NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Tweede Editie. Stadsnieuws 25e JaargaBg. No. 7578 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 10 MAART 1908 S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 130 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M ff de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J, t'. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 5C Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer 0.20 Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenti6n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclame» van buiter het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, I Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLABZBDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 10 MAART, rfcü'iigiutgBach-concert. oót-e KerkOrgelbespeling uur. itenlandsch Overzicht (BRIEF VAN DEN DUITSCHEN ZER. jt Renter-agentschap te Berlijn is het ministerie van buitenland zaken gemachtigd tot het pu- eren van de volgende verklaring rent den brief van den Keizer Lord TvveedmouthDe mededee- dat de Keizer, eenigen tijd gele- )(j een brief heeft gezonden aan Tweedmouth is volkomen juist, echter van de „Times", de Keizer zou hebben gepoogd in- id te oefenen op de vlootplannen Engeland is onwaar, zijn brief heeft de Keizer alleen ele in Engeland in omloop zijnde albegrippen omtrent de uitbrei- van de Duitsche vloot trachten ntzenuwen. e Keizer is geen nieuweling in Kine-quaesties en hij had als er- d vakman in alle opzichten het it op dit gebied te handelen zoo hij gedaan heeft. aar zooals de Keizer iedere bui- andsche poging om mede te spre- over de uitbreiding van de Duit- vloot zou terugwijzen, zou hij evenzeer terugdeinzen voor een ;wienging in de aangelegenheden j de Rngelsche vloot." IT DE TIMES ZEGT e „Times" verklaart natuurlijk at groote voldoening, dat èn uit het cieele communiqué uit Berlijn èn lm de verklaring van minister As- ;th blijkt, dat hare mededeeling it was. Naar aanleiding van de van genoemden minister, de begrooting reeds vastgesteld ni i vóór de ontvangst van den brief, fjkt het blad op, dat in zijn kolom- ;9a niet was gezegd, dat de brief van *7n Keizer van invloed was geweest j de marine-begroóting, maar het vol, dat er een poging is lh om invloed te oefenen. De verklaring van minister As ia th'\ zegt het blad verder, bevatte gj is, dat deze mededeeling kon ont- riiwen. verigens schijnt ons de verklaring nszins bevredigend. Dat de brief iden Duitschen keizer in vriend- appelijke bewoordingen was ge- id. was te verwachten, en men zelfs veronderstellen, dat de Kei geen directe toespelingen heeft naakt op de Engelsche begrooting. j»Haar \vü houden vol, dat er geen ileiding was tot een dergelijke cor- Ifeondentie, hoe weinig officieel zi] ook geweest is, tusschen een bui- B^landsch souverein en den Engel en minister van marine. Het feit, de briefwisseling in den minister- ad niet werd medegedeeld, maakt zaak nog erger. Wij blijven volhouden, dat de pu- *-'ie van de twee brieven in ex- een zaak is van dringend natio- tl belang, maar wij onthouden ons i ieder verder commentaar in ai- chtino- van de verklaringen, die rd Tweedmouth heden, Maandag, het Hoogerhuis zal afleggen. :hijnt deze zaak met een sissertje te zullen loopen, van ernstiger :d is het incident tusschen AN EN CHINA staan. De laatste berichten melden de Japansche gezant te Peking ultimatum heeft overhandigd de Chineesche Regeering betref- de de inbeslagneming van de Tat- -Maroe. Japan