Weerbericht Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland Rechtszaken Kerk en School Gemengd Nieuws Marktnieuws INGEZONDEN Stoomvaartberich MEDEDRELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. {Opgemaakt voörm. 10.50 uur). De Bildt, 6 Maart 1908. Hoogste barometerstand 777.9 m.M. te Horta (Azoren)laagste 737.7 m.M. te Holy Head (Engeland). Verwachting tot den avond van 7 Maart Wind toenemende tot stormachtige iater afnemende Z.W. tot West. wind. Gesteldheid van de luchtbetrok ken tot zwaar bewolkt, regen. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te uur 751 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 762 m.M. EEN DIEFACHTIGE DIENST BODE. Bat is de 22-jarige dienstbode Imkje Beeitisiria, te Amsterdam woon achtig. Imkje kwam in Januari in betrek kling bij den heer H. A. Odijk, te Zaandam, en was daar nog geen drie weken, toen reeds verschillende klee- dingstuikk-eii en huishoudelijke artike len spoorloos verdwenen waren. Telkens was hetImkje, weet je ook waar dit >of dJat is? En .aflitijd luidde haar antwoord „O, gunst, mevrouw,, ik weet er niets van." Toen de heer des huizes op zekeren dag ook z'n overjas miste, was de maat vol. Imikje weid verdacht, te- Sneer wijl ze zoo eigenaardig stil, en altijd maar aan het schrijven was. De politie kwam er aan te pas en fcoea de koffers van Imkje eens wer den nagesnuffeld, kwam daar zoo waar 'een heel huishouden uit De dagvaarding noemdeeen overjas, drie onderbroeken, tweemeis- jesrokken, een borstrok, een tafel- looper, een kleedje, een woordenspel, een haarkam, een Strook pluche, vijf albums, drie (kleedjes, eeniig lint. eeni- gc portretten, servetringen, boeken en doosjes, een vaasje, beeldje, broche. Het meisje bekende, en kon geen. verklaring van haar handeling ge ven. Uit de behandeling der zaak bleek, dat het meisje in Amsterdam in twee dienstan dezelfde prac tijken heeft uitgehaald. Het Openbaar Ministerie eischteeen gevangenisstraf van zes weken, omdat het meisje nog wel meer ver oordeeld zal worden. Be verdediger mr. Thöne pleitte op deinzielfden grond clementie. EEN STRAATDIEF. Volgens het Openhaar Ministerie is de groenten/venter Jacob Hees een bekende straatdief. Op 21 December heeft hij een hand wagen, dien hij gehuurd had' van J. Gigengack, verkocht voor 2 gulden. De edsch luidde zeven maanden ge- vanganisstraf. De verdediger mr. Andreae drong aan op een liclntere straf, te meer daar de beklaagde later den hand wagen voor vier gulden terug ge kocht heeftzoodat de eigenaar geen.' schade lijdt. UITSPRAKEN. N. J. C. Canstemseni, smidsknecht te Haarlem, diefstal, 4 maanden gevan genisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis C. J. v. Velthuyzen, bankwerker, en P. Havik, los werkman, beiden te Haarlem, diefstal, 2 pers., de le vier maanden gevangenisstraf met aftrek als voren, de 2e 6 weken gevangenis straf. J. Bogaert, grondwerker te Haar lem, bedelarij, 12 dagen hechtenis. W. J. Ronde, koperslager te Haar lem, diefstal, 6 weken gevangenis straf. J. J. de Munnik, timmerman te Am sterdam, huisvredebreuk, 14 dagen ge vangenisstraf. J. de Vos, metselaar te Haarlem, diefstal, één maand gevangenisstraf. A. Ros, groentenkoopman te IJmui- den, beleed, ambt. in functie, uit spraak aangehouden. J. J. M. Smoolenaars, caféhouder te Haarlem, toedienen van sterken drank aan een beschonken persoon, 15 boete of 10 dagen hechtenis. D. Meyns, metselaar, te Wormer- veer, eenv. beleed, ambtenaar, 5 da gen gevangenisstraf. Vffijwi Llisre