HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoök, FEUILLETON DJNDEKDAG 27 FKBKUARI 1908 VAN Haarlem, 25 Febr. 1908. Omtrent de "huidige beurs valt al zeer wetróg te vermelden. Staats fondsen waren wat Hollandsohe Schuldbrieven betreft, wederom vast «n 1/8 a 1/4 hoogier, overigens vrij- wlel onveranderd. Aand. Neder 1. Han- del-Mij. liepen, vroegbeurs nog 2 terug door aanbod voor beangstigde haussiers, doeh bleven vaster met 11/2 herstel, daar de lage koers zoowel mecningdkoopen als con- tramme-dekking uitlokte. •Mijmiand. lusteloos met afbrokkelende koersen ook voor (lobars, die 2 la ger sloten. Petrol.waarden prijshou dend bij beperkte affaire. Tabaks- aaincl. meerendeels iets lager door aanbod van enkele stuks in een na genoeg verlaten markt De markt to New-York was gisteren uiterst lusteloos en stil en van een bepaalde tendens was feitelijk geen sprake. Ofschoon een omzet van 300.000 shares of 30 millioen dollars voor Europeesche begrippen wellicht belangrijk schijnt, is deze voor New- York. waiar bij de voornaamste com missi ehuïzenorders van 10 millioen dollar tot 20 millioen dollar per dag in normale tijden geen uitzondering zijn, inderdaad onbeduidend. De or dea's van de Standard Oil groep al leen bedragen in woelige tijden vaak meer dan 300.000 shares per dag, ter wijl de ;ndividueele speculant in Ame rika zich zelden voor mindeï dan 1000 sliares bij de markt"interesseert. Nu behoeft het nauwelijks gezegd te wor den, dat op een dag als gisteren niet werkelijk 300.000 shares gekocht en verkocht ziin. doch dat !het totaal atan verhandelde aandeelen is ontstaan door het heen en weer gooien van fondsen tusschen de daghandelaars onderling. Het eigenlijke cbmmdss'e- bed'rijf staat in New-York evenals hier geheel .-.til en er moeten bepaal de ingrijpende gebeurtenissen plaats vinden, wil de publieke belangstel ling gewekt worden. In de meeste lichtere fondsen-soorten kwam het niet tot zaken terwijl de meer actie ve aandeelen geheel de speelbal van professioneele speculanten waren. On der invloed van contra mine-dekkin gen waren de openingsprijzen over 't algemeen hooger, doch tegen het middaguur toen enkele shares een avans van 1 en meer aanwezen veroorzaakte winstneming een da ling. waardoor de aanvankelijke ver betering .geheel verloren ging. La ter op den d'ag heerschte ea- een vol slagen stagnatie, waardoor het slot kleurloos was en in de meeste gjeval- len lager. Steel shs. legden g-stere-n een min of meer zwakke stemming aan dem dag, welke niet onwaarschijnlijk in "verband stond met geruchten, dat de belanghebbenden bij de staalindustrie een reductie der sta afprijzen voor staan, om da>t het onlangs genomen 1 beslui torn de prijzen onveranderd te laten, wét aan de verwachtingen .be antwoord moet hebben. De berichten omtrent de staalindus trie luidden overigens iets gunstiger en aan een New Yomkschie correspon dentie ontieenen wij de volgende (be wijzen. voor de ingetreden verbetering le. Het feitelijk eindigen van die „deadlock" d,oor de bestelling van 100.000 ton rails. Aanvragen zijn 'na gekomen voor verdere 100.000 iton, waarvan 60.000 ton voor een. aanzien lijke westelijke spoorweg Mij. 2e. De 'Stijging van 2 doüil. per ton in dën prijs van ijzeren staven. 3e. Het beter binnenkomen der vor deringen. Als een bewijs hiervoor kan dienen, dat zes spoorweg 'Mijen. ee- nigeci tijd" geleden ruim 7.000.000 doH. aan een voorname staal Mij. schuldig waren. Pogingen om deze vordering te hnen waren tot voor korten tijd vruchteloos doch onlange hebben de betrokken Mij en. bovenstaand bedrag "vrijwel geheel betaald. 