eischt van China nen een redelijken tijd een scha- oosstelling en de vrijlating van de Isoe-Maroe met lading. Zoo daar- niet voldaan wordt, zal Japan idolend optreden. Zondag 8 dezer wachtte Japan antwoord op de ge lde eischen. lieronder laten wij nog eehige bij- iderheden over het gebeurde vol le Tatsoe-Maroe, een stoomboot' "X) ton, met passagiers en een le lading, waaronder 30 kisten ge ren en 40 kisten schietvoorraad, een Japanschen fabrikant te Kong aan een koopman te 'cao gezonden, kwam op 5 Februa- te Macao aan en bleef er op de «e liggen. den middag verschenen plotse ling 4 Chineesche kanonneerbooten, overweldigden het schip, haalden de Japansche vlag neer en heschen de Chineesche. De Chineesche zeelui mishandelden de bemanning en brachten het schip naar Kanton, waar het nu nog. ligt. De Chineesche regeering zegt, dat de Tatsoe-Maroe wapens wilde bin nensmokkelen. Japan daarentegen zegt, dat de wapens op het scheeps- manifest voorkwamen en dat alle tol- formaliteiten voor het vervoer van wapens naar Macao waren nageko men. Dat er evenwel met de Japanner tjes niet valt te spotten, is niet alleen uit den Russisch-Japanschen oorlog gebleken, maar valt ook wel af te leiden uit hetgeen de Amerikaansche onder-minister voor de posterijen, Cleary, aan een diner openlijk heeft gezegd^ n.l. dat men te Washington de afgëloopen maanden erg bang is geweest voor een aanvallend optre den van de Japanners tegen de Ver- eenigde Staten. Cleary zeide in zijn toast o. a. woordelijk het volgende „M. H., er bestaat een natie, die den naam heeft, eerst toe te slaan, en pas daarna den oorlog te verklaren. Een natie, die dat eerst heeft ver toond tegenover China en vervolgens tegenover Rusland. Stelt u voor, dat dit eens was geschied gedurende den tocht van onze vloot. Ik mag het u, nu het gevaar voorbij is wel zeggenmen is daarover te Washington ernstig on gerust geweest." KONING ALFONSO TE BARCELONA De berichtgever van het „Berl. Ta- geblatt" te Madrid meldtIn Barcelo na schijnen zich in verhand met het a. s. bezoek van den koning en den minister-president Maura op 9 dezer donkere wolken samen te trekken. Nauwkeurige berichten over de heer- schende stemming aldaar laat de cen suur niet, door, maar uit alles is duidelijk óp te maken, dat de repu blikeinen, die door den voortduren- den staat van beleg en allerlei an dere maatregelen van de regeering ontstemd zijn, manifestaties op touw willen zetten. Ook de Catalanen zijn eenstemmig om de ontvangst niets vriendelijker te maken, al worden hun ook belangrijke concessies ge daan. Had de regeering tijdig bekend ge maakt, wat het doel van de reis was, n.l. om het Oostenrïjksche eskader te bezoeken, dat op uitdrukkelijk bevel van Franz Josef naar Spanje komt om Alfonso te bedanken voor zijn be zoek aan Weeneji, dan zou waar schijnlijk niemand hierdoor verrast zijn. Nu echter vat iedereen het op als een uittarting en het bezoek aan 't eskader slechts als een schijnreden. De oppositiepers te Barcelona keurt ook het "bezoek onder de tegenwoordi ge omstandigheden als ontijdig scherp af en stelt de regeering aansprakelijk voor alle gevaren, die den koning kunnen bedreigen. De „Imperia!" zegt Een regeering mag een vorst met onnoodig aan gevaar blootstellen, niet alleen uit een oogpunt van mensche- lijkheid, maar ook uit een oogpunt van staatsbelang. De overheid kAn onmogelijk in staan voor de veiligheid in een stad, waar een vreeselijk terrorisme dood en verderf verspreidt. Hoe kan dan de regeering het leven van