brandweer. Bij het korps brandblusschers 3 eervol ontslag verleend aan den vrij williger W. J. Demmers, onder dank- bdtuigrnsg voor de aan de gemeente bewezen diensten. Feesten A. N. W. B. Bij de logi es-commissie is ingeko men een schrijven van den afdee- lings-oon'sul van den A. N. W. B. (of- deeling I N, H.), waarbij der com missie dank betuigd wordt voor_ de wijze, waarop zij haar taak, serieus en breed, heeft opgevat. Gunoii n g. Door do coöperatieve bouwvereem- gjng „De Eendracht" werd gisteren avond in hare vergadering heit schil derwerk gegund aan do Laagste in schrijvers, H. Schalie en Zoon, te Den Haag, voor de som van 1852. De hoogste inschrijving bedroeg 3990. SOC. VEREENIGING. De Soe. Vereeniging verliest beide hare secretarissen. De eerste secr., de heer C. Bosman Jr., wenscht bij zijn periodieke aftreding geen herbenoe ming, de tweede secr., de heer G. Adrian, heeft voor zijn functie be dankt. MILITAIRE ZAKEN. Bij het gehouden examen in het schermen bij het 10e regiment infan terie alhier, zijn geslaagd voor mees ter geweer, sergeant-majoor Them- men, sergeant-fourier Rosenland, ser- gant Beuzenberg en voor meester flo ret sergeant Van Ounteren. Voor pe- vöt geweer zijn geslaagd de sergean ten Koning, Goddyn en Couwenhoven. Hoogerberoep Hooger beroep is aanigeteekcaid door H A. Stiphout alhier, tegam het von nis der Arrondissements Rechtbank alhier, waarbij hij ter zake van dief stal is veroordeeld tot vijf jaren ge- vamgem^straf. G e v. Voor w. Een porfcamoavniaie met *^"-5 een pakje inhoudende borduurwerk. GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. In de zitting van den Gemeente raad van Donderdagmiddag te 2 uur, waren bij den aanvang niet aanwezig de heeren Tideman en Boreel. Ne lezing der notulen werd mede- deeling gedaan van eenige ingekomen stukken, die aangehouden werden tot de volgende vergadering, waarna de Raad de behandeling van het aanfe" boden nieuwe Reglement uitstelde tot punt 6, en wel met 't oog op de afwe zigheid van den heer Tideman, die amendementen heeft ingediend. B. en W. stellen voor een politie post te vestigen bij het eindpunt der Electr. Tram aan de Korte Klever laan aan dien post. zou dan een standplaats voor een spuit kunnen worden verhonden. De grond doet daar echter 10 de vierkante meter, en er is 400 M. gronds te krijgen op de oude plaats van de Bodega. De heer Bijvoet vroeg of er in die buurt niet een ander terreintje te krijgen is. De Voorzitter antwoordde, dat er naast de woning van den politieman Louise misschien een stuk gronds te krijgen is. maar dat is zeer ingeslo ten. Misschien is 't wenschelijk in principe te besluiten een politiepost in die buurt te bouwen en B. en W. opbracht te geven te trachten een ge schikt terrein in die omgeving te krij gen. De Raad keurde dit goed, onder het voorbehoud door den heer Kool hoven gemaakt, dat. in elk geval 't ge bouwtje aan den weg zal worden ge plaatst. Door B. en W. wordt aangeboden de volgende regeling der salarissen van onderwijzers en hoofden der scholen: De jaarwedden van het onderwij zend personeel der openbare lagere scholen bedragen le. A. voor elk hoofd eener school voor gewoon lager- en meer uitge breid lager onderwijs a. met minder dan 4 dienstjaren, 1400 gulden b. met 4 en meer, doch minder dan 8 dienstjaren, 1500 gulden c. met 8 en meer, doch minder den 12 dienstjaren, 1600 gulden; d. met 12 en meer, doch minder dan 16 dienstjaren, 1700 gulden e. met 16 en meer dienstjaren 1800 gulden. B. voor elk hoofd eener