4e De Steel Corp. werkt op het oo- genblik met 46 barer capaciteit te gen 28 in December en die Repu blic Iron Steel Coop, met 35 te- gien 20 een maand geleden. 6e. Een toenemende vraag voor de kleinere producten als (staaldraad, (plaatijzer, enz. 7e.. De door de .Steel Corporation geboekte orders wijzen een vermeer dering aan van 25 Bij conservatieve süaai-Mijen. -wint dan ook de meening veld dat de de pressie voorbij is en ofschoon voor- loopig nog op geen groote activiteit te rekenen valt, verwacht men alge meen een geleidelijk herstel. Verschillende belangrijke instellin gen zijn tot na de presidentsverkie zing 'uitgesteld doch in de laatste maand ecu van 'bet lo opende jaar ziet men een terugkeer tot normale toe standen tegemoet. De stemming dn onze Amerilkoian- scttie markt wias zeer lusteloo terwijl de 'koers zich bijna zonder uitzon dering een fractie lager stelde. Obl. 'Steeds Liepen van lagere opening nog 1/4 terug met lokaal aanbod. Geld a 4 BENNEBROEK. Maandagavond vergaderde in het café van den heer C. van Konijnen burg de Vereeniging tot Verfraaiing van Heemstede en Bennebroek. Slechts een 13-tal personen waren opgekomen, waaronder de burgemees ter. Het jaarverslag van den secreta ris en de rekening van den penning- meeste r werd en goedgekeurd. De uitgaaf van de Gids was aanzienlijker dan geraamd was. De aftredende be stuursleden werden herkozen en din eene vacature werd' gekozen de heer Bosman te Heemstede (Nadat ©enige leden nog enkele wen- schen te kennen hadden gegeven werd de vergadering gesloten. EEN POLITIEKE MOTIE. In een druk bezochte vergadering der R.-K. kiesvereenöging te Gouda is, na/ar ,,De Tijd" meldt, met alge- méene stemmen de voUgende m-otio van liet bestuur aangenomen De R.-K. Kiesveneeniiging te Gouda, vergaderd 23 Februari 1908 gehoord de mèdedeeling van den voorzitter den R.-K. Centrale Kiesvereenigmg in 't ■Stattendïstr.ict Gouda, dat door de R.-K. Ktesvereeniging te Woerden voor de vacature in de Staten van Zuid-Holland dringend aan de Cen trale Iviesvereeniging wordt aanbevo len de heer N. de Kruijf, R.-Kath. te Woerden gehoord de inzichten van leaders der Chris- telijk-historisohe kiezersorganisatie 'n 't Statendistrict over de vervulling dezer vacature .vernomen hebbende in welke richting door de leiders der anti-revolutionnaire kiezers bij de a. s. Statenverkiezingen zal war den gestuurd •overwegendie de beweegredenen .der R.-K. kiezers te Woerden e. o. en die der beide an dere rechtsche partijen besluit nog voor dezen keer alan de R.-K. Centrale Kiesvereeniging te zullen voorstallen den candidaat der Chris tel ij k-historischen, onder beding, dat bij de eerstvolgende vrije vacature door dé anta-revolutionnairen en christelij k-historisc'hen de candidaat der Kam partij zal worden o verge»- nomen, waarbij die Kiaith. partij zelve j rG ook dan nog breed genoeg van inzicht hoopt te blijven, om te (kunnen uiit- deren, worden het best geïllustreerd door onderstaand geval Een melkboer te Amsterdam wilde zijn zaak verkoopen. Nauwelijks kreeg de Agence" daar de lucht van of dè menschen werden dagt' ijks ver eerd met bezoeken van den directeur, 't Werd hun toch zoo mooi voorge spiegeld U Kostte niets om zich te laten inschrijven bij de Agence, ove rigens behoefde men alleen het over eengekomen commissieloon te beta len, nadat de Agence de zaak ver kocht had. Enfin, men