den vorst verantwoorden tegenover de natie? Er zijn 1000 man gendarmerie naar Barcelona ontboden. Het Oostenrijksch-Hongaarsch es- kader, dat de Koning te Barcelona zal verwelkomen, heeft Vrijdag Mal ta verlaten. UIT RUSLAND. De ministers Stolypin en Kokowzef (financiën) hadden een langdurig on derhoud met den president der Doe- ma en dien van den Rijksraad, bene vens de presidenten der begrootings- commissies uit beide huizen. De mi nisters betoogden daarin de noodza kelijkheid tot spoedige afdoening van de begrooting door het Parlement, daar zij anders de mogelijkheid om een leeniug te sluiten, betwijfëlen. TREURIGE TOESTANDEN. Dc Petersburgsche correspondent der Correspondance Russe meldt, dat de toestand der bevolking in Noord- Siberië allertreurigst is. Geheele dor pen liggen begraven onder de sneeuw en honderden komen om van gebrek. Een zeer hevige pokken-epidemie van een gevaarlijk karakter brengt ver schrikkelijke verwoestingen teweeg. De Siberische afgevaardigden zullen in de Doema de regeering over de zaak ïnterpelleeren. De regeering moet een dringend ver zoek om hulp hebben ontvangen uit Jakoetsk. SADA YACCO. Willem Royaards, die de kunst de- 11* Japansche tooneel-speelster en haar troepje buitenmate hoog gepre zen heeft, is niet de eerste de beste zoo iemand dan mag hij oordeelen over nobelheid van spel, gebaar en ;este. Maar smaken verschillen, en het publick deelt blijkbaar den smaak van Royaards voor deze Ja pansche kunst niet, hoewel er Zater dagavond in 't „Kroon"-zaaltje toch nog meer menschen waren om deze Japanners te zien doen. dan in den schouwburg, waar toch een ernstige poging werd gedaan om onze eigen Nederlandsche tooneelspeelkunst te verfrisschen. Maar vol, neen, dat was 't ook in ,,de Kroon" niet Hebben de afwezigen groot ongelijk gehad Ik twijfel er aan. Er is ook in deze dingen mode. Duncan zou nooit zoo veel succes hebben gehad, als ze een Hollandsche ware geweest, en de Japanners zouden niet zoo veel ge schrijf s in de bladen uitlokken, in dien hun kleeding gelijk was aan de onze, en hun oogen in dezelfde rich ting stonden als ónze oogen. Zelfs zonder 't kleedingverscb.il is er voor Japanners belangstelling, méér dan hen lief kan zijn. Toen 't gezelschap als een groepje gewone heer en en da mes Zaterdag door de stad flaneerde, liep een troepje jongens en daar onder jongens van ver boven de vijf- en-twintig"ze achterna, grapjes ma kend, die de Japanners gelukkig niet verstaan. Dat was belangstelling van ongeveer dezelfde sport als die de meeste menschen naar een voorstel ling van Japansche tooneelkunste naars drijft. Want, dunkt mij, alleen voor hoog gestemden kan de kunst, die enkel met de oogen te genieten is, de kunst van gebaar en houding en gelaats-expressie, hoezeer dan mis schien naderend de primitieve schoon heid van spel, voldoening schijnen. We zijn misschien verwend, maar we vragen van tooneel ook iets te den ken, we willen ons amuseeren of ook verontwaardigd worden, kortom, er is voor ons gevoel meer genot in het intellectueele smaken van geest vernuft in 't gesproken woord, dan in de uiterlijkheid van mïniek in de waarneembare handeling. En van dit laatste moeten de Japanners 't Al ver wachten. Hun taal wordt niet ver staan, vele hunner gebruiken niet be grepen. Hun poging, om Westersch tooneel in Japanschen trant over te brengen, mislukt, omdat in hen de Oostersche en niet de Westersche geest leeft, en wij Westerlingen kun nen natuurlijk in de Japansche ziel niet genoegzaam indringen