school voor gewoon latrer onderwijs a. met minder dan 4 dienstjaren 1200 gulden b. met 4 en meer, doch minder dan 8 dienstjaren, 1300 gulden c. met 8 en meer, doch minder dan 12 dienstjaren, 1400 gulden d. met 12 en meer, doch minder dan 16 dienstjaren, 1500 gulden e. met 16 en meer dienstjaren, 1600 gulden 2o. voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan a. met minder dan 4 dienstjaren, 600 gulden b. met 4 en meer, doch minder dan 8 dienstjaren, 700 gulden c. met 8 en meer, doch minder dan 12 dienstjaren, 800 gulden d. met 12 en meer, doch minder dan 16 dienstjaren, 900 gulden e. met 16 en meer dienstjaren, 1000 gulden. 3e. Voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan en den rang van hoofdonderwijzer bezitten, 100 gulden meer en wanneer zij den leeftijd van drie-en-twintig jaren vol bracht hebben en volgens art. 24 der Wet tot regeling van het lager onder wijs moeten aanwezig zijn in scholen met meer dan vier onderwijzers, 200 gulden meer dan onder 2e sub a tot en met e bepaald 4e. Voor eik der onderwijzers van bijstand, die in het bezit zijn van één of' meer akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in één of meer der vakken, vermeld in art. 2, onder 1 m, n en p der Wet tot re geling van het lageronderwijs, voor elke akte 100 gulden meer dan onder sub 2e sub a tot en met e en eventueel onder 3e bepaald, mits deze akte of akten voor het geven van het onder wijs vereischt wordt of worden. Deze nieuwe regeling zal dit jaar de begrooting met 1850 verhoogen. De heer TIDEMAN komt ter verga dering. Hit stelt voor de aangeboden regeling, die pas voor enkele dagen aan de Raadsleden toegezonden is, uit te stellen, waartegen de heeren KOOLHOVEN en de VOORZITTER zich verzetten. De heer TIDEMAN-dringt er op aan de- stukken ter grondige bestudeering, en tér vergelijking met de wet aan te houden. Hetgeen aan den Raad is toegezonden is niet voldoende voor een behoorlijk overzicht van deze be langrijke aangelegenheid. Spr. acht dit hoogst bedenkelijk, omdat hij 't verkeerd acht, dat de Raad wordt ge steld voor de noodzakelijkheid om binnen 2 maal 24 uur te beslissen, over een zoo belangrijke aangelegen heid. De heer BIJVOET meent, dat de zaak niet zoo nieuw isspr. althans acht zich best in staat, dc zaak thans in behandeling te nemen. De VOORZITTER brengt de al dan niet behandeling in stemming. Alle hoeren zijn vóór de behandeling, be halve de heer Tideman alle heeren stemmen vóór de nieuwe regeling, be halve de heer Tideman. Aangeboden wordt voorts een nieu we regeling voor de gemeente-politie, waarbij de betrekkingen van hoofd agent en le kl. agent worden gescha pen (Louise wordt dan hoofdagent). De aanvangsjaarwedde voor agenten 2e kl. wordt van 500 op 600 gebracht en na twee jaar dienst ƒ50 verhoo- ging, na 4 jaar wederom 50. De hoofdagenten hebben ƒ100, de le kl. agenten 50 meer dan de 2e klasse agentende belooning der nacht- wachts wordt afzonderlijk geregeld. Voor vrije woning wordt ƒ100 afge trokken, aan hen, die geen vrije wo ning hebben, kan een bijdrage in de woninghuur worden verleend voor 't bedrag waarmee die huur de somma van 100 te boven gaat. Bovendien kunnen B. en W. gratificaties geven, en wordt voor 't diploma van den Politiebond 25 per jaar meer be taald. --Deze regeling brengt een verhoo- ging op de begrooting van 875. Op een vraag van den heer A. ROO- ZEN, hoe 't gaan zal met den veld wachter De Vries, antwoordt de VOORZITTER, dat die, bij eervol ont slag .als zóódanig, in