vloog er in on teekendie een contract, waarin de volgende clausule opgenomen„Dit con tract kan niet verbroken worden, ten zij tegen betaling van liet overeenge komen commissieloon". Verder „Wanneer rechterlijke vervolging noodig is. om betaling te bekomen, zal rnr. Willems recht hebben, het dubbele van het overeengekomen commissieloon te eischen." Wanneer de Agence Willems nu iets deed om de zaak te verkoopen, zou 't zoo slim niet zijn. Doch de ..Agence" vergenoegde er zich mee, de zaak in een voddig blaadje ten verkoop aan te bieden een blaadje, dat alleen onder stadgenooten werd verspreid en dus voor het beoogde doel wei me of geen waarde had. Om kort te gaan, de zaak bleef sinds de teekening van het contract Juli 1907, onverkocht. Zoodat de eige naar er hard over dacht, de zaak langs een anderen weg te verkoo pen. Toen eerst kwam de „Agence" in actie. De directeur der Agence schreef den eigenaar der zaak een brief, lu:- dende als volgt „In antwoord op uw' geëerd schrij ven, d.d. .Tan., moet ik u opmerken, dat de tusschen ons bestaande over eenkomst niet kan verbroken woiden dan tegen betaling van het overeen gekomen commissieloon. Beleefd verzoek ik UF.id. mij binnen de drie diagen de som van tweehon derd gulden, .zijnde het commissie- loop, dat m'nstens overeengekomen is, te voldoen. Bij gebreke aan mijn verzoek te voldoen, zou ak tot mijn spijt tot rechterlijke vervolging genoodzaakt zijn, en in dit geval zal ik gebruik maken van mijn recht, om u voor het dubbele te doen dagvaarden." Bij dezen brief was gevoegd ker om vrees m te boezemen het afschrift van een vonnis van dj en aard Eeöi'ge dagen later kreeg de veel geplaagde melkboer een brief van een bekend rechtsgeleerde, waarin hij nog eens werd aangemaand, de 200, waarvoor de Agenoe Willems niets gedaan had. te betalen. Want 't was, volgens contract in orde. Men zij dus gewaarschuwd, bij der gelijke overeenkomsten de contrac ten goed na te lezen, alvorens er in te vliegen schrijft de Tel. POSTDUIVEN ALS OORLOGSDUIVBN. Het komt ons van belang voor hier onder iets mede te deelen van de proeven door den heer A. J. Breuk- horst Jr. met postduiven voor oor logsdoeleinden genomen. In het voorjaar van 1878 werd ge meld, dat men in Rusland bezig was postduiven op twee militaire duiven- stations heen en Weer te doen vlie gen. Men zou den duiven op het eene hok eten en op het andere drinken De lieer Bronkhorst woonde toen in Haarlem, had eenige postduiven maken, of liet algemeen belang hot j f fK-g*?0, fr^eeiilieid WJ den sMInn Withal te Leiden om op twee stellen van een dérgelijfeen candidaat aJ of niet zal medebrengen verzoekt den leiders der beide 'andere groo te rechts olie politieke partijen ander haar aanhangers het overnemen van een R.-Kath. candidaat in de toekomst te villen voorbereiden, zooals de Kath. partij ten .gunste der Anti-revol. en Christelijk-historisdhe oandidaten reeds tal van jaren met vrucht heeft gedaan; en constateert dat het steLen dezer motie noodza^ kei ijk is ter wille van (het opgaan der Kath. 