om het essentieele van hun vertooningen te vatten. Zoo krijgt hun optreden iets café-chantant-achtigs. De vraag speelt men zóó tooneel in Japan kan nog niet eens met ja worden beant woord, want we weten dat zij pogen ónze begrippen nabij te komen. Ern stige Japansche kunst is het voor ons begrip en naar ons intuïtief voelen niet. Wij amuseeren ons bij de Leeu- wendans en „Les trois Soeurs", die we als een malle vertooning beschou wen, wij genieten wel, maar voorna melijk van kleurweelde, van vorm- bevalligheid, van gracieus bewegen, van zachte, expressieve gebaren met waaiers en bloemen, straks ook van de ruwe-hartstochtenbeelding als Sada Yacco sterft, maar dat er te gelijk drie, vier dooden liggen op 't tooneel, dat valt zoozeer buiten 't ka der onzer moderne tooneelbegrippen, dat er geen indruk van blijft wijl die wordt wesgelachen om dit wat voor ons is zonderling gedoe En dan denken we aan het oordeel van Pro fessor Griffis, die jarenlang hoog leeraar in Tokio is geweest, en ons nu onlangs nog heeft doen zien hoe zeer wij ons vergissen, als we mee- nen dat Japan moreel en aesthetisch, in intellectueele ontwikkeling Europa gelijk is. Als soldaten en als matrozen blin ken de Japanners uit, zeide Prof. Griffis. Snelle overwinningen op hun vijanden, schitterend bovenal voor de toeschouwers, die schenen gemakke lijk behaald. Maar in opvoeding en onderwijs, in de zedeleer, in ethische ontwikkeling, in waarheidsliefde, in kuïschheid en echtelijke standvastig heid, kortom in al hetgeen den wa ren man onderscheidt van den ru- moerigen soldaat, wiens waardij af smeten wordt naar uniformen, me dailles en lintjes, hoe langzaam zijn daar hun vorderingenHoe moeilijk is het, in Japan te vinden werkelijk goede leeraren voor de scholen, eerlijke kooplieden, gezind, om hun contracten na te komen ook onder voor hen nadeelige omstandig heden mannen, die de waarheid hul digen, wijl zij de waarheid is, of kwistig hun aardsche goederen uit- deelen tot heil van het algemeen. Hoe oppervlakkig bewerkt is nog de bodem van het heidendom het hei dendom naar de beschouwing van Menigerlei godsdienst, met ethische idealen I Hoezeer staan de Japan sche dorpelingen nog onder het juk. der priesters Op welk laag peil staat nog de Japansche vrouw Hoe bande loos woekert, de zedeloosheid voort in Japan, Korea, Mantsjoerije, de Zuid- Aziatische havensteden Welke stra lenkrans omgeeft nog de zedelijke laf heid van den zelfmoord, den val- schen roem der moordenaars Aan dit. achterlijke Japan herin nert de voorstelling van 't Japansche gezelschap, dat reist onder Sada Yacco's naam. En toch is de leider va.n dit troepje, de heer Ivawakami, die zelf hoofd rollen vervult de hervormer van het Japansche tooneel. Hoe dan 't vroegere geweest is, valt ten eenen- male niet te bevroeden. A. H air nu om ie. De „Harmonue'' gaf Zatenjdagavooid. im die Vea'eenüigiünig eern comcert, het welk dóór zeer veilen wierd' bijge woond1. De dioor de „Harmonie" gfelpee stukken verwierven veel applaus. Geeirii wonder, de ruiiitivaering was cor- rec't, .em' ébretata zoowel de leden als den dö/rectleur, den ihleer H. W. Hof meester, tot een'. Wij hoonden o.a. de „Kaisermarsch" v.an' Rl'xjner, de ouverture „Le domi no cuO'ir" van Aubar, en ihet salon'stilk Z ahfkteufelcbonwan Elllmberg. De Harmonie (hladi 'un 'it gelheel zeven muziekstukken op haar programma staan, waajrcr'der ook die potpourri' „Diie Meiistersiingeii von Berlin", Paul Linakie. Ter -afwisseling liet hét diuet Vogel zich hooreu, dat