dienst der ge meente zal overgaan. De verordening wordt goedge keurd. De heer Tideman stemt tegen. Aan de orde is een voorstel tot ver bouwing der woning, thans bewoond door den inspecteur van politie, tot woning voor den gemeente-opzichter, en der woning van den heer IJzerman tot wagenloods. B. en W. willen den heer IJzerman 600 vergoeding geven voor vrije woning, wat h. i. de beste manier is. aangezien er niets duurder is dan ambtswoningen. Bovendien kan de bestaande woning - gemakke lijk bij den waeenloods worden ge trokken, wat 617 zal kosten. De beer ROUWENS verklaart zich tegen deze voorstellen hij vindt de verbouwipg der woning tot wagen- loods niet goed. 't Is wel waar, er zijn schimmelplanten en paddestoe len in. maar dat is te verbeteren met een 300. Spr. zet voorts uiteen hoe hij de school wil verbouwen en op de speelplaats een woning voor 't hoofd zetten. De VOORZITTER bestrijdt die denkbeelden als geen rekening hou dende met de toekomst, terwijl de heer C. ROOZEN het plan van B. en W. verdedigde, behalve wat betreft het bouwen van een onderwijzerswo- ning op het schoolterrein, waar hij zich vóór verklaarde. De VOORZITTER maakte met de kaart de plannen aan de heeren dui delijk, en er werd heel wat over ge discussieerd totdat de Voorzitter zei, dat 't bouwplan van de school op het oogenblik niet te beslissen stond, maar wel de verbouwing van de wa genloods, en een en ander stond met elkaar in nauw verband. Toen veree- nigde de Raad zich ten slotte met 't voorstel, aangevuld met de bepaling dat de heer IJzerman voorloopig een vergoeding zal krijgen voor woning- huur van 600 per jaar. Alleen de heer Rouwens stemde te gen. Ten slotte behandelde de Raad het nieuwe Reglement van orde, waarop door den heer TIDEMAN een aantal amendementen waren ingediend, waarvan wij vermelden een dat aan genomen werdi nl. om belangrijke Raadsstukken te doen drukken en aan de leden te zenden. Andere hadden de strekking, om vreemde woorden door Nederlandsche te vervangen, waarover zich een nog al vermakelijk debat tussehen den VOORZITTER en Mr. TIDEMAN ont wikkelde. De heer TIDEMAN name lijk gebruikte in zijn spreken sommi ge vreemde woorden, die hij in 't re- glSment. afkeurde. Toen de VOORZITTER daarop wees zei de heer TIDEMAN „Ja mijnheer de Voorzitter, maar het is juist de kwestie „De vraag, moet u zeggen", viel de VOORZITTER toen in. En alle hee ren lachten. Het reglement wercl vastgesteld. HEEMSTEDE. Tuberculose. Door het Rijk is van den veehou der Th. Meiman een koe overgeno men, die lijdende was aan clinische tuberculose. De heer W. G. van der Wal alhier is niet geworden Voedingscommis saris in het 7e District, doch Vorde ringscommissaris, d. w. z. Voorzitter van de Commissie tot aankoop van paarden in tijd van oorlog in het 7e District. SCHOTEN. Donderdag werd door den heer J, A. C. Voornveldt, bouwkundige al hier, voor zijn principaal aanbesteed: het verbouwen van twee 'huizen tot een winkelhuis aan de Gen. Cronjé- straat No. 2 en 4 te Haarlem. Ingeschreven werd door D. Middelkoop. Haarlemmerliede, ƒ1500. W. Neuteboom, Schoten, ƒ2248. C. Turkenburg, Schoten, ƒ2222. Kroon van Dïest, Haarlem, 2027. Louw en Lubbers, id., 2247. D. Hoek. id., ƒ2064. H. Visser, Schoten, 1668. Bonvier, Haarlem, ƒ2640. AERDENHOUT. Voortdurend wordt onze plaats be zocht door lieden, die met woonsche pen in de Leidschevaart gemeerd lig gen. Daar deze lieden in hoofdzaak kinderen gebruiken1 om het medelij den op te wekken, veroorzaakt dit, niettegenstaande