'kiezers naar •stembus. EIGENAARDIGE PRAKTIJKEN. Met eigenaardige praktijken houdt zich te Amsterdam eene firma bezig, genaamd Agence Willems, Golder- sChe 'kade 30 (bureau te Antwerpen, Hespenstraat 10). De bazigheden van diit agentschap voor aankoop en ver koop van handelszaken etn vaste goe duivenhokken eenige proeven te ne men. Deze proeven slaagden volko men, zoodot hij bij een zekere gele genheid den heer dr. C. Winkler uit nood igde om het heen en weer vlie gen tusschen Haarlem en Leiden te constate eren, waaraan deze bereid willig heeft voldaan. In 1887 werd het heen en weer vlie gen geconstateerd tusschen Haarlem en Utrecht door den le-luitenont-in genieur F. R. van Rooyen. In 1889 door de kapiteins F. H. L. de Wijs en Golthoff. Van 14 Mei af tot 28 Juli 1889 vlogen 8 duiven te zamen 321 maal heen en terug (Haarlem Utrecht). In 1895 werden de duiven tusschen Haarlem en Amsterdam afgericht CWereld tentoonstel ling). Van begin tot het eind der tentoonstelling' vlo gen zij dagelijks "heen en terug. En den geheelen winter 19011902 vlogen .eenige duiven' heen en weer 0(p een afstand van 45 minuten gaans. Hieronder volgt een lijst waar-1 uit blijkt met welk weer zij kwamen en gingen gedurende de maand Oc tober 1901. De heer Bronkhorst heeft opzettelijk de maand Ootober geno teerd, omdat in deze maand zeker de duiven wegens de rui het minst in conditie ziin. Het heen en weer vliegen op twee stations kan ook in den winter ge- scirlt 1 .Alleen hebben de diuiven dan met den roofvogel te kampen. De afstand kan genomen worden op pl.m. 50 K.M. De wilde diuif in Ame rika vliegt 20 a 30 uren gaans. Wan neer zij 'sochtends uitvliegt om voed sel be zoeken, keert zij voor dat de avond volt naar hare woning terug. Onmogelijk -s het niet, dat de post duif oolc dien afstand op twee sta tions heen en weer zou vliegen als zij daarvoor afgericht was Het heen en weer vliegen op twee stations is overal mislukt, behalve in Nederland vertelt de heer BTonk- 'horst. Doch zeker toch geen reden om die belangrijke zaak te laten nisten, maar zoolang geen betere middelen verkregen zijn, die met hand en tand vast te houden. Volgens den heer Bronkhorst staat het vast. dat volgens zijne methode afgerichte duiven in den winter even goed heen en weer gaan als in den zomer, omdat hij vóór 25 jaar reeds een geregelde verbinding heeft on derhouden tusschen Haarlem en Lei den. Eenige bijzonder slechte dagen zijn in den winter door hem genoteerden wel 24 October 1882 storm, 3 Decem ber sneeuw, 5 December .regen, 15 en 19 December dikke mist. Op den 19en December schreef de heer Withof te Ledden„de mist is 'lieden zoo zwaar, dat wij den overkant van dien Singel met kunnen zien", en in dien dikken mist hebben de duiven Haar lem- -LeidJen heen en weer gevlogen. DE MOORD TE (BEESD. Men meldit uit Tied: In) verband met een te Beesd ge- pleegiden moord is het gerecht daar heen vertrokken'. 'Bijzonderheden: ont- SMOKKELEN. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaande ren O. D.. d.d. 22 dezer Gedurende vedè jaren werden nit deze streken wekelijks een groot aan tal varkens frauduleus naar België gevoerd, in ien laatsten tijd zijn de bordjes verhangen. Nu smokkedt men varkens voornamelijk biggen u~t België naar Nederland. Voor eenigen tijd werden onder Philippine een hon derdtal biggen door Nederlandsche ambtenarenaangehouden en voor een viertal weken te Sas van Gent, waarbij I. P. gevangen werd geno men en naar Middelburg vervoerd. Donderdag had onder Sas van Gent weer een nieuwe aanslag plaats, waarbij 'twee karren met 19 biggen werden in beslag genomen en eender geleiders werd gearresteerd. Gisteren werd ondier Zuiddorpe een zending jonge varkens aangeslagen. Door dit alles zullen de smokkelaars wel tot de overtuiging komen, dat het heel wat gemakkelijker gaat varkens van. Nederland naar België te smokkelen dan van België naar Nederland. BRUTALE INBRAAK. Dezer dagen is ingebroken bij; (dien 7-4-jarigen winkelier en kastelein G. Vromans, te Zegge, S.