met zijn leuike voor drachten al's altijd veel succès had. Ten slotte weaid aniclieir leiding va.n .dien heer W. w. d. Eijnlde igedlamst Mars. De ondieiroffictersvereeiniging Mars had Zaterdag in heit Brongebouw we der een feestavond gieorgami'seerd, die als attajd natuurlijk uistekend! slaagde. Een aaindiig afwisselend program ma tvierid afgewerkt. De hoofdnum mers „gymnastiek" einl „schermen" bewezen, welke flinke eai bekwame le den „Mars" op dit gebied telt. Ook de Verschillende „standen"' hadden veel succès. Ter afwisseling speelde hét strijk orkest van iliet 10e regiment onder leiding van den heer E. H. Rap ver schillende stukken, terwijl het gel le muz'ekkorps de uitvoering van „Dié Medstersihger von Berlin" op zich genomen had. Eenige Mars-leden hadden een. dub bel mannen-kwartet gevormd, datde talrijke aanwezigen op zangnummers onthaalde, o.a. het oude Wilhelmus. Een due t verwierf melt eenige voor drachten. „Leve alle schóne vrou wen" an „Hobbele hob" ook veel bij val. Evenzoo de heer en, die de opvoe ring van „Een onrustige nacht", aardig .kluchtspel op zich genomen hadden. Een gezellig bal besloot voorts de zen wélgeslaagden feestavond. Een gevaarlijk punt. Reeds herhaalde malen is er op ge wezen, hoe gevaarlijk de toegang tot de Amsterdamse he Poort is van dan Heerensingel en de Amsfterdamsehe Vaart af, door de onafgezette brug van de E. S. M. Dit ondervond Zater dagavond een reeds bejaarde juf frouw, date met de tram u.it Amster dam 'haar familie alhier wilde bezoe ken. Door die duisternis misleid, liep z;j den verkeerden kant uit, en viel te "water. Op haar hulpgeroep kwamen eenige persotnen (toeschieten, die haar met groote moeifte mochten redden. Dringend noodzakelijk is het, dat hierin afdoende verbetering wordt ge bracht. voor dat ernstiger ongeflukken te betreuren zijn. Vechtp artij. Zondagavond omstreeks negen uur heeft op de Riviervisolimarkt eene vechtpartij plaats gehad tuisschendrie huzaren en. eenige burgers. De huza ren hebben daarbij gebruik gemaakt van humne sabels en twee burgers vierwond, één aan het voor- en den lere aan hét achterhoofd. De ver- wwndem en de huzaren zijn daarop döor een aantal burgers naar heit po- litiébureau overgebracht, alwaar de zaak is onderzocht en tegen dé huza ren proces-verbaal opgemaakt. De verwonden zijn aan het politiebureau .verbonden door den heer Van Maas. B er oepi n gs c omm.is si e, De beroepingscommissie der Veree- nigdé Doopsgezinde Gemeente is we- is het bedanken van mej. M. L. van der Linden wegens ziekte aangevuld met dén. heer P. de Wilde. -rt.-K. Kiesvereeniging. Op Maandag 16 Maant 1908 zal eene algemeen e vergadering plaats hebben dir R.-K. Kiesvereeniging. Punten van behandeling zijn 1. CandidatuurKamer van Koop handel. 2. Agenda- Vergadering van den Algemeanen Bond van R.-K. Kies- vereenigingen. 3. Bespreking Kies- re cbt-vraagstuk. Bedrijfsbelasting. De Burgemeester brengt ter kennis, dat de op den 4déa Maart j.l. execu toir verklaarde kohieren Nos. 8 en 9, op de Bedrijfshal asting dezer ge meente, dienst 1907-1908, op heden, aan den. ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Inbraak. Tusschen Zondagnamiddag half- twee en. 