het strenge politie toezicht aan do omwonenden veel last. Het zou zeer wenschelijk zijn, als dergelijke woonschuiten zooveel mogelijk werden geweerd. BEVERWIJK. Donderdag bedankte het derde R. K. Raadslid, namelijk de heer Poel, die reeds vele jaren zitting had. Ook dit bedanken is een gevolg van het optreden der R. K. Kiesvereeniging tegen de verkiezing van den heer V. d. Werff, een protestant, tol haven en marktmeester. Heden vergaderde de Gemeente raad. Van de heeren Zwager en Poel waren brieven ingekomen, mededee- lende, dat zij voor het lidmaatschap van den Raad bedanken, in verband met de afkeuring van hun houding door de R. K. Kiesvereeniging inzake de benoeming van een havenmeester; en van den heer Waterschoot van der Gracht, dat hij bedankte om gezond heidsredenen. Tot lid der Plaatselijke Schoolcom missie werd benoemd de heer P. J. J. Haanen. Aangenomen werden de voorstellen betreffende verplaatsing der vuilnisbelt, aankoop van grond voor schoolbouw voor 13.000 van de Holl.-Eng. Kweekers-Maatschappij. De school krijgt het type van de oefenschool van de R.-K. Kweekschool Goedgekeurd werd een voorstel tot overneming van straten van genoem de Maatschappij ook van den Noor derparkweg en wel zonder vergoe ding van de f 500 door het Dag. Be stuur van de Maatschappij gevraagd. Bij het voorstel tot verbetering der haven stelt de heer Veldhuyzen van Zanten uitstel voor op grond van in compleetheid van den Raad. De Voor zitter is daar tegen en zeide daarbij dat de mogelijkheid niet was uitge sloten, dat ook zijn zetel ledig zou ko men. De aangehouden geldleening van 60.000 werd goedgekeurd de andere voorstellen, waaronder de bouwverordening, werden, tegen den zin van het Dag. Bestuur, uitgesteld. De vergadering werd daarna ge sloten. HAARLEMMERMEER. Bij den arbeider van Bentheim te Burgerveen zijn des nachts vier jon- ee kippen ontvreemd, uit een op het erf staand hok. ZANDVOORT. Donderdagavond werd in „Ons Huis" eene openbare vergadering ge houden door de Nationale Christelii- ke Geheel-Onthouders-vereeeniging. afdeeling Zandvoort. Als sprekers traden op Ds. Kampstra en Ds. Mon- tijn. De vergadering werd door eerst genoemde geopend met gebed deze spreker sprak in 't kort over het goe de van de geheel-onthouding. Daarna sprak Ds. Montijn naar aan leiding van Exodus 32 vers 35„Al- zoo plaagde de Heere dit volk, omdat zij dat kalf gemaakt hadden, hetwelk Afiron gemaakt had". Na afloop daarvan werden de niet- aangeslotenen opgewekt geheel-ont houders te worden en toe te treden tot de vereeniging. De vergadering werd met dankge bed gesloten Zondag zal een voetbalmatch ge houden worden tussehen Kl. Haar lem I van Haarlem en Z. V. V. al hier. GRONDWETSHERZIENING. Door den Minister van Binnenland- sche Zaken zijn, ingevolge Konink lijke machtiging, ingetrokken de door de vorige regeering verleden jaar in gediende wetsontwerpen betreffende de Grondwetsherziening. SCHIP OMGESLAGEN. Men méldt uit Urk d.d. 5 Maart Een schip met mest van T. Salo mons, van Gasselternijeveen, komen de van Groningen en bestemd voor Boskoop, is ten Z.W. van Urk omge slagen. Het volk is te Urk aange bracht. HET CONFLICT TE KROMMENIE'. De Hbld.