-Br. Op brutale wijze hebben de dieven daar huis ge houden. In dé deur hebben ze eerst een gat gesneden om ze langs binnen te openen, doch daar die met een paar sluïtpennen was afgesloten, heb ben ze dé deur met een hout zoodanig verwrongen, dat die pennen geheel verbogen werden. Toen ze zich zoo toegang hadden verschaft) tot het ver trek, waar de echtelieden sliepen, werden deze wakker door ihet gerucht doch een der bandieten sloot toen vlug de deur der slaapstee, zoodat Vr. riiets kon uitrichten om de /dftèven ito verjagen. Op eens dacht hij echteer aan zijn revolver, die hij bij zich op liet bedplankj© had liggen, en schoot toen dwars door dé deuntjes der bed stee in. de kamer -waarop de dieven de vlucht namen, evenwel met medene ming van een lade der secretaire, waarin, behalve, ongeveer honderd guMiexu aan geM, nog wel voor car ca honderd) gulden aan sieraden gebor gen waren. 'De horloges, die ook in i de secretaire lagen, lieten ze liggen, j Nog namen ze mede een karaf met je never uit de herberg. De hond, overi gens een goede waker, lag onder de kachel en heeft geen geluid gegeven, wat zeker vreemd mag iheeten. De zoon was dezen nacht wegens werk zaamheden, niet thuiis. Deze laatste •feiten zouden dioen vermoeden, dat do dieven geen onbekenden zijn. (Gr. W.) ONGELUKKEN Maandagnamiddag omstreeks half drie waren werklieden bezig met het vellen van een boom aan den Wil'hel- miinasingél te Nijmegen, waarbij eenige groote takken neerkwamen op de in de nabijheid aanwezige telefoon draden, met het gevolg dat door de zwaarte de aldaar staande telefoon paal aan den grond afbrak. Het 7-jarig zoontje van den spoor wegarbeider M., woonachtig in de Graafsche dwarsstraat, die op dat oogenblik met een. li-jarig meisje van den sergeant Westra aldaar juist pas seerde, had het ongeluk dien paal op bet hoofd te krijgen, waardoor hij een hersenschudding bekwam en naar het R.-K. Ziekenhuis moest wor den overgebracht terwijl het meisje slechts eenige niet ernstige ontvellin-1 gen opdiep. Zaterdagavond liep de elf-jarige P. v. G., te Udenhout, N.-B.door de duisternis misleid, in een sloot met water. De moeder snelde haar zoon ter hulp en werd zelf met moeite ge red. Toen de jongen uit het water ge haald was, bleken de levensgeest reeds te zijn geweken. (D. v. N.) Maandaifnamiddag had de (boot werker C. K., wonende Binnenweg te Rotterdam, bij zijn werk op het in de Séhiehaven liggend stoomschip Mar- garetha, 'het ongeluk bekneld te ge raken tusschen een leng en die ree ling van het schip, zoodat hij bewus teloos neerviel en eenige minuten la ter overleed. Het lijk is naar Croos- wijk vervoerd. Zaterdag geraakte de gemeente-ar beider Kloeseman, te Deventer, door het schrikken van zijn vóór den wa gen gespannen paard, dat o-pzij sprong, tusschen den wagen en de brug, die juist werd overgereden. De man bekwam ernstige inwendige kneuzingen en een beenbreuk en werd in iiet ziekenhuis opgenomen. Daar is hij aan <le bekomen wonden over leden. Te Eemnes is een landbouwer, die hoornen u't het water haalde, voor over gevallen en verdronken. De man die een weduwe met kinderen nalaat, leed aan toevallen. DE ROTTERDAM. De werf van Harland and' Wolff te Belfast, waar de Rotterdam voor de Hohamdjscfr-AmerikaansdhB (ldjin ge bouwd wordt, geeft aan het havenbe stuurde schuld, dat het schip Zater dag niet van stapel is kunnen loopen. Br lagen twee Braaiiliaansche sche