's avonds kwant voor t'en uur is, tijdens de bewoners afwezig wa ren, in gebróken ten huize van den spekslager W. F. Kr ui jen, in de Lead- sell e-etraat 20A, op den hoek van de Jan van Nieuwenhuizens'teaat. Door het verwijderen van de scibar- meren van een keukenraam, uitko mende in, de Jan van Nieuwenhuizen- istraait, hletetft de dief (of diieven) zich door diit ra am toegang tot de woning etii winkel verschaft. Uit de ongeslo ten toonbanklade is ongeveer ƒ7 en utt een buffet in die binnenkamer zijn eenige nikkelen theelepeltjes ont vreemd. Verder is in die kamer alles helt ondierste boven gehaald., maar venderTis niets medegenomen. Vermoe delijk, i£ de diief .gestoord of heeft hij iet,; gehoord, d'aar geen bezoek rils ge bracht aan de bovenkamers, alwaar meeir te halen zou geweest zijn, o.a. een kistje, waarin eenige honderden guldens, een gouden horloge, enz. De politie doet onderzoek. De buren hebbeini niets van de inbraak merkt en ook geen verdachte perso nen gjezieo'. Militaire zaken. Bij den laatstelijk gehouden schiet wedstrijd door hét personeel van den ét-af van het 10e regiment infanterie, en door het muziekkorps alhier, wer den prijzen behaald door den sergeant Könings, adjudant-omdleroff. Rooze- bc.>om, sergeant Blindeman, 'sergeant De Gee. adjudant-onderoff.-kwartier meester Van It Wout, sergeant. Eve naar, élève-muzikant Vink, muzikant Stephensen, élève-muzikant Van den Hoek, muzikant Ensing, élève-muzi kant Schoen, élève-muzikant Wouda. muzikant Steusel en door den élève- mueikanit Van Kraal ïngen. Concert. Vrijdag zal in de Kroon een con cert gegeven worden door den cellist Max Orobio de Castro en den pianist Siegfried Blaauw. Onze muziekverslaggever de heer Ph. Loots, schreef, toen de heer Oro bio de Castro op 4 Mei 1907 voor „Zang en Vriendschap" optrad eeni ge zeer waardeerende woorden aan het adres van dezen begaafden cel list. Ook de recensies in andere bla den luiden gunstig. „ZWARTE GRIET". Een oude bekende, een goede be kende, „Zwarte Griet" van Rosier Fa assen, komt Woensdagavond den schouwburg. En er komt nog een oude bekende mee. mevr. Wilh. Ellenberger, die door 't gezelschap Van Lier in staat wordt gesteld nog eens in een harer hekende rollen op te treden. Het "nieces op haar eere-avond te Amsterdam was buitengewoon groot, zoo dat de bekende tooneelverslagge- ver van het Nieuws van Dag, de heer J. H. Róssing, moest verklaren, dat mevrouw Ellenhercer ondanks haar hoogen leeftijd speelde met een vuur. waaraan menig hedendaagsoh acteur of actrice een voorbeeld kon nemen. Directeuren van Tevler's Tweede Genootschap, die het drama „Georae de T.alaina. Graaf van Rennenbera". van D. F. v. Heijst. met den eersten prijs bekroonden, kunnen zich nog de mooie vertolking van Ida. dochter an Hildehrants. hnrgemeesfpr van Groningen, door mevrouw Ellenber ger voorstellen. Het was dien avond in onzen Haarlemschen Schouwburg een jubelavond. En als 't Haarlemsche publiek me vrouw Ellenberger niet vergeten heeft zal 't ook Woensdagavond wel weer vol zijn. Centrale Werkplaats. Voor de verkiezing van vijf be stuursleden voor het Zieken- en On dersteuningsfonds der Centrale Werk plaats, welke a. s. Woensdag gehou den zal worden, zijn candidaat ge steld de heeren J. J. van Dokkum, R. v. Solingen, H. Kool, W. de Geest en J. H. Rohdens. Gev. Voorw. Een armband, een vingerring. HET ARBEIDSCONTRACT. Het comité uit ue orgauisaties der R. K., frot. ciirist. en Aigem. Me- taalbewerKersvereemgingen neen een senrijven aan de pcUrouus gericht, vergezeld gaande \un een ontwerp overeenkomst tusschen werkgever en werknemer ingevolge de Wet op het Arbeidscontiact. Gepoogd zal worden met de organi satie van Burgersmedenpatroons dit contract te sluiten. Het ontwerp-contract luidt Artikel 1. Bij de indiensttreding van een gezel zullen de eerste veertien da