-berichtgever deelt mede: Hoewel er Donderdagavond nog ta melijk veel volk op de been was, was het vrij kalm. Met alle gestrengheid werden de menschen tot doorloopen aangemaand en tegen hen, die hier aan niet voldeden proces-verbaal op gemaakt. Dit geschiedde dan ook achtereenvolgens met 6 personen, ter wijl één werd gearresteerd wegens verzet tegen de politie. De cavalerie behoefde niet op te treden. In de Donderdagmiddag gehouden Raadsvergadering werd de onlangs door den burgemeester tot handha ving der orde uitgevaardigde procla matie met op één na algemeene stem men bekrachtigd. VERWONDING. De justitie uit Breda heeft te Steen bergen een onderzoek ingesteld naar een ernstige verwonding, zekeren Keepers in Duitschland toegebracht door R. de Baat, mede aldaar werk zaam. De verwonde wordt thans in 'Steenbergen verpleegd en verkeert in levensgevaar. De dader vertoeft nog in Duitschland. FLORIS VOS. Volgens de „N. Gooi- en Eemlan- der" is door of ten behoeve van FIo- ris Vos aan H. M. de Koningin gratie gevraagd. DOODSLAG. Het hof eischte tegen J. O., fabrieks arbeider te Almelo, die 28 October S. met een mes in de borst stak na een onbeduidende .twist, zoodat de dood volgde, 8 jaar. Tegen den ketelmaker R. W. uit Zwolle, die 5 Dec. zonder de minste aanleiding in een café al daar VV. een 20 c.M. diepen steek in den buik gaf met het gevolg, dat hij twee dagen later stierf, eveneens 8 jaar. ONGELUKKEN. Woensdagavond is te Hoogezand een 12-jarig dochtertje van J. Nijborg te water geraakt en verdronken. Men meldt uit Vlijmen aan de 's-Hert. Ct. Joh. van de Lee, die de vorige week Donderdag, terwijl hij zat te werken, getroffen werd door een schot uiteen geweer, dat door zijn broeder bij het afhalen van een rist manden bij on geluk van den zolder werd gestooten, is thans na 'n smartelijk lijden over leden. Door het op hol gaan van het paard werd de voerman M. v. H„ van Valkenswaard, nabij Leend van zijn kar geslingerd. Hij bezweek na eeni ge oogenblikken. Donderdagmiddag viel te Leeuwar den het 14-jarige loodgietevsknechtje Johannes D., van een tusschengoot (krimp) van de stoomt.immerfabrick te Schenkenschans op een betonvloer in die fabriek. D edakgoot ligt 4 a 5 M. boven den grond. Zwaar gekneusd aan het hoofd werd de knaap op last van een ge neesheer naar het Diaconessenhuis gebracht, waar hij eenïgen tijd later overleed. GESTIKT. Men meldt uit 's-Heerenberg aan de Geld. De Vastenavondpret eischte hier weer een offer. Op den zgn. Wal werd het lijk gevonden van een sedert kor telings hier woonachtig werkman. De ongelukkige was in den drank ge stikt. DE PAPENDRECHTSCHFJ QUAESTIE. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage vernietigde hei vonnis der Rechtbank te Dordrecht, waarbij H. Garsthagen, sjouwer te Papendreclit, was veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens smaadschrift tegen de veld wachters te Papendreclit. Opnieuw recht doende, veroordeelde het Hof bekl. ter zake van hetzelfde feit tot 4 maanden gevangenisstraf. WEDERSPANNIGHEID. Een leerling-machinist der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij ging op 1 November, na nachtdienst te hebben gehad, met een collega uit en geraakte toen zoo beschonken, dat hij van hemel noch aarde meer wist. De Hilversurhsche politie het feit ge beurde te Hilversum achtte het voor 'smans eigen veiligheid ge- wenscht hem naar het politiebureau te brengen, maar op hetzelfde oogen blik, dat de agent de hand op zijn schouder legde, ontving deze 'n klap tegen het hoofd. Een worsteling ont stond, een tweetal andere agenten schoten te hulp en ook tegen hen ver zette zich de jonge man. Hij liet zich tegen den grond vallen, trapte van zich af en eerst nadat men hem de handboeien had aangedaan en op een kar gelegd, kon men hem naar het politiebureau rijden. Door de