pen in dien weg, maair .aan het ver zoek om die te verwijderen werd geen 'gevolg gegeven. Het havenbestuur (beroept zich op dén storm. Dat het schip Zondag niet te vtet^ wikken was, verklaart men zoo, dat door de geweldige zwaarte al het vet, op de "klampen gesmeerd, er ■Uitge perst was. Nu moet alles opnieuw ge smeerd warden. Het uitstel van 14 dagen komt de werf op &en groot ver lies te staan. VERDACHT STERFGEVAL. Men schrijf uit Winschoten Onder zeer verdachte omstandighe den moet Zondag de dienstmeid van den landbouwer R. te Wollinghuizen (Gr.) zijn gestorven. Het geval moet in verband staan met een haar door den landbouwer gedane huwelijksbe lofte. Nadere bijzonderheden ontbreken. De justitie doet onderzool?. BURGEMEESTER VAN UTRECHT. Naar wij thans met vrij groote ze kerheid meenen te weten, zal tot bur gemeester dezer gemeente woerdon be noemd mr. A. F. baron Van Lijnden, te VGravenhiage, secretaris-generaal aan hot departement van CBinnen- Bandschtö Zaken. (Sticht, Ct.) VEELZEGGENDE ONDERBREKING. Op een familiefeest vraagt ook de heer van Toffelen het woord en be gint: Waarde feestgenooten Op eens roept zijn zoontje. Moe der, kijik er eis I Vadier durft ook waÉ zeggen... EIGEN SCHULD. Zeg, vrouwtje, d'e riscih die ik onlangs van je kocht, was niet versdh. Ja, mevrouw, dat was uw schuld Ik had ze u al dagen te varen willen verkoopen, maar toen wou u ze niet hebben. EEN VOORSTEL. Heer. Dit portret neem ik niet aan en ik betaal 't ook niet, geen apoor van gelijkenis. Ik zie er op uit als mijn grootvader. Schilder. Zoo, maar kunt u dan •uw grootvader niet vragen 't over to nemen? De voorzitter van een vereenaging ia zeventig jaar geworden en de veree- ndging viert feest. Een dér heenen, jiitgenoodSgd om een dronk utft te brengen op den jubilaris, begint na lange aarzeling aldus: Mijne he er en! Een redenaar ben ik niet. Dus neemt me ndet kwalijk; wanneer ik soms onzin verted, maar het komt uit het. hart. „Lang leve de voorzitter." Pa, tegen den zolder loopt een Papa (bezrig). Trap het beest dood en' houd je mond. REDDEND VERNUFT Ha, daar komt Ratoliffe met een dolik in zijn handl Mijn laatste oo- igeubMik is geslagen! riep een van do hoofdpersonen in een schriklfcèlijflc melo-dirama Ongelukkigerwijze echter had' do acteur, die Ratoliffe voorstelde, den dolk vergeten, toen hij optrad. (Miaar hij wist raad! Ellende! ing! riep hij uit, ge dacht dat gij een dolk in mijn hand zaagt. 'Maar dat was uw kwaad ge weten, dat zoo sprak, En evetnwöl nochtans is uw laatste ure (thans ge slagen. Met één slag van deze sterke rechterhand zal ik u vellen... Hetgeen daarop geschiedde. EEN VERRASSING! Jongetje (buiten adem) 'Moeder wil' wat kaas hebben, Hebt u goede? Winkelier. Ja ventje, ik heb bui tengewoon -goede. Ze is door oris zeM gemaakt, en van beste melk gekarnd; smakelijk, zuiver, geurig.... Hoe veel moet jé hebben? Jongetje. Genoeg om in een mui zenval te doen. EEN .MOEDER!! De politie te Amsterdam heeft een 12-jiarig knaapje aangehouden, dai -zicüi 'aan tal vatn diefstallen schuldig maakte. Het (bleek dat hij düJt Sm sa menwerking met zijn moeder dee*L Dit kwam uit hij een ibruöszoekiing.