gen, wederzijsch als proeftijd gelden en de dienstbetrekking dus zonder op zegtermijn kunnen eindigen. Artikel 2. De werktijd zal niet vroe ger aanvangen dan 6 uur 's morgens en niet later eindigen dan 7 uur 's avonds, terwijl de daar tusschen liggende arbeidsduur niet langer zal zijn dan 1U uur. Aj'akel 3. Noodzakelijke overuren bo ven 10 uur per dag, zulln extra be rekend worden en wel als volgt a. Tot tien uur 's avonds 25 b. van 10 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens 50 c. van Zaterdagavond 10 uur tot 's Maandagsmorgen 6 uur 100 Artikel 4. De schafttijden zullen door den patroon in overleg met de werklieden geregeld worden. Artikel 5. De loonen der werklieden worden geregeld als volgt a. bekwame werklieden 25 cents per uur b. onvolvvassenen en leerlingen naar. bekwaamheid. Artikel 6. De bekwaamheid wordt, in dien tusschen patroon en gezel geen overeenstemming wordt verkregen, door een commissie van perso nen beoordeeld. Artikel 7. De benoeming der com missie geschiedt als volgt a. beide partijen kiezen lid (leden). b. De Kamer van Arbeid voor de Metaal- en Houtbewerking benoemd een deskundig voorzitter. Artikel 8. De Christelijke Feestda gen zullen, indien ze op werkdagen vallen, door den patroon als gewone werkdagen uitbetaald worden. Artikel 9. Stakingen en uitsluitin gen zullen beschouwd worden als schorsing der overeenkomst. Volksbond-reclame. De Volksbond tegen drankmisbruik verspreidt artistiek uitgevoerde Volks bond-kaarten, ontworpen naar heb vignet van den Bond, ingericht hetzij voor correspondentie, hetzij voor le denwerving. Ook door het verkrijgbaar stellen van VoLksbond-zegels (sluit-etiketten) is den leden een nieuw propaganda middel aan de hand gedaan, om in ruimen kring de aandacht te vestigen' op den Bond en zijn streven. Examen Nut t. II an et w. 's-Gravenhage, 7 Maart Geëxami neerd. 15, geslaagd 8 caixüdaten, o.w.- mej. L. J. B. Andriessem. Haarlem. HET TOONEEL DE ..HAGESPELERS" TE HAARLEM. Ofschoon Eduard Verkade slechts kort aan het tooneel is, heeft hij toeh al heel wat meegemaakt. Hij betrad 't eerst de planken als voordrager, die in den geest van Willem Roijaards' voorbeeld, hier en daar in den lande 't beste wat hij vinden kon en wat zich eigende aan zijn talent ging voordragen en met succes. Daarna kreeg hij een engagement op het Leidsche Plein en zou hij tooneelspeler worden. Maar dat duurde niet lang, want daar kon hij geen bevrediging vinden voor zijn ernstig streven: hij kreeg er ook geen rollen, waarin hij zich met zijn geheele talent geven kon; hij raakte er in den vergeethoek. Gelukkig unaakte hij zich na een seizoen van het „Neer- landsch" los en zagen we hem in den afgeloopen zomer in samenwerking met Roijaards weer aan serieus en knap werk bezig, mul. aan de „zomer spelen" (Elckerlijc" enz.), merkwaar dig om de poging van Hollansche kunst uit vroeger eeuwen weer door nieuwe belichaming tot leven te brengen. Er waren er al, die toen hoopten, dat de samenwerking van deze twee bijzondere artisten van langer dan van tijdelijken duur zou wezen. Maar, helaas, dat mocht weer niet. Na afloop der „Zomerspelen" gingen beiden weder huns weegs: Roijaards zat weldra weer in de voor drachten en Verkade verzamelde eenige der artisten, die in de,.Zomerspelen" hadden meegedaan, met nog enkele anderen rond zich, met' het doel niet te groote stukken van een bijzonder kunstgehalte, exquise kunst, in te studeeren en daarmee het land door

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5