H. IJ. S. M. werd de leer ling-machinist. gestraft met inhou ding van vijf dagen loon (hij verdient ƒ1.90 per dag) en door den kanton rechter werd hij ter zake van openba re dronkenschap veroordeeld tot ƒ1 boete. Thans had de leerling-machinist zich voor de 4e Karner der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden we gens het gepleegde verzet. De beklaagde zeide van het voorge vallene zich niets meer te herinneren, zoo dronken, was hij geweest. Als getuige décharge werd gehoord een opzichter-machinist, die verklaar de bekl. nooit anders gekend te heb ben dan als een stille, bedaarde, in telligente longen. Hii was voor dien tijd nooit onbekwaam. Wordt bij tot gevangenisstraf veroordeeld, dan zal hij uit den dienst der Maatschappij ontslagen moeten worden. JKriigt hij boete, dan zal hii in dienst kunnen blijven en heeft hij bij de Maatschap pij een toekomst. Jhr. mr. Quintus, ambtenaar van het O. M.. vond in de omstandighe den aanleiding tegen den tot dusver nog nooit veroordeelden bekl. 30 boe te of 30 dagen hechtenis te eischen. Mr. Van Anrooyals verdediger op tredende, betwistte dat van opzet ge sproken kan worden in het geval van dezen bekl., die zoo smoordronken was, dat hij geen herinneripg van 't gebeurde meer heeft. PI. vroeg daar om vrijspraak. Subsidiair pleitte hij oplegging van een geringere boete dan de géëischte, omdat de reeds" dub bel gestrafte bekl. zulk een hooge boe te, in verband met zijn loon. niet zal kunnen opbrengen. Jhr. mr. Quintus zeide van meening te zijn, dat dronkenschap nooit ver ontschuldigd kan worden oplegging eener flinke boete bleef hij gewenscht achten om bekl. gevoelig te straffen. NED. HERV. KERK. Beroepe® te. Putte®, op de Veluwe dr. J. D. de Lind van Wijngaarden te Renkum c.a. BediaJikt voor (het beroep te Borme door ds- A. Dro-sit Az. te Loenen aan de Vecht. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer M. I. N. Spaargaren, geb. te Leiden, op Stel lingen. TYPHUS-VERPLEGING. In „The American Journal of Nur sing", December 1907, wijzen Jostin en Overlander er op, dat het afkeu ring verdient, lijders aan febris ty- phoïdea gemeenschappelijk met an dere zieken te verplegenhet gevaar voor besmetting, zoowel voor de an dere patiënten, als voor de zusters, die door de gemengde verpleging niet voldoende haar aandacht aan de bestrijding van het gevaar zouden kunnen wijden is in de practijk te groot gebleken. Door bestudeering van de typhusgevallen, die in de laat ste 4 jaar in Boston in de algemeene ziekenhuizen verpleegd worden, bleek het hun, dat de ongeveer 3000 ref.) gevallen in 0.9 tot besmet ting van het verplegend personeel aanleiding gaven. Het toelaten van leerling-verpleegsters tot de typj verpleging is, volgens schrijvers,! verantwoordelijk. Zoowel in Duit land als in Amerika deelt men; de Nederlandsche opvatting (zie[ adres van de Nederlandsche vera ging tot bevordering van het ziel, huiswezen), dat strenger isolecj der typhusgevallen, dan tot nogj gebruikelijk was, aanbeveling dient. (N. T. v. i UIT ANARCHISME IN AMERnvA.I L( De aartsbisschop Farley te fyeer York deelde de politie mede, daflepa een waarschuwing ontvangen fceko waarin men hem vertelde, dat defcan archisten besloten hadden he^uitsl dooden. Hetzelfde bericht oïljpeaf kardinaal Gibbons. Aan de New-Yorksche beurs jxjd den geen vreemdelingen meer ten. s. laten, omdat de anarchisten djfért den een aantal rijke financiers tefcooi len vermoorden. Over 't göKnvc beursdistrict werd de politie verfcin? beid. De