, dat het terrein, noodig voor de op komst en deai bloei van een bad plaats, niet in Haarlem zou te vinden zijn, zoodat toen de plannen tot grens- uitlegging vervielen, deze leden van oordeel waren, dat de taak der Com missie was afgedaan. De meerderheid eVenwel Was van oordeel, dat in de omgeving van het Brongebouw zeer wel de vereischte perceelen zouden zijn te vinden. De Commissie was doordrongen van de gedachte, dat een groot kapitaal zou noodig zijn, dat in Haarlem niet zou te vinden zijn, terwijl in Neder land voor het idéé Haarlem Badplaats geen enthousiasme bestond door de teurstelling, die de ontdekking van de Haarlemsche Staalbrocn teweeg gebracht heeft. Slechts een buitenlandsche barik- verleeniging kon dé zaak aanvatten. Gevoelden zij. die zooveel badplaatsen met succes exploiteeren en van de techniek op de hoogte zijn, iets voor het denkbeeld, dan zou allicht Neder land, wellicht ook Haarlem, zich niet onbetuigd laten. In de vergadering van 19 December 1906 kon de zekerheid worden gege ven, dat een Antwerpsche bankinstel ling bereid zou worden -gevonden 2/3 van Wet benoodigde kapitaal bij oen te brengen, om' het denkbeeld Haar lem-Bad in het groot aan, te va/ttem en dat dan kans bestond, dat het over blijvende 1/3 gedeelte bij een Ameter- damlschi syndicaat kon worden ge- ■plaatst. Ben uitvoerig rapport wérd opge maakt en met alleriei afbeeldingen, op Haarlem en omstreken, de Staal- bron enz. betrekking hebljende, aan de Antwerpsche bankinstelling aan geboden en dit een en andér monde ling door, 2 der Commissieleden te Antwerpen toegelicht. Hierbij bleek ten duidelijkste, dat de Antwerpsdhe Bankinstelling het denkbeeld zeer goed voor verwezenlij king vatbaar aohtte, maar dat voor succes noodig was, de stad van alle attracties te voorzien, die zoo ruim schoots in andere badplaatteen aan-' wezig zijn. De schoone ligging van 'Haarlem, hare oude gevels er anti quiteiten, de vele voord'eelen, die zrj boven andere steden 'heeft, achtte de Antwerpsche bankinstelling zeer ze ker van bellang. Maar wilde Haar lem d'en vPeeondéding trékken, dan moest anzle stad wxxrdén voorat én van die attracties, dié proefondérvindé- lijk hebben bewezen; het mondaine leven zoozeer in de hand té werken. En daartoe behoorde in dé eerste plaa/ts een speeügelegeüiheid Zondier dit middel punt van hei mondaine léven achtte de Antwerp se be bankinstelling het denkbeeld Haarlem-Bad in ruimen zin onuit voerbaar. Zij begreep echter volko- >nen, dat hét niet op dén Weg onzer Commissie lag, aan Uw geëerd Col lege voor te stellen. Haarlem van een speeligefegenheisd te voorzien en wij- dlea's te mocLemr seeren Zij beloofdfe de zaak nog eens na der te zullen onderzoeken, maar uit haar definitief bericht bleek, dat rij a daadweitkelijken steun kon ver- leenen. Daarmee, verviel eveneens de toezegging, dat 1/3 van het kapitaal Amsterdam zou kunnen worden gevonden. Besloten werd daarop met alge- meene stemmen, dat bij de Commis sie de verwezenlijking van het denk beeld Haarlem-Bad geen punt van overweging meer zou uitmaken. Thaais kon de Commisfcie zicil bezig houden met net onderzoek, in hoe verre het doel der Maatschappij tot Expl. van Staalwaterbronnen voorde toékomst kon geacht worden, levens vatbaarheid te hebben. Contractueel is deze Maatschappij aan de Maatschappij Victoxiabron Oberlahnstein gekoppeld. De direct'e Van beide maatschappijen is de zelfde. Voor een som van f 5000, jaarlijks door die VicÈoriabron^ aan de Maats, tot Expl. van Saalwaterbronnen ml te koerei), heeft de eerste de geheele ixploitaitiie van het Victoria- en Hol- landia-water in handen. De Commissie meende, dat. wiLde men de Maats, tot Expl'. van Staal waterbronnen beter aan haar doel laten beantwoorden, zij op zichzelf behoorde te 9taan en niet verbonden moest blijven aan een andere, buiten- landsche, feitelijk concurreerende maatschaa>pij. Ten stadhui ze werd geconfereerd met het besituur der StaalB-ron. verte- gienwoordigd door de heeren Koolho ven eni De Clercq. Hierbij kwam allereerst hét con tract niet de Victoriabron ter sprake. Eenparig was de Commissie van oor deel, dat door dit contract aan de Maats, tot Expl'. van Staalwaterbron nen iedere ontwikkeling werd onmo gelijk gemaakt, een opvatting, die (door de beide afgevaardigden der laatstgenoemde Maatschappij in geen enkel opzicht werd gedeeld. Zij meen den, dat de Maats, tot Expl. van Staalwaterbronnen al lang had op gehouden te bestaan, wanneer de Victoriabron haar niet had gesteund. De Commissie meende evénwel, dat da Maats, tot Expl. van Staalwater bronnen zich geheel aan de Victoria bron had overgeleverd, die toch slechts één l>elang, namelijk de exploiLarie van liet Victoriavvater, had na te Streven en verder te zorgen, d'at geen aider water boven het Victoriawater de overhand verkreeg. Dit was haar, volgens de Commissie, volkomen ge lukt. Besloten werd aan de beide Maat- schappijen te vragen, of rij bere'd waren, het genoemde contract te ver breken. De Victoriabron antwoordde daarop bevéstigend, de StaaJbron berichtte, dat daarvan geen sprake kon zijn, zonder dat de Maatschappij ten volle schadeloos werd gesteld voor hef ver- liés van de ƒ5000 'sjaars. Deze Maat schappij stelde voor, dat twee harer bestuursleden en twee Leden der Com missie zouden overleggen, om te trachten dé verschillen op te heffen en een plan van reorganisatie te ont werpen, dat de Commissie eventueel- bij den Raad zou kunnen aanbevo len. Die béspreknng had plaaltis, maar, het verschil van opvatting over het contract met de Victoriabron bleef bestaan en tot een plan van reorgani satie konden de twiee leden der Com missie hunne medewerking niet ver- li etenen, daar dit vied bui teen de aan de Commissie opgedragen taak. InorinddeJs wias door het bestuur der Maats, tot Expl. van Staalwaterbron nen' toegestemd in een ondeuzook door een accountant van den vroe- geren en tegemwoaixh'gen toestand der Maatschappij. Voor het uitvoeri ge rapport, dat dieze indiende, vraagt de Commissie de speciale aandacht van den Raad en noemt de omstan digheden, waarin de Maatschappij verkeert, moeilijk Zij won daarom nog het oordeel in van een deskundige, den heer Sequei- ra, directeur van het Amstelhóte3. Bij er-kele leden der Commissie •was na melijk het denkbeeld gerezen, of hef

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1