- Toen de rechercheurs ten huize vaa de „moeder" kwamen, vonden ziji daar een vrouw en een ziek meisje, maar van den voorraad gestolen stuk jes zeep, kammen, huishoudelijke ar tikelen enz. geen spoor. „Walt u de kfeiiie even verbedden", vroeg da oudste der rechercheurs, zoo» droog jes weg. En toen de vrouw zich heftig daartegen verzette, deed hij het zelf met zijn collega. Toen bleek dat zich.' onder 'het bed van de kleine een sta pelplaats van door den knaap op last van de moeder gestolen voorwerpen bevond. De vrouw, wonende in de RuateiuburgieKstraat, had voor haar kind een instrumentje vervaardigriv dat op de volgende wijze werkte De jongen had looze jaszakken. In het gat van dien zak kwam een touw uit, dat door den jongen naar willekeur op en neer getrokken kon worden. Aan het ©indé -bevond zich een' scher pe vlsohhaak. Nu bukte anize MieAn© argeloos, even kijkend naar een éta4 lage, liet het haakje zooveel mogelijk s-frkkQfl, zoodat 'het greep in het een Naar het Duttsoh, 40)- Aan haar zijde zou ik hier voor goed kunnen leven van de geheele we reld afgezonderd, zonder ooit naar de metïge aardsche genoegens terug te verlangen, of naar afwisseling te Waken zei hij tot zichzelf. Hoe 'har telijk hoon ;k, dat zij tevreden te n/et de verzekering, diat zij weer vol komen vrij is en er in toesterad mij gélukkig te maken. Op den drempel van de bescheiden woning van Hanna Lyndon maakte hch plotseling een bange vrees van hem meester. De vensters waren ge- stalen, een ongewone omstandigheid, bc bloemen, die achter groene nek los op de bovenverdieping stonden, neten liaar kopjes hangen. Alles zag or uiterst verwaarloosd uit. Zou zij ziek zijn vroeg hij ang- s% aan zichzelf. De hospita kwam hem tegemoet. Ts mevrouw Lyndon thuis hij. Neen. zij is drie dagen geleden op reis gegaan, haar woning is te huur. Op reis gegaan En waar woont zij nu? Ergens buiten, om de kleine wat op krachten te laten komen. Van den winter komen rij weer terug. En Waarheen zendt u de brieven op, die voor haar komen mochten Zij wist zelf nog niet, waarheen zij gaan zou, en kon mij daarom baar adres nog niet opgeven. Zij zou aan liaar kennissen schrijven zoo dra zij een nieuw thuis zou hebben gevonden. - En hebi u heelemaal geen ver moedens, waar zij heengegaan kan zijn -- Neen, ik weet alleen, dat zij met den trein naar Londen is vertrokken. Diep getroffen ging Trevor weer heen. Als zij rich dan voor mij verber gen wil, dan zal zij toch voor haar broeder niet geheim houden, waar zij zich schuil houdt, zei hij tot zijn eigen geruststelling. Julius aal mij wel 'helpen haar op hét spoor te kamen. Ook hoopte hij nog veel van een advertentie in de verschillende nieuwsbladen. Een alleen voor haar begrijpelijke oproeping deelde haar mee. dat de eenige hinderpaal, die hen kon scheiden al lang uit den weg was genomen en of zij liem dadelijk bericht wilde zenden. Toen dat was afgedaan, keerdJe bij naar Hilvard terug, toit groote blijd schap van zijn nichtjes Leonie en Syl via, die hem zoo gauw niet weer ver wacht hadden. Nauwelijks aangeko men, ging hij naar Tynrel om bij den Burgerlijken Stand daar inzage te ne men van het huwelijksregister. Na even gezocht te hebben vond hij daar in het bewuste huwelijkscontract op- getee-kend dat tusschen hem en rijn geluk stond. Roderich Vandeleur, las hij, enz., enz., met Hanna Rolling. Ik wou, dat ik een even wettig bewijs had van den dood van dien schurk, dacht Trevor, want zelfs al vind ik haar en vertel haar, dat hij dood is, dan te het nog die vraag, of mijn eenvoudige verzekering haar be denkingen zullen verdrijven. Mij op den armen Julius als getuige te be roepen, is helaas onmogelijk. HOOFDSTUK XXII. Uit het spookhuis terugkeerend ■wachtten er nog verscheidene drin gende aangelegenheden op Dr. Rol ling, die zijn aand'acht eisdhten, voor