plaatsvervangende conjjoei saris van politie, die deze maatjjoof len in de hand werkte, werd metwaa dood bedreigd, indien hij op den vvert slagen weg voortging. EEN HANDIG DETECTIVÉ Samuel Webster, een schatriji dehandelaar te Boston, had in testament een natuurlijke dofcaa met wie hij zich gedurende zijn!ren nooit, bemoeid had, tot univerher erfgename benoemd. De rechtbacfler lastte een jong detective met d dracht, deze jongedame uit te schen. Na 'n week of zes versche fle speurder bij zijn chef. Ma „Well?" vroeg deze, „hebt g$ meisje gevonden?" „All right, sii"! Een maand gel ontdekte ik, dat ze naaister in atelier was." „En waar is ze nu?" „Bij mii thuis-; ik ben intus< f met haar eetrouwd." Mc K ven stei HOOFDDORP. Graanmarkt. Witte tarwe ƒ6.75ƒ7.50 p. 80 Roode tarwe ƒ6.507 p. 80 k< Rogge' 6—6.50 p. 75 kg. Haver f 7ƒ7.50 p. 100 kg. Duiven bonnen 7.50ƒ8 p. 85 Paardenbonnen f6.50f 7 o. Wintergerst ƒ5.75—ƒ6 p. 65 k Chevallier gerst 6.256.9 70 kg. Briune boonen 810.25 p. Groene erwten ƒ7.50—ƒ8 p. H Karwijzaal ƒ24. Inclusief. Van ingozonefce® stukken, gep of naiet geplaatst, wordt die fcopl inzender niet teruggegeven. Voor de®, inhoud dezer rubiriet de Redactie zich ndiet aanspraki Mijnheer de Redacteur 1 Ondergef, eekenden verzoeken! leefd een plaatsje in uw veelgi blad, bij voorbaat onzen dank. AAN DE HAARLEMSCHE TI GRAFEN TYPOGRAFISCH STUDIEKRING. De noodzakelijkheid, die zich, laatste jaren doet. gevoelen in c tersbranche van ons vak, n.l. he inwerken in de moderne richtin op de zetwijze zulk een grootei vloed oefent, heeft ons het plan opvatten, te trachten hier ter waar, volgens overlevering ons vak, zijn geboorteplaats vond studiekring op te richten meergevorderde zetters en liefs! eenige zeer bekwame vakbroeó De bedoeling is om door onde studie het aan elkaar mededeel- verschillende technische wetenf digheden het. maken van schel teekeningen en het uitsclirijv pi'ijsvragen, ons steeds op de te stellen van het nieuwste, vakgebied uitgegeven en wordt. Wij meenen een uitweg gevoi) hebben, die ons in staat zal s onder noemenswaardige onkos zage te krijgen van verschillenc nen- en buit.enlandsche vak-tijd ten. Gedachtig aan de zinspreuk nis is Macht", en de- ondervind de practijk, die steeds meer v£ vordert., en voornamelijk aan zetters steeds hooger eischen meenden wij, dat, bij gemis aai ge vakschool voor jongeren ei bijna geen spoor van system! opleiding op de werkplaatsen zelf moeten trachten onze kern te breiden en ons theoretisch te bekwamen, dat wij ons gedi gevoelen, op de werkplaats om vloed aan te wenden tot beter opleiding van onze jongere nooten en hen. die het zullen w Wat wii ons verder van de w van een tvpografischen studi voorstellen en van de plannf wij beraamd hebben, zal groofo afhangen van de medewerkin wij zullen krijgen. lederen smoutzetter, die van gevoelen is, dat zijn kenn voor uitbreiding vatbaar is, meent, dat hij tot voorlichtin anderen dienstig kan zijn, vrai dus om medewerking. Aan_hen. die met bovenstaan sympathiseeren, wordt verzoet van schriftelijk kennis te geve een van onderstaande adresse alsdan tot oprichting over te M. H. GROENEND! Voorzorgstr PH. A. VERHOOG, Kl. Houtstraat 3 Het st. Djocja, van Rotterdai Java, passeerde 4 Maart Perin Het st. Malang, van Rotter Java, passeerde 5 Maart Oue! Het st. Koning Willem II, vi sterdam naar Batavia, Maart van Genua. Het st. Prins Willem II, maribo naar Amsterdam, verl Maart 's avonds van Havre.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2