hij er over kon denken naar bed te gaan. Het Was al heel laat, toen hij zijn slaapkamer opzocht. Terwijl hij zich uitkleedde, zag hij de flesch staan, die hij van Wilburg had mee genomen. Groote goedheid, hoé kon ik dat nu vergeten! zuchtte hij, het medi ci jnfleschie tusschen zichzelf en de gasvlam boven zijn nachttafel hou dend. De vloeistof die volkomen helder was geweest, toen zij uit de apotheek ■was gehaald, was nu troebel. Hij goot de medicijnen in een glas en onderzocht haar. Hij kwam tot de ontdekking, dat zij arsenicum bevat te, al was 't dan ook in heel geringe hoeveelheid. Hij herhaalde het expe riment, neen er bleef geen scha duw van twijfel over, er was vergift bij de medicijn gedaan, sinds bij haar gisteren uit de apotheek naar het spookhuis had meegebracht. Wie zou dat gedaan kunnen heb ben vroeg hij zich vol schrik af. Wien zou men nu voor veiliger ge houden hebben dan deze grijsaard op zijn ziekbed, door liefhebbende oogen bewaakt, door een door plichtgevoel bestierde hand verpleegd en naar *t scheen voor ieder gevaar behoed? Maar zelfs hier wias de moordenaar binnengedrongen, die door een lang zaam werkend middel, waardoor hij niet in verdenking zon toornen het zwakke Teven bedreigde. Wie anders zou die moordenaar zijn als dé oude dienaar, aan wiiens trouw de zietke louter uit de macht der gewoonte vast geloofde Ja, in hét licht van deze nieuwe ontdekking was nu alles duidelijk. Wyndham, die d'e waarde van de kunstverzameling volkomen kende, had zijn diefstal misschien al bedreven, toen zijn mees ter pas ziek was, en om te zorgen, dat ."het niet ontdekt werd, hetgeen na de genezing van den ouden man onvermijdelijk moest gebeuren, had hij maatregelen genomen om te zor gen. dat de ziekte doodeüijk werd. De misdadige toeleg is duidelijk, zei Dr. Rolling. Hij heeft den vreem deling ,dien ik gezien heb, den eenen nacht na den anderen binnengelaten en met zijn hulp de dingen van de grootste waarde uit de verzameling te gelde gemaakt. Door zijn vrouw gewaarschuwd, die hem van mijn achterdocht vertelde, speelde hij den oprechte. Maar hoe nu den patiënt voor het gevaar te behoeden, zonder hem op te winden? Een grijsaard, die bijna aan den rand van het graf staat, mee te deelen, dat hij in rijn eigen huis eén giftmenger herbergt, beteekent evenveel als hem vermóórden. - Ik moet, Wyndham en rijn vrouw wegzenden, maar de zieke mag de reden van hun ontslag niet te weten lcomen, dacht Dr. Rolling. Maar neen, het is verstandiger hen hier te houden en mijn patiënt zelf te bewa ken, zoodat de misdadiger bij een nieuwe pogirue- onfeilbaar op heeter- daad betrapt moet warden. Weer overlegde h'ij, wat bet-er zou zijn. Neen. besloot hij eindelijk, er mag binnen deze muren niet langer een moordenaar rondsluipen Ik moet die angelukkico wezens, die zich bij iedere gelegenheid op hnn veeljari gen trouwen dienst beroepen, in elk geval zien kwijt te raken. Wat zal er echter vannacht gebeuren Er rijn twee wachters om het huis en de schatten van den oudten man te be waken maar om den moordenaar in rijn- booze plannen te verhinderen, daarvoor zijn heelemaal geen maat regelen getroffen. Wyndham en rijn handlanger kennen misschien de ge heime trao in weerwil van de verze kering van den schurkachtigen die naar, dat hij er heelemaal geen ver moeden van had. De geheime trap en dte ziekenkamer wonen maar door een in de lambri- aeetrlng verborgen deur vtan elkaar gascheridén. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9